Godsdienstoefeningen In ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland ap ZONDAG 20 JAIUiRI 1924. KERKNIEUWS. Ofïiciëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKON P 1 G I H G. Vereenig ingsleuen. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Belijdenis-Catechisatie. In een artikel in „De Bazuin", door hem ook geplaatst in „Noord-Hollandsch Kerkblad" memoreert Ds. C. Lindeboom hoe daarover verschillend word gedacht en geeft dan reken schap van de redenen, waarom hij voor behoud daarvan pleit. Om nu te komen tot het instituut zelf, wij kunnen met den besten wil niet inzien, dat de z.g. belijdenis-catechisatie op principieele of practische gronden te veroordeelen is. Zelfs voelen we niets voor de redeneering van hen, die haar niet veroordeelen, doch verdedigen met te zeggeneigenlijk moest ze niet noodig zijn, maar de toestanden zijn nu eenmaal zoo, we ze niet kunnen missen. Indien de bedoeling ware, degenen, wien het jarenlang aan ijver en toewijding ontbrak, een soort „stoomcursus" te doen volgen, dan zouden wij er ons met groote beslistheid tegen ver klaren. Maar daar is immers geen sprake van. Voor zoover ons bekend,'- wordt de z.g. be lijdeniscatechisatie algemeen beschouwd als een wekelijksche samenkomst tot herhaling van het geleerde. Geen nieuwe onderwerpen worden aan de orde gesteld, maar hetgeen^eenige jaren naar den Catechismus werd behandeld, wordt nu in een kort overzicht samengevat. Moeten daartegen nu bedenkingen worden gemaakt? Spreekt het niet vanzelf, dat zij, die onderzocht zullen worden in de leer des geloofs, Igaarne kort en zakelijk onder hun aandacht zien ge bracht, wat hun werd onderwezen Natuurlijk, de besten hebben zulk een repetite want méér is het toch feitelijk niet niet noodig, maar voor de doorsnee-catechisanten is ze onmisbaar, al worden deze er ook niet door „klaargemaakt". Ook de bedenking, dat het houden eener z.g. belijdenis-catechisatie een minder gunstigen invloed zou hebben op het bezoek van en den ijver voor de „gewone" catechisaties, lijkt ons niet houdbaar. Het staat immers aan den dienaar des Woords, te bepalen wie hij op zijne belijdeniscatechisatie al of niet wil toe laten? Indien de catechisanten maar weten, dat daarvoor niemand wordt ingeschreven, die niet met ijver en trouw het wekelijksch onder richt heeft gevolgd, dan behoeft er geen de minste vrees te bestaan, dat reeds bij voorbaat de gewone catechisaties zullen lijden onder een komend „repetitie-uur". Indien een ambtgenoot meent, het zonder eene belijdenis-catechisatie te kunnen stellen, we zullen er hem niet hard over vallen. Anderzijds worde van hen, die aan dit intituut blijven vasthouden, omdat zij zich in eene jarenlange pracktijk er wèl bij bevonden heb ben, niet gesproken als van degenen, wien het aan zuiver-principieel inzicht ontbreekt, of die hun leerlingen klaarstoomen in een enkele week. Er is hier geen enkel principe in geding. 't Geldt alléén een kwestie van methode. I INTREE TE: Nederhorst den Bergdoor cand. J. Schelhaas met Matt. 13 51 na bevestiging door ds. H. Bouma van Leeuwarden met Matt. 13 52. Ineensmelting Geref. Kerken te Maassluis. Zondagavond is van den kansel der Geref. Kerken A en B te Maassluis bekend gemaakt, dat in de Vrijdagavond jl. gehouden gecombi neerde Kerkeraadsvergadering in beginsel be sloten is tot ineensmelting van beide Kerken over te gaan. Dinsdagavond 22 Jan. a.s. zal in verband met deze verklaring een Gemeente-vergadering gehouden worden. Voorziening in den Dienst des Woords. De te Helpman wonende leden der Geref. Kerk van Groningen hebben aan de Kerkeraden van A en B gevraagd, de gelegenheid te willen openen ook in dit stadsdeel de prediking des Woords te kunnen hooren. DRIETAL TE: HeinkenszandCand. J. W. Eggink van Kampen. Cand. C. W. Keur van Driebergen. Cand. C. Mank van Schiedam. TWEETAL TE KatendrechtH. Popma te Voorthuizen. J. Ubels te Varsseveld. BEROEPEN TE Oudega(W): C. W. Keur cand. te Driebergen Hellevoetsluis en Nieuw HelvoetC. W. Keur [cand. te Driebergen. ArumE. J. van Voorst te Kootwijk. Heemse: J. Ubels te