Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING VEREENIGINGSLEVEN Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 10 APRIL 1921. Glass© Middelburg, Glass© Zierii&zee. Glass© Tholen. Class© Goes, Glass© Ax©l. kunnen bouwen. Die kerkeraad is actief en toont den nood der tijden te verstaan. In som mige stadskerken mocht men de slaapmutsen wel eens afdoen K. AGENDUM voor de Zeeuweche Ouderlin gen-Conferentie te houden te Goes, Woensdag 20 April 1921, aauvaDg 10 uur. 1. OpeniDg. 2. Teekening presentielijst. 3. Openingswoord. 4. Bespreking en vaststelling ontwerp regeling. 5. Verkiezing moderamen. 6. Benoeming Finantiëele-Commissie. 7. Referaat dr. J. Brinkman 12l/é uur. Pauze 1—2 uur. 8. Bespreking referaat. 9. Referaat ds. J. H. Telkamp 3 uur. 10. Bespreking referaat. 11. Bepaling plaats en tijd volgende Con ferentie. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. Het Comité, J. W. Bakker, Axel. D Scheels Az Ter Neuzen. Ds. S. Groeneveld, Ter Neuzen. Onderwerp van dr. Brinkman De herderlijke verzorging der gemeente in het huisbezoek Stellingen I. Onder deze herderlijke verzorging is te verstaan de ambtelijke arbeid, door de opzieners der gemeente ten koste gelegd aan de indivi- dueele geloovigen in onderscheiding van den arbeid aan den bouw van het geheel der ge meente, welke geschiedt in den publieken dienst des Woords. II. Zy is gericht op den geestelijken welstand van de afzonderlijke leden der gemeente en de openbaring van dien welstand in het leven der natuur en der genade. III. Zij is gegrond in de H. S. blijkens velerlei voorbeeld en voorschrift daar gegeven. IV. Zy is opgedragen aan de opzieners der gemeente en behoort dus niet alleen te geschieden door de ouderlingen in engeren zin, maar ook door de dienaren des Woords. V. Met name in de Geref. Kerken is het belang van dezen arbeid ingezien en werd ook steeds in eere geheuden. VI. In onze dagen van afval en geestelijke inzinking is het voor de gemeente des Heeren dringende behoefte, dat deze arbeid met de uiterste nauwgezetheid worde verricht. VII. Niet alleen over de belijdende leden, maar ook over de doopleden der gemeente strekke zich deze herderlijke zorg uit. Men trachte zooveel mogelijk met de gezinnen in hun geheel samen te spreken. Slechts in bepaalde gevallen ban dele men met de leden van het gezin afzonderlijk VIII. Gebroken worde met de bijna algemeen heerschende gewoonte om deze herderlijke zorg te laten opgaan in het éénmaal per jaar huis bezoek doen. Men verrichte deze arbeid ook niet langer los van de Avondmaalsvoering, maar bezoeke heel de gemeente éénmaal per jaar vóór de Avondmaalsviering en éénmaal per jaar daarna. IX. Met dit tweemaal per jaar bezoeken van de gansche gemeente meene men echter niet voldoende zorg aan dezen arbeid te hebben besteed. Onderscheidene gezinnen en personen hebben daarenboven nog bijzondere bearbeiding noodig. Hierover beslisse echter de Kerkeraad na kennis genomen te hebben van de rappoiten over de gedane bezoeken en de opgedane onder vindingen. X. Opdat deze arbeid in goede orde geschiedex voere men in elke gemeente (kleine of groote' wykverdeeling in, alsmede eene billijke arbeids" verdeeling, zoodat niet langer het grootste ge" deelte van dezen arbeid voor rekening kom1 van de dienaren des Woords. XI. Elke Kerkeraad bepale, op welke wijze deze arbeid dient te worden verricht en welke zaken daarbij