Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. 37e Jaargang. Vrijdag 15 Juni 1923. No. 24. RedacteurenDs. L. BOUMA te Middelburg en Ds. A. C. HEIJ te Koudekerke. Persvereeniging Zeeuwsche Kerkbode. UIT HET WOORD. GEZAAID LICHT. Het licht is voor den rechtvaardige gezaaid. En zet daar nu eens vlak naast in schrijnende tegenstelling, in vloekend contrast dat andere Weinig en kwaad zijn de dagen der jaren mijns levens. En dat in hetzelfde onfeilbare Woord van uw God. Of ditveel rampen zijn der vromen lot. Het licht is voor den rechtvaardige gezaaidhet toont u een lachend le vensveld, met lichtsprankels overzaaid. En diezelfde bijbel schildert u het werkelijke leven van een „man, op recht en vroom, en wijkende van het kwaad", een rechtvaardige dus en dan blikt ge in een zóó intens duis tere diepte, alle bezitting weg de kinderen op één dag in het grafeen ontzaggelijk lichaamslijden dat ge nog eens uw oogen uitwrijft, en nog eens wéér Psalm 97 lezen gaat, of ge wel goed gezien hebt, en of er niet vlak het tegenovergestelde staat duisternis is voor den rechtvaardige gezaaid. Maar neen, 't stadt er tóch en uw geloof zegt u dat elk woord van den bijbel waar ishet licht is voor den rechtvaardige gezaaid. Maar als 't geloof het zegt, dan moet het toch door de geloofs ervaring bevestigd. En ja, dan staan we wel eens aan de zonkant van 't leven. En meer dan één kind des Heeren wees, als men hem vroeg„van waar uw voorspoed", met ontbloot hoofd en vochtig oog, eerst naar boven, en dan in zijn bijbellees maar„het licht is voor den rechtvaardige gezaaid". Maar Als dan een tuberculeuze zuster haar leven wegdruppelen ziet, en zij niet meer licht om zich heen heeft, dan wat zon, en een paar bloemen, en een ligstoel. En als dan de wind zich over 't veld deed hooren, en de liefste bloe men die wij hadden een jonge moe der een levenslustig knaapje af knapten van hun steel, en er overblijft een donker graf, en een leege „stand plaats". En als ondanks noesten vlijt alles wat we aanpakken, bij de handen af breekt, en we staan in de kommervolle woning met schreiend hart bij de scherven Wat dan Grijnst u dan niet tartend aan, dit woord in z'n algemeenheidhet licht is voor den rechtvaardige gezaaid Dit laatste gebeurt meer dan eens. Ge hebt het bijbelboek dan wel open geslagen voor u. Maar het spréékt u niet toe. En toch is het woord, dat we hier boven afschreven, zoo waar. En het wordt dagelijks ook door u w geloofservaring, o kind der smart be vestigd. Als ge maar goed leest Dat is onze fout, dat we nog niet goed lezen kunnen, en de Heilige Geest moet ons nog eerst leeren lezen in den bijbel. We lezen wat er niet staat. En we lezen niet, wat er staat. We lezen iets af uit ons hart, en plaatsen dat in den bijbel, in plaats van iets uit den bijbel af te lezen, en het te prenten in ons hart. Want eerlijk nu wat leest ge in Ps. 97 11 met uw blinde oog, of liever, wat zegt uw hart, dat er eigenlijk staan moest Dit: Het licht wordt door den rechtvaar dige geoogst. Binnengehaald in zijn schuur. Om zich te verlustigen en te genieten van zijn voorraad, en zijn geluk eiken dag. Maar daar staat niets van. Er staat alleen maardat het g e- z a a i d is. En tusschen zaaiing en oogst is een groote afstand. Licht-oogst kunt ge hier vooralsnog niet verwachten. Met gezaaid licht, verborgen onder het donkere oppervlak, moet ge u tevreden stellen. Maar dat is dan ook genoeg. Het is allereerst verborgen licht. De wereld kan zich daarin niet