Godsdienstoefeningen Versche Eieren 8 cent per stuk. J. VLEUGEL, K. Burg D12, M'burg. Kerk- en Schoolnieuuis. Officiëele Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. in ds Gereformeerde Kerken in Zeeland op Z08DAG 4 FEBRUARI 1923. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel familie Van Adrichem Bogaert, aangekocht door de Diaconie der Gereformeerde Kerk te Mid delburg, is thans herschapen in een rusthuis voor ouden van dagen, waarvan Woensdag avond de plechtige officiëele opening plaats had. In de schitterend verlichte conversatiezaal hadden zich daartoe verzameld de gansche kerkeraad der Gereformeerde kerk, de Com missie van Beheer, de leden der Rusthuis commissie, afgevaardigden van enkele naai- vereenigingen en verschillende genoodigden. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 95 vers 1 en het lezen van het loflied uit Psalm 103 opent de voorzitter der Diaconie, dhr. Iz. de Ridder, de vergadering met gebed. In welgekozen bewoordingen heet hij de talrijke aanwezigen welkom in deze rustige omgeving. Hij wijst op den zegen Gods, ondervonden op den moeizamen arbeid. Hij noemt dezen dag een dag van hoogtij, waarop dankbare stemming heerschen mag. Hij spreekt de hoop uit, dat vele ouden straks in dit gebouw een rustige levensavond mogen doorbrengen. Dhr. J. W. Kögeler, secretaris der Diaconie, voorzitter der Rusthuis-commissie, verhaalt tot in de fijnste bijzonderheden de wordingshistorie van deze inrichtfng. Hij verplaatst ons in den geest in de eerste diaconale vergadering, waar in de behoefte aan een dergelijk rusthuis werd uitgesproken. Hij spreekt over de vele verga deringen, die noodig waren, om het doel, dat eenmaal was vastgesteld, te bereiken. Sprekend met waardeering van de lichamelijke verzor ging der ouden van dagen in het bestaande Oude Mannen- en Vrouwenhuis, getuigend van de trouw en toewijding, die de godsdienston derwijzer, dhr. Calliber, aldaar steeds toont, acht spr. het een groot bezwaar voor de gees telijke verzorging, dat vele verpleegden aldaar, welke van God of Zijn gebod niet hooren wil len, vaak hen, wier hart daarnaar hunkert, bemoeilijken, van hart tot hart met den gods dienstleeraar te spreken. Spr. noemt het daarom zoo gelukkig, straks een eigen tehuis te kun nen betrekken. Hij spreekt zijn dank uit aan dhr. Walraven, die deze bij uitstek gunstige gelegenheid aan greep, om in het bezit van een geschikte woning te komen en die tevens het toezicht hield op de restauratie. Hij wijst op de liefde voor het sympathieke plan bij de leden der gemeente, blijkend uit de vele giften, die reeds inkwamen en de bereidwilligheid, obligaties te nemen. Spr. vertrouwt, dat de ouden straks een ge zellig tehuis vinden zullen, temeer, waar hun de meest absolute vrijheid zal worden verleend, De inrichting van het Huis, beeld van het reeds bestaande te Rotterdam, geeft grond, te vertrouwen, dat onze ouden van dagen zich op hun gemak zullen gevoelen. Hij dankt naast God, de diaconie, die de commissie de opdracht gaf, voor haar steun, alle gevers, de naaivereenigingen „Bid enWerk", „Diaconaal Hulpbetoon", „Phöbe" en dejonge- dochtersvereeniging, die de kasten met linnen goed vulden. Hij dankt dhr. Keulemans, die timmer- en metselwerk voor zijn rekening nam, dhr. Pouwer, loodgieter, de firma Mulders en Blaas voor de keurige electrificatie, dhr. Kleijnenberg, die alles met een glans overtoog en hen, die de meubi leering