Godsdienstoefeningen Offitlëoli B«ri0ht«n. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING De Heilige Historie; de Bgbelsehe Geschie denis aan kinderen verhaald, door J. C. de Koning, uitgegeven onder toezicht en met In leiding van ds. J. J. Knap. Diaconaal Correspondentieblad 19e jaar gang. No. 2 en 3. Febr.-Maart 1921. Kampen. J. H. Kok. Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBODE Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZOKDAfi 17 APRIL 1921. Class* Middelburg, Class* Zierikze*. Class* Tholen. Class* Go*s. Class* Axil. Bevestiging. Ds. Verhoef van Zeist beves tigde Zondag ds. J. W. Siertsema uit Grams- bergen overgekomen, tot 2en predikant, met Lev. 8 35: „gij zult de wacht des Heeren waarnemen". Gewezen werd op den zegen Gods over de gemeente te Zeist, die zich sinds 1891 in buitengewonen groei en bloei mocht ver heugen. Straks komt er ook een tweede kerk gebouw. Na de bevestiging zong men saam Psalm 123 1. Gelijk een knecht ziet op de hand des Heeren om nooddruft te begeeren, zoo slaan wfl 't oog op onzen God tot Hij ook ons genadig zij. Het is verblijdend, wanneer kerken overgaan tot uitbreiding van het aantal harer leeraars. Beter dan wanneer men het aantal verminderd, zooals helaas ook wel voorkomt. Professor in Afrika. Tot prof. aan de Theol. School te Potchefstroom is in plaats van dr. S. O. Los, die nu predikant te Den Haag is, benoemd ds. J. A. du Plessis, welke die benoeming aannam. Het Zendingscomité te O. en W. Souburg besloot een gift van f 100 te schenken aan ds. Merkelijn voor de zendiogsauto. Vinde dat goede voorbeeld op andere plaatsen navolging. En wel zoo spoedig mogelijk. De commissie van beheer in Den Haag slaagde erin een geschikt huis in de Weimar- straat aan te koopen voor pastorie voor ds. Vollenhoven van Oostkapelle. Er is dus nu uitzicht, dat ds V. kan verhuizen en weldra Zeeland zal verlaten. Prof. Dr. A. A. van Schelven heeft in de werken van het Historisch Genootschap uitge geven De Kerkeraadsprotocollen der Neder- duitsche vluchtelingenkerk te Londen, 1560 tot 63een zeer belangrijke bron voor de ge schiedenis der Gereformeerde Nederlandsche vlnchtelingen in de 16de eeuw, welke arbeid ongetwijfeld de waardeering verdient van alle kenners onzer kerkhistorie. Jubileum. Ds. G. Meijer van Marum in Groningen vierde dezer dagen zijn 25-jarig ambtefeest. Hij diende achtereenvolgens de kerken van Borger, Ezinge en Marum (sinds 1907). Ds. van Arkel van Soest hoopt te Utrecht intree te doen op Donderdag 2 Juni na Zondag 29 Mei bevestigd te zijn door ds. Rullmann. Aan de Kerk te Grijpskerk (Gr is vrjj vau successierechten gelegateerd f 500 door dhr. 11. Wristers. Ds. J. Tholer, van Nunspeet, hoopt 1 Mei intree te doen te Leerdam, na bevestigd te zijn, door ds. S. O. Los van Giessendam. Te Groningen hoopt men op 9 Mei a.s. de Noorderkerk in de Akkerstraat in gebruik te nemen. Ds. L. H. Duin. D. d. W. te Emmer- Compascuum, overleed in het U.K. Ziekenhuis te Zwolle, waar hij eene ernstige maagoperatie had ondergaan. Hij werd 62 jaar en diende achtereenvolgens Uelsen (Benth.), Zweeloo, Nieuw-Lekkerland en Emmer CompaECuum (sinds Dec. 1916). K. Arnemuiden, Zondag 10 April 1921, maakte onze Herder en Leeraar, de Weleerw. Heer Ds. J. Runia aan de Gemeente bekend, dat hij met vrijmoedigheid voor de roeping naar de Geref Kerk te Leksmond heeft bedankt Hierna werd door br. Ouderling