Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland 36e Jaargang. Vrijdag 10 November 1922 No. 45 UIT HET WOORD. 1882 - Ds. L. BOUMA - 1922. RedacteurenDs. L. BOUMA te Middelburg en D?. G. F. KERKHOF te Oost-Souburg. Taste medewerkersD.D. P. VAN DTJK, F. J. v. d. ENDE, A. C. HEIJ, B. MEIJER, F. STAAL Pzn en R. J. y. d. TEEN. Abonnementsprijsper kwartaal bp vooruitbetaling f 1, Adres van de Administratie Firma LIITOOIJ OLTHOFF, Middelburg. x Afzonderlijke nummers 8 cent. Advertentieprijs 15 cent per regel bij jaarabonnement van minstens 500 regels belangrijke reductie. UITGAVE VAN DE PERSYEREEHIGIRB ZEEOWSCHE KERKBODE. Berichten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiëa tot uiterlijk Vrü dagmorgen te zenden aan de Drukkers LITTOOIJ OLTHOFF, Middelburg. TELEFOON 233. GIRONUMMER 42280. GEDENKT UWEN VOORGANGEREN. Gedenkt uwen voorgangeren. die U het woord Gods gesproken hebben. Hebr. 13 7a. Gedachtenis aan de voorgangers, zoowel degenen, die reeds heengegaan zijn, als diegenen die reeds jaren aaneen en nog waken voor onze zielen (vs. 17) dient in de eerste plaats te zijn een gedenken van de daden des Heeren Uit allen trouwen arbeid van de Godsmannen uit oude en nieuwe bedeeling, klinkt het woord „genade" op en daarom moet in elke herinnering aan onze leidslieden, de dankbare toon zijn Alleen den hoogen God zij eer en dank voor Zijne genade In gedachtenis moeten de Hebreeën, moeten wij hen houden, wegens hun ambt; zij hebben 't Woord Gods verkondigd, dragers zijnde van het gezag der goddelijke schriftuurverkondigers van de waardij van dit woord voor elke menschenziel, voor het leven der volkeren. Dat woord Gods te verkondigen is zoo gemakkelijk geen taak wordt ontzaglijk moeilijk in tijden van strijd, van verguizing, van marteling. Wat was Stefanus' kracht, wat hield Jacobus, Paulus in stand Wat is nog voor alle trouwe predikers temidden van zooveel aanvallen eener ongeloovige wetenschap, eener alles vermijdende critiek, de basis, de sterkte Wat voor eenvoudige dienaren de steun ook temidden van geringschatting en miskenning? Waaruit, als Paulus voor Apollos, als Apollos voor Cefas wordt teruggezet, putten zij vertrouwen in het toch niet ijdel zijn ook van hun arbeid Hun steun en hun kracht, hun betrouwen en hoop, hun veerkracht en moed, hun geestdrift en bezieling vonden zij in het geloof in de boodschap, die zij brachten. Het geloof, dat zich liefdevol buigt naar het verdrukte dat zich verdedigend teweerstelt tegen fnuikende invloeden. Het geloof, dat zij als de parel van groote waarde door Gods genade bewaarden voor eigen hart, en dat ook omvatte de roeping van hun leven. Het geloof in den eeuwigen en eenigen Koning zijner kerk van Wien zij door kwaad gerucht en goed gerucht zich Zijn dienaren, Zijn tolken wisten. Voorgangeren konden zij zijn, omdat zij zelf bezaten het geloof waardoor zij Amen zeiden op Gods beloften en het daarna met innige overtuiging aanbevalen aan de gewetens der menschen. Ook bij den grootsten tegenslag, ook bij innerlijke verdeeldheid der gemeenten, ook bij veel ploegen als op rotsen en moedbenemende schijnbare vruchteloosheid konden door dit geloof de voorgangers blijven arbeiden, blijven bidden, blijven hopen. Ook om hun ambtsoefening moeten wij hen gedachtig zijn. Zeker, die voorgangers waren geen volmaakten. Hoe was Paulus' verleden hoe kon Petrus soms eenzijdig drijven. Geen hunner of hij was zondaar een aarden vat slechts voor den kostbaren inhouddoch om de uitnemendheid van