Godsdienstoefeningen Officiëele Berichten. De Kerkeraad. Vereenigingsleuen. in ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland ep ZONDAG 22 JULI 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel CORNELIS STROO, in den ouderdom van 83 jaar. Ds. B. W. ter Meulen van Sleen overleed in den ouderdom van 50 jaar. Ds. E. Th. Ploos van Amstel. Te Amsterdam overleed na korte ongesteld heid de Em. Pred. E. Th. Ploos van Amstel. Van zyn begrafenis gaf „De Standaard" het volgende verslag „Welgelukzalig is de mensch wiens sterkte in U is, in welker hart de gebaande wegen zyn. Als zy door het dal der moerbeziën- boomen doorgaan, stellen zy hem tot een fonteinook zal de regen hen ganseh rykelyk overdekken. Zy gaan van kracht tot kracht, een iegelijk van hen zal voor God verschijnen in Sion". Deze woorden uit Psalm 84 las Ds. J. L. Schouten op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam, aan de groeve van den de vorige week plotseling ontslapen emeritus predikant, Ds. E. Th. Ploos van Amstel. Met weemoed in de ziel zeide Spreker staan wy aan het graf van dezen broeder, die had kunnen overnemen het woord van den schrijver, die God niet kende: „multatuli", d.i. „ik heb veel geleden". Wy maken ons allen een voorstelling van het levenzoo zal het gaan, zoo zal het loopen, en ja, dan zyn Gods wegen soms anders, maar dat scheelt nog wel eens in de levens der onderscheidene menschen. De weg van dezen broeder ging langs puinhoopen en ruïnen. „Multatuli", hy heeft veel geleden, maarhy heeft over wonnen Had het marmer daartoe het vermogen, hoe zou het kermen onder de hand van den kunstenaar. De Opperste Kunstenaar wil in ons vormen Zyn beeld. Dan moet er veel wor den gebikt en gespleten. Zoo is by dezen broeder geschied, en hy heeft er onder ge kermd. Maar hy bleef 'zyn sterkte vinden in God. Zyn aangezicht was reizende naar Jeruzalem. In zyn hart waren de gebaande wegen waren Gods wegen. Zyn ziel was in hem als een kind gespeend en had zich met Gods wil vereend. Zelfs in het verschrikkelijke Baca-dal was de Heere hem een fontein. En zoo kon hy gaan van kracht tot kracht, van station tot station, en by ieder station wachtte hem vaak nieuwe smart en nieuwe wederwaardig heden. Maar nu heeft hij het laatste station bereiktnu is hy verschenen voor God in Sion en den beelde des Zoons gelijkvormig geworden. Dit graf predikt onsbereid uw huis, en wend u tot den Heere. Hy heeft aan dezen broeder Zyne genade verheerlijkt, en deze broeder mocht het middel wezen, dat ook in anderen die genade verheerlijkt werd. Welgelukzalig is de man wiens sterkte is in dien God. De heer P. J. Wierstra stelde in het licht, dat Ds. Ploos van Amstel den adel heeft hoog gehouden van een eeuwen ouden naam. Zyn leven bleef, onder veel moeiten en bezwaren, een wandelen met God. Omdat hyzelf van Christus was, kon hy velen, dat ook anderen van Christus waren, hoewel dan niet behoorend tot de Kerk, die hy diende. Deze man kon zoo diep en zoo innig met anderen meevoelen. Dat was zyn geestelijke kracht. Ons geloof zy als het zyne. Onze oogen mogen op Jezus gericht biyven. „Zij zal ons niet berouwen de keus van 't smalle Pad-" Hy, Die dezelfde blyft, trooste de blinde echtgenoote en de dochters. Ds. G. Ploos van Amstel, pred. te Oppen huizen, zeide, dat de nu ontslapene den raad des Heeren heeft gediend. Hy had nog zooveel plannenmeende dezen zomer nog in ver schillende plaatsen in den dienst des Woords te zullen voorgaan, en nuach wat is de mensch Doch die gedachte verschrikke ons niet. Laat ons moedig voorwaarts gaan in het geloof in God en in het dierbaar bloed van Jezus Christus. Dan zullen we nooit beschaamd worden. Een broeder dankte voor de door velen betoonde belangstelling. Toen werd gezongen „hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort," waarna ds. Schouten in gebed voorging. VERGADERING van de classis Axel ge houden te Schoondijke 12 Juli 1923. 