Weekblad voor de Gier eformeer de Kerken in Zeeland. In Memoriam Ds. G. F. Kerkhof. 37e Jaargang Vrijdag 16 Maart 1923 No 11 RedacteurDs. L. BOUMA te Middelburg. Va^te medewerkersD.D. P. VAN DIJK, F. J. d. ENDE, A. C. HEIJ, B. MEIJER, F. STAAL Pzn en R. J. d. VEEN. PER8YEREEHI6IH6 ZEEUWSCHE KERKBODE. Abonn«ment8prQsper kwartaal bfl vooruitbetaling f 1, Afzonderlijke nummers 8 cent. Advertentieprijs 15 cent per regel bfl jaarabonnement van minstens 500 regels balaügrjjke reductie. UITGAVE VAN DE Adres van de Administratie: Firma LITTOOIJ OLTHOFF, Middelburg. Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiëa tot uiterlpk Vrijdagmorgen te zenden aan de Drukkers LITTOOIJ OLT0OFF, Middelburg. TELEFOON 238. GIRONUMMER 42280. Een maand is kort, maar kan ook lang zijn. Als de kastijding eiken morgen op ons wacht, en ons in den avond niet verlaat. Met welk ver langen kan men uitzien naar den morgen, wan neer men een nacht waakt bij een zieke, want het aanbrekend licht geeft altijd eenige verrui ming. Welke maanden van lijden zijn het geweest in de pastorie van Souburg. Begin September werd onze broeder ds. Kerkhof op het leger neergelegd en eerst verleden Maandag kwam het einde. Ja, veel vroeger is het eigenlijk reeds begonnen. Hoe menigmaal hebben mijn vrouw en ik, als hij des Donderdags een poos gezeten had en weer weggegaan was, gezegd, het gaat niet goed. Hij wilde het wel niet weten, dat het hem te veel werd, maar het was toch zoo. Wie weet, welk smartelijk lijden het geweest is, want bij het lichamelijke kwam de innerlijke strijd over den weg, welken God met hem hield. Hij wou nog gaarne eenigen tijd leven om zijn ge- wichtigen arbeid te kunnen voortzetten en hij merkte, dat de krankte hem niet verliet, maar doorwerkte en zijn krachten ondermijnden. Het gaat niet gemakkelijk om zijn eigen wil te ver zaken en van harte te zeggen Uw wil geschiede. Daartoe echter is 't naar we gelooven bij hem gekomen en de familie kon berichten dat hij in Jezus ontslapen is. Het was hard voor hem, het was hard voor de zuster, die zijn huis voor hem aangenaam en aantrekkelijk maakte, hard voor zijn vader en voor de overige verwanten het was ook hard voor de Kerk, welke hij reeds ruim twintig jaar diende» hard voor den breeden kring waarin hij zich be woog en werkte. Nadat hij beroepbaar gesteld was, kwam hij meermalen naar Zeeland en preekte ook onderscheiden keeren in Middelburg. Toen reeds was het duidelijk, dat hij een uitnemend prediker zou worden Hij had een heldere en klankrijke stem, zoodat ieder hem gemakkelijk kon verstaan en daarbij gaf hij zijn gedachten in een goed verzorgden vorm. Hij verklaarde het Schriftwoord, waarover hij sprak, degelijk en duidelijk en hij ontleende er wenken aan voor 't leven. Souburg intusschen vacant geworden door het vertrek van ds. Schoemakers, beriep hem en hij volgde deze roeping op. Bij zijn peremptoir examen kwam het uit, dat hij o a. aan de voeten van Professor dr. Kuyper Sr. had gezeten, wiens gedachten hij had opgenomen en hij kon ze keurig weergeven. Allen kregen den indruk, dat hij ver boven het middelmatige was en ieder ver wachtte, dat hij onder den zegen des Heeren een goed arbeider in den wijngaard zou zijn. Een Rotterdammer van geboorte en opvoe ding begreep hij niet aanstonds het dorpsleven en niet alle bewoners van Souburg begrepen hem. Hij heeft mede daardoor wel eens moeielijke dagen gekend, maar op den duur veranderde het. Allen, die hem geregeld hoorden moesten erkennen, dat hij voortreffelijk predikte en als catecheet gaf hij onderwijs in de goddelijke waarheden, zooals het vruchtbaar kon zijn. Menige cateche- sant heeft in latere dagen ingezien, hoeveel hij aan de catechesaties van ds. Kerkhof te danken had. Zoo kreeg hij steeds meer voeling met zijn gemeente, welke onder zijn leiding tot bloei is gekomen. En als men daarbij bedenkt, dat er in den loop van die jaren velen van buiten inge komen zijn, dan zal men nog beter verstaan, wat hij heeft kunnen doen, om de gemeente tot zulk een vastheid te brengen, gelijk ze van liever lede verkregen heeft. Zijn naam zal nog lang in gezegende