Godsdienstoefeningen la da Gereformeerds Kerken ln Zeeland op ZOHDAG 8 JDLI 1928. ADVERTKNTIËN.li Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel KORTE NOTULEN der Classis Middelburg op 3 Juli 1923. Art. 1. Opening door de kerk van Domburg. Gezongen wordt Ps. 119:3. Gelezen 1 Cor. 13. Art. 2. Met uitzondering van Souburg zijn alle kerken wettig vertegenwoordigd. Souburg wordt toegelaten en als wettig ver tegenwoordigd beschouwd. Art. 3. 't Moderamen constitueert zich als volgt: ds. Runia, praeses; ds. Wessels, asses sor; ds. Heij, 1ste scriba; ds. Faber,2escriba. Art. 4. De praeses spreekt een woord van hartelijke deelneming in zake de ziekte van ds. P. v. Hoven en stelt voor dat hem dit monde ling zal worden overgebracht. Art. 5. Ds. v. d. Vliet, 1ste scriba der vorige Classis, leest de notulen, die na kleine opmer king en wijziging worden goedgekeurd. Art. 6. InstructiesVacature-diensten Oct.— Dec. worden geregeld en zullen nader gepu bliceerd worden. Souburg vraagt geen vacature beurten. Art. 7. Ingekomen stukken Een meedeeling der classis Heerenveen wordt voor kennisgeving aangenomen. Art. 8. RapportenDe afgevaardigde der Partic. Syn. br. Melis van Souburg, geeft kort verslag der laatste Provinc. Synode. In verband hiermede dringt ds. Bouma er bij de classis op aan de collecte naar art. 19 D. K. O. (hulpbeh. studenten) ook dit jaar te houden. Art. 9. In behandeling wordt genomen „het Rapportenboek". Vier commissies, door de vo rige classis benoemd, brengen adviezen uit. Ds. Wessels, rapporteur, doet dit over: le. 't Echtscheidings-rapport. Geadviseerd wordt door de commissie a) nader in studie te nemen de vraag wan neer echtscheiding geoorloofd is; b) om de conclusies der Deputaten over te nemen. De classis gaat met beide adviezen accoord. 2e. 't Evangelisatie-rapport. De beginselen van het rapport worden uiteengezet. Een be paalde practische lijn-voor-uitvoering, wordt niet aangewezen met 't oog op eigene toestanden. De Classis stemt met beide in. 3e. Rapport over Art. 13 D. K. O. 't Voorstel der Deputatenover te gaan tot een zooge naamde „onderlinge verzekering" wordt gead viseerd door de commissie en door de classis geaccepteerd. Een der broeders maakt de opmerking of de predikanten zelf niet b.v. een half of één pro cent kunnen bijdragen tot 't vormen van een kas. Ds. Bouma gaat hierop breed in en ver wijst dien broeder naar de bésluiten der Gener. Syn. van 1905 en 1908. Ds. Faber, rapporteur der 2de commissie, doet dit over: le. Rapport Instituut Legerpredikanten. De conclusies der commissie worden, na eenige wijziging aldus geformuleerd a) Zij (de comm.) erkent dat de Overheid mede aansprakelijk is voor de geestelijke be langen der militairen, doch acht 't niet noodig om zich uit te spreken over de wijze waarop de verhouding der Overheid tot de Kerken in dit geval moet geregeld worden; meent echter dat een Geref. legerpredikant geen staatsamb tenaar kan zijn, doch door een plaatselijke kerk moet uitgezonden worden b) de Legerpredikant diene van de zendende kerk een zoo ruim mogelijke instructie te ont vangen c) de Legerpredikant is verplicht van zijn arbeid verslag uit te brengen bij de zendende kerk d) de Legerpredikant ontvange zijn honora rium van de zendende kerk e) eventueele nieuwe voordracht van een Legerpredikant dient te geschieden door de zendende kerk die overleg pleegt met de depu taten voor behartiging der belangen van mili tairen. Alle 5 conclusies neemt de classis aan. 2e. Rapport leerboek voor de catechisaties. De conclusies der commissie luiden aldus a) een nieuw leerboek is gewenscht b) voor beide methodes, de vraagmethode en de Chetische is wat te zeggen; c) dwalingen uit onze dagen dienen, sober, in 't nieuwe leerboek ingelascht te worden. Over het eerste punt wordt lang en breed gediscussieerd. Bij stemming hierover staken de stemmen, én, naar 't Regl. voor de classis, worden bij staking, de conclussies verworpen verklaard. De beide andere punten vervallen door het eerste punt tegelijkertijd. De derde commissie kon door onvoorziene omstandigheden niet vergaderen en dientenge volge ook geen rapport uitbrengen. Ds. v. d. Vliet, rapporteur 4e commissie, doet dit over le. Rapport-Liturgie. Bij de bespreking der adviezen wordt allereerst de opmerking ge maakt dat 't zeer wenschelijk is dat de Gen. Syn. den groetzegen vaststelde, terwijl hiernaast de vraag gedaan wordt of de commissie ook overwogen heeft, om, inplaats van de wet te laten lezen naar Exod. 20, dit te doen naar Matth. 