Godsdienstoefeningen INGEZONDEN STUKKEN. Het hongerend Duitscbland. BOEKAANKONDIGING. Dr. H. Bavinck. Christendom, Oorlog, Volkenbond. Utrecht. G. J. A. Ruys. 1920. De Nederlandscke Soldaat, en zijne rechten inzake geestelijke en lichamelijke ver zorging in militairen dienst, door I. de Jong (Sergeant-Majoor der In fanterie). Kampen. J. H. Kok. Prijs f 0,90. Gecart. f 1,10. Geref. Theol Tijdschrift. Afl. 10. Febr. Waarom zoudt gij sterven door L. van Elk, staatsprediker der Geref. Kerk te *s Gravenhage Uitgave van J. H. Kok, te Kampen. Prijs 20 cent, bg getallen minder, 100 ex. a 12Vi cent. De Predikantsvrouw, door AnthoDiaMar- garetha. Kampen. J. H. Kok. 1919. VEREENIGINGSLEVEN. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 4 APRIL en HAANDAG 5 APRIL 1920. Glass© Middelburg. Glasse Zierikzee. Glasse Tholen. Glasse Goes. Glass© Azol. Soil Deo Gloria. 6. J. AUGUSTIJN. Vlissingen. Ontvangen van N. N. de som van flO,onder bijvoeging var» een schrijven. Wij' zeggen dezen gever hartelijk dank zoowel voor zijn gave als voor zijn hartelijk schrijveD, waaruit blijkt een warm medeleven De scriba, G. J. Fros. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hooggeachte Redactie. Wat werd ons hart verkwikt, toen we in het nummer van 26 Maart het stukje van Ds. Bouma lazen over Aardenburg. 't Deed ons zoo goed te voelen de warme belangstelling in het werk te dezer plaatse. En zeer gaarne willen we aan de vriendelijke uitnoodiging eens mede te deelen, wat we reeds ontvangen hebben, voldoen. We hadden het reeds eerder moeten doen, doch we waren wat bang, al te veel van de ruimte in het Kerkblad te vragen. Onge gronde vrees, blijkt nu. Onzen harteljjken dank aan de redactie voor de welwillendheid. Mogen we bij de verantwoordingen, die we van nu aan geregeld hopen te geven, ook nog •én en ander mededeelen over onze „kring"? De belangstelling zal er naar we meenen, grooter door worden, de postwissels, naar we hopen, meerder I Ons oude notulenboek begint 14 September 1879, met een reglement van de vereeniging als deel van de Evangelische vereeniging in Zeeland, een organisatie van orthodox-Hervorm den. De br. en zs. konden het onder de pre diking van moderne predikanten niet vinden, en zochten in onderlinge bijeenkomsten ver sterking van het geloofsleven. Door onder scheidene evangelisten is in dien tijd gearbeid. Wij vinden vermeld de namen van de b.b. Poolsma, Guillaume en Calliber. De 2e is ook in ooze kringen op Walcheren geen onbekende geweest. Hij behoorde tot de „zeer sterken". Als de oudere br. en zs. van hem vertellen, dan glinstert het oog. Dat was een man. Hij kwam geregeld van Ëreskens te voet naar Aar denburg, bijna 4 uur ver, om te catechiseeren. Het onderwijs aan de jeugd was zijn lust. En ook des Zondags is hij vele malen voorgegaan, om dan nog denzelfden dag te Oostburg of te Breskens het Woord van zjjnen Zender te brengen. Zün prediking is velen tot rijken zegen geweest. Na 1890 is het notulenboek vele jaren blank. Doch daarover een volgend maal. Tot nu toe werd ontvangen door de broe ders en zusters te Aardenburg f 485.inza meling te Oostburg f495.te Axel f396. Kerkcollecte Schoondjjke f 137,75Vs Wed. A. L, te den Haag f25.Seb. te den Haag f 10. Mej E. H. te Rotterdam f 2,50Collecte Aarden burg f 2,50N. N. te Ter Neuzen f 2,50J. W. F. te Middelburg f 2,50; W. P. te Maassluis f 2,50K. L. van 4 mil. te Oostkapelle en Domburg f 5,50J. L. te Grgpskerke f 1. J. v. O. te Utrecht f 5.