Godsdienstoefeningen i. Rapport art. 13 K. O. door da. de Walle Inkomsten f 2224 41. Uitgaven f 1808 35. Batig slot f 416.06. Den rapporteur wordt dank gezegd. Art. 6. De broeders Muldt-r en Verkerke zijn aangewezen om de boeken van de verschillende penningmeesters na te zien, en rapporteeren, dat z\j alles in orde bevonden. Ze wekken op om de collecten tijdig in te zenden. Art. 7. Br. Punt wordt dankgezegd voor het nauwkeurig verzorgen van het archief. Art. 8. De commissie ds. v. d. Veen, ds. de Walle en oud. Mulder door de vorige Pari. Syn. benoemd in de zaak N. brengt rapport uit omtrent het volvoeren van hare taak. De praeses zegt dezen deputaten dank. Art. 9. Verzoeken om steun art 19 K. O worden in handen gesteld van deputaten. Art. De nieuwe regeling omtrent art. 13 K. O. komt in bespreking. Na breede discussie wordt de regeling aldus vastgesteld. Art. 1. Ten einde bij de uitvoering van art. 13 K. O. bijzondere finantieëele bezwaren te voorkomen voor die kerken, die tot uitvoering geroepen worden, verbinden z'ch de kerken der classes, ressorteerende onder de Part. Sya. van Zeeland, die kerken te steunen door voor het grootste deel gemeenschappelijk die verplich tingen te dragen tot een bedrag en naar den maatstaf in deze regeling vastgesteld. Art. 2. De eventueel aan de emeritipredi- kanten enz. uit te keeren bedragen worden aldus samengebracht a. De kerk die de verplichting heeft een eme ritus dienaar (of weduwe of wees) te verzorgen betaalt allereerst van het betaalde bedrog 10 pCt. b. Het overige wordt door alle kerken in de provincie naar een vasten legger bijeen gebracht. Die legger wordt opgemaakt door den depu- taat der Synode ad Art. 13 en de eDssic. depu taten ad hoe, en wel in verband met de jaarlijks op te maken begrooting, welke de verzorging der emer. predikanten enz. vordert. Op dezen legger zijn de kerken naar draag kracht geclassificeerd. Art. 3. De geregelde storting der bijdrage geeft aan de kerken aanspraak op uitkeering van de noodige gelden voor pensioen in alle voor komende gevallen van wettige emeritaatsver- klaring of bij overlijden harer dienaren. De daartoe3trekkende aanvrage, met bijvoe ging van het advies der classis desbetreffende moet voor 15 Mei bij de hiervoor aangewezen deputaten worden ingediend. Art. 4. Het bedrag der volgens deze regeling aan de kerken uit te keeren pensioengelden in geval van emeriteering, of bij overlijden der dienaren, wordt door de plaatselijke kerk aan gevraagd, en met advies der betrokken classis en provinciale deputaten tot nadere uitvoering van art. 13 vastgesteld. Als regel gelden hierbij de cijfers door het advies der Generale Synode, die het laatst over deze materie heeft gehandeld, aangegeven, evenwel met dien verstande, dat als pensioen grondslag genomen wordt het door den betrok ken dienaar in Zeeland hoogst genoten trak tement. In geval van emeriteering of bij overlijden der dienaren voordat zij den 40-jarigen diensttijd of den 70-jarigen leeftijd bereikt hebben, worde't volle pensioen dat gelden zou na 40-jarigen diensttijd verleend. Deze bepaling worde alleen toegepast bij gebleken behoefte. Art. 5. Da in art. 2 bedoelde finantieele legger wordt telkens voor drie jaar opgemaakt door de deputaten, die voor de uitvoering dezer regeling zjjn aangewezen, bijgestaan door de respectieve quaestores der classes. De berekening der finantieele draagkracht van de kerken geschiedt voor alle classes naar de in die classes geldende betrekkiogseijfers. Art. 6. De Part. Synode benoemt telken jare, op voordracht der classes, voor de uitvoering van deze regeling vijf deputaten (uit 't ressort van elke classis ééo) met hunne secundi, die tot taak hebben, behoudens het bepaalde in art. 5 