Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Aardenburg XI. (Slot). BOEKAANKONDIGING Godsdienstoefeningen in de Gereformeerds Kerken in Zeeland op ZONDAG 5 JDNI 1921. Class* Middelburg, Class» Zierikzet. De beroepen predikant van Scharendfjke, cand. G. Laarman van Den Haag, hoopt 10 Juli intree te doen. Bevestiging door den consulent Ds. W. Goedhuis van Haamstede. In de Classis Gorcum werd gerapporteerd dat de tekorten voor de Zending onrustbarend stijgen. Deputaten verzochten de Kerken op een Zondag in één der beide diensten bizonder de belangen der Zending te bepleiten. Dr. de Moor krijgt een tijdlang ont heffing van allen arbeid in de gemeente Utrecht om zich geheel te kannen wijden aan zijn taak voor de Liturgie-Commissie, door de Leeuwarder Synode benoemd. K. Offielë«l« B«rf<ht«n. Zondag 29 Mei in den namiddagdienst nam ds. A. H. Nieboer na een verblijf van 7 jaar afscheid van onze gemeente. Z.Eerw. bepaalde het aandachtig gehoor, dat in grooten getale was opgekomen bij 2 Thess. 2 1517. Na het uit spreken dezer leerrede richtte hij een woord tot den kerkeraad, den vertegenwoordiger der classe en de naburige kerk van Rilland, Br. B. W. de Graeff en bij afwezigheid van den Burgemeester tot den aanwezigen Wethouder, dhr. C. P. Vogelaar, daarna wendde hfj zich tot het personeel der Chr. School, Catechisanten, de verschillende Vereen. Organist en Koster, de leden der gemeente en de belangstellenden buiten de Kerkelijke en Burgerlijke Gemeente. Namens den kerkeraad, de kerk en de onder scheidene Vereen, sprak oud. C. Haverhoek een hartelijk woord, hetwelk gevolgd werd door dhr. de Graaft van Rilland, die eveneens eenige gevoelvolle woorden namens de Cl. Tholen en Rillands kerk tot den scheidenden leeraar en consulent richtte Op diens verzoek zong de gemeente haar leeraar toe de bekende zegen bede Ps. 121 4. De beëindiging geschiedde op de gewone wijze door onzen vertrekkenden leeraar, nadat nog gezongen werd Ps. 27 7. Omring 's Heeren zegen hem in zijn standplaats. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk. A. A. Allaart, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Geref. Kerken in de classis Zierikzee, gehouden 25 Mei 1921. Art. 1. Ds. F. Staal opent de vergadering, laat zingen Ps. 84 3, leest Ps. 84 en gaat voor in 't gebed. Art. 2 De brs. Dses en van Waveren zien de credentiebrieven na. Art. 3. 't Moderamen constitueert zich. Praeses is ds. F. Staal, scriba ds. W. Goedhuijs en assessor ds. Z. H oek. Art. 4. De provinciale deputaten ds Bouma, ds. v. d. Veen en ds. v. d. Kooij worden door den praeses verwelkomt. Art. 5. 't examen van cand. Laarman, be roepen predikant van Scharendijke vangt aan. Na onderzoek wordt cand. Laarman na advies van deputaten, provinciaal toegelaten met alge- meene stemmen tot den dienst des Woords en der Sacramenten, in de geref. kerken van Nederland. Art. 6. Pauze. Art. 7. Cand. de Boer, Theol. cand. aan de V. U. te Amsterdam wordt door de classe praeparatoir onderzocht en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken van Nederland. Art. 8. De notulen van de vorige verga dering worden gelezen en goedgekeurd. Zonne- maire geeft naar aanleiding hiervan een mede- deeling omtrent 't tractement. Art. 9. Ie. Een ingekomen stuk van de classis Amersfoort inzake ds. Veltenaar die't verband met de Geref. Kerken verbrak, wordt voor kennisgeving aangenomen. 