r Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken In Zeeland op ZOKDAG 23 SEPTEMBER 1923. ADYTRTKNTIÉN; ZENDING. Magelang, 27 Juli '23. Amice, Eindelijk dan toch heb ik eens een oogen blikje om u te schrijven over den Zendingsarbeid alhier. Deze vrije oogenblikjes zijn heel schaarsch en 't .spijt me meer dan ik'di;zeggen kan, dat ik zoo weinig gelegenheid vind om van den arbeid te verhalen. Juist omdat er zooveelj,te verhalen valt en de Heere zooveel zegen op den arbeid schenkt. De Heere geeft zegen in Tempel, in Magelang, in Blondo, in-Setjang, op welke plaatsen ikA bij den laatsten rondgang langs de gemeenten'aan 46 Javanen den II. Doop mocht toedienen ;&eiuonderrdegenen, die gedoopt$werden waren er zoovelen, die konden verhalen van strijd, van tegenwerking in hun omgeving zelfs van eigen familie, van mishan deling, van verstooting. Inderdaad het was voor velen reeds aan den aanvang van den weg duidelijk geworden, dat ze zouden ingaan door veel verdrukking. Er zijn gevallen van mis handeling voorgekomen, waar onze geheele Europeesche gemeente vol van was en ons allen daarom zoo pijnlijk aandeed, omdat we er zoo machteloos tegenover stonden en er waren ook brieven van de betrokken personen, die ons vroegen om'ons maar niet in te laten met deze mishandelingen, daar we, indien we 't zouden wagen in het huis van dien Javaan te komen, waar zoo'n geval van mishandeling had plaats gehad, niet zeker zouden zijn van ons leven. Nu zou echter bemoeienis onzerzijds met zoo'n geval zeker niet het goede uitwerken de Javanen zouden er door geprikkeld worden en we zouden zooveel verzet wakker roepen, dat het beter is om er ons niet mee te bemoeien. De Heere geeft zegen ook onder de Chi- neezen, waaronder sedert eenige maanden een Chineesche goeroe werkteen 15-tal begeerden hun geloof te belijden en het teeken des Doops te ontvangen. De Heere geeft zegen ook aan onze scholen vele leerlingen der hoogste klassen onzer IIol- landsch-Inlandsche scholen begeerden cate chetisch onderwijs en ik was verplicht om een viertal catechisaties in te stellen om aan den wensch van al die leerlingen te voldoen. Niet minder dan 80 leerlingen en oud-leerlingen dezer scholen ontvangen nu catechetisch onderwijs en al zullen er van deze 80 wel afvallen, toch biedt deze arbeid goede hope en verhoogt ze de opgewektheid waarmede onze onderwijzers en ik den arbeid alhier verrichten. Zoo'n hoop volle arbeid brengt spanning in onze kring en telkens hebben we 't er hier onder elkaar over, dat het zoo wonderlijk is, nu vele leerlingen catechetisch onderwijs begeeren. We hadden dit niet durven verwachten. We hebben ten opzichte van onze scholen langen tijd in hoop geleefd, dat het onderwijs geestelijke vruchten zou dragen, maar we schenen in die hoop wat teleurgesteld te zullen worden. Wat de resultaten van het onderwijs betreft, die waren schitterend, ieder jaar weer leverden onze scholen heel wat leerlingen voor inrichtingen van middelbaar onderwijs hunne examens waren mooien onze scholen werden met het oog op deze resultaten door al meer leerlingen gezocht. We kwamen plaatsen te kort en moesten al leerlingen afwijzen. Zoo bereikten we reeds het getal van 1000 leerlingen op onze scholen. Onze scholen bloeiden. En toch er was iets, wat niet bevredigde; wat teleurstelde, geestelijke vrucht werd maar heel weinig gevonden en al de jaren, dat onze scholen bestaan waren er hoogstens een vijftal in wie het christelijk onderwijs zichtbare vruchten droeg voor Gods Koninkrijk. Dat wil niet zeggen, dat er geen meerdere vruchten zijn, zeer zeker wel, de kinderen dier scholen vertellen ook thuis, wat ze op de school hoorden vertellen. Door de scholen is het Evangelie in zeer breeden kring bekend gesteld, er zijn er in Magelang maar weinigen, die mede door de school geheel onkundig zouden zijn van den Christelijken Godsdienst. En ook die beteekenis der school willen we niet onderschatten. Maar toch waren er zoo weinigen, in wie het zaad des Woords opschoot; men vond de Bijbelsche Geschiedenis mooi, men hoorde daar graag naar, doch zooals kinderen