22: Gij zult liefhebbenden Heereuwen God enz. De commissie stelt in haar conclusies voor om de volgorde der liturgie aldus te nemen a) 3 (zingen), 1 (votum), 2 (groetzegen), 4 (wet plus een vers), 7 (gebed), 10 (voorlezing H.S.), 11 (voorlezing tekst), 8 en 9 bijeen (collecte en zingen), 12 (bed. des Woords enz.) 13, 14, 15. In 1 (votum) vervalle 't woord „amen" b) de groetzegen worde niet strikt aan de taal der H. S. gebonden en de vrijheid blijve om ook den Petrinischen zegegroet te bezigen c) 5 en 6 (schuldbelijdenis en absolutie) vervallen d) bij 't zingen, na de wet of geloofsbelijde nis, zoeke de liturg afwisseling in de psalm verzen. e) Bij 8 (collecte) vervalle „aankondiging" en „gebed". Punt a) wordt aangenomen, b) verworpen, c) aangenomen. Bij d) wordt eerst de vraag besproken of er, na wet en geloofsbel. moet gezongen worden. Aangenomen wordt het zingen aan te houden, terwijl ook het tweede stuk de liturg zoeke afwisseling en punt e) aangenomen worden. 2e Rapport-Gezangen. De commissie is niet tot een bepaalde conclusie gekomen. Betoogd werd dat de gezangen die aangeboden zijn, niet bruikbaar zijn in de kerken. De classis neemt dit oordeel over. Art. 10. 't Voorstel van de kerk van Koude- kerke (Zeeuwsche Kerkbode '23) over 't huwe lijksformulier werd geducht onder de hamer genomen. Tegen hier en daar eene wijziging in de redactie heeft de classis geen bezwaar. Ze kon zich echter niet vinden in de aanvul ling die voorgesteld werd onder c, d en e bij „de oorzaken des huwelijks" en evenmin in die onder a bij „de plichten van man en vrouw". Voor 't overige ging de classis grootendeels mede. Art. 11. Inning der collectien heeft plaats. Art. 12. Als roepende kerk wordt Gapinge aangewezen (14 Nov). Art. 13. Bij de rondvraag vraagt Souburg advies in een tuchtzaakzal eerst den consulent hierover raadplegen. Óver de vraagwat moet met de adviezen van de commissies in zake de Rapporten gebeuren? wordt besloten dat de scriba der classis daarvan kennis zal geven aan Utrecht. Art. 14. Ds. v. d. Vliet sluit met dankzegging. Op last der classis, Ds. W. Faber, 2e Scriba. AGENDUM voor de Classicale vergade ring op Donderdag 12 Juli a.s. in de Gere formeerde Kerk te Schoondijke. 1. Opening (11.15 u.) door den praeses. 2. Nazien en rapport Credentialen. 3. Lezing en vaststelling der Notulen. 4. Behandeling der Ingekomen Stukken. 5. Rondvraag naar art. 4L D. K. O. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten enz. (zie 8 en 9 art. 11 H. R.) 9. Aanwijzing roepende Kerk. Vaststelling van datum. 10. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Zaamslag. P. van Dijk, Praeses. J. Kosten, Scriba. P.S. De navolgende Collecten dienen te worden verantwoord op genoemde vergadering, en te storten en te vermelden op den lastbrief Pinkstercoll. Theol. Sch. KERKERAADSVERGADERING (breed,) 5 Juli 1923, Middelburg. 1. Opening, voorzitter Ds. Bouma. 2. Psalmgezang, Schriftlezing en gebed. 3. Presentieafwezig 3 ouderlingen met kennisgeving en 7 diakenen. 4. Een drietal notulen. 5. Ingekomen stukken a een schrijven van de Commissie v. Beheer, waarin advies over enkele uitgavenin één opzicht zal de Commissie onze verontschuldi ging worden aangeboden, omdat wij haar advies niet afwachtten. b verzoek „Jachin" om gebed, ook voor evangelisatie in 't algemeen, op Zondag 8 Juli a.s.hieraan zal worden voldaan. Haar verzoek contribuant te worden, gesteld in handen van de commissie voor aanvragen van buiten. c verzoek Jongelingsvereenigingen om ge bruik van de consistorie Hofpleinkerk des Zondagsavonds gesteld in handen van de C. v. B. om advies. d verzoek van een gemeentelid om de aan dacht van de Generale Synode te vestigen op de verplichting onzer Gereformeerde Kerken om geestelijke en financieelen steun te verleenen aan Hongarije. Deze zaak wordt gesteld in handen van een commissie wier rapport 19 Juli op een breede Kerkeraadsvergadering zal worden behandeld; commissieleden: Ds. Tel- kamp, S. den Hartigh en J. A. Verhorst. 