Godsdienstoefeningen Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. In ds Gereformeerds Kerken In Zeeland op ZOHDAG 15 JULI 1928. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Rullman leidde den eersten dienst, sprekende over Jes. 54 2. Tegenwoordig waren o.m. de Commissaris der Koningin en de Burgemeester. Huizen (N. H.) Ds. Vonkenberg hoopt begin September daar zijn intree te doen. Ds. P. van Hoven van Meliskerke. Diens ongesteldheid is gelukkig niet van ernstigen aard. Hij hoopt binnen enkele weken zijn arbeid weer te hervatten. Kerkelijke bevestiging van gemengde hu welijken. De kerkeraad te Leerdam besloot dat een gemengd huwelijk alleen dan in het midden der gemeente bevestigd zal worden, wanneer tegen leer en levenswandel van de niet tot de kerk behoorende partij overigens geen bezwaar bestaat en redelijkerwijze te ver wachten is, dat het te vormen gezin zich voegen zal in het leven der Geref. kerken. 50 jarig Jubileum. Ds. L. M. A. Scheps, Em. Pred. hoopt 13 Juli a.s. te herdenken, dat hij voor 50 jaren zijn intrede deed bij de Geref. kerk A. te Deventer. Nieuwe Pastorie. Voor de Geref. kerk te Giesen- Oud- en Nieuwkerk wordt een nieuwe pasrorie gebouwdtegenover de kerk. Nieuw Orgel. De kerkeraad te Harmeien besloot tot de plaatsing van een nieuw pijp orgel, te leveren door de firma Dekker te Goes. Te Zoetermeer-Zegwaart werd een nieuw orgel in gebruik genomen. Eveneens te Zweeloo. Te Zuilichem heeft zich een deel van de Geref. Kerk afgescheurd, teneinde aansluiting te zoeken bij de Geref. gemeenten. De Geref. kerk, die reeds 4 maal een beroep uitbracht, moet nu voor goed van 't beroepen afzien, daar haar krachten nu veel te klein worden. De kerkeraad der Geref. Kerk te Vlissingen heeft besloten het werk der Evangelisatie ter hand te nemen. In de volgende week, ter ge legenheid van de Kermis, zal door een 14tal broeders en zusters onder leiding van den kerkeraad, daadwerkelijke evangelisatiearbeid verricht worden. Tevens zal de heer van Elk, van 's Graven- hage zich in die week geven voor het werk der straatprediking, terwijl ook een tent zal geplaatst worden zoo mogelijk in een gedeelte der stad, waar vele kermisgangers passeeren. De Kerk in de stad en op het platteland. Op den Theol. Schooldag, 21 Juni te Kam pen gehouden, refereerde dr. J. Waterink, van Zutfen, aan de hand van de volgende stellingen over „De Kerk in de stad en op het platte land*. I. Het kerkelijk leven, dat niet dan tot zijn schade de gegevens van de cultuurpsychologie kan verwaarloozen, heeft rekening te houden met de typeering van het leven in de stad en op het platteland, (zoowel ten opzichte van het natuurlijke als het zedelijk-godsdienstige leven), door deze wetenschap ons voorgesteld. II. Het natuurlijke leven, geteekend in zijn onderscheiding als leven van ouderdom en jeugd, als leven van weg en akker land, heeft voor de geestelijke bearbeiding van stad en platteland zijn eigen eischen. III. Het zedelijk- en godsdienstig leven in de stad wordt bedreigd door alle gevaren, die het cultuurleven voor godsdienst en zede in het gemeen meebrengt. De stad is meer subjectief, het land spreekt meer over de souvereiniteit Gods, de stad interesseert zich meer voor de verborgen dingen dan het platteland, en de stad kent in het algemeen geen scherpe begrips bepalingen. IV. Speciaal den invloed, die door het cul tuurmilieu van de stad op de kinderen wordt geoefend, zal door de Kerk moeten worden verstaan. V. Voor den bloei van het kerkelijk leven is noodig, dat elke Kerk haar eigen cultuurmilieu begrijpe en, invloed oefenend op het cultuur leven, zich van de andere zijde ook weer bij het leven van de eigen omgeving aansluite. De kerkeraad van O. W. Souburg maakt bekend dat zij beroepen heeft tot Herder en Leeraar Ds. A. G. Wolff van Vreeland. Namens den Kerkeraad, C. Suurmond, Scriba. VERGADERING VAN DEN KERKE RAAD (smal) te Middelburg, 12 Juli 1923. 1. Voorz. ds. Telkamp opent de vergadering, leest Joh. 10 24 tot 30, laat zingen Ps. 84 vs. 4 en gaat voor in gebed. 2. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan, herdacht de voorzitter onzen broeder Lahr, die na korte ziekte is overleden. De voorzitter verklaart met blijdschap, dat onze broeder in vollen vrede is heengegaan naar het Vaderhuis, waar vele woningen zjjn. De kerke raad is diep getroffen door dit plotseling ver lies van hun zeer geachten broeder. 