Godsdienstoefeningen DAMES- en HEERENKLEEDING NAAR MAAT. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Eerken in Zeeland op ZöFBA.B 28 FtBRUARI 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Jnllsnaatraat W 3. Mlddelburg. classicale quota te wijzigen en te regelen naar het zieletal der belijdende leden wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 9. Aan een tweetal kerken wordt advies gegeven inzake tuchtgevallen. 10. Namenskerkvisitatoren rapporteert ds. Heij over hun] bezoek aan de kerken der classis. Met dankbaarheid wordt dit rapport aanvaard. 'Eveneens rapporteert ds. Heij over de zending, welk rapport na bespreking ook wordt aangenomen. De rapporteur wordt dank gezegd voor zijn arbeid. 11. Ds. Telkamp rapporteert namens de kerken van Middelburg en Souburg over de approbatie van het beroep van ds. Van der Vliet naar Vlissingen. In verband daarmee deelt ds. Heij mee, dat hij de classis vertegen woordigd heeft bij de intrede van dezen Dienaar des Woords. 12. Ds. Telkamp dringt er bij de classis op aan, om de bijdragen voor de kerken van Rijn-Pruisen en Westfalen, en voor de evan- gelisatiearbeid in N.-Brabant en Limburg op tijd bij hem in te zenden. 13. Br. Louwerse rapporteert over de kas van de hulpbehoevende kerken binnen de classis deelt mee, dat deze kas heeft een batig saldo van f 541.75l/2. De rekening wordt onder dank aan de penningmeester goedgekeurd. Naar aanleiding van de mededeeling, dat er zulk een batig saldo is, besluit de classis dit jaar een maal de inning van de bijdragen voorbij te laten gaan. 14. Br. de Hartig, classicaal quaestor, klaagt dat enkele kerken nog steeds in gebreke bleven de collecte voor hulpbehoevende studenten, die in October 1922 behoorde gehouden te zijn, af te dragen. De classis neemt van deze klacht nota en de nalatige keken worden vermaand aan haar verplichtingen te voldoen. 15. Rondvraag naar art. 41 levert niets bijzonders op. 16. Vaststelling datum volgende vergadering D.V. 8 Mei 1923. Roepende kerk Arneinuiden. 17. Rondvraag ds. Faber brengt namens Serooskerke de gedachte ter tafel de data van Biddag en Dankdag te veranderen, om n.l. Biddag te houden op den eersten Woensdag in Maart en Dankdag op den laatsten Woensdag in November. Deze gedachte wordt aan de kerken meegegeven ter bespreking in de kerkeraden. Ds. Bouma vraagt of ook dit jaar weer een Zendingsdag moet worden gehouden. Unanium wordt daartoe besloten. Zoo mogelijk zal deze dan uitgeschreven worden op den 3den Pinksterdag. Op verzoek van Westkapelle en Domburg wordt toegestaan om br. Kruik van IJselstein een stichtelijk woord te laten spreken binnen deze classis. 18. De praeses gaat voor in dankzegging. 19. Sluiting. Op last van de Classis, I. K. Wessels, h. t. 2e. Scriba. Scharendijke. Zondag 18 Februari werden wij verblijd door de mededeeling dat onze geachte Herder en Leeraar Ds. Laarman, voor het beroep naar de Ger. Kerk te Bleiswijk heeft bedankt. Zegene de Heere verder zijn arbeid onder ons. Namens den Kerkeraad, Joh. de Jonge, Scriba. Ontvangen collecten van de Ger. kerken der classis Middelburg voor de kas van hulpbe hoevende Studenten welke collecte gehouden is in de maand Januari 1923. Arnemuiden 2 collec. f 12,15 en f 11,03 /2; Domburg 2 coll. f 4,695 en f 3,—Gapinge f 5,93Grijpskerke f 26,87 Koudekerke f 18,42; St. Laurens f9,41 Meliskerke f 13,09; Middelburg 104,01 Serooskerke f 25,69; Sou burg (O. en W. f17,78'1 Veere f 16.64; Vlis singen f58,35; Vrouwepolder fll,905; West kapelle f 4,57. Ondergeteekende bericht den kerken, dat hij, D.V. Donderdag 1 Maart zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk 's morgens van 11—12 uur, om de collecten voor de „behoeftige Idioten en andere ellendigen" in ontvangst te nemen. De Classicale