Godsdienstoefeningen K E RK NIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleu e.n. tn ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland op ZONDAG 25 NOVEMBER 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel spreiden. En daarom is het bij die moderne uitvindingen voor den Christen de voornaamste vraaghoe kan de uitbreiding van Gods Koninkrijk daarmee bevorderd worden De geschiedenis van de komst van dat Koninkrijk geeft tot die gedachte wel aanleiding. Hoe zou het Evangelie des Koninkrijks ons werelddeel hebben kunnen bereiken naar den mensch geoordeeld, dus aan de middelen gebonden indien de apostel Paulus niet had kunnen voortreizen langs de wegen, door wereldveroveraars aangelegd om hun rijk uit te breiden. Heeft de uitvinding van de boek drukkunst, het gezegende werk der Kerkher vorming niet als een machtig hulpmiddel ge steund om de kennis van 's Heeren Woord en de geschriften der hervormers te verbreiden met een snelheid, waarvan men in oudere tijden geen begrip had? Keeren wij na dit uitstapje, die ge met de meerdere mij wel ten goede houdt, tot den Evangelisatiearbeid te Brussel terug. Te Dendermonde dan was het Evan gelie dien dag door ds. Lauwers gebracht en, zooals men dat ook in ons eigen land gewoon is te doen, ging dit vergezeld van het zingen van Chrislelijke liederen, waarbij niet alleen eischen aan den inhoud gesteld werden, maar evenzeer aan den vorm. Immers juist in Room- sche streken, waar zooveel werk van den kerkzang gemaakt wordt, om dien voor het aanhooren zoo bekorend mogelijk te maken, mag dit element bij het Evangeliseeren niet alleen niet gemist worden, maar moet daaraan de volle aandacht worden gewijd. En wel begreep ds. L. dit ook, hoewel hij, naar zijn eigen bekentenis in de zangkunst maar onbe dreven wasdaarom spoorde hij de aanwezigen aan, om de liederen te voren goed aan te leeren, om een dubbel kwartet te vormen, dat dan met „de auto" kon uittrekken om het aan bod van genade ook al zingende aan de hoor ders te brengen, die in hun Roomsche kerk gebouwen het zingen, vooral in de voornamere kerken tot een hoog peil opgevoerd, gebruikt zien om aan de godsdienstoefeningen meer luister en wijding bij te zetten. Doch het voor naamste is dan wel, dat zoo zingend in voor ieder verstaanbare woorden, de noodigende Heiland wordt voorgesteld, Die niet langs den omweg der heiligen met hun voorbede, maar zonder die tusschenkomst in den weg naar ware boete en waarachtige bekeering te bereiken is. En als dan, zeide ds. Lauwers, telkens daar voor andere broeders en zusters zich beschik baar wilden stellen, drukte dat werk ook niet te zwaar op de schouders van enkelen. De stemming op zulk een tocht behoefde ook niet al te stroef te zijn, de gulle lach en een schert send woord mochten wel vernomen worden, mits, en daarop legde hij niet minder den na druk, mits men bij het eigenlijke werk der Evangelisatie alles maar verre hield, wat den goeden ingang van het gesproken en gezongen woord in het hart der hoorders in gevaar zou kunnen brengen. Gods zegen is naar Zijn bestel ook gebonden aan de wijze, waarop Zijn Woord aan de hoor ders gebracht wordt. Bij dat heilig Woord past ook heilige ernst. Op twee plaatsen was in Denderleeuw „ge sproken" en zij, die het op de eerste plaats gehoord hadden, volgen meerendeels, om het gesprokene elders weer te kunnen opvangen, en zoo was dien dag de belangstelling voor de Evangelieverkondiging van dien aard ge weest, dat men met blijdschad en dank aan God op den arbeid kon terugzien. Eer de saamvergaderden uiteengingen werd nog gemeenschappelijk gezongen een der lie deren uit den genoemden zangbundel: nr.219, waarvan het laatste vers ons bijzonder aantrok, daar wij na de vluchtige, toch aangename ken nismaking, straks deze plaats zouden verlaten om daar mogelijk nimmer meer terug te komen. Eens zal mijn Heiland weer komen, Komen als Koning der aard, - Dan zullen d' Englen weer juichen, Rondom den Heiland geschaard Zullen wij ook al te zamen Zingen dien Heiland ter eer? Zullen ook wij met de zaal'gen Eeuwig daar zijn bij den Heer? Nog wachtte ons een „proefje" van de wijze, waarop ds. Lauwers zijn taak in dien kring opvatte en ten uitvoer bracht. (Wordt voortgezet). beroepen" të Capelle a.d. IJselJ. J. Buskus cand. te Utrecht. Apeldoorndr. S. P. Dee te Dwingeloo. Öosterzee: J. J. Buskes cand. te Utrecht. Lutjegast: O. Boersma te Koudum. Zwammerdam W. S. de Vries cand. te Tzum. Bleiswijk: J. Y. Tiemersma te Tzummarum. Scheemda: W. S. de Vries cand. te Tzum. DedemsvaartJ. Lugtigheid te Uithuizermeeden. BeetgumJ. Fernhout te St. Pancras. Oosterend-Hijdaard J. J. Buskes cand. te Utrecht. BEDANKT VOOR Boornbergum, Borger, Oldeboorn, Oosterend- Hijdaard, Oosterzee, Suameer en Zweeloo H. de Zwart cand. te Hallum. UlrumK. Prins te Niezijl. Ten Post: J. Scholten te Goënga. Spijk: M. Meijering te Delfzijl. Bruinisse-OosterlandH. Veldkamp te A. Polder. MeerkerkH. Brouwer te Borssele-Driewegen. AANGENOMEN NAAR Twijzel: H. de Zwart cand. te Hallum. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer op Vrijdag 30 Nov. a.s. Consistorie Nieuwstraat, des avonds 7.30 uur precies. Het Bestuur. Driewegcu, 20 Nov. Heden werden de kerken Borssele-Driewegen wederom ten zeerste ver blijd, doordat onze geliefde leeraar ds. J3rou- wer tot het besluit mocht komen, voor de roeping der kerk van Meerkerk te bedanken. Stelle de Ileere zijne bediening en arbeid alhier verder tot eenen rijken zegen, is de bede van de dankbare kerken Borssele-Driewegen. J. de Muijnck, Scriba. Anna Jacoba Polder. Verleden Zondag maakte onze geachte Leeraar ds. Veldkamp de gemeente bekend tot blijdschap van kerkeraad en gemeente dat hij voor de roeping naar de gemeente Bruinisse en Oosterland met vrijmoe digheid had kunnen bedanken. Geve de Koning der kerk die teleurgestelde gem. ook spoedig den man Zijns raads. A. v. Strien, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad (smal) 22 November 1923. 1. De Voorzitter ds. Telkamp opent de vergadering leest Lukas 10 17—20, laat zin gen Ps. 127 1 en gaat voor in gebed. 2. Met kennisgeving afwezig 3 broeders, zonder kennisgeving geen broeder. 3. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. 4. Ingekomen stukken. Een paar exemplaren van den Messiasbode.- 5. Op deze vergadering worden besproken de belijdenisvragen, die op advies van de laatstgehouden Gen. Synode aan de Ger. kerken gegeven zijn. De Kerkeraad besluit deze be lijdenisvragen in hun geheel over te nemen. 6. De Woensdagavondcommissie rapporteert dat één huwelijksbevestiging is aangevraagd, één doopaanvrage, en één attestatie. Het over lijden van een zuster der gemeente wordt ge rapporteerd. Nog is aangevraagd een doop- attest. 7. Een zuster, die reeds eenigen tijd hier vertoefd en nog geen attestatie heeft ingediend, wordt aangespoord om zoo spoedig mogelijk haar attestatie in te dienen. 8. De jeugdouderlingen worden opmerkzaam gemaakt op een paar jongelieden, die doopk leden zijn der Ger. kerk, om te trachten zè kerkelijk mee te doen leven. 9. Inlichting gevraagd voor een catechisanten die naar de Ger. gemeente ter catechisatie gaat. De wijkpredikant verstrekt deze inlichtingen. 10. Het ministerie van predikanten brengt een rapport ter tafel van hen, die doopleden zijn en nog niet tot belijdenis gekomen zijn èn van hen, die uit andere kerkformaties komen om ze catechetisch onderwijs te geven. Het rapport getuigt van weldoordacht te zijn, daarom kon dan ook de Kerkeraad het in zijn geheel goedkeuren. 11. De Commissie inzake een broeder en zuster, die van elders gekomen zijn en niet trouw ter kerk gingen, heeft hen daarover onderhouden en beloven beterschap. 12. Besloten wordt dat het Heilig avond maal zal gehouden worden D.V. op 9 Dec. in de Noorderkerk en Gasthuiskerk en op 16 December in de Hofpleinkerk. 13. D. V. Donderdag 29 November verga dering van den Kerkeraad (smal). 14. Sluiting. De Kerkeraad.;; -j. Gevonden in de collecte: lo. f 1,— met bij schrift: dankoffer; 2o. f 1,— voor de Evange lisatie te Brussel; 3o. f 1,voor de Zending en f 0,50 voor de noodlijdenden in het buiten land. Voorts f 1,— door tusschenkomst van br. v. d. Kleijn, zulks voor de armen en f 25.— door tusschenkomst van ds. Bouma. Hiervoor zeggen dank Diakenen der Geref. kerk te Middelburg. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van br. B. vijf dubbeltjesvan eene zuster twee guldens; van Leuntje en Neeltje de Bree een doosje zilverpapier en van Jo Steketee idem. Namens de Zendings-commissie, W. Karreman, penningm. Middelburg. In dank ontvangen een pak zilverpapier van de kinderen der Geref. school 't Zand bij Middelburg; een pakje theelood van mej. W.een pakje zilverpapier en 128 halve centen van mej. S. Uit het busje van mej. C. van Gapinge f3,00 en 100 opgespaarde halve centen van de kleine Corie Corbijn, Gapinge. Door tusschenkomst van ds. Bouma uit zijn brievenbus f 10 en van denzelfde van de familie G. 509 halve centen. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Met vriendelijken dank ontvangen 200 halve centen van Jacobus Steketee90 halve centen van Piet en Jacob Deurloo, een pak theelood van Sophie Fink (Weensch meisje) een pak zilverpapier van de kinderen der Chr. School alleen te Nieuwdorp en een pakje theelood van Jan Vertregt. Mej. C. Littooij. Molstr. M'burg. Geref. Rusthuis Middelburg. Mede namens onze Ouden van Dagen harte lijk dank aan de gevers van 2 fijne Taarten, 1 bus Chocolade en Suiker en verder nog 1 Tulband. Ook ontvingen we nog een Schilderij. J. Belksma. Vlissingen. Gevonden in de collecte van 18 Nov. eene gift, groot f 10,— voor de kerk, waarvoor wij hartelijk dank zeggen. Namens den kerkeraad, A. Roos, Scriba. Oost- en West Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending een pakje theelood erf zilverpapier van Lein Vreeke en 200 halve centen van Cor en Johanna Stahlie. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, Penningm. Oostkcipelle. Ontvangen van Maatje en Cor- nelis van Sorge honderd en vijftig halve centen, van de J. V. „Timoteus" [op haar jaarfeest in gezameld f 5,935. De Zendingscommissie. Scheurkalender „Kruimkens van 's Heeren Tafel". Uitgave Gebr. Noortwijk, Schiedam. De inhoud van dezen kalender werd verzorgd door de predikantenD. B. Hagenbeek, G. Kruijswijk (reeds overleden), L. v. Loon, J. Mulder, K Schilder en J. L. v. d. Wolf. Laat zich uit de vermelding dezer namen al verwachten dat de inhoud goed zal zijn, voor zoover we daarvan kennis namen werd die verwachting ook bevestigd. Het schild, een voorstelling gevende van de nachtelijke samenkomst van Jezus en Nicode- mus, is in zachte kleuren gehouden, goed uit gevoerd en boeit het oog. Zoodat we dezen kalender hartelijk kunnen aanbevelen. In welk Teeken Roman door Frits Namenhauer. Uit het Duitsch. Uit gave D. A. Daamen, 's Gravenhage. De geschiedenis van de hoofdpersonen in dezen roman, Werner Felsing, een groot-in- dustreel met socialen aanleg, wil aantoonen de uitnemendheid van het Chtistendom boven het Boeddhisme. Een uitnemend doel alzoohetwelk te bereiken ook niet tot de onmogelijkheden behoort. Min of meer beantwoordt het boek aan dat doel. Er staan heel goede dingen in. Alleen vragen we ons af of deze Werner Fel sing wel kan beschouwd worden als een ver tegenwoordiger van het echte Boeddhisme? Het lijkt ons meer een dilettant-Boeddhist, die veel voelt voor het theoretisch Boeddhisme, maar niet veel meer. De bekeering van zulk een dilettant-Boeddhist tot het Christendom ver liest daardoor veel van haar merkwaardigheid, ook al is zijn Christendom van iets meer be- teekenis dan zijn Boeddhisme. Het is echter nog niet om met dr. Kuyper te spreken „het Christendom van grootekeur", gelijk wel blijkt uit dezen zin: „Het dogma is de dood van ieder levend geloof"en uit dezen „waar ter wereld een mensch zich in liefde offert voor anderen, daar is plaatsvervangend lijden". Zoo ware er meer op te merkenook waar gezegd wordt dat de toekomst van zijn volk (het Duitsche) helder voor hem lag. Behoudens deze aannmerkingen kunnen we de lezing wel aanbevelen. Op onderscheidene plaatsen boeit het boek door spannende episodes en treft het door juiste zielkundige analyse. Uitgaven van J. M. Bredée's Uitgevers maatschappij, te Rotterdam. We ontvingen van deze firma heel wat grootere en kleinere verhalen, bestemd voor Kerstuitdeelingen. De Zoon der Alpen, door Adelpha, 182 bl. In de Vlegeljaren, door Johanna Breevoort, 128 bl. De Zielverkooper van Bristol door C. Brouwer, 118 bl. Klein beginnen, door A. J. Hoogenbirk, 96 bl. In het midden haars volks, door Betsy, 82 bl. Kwasie meester en zijn vrienden, door Veka, 64 bl. Het verhaal van den Voerman, door Louise Femmina, 55 bl. De moeder van Arie, door Theod. André Jr., 55 bl. Johannes Chrysostomus, door L. H. F. A. Faure, 45 bl. Vurige kolen in het ijskoude water, door A. C. de Zwart, 40 bl. Kleine Mietje, door Wilha Riem-Vis, 40 bl. Christo- forus Columbus, door L. H. F. A. Faure, 37 bl. Alleen en toch veilig, door A. J. Hoogenbirk, 29 bl. Hansje en den Orgelman, door Gerda, 24 bl. Rika en haar broertje, Kerstgeschiedenis, door Beton, 16 bl. Geen plaats voor het Kin deken, door P. Huet, 13 bl. Er is alzoo verscheidenheid van schrijvers en schrijfsters van onderwerwerpen, en in de