Varsseveld. Eestrum: K. Holwerda cand. te Marrum. AANGENOMEN NAAR: Antwerpen: A. G. Wolf te Loenen-Vreeland. BEDANKT VOOR O. en W. SouburgA. C. Heij, te Koudekerke. TholenJ. H. Beumee te Sleeuwijk. DedemsvaartH. v. d. Zanden te Wapenvelde. AFSCHEID VAN Elburg door ds. G. Veenendaal met 2 Tim. 1:13. „Dub vader..." „Ja, vader wist van myn stryd. Maar hy kon toch ook het geloof niet aanbrengen". „Dat kunnen wy geen van allen, Johan. Dat komt uit genade alleen. Maar wy moeten om die genade vragen, nadat wy ons bewust zyn van onze schuld voor God". „Ja, moe, ik weet dat wel. Ik heb het immers geleerd Maar als ik dat nu niet beleef!" Het was een jammerlyke klacht, die werd geslaakt. Maar Mevrouw Treebeek bemerkte er uit, dat nog niet alles verloren was dat Johan heelemaal geen vrede had, maar nog zoekende was. Dat verlichtte haar eenigszins in de plots opgekomen vly mende smart. Maar hy, zy besefte het, kwam er niet verder mee. God moest deze zoekende ziel grypen en anders was zy verloren, voor goed „Als je geen vrede hebt, Johan", zei ze ernstig, „als je werkelyk zoekende bent en niet onverschillig leeft en dat doe je niet, ik bemerk het, dan is er maar één middel, om vrede te yerkrygen. En dat istot God gaan. Op je knieën voor Hem en Hem vragen, in den naam van Jezus Christus, of Hy je genadig wil zyn. Wy moeten komen tot de erkentenis, dat wy doemwaardige schepselen zyn, die den dood en niets dan den dood hebben verdiend. Als wy daarvan zyn doordrongen, dan neemt God ons in genade aan". Johan zweeg. Hy wist dat allemaal wel. Maar hy meende, dat hy er niet verder Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 25 Januari a.s. Het Bestuur. CLASSIS Z1ERIKZEE. Deze Classis zal D. V. vergaderen op Woensdag 20 Februari. Punten voor 't agendum vóór 10 Febr. bij ondergeteekende. Namens de roepende Kerk, C. J. Wielenga, Praeses. D. Mulder, Scriba. KORTE NOTULEN van de Classis Goes gehouden 10 Januari 1924. Art. 1. Ds. Brouwer opent de vergadering met gebed nadat gezongen is het tweede vers van de Morgenzang en gelezen Ps. 46. Art. 2. De lastbrieven worden nagezien en in orde bevonden. Art. 3. Het moderamen wordt aldus saam- gesteld pr. ds. De Boeft, sec. ds. Doekes, ass. ds. Brouwer. Art. 4. De notulen der vorige vergadering worden na korte wijziging goedgekeurd. Art. 5. De praeses complimenteert de kerken van Borssele-Driewegen met het bedanken van een tweetal roepingen door haar Leeraar. Art. 6. Ingekomen stukken a. Schrijven van deputaten aangaande de zaak van ds. G. te U. b. Schrijven van het Comité ter versterking van het Gereformeerde leven in Duitschland. c. schrijven van een lid van de kerk van K. Art. 7. De boeken der verschillende quaes tores worden nagezien en in orde bevonden. Art. 8. Regeling der vacatuurbeurten. Art. 9. Rondvraag art. 41. Advies gegeven aan een der kerken inzake een tuchtzaak. Art. 10. Wordt besloten ook dit jaar de Zendingsdag te houden, de regeling over te laten aan de commissie. Art. 11. De volgende vergadering zal door de kerk van Borssele worden saamgeroepen op 10 April, zoonoodig wordt vrijheid gegeven om in verband met de zaak der Zending de Classis te verdagen. Art. 12. Rondvraag levert niets bizonders op. Art. 13. Korte notulen worden gelezen en goedgekeurd. Art. 14. Nadat gezongen is sluit de praeses de vergadering en gaat voor in dankzegging. Op last der Classes, H. Brouwer, assessor. Koudekerke. Zondag 13 Januari maakte onze geachte Leeraar aan de gemeente bekend dat hij voor de roeping naar Souburg had kunnen bedanken. Namens den Kerkeraad, P. Aarnoutse. De leden der Geref. Kerk te Middelburg, worden dringend verzocht bij verhuizing, dit op te geven aan M. B. Fanoy, Lange Burg 16. Middelburg. Nu de jaarvergadering der onder scheidene Zustervereenigingen in onze gemeente weder tot het verleden behooren en de stoffe lijke resultaten van haar arbeid over het afge- loopen jaar aan onze Diaconie zijn afgedragen is het ons een aangename plicht daarvan met mee kwam. Dat slingeren, dat hem te Leiden reeds verhinderde te werken, had niet opgehouden. Hy had momenten, dat