Godsdienstoefeningen Geref. Kerk van Middelburg. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Anti Kermisavonden. BOEKAANKONDIGING Menigerlei Genade. 10de jaargang. No. Scheurkalender Maranatba, bewerkt door ds Knap en dr. de Moor, uitgave van den heer Kok te KampeD, zal 1921 weer verschfinen met netjes afgewerkt schild, in stemmige kleuren „Wachter, wat is er van den nacht!8 't Kon ook voorstellen Jona, uitkijkende of Nineve nog niet verwoest wordt. Prfis f 1.10. Als premieboek wordt tegen betaling van f 0,65 er bfigevoegd het verhaal uit 1572: „De Her bergier van Leidschendam" door Johannes De uitgever zegt dat onder dien schuilnaam zich een onzer meest bek nde predikanten ver bergt, welnu dan had hfi er naam wel bfi kunnen noemen en meteen er bfi kunnen voegen, dat het een tweede druk zal zfin, want jaren her verscheen reeds de eerste druk bfi Donner in Leiden, toen de schrfiver nog in Monster stond. De Heidelbergsclie Catechismus, vereen voudigd en aangevuld met het oog op onzen tfid, door ds. J. H. Landwehr te Rotterdam. KampeD, J. H. Kok, 1920. Prfis 40 cent. Stemmen des Tflds. Maandschrift voor Christendom en cultuur, 9de Jaargang. Afl. 9. Juli 1920 Utrecht G. J. A. Ruys. Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 25 JULI 1920. Class© Middelburg, MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heid. Catech. Zondag 2. (Vr. 5 en 6) Collecte Suppletiefonds. Class© Zierikze©. Classe Tholen. Classe Goes. Class© Axil. 4. De notulen zullen volgende vergadering worden gelezen. 5. Ingezonden stukken a. Rekening en verantwoording over het ge houden Zendingsbeheer. b. Mededeeling van de cl. Schiedam inzake het ontslag van ds. A. T. Na een vraag om trent de pogingeD, aangewend om hem in het ambt te behouden, voor kennisgeving aange nomen. c. Een verzoek om adhaesie van enkele broe ders uit Y. inzake het weder beroepbaar stel len van ds. H. eveneens voor kennisgeving aangenomen. 6. Rondvraag naar art, 41. Een der kerken ontvangt advies in een tuchtzaak. 7. De vacaturediensten worden aldus geregeld 's Gravenpolder: D.D. Brouwer, Doekes, Van D«k. Wemeldinge D.D. Lanting, Mefier, Scbeele. Borsele D.D. Brouwer, Doekes, Van Dfik Driewegen D.D. Doekes, Brouwer, v d. Veen. 8. Rapport van den Zendingsdag. Deze is wel geslaagd. Het batig saldo bedraagt f 353 93Vs De desbetreffende rekening wordt goedgekeurd. 9. De respectieve bedragen voor de nieuwe regeling naar art. 13 worden voorloopig vast gesteld, tot op een volgende vergadering deze zaak definitief in finesses zal worden geregeld. 10. De rondvraag levertgeen bizonderheden op. 11. Mededeeling van de ingekomen collecten. 12 De volgende classis zal D.V. gehouden worden op 14 Oct. Roepende kerk Yerseke. 13. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. 14. Sluiting met dankgebed door den praeses. Op last der Classis, G. Doekes, Assessor. Brouwershaven, 20 Juli 1920. Zondag j 1. werd aan de gemeente bekend gemaakt dat hare leeraar de WelEerw. Heer ds. F. Tollenaar na ernstige overweging en biddend opzien tot den Heeregeen vrijmoedigheid had kunnen vinden de roepiüg naar de Gereformeerde kerk Bun schoten A op te volgen. Bij afwezigheid van Z.Eerw. was men niet in de gelegenheid om blijken van ingenomen heid met dit besluit te geven De Heere zegene het en doe het ons op hoogen prijs stellen. Dan toch, maar ook dan alleen kan het rijke vruchten afwerpen. Zijn naam ter eere en der gemeente tot heil. Dat de gemeente die hem begeerde, en op den uitroep „Kom over en help ons8 geen ge hoor mocht worden verleend, wegen zal vinden om spoedig den man Zijn Raads te krijgen, is onze