leverden. Een speciaal woord van dank bracht hij tot den onvermoeiden Walraven, voor wien het rusthuis wel een huis van onrust mocht heeten. Na het zingen van Psalm 89 vers 7 neemt de voorzitter der diaconie weer het woord en installeert op plechtige wijze den vader en de moeder, het echtpaar Belksma, dat staande wordt toegezongen de zegenbede uit Psalm 134 vers 3. Na de officieele opening van het Huis, richt dhr. De Ridder zich speciaal tot de predikanten en ouderlingen, wien hij de geestelijke ver zorging der ouden opdraagt. Nog worden hartelijke woorden gesproken door dhr. Stevense, dhr. Van Dijk, ds. Bouma en dhr. Littooij, als vertegenwoordiger der Commissie van Beheer, waarna ds. Bouma deze samenkomst met dank aan God sluit. Na het gebruik der thee worden we door het gebouw rondgeleid, waarvan we gerust getuigen kunnen, dat het alleszins practisch is ingericht Het is een rusthuis, 't is ook een lustoord De conversatiezaal beneden, waaraan grenst de rookkamer voor de mannen, is in één woord schitterend. Alles wedijvert hier schijn baar om de schoonheid. Een rijk ingelegde parketvloer, keurig geornamenteerde wanden, met goud afgezet, gedeelten der wanden, bezet met het zachte tekko, schitterende spiegels beeldig plafond, alles in stijl Lodewijk XV. Verder beneden de ruime woonkamer voor vader en moeder, een gemeenschappelijke slaapzaal voor mannen en eene voor vrouwen waarin voor ieder een geheel afgesloten ge deelte, behelzende ledikant, nachtkastje en kleerkast, alles fonkelend van nieuwheid. Boven 2 kamers voor gehuwden, nog een kamer, geschikt voor drie betalende ver pleegden, twee ziekenzalen, alles zoo netjes ingericht, dat het den bezoeker weldadig aandoet Behalve deze nog een slaapkamer voor vader en moeder en een gezellige Bestuurskamer. De zolder bevat nog een dienstboden kamertje en een dito voor een wees, die ook zal worden opgenomen en door vader en moeder als kind zal worden aangenomen. Ook van het sousterrein, practisch en ruim, is ten behoeve van bergplaats, keuken, centrale verwarming, een goed gebruik gemaakt. Ook een badkamer is niet vergeten. Summa Summarum, het gebouw valt in alle opzichten te prijzen, de inrichting is beslist luxieus. Vader en moeder zullen al datgene doen, om het den ouden van dagen zoo ge zellig mogelijk te maken. De Geref. Kerk van Middelburg kan zich gelukkig achten met dit schoone Tehuis. M. d. H. TWEETAL TE Spijk: Cand. J. H. SillevisSmitt te Amsterdam. W. van Gelder te Langeslag. Dordrecht: P. Deddens te Brielle. M. Gravendijk te Hoogeveen. BEROEPEN TE DordrechtP. Deddens te Brielle. Nieuw-DordrechtJ. A. Verhoog te Willemstad. Molenaarsgraaf, Marken, Oosterend, Hellevoet- sluis, Purmerend en te Ouderkerk a.d. IJsel Cand. J. H. Sillevis Smitt te Amsterdam. BleiswijkG. Laarman te Scharendijke. Hijlaard: H. v. d. Zanden te Wapenveld. Sexbierum J. G. Fernhout te St. Pancras. Sauwerd: D. v. d. Meulen te Reitsum. Oudega: S. de Vries te Ambt-Vollenhoven. BEDANKT VOOR Scherpenzeel en SliedrechtJ. A. Verhoog te Willemstad. lieuw-DordrechtD. Steenhuis te Loppersum. De classis Groningen verleende op zijn verzoek aan den missionairen predikant op Soemba, ds. L. P. Krijger, op de meest eer volle wijze emeritaat. Ds. Krijger was van Dec. 1908 tot Dec. 1911 predikant te Oldemarkt en daarna missionair Dienaar des Woords op Soemba. Zondagsheiliging. De Geref. kerk van Oosterbeek stelde in de classis-vergadering van Arnhem voor, „dat