Dekker Ds. Runia hartelijk voor dit besluit toegesproken, en de blijdschap van Kerkeraad en Gemeente geuit door Z. Eerw. staande toe te zingen de zegen bede uit Psalm 134 8, waarna Ds. Runia dankte voor de hartelijke woorden hem toe gesproken. Namens den Kerkeraad voornoemd, E. J0B3E, Scriba. boer van het land, die nooit verder is geweest schier, dan het in de buurt gelegen provincie stadje Diep medelijden met de arme moeder vervult hem. Samen bespreken zij alle mogelijke middelen, die naar zij meenen in het werk gesteld zouden kunnen worden, om de ongelukkige op te sporen. Baas Sinke stelt voor om de politie met een en ander op de hoogte te gaan brengen en daarna te zien wat hij zelf kan doen. Vrouw Lokkerse maakt hem bekend met de gevoelens van Jan Folmer voor haar dochter, waarop hg haar voorstelt, dat hij en Folmer samen naar Amsterdam zullen gaan om te trachten Marie op te sporen. De kwestie is hoe zij een aanrakingspunt met de politie zullen vinden om deze met het geval op de hoogte te stellen. Schrijf dan of stuur een telegram", verzocht de weduwe Lokkerse dringend. „Geen telegram" beslist hij. „Mensch, dan weet morgen het heele dorp het." ,'t Is waar. Maar schrijf dan. Ik ben zoo be angst, 't Is mijn dochter", krijt ze bijna. En de tranen beginnen te vloeien. „We zullen al het mogelijke doen en voor de rest ons vertrouwen op God stellen. Ik weet, dat als we op onderzoek uit zijn hier op het dorp een moeder bidt uit de volheid van haar hart, in geloovig vertrouwen op God. Dat zal ons kracht en sterkte geven, vrouw Lok kerse. Ik behoef je dat niet te vertellen, niet waar P" Nog even wordt er over gepraat. Scharendvjke. Heden ontvingen wij tot onze groote blijdschap het bericht van den Eerw. leer G. Laarman van den Haag, dat hg het beroep naar hier aannam en eerlang de ledige plaats hier hoopte te vervullen. De Heere be- krone dit besluit met Zijnen onmisbaren zegen. Hij bestrale zgn jeugdigen dienstknecht met een milde mate van zijn goeden en Heiligen Geest, en geve dat Z.Eerw. spoedig tot ons moge komen met een vollen en rijken Evangeliezegen. Namens den Kerkeraad. B. K. Hasker, Scriba. Ontvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classis Middelburg, a. Voor de hulpbehoevende Idioten en andere ellendigen Westkapelle f 5.b. voor de hulpbevosvende Kerken in de Provincie. Arnemuiden f 19,98 Domburg f 5,27Gapinge f 7,61Grgpskerke f 18,37Koudekerke f 15,03Vs St. Laurens f 5.36V2 Meliskerke f 15,07Middelburg 79,77% Oostkapelle f 11,45 Serooskerke f24,58; Souburg (Oost en West) f 19,93 Veere f 22,98l/s Viissingen f 55.Vrouwepolder f 10,62; Westkapelle f 4,50. Alle Collecten kwamen ditmaal op tijd binnen. Hartelgk dank broeders, dat Gij aan mijn vriendelijk verzoek voldeed. Laten wjj zoo doorgaan. Donderdag 12 Mei a.s. verwacht ik D. V. alle collecten voor onze Theologische School. De Correspondent voor de Classicale Collecten. Middelburg, 8 April 1921. A. Punt. Namens het Comité voor de a s. Ouderlingen- Conferentie te houden Woensdag 20 April a.s, in de Geref. kerk te Goes, verzoekt onderge- teekende de Geref. kerken in Zseland a.s. Zon dag deze Conferentie in den gebede te gedenken. S. Gkokneveld. SUPPLEMENT AGENDUM. Zseuwsche Ouderlingen-Conferentie. Onderwerp en stellingen van ds. J. H. Telkamp. Iloe komen we tot meerdere krachts ontplooiing? I. De leiding, die van ons uitgaat is onvol doende, waarvan de