Zoute Stengels INGEZONDEN STUKKEN. Vrederust. Vereenigingsleuen. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken ln Zeeland op Z0HDA6 16 DECEMBER 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel De uitgevers beijveren zich om dit geïllu streerd Blad zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en deze heilige herinneringen aan ver schillende plaatsen uit Palestina zijn keurig bewerkt. Het is dan ook niet vreemd dat het Schouwvenster in zoo korten tijd zulk een breeden kring van lezers veroverd heeft. De Spiegel. Weekillustratie voor het Christelijk gezin, uitgave van W. Kirchner, Amsterdam. Dit week blad telt reeds zijn 18en jaargang en heeft de achting van vele lezers verworven en blijft haar steeds verdienen. Het geeft steeds onderhou dende lectuur en goede illustraties, daarbij is het actueel. Editie Willemsen, serie No. 6. Bij de huwelijksinzegening, voor een zang stem met begeleiding van Orgel of Harmonium of Pianoforte, getoonzet door E. Matty-Weissenborn, uitgever J. C. Willemsen, Oss. Het eerste lied is ontleend aan Gezang 224: 1 en een hartelijke bede voor 't jonge paar. Het tweede is geschikt om gezongen te worden na het huwelijk en is Duitsch, maar een Nederlandsche overzetting staat er onder. Het geheel is een verrijking van Christelijke mu ziek en zang. Voor Henrietta Roozemeijer, Vijf kleine Gedichtjes van Guido Gezelle voor zang met klavier of orgelbegeleiding, Anth. van der Horst. Uitgave van W. ten Have, Amsterdam. De gedichten van Guido Gezelle zijn onder ons ingeburgerd. Zij munten uit door eenvoud. Dit is ook het geval bij deze kleine versjes. De muziek is in overeenstemming met den inhoud. Zeven Fragmenten uit de Jubileum- Cantate, woorden van dr. F. G. van Gheel Gildemeester. Voor een Zangkoor met piano- of orgelbegeleiding. Anth. van der Horst. Uitgave van W. ten Have Amsterdam. De woorden zijn van een man, die in ons land een goeden naam heeft, en de muziek is van Anth. van der Horst, die door deskundigen geprezen wordt. Dit is voldoende ter aanbeveling. Van Boeken. Het is wel niet zoo noodig, maar het wordt toch gewenscht, dat we ook de aandacht vestigen op den Scheurkalender „Uit de Fonteinen des heils", woorden des levens voor iederen dag des jaars door ds. W. H. Oosten. Deze Kalender is evenals zoovele andere een oude bekende, en heeft onder ons een goeden naam. Ds. Oosten geeft een korte stichtelijke verklaring van een woord uit de H. Schrift. Er is ditmaal ook een premiexemplaar bij, getiteld „Lentestormen", een verhaal van liefde en loutering, door George van Aalst, doch dit heeft ons niet bevredigd. Als we allen bezwaren moesten noemen, welke er tijdens het lezen bij ons oprezen, zouden we nog al ruimte moeten hebben. Het spijt ons, dat we het niet aanbevelen kunnen, wijl we niet gelooven kunnen, dat zulke lectuur geschikt is. Het staat zoover van het werkelijke leven, en het is zoo gespeend aan een ernstige Schriftuurlijke opvatting van de voorbereiding voor een huwelijk, dat we niemand aanraden kunnen om het te lezen. Beide Kalender en Boek zijn uitgegeven door W. Kirchner te Amsterdam. We ontvingen van den heer H. ten Brink vele Kerstboekjes, waarvan hier enkele volgen „Wat Beb en Leni deden" door Aletta Hoog. „Van donkere dagen" door M. Blomberg-Zeeman. „Keesje" door Louise L. G. „Het geheim der Sneeuwkoningin" door M. Blomberg-Zeeman. „Rosa's Zendingshuisje" door Cath. Bronsveld. dan ook een goed salaris hebt en hjj dan meer kan overhoudenniet om op te maken, maar om kapitaal te krjjgen en later zélf te kunnen beginnen. Daarin zit op zichzelf geen kwaad, maar het komt er maar op aan, hoe je je doel bereikt." „Ik begrjjp er nog niet veel van," zei Ida. „Ik