ter sprake behooren gebracht, zij het dan ook, dat veel aan de prudentie der opzieners of pastores moet worden overgelaten. XII. Men zij bedacht op continuïteit en houde*daartoe„bij elk volgend bezoek rekening met wat een vorige maal ter sprake kwam. Aanteekening van wat behandeld werd is daarom dan ook noodzakelijk. XIII. Deze arbeid ga niet op in het voeren van gesprekken over de bevindingen des geloofs, maar handele eerst over het godsdienstig leven in het gezin, over de verhoudingen in het gezin, over de opvoeding der kinderen, over de ver houding tot de kerk, over het gébruik maken der genademiddelen, over het vereenigingsleven, over de verhouding tot het leven in staat en maatschappij, en ten slotte over de persoonlijke verhouding tot God. XIV. Zoo mogelijk geschiede voorafgaande aankondiging, op welken dog en in welk ge deelte der wijk deze arbeid zal geschieden, opdat ieder, indien eenigszins mogelijk, zorge thuis te zijn. De Classis Axel zal D. V. vergaderen Don derdag 12 Mei, des voormiddogs 10 uur, in de Geref. Kerk te Terneuzen. Ponten voor 't agendum in te zenden voor 26 April by eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk, H. v. d. Wal, praeses. J. Scheelk, scriba. KORT VERSLAG der Classicale Diaco nale Conferentie der classis Axel, ge houden op Dinsdag 5 April 1921 in de Geref. kerk te Terneuzen. Aanvang 10l/s uur voormiddag. 1. Namens de roepende Diaconie van Ter neuzen opent br. D. H. Littooij de vergadering. Laat zingen Ps. 119 3 leest 1 Timotheus» 3 8 16 en gaat voor in gebed. Br. Littooij spreekt een kort welkomstwoord tot de aan wezige diacoDiën en de broedeis adviseurs ds. Groeneveld van Terneuzen en ds. Thielen van Axel. 2. Bij het vaststellen der presentielijst blijkt, dat behalve Hoek alle Diaconieën vertegenwoor digd zijn. 3. In het moderamen worden gekozen de broeders J. Rooze, praesesD. H. Littoojj, scribaJac. de Ruyter, assessor. 4. De notulen der vorige Conferentie wor den gelezen en na een kleine opmerking vast gesteld en geteekend. onderzoek naar de vrucht der vorige Conferentie blijkt dat de verschillende Diaco nieën trachten te wandelen in de lijn die de Conferentie aangeeft. Bepaalde feiten als vruch ten der voiige Conferentie werden niet genoemd. Pauze van 12 tot 1 uur. 6. Na bet zingen van Ps. 81 1, opent de praeses br. J. Rooze de middagvergadering en stelt aan de orde de behandeling van een in gekomen schrijven van de Diaconie van Hein- kenszand wat aangehouden wnrdt tot na de behandeling van de vraag van TerneuzeD. 7. Behandeling van de vraag van de Diaconie van Axelis het de roeping van de Diaconie om degenen die door werkeloosheid in behoef tige omstandigheden zijn gekomen, te onder steunen na toelichting van de Diaconie van AxöI en na bespreking sprak de Conferentie uitDe Classicale Diaconale Conferentie van de Classis Axel is van oordeel, dat de vraag van de Kerk vau Axel in zooverre met een ja moet beantwoord, dat de diaconie moet zorgen, dat niet ééu lid harer kerk, tijdelijk onverzorgd, van gebrek zou omkomen, echter zal het de taak der diaconie zjjn om de verantwoordelijk heid tot voorziening in dagelyksch brood daar te brengen waar die behoort, wijl langs andere wegen de toestand, die door werkeloosheid in treedt moet voorkomen of verholpen worden. 