3. De presentielijst wordt vastgesteld, daar uit bljjkt, dat 4 broeders ouderlingen met en 1 zonder kennisgeving afwezig zijn. 4. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. 5. Op de begrafenis van broeder Lahr aal de kerkeraad vertegenwoordigd zijn door den wjjkpredikant ds. Telkamp en br. Coulon. 6. Ingekomen stukken a. Een schrijven van den Kerkeraad der Ger. kerk Amsterdam dat Elisabeth Wilhel- mina Vertregt toegelaten is tot het doen van openbare belijdenis des geloofs en dat er zijner zijds geen bezwaar bestaat, dat genoemde zuster dit doet in de Ger. kerk van Middelburg. b. Ingekomen een doopattest vau J. Wille- boordse van Souburg. c. De Woensdagavondcommissie rapporteert dat één attestatie is aangevraagd en één attes tatie is ingekomen en één doopattest aan gevraagd. d. De commissie belast met het gereedmaken van de wjjkboekjes heeft haar arbeid geëindigd en draagt liet resultaat van dien arbeid aan den kerkeraad over. De voorzitter brengt de commissie, mede uit naam van den kerkeraad, den dank voor dit veelomvattend werk. 7. De kerkeraad van Middelburg zal den breeden kerkeraad adviseeren een zaak via de Gen. Synode aan de Hooge Overheid te ver zoeken. 8. De commissie voor het beroepingswerk zal D.Y. Maandag a.s. vergaderen. 9. De voorzitter spreekt namens den kerkeraad zyn ingenomenheid uit, dat ds. Bouma, de nestor onder Zeeuwsche predikanten, weer tot deputaat voor de a.s. Gen. Synode is benoemd en wenscht hem, nu de jaarljjksche rusttijd is aangebroken, toe, dat de Heere hem en zijn gezin weer in gezondheid in ons midden doe wederkeeren. Ds. Bouma dankt daarop den voorzitter en den kerkeraad. 10. D Y. de volgende week vergadering van den kerkeraad (breed.) 11. Sluiting. De Kerkeraad. Gevonden in de collecte: le f 10,— voorde armen L. V.2e f 20,— als voor de armen f 5,— voor de Kerk f 10,—, voor de Zending f 2.50, voor het Rusthuis f2.50; van J. A.3e f 1,— voor Hongarije. Waarvoor dank zeggen Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Nelly Kruidenier een klein pakje theelood Gerrie van der Vliet een doosje zilverpapier; kinderen Ille klasse der Chr. School Kasteel straat een doosje zilverpapierAnnie Kruidenier een klein pakje theeloodGree en Wim Marijs 225 halve centen en een doos zilverpapier en capsulesJannetje Leendertse (Molenstraat 29) 365 halve centen en een zakje zilverpapier. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningmeester. Met dank aan de gevers maken we bekend dat de collecte voor den geestelijken arbeid in Gronau en omstreken op Zondag l.l. in Souburg gehouden heeft opgebracht f 69.45. Ds. J. Bakker. Voor Hongarije 7e verantwoording. Uit het busje van de Naaivereeniging „Doet wel aan allen" f 7,07van W. te Z. f 2,— van denzelfden voor een te bouwen kerk in Hongarije f 1,— gevonden in de collecte voor Hongarije f 1,—. Met de vorige opgave f 139,07. S. den Hartigh, Penningmeester. Beginselen der Psychologie door dr. H. Bavinck. Tweede herziene ver meerderde druk bezorgd door dr. V. Hepp. Uitgave van J.H.Kok, Kampen. „Jaren geleden verschenen van mijn hand „Beginselen der Psychologie". Dit werkje is sinds lang uitverkocht. Ik nam mij reeds voor langen tijd voor om daarvan een tweeden her- zienen en vermeerderden druk te leveren, maar andere werkzaamheden lieten dit plan niet ter uitvoer komen. Nu zou het jammer zijn, als dit boekje geheel en al uit de psychologische literatuur verdween, want de beginselen, waar van dit boekje uitging, blijven van kracht, bleven zijn levenlang de instemming van den schrijver behouden en verdienen beoefeningen uitwerking naast de zuivere empyrische psy chologie". Zoo dicteerde professor Bavinck op zijn ziekbed aan zijn gade". Het is ontleend aan het woord vooraf, waarin Prof. Hepp verder mededeelt, wat hem bewogen heeft dezen tweeden druk uit te geven en we kunnen hem daarvoor dankbaar zijn. Het eigenlijke werk bestaat uit acht hoofd- stnkken. Het begrip, methode en geschiedenis der Psychologie. Daarna volgen het wezen en de vermogens der ziel, vervolgens de orde der vermogens. In de laatste hoofdstukken komen dan aan de beurtHet ken- en het begeer vermogen. Voor