—Wed. D. H. te Sluis f 2,50N. N. te Zwolle f 5.—J. O. te Middelburg f 2,50Dames K. te Assen f 1. G. W. te Wolfaartsdijk f2,50M. te Vlissingen f 1.J. P. V. te Leiden f 5.Ds. D. te Nieuwdorp f 2,50; W. V. K. te Ooltgensplaat f 3.in de Collecte te Schoondijke f 2,50 F. B. te Hoogblokland f 2,50; A. V. G. te Maasland f 3,50N. F. te den Haag f 10. in de Collecte te Schoondijke f2.Zendings- comm. te Maasland f 25 idem te Baarland f 10.— Ger. Kerken St. J. Klooster f 5.— Hazerswoude f 3.Ridderkerk f 1.LaDge- rak f2 Vledder f 2.Vreeswijk f 2,50; Rinsumageest f2 Engwierun f 1.— Vor- den f 5.Gorinchem f 2.Stedum f4,03; Spijkenisse f 2,50; Marrum f 1.Hommerts f 5.Wirdum f 2,50Berlikum f 2,50 Marken f 2.— Vlaardingen 4,50; Almelo f 2.Haastrecht f 2,50Ngemirdum f 5. (Wordt vervolgd.) Deze week heb ik ontvangen van A. te M. f 1,N. N. te N. f2,50; N. N. O. f2,-. Vriendelijk dank voor deze giften. De 22 kinderen, die Dinsdag uit Dortmund zouden aankomen, konden wegens de woelingen de grens niet passeeren, en ook later kon het niet, omdat juist in het industriegebied heden alles werd stilgelegd Wat jammer voor die kinderen, die zich in onze goede provincie zoo tegoed hadden kunnen doen met het voortref felijke, dat hun hier verschaft kan worden, terwijl ze zich daar moeten voeden met, ja waarmee? 1 ons brood per dag. De ellende, die vooral in Dortmund, als eerste hongerstad van Duitschland, reeds groot was, neemt steeds toe. Wat behooren wg dankbaar te zijn voor het vele goede, dat wij hier van dag tot dag ge nieten J. Olthoff, Spanjaardstraat. Middelburg, 2 April 1920. Deze belangrijke brochure is een overdruk van de beide artikelen, die in de November- en December-afleveriDg van de Stemmen des Tijds reeds bizonder de aandacht trokken. Ook niet-lezers van die periodiek kunnen nu van den actueelen inhoud kennis nemen. Er is slechts een kort „Naschrift" aan toegevoegd, omdat de Duitsche onthullingen sinds dien wel dingen aan 't licht brachten, die de schuld van Duitschland aan den oorlog niet vermin derden. De groote problemen, waarvoor de oorlog en de vrede ons stellen, worden vanuit christelijk standpunt besproken. Waarlijk, in deze tijden hebben we wel noodig voorlichting van die mannen, welke van God een breeden en ruimen blik hebben ontvangen. In zooverre verdient prof. Bavinck den dank van ons Christenvolk, dat hij gedurig door zijne ge schriften ons leert de gebeurtenissen van hooger standpunt te bezien. Vooral de gisting in de arbeiderswereld is een probleem, dat al onze aandacht vraagt. Wat prof. Bavinck daarover schrijft, uitgaande van onze christelijke begin selen, verdient dan ook de overweging van ieder meelevend burger. De uitgever zorgde voor eene royale uitgave van dit tijdwoord. Een zeer nuttig boekje, over welks uitgave we ons verblijden. Zooiets hadden onze jongens reeds lang moeten hebben. De uitgave is in den aantrekkelijken vorm van Landwehrs wel bekende Catechisatieboekjes. De schrijver heeft naar officieele gegevens alle legerorders saam- vergaard, die voor onze militairen van belang kunnen zijn. Ouders kunnen niet beter doen dan hun zoons behalve den bijbel ook zoo'n boekje mee te geven, als ze in dienst gaan. Het zal een goede vraagbaak zijn voor hen. Dus met kracht aanbevolen Ds. J. Kok. De Profeet van Opperdoes (Jan Mazereeuw). Kampen. J. H. Kok. Prijs f 1,25. Een belangrijke studie over een merkwaardige verschijning in N. Holland in 't begin van de 19de eeuw. Ds. K. vertelt van zijn leven en van zijn leer, doet mededeelingen