8. Behandeling van de vraag van de Diaconie van Terneuzen: Is bet gewenscht, en zoo ja boe dan te komen tot oprichting van een rust- buis voor ouden van dagen. Na een breedvoerige toelichting van de Diaconie van Terneuzen en na bespreking sprak de Conferentie uit De Classicale Diaconale Conferentie van de Classis Axel, acht het niet in principe gewenscht om te komen tot het oprichten van een rust huis voor ouden van dagen wijl gezinsver pleging ideaal is, aangezien er echter gevallen kunnen voorkomen, waarin het wel gewenscht is, verzoekt de Conferentie het Comitié der Provinciale Diaconale Conferentie een broeder te zoeken om over dit onderwerp op de e.v. Provinciale Diaconale Conferentie een referaat te houden. 9. De Diaconie van Heinkenszand zal be richt gezonden worden. 10. Br. de Ruyter brengt verslag uit namens de fioantieele commissie, de praeses zegt hier voor dank. Inplaats van Br. Los wordt in de finantieele Commissie benoemd Br. C. Wolfert van Terneuzen. 11. Rondvraag. Hierbij spreekt Br. Weesels een woord van dank tot de vergadering en verzoekt als lid van het Comité der Centrale, Diaconale Conferentie dat elke Diaconie zal behandelen de regeling van onderlingen steun der Diaconieën. 12. Voor de eerstvolgende Conferentie wordt Oostburg aangewezen als roepende Diaconie. 13. Het kort verslag der Conferentie wordt door den assessor gelezen en goedgekeurd. 14. De Praeses dankt de verschillende Diaconieën en de broeders adviseurs voor bun trouwe opkomst, waarna men zingt Ps 8112. Ds. Groeneveld gaat voor in dankgebed. De praeses sluit de vergadering. Namens de Conferentie, Jac. de Ruijtkr, Assessor. De Classis Middelburg vergadert D.V. Dinsdag 10 Mei a,s. in de Gasthuiskerk te Middelburg. Punten voor het agendum behooren in te komen vóór 28 April a.s. by ds. J. H. Telkamp. Namens de roepende Kerk van Middelburg, Ds. J. H. Telkamp, praeses. C. Weeda, scriba. Aan de Kerkeiaden van de Classis Walcheren. De Kerkeraden van Middelburg en Oost- en West-Souburg noodigen de Kerkeraden der Classis uit tot eene vergadering op Donderdag 14 April a.s. des namiddags te twee uur io de Consistorie Hofpleinkerk, om acte van ontslsg te verleenen aan ds. F. J. v. d. Ende by zyn a.s. vertrek naar Kamperland. Ds. L. Bouma. Ds. G. F. Kebkhof. Westkapelle. Zondag 3 April maakte de WelEerw. Heer ds. F. J. v. d. Ende de ge meente bekend, dat hy de roeping naar Kam perland gemeend bad te moeten aannemen. Als we, kerkeraad en gemeente, niet konden zeggen „Uw wil geschiede", dan zou ons dat besluit dubbel zwaar vallen. Het doet ons weemoedig aan, dat we onzen Dominé, bemind, en geacht zelfs door tegen standers, moeten afstaan aan Kamperland, welke gemeente wij kunnen gelukwenscheD. Namens den kerkeraad, J. Kooiman, Scriba. Middelburg. Mag ik de Br. en Zdie op den zitlingavond van de Plaatsencommissie j 1. Woensdag hun plaatsengeld voor de Noorder- kerk niet voldaan hebben, verzoeken, om het alsnog by koster Holthuyzen te willen be zorgen J. W. den Hollander. Gevonden in de collecte voor de armen een gift van f 200, te verdeelen als volgtvoor de Kerk f 100, voor 't orgelfonds f50 en voor de Zending f50 met bijgaand motto: „Uit dank baarheid". Bovendien ontvangen van de meisjesvereeni- ging „Ruth" f5,voor de kerk. Hiervoor onzen hartelyken dank. Namens den Kerkeraad, A. A. Roos, scriba. Met vriendelyken dank ontvangen vanN.N. f 1,50 voor de auto van ds. M. en voor de Zending van Laurina Vreeke 100 halve centen en zilverpapier en theelood van dhr. C. Mej