Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op Z0KDA6 11 en WOEISDAG 14 MAART 1023. Een Classis Limburg van Geref. Kerken? Volgens het „Noord-Brab. Kerkbl.", is er de laatste vergadering der classis 's-Hertogenbosch van Geref. kerken, als antwoord op een vraag van Roermond, meegedeeld, dat het onderzoek naar de mogelijkheid van Classis-splitsing in vergevorderd stadium is, zoodat binnenkort meerdere mededeelingen zullen kunnen worden gedaan. Emeritaat. Ds. H. van der Veen, pred. der Geref. kerk te Ruinerwold, verkreeg eer vol emeritaat. Classisbeurten. In een door den kerkeraad der Geref. kerk van Naarden belegde Gemeen tevergadering werd aangaande het vervullen van classis-beurten de vraag gedaan, of niet een andere regeling kon gevolgd worden, 't Werd onpractisch geacht, dat een predikant een vacante kerk gaat dienen en dat men ter vervanging van genoemden dienaar in eigen gemeente, een predikant van elders Iaat komen. Gevolg hiervan is: 2 reizende dominees, 2 X reiskosten, 2 X tijdverlies enz. De kerkeraad zegde overweging toe, deze zaak op de e. v. vergadering van de classis Amsterdam ter sprake te brengen. Oefenaars en Emeritaat. In de vergadering van de classis Dordrecht van Geref. Kerken werden adviezen van Prof. dr. H. Bouman en Prof. dr. H. H. Kuyper, beiden hoogleeraren in het Kerkrecht, voorgelezen. Zij handelden over eenzelfde zaak en gaven eenzelfde advies. Dat van Prof. Kuyper was het uitvoerigste en luidde, naar we in de „Heraut" lezen, aldus: Oefenaars kunnen niet geëmeriteerd worden. Emeriteering is slechts mogelijk bij iemand die een vast ambt bekleedt, en het ambt van oefe naar bestaat niet. De kerken moeten zeer zorg vuldig waken, dat aan de gedachte, alsof een oefenaar een halve predikant is, geen voet worde gegeven. Zulks zou geschieden, wanneer men bij een oefenaar spreekt van emeriteering en die gelden neemt uit de gewone kas voor emeriteering. Het is natuurlijk heel wat anders, aan een oefenaar, wanneer hij zich geheel aan den dienst eener kerk gewijd heeft, een jaar- lijksche toelage te geven wanneer hij niet meer in staat is, zijn dienst te verrichten. Zulks is natuurlijk alleszins gewenscht. Doch om boven genoemde meening alsof een br. oefenaar een predikant is te weren, moet men geheel onaf hankelijk van de desbetreffende besluiten der Synode een regeling treffen. De toelage moet komen uit de kas voor hulpbehoevende kerken en aan de kerk in casu gegeven worden, opdat zij haar verstrekken aan den br. oefenaar. Ds. Rolloos wordt voor deze zaak geconti nueerd en ds. Meynen aan hem toegevoegd. Samen zullen zij op de e. v. vergadering een voorstel doen. Evangelisatie door Straatgezang. Wijlen Ds. W. H. Gispen schreef in de Chr. Geref. Almanak van 1877 (bijna een halve eeuw geleden dus): In den laatsten tijd is de Evangelisatie door straatgezang weder besproken, en velen hebben gezegd: dat is al te profaan. Of: het Evangelie er in te zingen is al te lichtzinnig, mettertijd zullen ze het er nog in dansen. Ik zou zeggenbekommer u daarover maar niet, als 't er maar komt. De groote vraag is: Of er mannen en vrouwen gevonden kunnen worden, die de gave van het zingen in die mate hebben ontvangen, dat zij indrukwekkende straatzangers kunnen worden, en de menschen boeien kunnen, zonder het vooraf te zeggen, ik meen, zonder opzettelijk te zijnIk zeg met zeker dichter, „wat zich als stichtelijk aan komt melden, sticht mij maar zelden". Ik wil niet gewaarschuwd zijn, ik wil aangegrepen worden, zonder er op voorbereid te wezen. En ik geloof, dat een zoodanig straatgezang, in onze groote steden vooral, zeer gezegend zou kunnen werken, als de menschen maar niet door eenige opzettelijke vroomheid, van de vroomheid afgeschrikt worden. Huisbezoek. In een van onze kerken is voor de broeders ouderlingen de volgende officieele handleiding voor het huisbezoek op gesteld. Ze moeten onderzoeken 1. Uit hoeveel en uit welke leden het huis gezin