uit zijn ge schriften en brieven. Mazereeuw was niet ge heel oorspronkelijk, maar schijnt bekend geweest te zijn met de geschriften van „tweedweepsters" Antoinette Bourignon en Jeanne Leade. „Het boekje van de vrouw" wordt in den kring der Mazereeuwers veel gelezen, d.i. De openbaring der openbaringen van Johanna Leade. Behept met chiliastische dwalingen, was de profeet van O. gekant tegen alle kerkelijk leven, ook tegen de Afscheiding. Ds. K. deelt ook mee het oordeel van tijdgenooten en verhaalt van een trouwen volgeling, Vriend, die een brief schreef aan ds. Bosch te Andijk. In een „Na schrift" wordt principieel tegenover de Maze- reeuwsche dwalingen positie gekozen en de Geref. leer verdedigd. Het is een vlot geschreven boekje, dat we ter kennisneming van deze beweging op ker kelijk gebied in ons land gaarne aanbevelen. J. C. Wirtz Czn. (Districtsschoolopziener). Uit de School geklapt. Schetsjes uit het schoolleven. Kampen. J. H. Kok. Prijs f 2,75. In dit boek van ruim 200 bladzijden compres gedrukt zijn bijeengebracht een aantal artikelen, welke onder denzelfden titel verschenen in het Bijblad van de „School met den Bijbel". Wirtz is een frissche geest, met een eigen kijk op de dingen, iemand die geen blad voor den mond neemt en met zekere zelfingenomenheid zgn ideeën op papier zet. Uit zijne ervaringen op schoolgebied geeft hg interessante meedeelingen, en knoopt daaraan vast paedagogische wenken, die althans de overdenking waard zijn. Hg schrijft vlot en als men eenmaal begint te lezen, zal men niet gauw uit verveling 't boek dichtslaan, 't Is geen boek voor onderwijzers alleen. Ieder moet er maar eens kennis mee maken. Ook al is men 'c vaak met den heer W. niet eens, dat doet er niet toe. Hij geeft in elk geval stof tot nadenken. De rijkdom van behandelde onderwerpen is zoo groot, dat we slechts de hoofdtitels meedeelen „Schooldeugden, Schoolwerk, Onderwijzers, Schoolhervorming, het Montessori-verschijnsel, het Amsterdamsche rapport, Varia",?;welke ieder weer in 7—10 onderafdeelingen zgn ge splitst. Over allerlei vakken, die op school worden behandeld, staat er wel iets te lezen in dit boek. 1920. Drukkerij OraDje-Nassau, Baarn. Prof. Greydanus levert een studie over het doel waartoe de Handelingen der Apostelen zgn geschreven. Prof. Hoekstra geeft eenige op merkingen ten beste over „de inleiding en het slot van de preek". Ds. Ferwerda schrijft een geestige Kroniek, waarin hg o a. wgst op de verwisseling van terminologiemen spreekt nu van werKwewiers inplaats van arbeiders, want 't wordt in 't midden gelaten of ze hun werk wel zullen afmaken„voor wij aan dit laatste toe zgn, zegt de vakbeweging, zal er eerst nog eens een hartig woordje over maximumloon en minimum-arbeidsduur gewisseld moeten worden". Een aaütal recensiën worden ge leverd, nu iets dichter in elkaar gedrukt, wat o.i. al een stapje vooruit is in de goede richting. Een ernstig pakkend woord naar aanleiding van Psalm 2. Het behoort tot de welbekende uitgave ter verspreiding voor Evangelisatie, en is daarvoor uitnemend geschikt zoowel in onze dagen van woeling en revolutie. Door ver spreiding in afgedoolde kringen kan dit boekje onder Gods zegen veel nut afwerpen. Daarom raden wjj 't ook aan kerkeraden aan als een middel om evangeliseerend te arbeiden. Dat van een dergelijk geschriftje een tweede druk noodig en gewenscht is, bewijst reeds hoezeer het door ons gereformeerde volk wordt gewaardeerd. De inhoud ervan, die meer den subjeetieven