Kerkhof. ZENDING. Met vriendelyken dank ontvangen door be middeling van mej. Sinke van de kinderen der Cbr. School te Ierseke een party zilverpapier en capsules en van de Zendings-VereenigiDg „Trifosa" te Ierseke f 16,25 Deze Yereeniging zond vier oude zilverbons a f2,50, die door op zending naar het Ministerie van Financiën nog ingewisseld werden. Mej. C. Littooij. Middelburg, Molstraat F 90. Stemmen (les Tyds. Afl. 5. Maart 1921. Utrecht, G. J. A. Rnys. Ia het tweede stuk over Hamlet behandelt prof. Is. van Dyk de opvatting van Richard Loening, hier eu daar een woordje van critiek er bijvoegend. Dit artikel wordt vervolgd. We krygen ook nog des schry vers eigen opvatting. G. van den Burg levert ia Viclrix een fijoge- voelde schets, ryp werk. Dr. Böhl bespreekt „Mimus en Drama op het Babylonische Nieuw jaarsfeest". Mr. A. de Graaf behandelt een actueel onderwerp: Zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind, een zeer interessant referaat, gehouden op den Centraalbond van Christ. Pbilantr. Inrichtingen in Nederland. Willem de Meróde biedt een 9-tal Gedichtjes. Deze aflevering wordt besloten met een bui- tenlandsche kroniek van Baarbé over „Het Russische Probleem". Ditmaal geen recensie van boeken. Geref Theol. Tijdschrift. Afl. 10. Febr. 1921. Baarn. R. K. v. d. Berg. Naar aanleiding van een boek van Martin Kegel schryfc prof. Aalders over de Reformatie van Koning Josia en de Pentateuch-kwestie, een artikel dat nog vervolgd zal worden. Dr. A. A. van Schelven geeft een opstel over de Immanuelsprofetie Jes 7 14, waarbij hy na druk legt op het feit, dat Jesaja zyn zoontje Scheaïjaschub moest meenemen geen figu rant, maar interesserend deel, waarvan dan in vs. 16 sprake zou zya. Ds. Waterink geeft een vlotgeschreven Kroniek van 5 bladzijden, die ieder met voldoening lezen zal. Eenige in 't vorig jaar verschenen boeken worden door hoogleeraren aangekondigd. Kebkhof. Stille dingen Verzamelde Schetsen door W. G. v. d. Hulst, ingeD. f 2 00, geb. f 2,75. G. F. Callenbaeb, Nykerh. Als tweede deel van den 24en jaargaDg der Chr. Bibliotheek werd ons ter recensie gezon den e9n bundel verzamelde schetsen van den heer W. G. v. d. Hulst Het zyn er een twaalftal van verschillende grootte, die tezamen ongeveer een 50 blz. druks beslaan. In deze schetsen doet de heer v. d. Hulst zich weer kennen als een fijn psycholoog meesterlijk beschrijft hy de innerlyke roerselen van het manschelyk hart. Gedurig wijst hy op de dierbaarheid van Chris tus, vooral iu lijden en doodsure. De beslist christelijke toon maakt deze schetsen tot een gewaardeerd bezit. Letterkundig staan zy ook hoog natuurlijk is er verschil soms spint de heer v. d. Hulst de dingen te zeer uit en wordt hy langwijlig en eentonig, zooals b.v. in Zon nige Pascben. Mienlje, Alleen, en ook Jet die de oudste was, zyn aangrijpend schoon. De in- teekenaars op de Chr. Bibl. zullen den heer Callenbaeb dankbaar zyn voor het opnemen dezer schetsen. Eén bezwaar hebben wy slechts wel wijst de schrijver sterk heeu naar Christus, maar hy teekent niet de kracht en troost, welke er ligt in het Woord des Heeren men krygt zelfs den indruk op blz. 63, dat hy de Schrift van betrekkelijk weinig waarde achtin de zielsoverleggingen der verschillende personen is er zelden of nooit een pleiten op de beloften Gods en werkzaam zyn met bepaalde uitspra ken der Schrift. Dit nu achten wy in dit overigens voortreffelijk boek een leemte. J. D. Wielenga De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel* vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster voor a.s. Zondag Voor de pauze: Hand. 4 en 5 door J. P. Baan. Na de PauzeArt. 