hen, die iets weten van zielkunde en die verlangen er meer van te weten, is dit een boek, dat zij bij nauwgezette bestudeering op prijs zullen stellen. Het is een genot om na te gaan wat een man als Professor Bavinck er van zegt. Uiteraard is het niet zoo gemak kelijk om behoorlijk in zich op te nemen en te verwerken, wat ons hier aangeboden wordt, maar al lezende komt men onder de bekoring en voelt men de begeerte krachtiger worden om het te verstaan. Zulke lectuur is een middel, waardoor het inzicht verhelderd en het oordeel gescherpt wordt. Hier is winst te behalen, welke men niet licht te hoog schatten kan. Zooveel wisten we reeds, eer we begonnen te lezen, dat de zielkunde zich in laat met vragen, waarop het niet gemakkelijk is een juist antwoord te vinden, maar na het gelezen te hebben zijn we daarvan nog krachtiger overtuigd. Wat weten we nog weinig van de ziel eens menschen af en we zeiden telkens tegen ons zelf, als de schrijver bekennen moet op ver schillende punten, dat hij niet verder kon, dan behoeven we ons zeker niet in te beelden, dat wij achter de geheimen zullen komen. Zulk een besef van kleinheid gaat dan onwil lekeurig gepaard met een levend bewustzijn van de grootheid en majesteit van Hem, die aan eiken mensch zijn eigen ziel geeft. Wie tijd en lust heeft verdiepe zich in dit werk, want hij zal later erkentelijk zijn voor de moeite, welke hij zich heeft getroost. Met bizondere aandacht hebben we gelezen wat Prof. Bavinck zegt over 't gevoel en we hebben gevoeld, dat hier een man aan 't woord is, wien het enkel om waarheid te doen is. Bij U schuil ik. Het gebed eens be drukten. Twaalf meditaties over de 12 beden van den 143sten psalm voor lijdenden door dr. C. N. Impeta, die naar des Woords te Kampen. Uitgave van J. H. Kok, Kampen. Gelijk we het van dezen uitgever gewoon zijn, zoo is ook dit boek. De omslag is keurig; de onderscheiden kleur der letters doet weldadig aanhet papier is stevig en de druk zeer helder. Het is voor lijdenden uit nemend geschikt. De meditaties zelve zijn schriftuurlijk en ge lijk de titel zegt ontleend aan de twaalf beden uit den 143sten psalm. We hopen, dat deze meditaties den weg vinden tot menige woning van lijden, wijl zij onder den zegen des Heeren licht brengen kunnen in de duisternis, verzachting in 't leed en troost en bemoediging in treurigheid. Het Huisbezoek door P. Biesterveld. In leven Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Herzien door dr. T. Hoekstra. Derde Druk. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Het was mij een oorzaak van blijdschap, dat dit werk voor den derden maal uitgegeven werd. Reeds lang is het geleden, dat ik het met groote belangstelling gelezen heb en ik heb destijds den wensch gekoesterd, dat het in de handen van alle onze predikanten, ouder lingen en studenten in de Theologie mocht komen. Het huisbezoek is zulk een gewichtig en kan ook een zeer gezegend werk zijn, als het op een behoorlijke wijze verricht wordt. Maar juist, omdat het zoo gewichtig is, is een goede voorlichting noodig en het is mij ge bleken, dat de schrijver dit voortreffelijk kan. Om even uit te laten komen, van welk een belang dit werk is, geven wij hier de onder werpen, waarover het handelt. I. De bizondere verzorging der gemeente in de H. Schrift. Het huisbezoek in de historie, liet karakter van het huisbezoek. Het doel van het huisbezoek. De noodzakelijkheid van het huisbezoek. Door wie het huisbezoek moet worden verricht. VII. De inrichting van het huisbezoek. VIII. Wat de rechte oefening van het huis bezoek in den herder vraagt. Wie op deze acht punten acht geeft, krijgt den indruk, dat hier een uiteenzetting van het huisbezoek gegeven wordt, welke voldoende is om het recht inzicht te verschaffen. En als hij het geheel leest, dan zal hij erkennenzulk een boek is voor ieder, die tot deze taak ge roepen wordt, bijna onmisbaar. Het kan bijdragen om het besef te verleven digen, hoe noodig en gezegend een nauwgezet huisbezoek werken kan. En hoewel ieder, die zich met dit werk bezig houdt, ondervindt, hoe moeielijk het is om het goed te verrichten, toch zal hij met nieuwen ijver aangevuurd worden om niet te vertragen maar met lust voort te zetten de waarheid in 't midden der gemeente. De herdelijke