kan het niet gelooven. Je kunt toch alleen je doel maar bereiken in den weg, dien God voorschrijft. Een andere weg moet toch ver keerd uitloopen." „Dan moet je niet by Albert zjjn. Die gaat zjjn eigen weg." Het was, alsof zich voor Ida een niet te peilen afgrond opendeZjj wist wel, dat vader steeds bezorgd was geweest over Albert. En moe had die bezorgdheid ook gedeeld, maar was daarvan tijdens haar verblijf te Rotterdam teruggekomen, omdat Albert een voorbeeld was van een goed zoon. En nu kwam daar Gretha met haar mededeelingen „Albert gaat zijn eigen weg!" Wilde dat zeggen, dat hij met alles gebroken had'? Wist Gretha er dan meer van Het werd haar bang om het hart. Zü wilde nog iets zeggen, maar zij waren tot de huisdeur genaderd en Gretha trok aan de schel. Betje deed open. Zjj liepen naar boven, Gretha voorop, met Betje sprekend. Ida volgde, nog steeds bedrukt. Mevrouw ontving haar beide met den uit roep „Maar, kinderen, waar zijn jullie zoo lang geweest? Een wandeling gedaan En dat met deze hitte!" „De nieuwe Schooltasch" door Aletta Hoog. „Nonnie" door Mevrouw M. Blomberg-Zeeman. „Tweeërlei Kerstfeest" door H. Gordean. „Een Kerstfeest in benarden tijd" vrij naar 't Duitsch door Hermanne. „Gewone Jongens" door Henri Hooglandt. Wij schreven alleen de titels af en de namen van hen, die ze schreven. We zeggen er van, dat al deze boekjes een aantrekkelijk uiterlijk hebben en de illustraties zijn heel aardig. Verscheidene er van werden reeds voor een tweeden maal gedrukt, waaruit blijkt, dat zij nog al in de smaak vallen. Het is heel moeilijk om den kindertoon juist te treffen, maar het lijkt me toe, dat deze boekjes in dit opzicht nog al goed geslaagd zijn. Wie er meer van weten wil, leze de beoor deeling van Jachin, welke aan allen, die kerst boekjes willen uitdeelen, een zeer betrouwbare voorlichting geeft, en wij dringen er op aan, dat ieder, die er belang in stelt haar raadpleegt. Bouma. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Gedurende het 19-jarig bestaan van de Stich ting der Vereeniging tot chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland was het steeds ge woonte om de verpleegden op Kerstdag, de voornaamste der christelijke feestdagen een ontspanning te bereiden. Bekenden en vrienden maakten dit mogelijk. Het aantal patiënten neemt toe, het bedraagt thans circa 600, en misschien drukt de nood in Duitschland wel de inkomsten. Het is in elk geval noodzakelijk dat voor dit liefdewerk in eigen kring op breeder terrein de aandacht gevraagd wordt. Het is daarom dat ondergeteekende met be scheidenheid vraagtindien er in Zeeland menschen zijn die hart hebben en middelen bezitten om onze uitgestootenen uit de maat schappij een kleine variatie in hun somber be staan te brengen, och wil hem een kleine gave daartoe zenden. Liefst ontving hij dien vóór 18 December, de laatste vergadering dan vóór Kerstmis, ten einde die te kunnen afdragen en verantwoorden. P. J. de Kruijter, Secretaris van Vrederust. Middelburg, Dwarskaai 110. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". N. T. Mattheus 8 1—14. Lucas 17: 11—19 door van Aartsen Jr. „De zegen van den arbeid en de ontaarding door de zonde." Leidraad M. O. Hoofdstuk 9. door J.Olthoff. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar." O. T. Abraham Genises 12 en Gen. 1314—18 door C. Stoel. Vad. Gesch. Onderwerp 8 J.bl. 30,1923 door Hamelink. Ger. Knapen vergadering „Samuel". Agenda Bijbel. Gesch. Nehemia 1, 2, 4—6 door B. Poortvliet. Kerk Gesch. „Ongeloof" door J. Wattel. Geref. Meisjesvergadering „Nunia." Agen da: Bijbelsche Gesch. Esther 5—6. Vaderlandsche Gesch. „Filips de Goede." BONDSRING MIDDELBURG v. J. V. op G. G. Vergadering op D.V. Donderdag 20 Dec. a.s. in het Militair Tehuis te Middelburg. Aan vang half acht. „Neen, moe, wjj komen regelrecht van den Ooolsingel, maar hebben niet hard geloopen, want wjj hebben gepraat." „Mag moeder het niet weten vroeg Mevrouw, glimlachend. Zjj wa9 opgewekter dan eenige maanden geleden. Weliswaar was zjj het nog niet gewoon in Rotterdam met zjjn druk beweeg, maar tehuis was het des te gezelliger, al werd het gemis van dominé met den dag nog gevoeld. Haar kinderen omringden haar echter met trouwe zorg. Gretha was alty d thuis, wanneer zjj vry was van het ziekenhuis. Albert moest 's avonds wel eens weg, maar vertoefde toch veel in de huiskamer. Ida was vanzelf steeds in haar nabijheid, al zou daar spoedig een eind aan moeten komen. Alleen Johan liet zich niet bjjzonder vaak zien tot heden. Maar nu hy te Leiden klaar was zou dat ook wel veranderen. Wonderljjk toch Haar man was steeds over Albert bekommerd geweest en niet zoozeer over Johan, terwjjl thans bleek, hoe het eigenljjk omgekeerd moest zjjn. Johan beviel haar niet. Hy „zat" met iets, was, als hy thuis kwam, des avonds in den kring gewild-vrooljjk. Haar scherp moederoog zag dat wel. Hem schortte iets. En hy kwam niet, zooals vroeger, tot haar. Zjj wilde nog even wachteu. Maar dan zou zjj hem er naar vragen. Een kind, oordeelde ze, moest tot zjjn ouders komen, als er zwarigheid is. Het omgekeerde is niet goed. Maar als het moest, dan moest het. Mevrouw keek naar de verhitte gelaats trekken der beide meisjes. „Wat hebben jullie het warm", zei ze. „Kom Ver. „Meisjesroeping", Middelburg. Agenda Gewijde Geschiedenis: Gen. 6. Maatschapp. Onderw.Publieke Eerbaarheid. BONDSRING SEROOSKERKE. Vergadering op Vrijdag 21 Dec. 's avonds 7 uur in de Geref. Kerk te Veere. Agenda I door Gapinge de wereldcrisis als waarschuwing voor de Geref. J. V. II. Door Vrouwepolder Model Inl. Vader landsche Geschiedenis. Reserve onderwerp door Serooskerke. CORRESPONDENTIE Aan „Een lid der kerk te P." Hoewel de zaak waarover U schrijft ernstige overweging verdient nochtans kunnen wij Uw stuk niet opnemen, omdat dit rechtstreeks een kerkeraad en zoo noodig een classis geldt. Het kan wel zijn, dat wij heelemaal losgedacht van het bijzondere geval over de materie als zoodanig eerstdaags ons oordeel zeggen in ons blad. De Redactie. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidel b. Catech. Zondag 20. Gasthuiskerk Gesloten Hofpleinkerk 9.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Bed. H. Av. 2 uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Dankzegging, ds. J. II. Telkamp ds. L. Bouma Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. G. de Jager van Doornspjjk. Woensdagav. 7 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Schoolrede. Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 en 2 uur Cand. Gispen Grjjpskerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hejj Koudekerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet S' Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Paber Souburg 9.30 uur ds. Bouma 6.30 uur ds. I. K. Wessels Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. A. Stejjling Em. pred. te Apeldoorn. Kerstcollecte. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Cand. Eggink van Kampen. Bruinisse 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Coljjnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdjjk 9.30 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende van Kamperland Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 e.n 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 u. Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. maar gauw rustig zitten. Hoe laat moet je binnen zjjn, Gretha?" „Tien uur, moe. Dus wjj hebben den tjjd, om te praten". „We konden je vanavond wel eens wegbren gen", zei Mevrouw, ,'s Avonds is het heerljjk koel". "Fjjn", was het antwoord, dat opgewekt werd gegeven. Het verpleegstersleven beviel Gretha uitste kend, wat men thuis aanvankeljjk niet had kunnen begrjjpen. Want zjj was oogenschjjn- lijk ruwer dan Ida, was resoluut in haar op treden en had niet het zacht-vrouweljjke van haar jongste zuster, die veel teerder was. „Misschien gaat Albert dan ook wel mee", zei Ida. „Hjj gaat zoo z'elden met ons uit". Gretha proefde uit deze eenvoudige woorden, dat Ida nog over het gesprek van zooeven dacht. Zjj verweet zich, zoo vrjj te hebben ge sproken. Zjj had het wel anders kunnen zeg gen. Maar gezegd moest het toch worden. Want het zou met Albert niet zoo bljjven gaan. Zjj was er van overtuigd. „Ja, dat zou prettig zjjn", vond Mevrouw. Betje bracht de thee binnen. Ida schonk in, terwjjl Gretha op den drukken Goudsenweg staarde. Daarop ging zjj van haar arbeid vertellen en de beide anderen luisterden met belang- stellidg. „Maar nu is mjjn werk gauw afgeloopen daar", besloot zjj, „want de volgende week moet ik weer naar de chirurgische afdeeling. En dat vindt ik nóg prettiger". (Wordt vervolgd). Scharendjjke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u. ds. A. H. v. d. Kooi Krabbendjjke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur ds. C. Staal Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9 en 2.30 uur Cand. J. Schelhaas van Hoogeveen. Voorber. H. Av. Ond-Vosmeer 9.30, 2 en 6 u. Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wjjngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u. ds. A. Scheele Borssele 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 9.30 uur Lez. eener Leerr. 2 uur ds. R. J. v. d. Veen Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Mejjer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdjjk 9.30 en 2 u ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Hoek 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg,) 9.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Sehoondjjke 9.30 en 2 uur ds. P. van Djjk Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heden overleed, tot mjjn diepe droefheid, na een langdurig en ge duldig ljjden, zacht en kalm in volle verzekerdheid des geloofs, mjjn innig geliefde Vader, de Heer J. BREEL in den ouderdom van 68 jaar. Mede namens de familie, Zjjn dochter JACOM1NA BREEL. Middelburg, 8 Dec. 1923. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en smarteljjk ljjden onze geliefde Man en Pleegvader PIETER VERMEULEN in den ouderdom van bjjna 73 jaar. Wed. P. VERMEULEN— WlSSB. P. MEIJERS. A. C. MEIJERSde Vos. Vrouwepolder, 13 Dec. 1923. Oud's Kina W$n f 2,50 per Liter. Bloed wpn (merk pleegzuster) f 2,25 per flesch. DE WIJN voor Zieken eo Zwakken. W. P. MALJERS, Markt. BANANEN. Rjjpe Bananen zjjn voedzaam en licht verteerbaar en worden daarom door alle geneeskundigen aanbevolen. Verkrijgbaar bj J. BOLIER, H 8 Middelburg. De K h I e r-N a a 1 m a c h Ine is verkrjjgbaar a f 50 en f 60 met 5 jaar garantie. Steeds voorradig en in werking te zien bjj C. v. d. KLEIJN, Noordstraat, Middelburg „HET WAPEN VAN AXEL" heeft ontvangen een prachtsorteering Dames-, Heeren- en Kinder- Wiuterpantoffels aan zeer concurreerende prjjzen. Beleefd aanbevelend, Iz. DE RIDDER. R. A. BAST1AANSE, Banketbakker. Langeviele, Middelburg. Glycerine Toiletzeep 30 en 35 et. per* stuk. Palmatine-Zeep 40 ct. per stuk. Stokpaardjes-Leliënmelkzeep 50 ct. p. stuk Allen zachte Zeepen voor een teerehuid. Aanbevelend, I. VERELST, Kapper, Pottenmarkt.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3