17 A. R. P. door G. de Wolff. Chr. de Brüijn, Voorzitter. P. v. Dijk, Secretaris. MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondsg 18. Gasthuiskerk 2 uur ds. J. H. Telkamp Hofpleinkerk 91/i uur ds. L. Bouma Wcensdag 10lA uur Huwelijksbevestiging Noorobbksuk 9Vs uur ds. J. H. Telkamp 6 nur ds. L. Bouma VLISSLNGËN. Middklkerk 9Vj en 5Vj uur ds. J. Brinkman Arnbmuidbn 9Vs en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Ga i'ingb 9l/s uur Lezen eener Leerr. 6l/j uur ds. I. Wes8els Openb. Belijdenis. Qbijpskbuk» 9 uur ds. G. de Jager 2 uur Koudekerk® 9 en 2 uur ds. A. C, Hey St. Laubhns 9Vj en 2 uur Lezen eener Lserr. 6 uur ds. G. de Jager Mbliskirke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. G. de Jager Oostkapbllb 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Sbbooskbbkb 9 en 2 uur ds. W. Faber Voorm. Openb. Belijdenis. Souburg 91/* en 2 uur ds. G. F. Kerkhof Vbbri 9Vj en 2 uur ds. I. K Wessels Bed. H. Av. en Dankz. Woensdagav. 7 uur ds. A. Merkelyn Mededeelingen ZendiDgsterrein. Vroüwbnpoldbr 9Vj en 2 uur ds. F. W. J. Wolf Wbstkapbllb 9*A uur ds. F. J. v. d. Ende 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 93^ en 2 uur Lezen eener Leerr. Bruinisbb 9xA en 2 uur Lezen eener Leerr. O lunsplaat 9lA en 6 uur Geen opgaaf ontv. 2 uur Lezen eener Leerr. Gbirsdije 9Vb 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstbdb 9Vi en 2 uur ds. W. Goedhuys Kampbbland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nibuwbrkirk 9xA, 2 en 6l/i uur Lez. eener Leerr. Oostbrland 9LA en 2 uur Lez. eener Leerr. Schabbsdijkb 9rA en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissbkbbkb 10 en 2Vi uor ds. F. Staal Bed. H. Av. en Dankz. Ziirikzbb 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnbmairb 9Vj en 2 uur ds. Z. Hoek AnnaJacobaPoldbb 9Vs en2uur ds.J.D.Wielenga Bbrgbn op Zoom 9Vi en uur ds. A. H.v.d. Kooi Kbabbbndijkb 9 en 2 uur ds. S. J. Vogelaar van Acbteveld. Poorttlist 9V^ en 2 uur Lezen eener Leerr. Killand-Bath 9 en l1/, uur dhr. B. W. de Graaf Tholin 9l/t en 2 uur ds. A. Bolwijn Oud-Vosmbbb 9V»2 en 6 uur ds. C. Staal Baarland 9V« en 2 uur ds. R. Brouwer Dribwhgbn 9Vs en 2 uur ds. H. Brouwer Kapbllb-Bibzblingb 10 lA en 3 uur ds. A. Scheele Openb. Belijdenis. Borsblb 9Vj en 2 uur Lezen eener Leerr. Gobs 9Vj en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9Vi en 2 uur Lez. eener Leerr. Hbinebnbzani? 9xA en 2 uur ds. P. van Dyk Ieesbkb 9Vs en 2 uur ds. B. Meyer Wsmeldingb 91/i en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningbn 91/i en 2 uur Lezen eener Leerr. Nibuwdorp 9Vj uur ds. G. Doekes 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaastsdijk 9lA en 2 uur ds. A. P. Lanting A.xbl 9 en 2 uur ds. A. Thielen Qobs 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostbuss 10 en 2Va uur ds. S. Groeneveld Oostburg (dienst Aabdbnbubg) 10 uur Lezen eener Leerr. 6l/s uur ds. S. Groeneveld 8chooxdijei 9Vj en 2 uur ds. J. R. Goris Bed. H. Av. en Dankz. Tbrnbusbn 9Vi en 2 uur ds. S. O. Los van Giesendam. Zaamslaq 9 en 2 uur Geen opgaaf ontv.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1921 | | pagina 3