grootte van de boekjes. Alle boekjes zijn keurig uitgevoerd. De groo tere zijn gecartonneerd. De meesten hebben een fleurigen omslag en aardige illustraties. Voor onze kinderen gelegenheid te over om te genieten. Uiteraard kunnen we ze niet alle doorlezen. We moeten ons tot een aankondiging bepalen. Voor zoover we ervan kennis konden nemen kunnen we ze aanbevelen. Wie meer ervan weten wil, leze de „Boek- beoordeeling van Kinderlectuur voor de Zon dagsschool" door de commissie van Jachin, onder redactie van J. A. Tazalaar, pred. te Rotterdam, aan te vragen bij den uitgever E. 1. Bosch te Baarn. Heij. Groote Winteraanbieding. In dit nummer vindt men een buitengewone Boekaanbieding van de bekende firma J. W. Boeijenga Zonen te Sneek, waarin boekenlief hebbers en zij die boeken cadeau wenschen te geven heel wat van hun gading zullen vinden. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". Art. 14 Geloofsbel. B. Lejjnse. Maatsch. Ond. VIb. P. B. Davidse. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar." (Hofpleinkerk consistorie). Torenbouw en spraakverwarring. G. de Wolff. Onze Bondsidee. A. v. d. Woestijne. J. V. op G. G. „Eben-Haezer" te Biggekerke. Agenda De zondvloed en het Noachitisch verbond door C. Jobse. Christelijke vakorganisatie. D. Zachariasse. Voordracht. G. Geschiere Iz. Alle belangstellenden zijn welkom. Het Bestuur. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Cath. Zondag 19. (Vr. 50 en 51). Collecte Theol. School. ds. J. H. Telkamp ds. L. Bouma ds C. J. de Kruqter van Hasselt, ds. J. H. Telkamp ds. L. Bouma Gasthuiskerk 2 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Woensdag 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. C. J. de Krujjter van Hasselt. 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grjjpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. L. Bouma Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hejj St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur ds. P. van Hoven Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 uur ds. I. K. Wessels 2 uur Lezen eener Leerr Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P.Ch.v.d.Vliet Vrouwenpolder 9.30 uur Lez. eener Leerr. 2 uur ds. I. K. Wessels Voorber. II. Av. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. ds. C.A.Sonneveldt van Aalsmeer. Woensdag 9.30 en 2 uur ds. J. Vesseur van Langerak. Bruinisse 9.30 en 2 uur ds. L. Bos van Apeldoorn. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Geersdyk 9.30 en 2 uur ds. F. Staal Bed. II. Av. en Dankz. Woensdag 9.30 en 2 uur ds. J. D. v. d. Velden van Kralingen. Haamstede 9.30. en 2 uur ds. W. Goedhuijs Woensdag 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuis Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 u. Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendjjke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u. ds. A. H. v. d. Kooi Krabbendjjke 9.30 en 2 uur ds. G. H. deJonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Tholen j9 en 2.30 uur dhr. N. Willemse Theol. cand. te Amsterdam. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Woensdag 9.30 en 2 uur ds. C. Staal Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Woensdag 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Woensdag 9.30 uur ds H. Brouwer 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. R J. v. d. Veen Woensdag ds. A. Scheeje? Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Woensdag 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur ds. J. H. Donner van Breda. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Bed. H. Av. en Dankz. Woensdag 9.30 en 2 uur ds. H. J. Heida van Vlaardingen. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. Schelhaas van Hoogeveen. Woensdag 9.30 en 2 uur ds. H. Veldkamp van Anna Jacoba Polder. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Woensdag 9.30 en 2 uur ds. H. J. Kouwenhoven van Leiden. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u Lez. eener Leerr. Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. Lez. eener Leerr. ds. W. Moene Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg,) 9.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. W. Moene Bed. H. Av. en Dankz. Schoondyke 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Dankuur voor 't gewas. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dijk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 2