1. Namens de roepende kerk van Zaamslag opent ds. v. Dijk de vergadering, hij laat zin gen Ps. 119 17 en leest Ps. 112 33—48, hij gaat voor in gebed. 2. Brs. Moggré en Quist zien de lastbrieven nageen der kerken heeft een instructiealle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. 3. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. 4. Mededeeling van ingekomen stukken een schrijven uit Gent. In verband hiermee wordt door de classis eene commissie benoemd, die een en ander onderzoeken zal en op een vol gende vergadering rapport uitbrengen. Die commissie bestaat uit de brs. ds. Groeneveld, ds. v. Dijk en br. Smies. 5. Rondvraag Art. 41. De kerk van H. krijgt advies in een tuchtzaak. Ten opzichte van de vacaturediensten in A., besloot de classis zich aan de oude regeling te houden. 6. Rapport Synode wordt uitgebracht; voor kennisgeving aangenomen. 7. Rapport Art. 13. Rekening over 1922 wordt goedgekeurd. 8. Mededeeling en inning van collecten. 9. Wijzigingen voor een eventueele herziening van het visitatiereglement zullen voor de vol gende classisvergadering kunnen worden inge diend bij den scriba dezer classis. 10. Vacaturediensten worden geregeld Schoondijke Sept. ds. Moene, Hoek Sept. ds. v. Dijk, Oct. ds. Groeneveld. 11. Volgende verg. D.V. Terneuzen 18 Oct. Roepende kerk Axel. 12. Rondvraag. Een subsidieaanvraag wordt behandeld. Ze zal opnieuw worden ingediend op de Octoberclassis. 13. Korte notulen gelezen en goedgekeurd. 14. Ds. Moene eindigt met dankzegging. Hij sluit de vergadering. Op last der classis, P. v. Dijk, assessor. Oostkapelle. Met dankbaarheid geeft de Kerkeraad kennis dat door hem het verblijdend bericht is ontvangen dat de WelEd. heer E. Douma, Theol. cand. te Den Haag, de roeping naar deze Kerk heeft aangenomen. Ruste des Heeren zegen op deze beslissing, tot heil der gemeente. Namens den Kerkeraad, A. de Kam, Scriba. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer op Vrijdag 27 Juli, des avonds 7.30 uur in de consistorie Gasthuiskerk. Ontvangen Collecten voor de Kas van Hulp behoevende Studenten van de Ger. kerken der Classis Middelburg Arnemuiden f 17,20 Domburg f 5,39 Ga- pinge f 6,44B en f 12 01Grypskerke f 24,40B Koudekerke f 18,70; St. Laurens f 8,50 Melis- kerke f20,13; Middelburg f 114,87Seroos- kerke if 30,12Souburg (O. en W.) f 22,39s Veere f 13,25; Vlissingen f 58,835Vrouwe polder f 9,90Westkapelle f 4,65 en f 4,48. Eén kerk is in gebreke gebleven de collecte aan den Correspondent af te dragen. De Classicale Correspondent, S. DE/N HARTIGIÏ. Middelburg, 20 Juli 1923. De Raad der Gereformeerde Kerk van Middelburg stelde ter voorziening in de predi kantsvacature als tweetal Ds. H. J. Heida te Vlaardingen, Ds. T. L. Kroes te Workum, en noodigt de stemgerechtigde leden uit tot de huishoudelijke vergadering van Vrydag 27 Juli a.s. te 8 uur n.m. in de Gasthuiskerk. Zitting van het stembureau 's middags van 2 tot 3 uur. KERKERAADSVERGADERING „Breed". Middelburg 19 Juli 1923. 1. Opening door den voorzitter Ds. Tel kamp. 2. Schriftlezing, psalmgezang en gebed. 3. Presentie6 ouderlingen afwezig met kennisgeving en 13 diakenen. 4. Notulen overgenomen. 5. Ingekomen stukken a. een schry ven van een lid van statistischen aard wordt gesteld in handen van de Woens dagavond-Commissie om advies b. van een dankbetuiging voor de deel neming in het overlyden van één onzer ambts dragers wordt kennisgenomen. 