Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Aardenburg II. BOEKAANKONDIGING Door God verworpen door K. Hocking deel II van den 23en jaargang der Chr. Bibliotheek. Nijkerk. G. F. Callenbach. f 2,00 ing. en f 2,70 geb. Alles uit een Briefkaart Jan Veltman's Papieren Kinderspeelgoed. Serie A 1 en 2, B 1 en 2. Prijs per deeltje f 0,35. 25 ex. a f 0,30; 50 ex af 0,25 enz. desgewenscht gesorteerd. Het Clirl8teHJk Huwelijk door D. Snijder Jr. f 0,30; 25 ex. f 7,enz. In de lijn der Geslachten, door Dick VEREENIGINGSLEVEN. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZOHDAG 11 APRIL 1920. AANGENOMEN naar TwyzelJ. van Herksen cand. te Zwolle. BEDANKT voor Heeg B. van Halsema te Hallum voor Middelburg S. Doornbos te 's Hertogen bosch voor BerlikumH. L. Both te Spijk voor Wapenveld t B. J. Lambers te Roaveen. Ds. J. v. d. Linden te Den Haog heeft emeriteat aangevraagd. De kerkeraad van Den Haag is van voornemen spoedig over te gaan tot het be roepen van een zesden predikant. Afscheid van Jutryp-Hommerts Ds. W. Goedhuis met 1 Thess. 5 23. Offiolëtle BsrkSitsn. Wolphaartsdijkl-4-'20. Ds A. P. Lanting gekomen van Krommenie deed Zondagmiddag 28 Maart, na des morgens bevestigd te zijn door ds. R. J. van der Veen uit Goes, na een predikatie over 1 Petrus 5 24 zijn intrede bij de Geref. kerk van Wolphaartsdijk met een rede over 2 Cor. 5 18, waarna hy op harte lijke wijze werd toegesproken door Oud. W. A. van Wijk namens kerkeraad en gemeente en door ds. R. J. van der Veen van Goes na mens de Classis, 's Morgens werd Z.Eerw. toegezongen Ps. 134 3 en des middags Ps. 90 9. Namens den kerkeraad, A. Nagelkerke, ?criba. Voor hen, die in de Gasthuis-, Noorder- of Hofpleinkerk een plaats wenschen, houdt de Plaatseommissie as. Dinsdag 13 April des avonds van 89 uur zitting in de Consistorie der Noorderkerk. De voorn. Commissie, J. W. den Hollander. C. v. d. Kleijn. I. Veeelst. Gevonden in de collecte: a. f2,als f 1, voor de kerk, f 1,voor de armen b. f 1, voor de armen, feestgave van een werkman c. f 5,voor de Diaconie Letter V. Daarvoor vriendelijk dank. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen van N.N. een doos zilverpapier en van M. de Voogd, Veersche weg f 1,65 en een doosje zilverpapier. Mej. C. Littooij. Molstraat F 90, Middelburg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hooggeachte Redactie, Na 1890 is het notulenboek vele jaren blank, schreef ik de vorige maal. De reden is de volgende. 25 Mei 1890 schrijft het notulenboek sprak de Heer Calliber zijn afscheidsrede uit, wegens zijn vertrek naar Biggekerke, waardoor de vereeniging zonder vaste Evangelist was. 22 Mei was voorgesteld in het lokaal van tijd tot tijd Evangelisten (uit de N. Herv. kerk) te laten optreden, welk voorstel door het plaatselijk bestuur werd verworpen, als zijnde ongeschikt en ondoelmatig om de leden der Evangelisatie op te bouwen en werd het ver langen uitgesproken: Andere predikers te mogen hebben, daar naar hun bescheiden meening de Ned. Herv. kerk het spoor bijster is en met de vijanden van Gods kerk samen spant om de geloovigen te vervolgen en uit te werpen". Men brak nu geheel met de Herv. kerk. De doleantie. Jammer, dat door te weinig krachten niet tot zelfstandige institueering kon worden veronderstel, dat u geen heiden is, maar een christen, nietwaar? Ik ben een christin, dus dat komt goed uit", was het vlugge, gevatte antwoord van Nelly Jansen geweest. „Mag ik nu verder gaan „Ja, al was het alleen maar hierom, dat u verbazend bondig kunt diseussieeren. Maar ik wil toch ook uwe uiteenzettingen wel eens hooren". „Welnu