onze kerken gemeenschap pelijk aandringen bij de Hooge Overheid om het Ontwerp-Zondagswet toch zoo spoedig mogelijk in de Staten-Generaal te behandelen, opdat de Sabbaths-ontheiliging met meer kracht wordt tegengegaan", en verzocht de classe aan dit voorstel adhaesie te betuigen en het door te zenden naar de Part. Synode, opdat die het brenge ter Generale Synode. Dit voorstel werd met sympathie begroet. Besloten werd aan het verzoek te voldoen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In dank ontvangen voor de bazar van „Lydia". Meisjesver. „Tabitha" Zierikzee f6.— en kleedingstukkenColijnsplaat f 5,— en Aar- landerveen handwerken; C. B. te R. f 10.— N. N. te S. f 1.—mej. M. te S. byputerie- kistje; mej. W. te M. diverse popjes en f 1,— mej. N. te M. 6 bussen Cacaomej. L. te M. Album en Handschoenendoos; mej. L. te M. 3 boekenMej. V. te S. kleedingstukkendhr. S. te M. f2,50 mej. K. te E. f 1,—dhr. S. te M. f 1,— dames A. te M. f 0,50dhr. H. te M. f 0,50dhr. F. te M. f0,50. Tevens betuigen we vriendelijken dank aan alle winkeliers, die ons met giften verblijdden. F. KERKERAADSVERGADERING („breed") gehouden te Middelburg, 1 Febr. 1923. 1. Opening (voorz. ds. lBouma). 2. Gezang, Schriftlezing en gebed. 3. Presentie: afwezig 2 oud., 7 diakenen. 4. Notulen overgenomen ongewijzigd. 5. Ingekomen stukken a. zedelykt3 en geldelijke steunaanvrage door „Jacliin", gesteld in handen van C. voor Aanvr. v. B. om advies b. verzoek Geref. Ver. voor Drankbestr. ge bruik cons. Hofpl.-kerk 12 Febr. 8 u.toege staan cons. Gasthuiskerk c. verzoek van een gemeentelid om de af lossing van de aangekochte pastorie voortaan te vinden uit de vaste bijdragen zal besproken worden op de eerstv. huish. gemeente-verg. d. verzoek en inwilliging daarvan om afgev. te benoemen voor de uitloting van obligaties Zending. 6. Rapporten a. Woensdagavond-comm. b. rapport over het bezoeken van een twee tal predikanten. De Kerkeraad besluit tot de volgende voordracht Ds. L. J. C. Kreyt, Dieren, en Ds. T. L. Kroes, Workum. De verkiezing zal D. Y. plaats hebben Vrij dag 9 Febr., Gasthuiskerk, 8 uur. Zie verder afzonderlijk bericht. 7. Enkele algemeene beschouwingen worden gehouden over de groslijsten voor candidaten- ouderling en -diaken. a. vóór de stemming door de gemeente zullen we ons beraden over de vraag, of we den zittingsduur van 7 jaar zullen handhaven b. enkele voorstellen van de diakonie inzake deze groslijsten blijven onbehandeld, omdat deze niet tot haar competentie behooren c. de wenschelykheid wordt uitgesproken om aftredende diakenen niet terstond candidaat te stellen voor ouderling, tenzij in bijzondere omstandigheden. 8. De voorzitter vestigt de aandacht op de noodzakelijkheid om bij de kerkvisitatie op 8 Febr. a. s. aanwezig te zyn en bij verhindering daarvan schriftelijk kennis te geven. Zondag a. s. zal van deze visitatie mededeeling gedaan worden aan de gemeente. Medegedeeld zal worden op de desbetreffende vraag van visitatoren, dat de herderlijke be arbeiding der gemeente, wat betreft de bijzon dere toestanden in de gezinnen, in verband me^ de vele arbeid door de bestaande vacature, door de predikanten zoo veel mogelijk geschiedt. 9. De groslijsten voor de beide ambten van ouderling en diaken worden aangevuld. 10. Dankgebed. 