hun opdracht, en de trouw in haar vervulling wordt den Hebreeën toegeroepenGedenkt hen Gedenkt ze ook daarom, wijl gij zelf een taak hebt Gisteren dat was de tijd uwer voorgangers, die wegvielen of wier leven ten avond neigt. Heden dat is uw tijdEn dat heden stelt eischen voor uw leven. De strijd is niet minderhet gevaar wordt grooter. Gods knechten zaaien nooit 's daags, of's nachts wordt er onkruid bijgezaaid door vijanden. Zoo zegt vs. 9: Wordt niet omgevoerd met vreemds leeringenUw strijd is ook noodig, neem nu aan hen een voorbeeld. Elisa sloeg met den mantel op 't water en riep: Waar is de God van Elia Onze ouderen van '34 en '86 de meeste reeds heengegaan, ze hebben van de oude Geref. leer van Geneve en Dordt het stof weer afgeslagen en zijn het gif van slappe, pelagiaansche theologie met Gods Woord tegengegaan. Is thans alle gevaar voor vreemde insluipsels volkomen bezworen Gedenkt uwer voorgangers, en buigt ook gij, hun geloof navolgend, voor de authoriteit van 's Heeren getuigenis. Stelt u in 't zelfde geloof als zij tegen dien thans uit anderen hoek waaienden wind van leer met dezelfde leuze Er staat geschreven Het kan ons zoo droevig stemmen onze voorgangers te zien wegvallen. Hoe vertrouwd waren de eerste ge meenten met hun Apostelen en Evangelisten. Wij zonden zoo gaarne houden, die wij in de frischheid van hun manlijke kracht, in de kloekheid van hun zomertijd, toen wij jong waren, hebben gekend. In Efeze weent men als Paulus afscheid neemt van hen onder wie hij jaren heeft getoefd. 't Is de droefheid wegens de vergankelijkheid hier beneden. „Worden" is het kenmerk van de aardsche bedeeling; „zijn" slechts van de hemelsche. Liefde slaat banden tusschen voorganger en gemeente, welker verbreking smartelijk is. Elia reed met vurigen wagen ten hemel en toch riep Elisa hem na Mijn Vader, mijn Vader! Achteruittreden van voorgangers wekt gevoel van verweezingals de forschen eiken in het bosch door ouderdom gaan hellen, straks neerstorten, worden met de schrale jonge stammen de lichte plekken niet terstond gevuld. Wie zal als de Vaders verdwijnen, in hun plaats treden? Doch meer dan droefheid past dankbaarheid. Hun arbeid was waken voor onze zielen, en wie dit in zijn voorgangers gezien heeft „zielewachter" te zijn, het zielevoedsel gereikt, zielezorg geoefend, in trouwen een voud naar de geschonken gaven het zieleheil bevorderd te hebben, die is voor dat voedsel en die zorge dankbaar. Dankbaar aan God, die ons in hen een zegen wou bieden dankbaar ook aan hen, die als dienaren huns Gods dit mochten doen. Al vallen voorgangers wegde zaak, die zij dienden blijftwant de Zender valt niet weg die is gisteren, en heden dezelfde en in der eeuwigheid. Zonder leidslieden zal de gemeente nooit zijn. Want altijd blijft die ééne Leidsman, in Wien is de vastheid der eeuwige heuvelen, aan wier voet de rivier van den tijd voorbij snelt; in Wien is de eenheid tusschen het gisteren der voorgangers, het heden van ons en het straks onzer kinderenin Wien is de band tusschen de strijdende en de triumfeerende Kerk. Hij, de Leidsman is dezelfde in liefde, dezelfde in trouw, dezelfde in genade voor Zijn volk. In zijn onveranderlijkheid ligt de zekerheid van de Kerke Gods ook bij het voorbijgaan harer voorgangers. Het geloof in die onveranderlijke trouw van den Koning der Kerk geve troost en kracht aan de voorgangers als zij soms moedeloos vragen naar vruchtaan de gemeen ten als zij mannen, die haar lief waren, zien afnemen en weggaan. Datzelfde