Godsdienstoefeningen Kerk- en Schoolnieuws. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. f5,- BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. in ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland op ZOHDAfi 22 APRIL 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel de Roomsche scholen en de Openbare scholen, waarvan wij moeten onderdoen; maar ik ben blij, dat er een zaak is, waarin wij de over winning behalen en dat is; het gedrag der leerlingen. De getuigenissen der menschen, die ik dikwijls gehoord heb luiden aldus: de leerlingen van Djamblangan, al zijn hun ouders zelfs rijk, houden niet van vechten en twistenze zijn steeds eendrachtig en aldus zijn ze ook gezind als ze thuis zijn. Hoewel er dus lof is voor onze school, kan deze lof mij toch niet blij maken, want ik weet wel wat de beteekenis is van dezen lof. Die vruchten der school, die naar den zin van de ouders zijn, worden geprezen, maar op andere gevolgen wordt gescholden. Meer rede tot blijdschap is er dan ook, dat wij gelegenheid hebben om licht te brengen onder ouden en kinderen, in wier hart het zoo donker is. Behalve deze vrucht, die ik noemde, kan ik nog meedeelen, dat in 1921 er een leerling der school werd aangenomen op de Keuchennis- school in Djokja om daar voor onderwijzer te worden opgeleid. En binnenkort hopen er weer 4 toelatings examen te doen tot de Keucheniusschoolindien ze daar niet aangenomen worden, hopen ze in het Zendingshospitaal te komen en daar tot helper van den dokter te worden opgeleid. Hoewel de gemeente in Djamblangan gelijk is aan een klein boompje, toch draagt ze reeds vrucht. Zoo ook, hoewel alles hier nog in het begin is, en de gemeente omringd is door Roomschen, Mohammedanen, Apostolischen en Heidenen, toch zal ze vrucht dragen. Het werk van zaaien, door de onderwijzers verricht, is zeer moeilijk, want de menschen weten niet waar ze zich aan te houden hebben. Eerst werd het Heidendom goed genoemd, daarna het Apostolisch geloof, daarna het Roomsche geloof. De menschen raken verward. Maar ik dank God, dat men nu reeds kan zeggen wat waarlijk goed en kwaad is, omdat de vruchten het uitwijzen. Die vruchten zijn nog niet veelmaar Gods dienstknechten hiergelooven, dat God almachtig is en in de 2de plaats, dat het gestrooide zaad gewis zal opkomen. Aan het einde van dit verslag verzoek ik de voorbede der Hollandsche broeders en zusters, opdat ons Javaansche volk waarlijk vooruitgaan mag. Hoofd der School te Djamblangan, J. Boenjamin. TWEETAL TE KommerzijlE. C. v. d. Laan te Lollum, B. Roorda te Driesum. BEROEPEN TE: AxelW. Veder van Gouda. HeerenveenJ. Ubels te Varsseveld. OostkapelleA. J. Schep, cand. te Utrecht. Geesen, Baarland en RijssenA. Wijngaarden, [cand. te Dokkum. NaardenW. Faber te Serooskerke (W.) Opeinde-NijengaJoh. Kwak te Culemborg. AANGENOMEN NAAR: Wijckel en Balk J. Hettinga cand. te Apeldoorn. Midwolde: W. Doorenbos, cand. te Groningen. BEDANKT VOOR HuizenR. Sybrand te De Krim. Dedemsvaart: J. H. Kuijper te Winsum. Arum: J. Tonkens te Lutjesgast. Ten Boer: J. Kwak te Culemborg. UithuizenN. Postema te Veendam. KlundertJ. Voerman te Warns. Silvolde-Gendringen, Ooltgensplaat, Schip luiden, Boerakker, Oosterzee, Ten Post, Nieuw- Buinen en HoekJ. Hettinga cand. te Apeldoorn. Onderdendam, Oostwold, Rottevalle en Ten PostW. Doorenbos, cand. te Groningen. SchildwoldeJ. Sybesma te Burum. BoskoopW. Veder te Gouda. Spijkj. Visscher te Hijlaard. INTREE TE Watergraafsmeerds. W. v. 