11. Sluiting. De Raad der Gereformeerde Kerk van Middelburg bericht de gemeente, dat hij het volgende tweetal heeft gesteld ter vervulling van de predikantsvacature: L. J. C. Kreijt, Dieren. T. L. Kroes, Workum. Hij noodigt de stemgerechtigden uit, voor bijstand in het beroepingswerk tegen Vrijdag 9 Februari in de Gasthuiskerk te 8 uur. In de consistorie aldaar zal gelegenheid zijn voor wettig verhinderden om te stemmen 's middags tusschen 2 en 3 uur. 1 Februari 1923. Onder vriendelijke dankzegging ontvangen van de vereeniging „Phöbe" de som van f25,— waarvoor werd aangeschaft een kleerenhanger voor het Rusthuis. Namens de Commissie, Stevense, penningm. Gedenkt uwer Voorgangeren! Predikatie over Hebreen 13 7 tot 10a gehouden in de Keizer- grachtkerk op Woensdag 27 Sept. 1922, bij den ingang van zijn emeritaat door B. van Schelven, predikant bij de Gereformeerde Kerk van Amsterdam. Uitgave van H. A. van Bottinburg, Amsterdam 1922. Een merkwaardige predikatie. Allereerst noem ik haar zoo, omdat zij uitgesproken werd door een man, die een halve eeuw als Bedienaar des Woords werkzaam is geweest. Een wel daad, welke aan weinigen te beurt valt. Van die halve eeuw heeft ds. van Schelven er bijna veertig jaar te Amsterdam doorgebracht. Hij werd er bevestigd in de Herv. kerk waarin de strijd, zooals hij het noemt, tusschen de plaatselijke kerk en de Synodale organisaties in heftigheid was toegenomen. Met enkele woorden teekent hij de uitkomst van dien strijd, welke hem nu nog is een oorzaak van blijdschap en dankzegging. Gelijk we weten, is ds. van Schelven in dien strijd niet een bloot toeschouwer geweest. Hij heeft de verande ringen mee doorleefd, mee helpen tot stand brengen. Heel die overgangsperiode kent hij als weinigen, en het is de moeite waard om zijn gedachte daarover te kennen. Merkwaardig ook om den inhoud. Eerst wijst hij op het onvermijdelijk gevaar; vervolgens op het onomstootelijke feit, en eindelijk op het kostelijk uitzicht. Deze drie gedachten zijn in derdaad uit den tekst gegrepen, zoodat we zeggen kunnen dat deze predikatie een voor beeld is, hoe een dienaar des Woords de H. Schrift voor de gemeente heeft te ontsluiten. Het eerste deel plaatst ons midden in 't leven van onzen tijd en daaruit blijkt duidelijk, dat hij verder gezien heeft dan het eigenlijk terrein, waarop zijn arbeid verricht werd. Hij ziet duidelijk, welke eigenaardige gevaren de ge meente in dezen tijd bedreigen. Ter bemoediging wijst hij er op, dat te midden van het onrustige leven het onomstootelijk vast staat, dat Jezus Christus gisteren en tot in eeuwigheid dezelfde blijft. En eindelijk vestigt hij 't oog op 't kostelijk uitzicht, dat alle ge trouwe dienaren ja alle geloovigen hebben. Het is een hoogst ernstige prediking, waar naar we allen moeiten luisteren. Merkwaardig is deze preek ook, omdat zij uitgesproken werd door een man van be trekkelijk hoogen leeftijd, maar ge merkt nog niets van seniele aftakeling. En als ge er dan nog op let, dat deze preek eerst tien dagen later uit het geheugen op schrift werd gesteld, dan zegt ge, welk een benijdenswaardige gave heeft deze prediker mogen bezitten, dat hij zonder gebonden te zijn aan het papier zoo heeft kunnen prediken. Menigeen ook in Zeeland, zal deze merk waardige predikatie willen lezen, want de ouden hebben er nog heugenis van, dat deze predi katie zijn loopbaan begonnen is in O. en W. Souburg. We kunnen het haast nog niet gelooven dat deze begaafde en krachtige man Emeritus is en dat Amsterdam het zonder hem stellen kan. Hier had hij toch zulk een beteekenis volle plaats. Met zijn heengaan breekt een ander tijdperk aan. Moge het even gezegend zijn als het vorige. Bouma. Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag te Middelburg. Afd. Herman Faukeel. Rooster voor a.s. Zondag: C. R. Groenewegen. Hooglied van Salomo. M. Annot. Vad. Geschiedenis. Calvijn en de Calvinisten. Afd. „Dr. Lfitzen Wagenaar. J. StoelPaulus. W. Barentsen Letterk. Jacques Perk. Geref. Knapenvergadering „Samuel". Agenda Bijbelsche Geschiedenis, 2 Sam. 8 9—10. door J. Krijger. Vaderlandsche Geschiedenis: „Verdreven en Verdrukt", door I. Verbert. Ger. Meisjesverg. „Nunia." Agenda: Bijb. Gesch. 1 Sam. 31 en Sam. 1. Kerk Gesch. Remonstrantsche troebelen. Alle meisjes van 12—18 jaar zijn hartelijk welkom. Bondsring „SEROOSKERKE". Vergadering op Donderdag 8 Febr.'s avonds half zeven, in de Ger. Kerk te Grijpskerke. 1. Spreker ds. Den Boeft van Kruiningen. 2. Inning der ring-contributie a 10 ct. per lid. 3. Ringrapporten en jaarverslag secr. 4. Jaarverslag penningm. 5. Verkiezing penningm. 6. Verkiezing secr., dubbeltal. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Catech. Zondag 35. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. Brouwer Hofpleinkerk 2 uur ds. L. Bouma Noorderkerk 9.30 uur ds. Brouwer van Herwyneu. 6 uur ds. J. H. Telkamp Vlissiugen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grypskerke 9 en 2 uur Cand. J. Hettiuga van Kampen. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey Bed. II. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. Brouwer van Herwynen. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur Cand. J. Hettiuga van Kampen. Serooskerke 9.30 uur ds. W. Faber 2 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9.30 en 2 uur ds. P. van Hoven Bed. II. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vrouwenpolder 9.30 uur Lez. eener Leerr. 2 uur ds. W. Faber Voorber. H. Av. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. J. H. Telkamp Bed. II. Av. en Dankz. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Lez. eener Leerr. Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30, 2 en 5.30 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuys Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. G. Laarman Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds.H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 uur ds. A.H.v.d.Kooi 6 uur ds. P. II. de Jonge Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. II. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur ds. P. J. Baay Em. pred. te Veere. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. B. W. de Graaft' Tholen 9 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankz. Borsele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 u. ds. R. J. v. d. Veen Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdyk 9 en 2 uur ds. A. P. Lanting Zondag a.s. 4 Febr. hoopt de Jongel.-Vereen, op Geref. grondslag „Calvijn" te Vlissingen een openbare vergadering te houden. Behandeld zal worden Gew. gesch. O. T. „Elia" doorvr. M.Theune. Vaderl. gesch. „De Hervorming" door vr. D. Stroo. Axel 9 en 2 uur ds. W. Oosterheert van Ter Apel. Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg-,) 9.30 en 6.30 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dyk NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Worden gaarne thuisbezorgd. Aanbevelend,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1923 | | pagina 3