Godsdienstoefeningen Kerk- en Schoolnieuius. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland op ZOKDAG 29 JDLI 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel 2Ü EN Bbb nitta EQlshDBdgtiT pvraatl. Maar als de groote geesten ons in den steek laten, vanzelf worden dan de mindere gaden tot aanpakken genoodzaakt. Trouwens gemeengoed van ons volk worden nooit de fijne, teere, schier volmaakte verzen onzer dichter-vorsten. Goethe was de grootste Duitsche dichter, maar de zóó-zóó poëet Hoffman von Tullersleben heeft heel zijn volk het „Deutschland über alles" in den mond gelegd. Wat ik bedoel is dit, Amicedat ge nu nog uit al die ingezonden be- en veroordeelingen van het werk der Deputaten moet afleiden, dat er geen haar van deugt. Dat de Synode de meest ongelukkige, bekrompen, peuterzielen aan het werk gesteld heeft, die ze onder alle predikanten en professoren in Nederland vinden kon. Lees de verzen eens nadan zal uw oordeel, ik geef toe geen dichter-oordeel, wel wat billijker luiden dan dat van A. Ge weet, dat ik wat huiverig ben voor in voering, vanwege veel bezwaar, dat er niet weinig ook in Zeeuwsche kerken tegen wordt gevoeld. Ik geloof dat de tijd er niet rijp voor is; ik voorzie groote onaangenaamheden als in 1765. Maar dat neemt niet weg, dat ik, ook al vind ik zelf die berijmingen niet wonder geslaagd, bij het lezen van A's brief in de Heraut van 1 Juli toch het onbillijke van zijn klacht heb gevoeld en mij afgevraagdJa wat zal het anders, als degenen die het kunnen zouden, het niet doen Of ligt in den wensch aan het slot, dat er mannen aangewezen worden aan wie God heiligen scheppingsdrang geve een aanwijzing? Dan vergeef ik nog te liever den scherpen toon en zou ik blij zijn. Want Anema's Duin sonnetten roepen hem op elke bladzij Christen dichter uit. En zoo zie ik schoone Kerkliederen, een ver beterden psalmbundel in 't verschiet. xQ t. t. Z. v. D. TWEETAL TE Middelburg: H. J. Heida te Vlaardingen. en T. L. Kroes, telWorkum. BEROEPEN TE TwijzelJ. H. Kuiper te Winsum. Emmer Compascum P. E. v. Schaik te Strijen. Silvolde-Gendringen J. E. Goudappel te Utrecht. Moerdijk en TholenD. Ringnalda cand. te 's Gravenhage. AANGENOMEN NAAR Groote LindtJ. Versteegh, oefenaar te Ouddorp. BEDANKT VOOR Schipluiden: dr. D. J. v. Katwijk teZwammer- dam. Lioessens: L. v. Urk te Westmaas. ReitsumJ. Sybesma te Burum. Afscheid en intrede. Hoogeveen en Maas sluis. Het afscheid van ds. F. W. H. Bramer is bepaald op 23 September en de intrede te Maassluis B op 7 October. Bevestiger ds. G. W. Akkerhuis. Afscheid en Intrede. Ds. J. A. Verhoog hoopt 2 Sept. afscheid te nemen van Willem stad en 16 April intree te doen te Nieuw- Dordrecht, na bevestigd te zijn doorgds. J. H. Donner te Breda. Ds. D. v. d. d. Meulenafscheid van Reit sum 12 Augustus intree te Sauwerd 19 Augus tus. Bevestiger de consulent ds. C. J. Bos van Zuidwolde (G.). Ds. G. Laarman nam afscheid van Scharen- dijke; tekst Colossencen 2 6, 7. Legaten. Door wijlen mej. G. v. Duinen te Nijkerk is gelegateerd aan de Geref. kerk f 1000 en aan de Diaconie dezer kerk eveneens f 1000, beide vrij van successierechten. Protest van de kerk teZandvoort. Tegen het besluit van de Partic. Synode van N. Hol land inzake het door de kerk van Zandvoort ingevoerde vrouwenstemrecht dient deze kerk bij de a.s. Generale Synode een breed protest in. Kerkinstitueering. Te Oegstgeest werden de ambten ingesteld. Kerkbouw. Te Voorschoten werd door pastor loci ds. P. N. Kruijswijk de eerste steen gelegd van een nieuw kerkgebouw. Bij deze plechtigheid werd ook het woord gevoerd door den Em. dienaar dezer kerk ds. H. Alting. Peremptoir examen. Door de classis Workum is de heer S. P. Vermeer, ber. pred. te Nijemirdum peremptoir geexamineerd. Praeparaioir examen. Door dezelfde classis werd praeparatoir geexamineerd de heer P. H. de Jong, te Oudega W, die zich beroepbaar stelt. SPOEDBERICHT. Hedenavond Vergadering Breede Kerke- raad, kwart over zeven, Gasthuis-consistorie. Het Moderamen. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Goes, gehouden 12 Juli 1923. Art. 1De vergadering wordt geopend op de gebruikelijke wijze. Art. 3. Als moderamen nemen zitting: D.D. Scheele, praeses; den Boeft, scriba; van der Veen, assessor. Art. 3. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Art. 4. Eene der kerken, die van de Classis subsidie ontvangt, zal nadere opgave doen van ontvangsten en uitgaven hiervan zal verdere subsidie afhankelijk zijn. Art. 5. De vacaturebeurten worden aldus geregeld 's-GravenpolderDD. Meijer, Scheele, v. d.Veen. Wemeldinge: DD. Brouwer, Lanting, Meijer. HeinkenszandDD. v. d. Veen, den Boeft. BaarlandDD. Lanting, Brouwer. Nieuwdorp vraagt weer hulpdiensten voor de maanden Juli, Aug. en Sept. De Classis staat drie halve beurten toe, voor welke aangewezen worden DD. Scheele, Meijer, v. d. Veen. Art. 6. Ds. Doekes rapporteert over den ge houden Zendingsdag, die een batig saldo ge bracht heeft van f227,32. Enkele vragen worden gedaan over het werk der Zending in het algemeen. Art. 7. Een bezwaarschrift wordt gelezen tegen den raad van eene der kerken. De Classis geeft in dezen advies. Art. 8. De vragen van art. 41 worden op bevredigende wijze beantwoord. Advies wordt hierbij gegeven in een attestatie-quaestie. Art. 9. Besloten wordt de kerkvisitatie te houden in de 1ste helft van 1924. Art. 10. De collecten worden geïnd; van het bedrag wordt voorlezing gedaan. Art. 11. Volgende vergadering, in verband met een aanvrage van den heer Wijngaarden om het peremptoir examen af te leggen, 27 Sept. Roepende kerkYerseke. Art. 12. De Korte Notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 13. De praeses sluit, na rondvraag, de vergadering. Namens de Classis, R. J. van der Veen, assessor. Ondergeteekende herinnert de Ger. kerken in de classis Middelburg, er aan, dat hij D.V. Donderdag 2 Augustus des morgens van 11—12 uur in de consistorie der Noorderkerk zitting zal houden tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theologische faculteit der Vrije Universiteit. De classic, correspondent, S. den Hartigh. De collecte voor de Theol. School te Kampen bracht op te Hoek f 13.03 en te Aar denburg f 6.43. Terneuzen. G. M. Riemens. KERKERAADSVERGADERING („smal") Middelburg 26-7-'23. 1. Opening voorzitter ds. Telkamp. 2. Schriftlezing, Psalmgezang, Gebed. 3. Praesentie: afwezig 5 oud. met kennis geving. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken'n verzoek om toe gelaten te worden tot het II. Av., gesteld in handen der wijkouderlingen om een onderzoek in te stellen naar de redenen. 6. Rapporten a. het gewone Woendsdagavondrapport b. mededeeling van het overlijden van een zuster, bij wier ziekte, noch sterven, noch be grafenis bijstand werd verzocht; c. rapport over de verwerping van het vloekverbod door den Gemeenteraad zal worden uitgebracht op den „breeden" Kerkeraad; d. br. Brandsma en Baan rapporteeren over afdwalende doopleden. 7. Wij besluiten een godsdienstoefening te houden (dankstond) bij gelegenheid van het Regeeringsjubileum van U. M. de Koningin. De vaststelling van den datum zal onderworpen worden aan het oordeel van den „breeden" Kerkeraad. 