Godsdienstoefeningen Gevraagd een net Meisje INGEZONDEN STUKKEN. Aardenburg X. Het hongerend Duitschland BOEKAANKONDIGING De Macedoniër. Afl. 9, 10. October 1920. De kleinste BQbel van Nederland. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. Negende jaar gang. Afl. 10. 11 en 12 Aug Sept. en Oct. 1920. Utrecht G. J. A. Ruys. De geheimzinnige schat, door H. W. Hoekstravan der Meer Czn. Uitgave van de Uitgevers-Mg E. J. Bosch Jbzn. te Baarn- De Club op Klompen, door J. M. Wes tenbrinkWirtz. Uitgave van deUit- gevers-Mg. E. J. Bosch Jbzn. Baarn. VEREENIGINGSLEVEN in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 17 OCTOBER 1920. Classo Middelburg, Glass* Zierikzet. Glasse Tholen. Glasse Goes. Class* Axel, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Middelburg, October 1920. Hooggeachte Redactie Gaarne ontvangt de Zondagsechoolver. Jachin een klein plaatsje om een bekende zaak onder de aandacht uwer geachte lezers en lezeressen te brengen. Bg voorbaat onzen dank voor de gast vrijheid in de veelgelezen Kerkbode. Het is een bekende zaak, dat het leven tegenwoordig duur genoemd wordt. Alles wat noodig is om in het leven te blijven als voedsel, kleeding, schoeisel enz. blijft duur. In dezen duren tijd zal het a.s. Kerstfeest gevierd worden met de kinderen der Zondags schoolver. Ook feestvieren zal duur zijn. Doch duurder is na het feest de kinderen te verrassen met een warm kleedingstuk, dat langer genot blijft geven als het hooren der vertelling en het zingen der Kerstliederen. Toch zal het een groote vreugde zijn voor ons als lid der Zondagsschoolver. als we evenals vorige jaren in de gelegenheid gesteld worden om alles te blijven doen zooals voorheen, en als dat kan, dan zal er ook nu weer vreugde zijn bij vele kinderen na het Kerstfeest. Beleefd verzoeken wij U, nu de ijverige dames met hunne lijsten ook weer aan het werk gaan, om ook dit jaar ons in dit heerlijk werk met uwe gaven te steunen De uitkomst van vorige jaren geeft ons allen moed op een goeden ofloop. Met vr. br. gr. Namens het Bestuur, I. Verelst, Secretaris. L. S. Den 17den Augustus 1920 is Ds. J. C. Sikkel in Christus ontslapen. Maar hij leeft voort in de harten van duizenden, die zgn woord hebben gehoord, of zijn geschriften hebben gelezen. Bovenal heeft hij in die harten aangekweekt diep ontzag voor het Woord Gods. En juist door de prekiking van Ds. Sikkel is het ge weest, dat velen de beteekenis van het Woord Gods, de eischen, die het stelt, den troost, dien het biedt, voor het persoonlijk leven, voor heel het leven der menschen, hebben leeren verstaan. Toen dan ook bij eenige broederen de ge dachte opkwam om een blijvend aandenken aan Ds. J. C. Sikkel te stichten, begrepen ze, dat hg niet door een grafmonument of iets van dien aard moest worden geëerd, maar door, zoo het mogelijk was, zijn hoofdwerk, waarbij het Woord Gods in het middelpunt stond, voort te zetten. Merkwaardig was het, hoe allen, die, toen een voorloopige oproep in de bladen verscheen, blijk gaven van hun sympathie, door dezelfde gedachten bleken bezield. En toen in Amsterdam een vergadering werd gehouden, waarop afgevaardigden uit ver schillende kringen, waarin Ds. Sikkel gearbeid had, alsook tal van vrienden aanwezig waren, kwam ook daar dezelfde gedachte tot uiting. Zoo rees dan het plan een fonds te stichten, dat zou kunnen dienen om zooveel mogelijk voort te zetten den arbeid van Ds. Sikkel en dat door het dragen van zijn naam ook voor het volgend geslacht vertolken zou, hoe het zaad door Ds. Sikkel gestrooid in naam des Heeren, niet onvruchtbaar is gebleven. In de eerste plaats zou uit zulk een fonds kunnen worden bekostigd de uitgave van ver schillende preeken en van een aantal grootere