Nieuwste Stalen F. J. v. d. SLOOT, Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. In de Gereformeerde Kerken ln Zeeland ap ZOHDAG 23 MAART 1924. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Nagekomen Advertentie. ONTVANGEN de voor Dames- en Heerencostuums naar maat. Dames Mantelcostuums naar maat. Heeren Colbertcostuums naar maat vanaf f 45,— tot de fijnste kwal. Jacquet Costuums vanaf f 50,-. Pasvorm en Coupe gegarandeerd. Julianastraat W 3, Middelburg. Overal te ontbieden. dat hij 'n beste baas is, die goed voor zijn volk is; dan is het mij of ik een glans van goedkeuring zie lichten in de oogen van Hem, die met innerlijke ontferming de schare aan schouwde, dat haar hongerde. Ongetwijfeld kunnen de weinige goedgezin- den niet al het vele kromme, dat op dit gebied in de wereld is, recht maken, en niet aan alle armoede een einde makendoch het is reeds veel, wanneer ze in hun eigen kring het goede voorbeeld geven. Meer vraagt de Heere niet, dan dat ieder doet, wat hij kan doen. En dan zien we aan Maria met haar zeer kostbare nardusflesch, hoever dat persoonlijke soms gaan kan. Laat in aller hart het vaste voornemen zijn om geen enkelen goedwillige tranenbrood te laten eten. En eindelijk wil ik allen, die gebrek hebben, een raad geven, waar velen tegenwoordig schamper om lachen, en die toch de beste van alle raadgevingen is, namelijk deze klaagt uwe nooden aan Hem, bij Wien reeds zoo menige arme ontferming heeft gevonden. Ik geloof, dat dit veel te weinig gedaan wordt in onze dagen, en dat de ouderwetsche christenen dit dikwijls veel beter verstaan en betracht hebben dan de christenen van nu. Wanneer ik mij daarin ver gis, dan zal mijn vreugde groot zijn. Want wie met een waar geloof zijn nooden aan God den Heere klaagt, klopt aan geen doovemansdeur. De Heere hielp er zoovelen door en Hij redde er zoovelen uit, ook dan wanneer menschen teleurstelden en hun plicht niet verstonden. Laman. TWEETAL TE 2e Exloërmond B. Ramaker, cand. te Groningen. L. ten Kate, cand. te Kampen. BEROEPEN TE BrouwershavenJ. H. Meuleman, cand. te Zwolle Grijpskerke en ArumD. J. Velsink, cand. te Kampen. Heemse: G. van Duinen te Zegwaart. WestmaasL. ten Kate, cand. te Kampen. Hoogevcen, (vac. M. Gravendijk)ds. S. P. Dee te Dwingelo. Spijk: J. Visscher te Hylaard. Moerdijk: L. ten Kate, cand. te Kampen. Ten Post: B. Ramaker, cand. te Groningen. AANGENOMEN NAAR: HoogersmildeJ. H. Meuleman, cand. te Zwolle- Hellevoetsluis en N. Helvoet: J. C. Westerhuis [te Oud Loosdrecht. OosterzeeY. K. Vellenga cand. te Scharne- [goutum. BEDANKT VOOR DedemsvaartL. van Wijk te Ede. Brouwershaven: J. H. Meuleman, cand. te Zwolle Strijen, Bruinisse-Oosterland, Wons en Silvolde- Gendringen: C. A. Vreugdenhil, cand. te Rotterdam. Eestrum, Oldeboorn, Suameer: Y. K. Vellenga [cand. te Scharnegontum. Aan de Kerken in de Classis Middelburg. Ondergeteekende hoopt D.V. Donderdag 27 Maart a.s. om 11 uur zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk ten einde te innen en uit te betalen de verschuldigde Emeritigelden Arnemuiden f 71,32'; Domburg f21,40; Ga- pinge f 28,53Grijpskerke f 85,59Koudekerke f 85,59St. Laurens f 42,79sMeliskerke f 78,46 Middelburg f 378,03; Oostkapelle f 64,20; Serooskerke f 128,39; Oost en West Souburg f 99,87; Veere f 71,32s; Vlissingen f 206.89; Vrouwepolder f 42,796; Westkapelle f 21,40. Voor de Classis, C. P. Pouwer. Lange Singelstraat 178. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer op Vrijdag 28 Maart [des avonds half acht, Consistorie Gasthuiskerk. Het Bestuur. „Praatjes voor de vaak", schreeuwde er een uit het midden van de zaal. „Laat my uitspreken", ging Bymolts verder. „Ik begin pas. Ik zegwy verwerpen den klassenstrijd. Wij willen samenwerking tusschen werkgevers en werknemers. Maar wij willen niet, zooals hier vanavond staat te gebeuren, onze wil, als eisch, aan de patroons opleggen. En dat gebeurt hier". „Dat lieg je" schreeuwde er een. „Je staat te draaien", riep een tweede. Ér kwam roering onder de massa. Rustig wachtte Bijmolts af, tot het stil werd. „Ik zal het jullie aantoonen", zei hy. „Ik zal het bewijzen, dat ik waarheid spreek en niet sta te draaien." „Hoor em Hoor em „Ja, ik zal het bewijzen. Zooeven is door een van de sprekers de stand van zaken uiteengezet. Maar wat hy zei, was niet waar. Wie van jullie eerljjk is, moet erkennen, dat hy onwaarheid sprak." Landstra, die er over gesproken had, sprong op, maar ging weer zitten. Het werd hoorbaar stil. Bymolts gevoelde, dat hy vat op zyn hoorders kreeg. „Ja, onwaarheid. Jullie weten toch, hoe het gegaan is?" Daarop zette hij nauwkeurig het geheele verloop van het conflict uiteen, duide lijk aantoonend, dat men geen overleg met de patroons had gewild, maar heel eenvoudig de eischen aan de patroons had opgelegd. „En daarom", zoo riep hy met stemverheffing uit, „daarom gaat de Christelijke organisatie niet met jullie mee. Wy staken niet. Want Door tusschenkomst van br. Van Dort ontvangen voor de Diaconie f 1,—. Daarvoor dank. Diakenen te Middelburg. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Marie Kamermans een doos zilverpapier en een reuzenpak theelood en capsulesvan Jacob Stroo (Bouwen Ewoudstraat) een honderd en vijftig halve centenvan Dora Neeltje Prins (Walstraat) twee honderd en veertig halve centen en twintig nikkeltjes en van zuster M. Veen honderd vijf en zeventig halve centen. Ook werd ontvangen vier gulden als opbrengst van verkocht theelood, capsules en zilverpapier enz. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningmeester. St. Laurens. Met vriendelijken dank ont vangen voor de Zending van Elizabeth Vogel 130 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. Willemse, Penningmeester. Vrouwepolder. Met hartelijken dank ontvan gen van Leunis Sturm 100 h.c. voor de Zending. Namens de Zendingscom., J. Baaijens, penningm. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending een pak zilver papier en theelood van W. F. Diermanse. Namens de Zendingscom., A. J. v. Noorden, penningm. Met vriendelijken dank ontvangen een pak zilverpapier van de kinderen der Chr. School te Koudekerke; 100 h.c. en een pakje zilver papier van Anton v. d. Linden en een pakje zilverpapier en capsules van mej. D. Mej. C. Littooij, Molstr., M'burg. De lichtbeelden-avond ten behoeve van de opleiding van predikanten voor de Fransch- Protestantsche Kerken heeft ruim f 191,— opge bracht na aftrek van alle noodzakelijke onkosten. Dit is een mooi resultaat. Door de betoonde belangstelling en offervaardigheid kan nu één predikantszoon een heel jaar zijn studiën aan het college „Jan Calvin" te Montanban be kostigen tenminste, bijna, want daarvoor is plm. f 200,— noodig. Wij bedanken nogmaals allen die, op welke wijze dan ook, ons behulp zaam waren om dien avond te doen slagen. De Regelingscommissie. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Ik werd dezer dagen getroffen door het vol gende bericht uit een Hollandsch geneeskundig tijdschrift betreffende den noodtoestand der Duitsche kinderen Groote uitbreiding der Kinder-Tuberculose in Duitschland. „De Duitsche kinderen hebben van de hui dige ellende het meest te lijden. Uit een on derzoek bij de burgemeesters der groote steden bleek, dat te Dresden gemiddeld 700 kinderen met een leege maag naar school komen. Van de 1200 kinderen van eenige scholen lijden er 285 aan ernstige ruggegraatsverkromming. Te Neurenberg bleken er van de 7850 onderzochte kinderen 6000 sterk ondervoed te zijn. Te Leipzig ontbeert 9 procent van de schoolkin deren warm eten. Te Munchen bleek '78 procent van de onderzochte kinderen tuberculeus te zijn. Trouwens overal in Duitschland zijn de tehuizen voor tuberculeuze