kant van het geloofsleven raakt, is alleszins stichtend, opbouwend. En ds. W. geeft metterdaad aan de hand van den brief van Ralph Erskine bestierende en vertroostende opmerkingen ten beste. De uitgever zorgde bovendien voor een aantrekkelijke uitgave. In sommige kringen iD Zeeland, waar 't zoo moeilijk schijnt tot zekerheid des geloofs te kunnen komen, kan de lezing van dit boekje nog gosde vrucht afwerpen. Hen in 't bizon der worde 't aanbevolen. De artikeleD, die in het uitstekend geredi geerde Maandblad „Christelijk Vrouwenleven", onder den titel„De Predikantsvrouw" ver schenen, trokken algemeen de aandacht van da Christelijke pers en van ons lezend publiek. Mannen en vrouwen beiden hebben ze met belangstelling gevolgd. Het zou jammer ge weest zgn, indien deze uit de ervaring ont sproten keurig gestileerde stukjes, in verge telheid waren geraakt, gelijk dat met artikelen in periodieken verschenen, gemeenlijk gaat. 't Was een verblijdend verschijnsel, dat de Kampensche uitgever deze artikelenreeks nu in boekvorm en dan nog in zulk eene prachtuitgave (dat zijn ze waard 1) het licht deed zien. Die „Christelijk Vrouwenleven" niet lazeD, kunnen nu met dit prettige, leer zame, onderhomdend boek ook kennis maken. Waarom noemt de schrijfster, wier naam fei telijk heel gereformeerd Nederland toch wel kent, nu bg afzonderlijke uitgave niet haar waren naam Het zou heusch geen verrassing, geen onthulling geweest zijn Het is een boek voor vrouw en man, voor jonge dochter en jongeling, voor gemeentelid en pastoriebewoner, voor allen, die in ons ge meentelijk leven oprecht belang stellen. Let maar eens op de behandelde onderwerpen Over het „gaan kijken*. Eerste indrukken. Nadere kennismaking. Onbeschreven rechten. In-leven. Vriendelijk jegens allen. Aan den arbeid. Het Vereenigingsleven. Zuster kring. Ongevraagd advies. Domineeskinderen. Nood in de pastorie. Achter het front. Vergezichten. Nieuwe verhoudingen. Zoo zijn er. Bergop waarts. De predikantsweduwe. Uit heel dit boek spreekt u toe een warme sympathie voor gezond gereformeerd kerkelijk leven en voor eene goede verhouding tusschen de gemeente en het predikantsgezin. Ook al zal de werkelijkheid altoos beneden het ideaal blijven, 't is goed dat het ideaal ons gedurig voor oogen gehouden worde. Ernst en humor zgn door de schrijfster op zoo aangename wijze dooreen gekruid, dat alles als een smakelijk gerecht wordt verslonden. Met vrijmoedigheid wijst zg ook op wonde plekken, en in zooverre kan haar woord ook genezend werken. Moge dit mooie boek in veler handen komen. Kerkhof. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel' vergadert a s. Zondag niet. De Ger. Jongver. „Calvijn" te Vlissingen houdt een Openbare Vergadering op 8 April des avonds 8 uur. Spreker: Prof. Dr. A. A. van Schelven. Men raadplege advertentie in dit nummer. G. Wisse. Uit het Zteleleven. Over Ge- loofsverzekerdheid (voor eenvoudigeD). Tweede herziene druk. Kampen. J. H. Kok. 1920. Prgs f 1, MIDDELBURG Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. G asthuiskerk Gesloten Hofpleinkerk 9Vs uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. L. Bouma M. 9M uur ds. L. Bouma Noobdbrkbre 9Vj uur ds. L. Bouma 6 uur ds. J. Runia VLISSINGEN. Middelkerk 9Vs en 51/» uur ds. J. Brinkman M. 9Vs uur ds. J. Brinkman Arnemüidhn 9Vi en 2 uur ds. J. Runia M. Geen dienst. Domburg 9Vs uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. F. J. v. d. Ende M. 9Vs uur ds. F J. v. d. Ende Gai ingb 9M uur Lezen eener Leerr. 