of kleinere werken, die na den dood van Ds. Sikkel afgemaakt in portefeuille werden ge vonden. In de tweede plaats kan worden getracht verschillende reeds gedrukte doch uitverkochte werken van Ds. Sikkel op nieuw uit te geven, als ook, daarvoor in aanmerking komende artikelen uit bladen of tijdschriften te doen herdrukken. Terwijl eindelijk in de derde plaats door zulk een fonds kan worden gepoogd het werk van ds. Sikkel in dien zin voort te zetten, dat steun werd geboden aan de uitgave van ge schriften, die zich bezighouden met de verklaring van het Woord Gods overeenkomstig de Gere formeerde belijdenis. Ben grootsch plan, dat veel geld kosten zal, maar een schoon plan, waardoor niet slechts ds. Sikkel zou worden geëerd, maar ook ons volk kon worden gezegend. Daarom durven ondergeteekenden met ver trouwen tot U te komen en U te vragen wil voor een te stichten Johannes Cornelis Sikkel Fonds met het bovengenoemde doel, een, kon het zijn, wat groote bijdrage toezeggen of zen den, liefst vóór den 15den October, aan den Heer H. Munnik, Amsterdam, Allard Pier son straat 5huis. Het Comité Prof. Dr. F. W. Grosheide, Amsterdam. Prof. Mr. A. Anema, Zantvoort. Ds. K. Fernhout, Amsterdam. Mr. G H. A. Grosheide, Amsterdam. J. Balhuizen, Amsterdam. H. Munnik, Amsterdam. Ds. H. Brouwer, Heemstede. Ds. J. C. Rullmann, Utrecht. Mr. G. van Baren, Schiedam. Dr. K. Dijk. 's-Gravenhage. J. P. Thierry, 's-Gravenhage. J. Timmermans, Hjjlaart (Fr.). A. Verleur, Watergraafsmeer. Hooggeachte Redactie, Ontvangen sinds laatste opgaafGeref. kerk Hilversum f 5.door H. B. den Haag f 2,50 R Middelburg f 10.(dank voor uw harte lijk schrijven); in de coll. Hoek fl.N N. f 0.50 collecte Zaamslag 300 en 7 gld. nagiftea collecte Aardenburg bij de inwijding f 86,38Vi en f 2.50 nagift, collecte onder de broeders, die naderhand hier zijn komen wonenf 70.50. Onzen hartelijken dank aan allen, die door hun gaven medegewerkt hebben aan het bouwen van ons kerkje. Hoe gaarne hadden we ze Zondag 26 September 1.1. allen in ons midden gehad, 't Was voor onze gemeente alhier eene onvergetelijke ure. We mochten het groote voorrecht genieten, dat ons nieuwe kerkje in gebruik werd genomen onder leiding van Ds. H. de Walle van Zaamslag. Z.Weleerw. sprak naar aanleiding van 1 Cor. 3 16. „Weet gij niet, dat gij Gods tempel zgt en de Geest Gods in ulieden woont?" 't Was een goede ure, waarin wij ten slotte ernstig bepaald werden bij de vraag, of wij levende steenen in het heerlijke Godsgebouw zullen bevonden worden. Goed deed de belangstelling, die we onder vonden, ook van de leden van Oostburgs ge meente. Ons kerkje met zijn 60 zitplaatsen bergde 125 personen. Ook de meeste kerken uit de classis waren vertegenwoordigdOostburg, Axel, Neuzen en Zaamslag. Namens Oostburg sprak br. W. Risseeuw, die zich hartelijk ver heugde in het werk hier tot stand gebracht en ons bij voortduur 's Heeren zegen op den arbeid toewenschte. Namens de kerken van over den Braakman sprak br. Bakker uit Neuzen, die ons vooral den arbeid onder de jeugd op het harte bond, en namens de classis ds. de Walle, die ons ook zonder opdracht den moreelen en geldeljjken steun van de kerken der classis kon toezeggen. Namens Aardenburg's kerk voerde br. Lejjs het woord, die zich hartelijk ver heugde, dat we „in de ruimte" gebracht zijn. Zoo staat ons kerkje er dan nu. Een stap voorwaarts op den weg tot institueering der kerk. Dankbaar, zeer dankbaar zijn we, al hadden we o zoo graag gewild, dat de f2000, die nog als schuld ons drukt, zouden bijeen gebracht zijn. Maar we kunnen niet blijven vragen. Naast de 28 kerkeD, van wie we niets hoorden, staan dan toch de 23, die ons een gift zonden en de éene (een der kleinste) die een collecte