8. Om onze houding vast te stellen ten opzichte van jongelieden, die antecipeeren op het huwelijk, word een commissie van advies gekozen door schriftel. stemming; behalve de beide predikanten de brs. Brandsma, v. Bortel, Fanoij en Ton. 9. De Hofpleinkerk zal Zondag a.s. helaas weer ongebruikt moeten blijven wegens ver traging in het schilderwerkde plaatsen des middags in de Noorderkerk zullen daarom vrij zijn. 10. De behandeling van enkele belangrijke zaken wordt aangehouden tot na afloop van de vacanties onzer predikanten. 11. Dankgebed. 12. Sluiting. De Kerkeraad. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen d.t. van den Weleerw. Heer Ds. R. Kok de somma van f 93,60, zijnde de opbrengst der Pinkstercollecte van de Gereformeerde Gemeente te Aagtekerke, ten behoeve van de Zending te Magelang. De penningm. der Zending op Java, C. J. Hondius. Met vriendelijken dank ontvangen een pakje zilverpapier van Anton v. d. Linden, van Mej. M. een zak zilverpapier en van Abraham Spruijt 100 halve centen en 10 stuivers. Mej. C. Littooij, Molstr. M'burg. O. en W. Souburg. In hartelijken dank ont vangen voor de Zending 160 halve centen van Leunis Willeboordse, 100 halve centen van Sturm, een pak zilverpapier en sigarenbandjes van Mej. N. N. en uit het busje der Zendings school. Namens de Zendingscomm., A. J. v. Noorden. GEREF. RUSTHUIS. In dank ontvangen van een bezoekster: 1 kistje sigaren, 3 pak tabak, 2 trommeltjes met koek, 2 doozen chocolade, 1 doos vruchten bonbons; verder nog ontvangen 40 gebakjes en voor een zieke een flesch ingelegen peren. J. Belksma, Huisvader. Gevonden in de CollecteCoupon no. 17 groot f 4,— van de Ver. Chr. hulpbetoon aan T. B. C. lijders. Waarvoor dank zeggen. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". „Het teeken des Verbonds" (blad 36.) W. Sinke. Vad. Gesch. (blad 27.) C. v. d. Louw. Afd. „Dr. Ltitzen Wagenaar." N. T. „Nicodemus". P. Ton. Vad. Gesch. Onderw. 5. J. Baljeu. Geref. Knapenvergadering „Samuel." Agenda Bijbelgesch. 2 Kon: II, door J. Andriessen. Kerkgesch.„het Jansennisme" door M. Roose. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Cath. Zondag 2. Collecte voor de Theol. Fac. der V. U. Gastlmiskerk 9.30 uur ds. H. Meijer van Alkmaar. 6 uur ds. J. H. Telkamp Hofpleinkerk Gesloten Noorderkerk 9.30 uur ds. J. C. Rullmatm van Utrecht. 2 uur ds. J. C. Rullmann plaatsen vrij. (Opgave Kerkbriefje van dezen dienst onjuist). 6 uur ds. H. Meijer Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Collecte Theol. Fac. V. U. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Geen dienst 6.30 uur ds. R. Smeding van Nijmegen. Gapinge 9.30 en 2 uur ds. B. van Schelven Em. pred. Grypskerke 9 en 2 uur ds. G. de Jager van Doornspijk. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hejj Voorber. H. Av. St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. J. C. Rullmann van Utrecht. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. G. de Jager Oostkapelle 9 en 2 uur ds. R. Smeding van Nymegen. Bed. II. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur ds. Fernhout van St. Pancras. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. IC. Wessels Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Woensdag 1.30 uur ds. I. IC. Wessels Huwelijksinzegening. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. S. de Bruine van Den Haag. Bruinisse 10 en 5 uur ds. F. J. v. d. Ende Bed. II. Av. en Dankz. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedhuys Kamperland 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. 