Godsdienstoefeningen Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. <n de Gereformeerds Kerken ln Zeeland op Z0HDA6 12 ADGDSTDS 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Gedoopt: Willem, zoon van W. Dirksen en A. H. Vertregt, Bree E 138Emma Jacomijna, dochter van C. E. Helder en S. de Klerk, Hout kade H 112; Cornells, zoon van C. Joosse en M. P.Tilroe, Nadorst S 250Douwe Hendricus, zoon van D. H. Loodewijk en E. v. d. Ploeg, Hendrikstraat W 76. Belijdenis des geloofs afgelegd doorJacobus Pieter Andriessen, Meidoornlaan W 150; Jo hannes Barentsen, O. Veersche weg T 209; Willem Barentsen, Schoorsteenvegerssingel Q 80; Marinus van den Broeke, Gravenstraat I 256; Jan van den Driest, Pottenmarkt K 192Frans Kiesewetter, Rozenstraat W 246; PaulusKoole, Abeelsche weg C 223Johannes Abraham Mar- tijn, Zuidsingel E 39; Marinus Poortvliet, Turf- kade H 182; Frans Jan van der Sloot, Juliana- straat W 3; Lambertus Cornelis Speelman, Noordbolwerk M 225 Petrus W. H. M. Stevens, Veersche weg S 254fAnthonie Robert van de Woestijne, Baanstraat Q 226Gijsbert de Wolff, Segeerstraat H 98; Adriana Alewijnse, Nieuw- straat G 211 Leuntje Boone, Beenhouwerssingel K 78; Anna Hazewina van Driel, Langeviele K 390 Pieternella Adriana van Dijk, Wal A 12 Sara de Groot, Segeerstraat H 101Janna Hooft- man, Oostkerk N 160 Johanna Janse, Klevers- kerksche weg M 1Dina de Kam, St. Janstraat H 202; Adriana Athonetta Kegge, Korendijk P 60; Jacomina van Keulen, Lange Noordstraat L 128;Jacoba Alida Lammens, J. Catsstraat W 85; Dina Ludikhuize, Noordbolwerk M 229; Hendrika Ludikhuize, Bree E 137Leuntje Mesi, Seisweg R 130; Jacomina Maria Poortvliet, Bogardstraat D 31 Prina Jerina Riemens, L. Delft H 8; Jitsche Roeda, Rotterd. kade O 246; Geertje Schout, Seisbolwerk M 210; Johanna Cornelia Vader, Nadorst B 63Johanna Pieter nella Vader, Noordweg S 245 Elizabeth Johan na Volkers, Veersche weg B 57Jacomina en Leintje de Voogd, Veersche weg T 239. Gehuwd: Pieternella Adriana le Cointre met Joh. H. Goote, Wal B 58Johanna Hendrika Siegers met D. van Leene, Molstraat N 25 Pieter Tilroe en Maria Clasina Hollebrands, Gravenstraat I 254Jacob Vendevielle met M. Izeboud, Veersche weg T 246. Vertrokken met attestatie: naar Bergen op Zoom, Abraham Geervliet, veersche singelPie ter Tilroe en echtgenoote, Gravenstraat I 254 naar Hoek van Holland, Wed J. van der Duijn Schouten-Bonte en Nicolaas Jan van der Duijn Schouten, Kinderdijk P 86naar O. W. Souburg, Adriaan Buijs, met zijn echtgenoote en 1 kind, Breeweg D 38. OverledenWillem Bassie, Noordsingel S 191 Wed. Keereweer-Batty, L. Noordstraat C 41 Janus Wijkhuis, „Rusthuis". Verhuisd: J. Riemens,-van O. Vliss. weg C 149 naar Kerklaan D 91 ('t Zand). KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Tholen, gehouden 1 Aug. 1923. Art. 1. De vergadering wordt op de gebrui kelijke wijze geopend door ds. C. Staal van Oud-Vossemeer. Art. 2. Als moderamen nemen zittingds. C. Staal, praesesouderling Z. B. Goedhart, scribads. A. H. v. d. Kooi, assessor. Art. 3. De credentiebrieven worden nage keken, waaruit blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijnalleen de kerk van P. zendt een diaken, wien keurstem wordt ver leend. Tevens blijkt, dat twee predikanten zich hebben laten vervangen door hun secundi. Art. 4. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Art. 5. De zaak betreffende een der kerken zal op de volgende Classis definitief geregeld worden na ingewonnen advies. Art. 6. Het ingekomen schrijven om steun voor een jongeling, die predikant wenscht te worden wordt besproken en besloten namens de Classis een gunstig attest af te geven. Art. 7. De aangevraagde steun van de kerk van B.-op-Z. voor de evangelisatie wordt door de Classis toegestaan. Art. 8. De rapporten „Zending", „Kerkvisi tatie" en Art. 13 D. K. O. worden gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Art. 9. De deputaatschappen worden gecon- opmerking. „U hebt in zooverre gelyk, zeide hij, en zyn stem leek hem onwezelijk toe, als komend uit verre verten, waar hy met zyn gedachten was geweest, „u hebt in zooverre gelijk, dat wy niet langer, dan noodzakelijk is, met het be roepen mogen wachten. Doch zoo spoedig is er geen andere dominé. Tot zoolang blyft u de pastorie bewonen. Wy kunnen dan altijd nog verder zien. Wij hebben in de kerkeraad er reeds over gesproken. En en hij stokte even „ik heb opdracht gekregen, u een vraag te doen. U hebt hier al die jaren met dominé gewoond. Het was dominé's eerste en eenige plaats. U hebt lief en leed met ons gedeeld. Wy zouden zoo graag willen, dat u hier bleeft wonen." Hij slaakte een zucht van verlichting. Met tegenzin had hij de opdracht van den kerkeraad aanvaard. O, gaarne zou hij willen, dat het ge schiedde Wie zou niet wenschen, dat mevrouw Treebeek hier bleef wonen Had zy niet ieders liefde en achting? Maar zij was financieel niet bij machte. Zy had alleen het weduwenpensioen. De gemeente zou moeten bijdragen. Zij zou dat weliswaar doen met blydschap. Maar de vraag was en hy hij had daarop ook in den kerkeraad gewezen of mevrouw Treebeek dat zou aanvaarden, onafhankelijke geest, als zy bezat. Bovendien moest zy terwille harer zonen wel weggaan. Hij vondmen mocht haar niet in verzoeking brengen. En daarom had hij er zoo tegenop gezien, naar de pastorie te gaan. Alleen het aandringen der andere kerke- raadsleden,hy kende immers de dominé's-familie tinueerd, alleen met algemeene stemmen wordt ds. P. de Jonge aangewezen als deputaat voor het korte persverslag. Art. 10. De collecten worden geïnd, van de verschillende bedragen wordt voorlezing ge daan. Art. 11. De vacaturebeurten worden geregeld. De Kerk van Poortvliet zal er twee ontvangen en die van Tholen vier. Art. 12. Bij rondvraag van Art. 41 vraagt een der kerken advies, hoe te handelen met doop leden, die de doop voor een hunner kinderen vragen. De Classis geeft advies. Art. 13. De volgende vergadering zal gehou den worden den tweedenWoensdag in November in verband met den Dankdag. Art. 14. Ds. A. H. v. d. Kooi sluit, als asses sor, de vergadering met gebed. Namens de Classis, Z. B. Goedhart, Scriba. Uit de Classis Axel voor hulpbeh. Kerken in de provincie ontvangen de navolgende col lecten Axel f (32,90, Aardenburg f6,21, Schoon- dijke f30,17, Terneuzen f54,51, Hoek f 10,77, Oostburg f 15,84 en Zaamslag f 45,50. M. Riemens. Tweetal te HoekCand. J. Schelhaas te Hoogeveen en S. E. Wesbonk te Winsum. Namens den Raad der Geref. Kerk, D. de Putter, Praeses. Jac. Scheele, Scriba. KERKERAADSVERGADERING (smal.) 9 Aug. '23. 1. Opening, voorz. ds. Telkamp. 2. Schriftlezing, psalmgezang, gebed. 3. praesentie: afw. met kennisg. ds."Bouma en 11 oud., zonder kennisgeving 2. 4. Aanwijzing plaatsvervangend scribaC. v. d. Kleijn en secundus W. Dirksen. 5. Notulen. 