bede Namens den Kerkeraad, J. Nieuwdobp, scriba. Namens den kerkeraad wordt medegedeeld, dat eiken Woensdagavond van 8 tot 9 uur eene commissie zitting houdt in de N^orderkerk (Bogardstraat) tot het in ontvangst nemen van attestatiën en van allerlei aanvragen, betreffende doop, huwelijk, attestatie. Ook kunnen kennis gevingen van overlijden of verhuizing bij haar worden ingebracht. De scriba C- Weeda. Medegedeeld wordt dat de indeeling van de wijk van ds. L. Bouma, van de Gereformeerde kerk van Middelburg, aldus is geregeld le. Singel van de Noordbrug tot aan de Griffioen, met JodengaDg, Seisweg, Seisplein, Seisstraat W.ZSeisdam en Armeniaansch Schuitvlotde ouderlingenY. Baan en P. Ton. 2e. Domburgsch Schuitvlot, Zandstraat N Z., Baanstraat, Achter de Houttuinen, Langeviele N.Z., Noordstraten W.Z., Penninghoeksingel, Molenberg met alle tusschenliggende straten de ouderlingen F. H. J. Damen en J. Hage. 3e. L. Heerengracht, Noordpoortstraat W.Z Klein Vlaanderen, Seisstraat O.Z. en Volderfi- laagtede ouderling B. Schoonaard. 4e. 't Zand, Koudekerksche weg, Abeelsche weg en Nieuwe VlissiDgsche wegde ouder lingen C. v. d. Kleün en A. Punt. L. Bouma, Praeses. A. Punt, Scriba. Met vriendelijken dank ontvangen voor de Zending 200 halve centen van Jo Huson, en uit de busjes voor Sanatorium Sonnevanck f 16,55, verzameld te Souburg en Ritthem. Mej. A. Kerkhof ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen van Mej. E. P. f 1 van de kinderen der Chr. School te Koudekerke een pak zilverpapier en capsules, uit het busje van N. N. f 1 66% en van Johanna Wiegel 100 halve centen. Mej. C. Littooïj, Molstraat F 90, Middelburg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen. Eenigen tijd ge leden is een brochure uitgegeven door ds. J. B. Netelenbos getiteld Ben ik Gereformeerd? Het is niet mijn Jbedoeling iets over deze brochure als zoodanig te zeggen, wijl wij als diakenen der Geref. kerk van Middelburg in heel deze droeve historie niet geroepen geworden zjjn uitspraak te doen, doch op bladzij 18 staat een besliste onwaarheid, waarop ik meen te mogen wijzen, n.l. dat de diaconie het geld, gecollecteerd in de vergaderingen, waar ds. N. optrad, wel wilde aanvaarden maarstiekum. Waar hier de diaconie publiek in een minder goed daglicht geplaatst wordt, meende ik op deze onwaarheid publiekelijk te mogen wijzen. De diaconie meende het geld in deze omstandigheden daar gecollecteerd, niet te kunnen aanvaarden en werd alzoo besloten, van welk besluit kennis werd gegeven aan den persoon die het bjj een der diakenen bezorgde. Van stiekum aanvaarden is geen sprake geweest. Het wil mfi voorkomen dat een man met zulke gaven toegerust als ds. N. bedoelden zin in zijn brochure geen plaats gaf om met opzet Middelburgsch diaconie belachelijk te maken, om daardoor zjjn brochure te verhoogeD, wijl ik anders bijna genegen zou wezen het woordje „neen8 achter den titel der brochure te plaatsen. Ik denk dat hier een misverstand in spel is. Met dank voor de plaatsing. Uw Dw. Dnr., G. van Sluijs. Middelburg, 14 Juli 1920, Ongetwijfeld zullen er velen zjjn, die, wan neer straks het kermisgewoel Middelburg zal „verlevendigen", de plaats der drukte en plezier- makerfi zullen ontvlieden, om dan verre van het gewoel der kermis toch te kannen genieten. Want al kan niet worden ontkend dat voor zeer velen de kermis een ontspannings en pret makersgelegenheid bij uitnemendheid is, ge lukkig zfin er ook nog velen die de kermis met al zfin aankleef haten en die mi schien dan zullen denken, was er nu maar eens iets waar mede wfi ons konden verheugen. En al moet dan worden toegegeven