6 Rapporten. a Het gewone rapport van de Woensdag avondcommissie. b Rapport classis 8 Mei 1.1. door br. J. A. Verhorst. c Rapport classis 3 Juli 1.1. uitgesteld op verzoek van den rapporteur. De vraag of onze Kerkeraad invloed zal pogen uit te oefenen op de plaatsbepaling van de volgende Synode, wordt gesteld in handen van het ministerie van predikanten en C. van B. om advies. d Het contract-concept van de Diaconie bevattend de finantieele verhouding van enkele bewoners van het Rusthuis tot de Diaconie wordt goedgekeurd. e Rapport der commissie voor aanvragen van buitenAkkerwoude pastorie f 5,— Hoornsterzwaag, Zondagsschool f2,50; Scher- merhorn, kerkbouw f5,—Militaire Bond f 10, Tynje, evangelisatie f2,50; Geref. kerk, Brussel f 10,— commissie steun Suriname f 5,— Maastricht kerkbouw f5,— Eesergroen evan gelisatie f2,50; Tzummarum, kerkbouw f2,50; Korntal, Duitschland f 5,—E>uitsche Evang. Predikanten Ver. f 2,50; Wurzburg, Pfarrer Koch f2,50. Enkele verzoeken worden afgewezen. 7. Over de vervulling van vacature voor ouderling zal de volgende maal worden be raadslaagd. 8. Ds. Telkamp verklaart zich bereid zijn vacantie uit te stellen tot 10 September, wegens de afwezigheid van ds. Bouma gedurende de zitting van de Generale Synode. 9. In de twee vacatures in de commissie tot voorbereiding van het beroepingswerk worden door stemming gekozen de diakenen v. Driel en de Jonge. 10. De aandacht van ouderlingen en diakenen wordt gevestigd op de nieuwe sectie- en wijk- verdeeling in het e. v. nummer van de Z. Kerkbode. 11. Dankgebed. 12. Sluiting. De Kerkeraad. Temeuzen. Ontvangen uit de classis Axel de collecten voor de Theol. School te Kampen Schoondijke f 28,20; Axel f 106,38; Oostburg f 20,95; Temeuzen 89,71 2 giften van f 1,— van de kerk Temeuzen. M. Riemens. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen doortusschen- komst van br. S. f 2,60uit het busje van de wed. M. f 1,10; van mej. Bouma van de kin deren van de Zondagsschool f 95,31 catechi satiebus Gasthuiskerk f 11,75 en uit het busje van de fam. van D. f 13,046. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningmeester. Met hartelijken dank ontvangen voor de jaarverg. van „Jachin" van mevr. H. te K. f 1.— en van P. en J. f2.— A. Bouma. St. Laurens. Met vriendelijken dank ont vangen voor de Zending van Johanna Wattel, Brigdamme, 100 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. Willemse, penningm. Izaak Da Costa's bezwaren tegen den geest der eeuw, na honderd jaren op nieuw uitgegeven door J. C. Rullmann, uitgave van W. Kirchner, Amsterdam. Schier wij allen hebben gehoord van 't boekje, dat in 't begin der 19de eeuw een storm van verontwaardiging opgewekt heeft in ons vader land. Het heeft da Costa's naam bekend ge maakt bij vriend en vijand. Fiolen van toorn zijn over zijn hoofd uitgegoten, maar het heeft ook de calvinisten in ons land doen ontwaken en de oogen geopend voor den geest der eeuw, welke toen bijna in alle kringen van ons volk heerschte en zoo verderfelijken invloed uit oefende. Wie het thans leest zonder zich reken schap te geven van den toestand, waarin ons volk destijds verkeerde, kan niet begrijpen, hoe het te verklaren is, dat het zulk een indruk heeft gemaakt. Maar wie acht geeft op het algemeene streven van dien tijd kan er inkomen, dat men in da Costa gezien heeft den rustver stoorder dier dagen en als hij overtuigd is, dat de koning en ons volk op een heilloozen weg wandelde, hij zal den naam van den schrijver in dankbare gedachtenis bewaren en erkentelijk zijn, dat God zulke onvervaarde schrijvers voor het evangelie van Jezus Christus verwekt heeft. En bij het lezen van dit geschrift zal hij erkennen, welke groote dingen de Heere sedert dien tijd in ons klein land gedaan heeft. Het zaad toen gestrooid heeft rijke vrucht ge dragen. We begroeten het met blijdschap, dat ds. Rullmann het opnieuw op de markt heeft ge bracht en we hopen, dat velen het met aandacht lezen zullen. Het heeft zijn waarde nog niet verloren, want onze strijd gaat nog altijd tegen dien zelfden geest der eeuw, waar tegen da Costa zich zoo manmoedig heeft verzet. Noodig echter is 't om vóór de lezing ernstig kennis te nemen van de voorrede, welke ds. Rullmann er in geplaatst heeft. Hij maakt het voor elk begrijpelijk, waarom het officieele Nederland zoo heftig was tegen mannen als da Costa en doet tevens helder uitkomen, waarom we niet in alles mee kunnen gaan met de denkbeelden van den schrijver. In elke bibliotheek van onze vereenigingen vinde