6. Rapporten a. het gewone rapport van de Woensdag avond-Commissie. b. rapport van de Commissie, benoemd naar aanleiding van ten schry ven van een lid over de geestelijke en stoffelijke nooden onzer ge- loofsgenooten in Hongarije. Wij besluiten de Generale Synode te verzoeken het volgende te overwegen le. adhesie te betuigen aan het streven in onze Gereform. kerken om steun te verleenen aan de Hongaarsehe Heraut; 2e. adhesie te betuigen aan het streven van de commissie, die zich beijvert om gelden te verzamelen met het doel om Hongaarsehe jongelieden te laten studeeren aan de Theolo gische School en de Vrye Universiteit, in welke commissie de leider uit elke provincie zitting heeft 3e. adhesie te betuigen aan den arbeid dei- commissies, die zich op verschillende plaatsen hebben gevormd, om onze verarmde geloofs- genooten te steunen door middel van voedsel, kleeding, geld en het verleenen van gastvrijheid aan hunne kinderenen de wensch uit te spreken, dat dergelijke commissies alsnog zich vormen waar deze niet zyn 4e. voorspraak te willen zyn voor onze Hongaarsehe geloofsgenooten wat hun geeste lijke en stoffelyke nooden betreft by de buiten- landsche kerken met welke wy in correspon dentie staan. c. rapport commissie ter voorbereiding van het beroepingswerk. De kerkeraad neemt de conclusie daarvan over en besluit ter vervulling van de predikants-vacature der gemeente aan te bieden het tweetalds. H. J. Heida van Vlaardingen en ds. T. L. Kroes van Workum. 7. Voorstel br. P. J. v. Bortel, gesteund door het gunstig advies van den smallen ker keraad, wordt door de vergadering aangenomen De Generale Synode van de Geref. Kerken in Nederland dringe er by de Hooge Overheid op aan, dat deze maatregelen neme, hetzy door wetswijziging, hetzy op andere wyze, dat een huwelijk door echtscheiding niet ontbonden worde alleen op grond, dat de gedaagde party niet verschenen is of versohenen zynde de stellingen der dagvaarding niet bestreden heeftmaar dat in ieder concreet geval blyke, dat er in werkelijkheid een echtscheidingsgrond bestaat. 8. Voor een tweetal vacatures voor ouder ling wordt als viertal gesteld: 0. W. v. d. Kuip, Wal A 7. D. H. Lodewyk, Hendrikstraat W 76. J. W. v. Swigchem, Dwarskaai G 110. R. v. d. Welle, Seisdam. 9. Donderdag 26 Juli Kerkeraadsvergade- ring „smal". Vrydag 27 Juli te 8 uur n.m. huishoudelijke vergadering der gemeente in de Gasthuiskerk ter beroeping van een predikant en verkiezing van een tweetal ouderlingen. In hetzelfde ge bouw zitting van het stembureau van 23 uur n.m. om de stemmen op te nemen van hen, die de avondvergadering niet kunnen bijwonen. Donderdag 2 Augustus Kerkeraadsvergade- ring „breed". 10. Naar aanleiding van een schrijven dei- Gereformeerde Gemeente alhier over de ver werping van het vloekverbod door den Ge meenteraad, wordt een commissie benoemd om van advies te dienen, terwijl aan genoemde Gemeente zal worden bericht, dat wy baar eerst 2 Augustus van antwoord kunnen dienen. 11. Dankgebed. 12. Sluiting. Geref. Knapenvergadering „Samuel." Agenda Bijbelgesch.2 Kon. 9 en 10 door J. Wattel. Vad. gesch. „Afzwering", door A. Florisse. J. V. „Repos ailleurs" te Souburg. Begunstigers-vergadering op Zondag 22 Juli a.s. in de Geref. Kerk, des avonds om 7 uur. Agenda Gew. gesch. Joh. 3 1—21 door J. Arendse. „Ons beginsel in den socialen strijd," door C. Suurmond. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. J. H. Koers van Oosterbeek. 2 uur ds. W. Bech 6 uur ds. A. J. den Boeft van Krniningen. Hofpleinkerk Gesloten Noorderkerk 9.30 uur ds. W. Bech van Pynacker. 6 uur ds. J. H. Koers Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur ds. R. Smeding van Nijmegen. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grypskerke 9 en 2 uur Cand. Krabbe van Meppel. Koudekerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds P. Ch. v. d. Vliet St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. Gravendyk van Hooge veen. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur ds. L. van Urk van Westmaas. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vrouwenpolder 9.30 uur ds. W. Faber 2 uur ds. J. H. Koers van Oosterbeek. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. P. J. Baay Em. pred. te Veere. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Prof. dr.T.Hoekstra van Kampen. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. de Zwart van Hallum. Voorber. H. Av. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdjjk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedhuys Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Oosterland 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur ds. G. Laarman Wissekerke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Bed. H. Av. en Dankz. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds.H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A.H.v.d.Kooi Krabbendyke 9 en 6 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaff Tholen 9 en 2.30 uur Lez. eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 10.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. Scheele Borsele 10 uur ds. II. Brouwer 3 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur dhr. P. Koster van Valthermond. Heinkenszand 10 en 2.30 u ds. J. P. Tazelaar van Weesp. Bed. H. Av. en Dankz. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 uur en 2 ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 10 uur ds. A. Scheele Voorber. H. Av. 2.30 uur ds. P. H. de Jonge Wolphaartsdyk 10 en 2.30 u ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur ds. Ubels van Varseveld. Hoek 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Oostburg 10 uur ds. W. Moene 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg^ 10 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. W. Moene Schoondijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Vm. Bed. II. A v. Nm. Voortz. H. Av. en Dankz. Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dyk Ondertrouwd: C. TROMP DE VRIES EN LENA ARENDINA STAAL. Harderwyk, Donkerstraat 30. Colynsplaat, Pastorie Geref. kerk. Huwelijksvoltrekking D. V. 2 Augustus 1898 1923. Zoo de Heere wil hopen wy met onze geliefde Ouders CORNELIS DE KLERK EN TEUNTJE DE TROIJE den 27sten Juli a.s. den dag te herdenken, waarop zy voor 25 jaren in den eoht werden ver bonden. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Vlissingen, 20 Juli 1923. IIu rgronj estraat 14 Sft.- §&- **>- **>- K«- &>- X& K» *<*>- X*- &>- Re in aansluiting met het droeve familiebericht van het overlyden van Broeder B. LAHR, I betuigt de Raad van de Gerefor meerde Kerk van Middelburg, dat hy in hem als ouderling een ge trouw dienstknecht van Christus heeft verloren. J. H. TELKAMP, Voorz. J. HAGE, Scriba. Middelburg, 19 Juli 1923. Heden overleed in de hoop des Eeuwigen levens Namens de Familie, Wed. L. STROOde Rijcke. Vlissingen, 19 Juli 1923. Kolvenierstraat 17. Onzen hartelyken dank voor de vele aangename bewijzen van belangstellend medeleven by ons 50-jarig huwelijks jubileum betoond. J. DE JONGE. A. DE JONGE- DB MAAKER. Middelburg, 18 Juli 1923. Hierby betuigen wy onzen dank voor de blijken van deelneming by het over lijden van onzen geliefden Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader J. WIJKHUIJS ontvangen. Namens de Familie, J. J. WIJKHUIJS. Arnemuiden, 20 Juli 1923. Voor de vele blijken van belangstel ling by ons huwelijk ondervonden, be tuigen wy onzen hartelyken dank. J. VENDEVIELLE. M. VENDEVIELLEIzeboud. Middelburg, Juli 1923.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3