Godsdienstoefeningen tn ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland op ZOKDAG 6 JAIUARI 1924. Verantwoording uan Liefdegauen. INGEZONDEN STUKKEN. Vereenigingsleuen. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel nieuwe jaar op uwen onmisbaren steun te mo gen rekenen. Geve de Heere dat wij met lust en liefde ons werk mogen voortzetten tot verheerlijking van Zijnen Naam, tot leniging van de nooden der armen die Hij ons gegeven heeft in Zijne plaats. Namens de Vereenigtng, L. J. Jobse, Secretaresse P.S. Jongedochters van 16 jaar en daarboven zijn ons van harte welkom. Vacaturebeurten in de Classe Zierikzee Jan.Febr.Maart 1924. BROUWERSHAVEN. 24 Febr. ds. Hoek BRUINISSE. 24 Febr. 's morgens ds. Goedhuijs 9 Maart ds. Wielenga OOSTERLAND. 24 Febr. 's avonds ds. Goedhuijs 9 Maart ds. Wielenga NIEUWKERK. 16 Maart ds. Goedhuijs 27 Jan. ds. Wielenga SCHOONDIJKE. 27 Jan. ds. v. d. Ende 23 Maart ds. Hoek WISSENKERKE. 3 Febr. ds. Staal GEERSDIJK. 2 Maart ds. v. d. Ende 20 Jan. ds. Staal Op last van de classe, Z. Hoek. VERGADERING van de Classis Axel, op Donderdag 17 Jan. 1924 te Terneuzen, 's morgens 10 uur. Agenda 1. Opening. 2. Credentiebrieven. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Rondvraag naar Art. 41 D. K. O. 6. Voorstellen herziening visitatie-regeling. 7. Rapporten. 8. Afdoening geldelijke zaken. 9.. Benoeming Deputaten enz. 10. Korte Notulen. 11. Aanwijzing roepende Kerk en vaststelling van datum. 12. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Hoek, D. de Putter, praeses. J. Scheele, scriba. Namens de roepende Kerk oproep der Classi cal vergadering te Middelburg, op Woensdag 13 Febr. Stukken voor 't agendum ingewacht vóór of op 22 Januari a.s. bij den scriba. A. Geschiere, praeses. J. H. Geschiere, scriba. Grijpskerke, 4 Januari 1924. Meddelburg. De Plaatsencommissie houdtvoor de maand Januari zitting a.s. Dinsdag 8Jan.in de Noorderkerk, des avonds van 8—9 uur. De Plaatsencommissie. Middelburg. In dank ontvangen voor de armenkolonie te Blondo vanPrikkaarten Werkendam f 42.63idem Borssele f 14,—idem Brouwershaven f 17.85 gift zendingscomm. St. Laurens f5,— idem zendingscomm. Vlissingen f5,— prikkaarten Jonged. verg. Persis te Souburg f63,1". De Penningm. der Zending op Java, C. J. Hondius. KERKERAADSVERGADERING „breed". Middelburg, 3 Jan. '24. 1. Opening voorzitter ds. L. Bouma. 2. Psalm 121 1 Schriftlezing Psalm 121 gebed. 3. Openingswoord door den voorz. namens het ministerie van predikantenhet jaar 1923 is rustig verloopen voor onze kerk; de verga deringen hadden een gunstig verloopruime stof tot dank aan God, dat wij bij verschil van meening samenwerkten in eenigheid desgeestes. Winst voor hem doch verlies voor ons was het sterven van een onzer ouderlingen. Wat 1924 ons brengen zal is ons onbekend; wel is duidelijk, dat de zorgen blijven, waaronder de vervulling van de derde predikantsplaats. God geve ulieden bestendiging en toename van toe wijding en kracht om voort te bouwen op het eens gelegde fundament van Jezus Christus en dien gekruist. Dit woord werd door den nestor der ver gadering, br. v. Dijk, beantwoord. 4. Praesentieafwezig 2 oud. en 8 diak., waaronder 5 zonder kennisgeving. 5. Notulen. 6. Ingekomen stukken. Enkele verzoeken om steun en reclame-aanbiedingen worden ver wezen naar de betreffende commissiesop voor stel van de Commissie van Beheer zal bij de huwelijksbevestigingen voortaan eerst gecollec teerd worden voor den eeredienst en bij een tweede zang voor de diaconie. Als motief voor deze wijziging geldt, dat over het algemeen blijkbaar veel te weinig overwogen wordt, in deze eerediensten dankoffers te brengen. Bo vendien moeten de onkosten van zulk een eere dienst geheel bestreden worden door de kas der kerk, waarom de diakenen er zich ook geheel in kunnen vinden, dat hun collecte op de tweede plaats wordt gesteld. 7. Woensdagavond-Commissie. 8. Voortzetting behandeling bezuinigings rapport, waarbij o.m. besloten wordt voort te gaan met het uitnoodigen van predikanten voor den kanselarbeid in verband met het beroe- pingswerk, doch in aanmerkelijk kleiner aantal. Vergadering van het Comité, dat hiervoor zorgt Maandag, 2 uur, Cons. Hofpleinkerk. 