voornaamste oorzaken zijn a. het eigenaardige karakter van onzen tijd b. de wijze waarop onze verkiezing wordt geleid c. ons tekort in verstandelijke en practische ontwikkeling d. ons tekort in ijver. II. Het eigenaardig karakter van onzen tgd ligt vooral in de snelheid, waarmee de dingen zich ontwikkelen, en waartoe de wereldoorlog de voornaamste stoot gegeven heeft. Dit brengt op alle terrein de eisch van nieuw-orienteering. In zooverre bevreemdt het ons niet, dat we voor moeilijkheden staan, niet 't minst wat onze jeugd betreft. III. De wijze waarop wg verkozen worden is wel de juiste, maar wordt meermalen ernstig verzwakt door 'n te lichtvaardig wijken van den Kerkeraad voor het zgn. „bedanken voor de benoeming." Velen, die 'n drukke levens- practgk hebben, maken hiervan gebruik, waar door het ouderlingschap practisch wordt ver laagd tot bij-werk en de beste krachten voor 't kerkelijk leven teloor gaan. Sommige Kerke raden gaan zelfs nog verder en stellen derge lijke leden der Gemeente, die in het volle leven staan, niet eens op de groslijst van candidaten uit de overweging: „die bedanken toch." IV. De weg om deze ernstige oorzaak van innerlijke verzwakking van den Kerkeraad weg te nemen is a. bij de jaarlgksche en tusschentgdsche verkiezingen trouwer te leven bij onze K.O. art. 22, 5a, uitgave Renk. Rud. de M. 1909; b. afstand te doen van de gedachte, dat men 50 a 60 jaar moet zjjD, om ouderling te mogen wezen. V. Wat de verstandelijke ontwikkeling be treft worden door velen te hooge eischen aan ons gesteld. Om opzicht uit te oefenen over de leer in Kerk en Catechisatie behoeven wij niet in kennis te staan boven den dienaar des Woords; evenmin behoeven wij 'n evengroote kennis als de predikanten om de jeugd te leiden. Er is onderscheid tusschen leidiug geven en Zij geeft hem de adressen, die hij noodig heeft en gaat dan heen, lichter dan zg gekomen is baas Sinke gaat met Jan Folmer op onderzoek. En hoe het ook uitlooptGod zal het wel maken HOOFDSTUK XVI. „Wat nu?" vroeg Jan Folmer. Vermoeid liepen zij door de straat, waar Marie haar kamer had gehad. De mevrouw in de Vischstraat had gezegd, dat zij vertrokken was. Zg werd winkeljuffrouw. Maar waar hid zij niet gezegd. Toen waren baas Sinke en zgn metgezel naar het tweede adres gegaan. „Ja, hier is een mejuffrouw Lokkerse op kamer geweest. Maar ze is hier niet meer. Ze is heen gegaan." „Maar waarheen dan? had Jan Folmer on geduldig gevraagd. Hg had niet het minste begrip, hoe weinig notitie de menschen in de groote steden van elkaar nemen. „Wat weet ik dat? Zjj betaalde haar kamer huur en ging heen. Wat k*n het mg dan schelen, waarheen", gaf de hospita brutaal ten antwoord. Terwijl zij dit tot Jan Folmer zei, had baas Sinke haar doordringend aangezien. Maar hg kon niets meer zeggen, want met een „Dag, heeren" werd de deur dichtgeslagen. „Dat mensch vertrouw ik niet", zei Sinke halfluid. Jan Folmer keek op: „Denkt ge dan...?" Ik weet niets en ik denk niets. Maar ik ver trouw ze niet. Die oogen bevallen me niet, jong". (Wordt vervolgd.) leeren. De bekwaamheid om te leeren onder wijzen) verwerven de predikanten door studi0» onze bekwaamheid om te leiden ontleenen we aan 't profetisch deel van ons ambt als geloo- vigen. VI. Het tekort in onze verstandelijke ont wikkeling moet daarom toegeschreven worden aan het volgen met te weinig vrucht van het catechetisch onderwijs en de prediking voordat wg in 't ambt werden gesteld of aan dat cate chisatie onderwijs en prediking zelve. Leden der Kerk, die in hun jeugd niet voldoende door deze beide leer-middelen gevormd zijn, zgn daarom voor ons ambt ongeschikt. VII. Specialisten op ambtelijk terrein zooals jeugd-ouderlingen werken ten nadeele van de eenheid der Kerk, verzwakken het gezag van den Kerkeraad en zgn op de langen duur ook niet bevorderlijk voor de leiding der jeugd. Het Kerkelijk toezicht op Jongel.