vinden, en ook het klein-geloof ziet liever het licht, maar voor 't geloof geldt gezaaid, verborgen licht. Zooals het gezaaide goed onder de donkere aardkluiten verborgen ligt, en men van boven af niets anders dan donkerheid ziet, maar vlak onder die donkerte ligt de lichtlaag, het leven, de overvloed, de weelde maar stillekes te kiemen, en te lachen. Zóó gaat het in 't leven van den ge- loovige toe. Hij wandelt over zijn donkere levens veld, onder gierende stormen, en plas sende regens vaak. Van bovenaf, en oppervlakkig gezien, niets dan donkerheid. Maar daar vlak onder, ligt het licht gezaaid. De dood klimt de vensteren binnen, en de nabestaanden wankelen achter de baar aan naar het kerkhof dat is de donkere aarde. „Die in mij gelooft zal leven, al ware Hij ook gestorven" dat is het ge zaaide licht. Een zwakke vrouw, ziekelijke kin deren, een grijnzende toekomst de donkere aarde. „Alle dingen werken mede ten goede dengenen, die naar zijn voornemen ge roepen zijn" dat is het gezaaide licht. Het vallen in de boezemzonde, die ge reeds meendet verwonnen te hebben, en het bitterlijk weenen in den nacht de donkere aarde. „Al waren uw zonden als scharlaken, Ik zal ze maken witter dan wol" ziedaar het gezaaide licht. Het komt er maar op aan, even dieper te zien dan het oppervlak Daar, daar ligt het licht te kiemen en te lachen. Het klein-geloof ziet overal aarde, en nergens licht. Het geloof ziet onder een dunne laag donkerheid niets dan kiemend licht. Wie 't niet weet, zou niet zeggen, dat in die troostelooze aarde, zóóveel leven en weelde verborgen lag. Zóó ligt het licht-zaad als één weelde- overvloed onder der rechtvaardigen moeite. Zijn tegenspoed is slechts de dunne laag, om het licht heen. Zijn rampen vervullen denzelfden dienst als de donkere aarde voor het zaadhet is de groei-plaats, de voe dingsbodem voor den juichenden oogst. En zoo is dan het leven der geloo- vigen niet anders dan gebolsterd licht. Bij 't droeve uitwendige is hij van binnen vol licht maar verborgen. En daarom zingt hij ook psalmen in den nacht. De wereld verstaat dit niet. Die wil licht-oogst. Maar hij ziet het verborgene; zooals Michel-Angelo de beeldhouwer in het ruw stuk marmer een engel verborgen zag, en h ij verstaat het het licht is voor den rechtvaardige gezaaid. Waar iets gezaaid is, daar is de hoop. Zonder hoop is de wereld, die hier haar licht oogst geniet, en van gezaaid licht niet weten wil. Want als de ware oogsttijd van den Heer des oogstes komt, dan is haar oogst reedsverteerd „gij hebt u w goed in u w leven ontvangen." Maar dan spruiten voor de gekochten des Heeren de lang verborgen licht- halmen omhoog en begint op de nieuwe aarde de vroolijke licht-oogst, die op de oude aarde nog toeven moest Wie hier bedrukt met tranen zaait Zal juichen, als hij vruchten maait En dit is geen hooge illussie zonder wezenlijkheid, deze toekomst, maar ze vindt de waarborg harer vervulling in Hem, die als het licht voor de recht vaardigen is gezaaid en in de aarde geworpen werd als een handvol koren op de hoogten der bergen. Maar die daaruit verrezen is in blin kende schoonheid, profetie van de hemelsche licht-oogst-eersteling van de vrucht, die ruischen zal als de Libanon. De vraag is slechts, wie zich dezen troost toeeigenen mag. De rechtvaardige, zegt onze tekst. Die naam is u misschien te groot Welnu, voeg er dan bij, wat staat in het 2de lid van dit vers: oprechte van hart. Aan uw oprechtheid van hart, kunt ge uw rechtvaardigheid