voor ons hield. Naast de velen, die ons lieten kloppen of bij wie het bö een goed voor nemen bleef, staan dan toch verscheidenen, die ons met een gave en vaak ook met een bemoe digend woord hebben verkwikt. Aan die allen onzen hartelgken dank, in 't bizonder ook aan de predikanten der classis Axel, die ons fioan- tieel, maar ook moreel zeer hebben gesteund, aan ds. Bouma die in 't voorjaar de kolommen van de Kerkbode voor ons openzette en ons daardoor velen deed bereiken. Bovenal onzen dank aan God, die niet heeft laten varen het werk Zijner handen, ook niet hier in Aarden- burg, te midden van o zooveel on- en bijgeloof. En nu gaan we weer voorwaarts, niet ziende op ons klein getal, want dan ontbreekt ons de moed, maar in het geloof op den Heere oDzen God, die de Machtige is, om ook hier Zijne gemeente uit te breiden. Maar waar God middellijk werkt, daar leven wij in de hoop, dat eindelgk Zealand's kerken den blik eens naar het zuiden zullen werpen. Op staatkun dig en maatschappelgk terrein is de laatste jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen zooveel gedaan om deze streek voor Nederland te behouden, liepen de vergaderzalen vol, maar wat is ge daan, om het voor Koning Jezus te winnen Oostburg's vacante kerk heeft de handen vol, de classis Axel kan het ook alleen niet af; wil er iets bereikt worden dan moet heel Zeeland helpen. Wie stelt de zaak eens opeen Prov. Synode aan de orde, om één of meer predikanten of Evangelisten, die liefde tot dit werk hebben, aan te stellen, om dus eens iets te doen 1 En nu, geachte redactie, nogmaals onzen hartelijken dank voor uwe welwillendheid. Komen er nog eenige druppeltjes na, dan mogen we die misschien over enkele maanden samen verantwoorden A. I. Catsman Hiervoor ontving ik de vorige week f 1. uit de collecte Ger. Kerk te St. Laurens. Hartelflk dank. Deze week vertrokken weder onderscheidene kinderen naar Duitschland terug, naar dat land, waarvan een predikant uit Dortmund mö schreef, dat het een vreeselöken winter tegemoet ging. J. Olthoff, Middelburg, 15 Oct. 1920. Spanjaardstraat. Groningen, Yenema. Ds. Pol vervolgt zöne teekening van land en volk op het Geref. Zendingsterrein Midden- Java ten Zuiden. Ds. Wielenga van Anna Jacoba Polder geeft zijn referaat over de Zen ding op de catechisatie, gehouden op de con ferentie te Lunteren. Er komen nuttige wenken in voor, die wij vooral collega's ter behartiging aanbevelen. Met kiekjes uit Dijkstra's Camera wordt verder dit nummer aangevuld. Bij de Uitgeversmaatschappö Gebr. Zomer Keuning te Wageningen zal binnenkort een nieuwe Zakbijbel het licht zien. Het formaat wordt 13 bö 8 bö 2Ms c.M zoodat deze klein ste Bgbel van Nederland bö uitstek geschikt zal zgn, om naar de kerk mede te dragen. Wö verheugen ons zeer over deze uitgave, daar voortaan elk motief, om niet den geheelen Bgbel naar de kerk mede te nemen, vervallen is. Tevens wordt het hinderlgk uitsteken over den lessenaarrand voorkomen. Deze Böbel wordt ook verkrö'gbaor gesteld, met de Psalmen, Catechismus, de Formulieren en de volledige Liturgie er bö in gebonden. Letter en druk zgn voldoende duidelök. Het ligt in de bedoeling, dezen Böbel zoowel in de eenvoudigste als in de meest luxe bindwö'zen verkrggbaar te stellen. Bg verschoning komen wö op deze uitgave terug. De laatste drie afleveringen van den voltooiden jaargang bevatten lezenswaardige stukken op allerlei gebied van kennis. De novelle „De Schaduw" wordt voltooid in afl. 11 Dr. Eekhof brengt ons op de hoogte met de nieuwste literatuur over de Pilgrimfathers reeds in Aug., dus vóór de feestviering plaats greep. Dr. Norel geeft nog een tweede artikel over prof. Gunning als wgsgeerig denker, waarmee het overzicht over diens „theosophie" is voltooid. Kritiek laat de schrgver aan den lezer over. Zgn doel was de persoonlgkheid van Gunning ons duidelgk voor oogen te brengen. Daarin is hg wel geslaagd. Interessant zgn de meedeelingen van Dr. P. W. J. van den Berg over „De eerste kerk gang der kraamvrouw". Baron v. Boetzelaar v. Dubbeldam bespreekt uit praktisch oogpunt de kwestie der verhou ding tusschen Regeering en Zending in Ned. O Indië. Hier wordt o.i. zeer juiste critiek geleverd op het beleid der Ned. Kegeering en op de houding van vele ambtenaren in Indië. G. J. Waardenburg gunt ons een kgkje in het tegenwoordige Duitsche Universiteitsleven. Na eerst geteekend te hebben de desorganisatie van het volksleven in Duitschland, teekent hg hoe 't academische leven gesteld is, hoe dat nog veel goeds voor de toekomst belooft. Met name beschrgft hg 't academieleven in Giessen, centrum van de „religionsgeschichtliche" school. In twee artikelen leidt Dr. W. J. Aalders ons in in het tegenwoordige Protestantisme in Frankrgk, nadat hg zelf ooggetuige geweest is van de verwoestingen door den oorlog in 't Noorden van dat land aangericht. Van be lang is ook het leidinggevend artikel van den heer J. C. Wirtz over „de nieuwe wet op het Lager Onderwgs" waarin oa. ook gewezen wordt op de noodzakelgkheid van het uitreiken van een diploma bg 't met succes afloopen der Lagere School, een gedachte reeds vroeger door Dr. J. Woltjer te berde gebracht. In een geheel andere sfeer brengt ons Jonkvr. Baronesse S. J. v. Zuglen van Ngevelt in haar opstel over Tennyson als vertegenwoordiger van het Victoria-tgdperk." In de Buitenlandsche Kroniek in afl. 11 behandelt Baarbé de „Brand in het Oosten" en in de Oeconomische Kroniek in afl. 12 geeft prof. Diepenhorst beschouwingen over den woningnood naar aanleiding van de pas verschenen Btudie van Dr. H. C. van Beu- sekom. Over 't geneesmiddel zal pas in een volgend nummer worden gehandeld. Elk van deze afleveringen eindigt met een „Leestafel," waarin op uitnemende wgze ver schenen boeken worden gerecenseerd. Dit voortreffelgke tgdschrift blgft van harte aanbevolen. Met November begint de nieuwe, 10de jaargang. Moge het aantal belangstellende lezers en lezeressen steeds toenemen. Kerkhof. Dit werk is naverteld uit het Engelsch en bevat een spannend verhaal. De jeugd zal het met genoegen lezen en niet ophouden vóór het uit is. Wat hier aangeboden wordt, is vrucht van een weelderige phantasie en heeft veel goeds. De strgd tusschen plicht en neiging, zooals die voorkomt in kinderhar ten, wordt er duidelgk in beschreven. Als ouderen het lezen, zullen zg zeker aan merkingen hebben, maar lezers en lezeressen, voor wie dit boek bestemd is, laten de nuch tere kritiek niet aan 't woord komen. Anders zouden ze allicht zeggen, dat het avontuurlgke, 't welk er in voorkomt, heel veel lgkt op on- waarschgnlgkheid. Een echt Jongensboek. Het is door en door frisch en gezond. Zonder eenige aarzeling kan men het aan eiken knaap in handen geven. Het zgn echte jongens, die hierin voorkomen. Voor kinderen is het lectuur, welke zg met genot lezen en hun ontspanning bezorgt. De schrgfster verstaat de moeilgke kunst om aan genaam te verhalen en tevens iets goeds te geven. We vertrouwen, dat vele ouders dit boek aan hun kinderen geven en we durven hun te verzekeren, dat zg er geen spgt van zullen hebben. De plaatjes zgn leuk en geven aan de ver schillende tafereeltjes een verhoogde asntrek- kelgkheid. Ook in „De geheimzinnige Schat" komen aardige teekeningen voor. Bouma. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a.s. Zou dag: Voor de pauze Bgzondere Openbaring Gods, (Schriftstudie) door de Wolff. Na de pauzeVerhouding van Calvgn tot Kerk en Staat door F. de Jong. C de Bruijn, Voorzitter. I. de Wolff, Secretaris. BONDSRING SEROOSKEBKE (W.) EN OMSTREKEN. Te Serooskerke in de Ger. Kerk op Donder dag 21 October a s. aanvang 7 uur. 1 De eerste helft rede Ds. van der Kamp in te leiden door de Ver. van Veere. 2 Onze jonge leden in te leiden door de Ver. van Vrouwenpolder. Trouwe opkomst zeer gewenscht. D. Coppoolse, w. n. Secretaris. VERGADERING v. d. ring van J.V. op G.G. op Donderdag 21 Oct. 1920 in het Mil. Tehuis te Middelburg. Onderwerp lste uur: „Revolutiebeg. in de practgk" (schets uitge geven door den Bond), door Biggekerke. Na de Pauze: „De bibliotheek en haar verzorging" door Souburg. Aanvang der vergadering 8 uur. Namens het Bestuur, W. suubmond Pz. wn. secretaris. MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 6. (Vr. 16,17 en 18) Gasthuiskerk 9l£ uur ds. J. H. Telkamp 2 uur Gesloten. Hofpleinkerk 9% uur Gesloten. 6 uur ds. L. Bouma NToobdhrkhbk 9*4 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. J. H. Telkamp VL1S81NGEN. Middelkerk 9Mi en 5Vj uur ds. J. Brinkman Bed. H. Av. Abnbmuidbn 9Mi en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Gapingb 9 Mi en 2 uur Lezen eener Leerr. Gbijp8kbbkb 9 en 2 uur ds. G. de Jager Bed. H. Av. en Dankz. Koudbkbbkb 9 en 2 uur ds- A. C. Heg St. Laurbns 9Mi uur Lazen eener Leerr. 2 uur Gesloten. 6 uur ds. A. C. Heg Mbli8kbrkb 9 en 2 uur ds. G. H. Toebes Oostkapbllb 9 en 2 uur ds.D H.Th.Vollenhoven Sbbooskbbkb 9 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9Vt en 2 uur ds. G. F. Kerkhof Vbbbb 9Mi en 2 uur ds. P. J. Baag Em. pred. Vrouwenpolder 9lA en 2 uur ds. F. W. J. Wolf Wbstkapbllb 9xA uur ds. F. J. v. d. Ende 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 10 en 3 uur ds. F. Tollenaar Bruinisse 9Mb en 2 uur l£zen eener Leerr. Cclijnsplaat 10 en 6 uur 4 ds. F. Staal 2 uur Lezen eener Leerr. Gbbbsdijk 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haambtidb 9 Mi en 2 uur ds. W. Goedhuis Kampbbland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwbbkebk 9Mi, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Oosteblahd 9lA, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Sohabindijkb 9*A en 2 uur Lezen eener Leerr. WissBKiBKi 9Mi en 2 uur Lezen eener Leerr. Zibrikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnbmaibb 9Mi en 2 uur ds. Z. Hoek AnnaJacobaPoldbb 9lA en 2 uur Lez. eener Leerr. Bibgen op Zoom 9xA en 5% uur ds. A. H. v.d.Kooi Kbabbbndijkb 10 en 3 uur ds. A. H. Nieboer Poortvliet 9Mi 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9 en lMi uur dkr. B. W. de Graaf Tholen 10 en 2Mi uur ds. A. Bolwgn Odd-Vosmbbb 9% en 2 uur ds. C. Staal Bed. H. Av. en Dankz. Baarland 9 Mi en 2 uur ds. R. Brouwer Dbibwbgbn lOVt en 3 uur Lezen eener Leerr. Kapbllb-Bibzbi.ingb 9lAen2 uur Lez. eener Leerr. Bobsblb 9Mi en 2'uur ds. A. Scheels. Gobs 9Mi en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gbavbnpoldbh 9Mi en 2 uur dhr. I. K. Wessels Ber. Pred. te Veere. Heinkbnszand 9Mi en 2 uur ds. P. van Dgk [bbsbkb 9Mb en 2 uur ds. B. Mager Wbmbldingb IOMi en 2 uur Lezen eener Leerr. Kbuiningbn 9xA en 2 uur ds. T. Tibben Em. pred. te Haarlem. Nibüwdobp 10 en 2Vs uur ds. G. Doekes Wolphaartsdijk 9*A en 2uur ds. A.P. Lanting Axbl 9 en 2 uur ds. A. Thielen Hobk 9 en 2 uur ds H. v. d. Wal Oobtbubg 9XA en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aabdbnbubg) 9Vs en 2V« uur Lezen eener Leerr. Schoonduke 9Mi en 2 uur ds. J. R Goris Tbbnbuzbn 9Mi en 2Mi uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 91Aen2Mi uur ds. H. P. M. G. de Walle voor heele of halve dagen, om behulpzaam te zgn in de huishouding. Zondags vrg. Adres Londensche Kade H 54.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1920 | | pagina 3