6. Rapporten. a Woensdagav. Commissie over een zuster der gemeente die naar elders vertrok zonder attestatie op te vragen, zal geschreven worden naar den Kerkeraad van haar nieuwe woonplaats. h brs. van Bortel en Coulon rapporteeren gunstig omtrent bezoek Jong. Vereenigingen voor Aug. aangewezen de brs. v. Dijk en Dirksen. c de voorz. rapporteert omtrent een bezoek aan een belijdend lid der Herv. Kerk, dat haar wensch had te kennen gegeven om tot onze kerk te worden toegelaten overeenkomstig het gunstig advies wordt besloten, waarvan mede- deeling zal worden gedaan aan de gemeente en belanghebbende. d de voorzitter rapporteert over een verzoek om catechetisch onderwijs te ontvangenzal worden gegeven, zie punt i. e de voorzitter stelt voor aan een dooplid afzonderlijk catechetisch onderwijs te geven aldus wordt besloten (zie punt i). de voorzitter rapporteert over het verzoek van een dooplid van elders om na onderwijs zoo mogelijk openbare belijdenis af te leggen. Dit onderwijs zal worden gegeven door rapporteur met mededeeling daarvan aan den betrokken kerkeraad. g. een catechisant zal onderzocht worden door predikant en wijkouderling ter beslissing of openbaar geloof kan worden beleden. h gunstig rapport van br. Graafhuis over bezoek Knapenvereenigingvoor Sept. aange wezen br. J. Hage. i Broeder S. den Hartigh zal worden uit- genoodigd, om voorloopig het onderwijs te ge ven onder dde catechisant, bedoeld onder e zal gevoegd worden bij de catechisatie voor ouderen. 7. De vergadering besluit den breeden ker keraad in overweging te geven, om zich door een commissie te verstaan met de C. V. B. over de inkomsten en uitgaven. 8. De dankstond, waartoe voorheen reeds besloten werd, zal gehouden worden op 5 Sept. a.s. overeenkomstig het verzoek der Regeering. Het uur zal nader worden vastgesteld. 9. Besloten wordt, de diakenen uit te noodi- gen, voortaan met de brs. ouderlingen bij toerbeurt voor te gaan in dankgebed. 10. Volgende week sectievergaderingen, ten zij de Commissie ter voorbereiding voor het beroepingswerk een breede Kerkeraadsver- gadering uitschrijft. 11. Dankgebed. 12. Sluiting. De Kerkeraad. Middelburg, 9-8—'23. het allerintiemst had hein de opdracht doen aanvaarden. Gelukkigwas het eruit. Het woord was nu aan mevrouw Tree beek. Deze had tranen in de oogen en keek naar Ida, die by de vraag van meester Vlietstra was opgestaan en op haar toegeloopeu. „Hier blyven!" juichte het va i binnen in haar. Ja, hier blijven. Niet weggaan van Buurt- wolde. By vaders' graf blyven." „Ik ben dankbaar voor dat verzoek", hoorde zy haar moe zeggen. „Ik zie er in, hoe lief men mij heeft. Maar meester", men sprak al ij d van „meester" op Buurtwolde, „maar, meester, ge aijt toch geen vreemde Ge weet toch, dat het onmogely k is Albert kan, by het dure pension, van zijn salaris net rondkomen. Johan studeert en kost veel geld. Aan Gretha heb ik ook niets. Nu ge begrypt het wel. Dat kan toch niet?" „Als er niets anders gebeurde", zeide hy, flauw glimlachend, omdat Mevrouw het nog niet begrepen had, „als er niets anders ge beurde. Maar de gemeente. Hy zweeg plots. Met groote oogen keek Me vrouw hem aan. Zy begréép. „O, het is liefdevol", viel zy hem in de rede. „Nu begryp ik u pas. Het is vol opoffering. Maar dat mag ik niet doen. Dat kan ik niet doen. Ik mag de gemeente niet op kosten jagen." De gelaatstrekken van Ida versomberden. Smeekend keken haar bruine oogen meester aan. Zy zeiden hemHoud vol. U wint mis schien wel Laat ons hier blyven. By den ouden man kwam een tweestryd. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen een pakje zilverpapier en 50 h. c. van Johanna Maas Ad. „Zwanenburg". Mej. C. Littooij, Molstr. M'burg. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen uit het busje van de Wed. Suurmond f 4,835 voor de Zending. Namens de Zendingscomm. A. J. v. Noorden, Penn. Ontvangen voor het Rusthuis der Geref. kerk Middelburg, 1 mandje morellen, 2 krentebrooden en eenige wandteksten. J. Belksma. De Kerk in de stad en op het platte land. Eenige gegevens van de cultuur psychologie voor het kerkelijk leven van gewicht. Referaat gehouden op den Theologischen Schooldag te Kampen 21 Juni 1923 door ds. J. Waterink v. d. m. Zutphen. Uitgave van de Uitgeversmaat schappij Gebr. Zomer en Keuning, Wa- geningen. Het is gewenscht dat dit Referaat gelezen en overdacht wordt. Wanneer men er mee begint, gaat men er mee voort. Daarmede zeg ik niet, dat ieder onderschrijft al wat ons hier aange boden wordt. Het tegendeel is waar. Maar het prikkelt om zich rekenschap te geven van wat er staat. Nu eens zegt men, ja, dat is juist ge zien, dan weer heeft men de neiging tot be strijding, van wat de schrijver ons biedt. Daardoor komt men er onwillekeurig toe om zich nog eens ernstig te beraden over de in drukken, welke het leven zoowel op het plat teland als op de steden op ons gemaakt heeft. Dit vind ik de deugd van dit boekje. Allen, die medearbeiden om het kerkelijke leven te stevigen, mogen wel eens nagaan, wat dit Referaat zegt over het verschil tusschen het platteland en de steden, want het zal er toe bijdragen om onzen blik te verruimen en ons inzicht te verhelderen. Als men bedenkt, dat het leven overal in gewikkeld is, en dat het nergens zich wringen laat in een keurslijf, en dat een poging om het te verklaren niet gemakkelijk is, dan zal men deze gegevens dankbaar aanvaarden en er winste mee doen. Naar aanleiding van de Liturgische beweging in protestantsche krin gen. Twee voordrachten van W. A. van Dijk. I. Hoe zong David de Psal men? II. Iets over de Christelijke muziek. Uitgave van C. Bloemendaal, 's Gravenhage. Deze twee voordrachten kunnen aan hen, die van muziek houden en er mede op de hoogte zijn, leerzame en aangename oogenblik- ken verschaflen. Het lijkt me toe, dat de schrij ver studie gemaakt heeft van de oude muziek, en dat de resultaten daarvan neergelegd in dit boekje voor liefhebbers van belang geacht moeten worden. Bouma. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". „Tempelreiniging" Nicodemus A. Leijnse. Maatsch. Ond.: „Het Huisgezin" P. B. Davidse. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar." Art. 12, Ned. Gel. door L. de Rijke. „Het Huisgezin", door M. Maas. Aan de eene zijde wilde hij de familie gaarne hier honden en kon hy Ida's smeekenden blik niet weerstaan. Maar aan den anderen kant zeide zyn verstand hem, dat Mevrouw gelyk had. „Vertel U my eens, meester, wat, denkt u, zou domine er van gezegd hebben?" Daar was die vraag weer, dacht hy. Wat domine er van gezegd zou hebben O, het antwoord lag hem op de to~g: Dominé zou gezegd hebben wij moeten hier weg God kan ons andere Inkomsten geven. En dan mogen we niet de gemeente op kosten jagen. Dat zou dominé gezegd hebben. Ily wist het zeker! En dat wist Mevrouw ook. Haar vraag was, hij voelde het, eigenlijk een antwoord! Zy keek hem aan. Hy moest wat zeggen. Hy zag naar Ida. Weer diezelfde smeeken de blik. En weer die tweestryd. Hy znchtte. „Ja Mevrouw, dat is een moeilyke vraag. Ik kan daar zoo slecht een antwoord op geven." „Ik begryp dat