dan. Ik moet het voorbeeld van Jezus volgen en liefde en barmhartigheid aan mijn naaste bewijzen. Dat kan ik natuurlijk niet. Dat kan niemand. Want wij zijn allen even egoïstisch. Maar als we er God om bidden met een oprecht hart, dan geeft Hij ons ge nade, om het te doen. Dat ondervind ik dage lijks, al geschiedt mijn bewijzen van barmhar tigheid met vallen en opstaan en tallooze struikelingen. En nu kom ik tot de recht- streeksche beantwoording van uw vraagToen ik alleen op de wereld stond en ik mijn hart in volle overgave aan God, aan dien God van liefde, had gegeveD, heb ik het beroep van verpleegster gekozen, omdat ik daar het aller- meeste^liefde en barmhartigheid kan bewijzen aan mijn medemenschen. Dat is de éénige reden geweest natuurlijk kan men dat in het gewone leven ook. Ik weet er zelfs heerlijke voorbeelden van. Maar daar het allermeeste. Dankbaarheid (het spijt mij, dat ik daarover niet verder kan uitweiden) heeft mij gebracht in een diacones- senhuis. Dat is alles. Voor mij is het heel eenvoudig. Voor u misschien niet". (Wordt vervolgd). overgegaan. De broeders en zusters voegden zich bjj de Gereformeerde kerk van Oostburg. Doch door den verren afstand kon niet eiken Zondag de kerk daar bezocht worden en ver gaderde men in het bewaarschooltje van „Mietje Leijs", de oude vrome christinne, van wie, toen voor haar, enkele jaren geleden, het geloof verwisseld werd in aanschouwen, zelfs Voster- man van Oyon, de bittere tegenstander, een loffelijk getuigenis aflegde. Eens in de maand trad de predikant nit Oostburg op en zoo nu en dan één der andere predikanten uit de classis Axel. Verscheidene van dezen zullen zich nog wel de reisjes, lang niet altijd gemakkelijk, vaak bij mist via België herinneren. Doch ze hebben een dankbaar werk verricht. Nog steeds leven velen van deze in de herinnering der ouderen voort. Voor ditmaal genoeg. 2de verantwoording. Geref. kerken Anna Jacoba Polder f 2,50 Scharendjjke f5,Loppersum f2,50; Wil- dervank f 5,Dokkum f 5,Oldenbroek f2,50; Dist f2,50; Vrouwenpolder f2,50; Grijpskerke (Z.) f 5,Doorn f 10,Neder- horst den Berg f 5,Meliskerke f 2,50Blok zijl f2,50; Zuidland f2,50; Nede f2,Sil- volde f 1,25 Munnikezijl f5,— Breda f 1. Aaïten f 10,Koudekerke (Z)f5,j- f 1, van een werkman; Haarlemmermeer f5,— Vriezenveen f 1,50 Honselerdijk f5,Hin- deloopen f 2,50 Winschoten f 5,Surhuister- veen f5,Vreeland fl,Lollum f5, Hooghalen f 1,Zuid-Beierland f 2,50 Oude water f 2,Zevenbergen f 2,50Treebeek f 5,Borssele f 2,Boskoop f 5,I Jmui- den f5.Axel nagift f2,50; Waddingsveen fl,Pernis f2,— Schouwerzjjl f2,50; Ben schop f 1,Westmaas f 2,'s Gravenpolder f2,50; Koog-Zaandfjk f5,— Evangelisatie- kas classis Zierikzee f 5,Geref. kerk Rekken (Eibergen) f2,Bodegraven f5.De Lier f2,50; Achlum f2,Ten Post f5,Waard huizen fl,Oldemarkfl,Lemmer f5, Drseke f2,50; Almkerkf3,;Winsumf5, Uithuizen f 5,Haftem f 2,50 Veendam f2,50 Aarlanderveen f2,50 Barendrecht f5, Numansdorp f 3,Beverwijk f 2,Domburg fl,Bergambacht f 1,Zuidwolde f2.50; Zuilichem f2,50; Leidschedam fl}Bun schoten B f5,Gaastmeer fl,Ooster- bierum f5,Gouda f2,50; Tholen f 1,50 Lutten a.d. D. f2,50; Stadskanaal f5, Giessendam f2,Ouderkerk a.d. I. f2,50; Reitsum f 3,Heinkenszand f 5, Samen f 1914,03s. Broeders en zusters we zjjn er nog lang niet, de postwissels worden zeldzamer, och, zondert iets af voor het werk te dezer plaatse. A. I. Catsman. Aardenburg, 6 April 1920. (Wordt vervolgd). Dit boek van bijna 240 bladz. is uit het EDgelsch vertaald door den heer G. A. Aldus, en dit zoodanig, dat men bjj het lezen niet merkt met een