6Vs uur ds. W. Faber. M- Geen dienst. Grijpskbrkb 9 en 2 uur ds. G. de Jager M. 9 uur ds. G. de Jager Koudbkbrkb 9 en 2 uur ds. A. C. Heg M. 9Vs uur da. A. C. Heg St. Laurbns 9Vj en 2 uur ds. G. H. Toebes M. 9Vs uur ds. G. H. Toebes Mbli8kbbkb 9 en 2 uur ds. G. Dalhugzen M. 9 uur ds. G. Dalhugzen Oostkapbllb 9 en 2 uur ds D. H. Th.Vollenhoven M. 9 uur ds. D. H. Th. Vollenhoven Skroobkbrkh 9 en 2 uur ds. W. Faber M. 9 uur ds. W. Faber Souburg 91/j en 2 uur ds. G. F. Kerkhof M. 9 uur ds. G. F. Kerkhof Vbbbb 9M en 2 uur Lezen eener Leerr. M. Gesloten. Vrouwbnpoldir 9Mi en 2 uur ds. f. W. J. Wolf M. Geen dienst. Wbstkapbllb 9M uur ds. f. J. v. d. Ende 2 uur Lezen eener Leerr. Bbouwbbshavbn 10 en 3 uur ds. F. Tollenaar Bbuinissi 9M en 2 uur Lezen eener Leerr. Cclijnsplaat 9M, 2 en 5M uur ds. F. Staal Gbbbsdijk 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haahstbdb 9% en 2 uur Lezen eener Leerr. Kampbbland 9, 2 en 6 nur ds. P. J. Baag Nibcwbbkirk 9M, 2 en 6 uur ds. Eskes Em pred. te Leiden. M. Geen dienst. Oostbrland 9 en 2uur Lezen eener Leerr. Scharindijkb 9M en 2 uur dhr A. Punt van Middelburg. M. 9Vs uur dhr. A. Punt Wissbkbbkb 9M en 2 uur Lezen eener Leerr. Zibbikzbi 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnbmaibb 9% en 2 uur ds. Z. Hoek AnnaJacobaPoldbb 9 Mi en 2 uurds. J.D.Wielenga Bbbgbn op Zoom 9M en 5Mi uur da. A. H. v.d. Kooi Kbabbbndijkb 9 en 2 uur ds. A. H. Nieboer M. Geen dienst. Poobtvlibt 9lA, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Billand-Bath 9 en lMi uur dhr. B. W. de Graaf Tholbn 9 Mi en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmbbb 9 Mi en 2 uur ds. C. Staal Openbare Belijdenis. Baablahd 9Vs en 2 uur ds. R. Brouwer. Dbibwbgbh 9M en 2 uur Cand. Wessels van Goes. Kapbllb-Bibzilingb 9M en 2 uur ds. A. Scheele Bobsblb 9V« en 2 uur Lezen eener Leerr. Gobs 9% en 6 uur da. R. J. v. d. Veen 2 uur Lezen eener Leerr. 's Gbavbnpoldbb 9% en 2 uur Lez. eener Leerr. Hbinkbnszan» 9Mi en 2 uur da. P. van Djjk Ibbsbkb 9M en 2 uur ds. B. Mefjer Wkmbldingb 9V« en 2 uur Lozen eener Leerr. 5Mi uur ds. A. H. Nieboer EEbuininobn 9Mi en 2 uur Cand. J. v. d. Spek van Voorburg. Nibuwdobp 9Mi en 2 uur ds G. Doekes woiiphaabtsdijk 9M en 2 uur ds. A. P. Lanting M. 9Vs uur da. A. P. Lanting A.XBL 9 en 2 uur Hobk 9Mi en 2 uur Oostbubg 9Vi uur ds. A. Thielen ds H. v. d. Wal Cand. Scheele van Terneuzen. 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9Ms uur ds. J. R. Gons Oostburg (dienst Aardhnbubs) 9Mi uur Lezen eener Leerr. 3 uur Cand. Scheele M. 9Mi uur Lezen eener Leerr. Schoondijkb 9Ms en 2 uur ds. J. R Goris M 10 uur Cand. Scheele Tbbnbuzbn 9M en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9Mi en 2 uur ds. H. P. M. G. de Walle IdfgrtintlëB. Onze geliefde Ouders en Groot ouders JACOBUS VERLARE en JACOMINA BLOK hopen 7 April D. V. hunne 50-jarige Echtvereenlgtng te her denken. Dat de Heere hen nog vele jaren moge sparen, is de wensch hunner dankbare klndbren, Behuwd- en Klbinkindbrkn. Ontvangdag van 34 en van 78 uur. Krabbendgke, 2 April 1920. Heden nam de Heere tot Zich onzen mede-broeder in den ouderdom van 84 jaren. Met daLkbaarheid gedenken wg, hoe hg meer dan 40 jaren de kerk des Heeren alhier met groote toe wijding heeft gediend, eerst als diaken en daarna als ouderling. De Raad der Gereformeerde kerk van Bergen op Zoom, A. H. VAN DER KOOI, Praeses. C. LOBBEZOO, Scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1920 | | pagina 3