Van mensGben, zooals er zijl FEUILLETON. Ons Diaconaal Correspondentieblad. Jeugdmeeting op Valkenisse, Zendingsdag Classis Tholen. De stembus in 't zicht. Hooggeachte Redacteur Mag ik zoo vrfi zfin een klein plaatsje te vragen voor onderstaande. Bij voorbaat mfin dank. Het doet mij genoegen dat een vriend van de zending mfi voor is geweest om te pleiten voor 't nut der dienstauto voor ds. Merkelgu. Wanneer men de stukken geschreven door ds. Merkelfin steeds gelezen heeft, welke Z.Eerw. in de Kerkbode zoo nu en dan geplaatst heeft, zal men toch wel tot de overtuiging komen dat zoo een vervoermiddel werkelijk toch geen luxe is. Alleen wil ik wijzen op een nachtlogies, welke Z.Eerw. nog kort voor dat bij naar 't vaderland terugkeerde gepresenteerd is gewor den en zoo iets in dank moest aannemen ('t Staat ons zeker nog levendig voor den geest Hierbij komt nog de ontzettende afstanden, de gedurige hitte (waarover wij nu kunnen oordeelen), de gebrekkige vervoermiddelen, de vroeg invallende duisternis, bet verwijt van ds. Merkelfin aan zich zelf, b.v. nu had ik dit en dat nog kunnen doen, wanneer ik zelf een auto had en zoovesl andere dingen welke niet bij name genoemd kunnen worden. Broeders en zusters bedenk, dat ds. Merkelfin niet heen gezonden mag worden voor dat hij in de Kerkbode kan bedanken, dat die benoo- digde f 5000 er zijn, denkt er om wat ds. Tel- kamp zeide geven is ontvangen8 (vergadering Vrederust8). Dat 't aan de noodige gelden ontbreekt, be twijfel ik, want kort geleden las ik, dat er een leeniDg uitgeschreven was, ('k meen van zes ton) en deze was driemaal volteekehd. Mij dunkt om dat bedrag bfi elkaar te krijgen is 't beste een collecte te houden in alle kerken, doch dat deze collecte een week te voren door den Dienaar des Woords werd afgegeven en warm aanbevolen, dan weet ik haast zeker, dat 't bs- drag er is, want velen weten nog niet hoe de vork aan de steel zit. Nogmaals mijn dank voor de plaatsiog. Hoogachtend, B. De Juli-aflevering bevat twee belangrijke artikelen allereerst een artikel van Mr. R. van Maare over de Sociale Ontwikkelingsweek, waar o.a. ook dr. de Moor aanwezig was en door zijn pittige gedacbtenwisseling zoozeer de aandacht trok, dat men eens ging vragen, wat dat voor een man was. Ten tweede bet actueele referaat door dhr. J. S Bedet gehouden op onze Zeeuwsche Diaconale Conferentie over „De Verzekeringswetten in verband met den Diaconalen arbeid8, een zeer juist gekozen.titel, want de referent beschouwt de zaken geheel van uit zijn standpunt als hoofdambtenaar van den Raad van Arbeid. Voor onze diakenen is het van groot belang van den inhoud nu eens kalm en rustig kennis te nemen, dan kunnen zij over een en ander een eigen oordeel vellen. Onze Gereform. Jongelingsvereenigingen cp Walcheren hebben er weer voor gezorgd, dat onze jongelui op Zaterdag 6 Augustus weten, waar ze been moeten. Zij hebben ditmaal een OpenluchtmeetiDg georganiseerd in het schoone Valkenisse. Aan wereldontvluehtiDg doen onze jongelui niet, al weten zfi, wat het beteekent„gijlieden z|jt niet van de wereld". Maar op zoo'n kermis- zaterdag is het voor hen toch een verademing Middelburg te kunnen ontvluchten, en onder het looverdak te genieten van de menigerlei gaven van bezielende sprekers. Ik vind, dat de Ring ditmaal bizonder ge lukkig is geweest, doordat een uitnemend drie tal het woord komt voeren. Dr. G. Keizer van Tiel, die blijkbaar niet alleen naar Wal cheren kwam om te genieten maar ook om wat te genieten te geven, zal spreken over„Heilig idealisme8. Bij 't hooren van zoo'n titel ont vonkt de calvinistische jeugd reeds. De tweede spreker is het welbekende Tweede-Kamerlid DOOE HUGO KIXGMANS. 3). Dan plotseling kalmer en zakelijker „De jon gen is bijna een jaar. Hij heet Harm, want zoo moet ook zijn vader beeten. Ik wou net den ach ternaam vragen toen het mensch bewusteloos werd. 