Godsdienstoefeningen In dn Gereformeerde Kerken ln Zeeland ap ZOIDAG 27 JAIUARI 1924. Verantwoording uan Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Vereenig ingsleuen. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel ontrouw catechisant, ('at helaas niet moedge vend is. e. mededeelin van één der predikanten, ditfleen drietal zich gevoegd heeft bij de cate chisatie voor ouderen. eenige opmerkingen van huishoudelijken a ird. g. op de maandelijksche vergadering van den statisticus met den scriba zullen vo jrtaan O' >k aanwezig zijn de ;cribae van de drie secties on de statistische gegevens te verwerken in de sectie-t tatistieken. h. rapport br. den I [artigh over catechisatie- bezoek; benoeming vin br. Heuseveldt. 1. rapport br. den llartigh en Ilage bezoek Jongelings-vereeniging. Benoeming van de brs. Heuseveldt en J. Janse. j. rapport van één der secties, waarin ver zocht wordt advies te vragen aan de Classis om \oort te varen net de censuur over een lidhiertoe wordt bei loten. k. een belijdend lii l, waarvan wij vernemen dat het voornemens is te huwen zonder kerke lijke bèvestiging, zal worden bezocht door wijkpredikmt en wijkouderling. I. den Kerkeraad van S. zullen inlichtingen worden gevrragd over een lid, dat zich hier heeft gevestigd zonder inlevering van attestatie. 8 Rondvraag. a. op voorstel van één der ouderlingen zullen wij ons op dc volgende vergadering beraden ovet de vraag of het periodiek bezoek van de Jeugdvereeniginj.en door de ouderlingen gehandhaafi moet blijven, nu wij Jeugdouder- lingen hebben benoem l. b. het lappcrt over de vraag hoe wij in het vervolg zullen handc len met leden, die zich de rechten van het huwelijk hebben toegeëigend voordat dit is gesloten, zal ter kennis worden gebracht van de gemeente op een huishoude lijke vergat lering en v«t\ de classis. c. op voorstel van één der leden zullen we op de volgende veigaciering de vraag trachten te beantwoorden welke verdere Evangelisatie- arbeid dot r ons kan v.o:den verricht. d. gewezen wordt op het bezwaar, dat het voorlezen van de Wet en het uitspreken van de Gelo( f ^belijdenis in de eeredienst lijdt door het opzoeken van hot gedeelte van Gods Woord, dat daai na gelezen wo-.dt. Voorgesteld wordt dit te O! dervangei door beide acties geheel van elkai der te scheiden en dus ook de mede- deeling van het Schriftgedeelte te doen na de Wetlezinof geloofsbelijdenis. Beslissing uit- steld tot de volgende vergadering. e. en tweetal catechh anten onttrekken zich aan de gemeenschap der Kerk in verband met hun vei loving. Hierin wordt berust, omdat zulks 0( k geschiedt door de ouders. 9. Volgende vergadering D.V. Donderdag 81 Janu iri a.s. „Smal 10. 1 >ankgebed. II. f luiting. De Klrkeraad. ZENDING. Vlissi gen. Met hart, lijken dank ontvangen van Maatje Verhage een pakje zilverpapier cn een pakje capsules en van Leuntje ea Dora Prins een honderd halve centen. Namens de Ze idingsconimissie, W. k \rreman, Penningm. Ontvangen i iet vric ndelijken dank voor het Saratorium f'onnevai k uit de busjes van Maatje lange, Be je de Gioot en Greta Huson een jaailijksche b jdrage van f 1— besom van f6.69. J. L. Wisse. Comité tot verste* king van het Gercf. leven in Luitschland 2e verantwoording ^29 Dec. '23—18 Jan. '24.) Aan giften door ds. P. van Dijk f 80.—Diac. Ger. Kerk te Haamstede f25.— Geref. Kerk Schoondijke f 122.58; Üostb irg f56,01B; A.-J. polder f 103.085Axel f 2C5.53 Poortvliet f 18.566; Oostkapelle f61.50; Diac. Geref. Kerk Westkapelle f 10.— Ge ret Kerk Kapelle- Biezelinge f 20.—Wemelding f 18.595's-Grn- venpolder f42.14; door mej. De jonge te Goes van de fam. Snoek (Amerik i) 2 dollar, gelijk f5.30. „Ja, het bloed kruipt altijd, waar het niet gaan kan. Ik las eens van et dokter, die in den eerste i brief aan zijn verloofde almaar schreef van zieken en operaties in zijn afdeeling van het ziekenhuis. Tot hij iet zélf bemerkte en schreefik moet toch wel een dokter bij de gratie Gods zijn, dat mijn eersten brief aan mijn verloofde zoo „bloederig" is. Maar ik kan mij best voorstellen, moe, van iemand, die met hart en ziel aan zijn beroep is gehecht. Toen ik u vanmiddag ontmoette keek ik met vier oogen u aantwee