bestaat (ouders, kinderen enz.); 2. of alle leden van het gezin den H. Doop hebben ontvangen 3. of alle leden zich gesteld hebben onder toezicht van den kerkeraad 4. wie hiervan al en wie nog niet tot het H. Avondmaal werden toegelaten 5. of al de leden des gezins getrouw tot de samenkomsten der Gemeente komen en of er toeneming in kennis der waarheid valt te bespeuren, en of het hoofd des gezins zich daarvan overtuigt 6. of de kinderen, die in de schooljaren vallen, wel op een School met den Bijbel gaan, en zoo niet, welke daarvan de redenen zijn; 7. of de leden des gezins, die nog niet tot des Heeren Heilig Avondmaal werden toe gelaten, getrouw ter catechisatie komenof het hoofd des gezins toeziet op hun voorbe reiding voor de catechisaties en of hij zich vergewist van de vruchten van het onderwijs 8. of, wie toegelaten werden tot het H. Avondmaal, van dit genademiddel ook een getrouw gebruik maken, en of de vader en de moeder des gezins daarin de hunnen voor gaan 9. hoe gecensureerden onder de tuchtoefe ning van de kerke Gods verkeeren 10. of het hoofd des gezins getrouw is in het voorgaan in den gebede en in de onder wijzing uit het Woord; 11. of de kinderen en de dienstbaren wan delen in gehoorzaamheid aan het vijfde gebod 12. of er ook kinderen buitenshuis zijn, en zoo ja, in welke omgeving ze verkeeren; of ze reeds belijdenis deden van hun geloof of ze de genademiddelen trouw gebruiken, enz. 13. hoe het hoofd des gezins waakt en zorgt voor de geestelijke belangen der dienst baren in zijn huis; 14. of er geen twist is onder de huisge- nooten en of men in oneenigheden leeft met buren, familieleden of leden der gemeente; 15. op welke wijze men den Dag kdes Heeren doorbrengt 16. of men naar vermogen de armen en den kerkedienst helpt onderhouden 17. of men ook in eenig opzicht geeste lijken raad of bestier behoeft." Officieele Berichten. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee op Woensdag 14 Februari 1923. 1. Opening door Ds. Wielenga, Ps. 103 1 Gebed. Ps. 98. 2. Instemming betuigd met de drie Form, van Eenigheid. 3. Credentiebrieven in orde bevonden. Drie kerken (Bruinisse, Nieuwerkerk en Zonnemaire) hebben instructies. 4. Het moderamen neemt zitting. Ds. Wielen ga, praeses, Ds. Hoek, scriba, Ds. Laarman, assessor. 5. De notulen worden goedgekeurd. 6. Ds. Wielenga rapporteert voor de Comm. van Evangelisatie:. 7. Mededeelingen aangaande art. 13. 8. Voorste] HaamstedeDankdag laatste Woensdag in Nov. overgenomen en doorge zonden naar Prov. Synode. 9. Instructies. Bruinisse: Regeling art. 13 overgelaten aan den Deputaat. ZonnemaireBlijft hulpbehoevende kerk. 10. Onderzoek art 41. Brouwershaven twee brieven van lidmaten ingekomen. Aan den kerkeraad wordt advies gegeven. 11Vacaturediensten geregeld. Hulp zal worden verzocht aan de Classis Tholen. 12. Rondvraag. 13. Volgende vergadering Woensdag 2 Mei. 14. Sluiting door den praeses. Op last der Classis, Laarman. Terneuzen. De Coll. voor Hulpbeh. Studenten uit de Classis Axel bedroeg Terneuzen f40,— Oostburg f 12,48l/vHoek f 5,05; Zaamslag f 50,33; Schoondijke f 19,14. M. Riemens. MiddelburgDe Commissie voor het Rusthuis heeft voor het bezoeken van de verpleegden in het Tehuis de navolgende uren vastgesteld Dinsdag en Donderdag van 2—4 uur. Voor eventueele bezoekuren op den Zondag volgt nog nadere kennisgeving. Namens de Commissie, M. Walraven, Secretaris. De raad der Geref. kerk te Westkapelle besloot tot uitloting van 12 aandeelen ieder groot f 100.—, in de geldleening ten laste van genoemde kerk. Uitgeloot zijn de nummers: 1, 3, 4, 10, 12, 14, 20, 23, 31, 38, 41 en 50. Genoemde aan deelen kunnen ter aflossing worden aangeboden bij den ondergeteekende. Namens de Kerk van Westkapelle, W. A. de Rijcke Sr., Middelburg. KERKERAADSVERGADERING 8-3-'23. „Smal" 1. Opening door Voorz. ds. Bouma. 2. Gezang, schriftlezing en gebed. 3. Praesentieafwezig 2 oud. met en 1 oud. zonder kennisgeving. 