hy op de knieën wilde vallen en smeeken, kermen om uitredding. Maar dan waren er weer momenten, dat hy eenvoudig alles, wat hem was geleerd, als ballast over boord wilde werpen. En zoo werd hy steeds maar geslingerd van het een naar het ander. Er heerschte stilte in het vertrek. Smartvol, maar ook liefdevol blikte Mevrouw Treebeek haar zoon. Hy stond op. „Ik weet het niet, moe", zei hy. Het was de kreet van een zoekende ziel. „Willen wy samen bidden?" vroeg zy. Hy schudde van neen. „Als je dat niet wil, dan zoek-je niet", zei ze smartvol. „Ik heb al zooveel gebeden. Maar het baat niet". Dof kwam het er uit. Daarop liep hy op haar toe en kuste haar, wat haar goed deed. De kinderliefde was er toch nog „Ik had beter niets kunnen vertellen", zeide hij, want ik heb u maar bedroefd". „Neen, het is beter zoo, antwoordde zy. „Nu kan ik tenminste in de eenzaamheid voor je bidden." „Wat zal het baten?" vroeg hy, schier bitter. „Heeft het Monica gebaat?" was de weder vraag. (Wordt vervolgd). een enkel woord van erkentelijkheid melding te maken. Gelijk reeds uit de in dit blad gepubliceerde verslagen is gebleken, heeft het jaar 1923 zich ten opzichte dier vereenigingen doen kenmerken als een bij uitstek voorspoedig jaar. Elke ver- eeniging" mocht op haar beurt gewagen van een krachtig opgewekt leven en een gezonde arbeids- lust harer leden. Dit laatste werd ten duide lijkste bewezen door het groot aantal kleeding- stukken, dat de diaconie als een welkome buit in handen viel. In totaal bedroeg dit 563 stuks. Vergissen wij ons niet, dan is 1923 in dit op zicht een record-jaar geweest. Gevolg hiervan was,""dat in vele behoeften kon worden voor zien en de zorgen in menig gezin aanmerkelijk konden worden verlicht. Vooral nu, dank zij den ijver der zusters op zoo milde wijze de helpende hand kon worden uitgestoken, was er blijdschap in menige woning. Opnieuw is ge bleken, welk een onontbeerlijke steun deze „stille krachten" voor den diaconalen arbeid in onze gemeente zijn. Gelukkig, dat ook uit het toevloeien van de geldelijke bijdragen blijkt, dat de gemeente haar arbeid op prijs weet te stellen en overtuigd is van de belangrijke plaats die zij innemen. De diaconie doet dan ook gaarne een beroep op de gemeente om dien steun te blijven ver- leenen en hoopt, dat de Heere ook in dit jaar deze vereenigingen tot een rijken zegen moge stellen. De Diaconie voorn., I. de Ridder, Praeses. J. W. Kögeler, Scriba. ZENDING. Oost en West Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending uit het busje der Zondagsschool (Samuël) f 8,59 en nog een pakje zilverpapier. Namens de Zendingscomm. A. J. van Noorden, Penningmeester. Middelburg. Met dank ontvangen een pak zilverpapier en capsules van de kinderen der Chr. School Heerengracht, een pakje zilverpapier van Johanna Francke Koudekerke en 87L cent en zilverpapier van M. N. Won- dergem, Serooskerke. Mej. C. P. H. Littooij, Molstraat. Habermann's Pleegzoon door m. Rüdiger. Dit is een aardig boek. Onwillekeurig leest men verder en men gevoelt sympathie voor den pleegzoon, die ook na roem verkregen te heb ben, zijn pleegvader en anderen, die hem wel gedaan hebben, niet vergeet. Er ligt een groote hartelijkheid in de verhouding, waarin hij tot Ilabermann en anderen staat. Het verhaal is inderdaad boeiend. De zeven dagen van Robert Hardy, door Charles m. Sheldon. Ook in dit boek komen ontroerende oogen- blikken voor. We kunnen wel waardeeren het vele goede, dat er in voorkomt. Het valt ons alleen wat moeilijk om ons in den gedachten- gang van den schrijver te verplaatsen. Het draagt een voor ons al te methodistisch karakter. Naar nieuwe stranden, door Fritz Namenhauer. De vorm, waarin de gedachten van den schrijver weergegeven worden, is heel goed. Er blijkt uit, dat er ook in Duitschland een be weging onder de jongeren is, welke het vooral gemunt heeft op bestaande formuleeringen van de waarheid. Zij staan aan den oever en willen naar nieuwe stranden, maar zij weten niet, hoe zij er komen moeten. Wij kunnen niet beoor- deelen, hoever het boek daarvan een juiste teekening