kinderen te klein, om aan de aanvragen te voldoen. De ver spreiding van de ziekte wordt nog in de hand gewerkt door de slechte woningtoestanden, waardoor vaak zes of meer leden van een ge zin in één kamer moeten slapen. Treurige ge volgen van den verloren oorlog." daar is geen reden voor. Wy verwerpen de staking niet heelemaal, maar als het gebeurt, dan gebeurt het in het alleruiterste geval. Hier is geen reden, om te staken. Jullie willen geen overleg met de patroons. Jullie willen een voudig de voorwaarden aan de patroons opleg gen. Dat nu druischt in tegen ons beginsel." By molts bemerkte, dat men naar hem lui sterde. Een uit de zaal zag hij zelfs eens goed keurend knikken. Hy sprak nog verder en wees erop, dat men voorzichtig moest zyn. Het stond vast voor hem, dat deze staking zou mislukken. Want, zeide hy, zy is gegrond op grove onrechtvaardigheid. „En daarom, mannen, ge moet het zelf weten, maar ik waarschuw jullie, geen onberaden stappen te doen." Daarmee eindigde hij, zich van het podium ver wy derend. In de zaal keerde hij niet weer terug. By den uitgang stond iemand hem op te wachten. „Kerel, wat heb je gedaan?" zei deze. „Myn plicht", was het eenvoudige antwoord. „Het helpt toch niet." „Best mogelijk. Ik vrees er ook voor. Maar ik beb ze willen waarschuwen. Nu moeten ze het zelf maar weten." „Wat doen wij als Christelijke organisatie „Wy werken door", zei By molts. Als het tot staken komt zullen wij het zwaar hebben te verantwoorden." „God zal ons helpen. Wy doen niet mee. Zy worden opgezweept. Wat zij willen is revolu tionair." (Wordt vervolgd). Het is opvallend hoe weinig onzer Gerefor meerde broeders en zusters er gevonden worden, wier hart en huis openstaan om één of meer zulke stakkers voor eenige weken tot zich te nemen. Laten zij, die zelf met kinderen gezegend zijn zich toch eens verplaatsen in den toestand dier Duitsche moedersdie toch alleen in den uitersten nood bereid zijn om hun kind ver buiten hun vaderland weg te zenden. Misschien als zij die bleeke vermagerde vrouwen en die holoogige kleinen, meisjes en jongens met spitse gezichtjes, uit alle lagen der Maatschappij, (denk aan de predikantskinderen) die als een leger over geheel Duitschland zijn verspreid, zagen, dat dan ook hunne harten zouden worden vermurwd. Mochten er lezers of lezeressen zijn, die zich na lezing van het vorenstaande tot het lot der arme Duitsche kinderen gevoelen aangetrokken, laten die spoedig bij den ondergeteekende op geven hoeveel kinderen zij eventueel enkele weken kosteloos bij zich in huis willen opnemen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, W. E. coumou, Noordsingel 67, Middelburg. Leven. Leesboek voor de scholen met den bijbel door P. den Boer en J. C. de Koning. Geïllustreerd door Tjeerd Bottema, 12 deeltjes. UitgaveH. J. Spruytte Rijswijk (Z.-H.) Het is ons aangenaam deze serie leesboekjes te kunnen aankondigen en aanbevelen. Ze bieden kostelijke, leerzame lectuur al voor de kleinen, die pas leeren lezen en volgen het kind in zijn verdere ontwikkeling. Ons dunkt, dat een leesles uit deze boekjes een groot genot moet zijn. Met genoegen zagen we dat ook Zuid-Afrika in deze bloemlezing een plaats kreeg en de zendingsarbeid er niet in vergeten werd. En niet alleen is, door de bekwame ver zamelaars, de inhoud met zorg gekozen, maar de uitgave is ook aantrekkelijk door het keurig uiterlijk der boekjes en de mooie illustraties. Alleen zouden we den teekenaar van den omslag wel eens willen vragen, waar hij zulke dubbel gebonden korenschoven zag en zoo'n men- wagen zonder burrie Hier op Walcheren zagen we die niet, noch ook in Z.