correspondent, S. den Hartigh. Om op de hoogte te blijven van hetgeen er besproken werd in den kring der christenen, had hij er een van zijn mannetjes heen ge stuurd, die schijnbaar begeerde Christen te worden. En zoo wist hij ook, dat Tan Pek Ien op een zekeren avond naar zijn broer was gegaan een paar uur loopens van daar, en dat in huis alleen een paar hulpelooze vrouwen en kin deren waren achter gebleven. De vrouw van Tan had voor dien nacht haar zuster te logeeren gevraagd. Samen hadden ze hun toko goed gesloten en waren naar bed gegaan. Plotseling werden ze in den nacht opge schrikt door 't bonzen op de deur. Ze durfden niet gaan kijken, maar de deur werd openge broken en zes kerels met zwart gemaakte ge zichten stonden daarvoor de verschrikte vrouwen. De sleutels moesten ze afgeven. Ze durfden niet om hulp roepen, want ze wisten, dat de onverlaten om geen menschenleven gaven. Slechts een gebed steeg tot God omhoog. En zie, de schurken, die met de sleutels niet overweg konden en maar één kast openbraken met hun kapmessen, waar ze 600 gulden uit ontvreemdden, verdwenen plotseling. Ze schenen onraad te bemerken en kozen 't hazenpad. De vrouwen vluchtten ook om hulp te halen. Maar de nachtwakers, die anders bij onraad terstond op de teng-teng slaan om de dessa- bewoners op te roepen, waren nergens te vinden. GEREF. KERK MIDDELBURG. Gedurende de maand Januari 1923 zijn ingekomen met attestatieuit Amsterdam, Gerardus Mandemaker, Langeviele K 390; uit Ermelo, Jacques Belksma en zijn echtgenoote, „Rusthuis" M 248uit Goes, Pieternella Philipse, Veersche Singel T 227uit Hardinxveld, Leuntje van Eek—van Gelder, Spanjaardstraat E 80. Ingekomen met doopattest: uit Poortvliet, Cornelis Marinus van As, Spuistraat F 106. Belijdenis des geloofs afgelegd doorIzak Traas en zijn echtgenoote Leintje Hoogesteger, Hendrikstraat W 62. Zich onder het opzicht v. d. kerkeraad gesteld Willem Verstraate,Brakstraat O 275. Gedoopt: Willem, zoon van A. Dekkeren C. Vermeulen, Veersche Singel S 38; Lein, zoon van J. Riemens en E. Dorleijn, Oude Vliss. weg C 149; Jacomina, Pieternella, dochter van J. P.J. Snijders enJ.Kooman, Koningstraat E 246 Leuntje, Cornelia, dochter van I. Fraas en L. Hoogesteger, Hendrikstraat f]W 62 Gideon, Pieter, zoon van G. P. Wattez en C. C. de Wagemaker, Korte Delft F 26. Vertrokken met attestatie naarAmsterdam, Wed. C. Hondsmerk—van Delft, Noordstraat C 33 naar Gapinge, Cornelis de Bruijne, Lange Geere K 244; naar Leiden, Cornelis Toebes, Tramsingel C 96naar St. Laurens, Jan de Voogd, zijn echtgenoote en 2 kinderen, Veersche weg S 16. Vertrokken met doopattest naar: Arnhem, Jozina Goedbloed, Dampoortsingel N 194; naar 's Gravenhage, Evert Vroon, Noordstraat L 180. Overleden: Antonetta Ludikhuijze, Veersche Singel S 77. Verhuisd: Wed. Dormaar, van Dam N 2, naar Spanjaardstraat E 84Mej. Riemens—de Putter, van K. Noordstraat E 4, naar Spanjaard straat F 69, 70Wed. Timmerman, van Dam poortstraat O 205b naar Nederstraat O 200. Aan de Kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 1 Maart a.s. hoopt ondergeteekende zitting te houden van 11—12 uur in de Con sistorie der Noorderkerk ten einde in ontvangst te nemen de verschuldigde bijdrage voor onze Emeriti; Arnemuiden f 101,25; Domburg f 33,75; Gapinge f 33,75Grijpskerke f 109,70Koude kerke f 101,25; St. Laurens f33,75; Meliskerke f 84,40; Middelburg f 447,20; Oostkapelle f 67,50; Serooskerke f 151,90; O. en W. Sou burg f 109,70Veere f 84,40Vlissingen f 270,— Vrouwepolder f 42,20Westkapelle f 16,90. Op last der Classis, Lange Singelstraat 178. C. P. Pouwer. Wijkverdeeling O. en W. Souburg en Ritthem. J. SUURMOND, West Souburg, Tuindorp, Vrijburgstraat, Sintel- weg, Noordbeeksche weg, Zuurbeeksche weg, Zandweg. A. LORIER, Nieuwe