-Vereenigin- gen, enz. (voorzoover dat bestaansrecht heeft) bestaat niet in het geven van onderwijsdit ware in strijd met het karakter van dergelijke Vereenigingen. De Kerk doet zulks alleen door middel van hare Catechisatie. De bearbeiding van doopleden behoort tot het gewone huis bezoek, de werving van leden van Jong.-Vereen. enz. is de taak van haar propaganda-commissie. (Zie het schrijven van de Nederl. Bond van Jong.-Vereen. afd. Zeeland aan de Kerkeraden onder b, Zeeuwsche Kerkbode No. 12, 1921). VIII. Het tekort in onze practische bekwaam heid bij de beoefening van onze ambtelijke arbeid eischt geen afzonderlijke opleiding, doch wel 't uitschrijven van Kerkeraadsvergaderin- gen, waarin niet over de belangen der Gemeente doch over eigen wgze van arbeiden wordt ge handeld, onderwerpen als huisbezoek en kerk recht worden daar aan de orde gesteld. Ge- wenscht is een Centraal-bureau van onze Geref. Kerken voor bibliotheek, vakblad, desgewenscht gecombineerd met dat der predikanten (voor beeldDiacon. Correspondentieblad). IX. Onze te geringe ijver is resultaat van verschillende factoren te geringe waardeeriog en achting voor 't ambt bij de Gemeente (niet 't minst bg de jongeren), te weinig of te vor melijk gebed voor de ambtsdragers en hun arbeid door de Gemeente, oek in haar onder linge bijeenkomsten, enz. Deze ontmoedigende factoren kunnen alleen buiten werking gesteld door ons innerlijk te sterken in Christus, die ook onze Leidsman is. MiddelburgIn dank ontvangen door tus- schenkomst van br. I de Kam uit de collecte Gereformeerde kerk 81 halve centen. Namens de Commisse, L A. Tange, penniDgm. Viissingen, 11 April. Ontvangen als nagiften voor de auto van ds. Merkelijn tweemaal een gulden. Hiervoor onzen hartelgken dank. A. A. Roos, Scriba. Door H. J. Spruyt te Rgswgk (Z.H.) is, naar wg vernemen ter perse gelegd De Bgb. Geschiedenis van W. G. van de Hulst heeft zulk een opgang gemaakt, dat binnenkort reeds de 3e druk moet worden op gelegd. Van het voornemen om hiervan een goedkoopere editie te geven, moest men afzien de nog steeds heerschende duurte, benevens de booge loonen maken dit vooralsnog ondoenlijk. Het boek van De Koning zal tegen belaDgrgk lageren prijs verkrijgbaar worden gesteld. In dit nummer is in zgn geheel opgenomen een referaat door ds. Knoppers gehouden op een classicale diaconale conferentie te Deventer, over De geestelijke zgde van het Diaconaat mede in verband met het desbetreffende Beves- tigiDggformulier. Uit de historie wordt toegelicht hoe dit punt vroeger niet tot zijn recht is gekomen. Toch biedt de Schrift daarvoor vele gegevens. Dan wordt de geestelijke zgde in onderdeelen uiteen gezet en tenslotte aangewezen, dat dit wel onderscheiden moet worden van der ouderlingen taak. Dan volgt een verslag van een Conferentie in Groningen gehouden. Twee concrete vragen worden door K. v. M. beantwoord. Uit het goed voorbeeld van HeerjaDsdam