in Christus voor God toetsen. Het komt op de uiterlijke vormen niet aan, maar op uw hart. Is dat oprecht voor God. Is 't uw oprechte begeerte God lief te hebben en Zijn wil te doen Niet om de volmaaktheid, maar om de oprechtheid gaat het. Niet een vast, maar een oprecht ge loof wordt in de eerste plaats gevraagd. Als dat bij u gevonden wordt, moogt ge niet meer twijfelen. Sla uw bijbel meer op, en voor degenen, die oprecht berouw hebben over hun zonden liggen er de beloften met handen volgezaaid Het licht is voor de rechtvaardigen gezaaid. Zooals de landman geduldig wachten moet op de uitkieming van het zaad, zoo wachte uw ziel geduldig op Gods tijd. Vooru is een licht-oogst bereid, als De bergen zullen vrede dragen, De heuvels heilig recht Hij zal hun vroolijk op doen dagen, Het heil hun toegezegd. Anna-Jacoba-Polder. H. Veldkamp. KERKELIJK LEVEN. Jachio. ZEEUWSCHE KERKBODE Vaste medewerkers: D.D. P. VAN DIJK, F. J. v. d. ENDE, B. MEIJER, F. STAAL Pzn., en R. J. v. d. VEEN. Abonnementsprijs: per kwartaal bij vooruitbetaling f 1, Afzonderlijke nummers 8 cent. Advertentieprijs: 15 cent per regelbij jaarabonnement van minstens 500 regels belangrijke reductie. UITGAVE VAN DE Adres van de Administratie Firma LITTOOiJ OLTHOFF, Middelburg. Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot Vrijdag morgen 9 uur te zenden aan de Drukkers LITTOOIJ OLTHOFF, Spanjaardstraat, Middelburg. TELEFOON 2 3 8. GIRONUMMER 4 2 2 8 0. MEDEDEELINQ. In de laatst gehouden Algemeene Ver gadering onzer Persvereeniging werd in plaats van wijlen Ds. Q. P. Kerkhof tot mede-Redacteur benoemd Ds. A. C. HEIJ te Koudekerke, die tot onze blijdschap deze benoeming heeft willen aanvaarden. Namens het Bestuur, Ds. R. J. van uer Veen, Voorz. P. Oosterbaan, Secretaris. Het licht is voor den rechtvaardige gezaaid. Ps. 97 11a. Het is op de laatste vergadering van de Zeeuwsche Kerken uitgekomen, dat er van een gemeenschappelijke samenwerking voor evan gelisatie voorloopig niets komen kan. Wie met de godsdienstige en kerkelijke toestanden in ons gewest op de hoogte is, verwondert er zich niet over. Wanneer men door evange lisatie verstaat de arbeid om de afgedwaalden terecht te brengen, dan is daartoe alleen de gelegenheid op plaatsen, waar menschen wonen, die de gemeenschap met de H. Schrift ver broken hebben. Nu is er in dit opzicht groot verschil tusschen de onderscheiden oorden in ons gewest. Het zou me te ver leiden, indien ik een nauwkeurig overzicht wilde geven van heel onze provincie en daarom beperk ik mij tot ons eigen eiland. Op bijna alle dorpen gaat de bevolking des Zondags ter kerk en in schier alle gezinnen wordt dagelijks aan tafel de Bijbel gelezen. Het ligt derhalve voor de hand, dat er op zulke plaatsen geen sprake kan zijn van evangelisatie in den gangbaren zin des woords. Gerust kan men zeggen, dat op de meeste dezer dorpen de bewoners de grondwaarheden der H. Schrift althans in 't algemeen kennen. De kerken kunnen daar allen nog bereiken door middel van haren ge wonen ambtelijken arbeid. En dit is waarlijk een groote weldaad, door God aan deze oorden bewezen. Dit is echter helaas niet het geval in steden als Vlissingen en Middelburg, op dorpen als Souburg, waar een groote menigte is onder aanzienlijken en geringen, die bijna geheel met elke kerk gebroken hebben en die het Woord Gods niet lezen en overdenken. Vaak is de gedachte opgekomen, wat moet er gedaan

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 1