2e. Inzake een schrijven van ds. S. uit A. neemt de classe voor dit jaar een gunstige be schikking. 3e. Met betrekking tot een schrjjven van br. Timmerman worden enkele nalatige kerken hare roeping t.o. van hulpbeh. Idioten onder 't oog gebracht. Art. 10. Een instructie van Kamperland tot approbatie van 't beroep van ds. van den Ende naar die kerk wordt door de vergadering ge hoord de kerken van Zierikzee en Zonnemaire ingewilligd, een andere instructie van die kerk teruggenomen. Een instructie van Bruinisse zal straks bfj 't vaststellen van 't quotum worden behandeld. Een instructie van Haamstede's kerk wordt teruggenomen. Art. 11. Ds Staal rapporteert, met 't oog op de zending. Ds. Wielenga namens de Evan gelisatie en inzake art. 13 welk rapport door ds. Staal wordt aangevuld. Art. 12. Als primi afgevaardigen van de Prov. Synode worden gekozen primi ds. F. Staal en ds. C. J. Wielenga, secundi ds. Z. Hoek en ds. Goedhuis, primi ouderl. D. Mulder en Dees, secundi ouderl. de Boer en van Waveren. Art. 13. Art. 41 levert niet veel bijzonder heden op als dat op voorstel van ds. Wielenga de vergadering besluit dit jaar geen kerkvisi tatie te houden, ook wordt de zendingsdag tot 't volgend jaar uitgesteld. Art. 14. Nadat de classisbeurten z\jn geregeld en 't eventueel vast te stellen quotum is mede gedeeld, sluit de praeses de vergadering, na dat de assessor in dankgebed is voorgegaan. Namens de Classe, Z. Hoek, h.t. assessor. Middelburg. Dinsdag 7 Juni a.s., des avonds van 7% 9 uur, houdt de Plaatsencommissie zitting in de Consistorie der Noorderkerk. De voornoemde Comm. J. W. den Hollander. C. van der Kleijn. W. van der Kleijn. Nader bericht over de Zeeuwsche Predikanten- Conferentie, Dinsdag 7 Juni a.s. te houden te Middelburg. De meer juiste formaleering van het onderwerp, waarover gerefereerd wordt op de morgenvergaderiDg is deze Het eigenaardig karakter van Gen- 2 4—25. Eenige van de stellingen die daarbij te verdedigen zijn 1. Genesis 2—3 is historie beschrijving. 2 Genesis 2 4 vormt grammatisch en logiseh een goed geheel. 3. Genesis 2 4 is opschrift boven Genesis 2 5 tot 3 24. 4. Genesis 2 4—25 vormt met Genesis 1 een harmonische eenheid. Van tegenstrijdig heid is geen sprake. 5 't Imperfectum cum wau consecutivum in vers 18 v.v. is terecht in de Statenoverzetting vertaald als plusquamperfectum. 6 De woorden„geboorten des hemels en der aardein Gen. 2 4 passen uitnemend bij de universeele beteekenis van de hoofdstukken 2 en 3. Gen. 2 4—3 25 is de geschiedenis der wereld in het begintijdperk. Domburg. Zondag j 1. nam onze geachte leeraar Ds. F. J. v. d. Ende, onder veel belang stelling afscheid van de gemeente. Tot tekst had Z Eerw. gekozen Hand 2:4?, na het uitspreken dezer leerrede, werden door hem toegesproken de Burgemeester van Dom burg, de Kerkeraad, Ds de Jager als afge vaardigde van de Classis Middelburg, de afge vaardigde van verschillende Kerken en in bij zonder de Jongelings VereenigiDg, waarna Z Eerw. waardeerende woorden werden toege sproken, namens den Kerkeraad en gemeente door ouderling Verstraate, waarna hem staande werd toegezongen het 4de vers van psalm 121, en namens de Classis door Ds. de Jager, hierna werd den scheidenden