geloof sterke beide in de betrachting van het vermaan des Apostels Zoo dan, mijne geliefde Broeders, zijt standvastig, onbeweeglijk, altijd overvloedig zijnde in het werk des Hee ren, als die weet, dat uw arbeid niet ijdel is in den Heere". Z. v. D. Zoo God wil, zal op Zondag a.s. één onzer Redacteuren, Ds. L. Bouma van Middelburg, zijn 40-jarig ambtsjubileum vieren. In 1882 begon de jubilaris zijn loopbaan te Driesum, waar hij bleef tot 1889. Daarna diende hij de kerk van Terneuzen tot 1896. Vervolgens die van Emlichheim tot 1898. En vanaf het laatst genoemde jaar de kerk van Middelburg. Thans mag hij gedenken hoe de goedertieren heid des Heeren over hem geweest is, hoe zijn Zender hem al die jaren in zijne bediening gesterkt en daartoe bekrachtigd heeft. De kerken, die hij diende, zullen zich over hem ver blijden Middelburg met name, die hij het langst en laatst mocht dienen, aan wie hij zich gegeven heeft toen hij tot de middaghoogte van zijn leven gekomen was en wie hij thans nog biedt de gerijpte vrucht van zijnen levensherfst. Zelf zal hij in zijn God en Heiland zich verheugen met stille blijdschap, Hem ootmoedig dankzeggende voor zoo groote genade. Bovenstaand portret van Ds. B00MA is welwillend afgestaan door de Firma Gebr. Zomer Keunikg te Wageningen, die het, gebruikte voor hare uitgave: Kerkkalender 1923. De Administratie. Van dit jubileum mag in ons blad niet gezwegen worden. Reeds om de plaats niet, die de Heere aan onzen broeder in het kerkelijk leven, inzonderheid in dat van Zeeland gegeven heeft. Die plaats is niet aan den zoom of omtrek, maar meer centraal. Zelf heeft hij die plaats niet gezocht, maar de Heere bereidde die voor hem door hem toe te rusten met rijke gaven van hoofd en hartgaven, die door hem niet in een zweetdoek begraven, maar getrouw en ge willig gebruikt zijn tot heil van 's Heeren kerk. Wie eenigzins het leven en werken der Classe Middel burg kent en de Particuliere Synodes van Zeeland bijwoonde als gedeputeerde of belangstellende, weet dat God in Ds. Bouma een leidende persoonlijkheid geschonken heeft, en verwondert er zich niet over dat deze regelmatig naar onze Generale Synodes werd afgevaardigd. Men proeft in hem onmiddellijk den man van dege wetenschap, met zin voor de historie, met een fijn aanvoelen van onze kerkrechtelijke beginselen en met een warm hart voor de belangen van Gods Kerk en Koninkrijk. Met de kerken, die hij diende en Middelburg, die hij nog dient, danken ook de kerken van Zeeland den Heere voor de gave in dezen broeder geschonken. Uit den aard der zaak vestigen wij het oog op den jubilaris als mede-redacteur van ons blad. Ook voor kerkelijk scribent werd hij in de wieg gelegd. Reeds vroeg verschenen er van zijne hand pennevruchten. In onze provincie was hij met Ds. Littooij, Ds. Hulsebos en anderen werkzaam aan het „Zeeuwsch Kerkblad". Na de versmelting van dat blad en den „Zuider Kerkbode" tot ons tegenwoordig blad, „Zeeuwsche Kerkbode", is hij van den beginne af één zijner Redacteuren geweest. Zijne benoeming daartoe bleek een gelukkige te zijn. Onverdroten heeft hij op uitnemende wijze zijn persarbeid verricht, want ons blad heeft de liefde van zijn hart. Het bestuur der Pers- vereeniging en de lezers van ons blad danken hem daarvoor. Vele redenen zouden bij te brengen zijn om te verklaren waarom de artikelen van den jubilaris gaarne gelezen worden. Wij wijzen slechts op een drietal.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1922 | | pagina 1