ook graag hooren naar andere verhalen. Men leerde hetgeen van de ouders overgeleverd was als ijdel en zinledig kennen, maar verder kwam het niet, men kwam niet over het doode punt heen en een door brekende begeerte om meer te hooren van den weg der zaligheid ze was zoo schaarsch. Daar is nu, we kunnen zeggen, vrij plotseling verandering in gekomen en middellijkerwijze is dit te danken aan de meer positieve actie die van onze Chr. Onderwijzers uitgaat. Langen tijd leefde wel de gedachte, dat men o zoo vooj- zichtig moest zijn in den omgang met de leer lingen, het gevaar bestond, dat als er aan de leerlingen eens gevraagd werd om tot een keuze te komen, zoo'n gesprek de leerlingen zou afschrikken. Maar den laatsten tijd voelden onze onderwijzers het pijnlijke, dat hun arbeiden zoo weinig vruchtdragend was voor Gods Koninkrijk ze waren uitgekomen om de Zending in den breeden zin van 't woord, te dienen en nu bleek, dat hun arbeid zoo heel weinig ver schilde van hun arbeid aan de scholen in Holland. Was men tot hiertoe niet te voor zichtig geweest. En deze overwegingen leiden tot krachtiger optreden. Aan de oud-leerüngen, die zich nu op andere plaatsen bevinden, wordt iedere maand een brief gericht door de onder wijzers, waarin ook over hun geestelijke be langen wordt gehandeld. Als er leerlingen de school gaan verlaten worden ze bewogen om in de nieuwe plaats hunner woning contact te zoeken met den daarwonenden zendeling of een Christelijk onderwijzerer wordt gecorrespon deerd met den Zendeling daar ter plaatse om deze oud-leerlingen bij zich uit te noodigen en indien gewenscht, ze verder onderwijs te geven. Zoo ontstond er in Semarang reeds een club van oud-leerlingen onzer Holl. Chin, school, waar geregeld Gods Woord wordt onderzocht. Terwijl de laatste poging om de leerlingen uit de 6e en 7e klas van de Holl. Chin. School en de oud-leerlingen der school, die nu op de Mulo van Magelang gaan, te bewegen tot het bezoeken der catechisatie uitnemend slaagde. Tegenstand zal nu wel niet uitblijven in een der Europeesche bladen, die op Java verschijnen, was reeds een bericht over dezen arbeid opge nomen, blijkbaar met de bedoeling om stemming te maken tegen deze actie. We hebben dan ook wel zeer behoefte aan uwe voorbede, opdat door den zegen Gods deze opwakende begeerte naar meer onderwijs, bestendig moge zijn en alle tegenstand onscha delijk moge worden gemaakt. Met hartelijke groeten t.t. A. Merkelijn. KERKNIEUWS DRIETAL TE Opeinde-NijengaJ. II. Beumee te Sleeuwijk. A. J. de Boer te Garrelsweer. I. K. Wessels te Veere. BEROEPEN TE Lioessens IT. Veldkamp te Anna-Jacobapolder. Tweede Exloërinond: H.v.d.Elskamp te Kampen. Scharnegoutum (2e maal)C. M. Huizinga te [Hoogersmilde. AmerongenM. M. Horjus te H. I. Ambacht. Emmercompascuum en Koog-Zaandijk H. v. d. [Elskamp cand. te Kampen. Oosterzee en te Jutrijp-HommertsS. Wesbonk [cand. te Winsum. Dordrecht (2emaal): M.Gravendijk te Hoogeveen Oudega(W.): A. Boumate St. Jacobi-Parochie. Opeinde-NijegaA. J. de Boer te Garrelsweer. AANGENOMEN NAAR: Stad aan 't Haringvliet: B. W. de Graaff te [Rilland-Bath. Schildwolde gem. SlochterenK. v. d. Veen te [Vreeswijk. BEDANKT VOOR NaardenJ. TL Beumee, te Sleeuwijk. Heerenveen: H. Mummelen, te Bedum. Middelburg: J. C. Rullmann, te Utrecht. WestergeestC. J. Bos, te Zuidwolde (Gr.) WanswerdH. Popma, te Voorthuizen. Grijpskerke (Z.)II. v. d. Zanden, te Wapenveld. Officiëele Berichten. CLASSE AXEL. Ingevolge art. 8 van de Huishoudelijke Rege ling brengt de roepende Kerk van Axel ter kennis, dat de Classicale Vergadering D. V. zal gehouden worden op Donderdag 18 Oct. in de Geref. kerk te Ter Neuzen. Punten voor het Agendum worden bij den laatsten ondergeteekende ingewacht vóór of op 1 Oct. e. k. Met heilbede en broedergroete, Namens de Raad der roepende Kerk, ti. Smies, Voorzitter. F. v. Langevelde, Scriba. Axel, 17 Sept. 1923. Anna Jacoba Polder19 Sept. 1923. Ver leden Zondag deelde onze geachte leeraar ds. Veldkamp de Gemeente mede dat hij een roeping van de Ger. kerk te Lioessens heeft ontvangen. De wensch en bede van Kerkeraad en Ge meente is dat de Koning der kerk Z.Eerw. vrijmoedigheid geve voor deze roeping te kunnen bedanken. Namens den Kerkeraad, A. v. Strien, Scriba. Aan de Kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 27 September a. s. om 11 uur hoopt ondergeteekende in de Consistorie der Noorderkerk zitting te houden, teneinde de Emer. gelden te innen en uit te betalen. Arnemuiden f 71,32%; Domburg f 21,40; Gapinge f 28,53Grijpskerke f 85,59Koude- kerke f 85,59St. Laurens f 42,79 Melis- kerke f 78,46Middelburg f 378,03Oostkapelle f 64.20; Serooskerke f 128,39; O.