geeft. Wel krijgen we een diepen indruk van de verwoesting, welke het ongeloof onder 't Duitsche volk heeft aangericht. De oplossing van 't verschil tusschen den vader en den zoon in 't eind van 't boek schijnt me toe niet een bevredigende te zijn. Bij het lezen gevoelt men steeds, dat de menschen die er in handelen, ver van ons afstaan en dit is niet bevordelijk om met zulk een werk groote ingenomenheid te toonen. Het is mij daarom ook niet duidelijk, dat zulke boeken in onze kringen veel goeds kunnen doen. Deze drie werken zijn uitgegeven door D. A. Daamen, den Haag, die gelijk zijn gewoonte is, gezorgd heeft voor een aantrekkelijk uiter lijk. Bouma. BONDSRING MIDDELBURG v. J. V. op G. G. Vergadering op D.V. Donderdag 24 Jan. a.s. in het Mil. Tehuis te Middelburg. Aanvang half acht. Ie. De Schriftstudie op de J. V., afd. Middelburg, L. Wag. 2e. De bespreking op de J. V. afd. Souburg. BONDSRING SEROOSKERKE. Vergadering op Donderdag 24 Jan. 's av. 7 uur, in de Geref. Kerk te Vrouwepolder. Agenda: I. Door SerooskerkePractisch nut van Ring-Afd. en Bond. II. Door Grijpskerke: Het gebed opdeJ.V. III. Inning ringcontributie. J. de Visser, Secr. Geref. Meisjesvergadering Agenda: .Nunia." Bijbelsche Gesch.Dan. 3—4. Vaderlandsche Geschiedenis. Ger. Knaptnvergadering Samuel". Agenda Bijbel. Gesch. Lucas 1, door L. de Rijcke. Vad. Gesch.„Je maintiendrai" door J. Verhage. Ver. „Meisjesroeping." Agenda Gewijde Geschiedenis: Abraham. Geloofsbelijdenis. Geref. Jongel.-Vereeniging Middelburg. Afd. „Herman Faukeel." „Het Leeren door Gelijkenissen" door M. Wattel. Kerkgeschiedenis.Schets 30 en 31, C. v. d. Louw. Afd. „Dr. Llitzen Wagenaar". „Het Leeren door Gelijkenissen" door C. de Vos. „Tijd van Afval en Herstelling van het Christendom" door J. de Poorte. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Cath. Zondag 23. Gasthuiskerk Gesloten Hofpleinkerk 9.30 en 6 uur ds. Bouma 2 uur ds. Telkamp Noorderkerk 9.30 en 6 uur ds. J. H. Telkamp Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 en 2 uur ds. A. C. Heg Bed. H. Av. en Dankz. Grypskerke 9 uur Lez. eener Leerr. 2 uur ds. L. Bouma Voorber. H. Av. en Bevest. Ouderling. Koudekerke 9 en 2 uur Lez. eener Leerr. S' Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Coll. Hulpbeh. Studenten. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Voorber. H. Av. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 uur Leien eener Leerr. 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet 6 uur ds. E. Douma Zendingsrede. Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch.v.d.Vliet Voorber. H. Ar. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Lei. eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Oand. E. de Jong van Rotterdam. Bruinisse 9.30 en 2 uur ds. Winkelman van Maastricht. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuys Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Inde Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 u. Leien eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A. H. v.d. Kooi Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Batb 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30, 2 en 6 u. Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Leien eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uurLez. eener Leerr Borssele 9.30 en 2 uur ds. H. Bouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 9.30 en 2 u. ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankz. Heinkenszand 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. F. den Boeft Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Me|er Wemeldinge 9.30 en 2 uur ds. A. Wyngaarden Kruiningen 9.30 uur ds. F. den Boeft 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdyk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur ds. J. de Koning van Vries. Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. W. Moene Oostburg (dienst AardenburgJ 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Schoondyke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Djk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3