dat er zeer velen zijn die wel hun groote afkeuring kunnen geven aan een zekere zaak, zooals b.v. de kermis en dan toch niet mee willen werken met degenen die iDplaats van de kermis iets beters en nuttiger werk hebben, die wel critiek kunnen uitoefenen zonder evenwel te helpen opbouwen, gelukkig, zij behooren tot de min derheid. Het zal dan ook zeer velen verheugen dat de Gereformeerde Jongel. Vereen, ter dezer plaatse pogingen in het werk gaat stellen om iedereen die daartoe in de gelegenheid is en de genegenheid heeft gedurende de kermisavonden op zeer aangename en nuttige wijze bezig te houden. De Jong. Vereen, toch is van plan om iederen avond van de kermis een vergadering te beleg gen, voor iedereen toegankelijk, waar behalve leerrijke onderwerpen waarop vrij debat zal worden gegeven ook ernstige en luimige voor drachten niet zullen ontbreken. Tevens zullen muziek en zang de gezelligheid zeer zeker ver- hoogen. Ea nu maken wij ons geen illussie dat er zoovelen zullen komen dat niet allen binnen zullen kunnen, neen, dat niet, maar wat wij wel verwachten is dit, dat het Geref. deel van Middelburg ons zal steunen in onze pogingen en dat iedereen die daartoe in de gelegenheid is onze vergaderingen zal bezoeken Want het moet nog zeer dikwijls worden aangehoord dat, nu ja, de Jong. Vereen, heeft nog wel recht van bestaan, maar daarmee houdt het ook op, alsof niet de Jong. Vereen, een zeer noodzakelijke eisch van onzen tijd is, alsof het niet zoo is, dat de Jong. Vereen, (niet mag) neen moet bestaan. Iemand zei me eens op mijn vraag waarom zijn zoon toch niet naar de Knapenvereen. kwam; och ja, vroeger is hij wel eens geweest, maar hij vond het eigenlijk maar een rommel en nu heeft hij er geen zin meer in. En dit werd natuurlijk geloofd want z'n bloedeigen zoon (van 13 jaren oud) had het hem gezegd. En in dien geest wordt ook de Jong. Vereen meestal beoordeeld. Maar dan zeg ik, gesteld eens dat het zoo geweest is of nog is, dan is dat een aanklacht tegen u en tegen ieder Geref. mensch die nooit belangstelling toont in dien arbeid der Vereenigingen, want met die lauw heid en onverschilligheid breekt gij af en zijt gij mede oorzaak dat het hun moeilijk gaat. Als gij weet dat het niet goed gaat, daar waar het goed behoorde te gaan, dan zfit gij verplicht mede te werken of te helpen bevorderen dat het beter gaat, want dat is uw plicht en dure roeping. Gelukkig komen er meer en meer die ook in dezen hun roeping beginnen te verstaan, maar toch zfin er nog teveel die hun plicht verzaken. Een plaats als Middelburg met zoovele Gere formeerden moest minstens een Jong Vereer, en een Knapenvereen. van 100 leden tellen en beiden halen nauwelfiks 40. Waar zfin die anderen Hebben die geen plichtsgevoel Of gaat het soms niet naar hun zin Er zfin van die menschen die het nergens kunnen vinden, dit deugt niet en dat deugt (zfi zelf natuurlfik wel) en daarom komen ze tenslotte maar nergens meer, op geen Jong. Vereen., in geen kerk, neeD, zfi zfin eigenlfik te goed voor dit leven. Doch ik zou afdwalen, want m'n doel was eigenlfik mededeeling te doen, dat wfi iederen avond der kermis vergadering houden in de bovenzaal van het Militair Tehuis. Wfi verwachten zeer vele jongelingen die nog niet lid onzer Vereen, zfin en die zich dan onverwfild zullen opgeven en wfi verwachten ouderen en jongeren, vrouwen en jongedochters en allen die belang stellen in onzen arbeid op onze aangename en gezellige vergaderiDgen. Het programma zal volgende week worden bekend gemaakt. Nog meer zou ik u kunnen mededeelen maar er moet toch nog iets geheim blfiven tot onze eerste vergadering. Als gfi nu eens goed bedenkt dat ééa toertje in een draaimolen of iets dergelfiks op de kermis al een dubbeltje kost en een geheele avond gezelligheid bfi ons nietsdan zult u moeten toegeven dat er niet velen tegen ons zullen coccurreeren en éénmaal dat toegegeven wil voor ons zeggen, dat gfi niet zult gemist worden op onze vergaderingen. Wfi verwachten u. De Voorzitter der Geref. Jong. Vereen „Herman Faukeel8, Chr. de Bruin. 