a. Aan te leggen en bjj te houden een lijst van de namen der kerken, welke voor het pen sioen van hare Em pred. enz. aanspraak hebben op de uitkeering, met vermelding van het bedrag dier uitkeeringen. b. De bijdragen der kerken in ontvangst te nemen voor geregelde uitkeering aan de recht hebbende kerken zorg te dragen en van een en ander nauwkeurig boek te houden. c. Telken jare, na den datum waarop de aan vragen volgens art. 3 behooren ingekomen te zijn een nauwkeurige begrootiug van de uitte- keeren gelden op te maken en aan de kerken toe te zenden mot vermelding van het bedrag dat door de respectieve kerken voor dat jaar zal moeten bijgedragen worden. d. Op iedere Part. Syaode een behoorlijk ge detailleerd verslag van hunne werkzaamheden, met bijgevoegde rekening en verantwoord ng in te dienen. Art. 7. De bijdragen der kerken worden in driemaandelijksche termijnen op de vergade ringen der classes gestort in handen van een classicalen deputaat, welke de ontvangen gel Jen terstond overmaakt aan den quaestor der depu taten. Deze laatste bezorgt eveneens in drie maandelijksche termijnen het bepaalde bedrag aan de betrokken kerken, die het uitkeeren aan hun emeriti dienaren of de weduwen of weezen harer dienaren. De onkosten door de deputaten te maken, evenals ook de bijdrage aan de generale kas, worden bestreden uit de kas naar art. 13. Art. 8. Deze regeling treedt in werking 1 Juli 1920. Art. 11. Besloten wordt, dat de eerstvolgende drie maanden na aanneming van dit voorstel nog betaald en gestort wordt op den ouden voet. Art. 12. De begrooting voor art. 13 K. O. wordt vastgesteld op f 1800. Art. 13. De begrooting van den prov. quaestor wordt eveneens vastgesteld op f 1800. Art. 14 Allen penningmeesters wordt har telijk dank gezegd voor hun beheer en zij worden gedechargeerd. Art. 15. Ds. v. d. Veen leest voor een schrij ven ingekomen van deputaten voor de oefening van het verband tusschen Geref. kerken in Nederland en de Theol. Fac. der V. U. voor kennisgeving aangenomen. Art. 16 Een schrijven van ds. v Schelven van Amsterdam in 't belang van ds. E. Th. PI. v. Amstel wordt voorgelezen. De kerken en classes worden opgewekt om steun te bieden. Art 17. Schrijven van Prof. Dr. A. A. van Schelven met bezwaar tegen 'c besluit der Part. Syn. vorige jaar en bericht dat hij in hooger beroep gaat bij de Gen. Synode. Art 18. Schrijven van den heer J. B. Nete lenbos met verzoek om ontheffing van het besluit der afzetticg door de classis Middelburg 19 Nov. '19 Nog een schrijven namens de classis Haarlem omtrent deze zaak. Art. 19 In verband met de voorstellen van Tholen en Goes omtrent art. 13 K. O. besluit de Synode De Particuliere Synode stelle der Gen. Syoode voor de minimum bijdragen genoemd in de toelichting op art. 13 K. O., Acta Gen. Syn. 1905, zoodanig te verhoogen, dat ze geacht kunnen worden in overeenstemming te zijn met den tegenwoordigen levensstandaard. Art. 20. Tot deputaten voor de Generale Synode worden benoemd de predikanten ds. L Bouma en ds. R. J. v d. Veen, de ouderlingen: D. Mulder en D. Scheele Az. en tot hunne secundi de predikantends. G. Doekes en ds. G. F. Kerkhof, en de ouderlingen J. Donner en J. Verkerke. Pauze. Art. 21. Komt in bespreking het bezwaar schrift van den heer J. B. Netelenbos en het schrijven van de classis Haarlem. Na zeer breedvoerige discussie besluit de Synode in verband mot een tweetal voorstellen een commissie te benoemen die in de morgen vergadering op Donderdag een voorstel indiene bij de vergadering. In deze commissie worden benoemd de brs. ds Doekes, ds. Staal, ds» de Walle en de oud. Mulder en de Graaft. Art. 22. Na dankzegging door br. Mulder wordt de vergadering geschorst tot den vol genden morgen 10 