oogen van den zoon en twee van den dokter". „En wat zeiden die oogen „De oogen „van den zoon" vonden, dat u er lief uitzag i i uw zwart zijden japon. Maar de oogen „van dendokter" keken opmerkzamer. „En wat zag^n zij?" vroeg zij. Zij vond het k uk, hem zóó ie hooren praten, terwijl een glim'ach om zijnt ijr.gevormde lippen speelde en zijn blauwe oogen haar schalks aanstaarden. „En wat zagen zij „Wat ik zooeven al op nerkte. Zij zagen, dat u bent opgek lapt en er veel beter uitziet dan een maand of vier geleden. Zagen zij verkeerd?" „Op wat de oogen „vai den zoon" zagen geef ik geen antwoord. Maar de oogen „van den dokter" hebben goed gezien. Ik voel mij uitstekend de laatste weken". „Dat dacht ik wel", zei hij monter. „Ik heb anders wel de gedachte gehad, dat ik je alleen zou moeten laten, Theo. Zou-je het hebben kunnen dragen?" Er komen somtijds giften van diaconieën. Hoewel dankbaar aanvaard, heeft toch onze actie met liefdadigheid weinig gemeen, men zie de naam van ons comité. Mag ik voorts de Kerken verzoeken, om renteverlies te voorkomen, de collecte's op te zenden zoo spoedig mogelijk nadat ze gehouden zijn? Namens het Comité, H. Veldkamp, Quaestor. Het Comité bestaat uit Ds. P. van Dijk, Zaamslag, Voorzitter. P. Ch. van der Vliet, Vlissingen, Secr. H.Veldkamp, A.-J.-Polder, Penningm. Dhr. N. J. Bastmeijer te Goes. Ds. F. J. v. d. Ende te Kamperland. Dhr. D. Mulder te Zierikzee. Ds. W. Moene te Oostburg. Gevonden in de collectelo. f 25.—, als voor de w.-collecte f 10.—, Zending f 10.— en voor Hongarije f 5.—2o. f 20.— voor de armen en 3o. f 1.voor de Kerk. Waarvoor dankzeggen Diakenen der Geref. Kerk te Middelbug, VOOR HONGARIJE 15e verantwoording. Van T. f 5,—door bemiddeling van de diaconie gevonden in de collecte f 5,—drie- maandel. bijdragen f 3,50; door bemiddeling van R. te Grijpskerke f 85,25. S. den Hartigh, Penningm. Middelburg, 25 Jan. 1924. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Een Protestantsch Christelijk Ziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland. Het is aan een ieder, die geen vreemdeling is in de wereld van leed en lijden, bekend, dat de behoefte aan ziekenhuisruimte toeneemt, naarmate de medici bekwamer worden in het gebruik maken van de middelen, welke de voortschrijdende wetenschap te hunner beschik king stelt. Röntgenbestraling en X-foto's zijn van deze laatste de wel reeds algemeen bekende voor beelden. Van hoeveel waarde het daarbjj is, dat het ziekenhuis, waar zoo vaak plotseling en snel hulp gezocht moet worden, in de nabyheid en gemakkelijk te bereiken is, zullen velen, en in het bijzonder Zuid- en Noord-Bevelanders, pijnlijk hebben ervaren. Geen wonder, dat van verschillende zijde de vraag gesteld iskan in dit, voor Zuid- en Noord-Beveland wel haast absolute gemis, niet worden voorzien? Het is bekend, hoe van Roomsch-Katholieke zijde enkele jaren geleden plannen zijn gepu bliceerd en in welken vorm zich deze thans gaan belichamen. Dat vanwege het College van Regenten van het Goesche Gasthuis de mogelijkheid is over wogen tot voorziening in de bestaande behoefte, zij mede in herinnering gebracht. Ook van belijdend Protestantsche zijde is speciaal de behoefte aan een gelegenheid tot Protestautsch-Christelyke ziekenverpleging ge weld. Zonder veel ruchtbaarheid naar buiten, is ook door deze groep gewerkt en is begonnen naar den gulden regel: wie een toren bouwen wil, berekene eerst de kosten. Eu nu is wel de vraag óf er behoefte is, spoedig beantwoord, doch de vraag of deze behoefte van voldoenden omvang is en de omstandigheden ook overigens zoo, dat de arbeid tot oprichting en instandhouding van een Prote stantsch Christelijk ziekenhuis met goede kans op welslagen begonnen konde worden, was niet zoo spoedig op goede gronden beant woord. Daartoe moesten gegevens verzameld, inFchtingen en adviezen van deskundigen inge wonnen en samenwerking tusschen de ver schillende Protestantsch Christelijke groepen verkregen worden. Thans echter is deze phase van onderzoek en voorbereiding voorbij en wel met dit resul taat, dat ondergeteekenden zich thans met vertrouwen gezet hebben aan den arbeid tot oprichting en instandhoudiug van een