210 Kampen J. H. Kok 1920. Van deze preeken kunnen we niet anders dan iets goeds zeggen. Zeer verschillende pre dikers de een betoogt meer, de ander werkt meer met uitroepen. Maar de inhoud geeft degelfike schriftverklaring, en toepassing van het woord met betrekking opoDzsn tfid. Wan neer deze preeken bfi leesdiensten duidelfik en bedaard worden voorgedragen, zal de gemeente er door gesticht worden. Ce uitgever zorgt altoos voor een nette uitvoering. Een jaargang kost zeven gulden. Met waardeering ontvangen we dit boekske, 't Is een eerste proeve om aan de jeugd een meer bruikbaar leerboek in handen te geven, waarbfi toch de inhoud van den Heidelberger bewaard bleef. In taal sluit 't zich ten nauwste aan bfi den bekenden Cathechismus. De ver eenvoudiging bestaat vaak in ontleding van een lang antwoord in drie kortere antwoorden, waar dan een vraagje bfi gefabriceerd werd. Dat zal voor de catechisanten een gemak zfin. Voor den kansel is zulk eene analyse der breede antwoorden niet noodig. De indeeling in Zondagen bleef ongeveer gelfik. Bfi Zondag 8 werd eene afdeeling ingevoegd over het Woord Gods, maar die bad o.i. moeten voorafgaan aan de behandeling der Drieeenheid, niet er op moeten volgen. Misschien ware nog betere plaatsing na vraag 26, vóór Zondag 7, dus in een Zondag 6b. In het „woord vooraf8 staat dat „de afdeeling8 over den eed onder Zond»g 36 behandeld is,8 wat evenwel onjuist blfikt te zfin. Zondag 36 handelt ia dit boekje over 't 2de gebod en Zondag 37 over het 3e, terwfil in Zondag 35 over 't le gebod was gehandeld. Het „Aanhangsel8 behoorde eigenlfik thuis bfi eene verklaring van den Cat., niet bfi een tekst ervan. De kortheid, waarmee secten en stroomingen worden behandeld (een vfiftienta! in 5 bladzfiden) bevorderde ook niet de juistheid in weergave van haar leer. Nog enkele opmerkingen, die we bfi vluchtig doorbladeren maakten. Vraag 18 wordt „de engel" genoemd inplaats van „het schepsel" waarom dan ook niet „het dier"? Vraag 35: „het verledene hun herinnerd"hoe stond 't dan met Mozes, toen hfi Genesis schreef? Vraag 66 Daar hoort bfi tegen „de zonde van" het gansche menschelfike geslacht. Vraag 89- Het lfikt ons minder juist te zeggen van den H. Geest, dat Hfi „begaafd" is. Vraag 95. „Maar" zou niet beter zfin: „en" Vraag 101. „beklaagt" moet zfinklaagt aan. Vraag 133. De twee zinsdeelen van 't antwoord moeten omgezet worden: „Wanneer zfi waar achtige.... worden zfi weer8. Vraag 144. „Eigenaardig8 is hier wel eigenaardig, maar ware beter uitgedrukt door voor Israël passend. Het aantal Zondagen, waarin Doop en Avondmaal worden behandeld, bleef gelfik had evenwel kunnen bekort worden. Aan de keuze der ongeplaatste teksten in blfikbaar veel zorg besteed. Daar 't boekje beproeft ons op den beteren weg te brengen, zfi 't van harte aanbevolen. Allicht zal de gebruiker dan aan den schrfiver nog menigen nuttigen werk ten beste kunnen geven. Dit nummer begint met het vervolg van Ignatia Lubeky's novelle: „De Schaduw.8 S. Eringa levert een opstel over de religieus- dichterlfike voorstellingen bfi Alfred de Vigny, waarin hfi spreekt van „Kalvinistiese Sympa- thiën.8 Dr. J. R. Slotemaker de Bruine vervolgt