Godsdienstoefeningen (n ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland ep ZONDAG 14 OCTOBER 1928. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Dedemsvaart: J.S. SchaafsmateGasselternijeveen AlmkerkP. de Jong te Schoonebeek. Katendrecht: dr. Thijs te Meppel. Opperdoes: H. de Zwart, cand. te Hallum. INTREE TE Maassluis (B.) van ds. F. W. A. Bramer met Jes. 40 12 na bevestiging door ds. Akkerhuis met 1 Thessal. 5 12—15. Schipluiden van dr. D. J. v. Katwijk met Ef. 2:8—10, na bevestiging door ds. P. Nomes van Delfshaven met Gal. 6 15, 16. Emmer-Compascuum van ds. P. E. v. Schaik met Handel. 4 29b na bevestiging door ds. W. Oosterheest van ter Apel met Jes. 40 12. BEDANKT VOOR Oudega (W.,) A. J. Bouma, te St. Jacobi Parochie. AFSCHEID VAN Aarlanderveen door ds. L. v. Loon met 1 Cor. 15 58. Lutjegast door ds. J.Tonkens met Fil. 2:16. Workum door ds. T. L. Kroes met 2 Cor. 2 15, 16a. Rilland-Bath door ds. B. W. de Graaff met 2 Tim 2 19. Hoogeveen door ds. M. Gravendijk is bepaald op 25 November. Te Hillegergsberg werd een tweede plaats van samenkomst voor de Gereformeerden in gebruik genomen. Jubileum. Ds.J. A. de Vries te Zaandam herdacht onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum. Middelburg. De Commissie van Beheer deelt mede, dat voortaan de zittingen tot het in ontvangst nemen van de vrijwillige bijdragen niet meer wekelijks zullen plaats hebben, maar op den eersten en laatsten Woensdag van iedere maand. De zitting van den laatsten Donderdag van de maand blijft onveranderd. Het Bestuur. Vlissingen. Door den kerkeraad werden de volgende dubbeltallen vastgesteld. Voor ouderlingJ. M. Akerboom, C. v. Alten, J. Blanken, G. Gillissen, P.C. Jasperse, C. Leijnse, M. Riemens, Jac. Suurmond, P. Wisse en Ph. J. Woltering. Voor diakenA. Blauw, J. Davidse, H. v. d. Gaag, G. M. Prins, W. Stroo Dz. en J. Wisse. Stemming Maandag 22 Oct. des avonds ten 7% uur. Namens den Kerkeraad, A. Roos, Scriba. CLASSIS THOLEN. Vergadering der classis Tholen D.V. Woens dag 14 Nov. te Bergen op Zoom, voorm. half tien. Stukken voor 't agendum in te zenden vóór 31 October a.s. bij den Scriba A. J. Polder. H. Veldkamp. Rilland-Bath 9 Oct. Zondagavond nam ds. B. W. de Graaff afscheid van de Geref. kerk alhier. Z.Eerw. had tot tekst gekozen 2 Tim. 2 19. Hij wees naar aanleiding der moeilijk heden welke de herderlooze gemeente kwam te staan op het vaste fundament, waarop de gemeente is gegrondvest. Hij richtte woorden van dank tot de gemeente, den kerkeraad, de afgevaardigde der classe Tholen en den bur gemeester. Namens den kerkeraad sprak br. Tange woorden van dank en waardeering over den zegenrijken arbeid van ds. de Graaff al hier, doch betreurde ook zijn kortstondig ver blijf alhier, hij liet hem door de gemeente toezingen Ps. 134 3. Ds. de Jonge sprak na mens de classe en de heer P. A. Schwartz als afgev. van B. en W. der gemeente. Het adres van den kerkeraad is voortaan E. Tange, Praeses van den kerkeraad. VERGADERING der Classis Zierikzee van Geref. Kerken 3 October 1923. 1. De vergadering wordt geopend door ds. F. J. van den Ende. Hij laat zingen Ps. 37:1, leest dien psalm en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien door de broeders de Waal en Dees. Blijkens hun rapport heeft ééne kerk een diaken afge- En als dat zoeken geen vinden werd, dan had dominé Treebeek een zoon verloren De predikant had dat begrepen. Vandaar zyn ernstig gesprek in de zieken kamer, een gesprek, dat niemand had gehoord dan God Maar dat gesprek had hem nog niet verder gebracht. Johan meende zelfs, dat het hem nog verder van het pad had gevoerd. Hy had er geen vrede mee. En daarom had hy zyn hóeken weggesmeten en had de straat opgezocht. De straatDie hem geen oplossing zou bieden. Hy zou nog moeten leeren, dat men den vrede vindt in de binnenkamerOp de knieën Maar zoover was hy nog niet. Hy zocht het op straat; in de verstrooiing. Ook wel eens in de natuur, die hy zoo mooi vond. Het kwam nog niet in hem op. dat ook, die mooie, heerlijke schepping niet blyft, maar vergaat, om der zonde wil. Hy voelde het, al was het niet te berede neeren, dat hij in de natuur geen vrede vond. Troosteloos keerde hy dan ook weer maar terug, zoekend nog steeds Tot het zoeken naar het goede ophield, hy meende voor goed. En het vinden kwam, op een wyze, zooals hy nooit had kunnen droomen Maar terwijl hy door Leidens straten liep, was het nog niet zoover. Wordt vervolgd. vaardigd, wien, (de redenen gehoord), keur stem wordt verleend. 