- en W. Sou burg f 99,87; Veere f 71,32% Vlissingen f 206,89; Vrouwepolder f42,79 Westkapelle f 21,40. Voor de Classis, C. P. Pouwer, Lange Singelstr. 178. CLASSIS ZIERIKZEE. Deze zal niet gehouden worden op 26 Sept. doch is door omstandigheden verdaagd op Woensdag 3 October. Namens de roepende Kerk, C. J. Wielenga, Praesses. D. Mulder, Scriba. Verantwoording uan Liefdegauen. Vrije Universiteit. Tot nu toe kwamen de onderstaande bedragen in van de kerken van Zeeland voor het totaalbedrag, dat de Vereeni- ging voor H. Onderwijs werd aangeboden, toen zij hare jaarvergadering hield in Middelburg. Kerken, die tot nu toe achterwege bleven, hebben nog gaarne gelegenheid om in den vorm van nagift het totaabedrag te verhoogen. Tevens voldoen wij nog gaarne aan de op dracht der Regelings-commissie, om hartelijk dank te zeggen aan de verschillende Families, die zoo goed waren een of meer vrienden of vriendinnen van de V. U. gastvrijheid te ver- leenen. Aagtekerke f 17,54®; Annajac. polder f 22,70; Bruinisse f 20,41 Colijnsplaat f 11,60; Domburg f 14,17; Grijpskerke f 37,235; 's-Gravenpolder f9,09; Gapinge f 11,47 Geersdijk f7,50; Goes f 61,55; Hoek f 10,60; Heinkenszand f 10,— Kamperland f 20,07 Koudekerke f 26,24Krui- ningen f 18,785; St. Laurens f 12,68; Middelburg f 136,666; Meliskerke f22,23; Neuzen f68,27 Oostburg f 18,37®Oostkapelle f 17,62BRilland- Bath f 15,74; Serooskerke f39,45; Schoondijke f 11,99; Scharendijke f23,—; Souburg f 22,795 Veere f 13,66s; Vrouwenpolder f8,565; Vlissin gen f 103,58; Westkapelle f4,14; Wissenkerke f3,—; Wolphaartsdijk f 15,50Zierikzee f31,48; Zaamslag f 59,80; Zonnemaire f 9,58; Totaal f 937,09®. Namens de Regelings-commissie voornoemd, J. ti. Telkamp (Voorz.) S. Brandsma (Secr.) Adres: S. Brandsma, postgiro 46544 Mid delburg. Classis ZIERIKZEE. Bijdragen voor Art. 13 K. O. Bruinisse f 54,90; Brouwershaven f61,— Colijnsplaat f 73,23; Geersdijk f 30,50; Haam stede f 48,80 Kamperland f 97,60Nieuwerkerk f 48,80Oosterland f 12,20Scharendijke f 54,90; Wissekerke f 24,40; Zierikzee f73,20; Zonne maire f 30,50. C. J. Wielenga, Dep. Art. 13 K.O. ZENDING. Vlissingen. In hartelijken dank ontvangen van Johan Lichteringen een zilverbon van een gulden en van Jo "Brasser eenhonderd halve centen. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningmeester. Met vriendelijken dank ontvangen van Krijn en Mientje van Keulen te Bergen op Zoom een pakje zilverpapier en een doos zilverpapier en capsules Wan de'.kinderen der Chr. School te Serooskerke. Mej. c. Littooij, Molstr. M'burg. Meliskerke. De collecte voor den nood in de Saksische Predikantsgezinnen heeft opgebracht f 63,62. K. Polderman, Boekhouder. Temeuzen. Ontvangen voor de Theol. Fac. der V. U. de navolgende collecten, van Schoon dijke f 29,56; Hoek f 14,57; Oostburg f 26,06. M. Riemens. Middelburg. Ontvangen voor het Rusthuis 2 manden Bloemkool. J. Belksma. Gevonden in de Collecte van N. N. f 20,—, als f 10,— voor de Diaconie en f 10,— voor de Kerk. Waarvoor vriendelijk dankzeggen Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Ontvangen collecten van de Geref. Kerken in de classis Middelburg voor de Zending onder de Joden: Arnemuiden f 14,83®; Domburg f 13,35; Gapinge f 8,06; Grijpskerke f 26,2ó®; Koudekerke f 17,74; St. Laurens f 9.75®; Me liskerke f 17,06; Middelburg f 139,18®; Oost kapelle f 14,84Serooskerke f 30,025Souburg (O. en W.) f 24.52; Veere f 15,16; Vlissingen f 70,88; Vrouwepolder f 17,45®; Westkapelle f 5,08. De correspondent voor de classic, collecten. S. den Hartigh. Middelburg, 21 Sept. 1923. Vereenig ingsleuen. Zondagavond 23 Sept. te 7 uur hoopt de G. J. Ver. Pred. 12 la te Koudekerke een propagandavergadering te houden in het Ver. gebouw. Geloofsbelijdenis Art. 7 door G. Nieuwenhuize, A.