gedachtenis blijven. Een man van zijn gaven en van zoo besliste overtuiging kon ook op de Classikale vergade ring niet onopgemerkt blijven. In den eersten tijd zei hij nooit veel, maar als hij sprak, bleek het aan ieder, dat zijn woord van grondige ken nis getuigde. Naarmate de jaren voorbijgingen en mannen als Hulsebos, Littooij en Wagenaar ons ontvielen, naar die mate werd de plaats, welke hij innam steeds grooter. De classis vaar digde hem steeds af ter Particuliere Synode, waar hem meermalen het praesidium toevertrouwd werd. Met vaste hand leidde hij zulke vergade ringen en zijn adviezen werden zeer gewaardeerd. Hij heeft dan ook op het kerkelijk leven in ons gewest een grooten invloed uitgeoefend en hij stond bij de kerken aangeschreven als een man van helder verstand, een vasten wil en onwrik bare overtuiging. In onderscheiden hoedanighe den heeft hij de kerken gediend en hij deed het altijd met ijver en toewijding. Het is niet mogelijk in een kort bestek alles te noemen, wat hij als Deputaat van Classis en Particuliere Synode heeft gedaan, maar op één punt willen we toch even wijzen. Van meetaf heeft hij medegearbeid om Zeeland tot eigen Zending te brengen, en sedert den dag,'waarop hij naar aanwijzing van de afgevaardigden van Zeeland door de Generale Synode benoemd werd tot Deputaat voor de Zending, heeft hij in ruime mate zijn deel gehad in den arbeid der Zending, welke de liefde van zijn hart had. Hij ontbrak nooit, als er voor hem gelegenheid was iets voor de Zending te doen en het was een lust te zien, hoe hij altijd vooraan stond om haar belangen te bepleiten. Zijn openingswoord op eiken Clas- sikalen Zendingsdag sprak van zijn warm hart en onvergetelijk blijft mij de toespraak door hem ge houden over het onderwerp Gods veelvuldige wijsheid geopenbaard aan de Engelen in den arbeid der Zending. Zonder "overdrijving kunnen we zeggen, dat de Zending in hem een man ver liest, die niet licht vervangen kan worden. Er zou nog veel meer van te zeggen zijn, doch ik moet mij beperken. Het zij mij vergund nog te herinneren aan zijn persarbeid. Niet zoo heel lang was hij hier of hij begon te schrijven in de Zuider Kerkbode, waarvan ds. L H. Wa genaar destijds redacteur was. Het waren pittige artikelen over verschillende zaken. Het meest was hij in zijn kracht, als hij reeksen van artike len kon schrijven over een of ander bepaald onderwerp. Nadat de beide kerkelijke Bladen in ons gewest vereenigd waren, trad hij mede op als Redacteur. Alle jaargangen bevatten artikelen, welke nu nog het lezen waard zijn. Wat hij over het Indepententisme schreef, is later in brochure vorm verschenen. De laatste artikelen over de H. Schrift dragen gelijk zoovele andere het ken merk van degelijke studie en geven voorlichting, welke betrouwbaar is. Het is dan ook niet vreemd, dat vaak artikelen van zijn hand in an dere Bladen een plaats waardig gekeurd werden. Op deze wijze heeft hij meegewerkt om het ker kelijke leven in goede banen te leiden en over kwesties, welke aan de orde waren, heeft hij menigmaal een helder licht doen opgaan. Het is bekend, dat karakters als het zijne weieens den indruk maken van zekere koelheid, te meer, omdat hij als hij meende te moeten kritiseeren niet malsch was. Op verschillend gebied heb ik met hem mee mogen werken, en meermalen verschilden we van meening, maar het is me gebleken, dat hij rechtschapen was en een gevoelig hart had Van het laatste slechts een bewijs. Bij mijn ambtsjubilé was het eerste bouquet van hem en het ging vergezeld met een eigenhandig geschreven wensch. Het trof ons diep en er zouden meerdere voorbeelden bij te brengen zijn. Wijl ik weet dat menigeen hem in dit opzicht verkeerd beoordeelde, gevoelde ik mij verplicht om daarop met een enkel woord te wijzen. Ds. Kerkhof heeft niet mogen verkrijgen de begeerte om nog langer te arbeiden, doch daar over klaagt hij niet meer en wij vertrouwen, dat zijn arbeid nog geruimen tijd tot een rijken zegen zal zijn. De Heere trooste heel de familie, vooral de zuster, die hem bovenal missen zal. Boüma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 1