9. Rapport Zendings-Comité. Een voor- loopige mededeeling wordt gedaan over een verzoek van Delft (Zendende kerk) om Wono- sobo over te nemen. Over deze zaak wordt onderhandeld met Deputaten. Het jaar 1922 sluit met een batig saldo van f 1033,31. Comité vergadering Woensdag, 2 uur, Hofpleincons. 10. Een verzoek van „De Glindhorst" om finantieelen steun zal verleend j worden in den vorm van één of hoogstens twee collecten. De hoop wordt uitgesproken dat een collecte voldoende zal zijn, omdat de redacteur van de Z. K. toezeide, over deze zaak te schrijven. Noode besloten wij tot deze collecte, waarin wij plm. f 250,— hopen te verzamelen, doch de belangrijkheid van de zaak drong er ons toe. 11Dankgebed. 12. Sluiting. Gevonden in de collectef 20,— als f 10, voor de armen f 5,— voor de kerkf 5,— voor het Rusthuis, met bijschriftP. D. Waarvoor vriendelijk dank zeggen Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Het Comité tot ondersteuning en versterking van het Gereformeerd leven in Duitschland. Zooals ,uit de brieven van Ds. P. v. Dijk van Zaamslag gebleken is, is de behoefte in Duitschland om hulp zeergroot. Terecht is het oog gevallen op een kleine groep Calvinisten daar. Dat Calvinistische leven mee door onze hulp in stand te houden kan voor heel het naburige rijk van onberekenbare waarde zijn. Er heeft zich dan ook in ons land een nationaal comité gevormd van bovengenoemden naam, met den heer H. Colijn als Voorzitter. In dit comité heeft als vertegenwoordiger voor Zeeland zitting Ds. P. v. Dijk van Zaamslag. Het ligt in de bedoeling, dat iedere provincie een bepaalde groep in Duitschland, en dat zeker voor een tiental jaren verzorgen zal. Door het nationaal comité is voor Zeeland toegewezen Schlesien. Daartoe heeft zich een provinciaal comité gevormd, aldus: Ds. P. van Dijk, Zaamslag, Voorzitter; Ds. P. Ch. v. d. Vliet, Vlissingen, SecretarisDs. H. Veldkamp, Anna Jacoba Polder, Penningmeester; de heer N. J. Bast- meijer, Goes; Ds. F.J. v. d. Ende, Kamperland; de heer D. Mulder, Zierikzee. Dit comité, zal zoo mogelijk classicaal de regeling in de provincie Zeeland ter hand nemen. Het verzoekt daarom alle gelden voor de Gereformeerden en Calvinisten in Duitschland aan zijn adres (Ds. Veldkamp of één der onder- geteekenden) toe te zenden. Het verzoekt dit nadrukkelijk, daar verbrokkeling de goede zaak alleen schaden kan. Bovendien, opdat het geld niet in Duitsch land zelf in verkeerde handen komt, is het veilig Uwe bijdragen te zenden aan genoemd comité. Alle gelden v/orden in de Zeeuwsche Kerk bode verantwoord. Reeds werd ontvangen Geref. kerk te Heinkenszand (collecte) f 163.95. Geref. kerk te Baarland (collecte) f 95.176. Geref. kerk te Rilland-Bath (collecte) f 43.25. Geref. kerk te Bergen op Zoom (collecte) f 73,—. Nagift van een br. te Bergen op Zoom f 50,—. Nagift van een br. te Bergen op Zoom door F. Boon f 2,50. Nagift van een br. te Bergen op Zoom door F. Boon f 1,Door br. Lobbezoo nagiften uit Bergen op Zoom f 12,90. Geref. kerk te Oosterland (collecte) f 19.23. Van Ds. P. v. Dijk aan giften enz. f 49.98. Door Ds. P. v. Dijk f 2,50. Van de A. R. kiesvereeniging te Vlissingen f 2,50. Totaal f 522.985. Namens het Provinciaal Comité, P. Ch. van der Vliet, Secr. Badhuisstraat 119, Vlissingen. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Pietje Janse Cd. 270 halve centen; van br. R. f2.60; uit het busje van de wed. de K. f 3,39 en uit het busje van Jac. Tazelaar f4,16 Namens de Commissie, L. A. Tange, penm. Met vriendelijken dank ontvangen 658 halve centen van Mej. A. Zegers te Kapelle en 150 halve centen van Nelly Boone alhier. Mej. C. Littooij, Molstr. M'burg. OoH- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending van N. N. f 2,50 en uit het busje van Ritthem f5,88 a en 100 halve centen van Nelly Suurmond Mdr. Namens de Zendings-commissie, A. J. v. Noorden, penm. VOOR HONGARIJE 13e verantwoording. Door bemiddeling van ds. B. van N. N.f 1,— uit de wijk van de dames de B. en V. D. f 35,40, van F. f2,50, van S. f0,50 en van N. N. 2 pakjes cacao. S. den Hartigh, Penningm. Middelburg, 4 Jan. 1924. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. OP VREDERUST Velen zonden ook weer dit jaar hun bijdrage voor het Kerstfeest op Vrederust, maar slechts enkelen hunner waren in de gelegenheid deze feestviering bij te wonen, terwijl toch ook weer mag worden verondersteld, dat alle gevers er wel belang in stellen. Wilt ge er iets van vernemen? ja? Welnu, verzei mij dan in uwe gedachten daarheen. 'tls Donderdagmiddag vier uur. Zoo juist heeft het kerkklokje reeds geklept. We moeten dus een beetje aanstappen. We laten dan ook, als we ons van uit het administratiegebouw kerkwaarts begeven, de centrale keuken waar thans nog groote bedrijvigheid heerscht, want in een reuzenketel van 600 liter inhoud is men bezig de chocolade te bereiden, we laten de keuken ditmaal in figuurlijken en letterlijken zin links liggen. Aan onze rechterhand werpen we toch nog even een blik op de sparreboomen, die daar zoo mooi prijken in hun echten winterdosch, de horizontale takken een weinig, deemoedig, omlaag gebogen onder den sneeuw- last, dien zij torsen. Wat is het stil in de natuur, en wat is het mooi rondom ons alles zoo met het witte sneeuwkleed rijkelijk overdekt! Uit enkele paviljoenen dringen echter kreten van onrustige patiënten tot ons door, die ons aan de werkelijkheid herinneren, dat wij ons in een inrichting van geesteskranken bevinden. Groepsgewijze komen langs de paden, in de sneeuw gebaand, de rustige patiënten onder geleide van het verplegingspersoneel van alle zijden ook ter kerk. Zie, het electrisch licht twee groote lampen vóór de kerk brandt reeds; en ook daar binnen is het reeds ontstoken. Bij het binnentreden der kerk klinken ons de zachte tonen van het nieuwe orgel reeds tegen. De kerk is al flink bezetdoch hier achteraan, is nog wel plaats voor ons. We kunnen dan metéén alles rustig overzien. Wat voldoet de electrische verlichting toch best, en wat zijn de lichtkronen flink en degelijk in overeenstemming met het gebouw. Plet middenschip lijkt geheel gevuld met patiënten, en toch zeggen de helderwitte schorten der verpleegsters die wij er overal tusschendoor zien blinken, dat er op alles voldoende toe zicht is. Van het platform is de ballustrade ten deele weggenomen, en daar staat nu links op den hoek, de groote kerstspar, door tal van elec trische lampjes helder verlicht, en met al de bekende versieringen rijkelijk gestoffeerd. De zusters die voor deze versiering zorgden hebben er wel eer van. Achter den kerstboom zitten de leden van de zangvereeniging. Ds. van der Vlugt heeft de leiding en opent het feest. Programma's zijn overal rond gedeeld, en wij zingen samen het kerstlied Heerlijk klonk het lied der Eng'len In het veld van Efrata, enz. Dan krijgt de zangvereeniging (gemengd koor) gelegenheid eenige nummers te doen hooren. Een dankbaar applaus valt ze hiervoor ten deel. Vervolgens wordt door Ds. van der Vlugt de kerstgeschiedenis nog eens weer in het kort verteld, dat mag natuurlijk op een avond als deze niet achterwege blijven. Nog eens weer zang, en dan de lang verbeide pauze. Vlugge voeten en rappe handen weren zich om alle aanwezigen re tracteeren op chocolade melk en koek. Daarvan wordt gretig gebruik gemaakt dat is te begrijpen. Toch valt ons op de groote orde, die hier blijft heerschen. Er zijn wel eens feestavonden in de gewone samenleving waar de pauze rumoeriger is Laten we thans maar eens even rondloopen, den kerstboom eens van nabij bewonderen, en een praatje maken met enkele patiënten, dat wordt ons wel toegestaan. We merken al spoedig dat we toch niet met iedereen een gesprek zouden kunnen voeren. Zie daar nu eens naar dien patiënt, en die daar, hoe zij genieten van hun kopje chocolade. Thuis, in de burgerlijke maatschappij, konden ze wellicht volop van dat alles profiteeren. Nu kan dat niet meer. Bedenk, er zijn méér dan 600 patiënten te verzorgen, dat zou te durabel worden. Heb meelij met ze, en hebben wij, als wij thuis Kerstfeest vierden in eigen familiekring, onzen God wel gedankt, dat wij niet geesteskrank zijn? Waarom niet wij Kijk daar dien armen jongen eens. Ook lichamelijk zoo achterlijk, wat 'n stumperd. Zijn rechterhand lijkt