-R. program Art. 21 door Jan Francke. Geref. Knapenvergadering „Samuel." Agenda Bijbel, gesch.: „Hiskia's ziekte" door L. de Rijke. Vad. Gesch.„Staatsbestuur en Armoede" door J. v. d. Kuip. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". Lukas 4 16-30: P. Boon. Vrij OnderwerpG. de Wolff. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar." Gen. 4-6, Jbl. 26: C. Tori. Letterkunde: P. C. Hooft: C. Toebes. Op Zaterdag 22 September hoopt de Ring „Zeeuwsch Vlaanderen" van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag te Schoondijke te vergaderen. Aanvang 1 uur. Onderwerp: „de J. V. alspaedagogisch insti tuut" door vr. P. Bouman te Gent. Onderwerp„Zelfbeheersching" door vr. W. de Feijter te Spui (Axel.) Reserve onderwerp getiteld door te Axel. De Ringsecr. Meisjesver. „Meisjesroeping" Donderdagavond 8 uur Militair Tehuis. Agenda Gewijde Gesch. Mattheus 3: 1—12, Lucas 3: 1—18. Maatschappelijk onderwerp. Classe Middelburg MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Cath. Zondag 10. Collecte voor de verstrooide Geref. in Indië. Gastliuiskerk 9.80 uur ds. Beets van Grand-Rapids. 6 uur ds. G. de Jager Hofpleinkerk 2 uur ds. L. Bouma Noorderkerk 9.30 uur ds. G. de Jager van Doornspjjk. Bevestiging van Ouderlingen. 6 uur ds. Beets Vlissingen - 9.30 uur 5.30 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vrouwenpolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. A. C. Hey ds. A. C. Heij. ds. J. Runia Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Cand. C. Wr. Keur van Driebergen. ds. A. C. Heij Lezen eener Leerr. ds. P. van Hoven Lezen eener Leerr. ds. W. Faber Lezen eener Leerr. ds. 1. K. Wessels ds. L. Bouma Lezen eener Leerr. ds. F. J. v. d. Ende van Kamperland. Class'e Zierikzee Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Bruinisse 10 en 3 uur Cand. Polman van Haren. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedhujjs Kamperland 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur ds. P. J. Baay van Veere. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J.Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds." Z. Hoek Classe Tholen Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Lez.eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5 u. ds. A. TI. v. d. Kooi Krabbendjjke 10 en 3 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaff Tholen 9 en 2.30 uur ds. H. Veldkamp Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Classe Goes Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10.30 en 3 u ds. A. Scheele Borssele 10 en 3 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur Geen opgaaf ontv. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u Lez. eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. R.J.v.d.Veen Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener' Leerr. Nieuwdorp 10 uur ds. G. Doekes 2.30 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u ds. A.P. Lanting Classe Axel Axel 10 en 3 uur Hoek 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 uur 6 uur ds. F. A. den Boeft van Kruiningen. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. Goris van Apeldoorn. Oostburg (dienst Aardenburg,) 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 10 en 3 uur ds. Goris van Apeldoorn. Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dijk Getrouwd: S. WESTERTERP EN A. ROMIJN die, mede namens hunne familie, harte lijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling by deze gelegenheid on dervonden. Middelburg, 12 Sept. 1923. Segeerssingel V 59. Zoo de Heere wil hopen onze geliefde Ouders JAN VAN DER WAL en GRIETJE SCHORSY Woensdag 26 September a. s. hunne 30-jarige Echt ver eetiiging te gedenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, en Kleinkinderen. A 5 Westkapelle, Sept. 1923.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3