Lseraar nog toe gezongen de zegenbede uit psalm 134. Dat de Heere hem voor de gemeente van Kamperland mo*e stellen tot een rijken zegen Namens den Kerkeraad, S. Bossklaab, Scriba. Kapelle-Biezelinge, 29 Mei 1921. Zondag morgen na den dienst maakte onze geliefde Leeraar Ds. A. Scheele de Gemeente bekend, dat hij een roeping had ontvangen naar de Geref. Kerken Domburg en Westkapelle, geve de Koning der Kerk in het hart van onzen geliefden Leeraar, na tijd van beraad, dat de beslissing zoo moge vallen tot eere van 's Heeren Naam, tot zegen en blijdschap der Ge meente. (dat is: ik blijf bij ulieden), dat is de hartelijke wensch en bede van Kerkeraad en Gemeente. J. Zeöers, Scriba. Vacature beurten in de classe Zierikzee. BROUWERSHAVEN 7 Aug. Ds. Wielenga. 4 Sept. Laarman. NIEUWERKERK 27 Juli Ds. Wielenga. 7 Aug. Baaij. OOSTERLAND 10 Juli Ds. van den Ende. 11 Sept. Baaij. BRUINISSE 31 Juli Ds. Goedhuijs. 4 Sept. IToek. GEERSDIJK 3 Juli Ds. Baaij. 31 Juli Staal. 4 Sept. v. d. Eude. WISSENKERKE 7 Aug. Ds. Laarman. 4 Sept. Staal. 18 Sept. Goedhuijs. Op last van de classe, Z. Hoek. De Catechisaties van Dinsdag en Woensdag 7 en 8 Juni kunnen niet gehouden worden wegens Pastor. Conferentie en Partic. Synode. Het Ministerie van predikanten. Middelburg, 2 Juni 1921. Ontvangen d.t. van den heer W. Bedet een gift van f 10,gevonden in de collecte te Terneuzen. De pennigm. der Zending op Java. C. J. Hondius Jr. Ontvangen d.t. van den heer K. Polderman f 5 25 voor de dienstauto van ds. Merkelijn, gecollecteerd op een bruiloft te Biggekerke. C. J. Hondius Jr 's Heeren Loo. Ontvangen het busje van Izaak Verbert inhou dende de som van f 5,89% cent, waarvoor vriendelijk dank. J. Corré, Correspondent. Gevonden in de collecte le. f 10,dank offer voor Kerk en Armen; 2e. fl,Pinkster collecte Zending. Hiervoor zeggen dank Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen 150 halve centen van Neeltje en Adriana de Voogd, van Jan Christiaanse, St. Laurens 100 halve centen, van Marietje Keulemans 365 halve centen, en van de wed. M. Cornelisse f 0,25 en een zakje Zilverpapier. Mej. C. Littooij, Molstraat F 90, Middelburg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Hooggeachte Redactie, Mogen we nog eenmaal uwe gastvrijheid inroepen voor een laatste verantwoording Sinds de laatste opgaaf ontvingen we nog van de Geref. Kerk Oppenhuizen f 1.50,Kampen f10,Enkhuizen f 10,Leiden f5, Amsterdam f 10,N. N. f 0.50. In de collecte Krabbendijke f 2.50 de F. te Sch. f 5,door ds. Groeneveld te Neuzen f 10,ZendiDgs- commissie Goes f5, In totaal werd saamgebracht Door de broeders en zusters Aardenburg f 625,81% uit de kas der kerk Aardanburg f 150,00 door de broeders en zusters Oostburg f 524,25door de broeders en zusters classis Axel f 1291,75% overige kerken in Zeeland f 99,87 overige kerken buiten Zeeland f 612,78 particulieren buiten de claseis A. f 288,40 ver goeding comité steun tijdel. Mil. Tehuis f175,00; diversen, afbraak, orgelfonds, enz. f 390,18 totaal f4158,05. Onze bouwkosten bedroegen in totaal aan merkelijk meer n.l. f6455,96. Voor het ont brekende hebben we een geldleening uitge schreven ad f2400,die gelukkig in enkele dagen door de broeders en zusters te Aarden burg en Oostburg volteekend was. We zullen nu niet meer aankloppen bij de broeders