het een plaats. Twee-en-Dertig Stroomingen en niet éene Bron door H. J. van den Munnik. Uitgave van J. II. Kok, Kampen. Zulk een titel prikkelt en doet vragen wat zal dit toch zijn. Welnu koop en lees dit kleine boekje en ge zult het na gelezen te hebben zeggen. Het is duidelijke taal en ge zult tevens wenschen, dat velen het in handen krijgen, vooral zij, die door zoovele stroomingen geheel in verwarring gekomen zijn en niet meer weten, hoe zij koers zullen houden. Het is inderdaad een treurig gezicht, dat er een groote menigte is, bij wie er verwachtingen opgewekt zijn, maar die vroeg of laat tot de ontdekking komt, dat zij niet ééne bron kennen, waaruit zij het verfrisschend water drinken kunnen. De schrijver echter wijst ten slotte op de ééne Bron, welke onuitputtelijk is, en waar elk, die dorst heeft volop drinken kan. Wie aan dwalenden een weg wil wijzen, helpe mede om dit boekje te verspreiden. Bouma. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". Gen. 15 en 17 1—18. M. Annot. Maatsch. onderw.„Het huwelijk", J. Baan. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar." Adam en Eva. C. Sanderse. „Het huwelijk". J. Stoel. Vergadering van den kring van Meisjesvereen. „Walcheren" op Donderdag 12 Juli des avonds half acht in de Ger. Kerk te Meliskerke. Te behandelen „Elia" door de ver. van Meliskerke. „Den zegen en den vloek van den arbeid" door de ver. van Gapinge. CORRESPONDENTIE. Het laatste gedeelte van het Verslag Ouderl. Conf. hopen wij volgende week op te nemen. MIDDELBURG. Bediening van den LI. Doop in de Gasthuiskerk. Cath. Zondag 52. Gasthuiskerk 9.30 uur Gesloten 2 uur ds. L. Bouma Dinsdagavond 7.30 uur Bidstond Jachin Voorganger ds. K. Schilder van Delft. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. Lanting Noorderkerk 9.30 uur ds. Lanting van Wolfaartsdyk. 6 uur ds. J. H. Telkamp Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Voorber. H. Av. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 en 2 uur ds. A. C. Hey Gapinge 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Bed. H. Av. en Dankz. Grypskerke 9 en 2 uur Prof. dr. T. Hoekstra ran Kampen. 7 uur Prof. Hoekstra Zendingsrede. Koudekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. H. Telkamp Meliskerke 9 uur ds. J. H. Telkamp 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. A. C. Hey Serooskerke 9.30 uur ds. W. Faber 2 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. Bakker van G1 an er brug. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Voorber. H. Av. Vrouwenpolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. Faber Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Lezen eener Leerr. Bruinisse 10 en 5 uur Lezen eener Leerr. Coljjnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedhuys Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Oosterland 9.30, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur ds. G. Laarman Wissekerke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Lezen eener Leerr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A.H.v.d.Kooi Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaff Tholen 9 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Jansens van Langerak. Driewegen 10.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u. ds. A. Scheete Borsele 10 uur ds. H. Brouwer 3 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Vee» Voorber. H. Av. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u Lez. eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. B. Meyer Ierseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 uur ds. F. A. den Boeft 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 10 uur ds. G. Doekes 2.30 uur ds. F. A. den Boeft Wolphaartsdyk 10 en 2.30 u Lez. eener Leerr. Axel 9 en 2 uur Prof. dr. C. v. Gelderen van Amsterdam. Hoek 9.30 en 2 uur ds. P. v. Dyk Oostburg 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg) 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondyke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. W. Moene Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde Ouders CORNELIS AARNOUTSE EN ALIDA CORNELIA FORÉÉ, den 14den Juli a.s. bun 30-jarige Echtvereeniging te berdenken. Hun dankbare Kinderen Behuwd-, Kleinkinderen en Verloofde. Achtersingel Q 135, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3