wel. Het was maar by wijze van spreken. Gy kunt my toch niet kwalyk nemen, dat ik het vroeg Dominé heeft my zoovele jaren geleid Zy snikte, denkende aan den overledene. Ida sloeg de armen om haar heen. Meester Vlietstra sprak niet. Had Hy de opdracht maar niet aanvaard! Toen Mevrouw weer wat tot kalmte was geko men aei ze: „Neen, ik weet het wel, u neemt mij die vraag niet kwalijk. Maar U begrypt me ook wel. Ik weet zeker dat dominé het niet goed gevonden zou hebben." (Wordt vervolgd.) MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Cath. Zondag 4. Collecte voor de Zending onder de Joden. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. A. H. Nieboer van 's Gravendeel. 6 uur ds. S. van Leeuwen Hofpleinkerk 2 uur ds. A. H. Nieboer Noorderkerk 9.30 uur ds. S. van Leeuwen van Franeker. 6 uur ds. J. H. Telkamp Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. R. v. d. Kamp van Barendrecht. Arnemuiden 9.30 en 2 uur dhr. Allaart Cand. te Harlingen. Domburg 9.30 en 2 uur ds. C. J. Wielenga van Zierikzee. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur Cand. Ringnalda van Den Haag. Grypskerke 9 en 2 uur ds. A. v. d. Zanden van Wapenveld. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. A. H. Nieboer Meliskerke 9 uur ds. P. van Hoven 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke (in de Herv. Kerk) 9.30 uur Geen dienst. 2 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur Cand. Allaart Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. v. d. Kamp van Barendrecht. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Cand. Ringnalda van Den Haag. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Brouwershaven 9.30 en 2 u Cand. v. d.Elskamp van Kampen. Bruinisse 10 en 3 uur ds. G. de Jager van Doornspyk. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30, 2 en 5.30 uur ds. A. L. Ruys van Dinteloord. Haamstede 10.30 en 3 uur Lez. eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. 6 uur ds. G» de Jager van Doornspyk. Oosterland 9.30 eD 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuys Zierikzee 10 en 6 uur Geen opgaaf ontv. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds.H.Veldkamp Bergen op Zoom9.30 en 5 u Cand.vonMeyenfeldt Krabbendyke 9 en 6 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaft" Tholen 9 en 2.30 uur Cand. E. Smilde van Heerenveen. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. II. Lanning van Siddeburen. Bed. H. Av. en Dankz. ds. H. Brouwer Bed. H. Av. Lezen eener Leerr. Dankz. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Bed. H. Av. Borssele 10 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 10.30 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. R. J. v. d. Veen Heinkenszand 10 en 2.30 u ds. P. van Dyk van Zaamslag. Ierseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 10 uur ds. G. Doekes 2.30 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdyk 10 en 2.30 u ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur Driewegen 10 uur 3 uur Hoek 9.30 en 2 uur ds. T. L. Kroes van Workum. ds. D. Scheele van Geesteren. Oostburg 10 en 2.30 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg,) 10 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. W. Moene Schoondyke 10 en 3 uur ds. B. Meyer v&n IörsGkö» Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. R. Goris van Zevenbergen. Zaamslag 9 en 2 uur ds. M. Uytenhoudt van Coevorden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3