uur. Art. 23. De vergadering wordt Donderdag morgen 10 uur heropend door den praeses. Gezongen wordt Ps 81 12, ds. Groeneveld gaat voor in gebed. Art. 24. Van oud. Verkerke kwam bericht van verhindering in. Art. 25. De commissie (art. 21) rapporteert bij monde van ds. Doekes. De Synode heeft na langdurige discussie het volgende besloten De Particuliere Synode van Zeeland vergaderd op 2 en 3 Juni 1920, gehoord het verzoek van den heer J. B. Netelenbos om het afzettings- besluit der classis Middelburg te niet te doen, overwegende, le. dat de kerkeraad van Middelburg in hare vergadering van 11 Sept. '19 in aansluiting aan de conclusies van het rapport Prof. Honig c.s. den heer Netelenbos geschorst heeft op grond van afwijking van art. 4 en 5 Ned. Gel. Belijdenis, 2e. dat de classis Middelburg in hare ver gadering van 22 Oct. '19 op denzelfden grond het schorsingsbesluit van de kerk van Middel burg heeft goedgekeurd, 3e. dat de classis Middelburg in hare ver gadering van 19 Nov. '19 wederom op den zelfden grond tot afzetting besloot, constateert dat de classis alzoo niet onvast was in haar oordeel, en is van oordeel, dat aan het verzoek van den heer Netelenbos niet kan worden voldaan, noch om de formeele reden door hem ge noemd, omdat de classis haar afzettingsbesluit nam met beenwijzing naar en in overeenstem ming met het schorsingsbesluit door de ve-- klaring, dat de heer Netelenbos binnen den gestelden termijn niet herroepen heeft, en het opnieuw constateeren van het feit zijner af wijking van art. 4 en 5 N. G. B., noch om de materieele reden door den heer Netelenbos aangevoerd, daar de classis naar het oordeel der Synode met hare omschrijving van hot ethisch beginsel, welke omschrijving nauwkeuriger had kunnen zijn, niet anders be doeld heeft te zeggen, dan dat aan allerlei uitlatingen van den heer Netelenbos ten grond slag ligt (gelijk ook aangetoond is in het rap port Prof Honig c s.) de ethische dwaling omtrent de Schriftbeschouwing, terwijl de heer Netelenbos niets herroepen heeft, weshalve ze besluit het verzoek van den heer Netelenbos van de hand te wijzen, en de af zetting als terecht geschied te verklaren, en hiervan kennis te geven aan den heer Netelenbos en aan de classis Middelburg. Art. 26. De Part. Syn. besluit om het rapport Prof. Honig c.s. te doen drukken om het toe te zenden aan alle primi en secundi afgevaar digden naar de Gener. Synode, aan de advi- seerende leden en aan alle kerken van Zeeland, en aan het moderamen ter beoordeeling te geven, welke stukken daaraan moeten worden toegevoegd. Art. 27. Omtrent het schrijven van de classis Haarlem besluit de Synode aan deze classis antwoord op haar schrijvdn te richten. Art. 28 Benoemingen voor verschillende deputaatschappen worden gedaan. Art. 29. Der commissie voor Art. 13 K.O. wordt dank gezegd voor den verrichten arbeid en ze wordt gedechargeerd. Art. 30. Voor de kas tot steun van diaco- niën, die idioten enz. hebben te verzorgen wordt tot adviseerend lid benoemd ds. J. D. Wielenga. Art. 31. Besloten wordt de zorg voor het drukken van de Handelingen te stellen in handen van het Moderamen. Art- 32. De volgende Synode zal door de kerk van Middelburg worden saamgeroepen. Als datum wordt vastgesteld de eerste Woensdag van Juni, mits Jözö niet valle in de Pinkster- week. Art. 33 He praeses brengt den dank aan de Synode namens de predikanten-conferentie en verzoekt ook in 1921 onder dezelfde voorwaarden weer een conferentie toe te staan, wat de ver gadering goedkeurt Art. 34 Het Kort Verslag wordt gelezen en goedgekeurd. Art. 35. De praeses dankt de vergadering, dat ze hem de leiding zoo licht heeft gemaakt en brengt den dank der Synode aan de kerk van Goes voor de gastvrije ontvangst. Art. 