't Is een naar geval, dat we dien niet weten. Waarom heb ik dien ook niet eerder ge vraagd Dat komt, omdat ik aan dien ellen deling in Rotterdam dacht. Nou, enfin, je moet maar zien wat je doet, Jansen.8 Eu hij keerde zich naar de zieke, die hij lang en aandachtig bsschouwde, vervolgens nog eens aan een onderzoek onderwierp, om weer te zeg gen „'t is gedaan met haar. Zij haalt den mor gen niet.8 Hfi wendde nog pogingön aan, om de levens geesten op te wekken, maar onder zijn behan deling stierf zij V. Den volgenden morgen ging Jansen naar den burgemeester, wien bij alles uitvoerig mede deelde. Nadat de burgervader den dokter bad geboord won hij inlichtingen bij den Burgelijken Stand de heer J. Schouten, voor wien onze Gerefor meerde jongelingen 08n soort vertrouwelijke vereering gevoelen H(j is immers één hunner. Die zal bet hebben over: „Tweeërlei vrij heid8 en zal zeker niet nalaten te wijzen op de gebondenheid die ware vrijheid is. Het slotwoord zal gesproken worden door den jeugdvriend, al is bij nog geen voorstander van een jeugdouderling, ds. J. H. Telkamp van Middelburg, over: „Verzwakking van het Godsbesef8, waarvoor hij ook wel gretigluiste- reïide ooren zal vinden. 't Kan dus een mooie middag worden. Aanvang te twee uur. Ook al is het een jeugd-meeting, alle ouderen van jaren zullen er met blijdschap begroet worden en ik denk, dat niet weinigen daarvan gebruik zullen maken als 't weder gunstig is. Valkenisse trekt toch al op zoo'n middag. Feestelijke stemming hoopt in de bfieenge- komenen ts brengen het Fanfarecorps van Grfipskerfee. Drags die saamkomst goede vrucht. Kerkhof. In het lommerrijke Coehoornpark te Bergen op Zoom werd 21 Juli 1.1. do Zendingsdag van de Geref. Kerken in de Classis Tholen gehouden. Al stelde het aantal bezoekers wat teleur, het was plusminus 350, toch mag deze dag goed geslaagd worden genoemd. Da oorzaak van het weinig bezoek moet gezocht in de vroege oogst waardoor Tholen en Beveland slechts weinig kon worden vertegenwoordigd. Ds. Wielenga opende als Zendingsdeputaat om 11 uur de samenkomst op gebruikelijke wfize en sprak daarna over „Zögen op bet Werk8. Met talrijke voorbeelden uit de Geschiedenis der Zending als uit de Schrift bewees spreker dat dien zegen bljjkt uit de stseds uitbreidende gelegenheid tot zendiogsarbeid, in de berken di9 dien zendingsarbeid verrichten en bij de bekeerlingen, die door dien arbeid komen tot bennis van den weg des heils, die ia Christus voor zondaren is ontsloten. Mot te wijzen op de rijke beloften door God in Zgn Woord voor den arbeid der Zending gegeven, al is het dat deze beloften niet dan na veel tegenspoed soms worden ingeruild, sloot spreker zijn krachtig woord. Nadat gemeenschappelijk was aangeheven „Heer ik hoor van rijken zegen8, betrad dr. van Audel het spreekgestoelte om ons te bepalen bjj „Solo als Zsodingsterrein8. Op pakkende wjjze vertelde hij ons van datgene wat hfi op Solo waarnam, maar wat op Magelang wel ongeveer ook zoozalzfin. Hfi schetste het leven der Javanen op maatschappelijk en geestelijk gebied, teekende ons de gezinsverhoudingen, de positie der vrouw, het huwelijksleven, de gees telijke atmosfeer, om te eindigen met aan te toonen boe wfi arbeidende onder ben door medische zending, scholen, colportage en alle ten dienste staande middelen dat Javaansche leven kunnen opeisehen voor de eere Gods. Schoon schetste spreker de toewfiding door den Javaan voor den dienst des Heeren aan den dag gelegd. Met pakkende voorbeelden en rake opmerkingen wist hfi zfin toespraak zoo te kruiden, dat ieder spfit had toen dr. van Andel was uitgesproken. Alsnu werd gezongen Ps. 89 7 en 8, waar onder gecollecteerd werd voor den arbeid op het Zendingsterrein. Van 1 tot 2 uur werd gepauzeerd. Na de pauze bepaalde ds. Merkelfin