zfin sociale studiëa door te schrfiven over „Arbeidersbeweging en Socialisme in Amerika.8 Dr. O. Norel Jzn. geeft eene beschouwing over prof. dr. J. H. Gunning (18291905) als wfis- geerig denker. Volgen een pmr sonetten van Willem de Mérode. In de Economische kroniek handelt Mr. P. A. Diepenhorst over „kinder toeslag8 volgens tegenstanders en voorstanders. Enkele boeken worden in de rubriek „Lees tafel8 gerecenseerd. Kebkhof. Gasthuiskerk Gesloten Hofpleinkerk 9% uur ds. L. Bouma 2 uur ds. W. H Oosten van Scheveningen. Moordbrrbrk 9% uur ds. W. H. Oosten 6 uur ds. L. Bouma VLISSINQKN. Mjddklkkrk 9% en 5% uur ds. A. Kuyper Jr. van Rotterdam. Arnkmuidbn 9% èn 2 uur ds. J. Runia Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Gaping* 9% en 2 uur ds. G. H. Toebes Grijpskbrkb 9 en 2 uur ds A. P. Lanting van Wolfaartsdfik. Koudbkbrkb 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. L. Bouma St. Laurbns 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Mbliskbbkb 9 en 2 uur ds. Huizinga vau Hooger Smilde. Oostkapbllb 9 en 2 uur ds H. J. Allaart van Harlingen. Bed. H. Av. en Dankz. Sbbooskbbkb 9 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9'i en 2 uur G. F. Kerkhof Voorber. H. Av. Vbbrb 9% en 2 uur Prof. Dr. T. Hoekstra van Kampen. 6% uur Prof Dr. T. Hoekstra Rede in het belang der Theol. School. Vrouwbnpoldbb 9% en 2 uur ds. F. W. J. Wolf Voorber. H. Av. Wbhtkapbi.i.b 9% uur ds. F. J. v. d. Eode 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwbbshavbn 10 en 3 uur ds. F. Tollenaar Bruinissb 9% on 2 uur Lezen eener Leerr. C< LijNSPLAAT 10 en 6 uur ds. F. Staal 2Vs uur Lezen eener Leerr. Gbbbsdijk 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamktbdb 10% en 3 nur ds. W. Goedhufis Kampbrland 10, 3 en 7 uur ds. P. J. Baafi Emer. pred. Nibuwbbkbrk 9%, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Oostibland 9%, 2 en 6 uur Lez. eener, Leerr. Scharbndijkb 9% en 2 nar ds. C. J. Wielenga Wissbkibkb 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Zibrikzbb 10 en 6 uur Geen opgaaf ontvangen Zonnbmaibb 9% en 2 nnr ds. Z. Hoek AnnaJacobaPoldbr 10% en3uur ds.J.D.Wielenga Bmbgbn op Zoom 9% en 5% nur ds. A. H. v.d. Kooi Krabbbndijkb 10 en 3 uur ds. H.J.Kouwenhoven van Leiden. 7 uur ds. H. J. Kouwenhoven Rode in het belang der JoDgel. Vereen. Poobtvlibt 9%, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9 en 1% uur dhr. B. W. de Graaf Tholin 10 en 2% uur A. H. Nieboer Voorber. H. Av. Oud-Vosmbbb 9% en 2 uur ds. C. Staal Baarland 10 en 2% uur Lezen eener Leerr. Dbibwbgbn 10% en 3 nur ds. R. J. V.' d. Veen Kapbllb-Bibzblingb 9% en 2 uur ds. A. Scheele Bobsblb 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Gobs 9% en 6 uur Cand. I. K. Wessels ber. pred. te'Yeere. 2 uur j; Lezen eener Leerr. 's Gbavbnpoldbb 9% en 2 uur ds. P. van Dfik Hbinkbnszanp 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Iubsbkb 9% en 5% uur ds. S. Öudkerk van Kralingen. 2 uur Lezen eener Leerr. Wbmbldingb 10% en 3 uur Lez. eener Leerr. Kbüiningbn 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Nibuwdorp 10 en 2% uur ds. G. Doekes Wolpha abt8dijk 9% en 2% uur Lez. eener Leerr. Axbl 9 en 2 nnr ds. A. Thielen Hobk 9% en 2 uur ds H. v. d. Wal Oostbubg 10 en 2% uur Cand. W. S. de Vries van Tzum. Dinsdag 7% uur ds. Lauwerse van Brussel. Rede voor de Jongel. Vereen. Oostburg (dienst Aabdbnbubg) 10 en 2% uur Lezen eener Leerr. Schoohdijkb 10 en 3 uur ds. J. R. Goris Tbbnbuzbn 9% en 2V9 uur Prof. dr. S. O. Los van Potchefstroom. '/aamslag 9% en 2% uur Lezen eener Leerr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1920 | | pagina 3