36 De assessor dankt den praeses voor de uitnemende leiding die hjj aan de verga dering gaf Art. 37. De praeses gaat voor in dankgebed en sluit de vergadering. Op last der Synode, S. Groeneveld, 2de scriba. Verantwoording van Liefdegaven. Ontvangen voor de Zending van A. W. te Koudekerke f 2, De penningm. der Zending, C. J. Hondius. In dank ontvangen voor de Zending van den heer J. P van Bortel f25,f 15.voor de Zending te Magelang en f 10,voor de Zending onder de Joden. S. Groknevkld, Dept. classis Axel. Ia dank ontvangen de Pinkstercollecte van Arnemuiden f 37.11 Domburg f 18,55 Gapinge f:14,03Vs Gr\jp9kerke f88,P2; Koudekerke f:60 79Vs St. Laurens f 24,50 Meliskerke f 46i50; Middelburg f224,26; Oostkapelle f 48,13 Serooskerke f 96,47Va O. en W. Sou burg f 55,47 V* Veere f34.23; Vlissingen f 175,28Vw Vrouwepolder f 35,17 Westkapelle f G. F. Kerkhof, Dep t. d. Zending. Collecte voor het fonds van Hulpbehoe vende Studenten bedroeg f 55 97Va, die voor de Zending incl. nagift f 175,78lA en die voor de Hong. Heraut incl. nagift f149,12. G. J. Feos, Scriba. ZENDING. Met vriendeljjken dank ontvangen van Pietje Remijn 100 halve centen en een doo^e zil verpapier en van een oude zuster der gemeente 77 cent. Mej. C. Littooij. Molstraat F 90, Middelburg BOEKAANKONDIGING Het uiterlijk van dit boekske is keurig. Het papier, waarop het gedrukt is, is stevig. De letter is duidelijk. De inhoud is zooals die verwacht mag worden van een schrijver als de Landwehr. Onder 't opschrift: „Kiest U heden, wien gij dienen zult", ontleend aan Jozua 24 15b, teekent de schrijver de beslissende keuze. Uit het sobere maar treffende verhaal over Hercules op den tweesprong, dat hier weergegeven wordt, blijkt, dat de heidenen aireede verstonden, welk een gewichtig tijdperk het is, als een knaap over gaat tot den leeftijd van jongeling. Vervolgends wordt de aandacht gevestigd op de nog schoonere schildering, welke de spreuken-dichter ons geeft. Het tweede is een herinnering aan Maar wij, broeders, zijn kinderen der belofte, gelijk Izaak was, een woord van den Apostel Paulus. Hier wordt gedacht aan wat God heeft gedaan en de beteekenis van het verbond der genade wordt in helder licht geplaatst. Daardoor krijgt de vermaning om de beslissende keuze te doen haar rechten klem. Verder wordt met heenwüzing naar het woord „Een iegelijk dan, die Mij belijden zal voor He menschen, dien zal ik ook belijden voor Mijn Vader, die in de hemelen is de belijdenis duidelijk ge maakt en aan de jeugdige leden op het hart gebonden, welk een verplichting zij oplegt. En eindelijk volgt dan nog een pittige ver maning „Hebt de wereld niet lief, noch het geen in de wereld iszoo iemand de wereld lief heeft, de liefde des Vaders is niet in hem". Uit dit korte overzicht van den inhoud komt naar voren, hoe geschikt dit werkje is om aan jeugdige leden in handen te geven „ter ge dachtenis aan het afleggen der openbare ge loofsbelijdenis" gelijk er op de eerste bladzijde staat. Er zjjn reeds vele boekjes van dezen aard gegeven, maar we kunnen wel zeggen, dat de kerkeraden ook eens denken moeten aan dit Bouma. VEREENIGINGSLEVEN De Geref. Jong. Verben. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a.s. Zondag Voor de pauze Johannes 2 en 3 door J. P. Baan. C. db Beuijn, Voorzitter. i. db Wolff, Secretaris. Agenda: lste uur: „De beh. der Gew. Gesch aan de hand der nieuwe leiddraad. JoDg. Blad en Schet sen voor Schriftonderzoek" door Vlissingen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 13 JDN1 1920. Classe Middelburg, QA8TUUI8KKEK 9*A UUT Gesloten Hofplbinkerk 9Va uur ds. J. Runia VLISSINGEN. Middrlkkrk 9Vj en 5l/a uur ds. J. Brinkmau Abnbmuidbn 9l/a uur Lez. eener Leerr. Domburg 9 uur ds. A. C. Hejj