ons bfi „De Javaansche Samenkomsten8. Hfi schetste ons die samenkomsten in hun ontstaan, in hun ontwikkeling en vooruitgang en schetste ons tevens de samenkomsten met de priojis. De oor sprong van een samenkomst is meestal te zoeken bfi een bezoek van ean helper aan een belang stellend lezer van het maandblad. Ten zfinen- huize worden dan buren en vrienden verzameld en zoo ontstaat soms na maanden aan zulk een plaats een geregelde samenkomst. De morgen samenkomst wordt als er eenmaal regel is ge- wfid aan de bespreking van een schriftgedeelte en de middagsamenbomst aan het stellen van vragen en beantwoorden daarvan naar aanleiding van dat gedeelte. Zoo wordt een bfibelvaste te Rotterdam, of ook iemand met den voornaam Harm ongeveer twee jaar gelsden in Dusseldorf had gewoond of daar vandaan was gekomen. Verder plaatste hfi in verschillende bladen advertenties, waarin hfi den vader opriep. Maar het was alles tevergeefs. Er kwam geen bericht, er daagde geen per soon op, hoewel reeds drie maandsn verloopen waren. Er moest raad worden verschaft. De burgemeester confereerde met Jansen. Er zat niets anders op dan het kind op kosten van onvermogen uit te besteden. Dat was Jansen, die zich in de afgeloopen drie maanden aan het kind had gehecht toch te machtig. „Neem nog geen maatregel, mfinheer de bur gemeester, ik kom van middag terug Ik moet eerst met m'n vrouw praten.8 Met deze woorden vertrok hfi. „Hfi neemt het kind zelf8, mompelde de bur gemeester. „Goeie kerels, die Jansens.8 En inderdaad verraste Berend Jansen z'n vrouw met bet voorstel, het kind als het hunne te aanvaarden. Zfi maakte niet de minste tegenwerping. „Waarom zouden we niet,8 zei ze eenvoudig, „we zfin er al zoo aan gewoon, dat we het zouden missen als we het afstonden.8 Eu zoo geschiedde het, dat het huisgezin van Berend Jansen, den bakker, met een werd ver meerderd. De praatjes op het dorp verstomden al spoe dig. Het werd bsschouwd alsof het altfid zoo was geweest. gemeente gekweekt, zfi het ook na jaren. Het psalmgezang wordt beoefend en pas na tfiden gelukt dit eenigen vasten vorm daarvoor te krfigen. De ontwikkelde samenkomsten zfin op Westersche wfize ingericht Des morgens wordt de Wet, des middags de 12 Art. gelezen. Het votum is gelfik bfi ons. Men moest wel met dezen vorm van godsdienstoefening aanvangen om het aan de ontwikkeling van het Oostersche gods dienstig leven over te laten welken vorm deze later zullen verkrfigen. De samenkomsten met de priaja's schetste spreker ook uitvoerig. De schroom eer men ter samenkomst gaat. De moeilfikheden om in te komen in de gedachtensfeer van hen en om in hun taal antwoord te geven op de vragen, die bfi hen rfizen over, Christus als Gods Zoon. Het geloof, de leer der verzoening, de drieeenheid enz., toonde spreker ons op heldere wfize aan. Met een opwekking tot steun door gebed en gave besloot hfi zfin toespraak. Onder hat zingen van „Hoort gfi die Stemme8 werd gecollecteerd voor de Kiosken op het Zendingsterrein. Thans liet de Zangvereeniging van Bsrgen op Zoom ons eenige liederen hooren o. a. de Zendingscantate. Als slot sprak ds. van der Kooi over De Zending, en de Toekomst er op wfizende dat de Zending toekomst heeft omdat gearbeid wordt aan het onvergankelfik Koninkrfik van Hem wien de toekomst zal zfin. Nadat ds. Wielenga allen had bedankt en ds. Merkelfin staande was toegezongen met het oog op zfin aanstaand vertrek „Da Heer zal U steeds gadeslaan8 sloot ds. Van der Kooi de samenkomst met gebed. De eerste collecte bracht op f88,de tweede f52,-. Al was de opkomst niet groot, toch was er genoten onder het kostelfik woord onzer voor gangers. UIT S>E MSB®. Uit alles, wat in de laatste weken in ons Nederlandsch Parlement, met name in de 2e Kamer der Staten-Generaal gebeurt, blfibfc het, dat er weer spoedig een stembusstrfid in 