Prote- Zij vroeg naar den bekenden weg. Want zij kende haar zoon. „Ik zou het moeten dragen, moe. Maar God zou mij er de kracht toegeven." Dat was het geloof van Dr. Oosterhuis Jr., eerste assistent van de chirurgische afdeeling in het ziekenhuis te UtrechtHet was vol doende voor hem. En voor de moeder was het ook voldoende. „Ik weet het", zei ze. „Wat dit betreft, zou ik gerust mijn oogen kunnen sluiten". Hij wilde er niet op doorgaan, want zij zou dan gaan spreken over zijn alleen zijn, als zij was heengegaan. „We spraken zooeven over Juffrouw Tree beek", zei hij. „Zou zij door dit weer komen?" „Stellig", gaf zij ten antwoord. „Zij weet niet, dat jij hier bent en zal mij vast niet alleen met de dienstbode laten". „Zou niemand haar brengen?" vorschte hij verder uit. „Wie zou het moeten zijn?" vroeg zij. Haar eene broer is in Amsterdam. Die komt niet vaak thuis. En haar andere broer is, ja ik weet niet precies, in ieder geval niet hier. Dus is zij vanzelf alleen. En dat in zulk weer." „Met de tram is het maar een eindje", over woog hij. „Ja maar dan moet zij dat heele eind van de halte toch nog loopenEn bijzonder licht is het op den Bergweg niet". Hij keek op de klok. „Het is nu negen uur," zei hij. (Wordt vervolgd.) stantsch-Christelijk ziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland. Over de voorloopige plannen door hen ge vormd tot verwezenlijking van dit doel, zullen binnenkort nadere mededeelingen worden gedaan. Voor ditmaal meenen zij te moeten volstaan met bovenstaande mededeeling, gepaard met het voorloopig verzoek aan geheel Protestantsch Zuid- en Noord-Beveland om straks, wanneer medewerking zal worden gevraagd, een bereid willig hart te toonen. Het Voorloopig Bestuur derVer- eeniging tot Stichting en Instand houding van een Protestantsch- Christelyk Ziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland, J. van As Pzn. J. de Kruyter. J. S. Bedet. P. Oosterbaan. W. L. B. J. Dekker. J. Pouwer. L. Duvekot Czn. Ds. R. J. van der Veen. J. A. Flink Ds. M. van de Vis. Ds. J. J. Homburg. I. Wessel. W. 't Hooft. C. van Zweeden Sr. Goes, 10 Januari 1924. Jaarboek ten dienste van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, 1924 onder redactie van ds. G. Doekes en J. C. Rullmann, 8e jrg., Oosterbaan en Le Cointre Goes. Prompt op tijd is het Jaarboek verschenen. En het is weer een welkome en betrouwbare gids op het terrein van ons Gereformeerd kerkelijk leven. Nog waren er kerken, die de vraagde gegevens niet of niet bijtijds vestrekten. Ze zijn met een f geteekend. Gelukkig trof niet ééne kerk in onze provincie die blaam. Behalve de almanak-gegevens en de kerkelijke statistiek, waardoor het voor ieder, die ker kelijk wil meeleven onmisbaar is, bevat het, van de hand van ds. Rullmann, een kerkelijk overzicht van het, door de gehouden Generale Synode, belangrijke jaar 1923 en een „In Memo- riam" van dertien overleden predikanten. Men vindt hier ook herdacht ds. Kerkhof, die alleen in Zeeland diende, ds. Koopmans, die hier vele jaren werkzaam was en ds. Allaart, die van geboorte een Zeeuw was. Lezing van deze dertien korte biografien is een weemoedig genot, en kan rijken zegen afwerpen voor eigen leven. Het trof ons hoe het eerste stukje, over ds. C. W. de Vries geschreven werd door ds. J. Koppe van Enumatil, die nu zelf reeds in het midden van zijn jaren, is weggenomen. Er zijn twee bijlageneen met de foto's van de overleden Dienaren des Woords, de andere een beeltenis van de Gen. Synode. Beide zijn goed geslaagd. De prijs is f0.80. Heij. Luther onze Huisvriend door Paul Scheurlen. Uitgave van J. van der Wal te Bruinisse. De laatste aflevering van dit werk is ver schenen en het is mij een waar genoegen er nogmaals de aandacht op te kunnen vestigen. Ik zou willen dat het in elk huisgezin een plaats kreeg, want het is het ten volle waard, inge naaid kost het geheele werk f3.50 en in een keurigen band f4.50. De avonden zijn lang en een boek als dit houdt zijn waarde. We leeren er Luther in kennen, gelijk hij zich in intiemen kring toonde en we bewonderen de levens wijsheid, welke hem sierde. Hij heeft op het huiselijk leven en al wat er mee in verband staat zijn eigen