't Zand van Ka- tendrecht, overgekomen met een predi katie over Joh. 3 16. Sloterdijk: ds. IJ. v. d. Zee, gekomen van Nieuw-Vennep, met een predikatie over 2 Tim. 2 8a. Genemuidends. F. Bruinsma, gekomen van Tijnje, met een predicatie over Ps. 84 2, 3a. De classis 's Hertogenbosch heeft pré paratoir geëxamineerd en toegelaten om te staan naar de bediening des Woords en der Sacra menten, den heer J. H. Donner Jzn., geboren te Goes, cand. aan de Theologische School te Kampen. Naar wij vernemen heeft zich ook in Middelburg een plaatselijk Comité gevormd ten einde hulp te bieden aan het overige dat sterven zou, in onze Hongaarsche Zusterkerken. Krone de God der liefde deze pogingen. Ds. H. Knoop van Schouwerzijl is benoemd tot leider der vereeniging voor evangelisatie „De Auto-Zending in Nederland". „Jachin". De Geref. Zondagsschool ver eeniging „Jachin" houdt haar jaarvergadering op Woensdag 11 Juli te Middelburg, 't Is 31 jaar geleden dat te dezer plaatse vergaderd werd. Zoowel in de morgen- als in de middag vergadering zal een practisch onderwerp wor- nen ingeleid. Gemengde huwelijken. In de „Bazuin" zegt ds. K. Schilder: Een scherper optreden tegen het gemengde huwelijk is wel wenschelijk. Men weet dat volgens de onder ons gangbare verklaring van Genesis 6 (het begin) het gemengde huwelijk den zondvloed heeft gebracht, en zoo de oor zaak werd van den ondergang van 't eerste wereldrond. GEREF. KERK MIDDELBURG. Gedurende de maand Maart 1923 zijn Ingekomen met attestatie: uit Arnemuiden Janus Wijkhuis, „Rusthuis"uit Gapinge Jan Dingemanse, Tramsingel C 110; uit Zwolle Abraham Johannes Schuman, Spanjaardstr. F 71. Belijdenis des geloofs ajgelegd doorJozina van As—van Loo, Werfstraat P 180; Eliza Hendrik Dubois, Vliss. Wagenplein P 8Willem Goverse, Branderijmolengang M 247aJohannes Pieter Cornelis Grootjans, Schoorsteenvegers- singel Q 71a; Pieter Jacobus Hollebrands, Gravenstraat 1254Leijn van der Jagt, Koren dijk P 78; JoostJoosse, Veerscheweg; Adriaan Willem van Sluijs, Klein Vlaanderen M 155; Neeltje Maria Vermeulen, (varende.) Gedoopt: Johanna Maria, dochter van J. Daniëlse en A. van Riel, Werfstraat F 41 Leendert, zoon van H. Hendrikse en J. den Engelsman, Bogardstraat D 40 Johanna, dochter van J. den Hollander en D. de Klerk, Jacob Catstraat W 89Jan Jacobus, zoon van C. Riemens en L. Cevaal, Emmastraat W 98; Willem Pieter, zoon van C. de Wolf en P. de Ruijter, Brakstraat O 256. GehuwdSara A. J. Dieleman met J. Knoppers, Molenwater N 41 Jan Dingemanse met Cornelia Joosse, Tramsingel C 110Geertruida L. Hart- hoorn met D. Bouma, Veersche Singel S 66; Pieternella de Jonge met M. van Belzen, Noordweg S 229. Vertrokken met attestatie naarAmersfoort, Sara A. J. Knoppers—Dieleman, Molenwater N 41 Amsterdam, Anna F. Degenhardt—van Eijle en 2 kinderen Zach. JansenstraatAlida M. van Eijle, Zach. JansenstraatDomburg, Jacoba Davidse, Schroeweg V 32 Grijpskerke, Jannetje Warring, Langeviele K 378; Naaldwijk, Geertruida L. Bouma—Harthoorn, Veersche Singel S66; Rotterdam, Johanna van Voorden, Veersche SingelUtrecht, Geertruida L. Goote, Bogardstraat D 57Veere, Leintje Franse, Noordweg S 249. Vertrokken met doopattest naar: Domburg Elizabeth Versluijs, Beenhouwerssingel K 70a. Zich aan het opzicht van den Kerkeraad onttrokkenLena Meerman—Sinke, Bree E 118a. OverledenWed. Boutens—de Veij, Segeer- straat H 92Wilhelmina van den Broeke Verhage, Klein Vlaanderen M 183; Salomon Davidse, Segeerssingel V 62; Wed. Everse— Kodde, Molenberg L 91 Maria Kuijper, Dam G 58. Verhuisd: Wed. Andriessen, van Sleepers singel Q 185 naar Meidoornlaan W 150; W. Dirksen, van Loskade P265 naar Bree E 138; C. P. Koster, van Gortstraat K 21 en 22 naar Vlissingsche straat I 172; J. Wattel van Seisstraat Q 15a naar Klein Vlaanderen M 159; Mej. M. Heuseveldt van St. Jorishofje, A. Krijger van Bleek E 94g, J. H. Wigard van Lazerijstraat O 34 en LI. Wondergem Nederstraat O 201, naar het Rusthuis. Serooskerke W. Zondag 1.1. maakte onze geachte Leeraar ds. W. Faber aan de gemeente bekend eene roeping ontvangen te hebben van de Geref. kerk te Naarden. Dat hij blijve is onze wensch. Namens den Kerkeraad, P. de Visser, Scriba. De Part. Synode van Zeeland zal D. V. bijeenkomen den eersten Woensdag van de maand Juni. De namen der afgevaardigden en van de plaatsen waar zij wonen, alsmede stukken en voorstellen worden ingewacht vóór den 19 Mei a.s. Namens de roepende kerk van Middelburg, L. Bouma. J. H. Telkamp. J. Hage. Adres: den Weled. Heer J. Hage, Scriba Ger. kerk, Middelburg, Noordstraat. KERKERAADSVERGADERING (Smal) 19 April 1923. 