3. Moderamen: ds. F. J. van den Ende, praeses; ds. C.J. Wielenga, scribads.F. Staal, assessor. 4. De praeses spreekt zijn leedwezen uit, dat de kerk van Brouwershaven bij 't werk der beroeping op nieuw teleurstelling ondervond. Hij wenscht daarna de kerk van Zonnemaire geluk, dat zij ds. Hoek mocht behouden en feliciteert br. Mulder met de Koninklijke onder scheiding, die hem ten deel viel. 5. Ds. Wielenga leest de notulen, daar de scriba van de vorige vergadering, ds. Laarman, sinds naar Klundert vertrok. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. 6. De begrooting voor deze vergadering wordt gesteld op f 300,—. 7. Ingekomena. een schrijven uit de kerk van O, classis H. dat voor kennisgeving wordt aangenomen. b. Een schrijven van de stichting Glindhorst, bevattende verzoek om jaarlijks een coll. te houden. Deze stichting wordt in de belang stelling der kerken aanbevolen. 8. Ds. Wielenga brengt verslag uit van 't verleenen van de akte van ontslag van ds. Laarman. Door ds. Goedhuijs wordt hierbij opgemerkt, dat bij 't afscheid niet één enkele kerk der classis verregenwoordigd was en stelt daarom voor dat het moderamen der classicale vergadering, voorafgaande aan zulk een plech tigheid, gemachtigd worde hiervoor iemand aan te wijzen. Alzoo wordt besloten. 9. De D. d. W. Hoek, Goedhuijs en Wie lenga brengen rapport uit van kerkvisitatie, gehouden in de kerken: Colijnsplaat, Kamper land, Wissekerke, Geersdijk, Brouwershaven, Haamstede, Scharendijke en Zonnemaire. Deze rapporten lokken geen bespreking uit. De Zendingsdeputaat heeft niets te rappor teeren, wijl er sinds de laatste classis geen vetgadering was en ook geen enkele brief inkwam. Ds. Staal rapporteert van de Part. Synode. Ds. Wielenga geeft verslag van den Evan- geliesatiearbeid en wijst in verband hiermee op de besluiten van de Generale Synode in deze zaak, die in gelijken geest zijn als deze classis voorstelde. Nog rapporteert ds. Wielenga over art. 13. De voorgestelde regeling werd goedgekeurd. 10. De kerken van Bruinisse en Oosterland komen met verzoek, dat de classis goedkeuring hechte aan haar besluit om gezamenlijk een D. d. W. te beroepen. Nadat de vergadering de nadere toelichting gehoord had en haar advies werd aanvaard, was er algemeene in stemming met dit voornemen. 11. De verschillende deputaten worden herbenoemd. Voor de Theol. School werd in- plaats van ds. Laarman benoemd ds. van den Ende. 12. De kerk van Nieuwerkerk verzoeke verlaging van percentage. Naar aanleiding van dit verzoek wordt besloten, den kerkvisitatores, die eerdaags deze kerk hopen te bezoeken, opdracht te geven, die zaak daar ter plaats met den kerkeraad te bespreken. 13. Inning van collecten. 14. Bij de behandeling van art. 41 K. O. wordt aan eene kerk advies gegeven in eene tuchtzaak. Scharendijke krijgt als consu ent ds. Goedhuijs. 15. De regeling der vacatuurbeurten wordt goedgekeurd, maar tegelijk ook besloten van de classis Barendrecht hulp te vragen. 16. Op verzoek gaat de assessor voor in dankzegging, nadat gezongen was Ps. 84 6 en de praeses sluit de vergadering. Op last der Classis, F. Staal Pz., assessor. VERGADERING van den Kerkeraad (smal) te Middelburg 11 October 1923. 1. Voorz. ds. Bouma opent de vergadering» laat zingen Ps. 24 1, leest Ezra 1 6 tot het einde en gaat voor in gebed. 2. Afwezig zyn ds. Telkamp en 4 broeders met kennisgeving. 3. De notulen worden gelezen en vastgesteld. 4. Ingekomen stukken. Een schrijven van ds. Goote uit Oud-Beier land omtrent een attestatie. Voor kennisgeving aangenomen. 5. De Woensdagavond-Commissie rapporteert: 1 attestatie aangevraagd, 2 attestaties inge komen en 1 doopattest, en 1 huwelijksaan- vrage. 