Vlissingsche weg, Abeele tot de grens Koudekerke. A. MELIS, Deinsvlietweg, Visodeweg, Vlissingsche straat, Nieuwe Woningbouw, Burchtstraat. P ARENDSE, Nieuwstraat, Schoutstraat, Cevaalstraat, Braam straat, Padweg. C. SUURMOND, Kanaalstraat, Spoorstraat, Steenenpad. P. LUTEIJN, Paspoortstraat, Oranjeplein, Ritthemschestraat tot aan de grens van Ritthem. J. C. DE HAMER, Middelb. straat, Oude weg, Abeele, Welsinge. W. WOUTERS, Ritthem, behalve Welsinge. Namens den Kerkeraad, C. Suurmond, Scriba. Alleen zagen de vrouwen, hoe de mannen verdwenen in 't huis van den man, die gere geld op de vergaderingen der christenen kwam de spion van de rooversbende. De mantripolitie deed zijn uiterste best maar 't gelukte hem niet de daders op te sporen. Maar ongelukkig voor hem kwam den vol genden dag de veldpolitie er achter en die was voorspoediger. Althans dienzelfden avond werd de mantri met zijn vijf bondgenooten zwaar geboeid weg geleid naar de gevangenis. Een deel van 't gestolen geld was reeds ont dekt en er waren zooveel bewijzen tegen hen, dat de commandant der veldpolitie hem maar meenam en achter slot en grendel zette. De rechter zal wel na langdurig onderzoek de dwingelandij van den mantri tot klaarheid brengen. Wellicht komt de politie er nog eenige halen van zijn bondgenooten. Voor onze jeugdige Christengemeente is het echter een geduchte slag. Dat er in hun midden een verrader was, deed hun pijnlijk aan. En in de dessa verwonderde men er zich over, dat 't Christendom zijn aanhangers niet kon beschermen voor dergelijke dingen. Ze beschouwden 't Christendom als een toover- middel tegen allerlei rampen. Tan Pek len troost zich echter met deze gedachte „Zal ik 't goede uit de hand des Heeren ontvangen en 't kwade niet?" BERICHT. Aan alle diaconiën in onze provincie is ver zonden de vragenlijst voor de D. V. dit jaar te houden Prov. Diac. Conferentie. Zij, die er geen ontvangen mochten hebben, gelieven alsnog aan te vragen bij D. H. Littooij Azn. te Terneuzen. KERKERAADSVERGADERING („Breed") Middelburg, 22-2-'23. 1. Opening door den Voorzitter ds. Bouma. 2. Gezang, schriftlezing en gebed. 3. Praesentie: afwezig 2 brs. oud. (met kennisgeving) en 2 brs. diakenen. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken a. 'n 4-tal verzoeken om finant. steun gesteld in handen van de Comm. v. aanvr. v. B. om advies. b. mededeeling van den penningmeester, dat rekening en verantw. over 1922 gereed zijnvoorloopig voor kennisgeving aangenomen. 6. Rapporten a. Woensdagavond-Comm. b. Classisrapport door br. P. Ton. 7. Bespreking vanVn eerste, 14-tal namen der groslijst voor candidaat-ouderling, waarvan er 8 gehandhaafd worden. 8. Bespreking van de wijze en de onkosten van eventueele verhuizing van den beroepen predikant. 9. Regeling van de Avondmaalsviering D.V. in Maart: Noorderkerk 18 Maart, Gasthuis-en Hofpleinkerk 25 Maart. 10. Vergadering sectie ds. T. D.V. Maandag 5 Maart te 8 uur in de Cons, van de Noor derkerk voor het onderzoek van eenige belij denis-catechisanten. 11. Donderdag a.s. D.V. Kerkeraadsverg. „breed". 12. Dankgebed. 13. Sluiting. De Kerkeraad. Afd. „Herman Faukeel". Rooster voor a.s. Zondag: Gew. 3 en 4, A. Andriessen. M. O. Leiddr. II. Iloofdst. I, J. van Aartsen. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar." Daniël 3 en 4, C. Stoel. Letterkunde, P. C. van Dijk. Ger. Meisjesverg. „Nunia" Agenda: Bijb. Gesch.2 Sam. 5—7. Vad. Gesch.Alva's schrikbewind. Alle meisjes van 12—18 zijn hartelijk welkom. CORRESPONDENTIE. L. Aan twee broeders deelen we mede, dat we op dit oogenblik niet nader ingaan kunnen op vragen, bij hen gerezen inzake het ingezonden stuk van br. Geschiere. Dit is hun trouwens gebleken uit wat we er bijschreven. De reden, waarom we aan dit stuk plaats gegeven heb ben, staat er ook bij en met het oog daarop is het thans ook genoeg. Dat we niet alles opnamen, wat Prof. Rutgers in het eene advies gegeven had, vond zijn oorzaak niet daarin, dat we daartegen bezwaar hadden, maar omdat algemeen onder ons bekend is en het met het oog op de bepaalde gevallen niet ter zake was. Het kan wel eens gebeuren, dat er ook in ons Blad breedvoerig gehandeld moet worden over de beteekenis van den kinderdoop en dan kan ook wat ondergeschikt is aan de orde komen, maar voor dit oogenblik achten we het niet aan de orde. Het ging er alleen over, dat even uitkwam het is niet een hoofdzaak maar een onderge schikt punt en daarover zijn wij het eens. Er is ook geen verschil over de vraag, of het vroeger in de Gereformeerde kerken gewoonte was om de kinderen zeer vroeg te laten doo- pen, want dit laatste staat vast. Bouma. M. R. te T. Zeer zeker willen we die opgave plaatsen. De Administratie. Aan F. te M. Geen plaats meer voor Uw stuk in dit nummer, terwijl ook Verantwoor- woording Liefdegaven deze week moest wach ten. Redactie. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Cateck. Zondag 38. Collecte voor verschillende doeleinden. Gasthuiskerk 9.80 uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. L. Bouma Hofpleinkerk 9.80 uur ds. L. Bouma 2 uur ds. Kerssies Noorderkerk 9.30 uur ds. Kerssies van Wezep. l 6 uur ds. J. H. Telkamp Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. Kerssies van Wezep. Grjjpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 unr ds. L. Bouma Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. P. van Hoven Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. I. K. Wessels Serooskerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 en 2 uur ds. R. J. v. d. Veen van Goes. 6.30 uur ds. R. J. v. d. Veen Rede voor de Jongel. Ver. Vrouwenpolder 9.30 uur Lez. eener Leerr. 2 uur ds. J. H. Telkamp Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Lez. eener Leerr. Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Coljjusplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. G. Laarman Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds.H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 6 u Lezen eener Leerr. Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. II. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur ds. Bouman van Doorn. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaft' Tholen 9 en 2.30 uur ds. P. J. Baay van Veere. Bed. H. Av. en Dankz. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. O. Staal. 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u ds. A. Scheele Borsele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur Geen opgaaf ontvangen 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 u. Lezen eener Leerr. Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdyk 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Axel 9 en 2 uur ds. Korfker van Barneveld. Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur ds. T. Sap van Gouda. Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. T. Sap Bed. H. Av. en Dankz. Schoondijke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber van Serooskerke. Terneuzen 9.30, 2 en 6 uur ds. K. Winkelman van Maastricht. Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Djjk De Heer en Mevrouw VAN DER VEENDuvekot, geven, met dank aan God, kennis van de geboorte van hunne Dochter AGATHA ELISABETH HENDRIKA. Goes, 18 Februari 1923. Ds. en Mevr. WESSELS—van der Veen zeggen vriendelijk dank voor de belang stelling betoond by de geboorte van hunnen Zoon. Veere, Februari 1923. ELEGANTE COUPE. ONBERISPELIJKE PASVORM. lste KLAS AFWERKING. Beleefd aanbevelend.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3