'fc zicht is. Men begint reeds stemming te maken. Aan de linkerzfide ziet men de toekomst niet zoo helder in. De voorteekenen wfizen er op, dat er voor haar gevaar bestaat, om in 1922 sterk in de minderheid te komen. En nu weten we, dat een zeker dier, wanneer het in de benauwdheid komt, wonderlfike en onberekenbare sprongen kan doen. De feestelfike stichting van den Vrfiheids- bond, bfi welke gelegenheid klinkende rede voeringen werden gehouden over de taak en de toekomst der vrfizinnigheid, welke als staat kundige partfi in 't geheel geen toekomst meer heeft, strekt daarvan ten bewfize Maar wie de verslagen van de Kamer-zittin gen heeft gevolgd weet, dat er in de laatste dagen een nieuw middel is aangegrepen, om den rechtschen burcht te bestormen en zoo mogelfik een bres in zfin muren te breken. Vooral de Antirevolutionaire partfi en hare leiders waren het mikpunt, waarop de scherpe pfilen der geheele linkerzfide, vrfiheidsbonders, vrfizinnig-democraten, sociaal-democraten, com munisten, trouw en hecht door éénen band met elkander verbonden, werden gericht. De Chris ten-Democraat Staalman deed aan dit spelletje mee en de Christen-Sociale „staatsman8 van de Laar koos natuurlfik, hoewel hfi nooit verzuimt, om er op te wfizen, dat hfi zuiver antirevolu tionair is, de zfide van de mannen, die öf wat het beginsel of wat beginsel en praktfik beide betreft, aan den kant der revolutie staan. Er werden allerlei verdachtmakingen in meer of minder bedekte termen uitgesproken ten opzichte van onze leiders en van de Antirevo lutionaire staatspartfi zelve. De Heer Mr. V. H. Rutgers verdient den dank van ons allen, maar ook van ons geheele volk, dat hfi de aanvallers in al hun kleinheid heeft ten toon gesteld. Misschien heeft het dit gevolg, dat ze nu voor goed van hun kwaal zfin genezen, 'fc Is althans te hopen Tot zfin groote verwondering werd Jansen ongeveer een maand later bfi den Burgemeester geroepen. „Jansen, er is van morgen een brief aan mfin adres gekomen met het poststempel Utrecht. Er zaten twee banknoten van 1000 gulden in en dit briefje.8 Hfi las het voor: „Yoor de opvoeding van het kind Harm dat onlangs op uw dorp is gekomen.8 Meer niet. Geen onderteekening. We weten dus nog niets. Hier is het geld. Het komt je toe. Doe er meö wat je goeddunkt.8 En Berend Jansen nam het geld aan en dacht er geen oogenblib aan wat er mee te doen. Dat was nog al logisch, vond hfi. Dsn volgenden marktdag ging hfi naar de stad en zette het geld vast op de bank en op zfin naam. Met rente op rente zou het een aar dig kapitaaltje vormen en als de jongen meer derjarig werd, had hfi een aardige spsarduit. En Berend Jansen glimlachte vroolfik. VI. Zoo verliepen de jaren. Met z'n eigen zoon kon Berend Jansen niets beginnen. Hg had de school verlaten en werkte in de bakkerfi. Maar het giüg niet. Dat-iederen-dag- precies-hetzelfde, iederen morgen voor dag en dauw op, de oven aangemaakt, dan aan het kneden en verder alles afhandelend, wat tot het bakkerfi-bedrfif behoort, de jongen kon het een voudig niet. Daarvoor was zfin aard te onrustig, z'n na tuur te wild. Hfi moest emotie hebben in zfin leven, niet Gelukkig behoeven we ons niet voor onze leiders te schamen. De eerlfikheid van mannen als Colfin en Iden- burg staat voor ons boven allen twfifel verheveD, en waarlgk niet alleen voor ons, maar ook voor hen, die beproefden door allerlei onvolledige en eenzgdige belichte voorstellingen het vertrou wen te schokken in hen, die ze tot hun meest te vreezen tegenstanders rekenen. Dergelfike gebeurtenissen echter, al hebben 20 n.