verlamd, toch schijnt het de lieveling te zijn van de zusters van paviljoen 9; de hoofdzuster zorgt voor hem met moederlijke teederheid. Doch stil de eerste pauze is afgeloopen naar onze plaats. Het woord wordt ge geven aan Ds. Donner, den voorzitter der vereeniging, die natuurlijk mede aanwezig is, evenals de doktoren, huismeester, huismees teres, enz. Ds. Donner zal eens een mooi verhaal vertellen. Nu, dat is zijn Eerw. wel toevertrouwd. Allen luisteren, ook wij, met aandacht. De directeur van het muziekgezelschap is ondertusschen, bijna onopgemerkt binnenge komen, en nu krijgen wij na deze pauze een muziekuitvoering. Ook het muziek laat niet na op sommige patiënten in te werken, dat is duidelijk zichtbaar; en zoo verloopt dan verder dezen avond met muziek en zang, tot, als het programma is afgewerkt, ds. v. d. Vlugt deze weer sluiten mag met dank aan God. Wij keeren weer huiswaarts. Z ij moeten blijven. Maar het was toch zeker voor de patiënten weer een blijde dag, waar lang van te voren op was gehoopt en waarover nog lang zal worden nagesproken ook. J. A. D. Ger. Knapenvergadering „Samuel". Agenda Bijbel. Gesch.: Ester 3, door J. Pouwelse. Kerkgesch.„Revolutie" door C. de Klerck. Geref. Jongel.-Vereeniging Middelburg. Afd. „Herman Faukeel." Geloofsbelijdenis art. 16 door A. van Sluijs. „Ons Program^ art. 12 door P. Davidse. Afd. „Dr. Ltitzen Wagenaar". Nieuwe Testament. Dooden opgewekt. J.bld. 4 1921 door L. Oranje. „De Volksschool" voor 1848 door J. Baljeu Geref. Meisjesvergadering „Nunia." Agenda: Bijbelsche geschiedenis Jona. Kerkgeschiedeuis Polycarpus Justinus. Ver. „Meisjesroeping." Agenda Gewijde Geschiedenis Gen. 9: 18—29 en 11: 1-9. Vrije werkzaamheden. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk Gasthuiskerk Gesloten Hofpleinkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 2 uur ds. J. H. Telkamp (H. C. vr. 57). 6 uur ds. L. Bouma (H. C. vr. 57). Noorderkerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. J. H. Telkamp (H. C. vr. 57). Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Bevestiging Ambtsdragers. Domburg 9.30 en 2 uur ds. G. H. Toebes Gapinge 9.30 en 2 uurCand. Von Meyenfeldt van Amsterdam. Grypskerke 9 en 2 uur Cand. Polman van Haren. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hejj 3' Laurens 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur ds. P. van Hoven Oostkapelle 9.80 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Veere 9.30 uur ds. I. K. Wessels Voor her. H. Av. en Bevest. Ambtsdragers. 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P.Ch.v.d.Vliet Bevestiging Ambtsdragers. Vrouwenpolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. I. K. Wessels Bevestiging Ambtsdragers. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Lezen eener Leerr. Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Coljjnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdjjk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuijs Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 u. Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Seharendijke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga. Zorinemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A. H. v.d. Kooi Bed. H. Av. en Dankz. Krabbendjjke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2euGuur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 2.30 uur Cand. E. Smilde vau Hoogeveen. Oud-Vosmeer 9.30, 2 en 6 u. Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Bed. H. Av. en Daukz. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Borssele 9.30 en 2. uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 9.30 en 2 u. Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Cand. Rullmann van Ermelo. lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdjjk 9.30 en 2 uur ds. A.P.Lanting Axel 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Hoek 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburgj 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Schooudijke 9.30 en 2 uur Cand. den Boer van Zierikzee. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dijk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3