6. Rapporten a. De commissie, die een lid tot de Herv. kerk behoorende, en zijn wenscli heeft te kennen gegeven, lid van de Ger. kerk te worden, heeft dezen broeder onderzocht en adviseert hem toe te laten. De Kerkeraad gaat met dit advies mee, zoodat deze broeder tot lid van de Ger. kerk is aangenomen. b. Br. Hage brengt een gunstig rapport uit over zyn bezoek aan de Knapenvereeniging. Br. den Hartigh is voor de maand October aangewezen deze Vereeniging te bezoeken. c. Een catechisant, die zyn verlangen te kennen heeft gegeven om belijdenis des geloofs af te leggen, is door een commissie bezocht. Het rapport is gunstig. Tot een definitief besluit zal gewacht worden tot de catecheet van dezen jongen man thuis is. d. De brs. v. d. Kleyn en Schoonaard rap porteeren omtrent het bezoek aan een gezin. Man en vrouw wenschen belydenis te doen om lidmaat te worden van de Ger. Kerk. Een commissie zal er heengaan om hen te onder zoeken. e. Op medisch advies heeft een broeder ouderling ontheffing uit zijn ambt gevraagd. De Kerkeraad oordeelde evenwel, dat een com missie dezen broeder zou bezoeken om zyn besluit 3 maanden op te schorten of er mis schien verandering in zyn toestand zou komen. Deze commissie brengt rapport van haar bezoek uit, dat genoemde broeder met het verzoek van den Kerkeraad kan meegaan. 7. Als afgevaardigden naar de a.s. Classic. Vergadering, welke D.V. 16 October zal ge houden worden, worden afgevaardigdds. Bouma, primus, ds. Telkamp, secundus en van de ouderlingen: primus A. van Dyk, secundus J. Dirksen en tertius J. J. Fanoy. 8. D.V. Donderdag 18 October sectiever gadering. 9. Sluiting. De Kerkeraad. Vlissingen8 Oct. Gevonden in de collecte van 1.1. Zondag een gift a f 3,— voor de kerk, waarvoor wij hartelijk dank zeggen. Namens den Kerkeraad, A. ROOS, Scriba. Middelburg. In vriendelijken dank ontvangen 1 mand appelen, 2 zakken bloembollen, 4 groote roode kooien en 4 savoye kooien. De Huisvader, J. Belksma. VOOR HONGARIJE. 9e verantwoording. Van M. M. f 5,-. De Penningmeester, S. den IIartigh. ZENDING. Met hartelijken dank ontvangen 250 ih. c. van Jo en Betsy Francoijs, 100 h. c. en een pakje zilverpapier van Marie en Tini Walraven en een pakje zilverpapier en capsules van de Jongejuffr. Wolff, Tholen. BOEKAAMK Oh DIGI MG. De Intellectueelen en het Christendom door dr. P. Bard. Uit het Duitsch be werkt. Uitgave J. H. Kok, Kampen 1923. In dit boekje wordt met tal van sterke uit spraken van beroemde mannen aangetoond, hoe onjuist de bewering is, dat de groote den kers en genieën over het algemeen tegenstan ders van het Christendom zouden zijn. Uit de met zorg saamgebrachte citaten-reeks blijkt dat velen van hen hoewel niet te rekenen onder de geloovigen met groote bewonde ring voor het Christendom vervuld waren. Men vindt die hier van Goethe, Schiller, Heinrich, Heine, J. J. Rinssean e.a. Voor die gelooven is de lezing van dit boekje verkwikkend. Voor evangelisatie onder de in tellectueelen is het uitnemend geschikt. Kerk en Bioscoop, door H. J. van der Munnik. Uitgave J. H. Kok. Het gaat hier eigenlijk niet over een neven stelling Kerk èn Bioscoop, maar een tegen stelling: Kerk öf Bioscoop en de keuze tus- schen die beide. Wie nog zou aarzelen bij die keuze leze dit vlugschrift, dat aanbevolen kan worden om het uit te reiken aan hen, die door bioscoop-manie bevangen zijn. Praatjes en Plaatjes uit Drenthe door W. de Weerd, Klazinaveen, Schrijver van: „De Domeneer van Turfland". Electr. Drukkerij R. G. Mande. De bedoeling van deze brochure van 96 bladzijden, met nog een aanhangsel van 22 mooie foto's uit het Drenthsche veenland is tweeërlei. Allereerst om gelden te verzamelen voor den Evangelisatiearbeid daar. Daarom verzoekt de scijrijver hem f 2.50 te zenden (zijn gironummer is 41899 Nieuw-Amsterdam) dan zendt hij zijn boek. Natuurlijk mag men er ook meer voor betalen. Voorts heeft de auteur zijn hart eens willen luchten over veel en velerlei, vooral wat betreft allerlei verhou dingen in de Ned. Herv. kerk, waartoe hij be