«^00,n ®UCG0S «ehad, voorspsllen ons, wat we 1922 hebben te waehteD. Er zal een forsche aanval worden gedaan en onder onze tegenstanders zfin er, die niets ont zien. Make de zich openbarende vfiandschap onze mannen en vrouwen steeds wakkerder en waak zamer en geve de Heere ons kracht en moed, om onder de smettelooze banier der ons heilige beginselen den komenden strfid tegemoet te £aan Rrnttw» (Geld. Kerkbode.) Ubn-tin*. Mgrfe» cn S<ha>liil»iw. TWEETAL TE Den Bosch J. R. Goris, te Schoondfike n u r\' t> d- Meulen, t® Schoonoord. Driebergen D. B. Hagenbeek, te Vlaardingen A- Scheele, te Kapelle-Biezeliüge. Klundert: J. v. d. Meuleo, te Schoonoord; J. Wfiminga, te Dronrfip. BEROEPEN TE Britsum J. v. d. Meulen, te Schoonoord Lei muiden A G. Wolf, te Loanen-Vreeland MolenaarsgraafM. M. Horjus, te Hendrik- >i n I. n v ldo-Ambacht fc Zandt (Grou.)P. E van Schaick, te Strfien Nieuw-DordrechtJ. H. Lammertsma, te TT mi Appingedam Achlum H. Th. van Munster, Cand. te Amsterdam Haarlemmermeer: J. Wfiminga, te Dronrfip; Apeldoorn: Y. van der Zee, te Nieuw-Vennep Berkel en Rodenrijs P. Nomes, te Schildwolde. Ouderkerk a.d. Ysel. R. Brouwer, te Baarland; BrouwershavenB. Mefier, te Ierseke. AANGENOMEN NAAR Hoofddorp: J. D. Wielenga, te Anna-Jacober- polder SleeuwfikJ. H. Baumer, te Landsmeer BailenW. J. J. Velders, te Rottevalle Soest: J. Hoek, te Noord-Seharwoude. BEDANKT VOOR Zegwaart en 't ZandtR. Middelveld, te Hoog kerk Praesens c. a.S. van Leeuwen, te Houwerzfil HasseltJ. D. Wielenga, te Anna-Jacoba- Polder Maastricht: H. Veldkamp, te Onderdendam (Gron.) Oosterend (Texel)O. Boersma,teKoudum (Fr Rozenbur* A. J. Fanoy, te Oosterzee Anjum: E. C. v. d. Laan, te Lollum Broek onder AkkerwoudeIJ. van Dfik, te Nes en Wierum. AFSCHEID VAN IJsselmondeS. Idema (vertrekkende naar Winsum in Gron.) met Hebr. 13 20-21. Amsterdam ontving voor den missionairen dienst een legaat van f5000,— van Jonkvr. Martini Bufis. Ds. S. Doornbos van 's-Hertogenbosch hoopt 21 Sept. intree te doen te Amsterdam, na 18 Sept. bevestigd te zfin doords. L. Schouten. In Amerika is een belfideniskwestie aan de orde door bezwaren ingebracht tegen Prof. Janssen aan de Theol. School te Grand-Rapids. Er is nu door het curatorium een commissie van onderzoek ingesteld, aan prof. Jansen is een jaar vacantia gegeven met behoud van traktement, opdat alle reden van ergernis worde weggenomen voor hen, die meenen dat prof. Janssen verkeerde leeringen verkondigt. In 1920 was deze zaak ook reeds ter Synode, omdat altfid hetzelfde eentoonige leven, dag in dag uit om den menschen aan hun brood te helpen. Neen, de wereld inafleiding hebben, zaken doen. Dat was, wat den iongen machtig aan trok. Praten met de menschen ze niet bedriegen in den handel, maar toch zoo handelen non, enfin een buitenstander, iemand, die den han del verfoeit, zou zeggen, dat er een luchtje aan zat, ter wfi 1 anderen beweren, dat er in den han del veel door kan. Kfik, het was schier ongeloofelfik, maar dat zat reeds in den veertienj arigen j ongen 1 Het zat er in en het was er niet uit te krfigen, wat pogingen Berend Jansen ook aanwendde. Het kind had zfin vader niet lief. Die was streng voor hem. En inderdaad trad Jansen niet met tact op. Maar z'n eerlfike inborst kon het nu eenmaal niet dulden, dat gehuichel, die oneerlfike daden, vaak onder een vorm van onbaatzuchtigheid 1 Als hfi bfivoorbeeld dacht aan wat nog niet zoo heel lang geleden zich had afgespeeld tus- schen de twee jongens in zfin huis, dan kon hfi nog koken van woede 1 Z'n vrouw had beiden pepermuntjes gegeven, zooals wel meer gebeurde. Op het erf speelden ze er mee. Het had geregend en het was mod derig op den grond. Jan Jansen had de zfine spoedig opgegeten, op twee na, maar Harm had bfina allemaal nog. Hfi speelde er mee. Plots liet hfi ze in de modder vallen. „Ja, nu heb-je er niets meer aan.Nukun-je ze niet meer opeten," zei Jan op zfin manier meelfidend. „Maar ik weet wat. Ik heb er nog een paar. Die geef ik jou en jfi geeft de vuile aan mfi.8 (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1921 | | pagina 2