1. Opening voorzitter ds. Bonma. 2. Psalmgezang, Schriftlezing, Gebod. 3. Presentieafwezig 1 onderling zonder kennisgeving. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken. a. een negental berichten van nieuwbe noemde ambtsdragers, dat zy aan hunne be noeming zullen gehoor geven, wordt verwezen naar den breeden kerkeraadeen drietal be noemden zal worden bezocht b. het verzoek van de Gereformeerde ge- heelonthouders-vereeniging om lokaliteit wordt om destyds wil ingewilligd zonder advies van de Commissie van Beheer c. op haar verzoek aanvaarden wy het kerkelyk toezicht over „Meisjesroeping" d. schryven waarin ons oordeel gevraagd wordt over het instituut van legerpredikanten, wordt gesteld in handen van het ministerie van predikanten om advies. 6. Rapporten. a. rapport catechisaties door br. Hage luidt gunstig en vestigt de aandacht op het te groot aantal catechisatie-uren voor de pre dikanten. Wij benoemen een commissie, be staande uit beide predikanten en een drietal ouderlingen (Brandsma, den Hartigh, Pouwer) om te overwegen verlichting van dien arbeid, welke commissie tevens zich beraden zal over behartiging van de geestelijke belangen der niet-ernstig-kranken en door-leeftyd-aan-huis- gebondenen b. op verzoek van het ministerie van pre dikanten wordt besloten tydens de vacanties (16 Juli-16 Augustus; 13 Augustus-13 Sep tember) te voorzien in den Dienst des Woords zoo mogelyk eiken Zondag door hulp van een tweetal predikanten van elders en één dienst van den alleen-zynden eigen predikant met het oog op de tydelyke uitbreiding van eyn arbeid. c. Wy besluiten op de e. v. smalle verga dering te overwegen of het wenschelyk is wy- ziging te brengen in de wijze waarop wij tot nog toe handelden met gevallen van autecipatie op het huwelijk d. rapport bezoek Jongelingsvereenigingen door brs. Pouwer en Schoonaardaangewezen voor April en Mei de brs. Verhorst en Vroon. Voor de catechisaties wordt aangewezen br. den Hartigh, voor de Knapenvergadering br. Graaf huis. Aan „Meisjesroeping" zal worden bericht, dat ons bezoek niet dan zeldzaam kan zijn, omdat zy vergadert op Donderdag e. rapport Knapenvergadering door br. Fanoy is moedgevend f. enkele rapporten over tuchtzaken worden voor kennisgeving aangenomen. 7. Rondvraag. Enkele leden van de catechisaties voor jonge lingen van buiten de stad zullen door de be trokken wykouderlingen worden bezocht, omdat zy de laatste weken op de catechisatie worden gemist. De catechisatie voor ouderen zal de e. v. weken des Zondags moeten gegeven worden, waardoor tydelyk de ontvangavond des Zon dags van ds. T. moet vervallen. Overeenkomstig een verzoek van de diaconie zal haar geadviseerd worden des Zondags voor het Rusthuis geen bezoekuren vast te stellen tijdens den kerkdienst, overwegende dat vooral de bewoners aangewezen zijn op de middag godsdienstoefening. 8. Naar de classisvergaderiug van 8 Mei werden afgevaardigd: ds. Bouma (1), ds. Tel- kam (2); de brs. Verborst (1), Vroon (2), Baan (3). Donderdag a. s. sectievergaderingen. 9. Dankgebed. 10. Sluiting. De Kerkeraad. De collecte voor de Theol. Fac. aan de Vrije Univ. bracht te Schoondijke f 23,32 en te Hoek f 7,75B op. Gevonden in de collectef 15,—, als voor de armen f 10,— en voor het Rusthuis f 5,— voorts door tusschenkomst van Br. van Dort van N. N. f 10,—, als voor de armen f5,— en voor het Rusthuis f 5,— f 1,voor Prof. Karay. Waarvoor dank zeggen Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Middelburg. Ontvangen voor het Rusthuis 1 groot krentebrood, 2 boeken (de Vriend des Huizes). J. Belksma, huisvader. Middelburg. Gevonden in de Brievenbus f 5,— voor de Zending, f5,— voor de armen, Zou de gever