kijk en hij laat er het licht van Gods Woord op vallen. Ieder heeft wel eens iets gelezen van den strijd, welken hij gevoerd heeft tegen de vijanden der waarheid en kwam onder de bekoring van zijn kloek getuigenis, dat hij steeds gaf. Maar hier verschijnt hij ons in zijn eigen omgeving en wij verstaan, welke rijke gaven God hem ook voor 't gewone leven had verleend. De inleiding handelt over 't jaar 1525 en zij vestigt ons oog vooral op Katharina van Bora, met wie Luther trouwde. Dan volgen de zes hoofdstukken I. o Hoe heerlijk is 't huwelijk en de hui selijke haard. II. Hoe meer kinderen, hoe meer geluk. III. Vrijheid en Blijheid met God en met eere. IV. Het dierbare heilige kruis. V. Onze Scherm en Schuts in 't gebed alleen. VI. Zie op uw ambt en beroep. Als ik daarbij zeg, dat er nog meer dan honderd aanteekeningen volgen, waarvan eenige zeer belangrijk zijn, dan kan men eeniger- mate nagaan, welk een inhoud dit boek bevat. Ook zijn er nog aanteekeningen over vignet ten, versiering enz. Het kan niet anders dan dat de aandachtige lezen van zulk een boek onder den zegen des Heeren het gezinsleven verrijkt en de taak, welke ieder te verrichten heeft, verlicht. De levenswijsheid, welke hier aan 't woord is, zal een aangename vrucht dragen voor 't gewone practische leven. Het geheel is als 't ware een verduidelijking van de uitspraakde Godzalig heid heeft de belofte ook voor dit tegen woordige leven. Zulke boeken brengen ver ruiming van 't hart en stalen den wil. Wie wars is van 't perfimisme 't welk in zoo breeden kring thans tot uiting komt en tevens een hart- grondigen afkeer heeft van grenzelooze opper vlakkigheid, zal in dit boek smaak vinden. De uitgever vinde aanmoediging door een veelvuldige navraag van dit werk. Bouma. Ver. Meisjesroeping. Agenda „De bruiloft in Kana" Joh. 2 1—11. Kerkgeschiedenis John. Wicleff. Ger. Knapenvergadering „Samuel". Agenda Bijbelgesch.„Lucas 2" door P. Baljeu. Kerkgesch.: „Koninklijke revolutie" door C. Antheunisse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia." Agen da: Bijbelsche Gesch. Dan. 5—6. Vaderlandsche Geschiedenis. Alle meisjes van 12—18 zijn hartelijk welkom. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Cath. Zondag 24. Collecte aflossing Geldleening. Gasthuiskerk 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels 6 uur ds. Telkamp Hofpleinkerk Gesloten Noorderkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. I. K. Wessels Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Voorber. H. Av. Domburg 9.30 en 2 uur ds. L. Bouma Bed. H. Av. en Dankz. Bevestiging Diaken. Gapinge 9.30 uur Cand. Mak van Schiedam. 2 uur Lezen eener Leerr. Grypskerke 9 en 2 uur ds. G. H. Toebe» Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey 8? Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. A. C. Hey Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Cb.v.d.Vliet Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 9.30 uur Lez. eener Leerr. 2 uur Cand. Mak van Schiedam. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Bed. H. Av. en Dankz. Brouwershaven 9.30 en 2 u. ds. de Putter Em. pred. te Axel. Bruinisse 9.30 en 2 uur Cand. Polman van Haren. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 u. Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A. H. v.d. Kooi Krabbendyke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 2.30 uur ds. P. H. de Jonge Oud-Vosmeer 9.30, 2 en 6 u. Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur ds. H. Bouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Graveupolder 9.30 en 2 u. Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Cand. E. de Jonge van Rotterdam. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdyk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur Cand. Velliuga van Scharnegoutum. Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 uur ds. W. Moene 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg,) 9.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. W. Moene Schoondyke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Terneuzeu 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dyk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3