vertaald boek te doen te hebben. Hocking schrjjft boeiend, spannend en gij rust niet voordat gjj het uit hebt. De karakters zijn uitstekend geteekend en goed volgehouden, vooral geldt dit van de drie hoofdpersonen. De strekking van het verhaal is goed, hoewel wjj het gedrag van den predikant tegenover zijn verloofde disputabel achtenmogen zijn overwegingen, om haar trouw te blijven, ook goed zijn, het schijnt ons toch toe, dat het doorzetten van het huwelijk minstens onver standig was. Aan het eind komt echter alles nog terechtde plotselinge dood van de drinkende en dronken vrouw opent den weg tot het huwelijk met het meisje zijner liefde. In dezen christelijken roman heeft het roman tische de overhand, maar het christelijke is daarom niet weggedoezeld, al had het wel wat positiever kunnen zijn. G. L. Hansen. Het nieuwe Leven. 4e druk. f 0,15. E. Gerdes. De Satijnen Das. 6e druk. f 0,20. De uitgever Callenbach te Nijkerk gaf deze twee boekjes nog eens uit voor het uitdeelen op onze Zondagsscholen bij gelegenheid van het Paaschfeest. Daarvoor kunnen zjj inder daad goed gebruikt worden, maar op andere tijden van het jaar kan men de kinderen er ook blij mee maken. Deze lieve boekjes heb ben geen aanbeveling meer noodig4e en 6e druk zeggen genoeg. Door deze uitgave heeft de heer Callenbach ouders en kinderen ten zeerste aan zich ver plicht. Veltmau geeft teekeningen en ont werpen van allerlei voorwerpen, welke men zonder groote moeite uit een oude, gebruikte briefkaart maken kan. En snoeperig is hot! Wij hebben er dadelijk de proef mee genomen en men had de bewonderde uitroepen der kin deren moeten hooren Het mooiste is, dat de modellen blijven bestaan, zoodat men van de ladder, de tafel, de stoel enz. een onbeperkte hoeveelheid maken kan. Het zal alleen zaak zijn de modellen goed te bewaren, maar daar leert men de kinderen tevens netheid en orde mee. Wil men een poppenkamer netjes in richten tegen minimum kosten, dan bestaat hiervoor een prachtige gelegenheid door middel van deze kaarten, Serie A 1 is het gemak kelijkst en dan wordt het hoe langer inge wikkelderdaardoor zal het niet gauw vervelen. Tenslotte kan men alles bouwen huizen, ker ken enz. Deze uitgave kunnen wy recht har telijk aanbevelen; het is zoo, des zomers spelen de kinderen bij voorkeur buiten, maar het is niet altijd mooi weer. Bovendien ligt er in deze bouwerij opvoedkundige waarde. Als aanbeveling kan er nog bij gevoegd, dat er geen lijm of stijfsel of eenig ander plakmiddel erbij te pas behoeft te komen. Op de eerste bladzijde van het eerste bosfcje wordt nauw keurig aangegeven, wat men dan wel noodig heeft. Moeders, die bang zijn voor een „vieze" boel, hebben dus bij deze uitgave geen reden voor vrees Men neme eens de proef met een deeltje voor 35 centzonder twijfel zult gij u haasten ook de andere drie aan te schaffen. Een hartelijk geschreven, ernstig gemeend boekje, dat vele goede wenken bevat, die ieder jongeling en jonge dochter ter harte moet nemen. Opmerkelijk is, dat deze ena. pred. vooral ten strijde trekt tegen een huwelijk van een geloovig protestant met een Roomsche, terwijl hij geen bezwaar heeft tegen gemengde huwelijken tussehen geloovigen van andere kerken. Wy hebben, in tegenstelling met hem, hier van wel en zelfs vele droeve gevolgen gezien. W(j hadden gaarne krachtig op het onge- wenschte der gemeEgde huwelijken gewezen willen zien. Afgezien van dit bezwaar kunnen wij het boekje, dat op geen best papier gedrukt is en veel te lange alinea's bevat, soms van bladzijden lang, wel aanbevelen. Uitgever is G. F. Callenbach te