blijkt wat een zwakke kerk op diaconaal gebied doen kan. Nog enkele interessante meedeelingen be sluiten deze alleszins lezenswaardige aflevering. Onze diakenen mogen trotsch zgn op hun Correspondentieblad. Hadden de ouderlingen maar iets dergelijks Kerkhof. MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. ïeidelb. Catech. Zondag 19. (Vr. 50 en 51). Collecte voor het tekort. Gasthuiskkrk 9% uur Vrijdag Hofplbinkkrk 2 uur Noordbbkwrk 9Vs uur 6 uur ds. G. de Jager van Grgpskerke. Huwelijksbevestiging ds. J. H. Telkamp ds. J. H. Telkamp ds. G. de Jager VLISSINGKN. Middelbeek 9% en 5% uur ds. J. Brinkman Voorber. H. Av. Arnbmuidbn 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. J. Runia Zendingsrede. Domburg 9 uur ds. F. J. v. d. Eade Voorber. H. Av. en Openb. Bel. 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinqi 91/* en 2 uur ds. J. Runia Geijpskbrkb 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. G. de Jager Koudbkbrkb 9 en 2 uur ds. A. C Heg St. Laurbnb 9% uur ds. W. Faber Openb. Bel. 2 uur Lezen eener Leerr. Mhlisebrei 9 en 2 uur ds. L. Bouma Collecte Theol. School. Oosteapbllb 9 en 2 uur ds.D.H.Th.Vollenhoven voarm. Openb. Bel. en Voorber. Sbroosebreb 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur da. W. Faber Souburg 9V# en 2 uur ds. G. F. Kerkhof Vbieb 9Vj en 2 uur Lezen eener Leerr. Vbouwbnpoldbb 9% en 2 uur da. F. W. J. Wolf voorm. Openb. Bel. Wiste apbllb 9% uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Bbouwbbshavbn 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Beuinissb 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Cilijnbplaat 9% en 6 uur da. F. Staal 2 uur Lezen eener Leerr. Gbbbsdijk 9%, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstbdb 9% en 2 uur ds. W. Goedhugs Rampbsland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nibuwbbebbe 9%, 2 en 6% uur Lez. eener Leerr. Oostbbland 9% en 2 uur Lez. eener Leerr. Schaebhdijkb 10% en 3 uur da. Z. Hoek Wissbebeeb 10 en 2% uur Lezen eener Leerr. Zibbikzbb 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnbmaibb 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. AnnaJacobaPoldbr 9Va en2uur ds.J.D.Wielenga Bbegbn op Zoom 9% en 5% uur ds. A. H.v.d. Kooi Rrabbbndijkb 9 en 2 uur ds. A. H. Nieboer Poorttlibt 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Billakd-Bath 9 en 1% uur dhr. B. W. de Graaf Tholbn 9% en 2 nar ds. A. Bolwgn Ouu-Vosmbbb 9% en 2 uur ds. C. Staal 6 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9% en 2 uur da. R. Brouwer Dbibwkobn 9Vj en 2 nur Lezen eener Leerr. Rapbllb-Bibzblingb 10% en 3 uur da. I.K.Wessela van Veere. Bobsblb 10 en 3 uur da. H. Brouwer Gobb 9% en 6 uur da. R J. v. d. Veen 's Geatbnpoldbr 9% en 2 uur Lez. eener Leerr. Hbineinbzand 10 en 2% uur da. P. van Dgk Ibrsbeb 9% en 2 uur ds. B. Meijer Wbmbldingb 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Rrüiningin 9% en 2 uur Lezen eener Leerr, Nibuwdobp 9Va en 2 uur ds. G. Doekea Wolphaartsdijk 9% en 2% uur Lez. eener Leerr. Axbl 9 en 2 uur Hobk 9 en 2 uur Oostburg 10 en 2Va uur ds. A. Thielen Lezen eener Leerr. Cand. D. van Dgk te Ooater-Ngkerk. Oostburg (dienat Aardinburg) 10 uur 6% uur PoHOOSDiJiB 9% en 2 uur Tbrniüssn 9% en 2 uur Zaamslag 9% en 2% uur Lezen eener Leerr. Cand. D. van Dgk da. J. R. Goris ds. S. Groeneveld ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1921 | | pagina 3