4. Notulen van 2 vergaderingen. 5. Ingez. stukkena. 'n 3-tal verzoeken om finant. steun, verwezen naar de C. v. aanvr. v. B. om adviesb. enkele stukken verwezen naar „breede" kerkeraad. 6. Rapportena. het gewone rapport der Comm. voor doopaanvrage, enz.een huwe lijksbevestiging zal plaats vinden, indien de niet-gereformeerde partij de classisvragen onder teekent b. rapport over het onderzoek van 'n 8-tal leden van „de Catechisatie voor ouderen". Deze zullen toegelaten worden tot het doen van belijdenis des geloofs, indien uit de Ge meente geen gegronde bezwaren worden aan gevoerd. Hieraan zal nog 'n negende worden toegevoegd, indien de daarvoor benoemde com missie na onderzoek gunstig adviseert c. met de pleegouders zal door wijkoud. en pred. gehandeld worden over de opvoeding van 'n catechisant d. rapport bezoek v. d. Knapenvereen. door br. v. Dijk aangewezen voor Maart br. Fanoy. e. rapport Jong. vereen, door de brs. Lou- werse, Maasvoor Maartde brs. Pouwer en Schoonaard f. op voorstel van het ministerie van predi kanten zal op Biddag 's morgens, 's middags en 's avonds één dienst gehouden worden, terwijl de avonddienst bestemd zal worden voor een gebed voor der tijden nood g. 'n catechisant, niet geschikt om de gewone catechisatie te volgen, zal privaat onderwijs ontvangen van Oud. Pouwer'n tweetal ouderen zullen uitgenoodigd worden onderwijs te nemen bij Oud. den Hartigh'n 4-tal zal bezocht worden door de wijkouderlingen wegens cate- chisatieverzuim. h. het verzoek van een der predikanten, om hulp te zoeken voor het catechisatieonderwijs wegens het groot aantal uren, om daardoor het herderlijk werk meer tot z'n recht te doen komen, zal op de volgende vergadering be sproken worden. i. het herderlijk opzicht over de bewoners van het Rusthuis wordt opgedragen aan de betrokken wijkouderlingen, evenzoo het zieken bezoek aan den wijkpredikant. j. onderzocht zal worden, of juist is, dat 'n belijdend lid zonder mededeeling is overgegaan naar de H. K. k. van 'n 4-tal ontrouwe catechisanten zal aan de gemeente mededeeling worden gedaan van hun overgang naar de H. K. 1. onderzoek zal gedaan worden naar het vertrek van 'n zuster zonder opvrage van attestatie. m. overeenkomstig het gevraagd advies der classis, zal de naam van 'n lid aan de gemeente worden medegedeeld en verzocht worden om gebed wegens verharding (2e trap. v. censuur). 7. Het catechisatiebezoek door ouderlingen wordt geregeld voor de maand Maart. 8. Donderdag a.s. D. V. vergadering „breed." 9. Dankgebed. 10. Sluiting. Verantwoording uan Liefdegauen. Middelburg. Met dankbaarheid maakt het Comité, dat de Bazar ten bate van de Evan gelisatie heeft georganiseerd, bekend, dat de netto opbrengst is f 560.— plus f 55.— voor Duitsche Predikantsgezinnen opgezonden aan Ds. J. J. Knap, Groningen. G. M. Feij. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Piet Sterk te Schore vijf gulden, van Jacob van Belle, Evertsenstraat, vijftig halve centen en van eene zuster der gemeente een gulden. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningmeester. MiddelburgOntvangen voor het Rusthuis: 1 Schilderijtje met witte lijst1 klokje voor de ziekenzaal46 Wandteksten3 inktpotten met schrijfgereedschap4 stoelkussens20 Sinaasappels1 mand wortelen5 rieten voetenbankjesen door tusschenkomst van br. Buijze een kist beschuit van de firma Diederik te Rotterdam. De Commissie zegt voor dit alles haar hartelijken dank. Gevonden in de Collecte: le. f 15,—als f 10,— voor de armen en f5,— voor het Rust huis. 2e. f 1, voor de arme Duitschers. Waarvoor vriendelijk dank. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Vereenigingsleoen. Geref. Knapenvereeniging „Samuel". Agenda: Bijbelsche geschiedenis 2 Sam. 24 door C. Willeboordse. Algemeene geschiedenis de „Transvaalsche Oorlog" door L. de Rijke. Classe Middelburg MIDDELBURG. Bedieuing van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Catech. Zondag 40. Collecte Hulpbeh. Kerken. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. W. Faber W. 2 uur ds. J. H. Telkamp Hofpleinkerk 2 uur ds. J. H. Telkamp W. 9.30 uur ds. L. Bouma Noorderkerk 9.30 uur ds. J. II. Telkamp Voorber. H. Av. 6 uur ds. L. Bouma W. 7 uur ds. L. Bouma „Woensdag zjjn alle plaatsen vrij". Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet W. 8 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia W. 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Grijpskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. M. Horjus van Hendrik Ido Ambacht. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hejj W. 9 uur ds. A. C. Hey 2 uur ds. P. van Hoven St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. II. Kouwenhoven van Leiden. 6.30 uur ds. H. Kouwenhoven Zendingsrede. Meliskerke 9 en 2 uur ds. P. van Hoven Bed. H. Av. en Dankz. W. 9 uur ds. P. van Hoven 2 uur ds. A. C. Hejj Oostkapelle 9 en 2 uur Cand. v. d. Woude W. 9.30 en 2 uur ds. R. v. d. Kamp van Barendrecht. 7 uur ds. R. v. d. Kamp Rede Jongel. Ver. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber W. 9.30 uur ds. I. K. Wessels 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur Leeen eener Leerr. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels W. 9.30 uur ds. W. Faber 2 uur ds. I. K. Wessels Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Lez.eenerLeerr. W. 9.30 en 2 uur ds. J. H. Donner van Breda. 7 uur ds. J. H. Donner Rede voor „Vrederust". Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. E. H. Broekstra van Rjjnsburg. Classe Zierikzee Brouwershaven 9.30 en 2 u. Lez. eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. Winkelman van Maastricht. Bruinisse 9.30 en 5 uur ds. H. Veldkamp van Anna Jacoba Polder. Voorber. H. Av. W. 9.30, 2 en 6 uur ds. J. Vesseur van Numansdorp. Coljjnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdjjk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. W. 9.30 en 5.30 uur ds. F. Tollenaar van Pernis. 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuys W. 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuis Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 u Lez. eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharend(jke 9.30 en 2 uur ds. G. Laarman Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Classe Tholen Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Lez.eenerLeerr. Bergen op Zoom 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. P. H. de Jonge Krabbendjjke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. Zjjlstra van Delfshaven. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaft' Tholen 9 en 2.30 uur Lez. eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Staal. 6 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. C. Staal Classe Goes Baarland 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft 6 uur ds. F. A. den Boeft Rede voor de Jongel. Vereen. W. 9.30 en 2 uur ds. T. J. Hagen van Delft. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9,30 en 2 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Seheele W. 9.30 en 2 uur ds. A. Seheele Borsele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen VGravenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. N. Koers van Noordwjjk aan Zee. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. H. Bsouwer W. 9.30 en 2 uur ds. K. van Anken van Delft. Ierseke 9.30 uur ds. B. Meijer 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 en 2 uur ds. B. Mejjer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdjjk 9 en 2 uur ds. A. P. Lanting Classe Axel Axel 9 en 2 uur W. 9 en 2 uur ds. D. Stadig van Ezinge. Bed. H. Av. en Dankz. ds. W. Veder van Gouda. Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg,) 9.30 en 6 uur Lezen eener Leerr. Schoondjjke 9.30 en 2 uur ds. F. Tollenaar van Pernis. Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. v. Dijk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3