hoort. Wie hem leest zal het wel lang niet altijd met hem eens zijn, maar moet erkennen, dat hij menigen misstand aanwijst, en op menig punt dient gehoord te worden. Ook om de manier, waarop hij de dingen zegt, kunnen we de lectuur wel aanbevelen, en wij voor ons zullen er niet om treuren, als door hetkoopen van deze brochure ook wat rijksdaalders van Gereformeerden ten goede komen aan de Her vormde Evangelisatiearbeid in Drenthe. Heij. BONDSRING MIDDELBURG v. J. V. op G. G. Vergadering op D.V. Donderdag 18 Oct. a.s. in het Mil. Tehuis te Middelburg. Aanvang acht uur. Gereformeerde Jongelings Vereeniging te Middelburg. Gecombineerde ledenvergadeiing in de consistorie der Gasthuiskerk, a. s. Zondag 8.15 Het Bestuur. Geref. Knapen vergadering „Samuel." Agenda: Bijbel Gesch 2 Kon :24 P. Cornelisse. Vad. Gesch. „Maurits krijgsbeleid" door C. de Klerck. Geref. Meisjesvergadering „Nunia." Agenda: Bijbelsche Gesch. 2 Kron. 10—11. Kerk, Gesch. De afscheiding, II. Vacantie-indruk. Alle meisjes van 12—18 zijn hartelijk welkom, CORRESPONDENTIE. Aan L. te N. Een advertentie als ons werd momen. >e Administratie. toegezonden, mag niet opgenomen. LAATSTE BERICHT. Gisterenmorgen is ds. J. J. Koopmans, te Raamsdonksveer, eerder te Grijpskerke, dood gevonden op den weg naar Drimmelen. Z.Eerw. was den avond tevoren op bezoek geweest en is op weg naar het station loopende tegen den sterken wind door een hartverlamming getroffen en overleden. Toen men Z.Eerw. vond, had hij een lantaarntje en een parapluie in de hand. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Oath. Zondag 13. Collecte Evangelisatie Brussel. Gasthuiskerk 2 uur ds. A. P. Lanting Hofpleinkerk 9.30 uur ds. A. P. Lanting van Wolfaartsdjjk. 6 uur ds. A. Lauwers Woensdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging. Noorderkerk 9.30 uur ds. A. Lauwers van Brussel. 6 uur ds. A. C. Hey Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grypskerke 9 uur ds. P. van Hoven 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. Lauwers van Brussel. Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr, 2 uur ds. P. van Hoven Oostkapelle 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 en 2 uur ds. 1. K. Wessels Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur. Lez. eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. d3. F. J. v. d. Ende Bruinisse 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Geersdyk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedbuys Voorber. H. Av. Kamperland 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur ds. F. Staal Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J.Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. Bergen op Zoom 9.30 en 5 u. ds. A. Krabbendyke 9.30 en 2 uur ds. P Poortvliet 9.30, 2 en G uur Lezen Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen Lezen Tholen 9 en 2.30 uur 6 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur 6 uur Lezen Baarland 9.30 en 2 uur H.Veldkamp H. v. d. Kooi H. de Jonge eener Leerr. eener Leerr. eener Leerr. ds. C. Staal ds. C. Staal eener Leerr. Ver. „Meisjesroeping". Agenda Gewijde Geschiedenis Gen. 2 18—25. Kerkgeschiedenis: Kruistochten. ds. L. Bouma van Middelburg. Driewegen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. R. J. v. d. Veen Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 9.30 en 2 u Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Cand. Krabbe van Zwolle. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 uur ds. H. Brouwer Bed. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 9.30 uur ds. G. Doekes 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdyk 9.30 en 2 u Lez. eener Leerr Axel 9 en 2 uur ds. A. Scheele van Kapelle Biezelinge. Hoek 9 en 2 uur Lez. eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg,) 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Schoondyke 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. de Bruyne tijdelijk te 's Gravenhage. Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dyk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3