-Holland en in de provincie Utrecht. Lijken ons deze boekjes alzoo uitermate geschikt voor onze scholen, niet minder kunnen we ze aanbevelen voorde huiskamer. Zulke lectuur boeit het jonge volk en geeft het iets goeds mee op den levensweg. De Paardekooper van Helpman, een verhaal uit de Hervormingsgeschiedenis van Groningen. Frans Schreur van Loppersum, een verhaal uit de geschiedenis van Groningen en Ommelanden. De Zonderling, een verhaal uit den tijd van het beleg van Groningen (1594) De vogelvanger van Winsum, een verhaal uit de geschiedenis van Groningen^en Ommelanden. Boer Allaard Harms van Wedde, een ver haal uit de geschiedenis van de pro vincie Groningen. Al deze verhalen zijn van de hand van J. Keuning, en uitgegeven bij de firma Jan Haan te Groningen. We meenen dat ze eerst ver schenen zijn in de Groninger Kerkbode. Daarna zijn ze in boekvorm uitgegeven. En nu kwam een tweede druk van de pers. Daaruit blijkt reeds genoegzaam dat ze gewilde lectuur bie den. En dit verwondert ons niet. Historische verhalen, vooral uit onzen grooten tijd, boeien allicht. En wanneer dan zoo goed verteld wordt als dat docr Keuning geschiedde, wordt het luisteren een genot. De lezing van zulke verhalen kan nog altijd een rijken zegen af werpen. We kunnen ze daarom zeer aanbeve len. Sierlijk is de uitgave niet. Maar dat kan ook niet bij den prijs, waarvoor ze geleverd worden. Elk deel telt ongeveer 250 bladzijden en kost toch niet meer dan f 1,10. Heij. Jongelingsvereeniging op G. G. Middelburg. Afd. „Dr. Ltitzen Wagenaar". Dood van Joh. de Dooper, Markus 6 14—29, door Florussen. Kerk. Schets 32. Allerlei wind van Leer, door Toebes. Ver. „Meisjesroeping," Middelburg. Agenda: Gewijde Geschiedenis. Gen. 20 en 21 22—34 Geloofsbelijdenis. Art. I. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Agenda: Bijbelsche Geschiedenis Joh. 4. Vaderlandsche Geschiedenis Karei V. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Cath. 32. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. E. Douma van Oostkapelle. Voorber. H. Av. 2 uur ds. E. Douma Hofpleinkerk 9.30 uur ds. L. Bouma Bed. H. Av. 6 uur ds. L. Bouma Dankzegging. Noorderkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. E. Douma Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 en 2 uur ds A. G. Wolf Grijpskerke 9 en 2 u. Cand. C. A. Vreugdehil Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey S';. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. L. Bouma Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet 6.30 uur Cand. Vreugdehil Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur ds. W. Faber Collecte Emeriti enz. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur ds. P. van Hoven Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. H. Telkamp Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur Lez. eöner Leerr. Geersdyk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuys Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 u. Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur ds. F. Staal Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A. H. v. d. Kooi Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9 en 1.30 uur ds. G;. H. Toebes Tholen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ids. de Jonge Bev. belydende leden. Voorber. H. Av. Oud-Vosmeer 9.3Ö en 2 uur Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur d.A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur ds. A. Scheele 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Ierseke 9.30 en 2 uur Cand. von Meyenfeld van Amsterdam. Wemeldinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wolphaartsdyk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur ds. J. Duiven van Meeden. Hoek 9.30 uur ds. S. Groeneveld Bed. H. Av. en Dankz. 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg,) 9.30 eu 3 uur Lezen eener Leerr. Sehoondyke 9.30 uur ds. W. Moene Voorber. H. Av. 2 uur Lezen "eener Leerr. Terneuzen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dijk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3