zorg, welke over allen en over ieder in 't bizonder moet gaan, moet vooral ook in onze veel bewogen dagen met de uiterste nauwgezetheid geoefend worden. II. III. IV. V. VI. in het midden haars volks 1898—1923 door Jong Nederland. Op het Zilverfn Regeerings-Jubileum van zijn Koningin door Betsy. Uit gave van J. M. Bredeés Boekhandel Uitgeversmij. Rotterdam. Een boekje met het oog op het zilveren jubileum van onze geliefde Koningin. Achtereenvolgens handelt de schrijfster over Nederland viert feestEen kijkje terugSalva ReginaIn de Nieuwe Kerkde Moeder des VaderlandsBange jarenIn het midden haars volks en Hou en trouwen zij doet dit zoo, dat elk het gemakkelijk en gaarne leest. Daarbij zijn er enkele mooie en sprekende portretten in opgenomen, als een van onze Koningin, een van den Vader des Vaderlands, een van onzen laatsten Koning met zijn doch tertje; een van onze Koningin-Moeder even eens met haar dochter van 1891nog een van onze Koningin met de krooneen van de inhul diging; een uit den verlovingstijd; een van onze Koningin met het Prinsesje. Op zichzelf is dit reeds een aardige verzameling. Geef het vooral in handen van de jeugd. Bouma. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". Ned. Gel. Bel.: art. 11, B. Leijnse. Letterkunde Hooft. C. v. d. Louw. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar.* Art. 11 Ned. Gel.P. Davidse. RingonderwerpA. v. d. Woestijne. BONDSRING MIDDELBURG van J. V. op G. G. Vergadering op D.V. Donderdag 19 Juli in de Geref. Kerk te Koudeke des avonds te acht uur. Geref. Knapenvergadering „Samuel." Agenda Bijbelsche Gesch. 2 Kon. 6 8 tot 7 door A. Cornelisse. Kerkgeschiedenis: „de Sneeuwkoning" door P. J. Standaert. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Cath. Zondag 1. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. Tazelaar van Weesp. 6 uur ds. J. H. Telkamp Hofpleinkerk 2 uur ds. L. Bouma Noorderkerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. Tazelaar Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Oefenaar De Kruik van IJselstein. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grjjpskerke 9 en 2 uur dhr. P. Koster van Valthermond. Koudekerke 9 uur ds. J. H. Telkamp 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. J. Runia Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. Wessels van Veere. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Cand. v. d. Spek van Voorburg. Westkapelle 9.30 uur Dhr. De Kruik van IJselsteim. 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. ds. J. E Goudappel van Utrecht. Bruinisse 10 en 5 uur Cand. v. Wijngaarden van Dokkum. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdjjk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedhuis Voorber. H. Av. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Oosterlaud 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur ds. G. Laarman Wissekerke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Voorber. H. Av. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2u. Lez. eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A.H.v.d.Kooi Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur ds. Staal Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaff Tholen 9 en 2.30 uur ds. H. Veldkamp Oud-Vosmeer 9.30 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. R. Brouwer van Herwijnen. Driewegen 10.30 uur ds. H. Brouwer 3 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u. ds. A. Scheele Borsele 10 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u Lez. eener Leerr. Heiukenszand 10 en 2.30 uur Cand. C. van Mejjenfeldt van Amsterdam. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 uur en 2 ds. F. A.deuBoeft Nieuwdorp 10 uur ds. G. Doekes 2.30 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdpk 10 en 2.30 u ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur ds. Moolhuizen van Krommenie. Iloek 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Oostburg 10 en 2.30 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg) 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 10 en 3 uur Lezen séftner Leerr. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur d&. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Djjk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3