Nijkerk. J. D. Wielenga- Idsardi. Een heilig „ja". Een verhaal uit het volle leven. Kampen. J. H. Kok. 1920. Prijs f 2,75geb. f 3,90. Naar een boek van Idsardi wordt met gretige hand gegrepen. Die schrijver verstaat de kunst om het volksleven in Friesland met juiste trekken te teekenen. Bovendien ademen zijn producten een beslist positieven Christelijken geest. Men kan zijn boeken oud en jong in handen geven, verzekerd dat er niet anders dan een goede invloed van uit kan gaan. Met stijl en taal moet men 't bij dezen schrijver nooit al te precies nemen, want daarin is heel wat slordigheid. Dat komt ook in deze nieuwste pennevrucht weer uitzinnen loopen door als er een punt moest staangesprekken worden niet behoorlijk geëind gd met 't sluiten van de aanhalingsteekensverzuimd wordt bij nieuwen gedachtengang een alinea te beginnen herhaaldelijk staat een d voor een t, en om gekeerd. Jammer, dat 't boek niet aan nauw keurige correctie werd onderworpenWant overigens is het een kostelijk boek. Hoofd persoon is ds. Voorthuis van Polderga, die eenmaal bij de bevestiging in den heiligen dienst het „ja" woord sprak, maar als 't ware onnadenkend. Eerst langs een weg van moei lijkheden en zelfverloochening komt hij er toe dit heilig „ja" goed te leeren verstaan en in praktijk brengen. Bijfiguren zijn de leden van zijne gemeente, in 't bizonder de autocratische boer Jansen, wiens bekeering behoort tot de mooiste momenten van dit verhaal. De sociale kwestie vormt een integreerend d9el er in. Verschillende karakters worden goed uitgebeeld. Vooral het slot van het boek pakt. Het is ook eene bestrijding van doodepraat-orthodoxie, waartegenover het levende Christendom van de daad in heerlijkheid uitblinkt. Een uitne mend boek voor onze Christelijke gezinnen en daarom van harte ter lezing aanbevolen. Rodenburg. Kampen. J. H. Kok. Prijs f 1,25. Onder dit pseudoniem schreef de vroeg ont slapen J. Lous, welke indertijd in onze Kerk bode de kinderrubriek verzorgde Wat hij ons hier leverde, is een boeiend levendig verhaal vol afwisseling, waarin sterk nadruk gelegd wordt op de lijn des verbonds. 't Is de ge schiedenis van een adellijk jongmensch, dat godvruchtig opgevoed is, maar den weg der zondegenieting kiest en daardoor van alles doormaakt. Ten slotte verzeild op een vis- scherslogger, wordt liy door de godsdienstige stemming der visschers aan 't ouderlijk huis herinnerd. De „verloren zoon" keert tot zieh- zelven in, keert terug naar 's vaders huis en wordt met open armen ontvangen, 't Is goede lectuur voor ontspanning, het formaat handig voor spoorwegleetuur. Mevr. A. van Hoogstraten-Schoch. Kijkjes door 's Levens Venster. Kampen. J. H. Kok. 1919. Prys f 2,25. Een aantal stukjes, vroeger onder denzelfden titel verschenen in de „Zeister Kerkbode". Teedere stukjes, die men vaak niet zonder ontroering leest. Geen boek om achter elkaar uit te lezen, maar om gedurig weer een poosje in handen te nemen en er zich door te laten stichten. Grepen worden gedaan uit 't volle rijke menschenleven, maar altoos weer met het ééne doelons van beneden naar boven heen te wijzen, ons uit de drukte van het dagelyksche leven op te tillen om ons te doen toeven ia de sfeer der eeuwige dingen. In derdaad, dit is een mooi boek Mag in ieder Christengezin tot de beste lectuur gerekend. Een snoer van kostelijke parelen. Vanzelf zal de bezitter van dit boek het telkens weer eens van z'n boekenhanger in handen nemen en niet te vergeefs Er gaat heiligende kracht van uit. Beter lectuur dan dikke romans. De geïllustreerde omslag is niet onverdienstelijk geteekend, trekt aan. De uitgever zorgde dat staat als een paal boven water voor iets goeds. Kerkhof. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a.s. Zondag Voor de pauze: Art. 12 der Geloofsbelijdenis, door W. Gi- deonse. Na de pauze: Art. 8 van 't Antirev. program, door D. den Hollander. C. db Bruijn, Voorzitter. i. de Wolff, Secretaris. Glasse Middelburg. MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Cath. Zondag 46. Collecte voor het Suppletiefonds. Gasthuiskerk 9Vs uur ds. L. Bouma 2 uur ds. G. F. Kerkhof Hofpleinkerk Gesloten Noorderkerk 9Vj uur ds. G. F. Kerkhof 6 uur ds. L Bouma VLISSINGEN. Middelkerk 9l/a en 5Vs uur ds. J. Brinkman Arnkmuidbn 9Vj en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9Vs uur ds. F. J. v. d. Ende 2 uur Lezen eener Leerr. Gaiingb 9% uur ds. D. H. Th. Vollenhoven Openb. Bel. en Voorber. H. Av- 2 uur Lezen eener Leerr. Gbijpskbbkb 9 en 2 uur ds. G. de Jager Koudbkbrkb 9 en 2 uur ds. A. C. Hey St. Laurbns 9Vj en 2 uur ds. G. H. Toebes Meliskbrkb 9 en 2 uur Cand. Wessels Oostkapbllb 9 uur ds. W. Faber 2 uur ds D. H. Th.Vollenhoven Serooskbrkb 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. Faber Souburg 9',s en 2 uur Lezen eener Leerr. Vbkbb 9% en 2 uur ds. Ploos van Amstel van Elburg. Vrouwknpoldbr 9Vj en 2 uur ds. F. W. J. Wolf Wbstkapbllb 9% uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Olasse Zierikzee. Brouwershaven 10 en 3 uur ds. F. Tollenaar Bruinissi 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Cclijnsplaat 9%, 2 en 5Vt uur ds. F. Staal Gbbrsdijk 9 en 2 uur ds. C. J. Wielenga Bevestiging van een Lidmaat. Haamstbdb 10% uur ds. Z. Hoek Bevestiging. 3 uur ds. W. Goedhuis Intrede. Kampbrland 9, 2 en 6 uur ds. P. J. Baay Nibuwbbkbrk 9%, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oostbrland 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharbndijki 91/! en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissbkbrkb 9Vj en 2 uur Lezen eener Leerr. Zibrikzbb 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnbmairb 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Glasse Tholen. AnnaJacobaPolder 10% en 3uurds.J.D.Wielenga Bbrgbn op Zoom 9% en 5% uur ds. A. H. v.d. Kooi Krabbbndijkb 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Poobtvlibt 9%, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9 en lVs uur dhr. B. W. de Graaf Tholbn 9% en 2 uur ds C. Staal 6% uur ds. C. Btaal Rede Zendiüg onder de Joden. Oüd-Vosmhbr 9% en 2 uur Lezen eener ;Leerr. Glasse Goes. Baarland en 2 uur Dbibwbgbn 9% uur 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. Brouwer Openb. Belijdenis. Kapbllb-Bibzilingb 9% en 2 uur ds. A. Scheelé Bor8blb 9Vs en 2 uur Lezen eener Leerr. Gobs 9% en 6 uur ds. R. J. v. d.'Veen 2 uur Lezen eener Leerr. 's Gbavbnpoldbr 9% uur ds. R. Brouwer. Openb. Belijdenis. 2 uur Lez. eener Leeriv- Hbinkbnszanp 9% uur ds. P. van Dyk 2 uur ds. A. P. Lanting Ikrskkb 9% en 2 uur ds. B. Meijer Wbmbldingb 9% en 2 uur Lozen eener Leerr. Kbuiningrn 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Nibuwdobp 9% en 2 uur ds G. Doekes Wolphaartsdijk 9% uur ds. A. P. Lanting 2Vj uur ds. P. van Dyk Openbare Belijdenis. Class© Axel. Axbl 9 en 2 uur ds. A. Thielen Hoek 9% en 2 uur ds H. v. d. Wal Oostbübg 9Vj en 2 uur Lezen eener Leerr. OesTBURG (dienst A.ardbnbubg) 9% en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoor dijkb 9% en 2 uur ds. J. R Goris Tbrnbüzbn 9Vj en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9Vj en 2 uur ds. H. P. M. G. de Waïle

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1920 | | pagina 3