6 uur ds. Veldkamp van Anna Jacoba Polder. Scharendijke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Bed. H. Av. en Dankz. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds.H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A.IJ.v.d.ICooi Krabbendijke 9 en 6 uur ds. P. II. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaff Tholen 9 en 2.30 uur ds. J. Dekker van Ambt Vollenhoven. Ond-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting van Wolfaartsdyk. Driewegen 10.30 uur ds. H. Brouwer 3 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur ds. F. A. den Boeft 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. van Hummelen van Gorkum. Borsele 10 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. M. Gravendijk van Hoogeveen. 's-Gravenpolder 10.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. A. Scheele Voorber. H. Av. Heinkenszand 10 en 2.30 u Lez. eener Leerr. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. ICruiningen 9.30 uur ds. A. Scheele 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 10 uur ds. G. Doekes 2.30 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u Lez. eener Leerr. Axel 9 en 2 uur ds. van Dijken van Zweeloo. Hoek 9.30 en 2 uur Cand. J. Schelhaas van Hoogeveen. Oostburg 10 en 2.30 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg,) 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 10 en 3 uur ds. Veen van St. Anna Parochie. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. C. Huizenga van Hoogersmilde. Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dijk Zoo de Heere wil en zij leven, •g| hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders 2* GEERARD VAN BELZEN 5* MARIA VAN BELZEN op 20 Juli den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaren in den <8$j echt vereenigd werden. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind en Verloofde. Vlissingen, 26 Juli 1923. Paardenstraat 27. R«» Rs» Re» R«» 5*8> R* Re» Rs» Re» Re» Re» Re» Re» wé» Re. Re» Re» Re» Re» Ké» Re. Re» Re» Heden nam de Heere na een lijden van slechts enkele uren tot Zich, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader-, Behuwd- en Grootvader, de heer IZAAK CATSMAN, in den leeftijd van 65 jaar, na een gelukkige echtvereeniging van 45 jaar. Het leven was hem Christus, dus het sterven gewin. Dit troost ons in onze diepe smart. Uit aller naam Wed. C. J. CATSMAN- DK RÜIJSSCHER. Oostburg, 25 Juli 1923. Heden leed de Gereformeerde Kerk van Oostburg een groot ver lies, door het plotseling afsterven van den heer Iz. CATSMAN, die meer dan 26 jaar de Kerk met trouw en ijver als ouderling heeft gediend. Waar het in zijn leven zijn lust was in den dienst des Heeren werk zaam te zijn, daar mogen we ver trouwen, dat zijn heengaan vrede is geweest. Namens den Kerkeraad, Ds. W. MOENE, Praeses. J. BOIDIN, Scriba. Oostburg, 25 Juli 1923. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling ontvangen ter gelegenheid van hun 30-jarige Echtvereeniging. C. AARNOUTSE. A. C. AARNOUTSE-FORKE. Middelburg, Achtersingel Q 135. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot den Heer H. DE MUIJNCK, betuig ik aan allen mijn hartelijken dank. Wed. H. DE MUIJNCK-Maas. Oost-Souburg, 27 Juli 1923. G. G., bij een Weduwnaar met 4 kinderen en goede betrekking, 40 jaar oud, de kinderen zijn 3 meisjes en een jongen, een meisje van 1"-, een van 13 en een van 2 jaar en een jongen van 11 jaar. Brieven aan H. Boon, Paralelleweg, Bergen op Zoom.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3