en zusters in Zeeland, maar beproeven ODze interest in jaarlijksche aflossing saam te brengen. We hadden zoo graag met 't oog op allerlei arbeid te dezer plaatse zonder schuld het werk voorgezet, maar dit heeft niet mogen zijn. Dankbaar, zeer dankbaar zijn we voor hetgeen we ontvingen bijzonder in Oostburg en in de kerken in 't land van Axel, en van verschillende personen daarbuiten, meermalen werden we gesterkt door opwekkende brieven die de giften begeleidden, maar de steun van de kerkeraden in de provincie is ons bitter tegengevallen. Van de 46 kerken buiten de classis ontvingen we slechts f 99,87 gemiddeld 2 gulden. We hadden in onze onnoozelheid gemeend, dat na de golf van enthousiasme die er door Zeeland ging om Zeeuwsch-Vlaanderen te be houden er ook door de Geref. broeders wel iets voor zou wordeD gevoeld om dat Zeeuwsch- Vlaanderen voor Koning Jezus te winneD, om allen arbeid der Evangelisatie, zij 't met zwakke krachten verricht, krachtig te steunen. En de helft der kerken antwoordde nietDat geeft geen moed om verder te vragen, of de arbeid der Evangelisatie niet van de Provincie kan gesteund worden, of de Prov. Synode in dezen niet iets kan doen, 'n commigsie benoe men, lijnen uitstippelen, krachtig opwekken Broeders wat een rijk veld, maar als de helft der kerken niet eens antwoordt, hoe zullen we dan den moed vinden verder te dragen. Doch laat ons hopen, dat de belangstelling in den arbeid alhier grooter zal worden. Ook hierin willen wjj misschien te veel ineens» Aan hen, die met ons meeleven in 't b$- zonder aan hen van wie we bemoedigende brieven kregen, kunnen we, met dank aan den Heere mededeelen, dat er vooruitgang is. Als er een predikant optreedt is ons kerkje goed bezetonze Zondagsschool heeft zestig leer lingen, (waarvan slechts een enkele bfl onze kerk behoort,) ook het andere werk, dat gedaan wordt, is niet ongezegend gebleven. Al gaat het langzaam, al zjjn er omstandigheden, die wel eens den moed en de lust dreigen te ont nemen, dat we in vertrouwen op God voort zullen mogen arbeiden. En dat de Zeeuwsche broeders en zusters in vaak rfjk gezegende ge meentes ons niet mogen vergeten. Zjjn er nog kerken, die tot ander inzicht mochten komen, wat de steun voor ons betreft, ondergeteekende zal nog gaarne giften ontvangen. U, hooggeachte Redactie, dankend voor de gastvrijheid zoovele malen verleend. Namens de broeders en zusters te Aardenburg. Aardenburg, Mei 1921. A. I Catsman. Herinneringen uit de kinder- en joDgeliDgejaren van Dr. Abraham Knyper, bijeenvergaderd doorzijn eenig overgebleven zuster (Mevr. J. J. Ram melman Elsevier-Kuyper.) Kampen J. H. Kok, 1921. Met foto van het huis te Maassluis, waarin Dr. A. K. het levenslicht zag. Prijs f 0,90. De op brengst is bestemd voor het Miljoen fonds. Dit eigenaardig boekje zal wel vele nieuws gierige lezers vinden. Er is uit de jeugd van Dr. Kuyper niet veel te vertellen. Ds. Winckel geeft er in zijne levensbeschrijving dan ook schier niets van. Door intieme hand wordt ons hier een kijkje gegeven op den jeugdigen Abraham, waaruit blijkt dat in beginsel de eigenaardige trekken van Kuypers lateren levens arbeid reeds ia zijn jeugd bij hem te vinden waren. Zooals men met ernst de „Levensavond", zoo leest men met een glimlach over de guitige jongensstreken deze „Herinneringen." De schrijf ster heeft zich best van haar taak gekweten en verdient ook daarom den dank van allen, die zich met Dr. K. geestverwant voelen» Kerkhof. MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 23. Gasthuiskrbk 2 uur ds. J. H. Telkainp Hofplbinkbrk 9% uur ds. L. Bouma Voorber. H. Av.Bed. H. Doop en Openb. Bel. NToohdbbkbbk 9Vj uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. L. Bouma VLISSINGKN. Middklkbbk 91/i en 5% uur ds. J. Brinkman Abnemuidbn 9% en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. GUpingb 91/j en 2 uur ds. A. Heg Grijfskbbkb 9 en 2 uur ds. G. de Jager Koudbkbrkb 9 en 2 uur de. Brinkman van Westerlee. St. Laubbnb 9% en 2 uur ds. J. H. Donnar van Breda. Mbliskbbkb 9 en 2 uur ds. Vrieling van Scheemda. Bed. H. Av. en Dankz. OosTKAPBLi.b 9 en 2 uur Cand. Kraan van 's Gravenhage. Sbrooskbbkb 9 en 6% uur ds. A. L. Ru ijs van Dinteloord. Souburg 9% en 2 uur ds. G. F. Kerkhof Vbbrb 91/i en 2 uur ds. I. K. Wessels Vrouwbnpoi.dbb 9% en 2 uur da. F. W. J. Wolf 6 uur ds. A. C. Hejj Zendingsrede. Wbstkapbli.b 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Bbouwbbshavbn 9% en 2 uur Lez. eener Leerr. Bruinissi 10% en 3 uur Lez. eener Leerr. 0< lijnsplaat 9^ en 6 uur ds. F. Staal 2 uur Lezen eener Leerr. Gbbbsdiji 9%, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstbdb 10% en 3 uur ds. W. Goedhuijs Kampbbland 10, 3 en 7 uur Lez. eener Leerr. Nibuwbbkibk 9%, 2 en 6% uur Lez. eener Leerr. Oostbbland 9% en 2 uur Lez. eener Leerr. Sohabindijkb 10% en 3 uur Lezen eener Leerr. Wissbkbbkb 10 en 2% uur Lezen eener Leerr. Zibbikzbb 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonhbmaibb 9% en 2 uur ds. Z. Hoek Cl a 88e Tholen. AnkaJacobaPoldib 9% en2uur ds.J.D.Wielenga Bbbgbn op Zoom 9% en 5% uur ds. A. H.v.d.Koof Kbabbbndijkb 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. R. Brouwer van Baarland. Poobtvliit 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9 en 1% uur dhr. B. W. de Graaf Tholbn 9% en 2 uur ds. A. Bolwijn Oud-Vosmbbb 9% en 2 uur ds. C. Staal Bed. II. Av. en Dankz. C I h s 80 G o s Baarland 10 en 2% uur Lezen eener Leerr. Dbibwbgrn 9% en 2 uur ds. H. Brouwer Kapilli-Bihzilingi 9% en 2 uur ds. A. Scheele Bobsrli 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Qois 9% en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravmhpoldir 10 en 2% uur ds. W. Bosch van Almkerk. Voorber. H. Av. Hiinkbnszand 10 uur ds. P. van Dijk 2% uur Lezen eener Leerr. [ib8bkr 9% en 2 uur ds. B. Meijer Wimrldingi 10 en 3 uur ds. R. Brouwer Kruiningin 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Nibuwdobp 10 uur ds. G. Doekes 2% uur Lezen eener Leerr. Woi.phaartsdijk 9% en 2 uur da. A.P. Lanting Class® A x«l Azsl 9 en 2 uur ds. A. Thielen Hom 10 uur ds. H. v. d. Wal 3 uur Lezen eener Leerr. Oostbubg 10 en 2% uur ds. H. Z. de Mildt van Spjjkenisse. Oostburg (dienst Aabdrnburg) 10 uur Lezen eener Leerr. 6% uur ds. H. Z de Mildt Schoordijki 10 en 3 uur ds. P. J. Baaij Em. pred te Veere. Tirnbuzbn 9% en 2 uur ds. S. Groeneveld Ziamslao 9% en 2% uur NAGEKOMEN ADVERTENTIE De Heer en Mevrouw BOUMA Vertbegt gever, met dank aan God, ken nis van de geboorte van hun Zoon JAN ADRIAAN. Arnhem, 3 Juni 1921.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1921 | | pagina 3