Gai ing» 9*A uur Lezen eener Leerr. Guijpskbbk» 9 uur ds. W. Faber Oostkapbllb 9 uur Lezen eener Leerr. Skroobrhbkh 9 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9'i en 2 uur ds. G. F. Kerkhof Vbbbb 9Vi en 2 uur ds. G. de Jager Classe Zierikzee. Bkouwbrsnaven 10 en 3 uur ds. F. Tollenaar Bbuinissb 9Vi en 2 uur Lezen eener Leerr. Cclijnsplaat 10 en 6 uur ds. F. Staal Gbbbsdijb 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstbdb jOVi en 3 uur ds. W. Goedhuis Classe Tholen. AnnaJacobaPoldbb 10lA en3uurds.J.D.WieleDga Bbrgbn op Zoom 9Vi en 5Vi uur ds. A. H. v.d. Kooi Kbabbbndijkb 10 en 3 uur ds. A. H. Nieboer Poobttlibt 9%, 2 en 6 unr Lezen eenor Leerr. Rilland-Bath 9 en lVa uur dhr. B. W. de Graaf Tholbn 10 en 2Vi uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmhsk 9lA en 2 uur ds C. Staal Classe Qoas. Baarland 10 en 2l/% nur Lez. eener Leerr. Dribwbgbn 9lA en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapbllb-Bibzbungb 9lAen 2 uur ds A. Scheele Bobsili 10 en 3 uur ds. R. Brouwer Wbmbldingb 9Va en 2 uur Lezen eener Leerr. Kbuinjngbn 9lA en 2 uur Lezen eener Leerr Nibuwdobp 10 en 2V» uur ds G. Doekes Wolphaabtsdijk 9lA en 2lA uur Lez. eener Leerr. Classe Axel. Ai bi. 9 en 2 uur ds. A. Thielen Hoik 9Vi en 2 uur ds H. v. d. Wal Oobtbukg 10 en 2lA uur Lez. eener Leerr. Oostburg (dienst Aabdbnbubg) Tibniuzin 9V» en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamblag 9lA en 2 uur ds. H. P M. G. de Walle Vlissingen. Met harteljjken dank maken we melding van een gift gevonden in de collecte der diaconie van f50.waarvan f25,voor kerk en f 25,voor de armen. De beslissende Keuze. Een woord tot de jeugdigen, die belijdenis des geloofs aflegden door J. H. Landwehr, predi kant bfj de Geref- kerk van Rotterdam. Uitgave van J. H. Donner te Rotterdam. Na de pauze Eerste tijdperk der tweede renaissance door D. Goote. Letterkunde. ZOMERRING VERGADERING, van den Ring Middelburg van J. V. op Don derdag 17 Juni 1920 in de Geref Kerk Koudekerke. 2de uur „Welke eischen moeten gesteld aan het uitgebouwd orgaan" door Souburg. Aanvang 73/<t uur. Namens riügbestuur, W. Süubmond, w.n. secr. BONDSRING „Serooskerkeen Omstreken." Openbare Vergadering op Donderdag 17 Juni 's avonds 7 uur in de Geref. Kerk te Gapinge. Onderwerpen „God, Nederland en Oranje", door Grjjpskerke. „De Antichrist", door Oostkapelle. W. de Büok, Voorzitter. K. Louwebse, Secretaris. MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. 2 uur ds. H. Dijkstra 2 uur Gesloten NooHnitHKEKH 9lA uur ds. H. Dgkstra Era. pred. te Rotterdam. Bed. H. Av. 6 uur ds. J. Runia Dankz. 2 uur ds. J. Runia 2 uur Lezen eener Leerr. 6Va uur ds. W. Faber 2 uur Lezen eener Leerr. Koudbkhbkb 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurbns 9Va en 2 uur ds. G. H. Toebes Mkliskbbkb 9 en 2 uur ds. L. Bouma 2 uur ds. A. C. Hejj 2 uur ds. W. Faber 's Nam. Voorb. H. Av. Vrouwbnpoldbb 9Va en 2 uur ds. F. W. J. Wolf WaaTKAPBLLi 9XA en 2 uur Lezen eener Leerr. 2Va uur Lezen eener Leerr. Bed H. Av. en Dankz. Kampbbland 9, 2 en 6 uur ds. P. J Baan Nibuwbbkbbk 9%, 2 en 6 uur ds. F. J. v. d. Èade van Westkapelle. Oostibland 9l/a, 2 en 6 uur Lez. eener Leerr. Scharbndijkb 9Vi en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissbkbrkb 9Vi en 2 uur Lezen eener Leerr. ZiBRiKzii 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnbmaibb 9Vi en 2 uur ds. Z. Hoek Gois 9Vi en 6 unr ds. R. J. v. d. Veen 2 uur Lezen eener Leerr. *8 Gbavbnpoldbr 9Vi en 2 uur ds. A. P. Lanting Hbinkbnszanp 9Vi en 2 uur ds. P. van Dfjk Ibbsbkb 9Vi en 2 uur ds. B. Meyer 9Va en 6l/i uur Lezen eener Leerr. Schoondijk* 10 en 3 uur ds. J. R. Goris

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1920 | | pagina 3