of geefster zoo vriendelijk willen zijn om op de een of andere wijze te kennen te geven of de laatste gift bedoeld is voor de kinderen op wier nood Prof. Karay gewezen heeft of voor Duitsche of Oosten- rijksche kinderen? Ds. L. Bouma. Naar we vernemen zal de bekende Chr. Gezelle Meerburg's Kalender voor 1924 een belangrijke verandering ondergaan. De vol gende twaalf predikanten zullen de voorzijdjes van dezen Kalender schrijven Ds. S. E. van Arkel van Utrecht; Ds. L. Bouma van Middelburg; Ds. G. Doekes van Nieuwdorp Prof. Dr. C. van Gelderen van Am sterdam Ds. j. Gispen van Groningen; Ds. R. Flamming van Doorn Prof. Dr. A. G. Honig van Kampen Dr. G. Keizer van TielDr. A. Kuijper van RotterdamDr. S. O. Los van 's Gravenhage; Ds. J. P. Tazelaar van Weesp ds. B. v. d. Werff van Helder. Deze Kalender zal niet meer verschijnen bij de firma E. J. Bosch te Baarn, doch bij D. LI. Littooij Az., te Terneuzen. Geref. Jongel. Vereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". Ned. Gel., art. 9, door P. Walraven. „Van den Vos Reijnaerde", door L. Bouma. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar." „Jezus' eerste discipelen Marc. 1 Joh. 1 door F. Boone. „Van den Vos Reijnaerde", door L. LIamelink. Geref. Knapenvergadering „Samuel". Agenda: Bijbel. Gesch. 1 Koningen: 11 door A. Versluijs. Kerk. Gesch. „Guidode Brés" door I. Verbert. Meisjesvergadering „Nunia", Agenda: Bijbel. Gesch. 2 Sam. 21—22. Kerk. Gesch. door August Herman Francke. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiakerk. Zondag 44. (Vr. 113 en 114). Gasthuiskerk 2 uur ds. J. H. Telkamp Hofpleinkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. L. Bouma Woensdag 1.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. W. L^aber Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grypskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. L. Bouma Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. G. H. Toebes Bed. LI. Av. en Dankz. Meliskerke 9 en 2 uur ds. P. van Hoven Oostkapelle 9 en 2 uur dhr. D. J. B. Allaart van Harlingeu. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. A. C. Lley Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Bed. LI. Av. en Dankz. Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur dhr. Keur Theol. Cand. te Driebergen. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. ds. B. Meyer van Ierseke. Bed. H. Av. en Dankz. Bruinisse 9.30 en 5 uur ds. Z. Hoek Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30, 2 en 5.30 uur ds. C. Staal van Oud-Vosmeer Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuys Bed. II. Av. en Dankz. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Eude 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 u Lez. eener Leerr. Oosterlaud 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur ds. G. Laarman Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C .J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. LI.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 u ds. A.LI.v.d.Kooi Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaft' Tholen 9 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. R. J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapel le-Biezelinge 9.30 en 2 u ds. A. Scheele Borsele 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer vm. Openb. Bel. nm. Bed. H. Av. Goes 9.30 en 6 uur ds. C. J. van Lummel van Zuidland. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Ierseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. F. A. den Boeft. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdyk 9 en 2 uur ds. A. P. Lanting. Axel 9 en 2 uur ds. Beukema van Nyawier. Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 6.30 uur Lezen eener Leerr. Schoondyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groene veld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. v. Dyk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3