N.C.V. Parapluies Leerling-Verpleegsters SPAART GIJ? JAC. DE RUITER, EEN WIJSMAN PERSOON A. GEENSEN, H. H SOMER, Dam Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Het Hongerend Duitschland. VEBEENIGINGSLEVEN. Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. WILLEM BASSIE, Spaart dan goed. Spaart gij niet, Begint dan met spoed. Neemt Spaarbrieven van de N. C. V. te '8 Gravenhage. Spaarbrieren groot f600.-, f 300.- en f 150.', Tolstorting in eens of in 10 jaar door jaarUjkscbs, halfjaarlUksche, driemaandelijkscbe en maandeiijkscbe Stortingen naar kenze. Vraagt gratis prospectus en inlicb- tingen bil den Inspecteur Wijngaardstraat 196 Goes. beeft eer) 5PA ARBRIEF Zoo juist aangekomen een zen' ding Dames- en Heerenparapluies, ook voor den boerenstand, in prijzen van f 3.75, f 3.90 en f 4.25, alles in de bekende goede kwaliteit bij Noordstraat, Middelburg. MIDDELBURG. DAMES-, MANTEL- EN COSTUUMSTOFFEN Art. 18. De korte notulen worden vastgesteld. Art. 19. Censuur naar art. 43. Art. 20. Ds. Bouma eindigt de vergadering met dankzegging. Namens de Classis voornoemd, F. J. van den Endk, h. t. 2e Scriba. Westkapelle, Febr. 1920. Oostburg. De broeders en zusters te Aarden burg die door den verren afstand niet des Zondags de kerkelijke bijeenkomsten alhier kunnen bijwoneD, vergaderden tot nu toe in een lokaal, waar geregeld leesdienat werd ge houden onder opzicht van br. A. Leijs, ouder ling van de kerk alhier. In den laatsten tijd openbaart zich meer en meer de behoefte aan kerkelijk leven. Door den kerkeraad is thans, na advies van de Classis deze zaak met Aardenburg geregeld. De brs. en zusters aldaar vergaderen nu als deel van Oostburgs kerk. Daar er naast den ouderling nu ook een diaken is verkregeD, dragen de samenkomsten in het vervolg het karaktor van Dienst des Woords waarin ook de sacramenten bediend worden. Geve de Heere, dat weldra de berk te Aarden burg tot zelfstandige openbaring moge kome. Zegene Hq de pogingen, die aangewend wor den om te komen tot den bouw van een kerkje en bewege Hij in onze provincie de harten om de zaak van Gods Koninkrijk ook daar gelde lijk te steunen. Het adres is A. I. Catsman, Markt, Aarden burg. Namens den kerkeraad van Oostburg, J. Boidin, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Zierikzee, gehouden teZie- rikzee op Woensdag 4 Febr. 1920. 1. Ds. Bruinsma opent klokke 11 de verga dering, laat zingen Ps. 138 1, leest 1 Cor. 13, gaat voor in 't gebed. 2. Brs. de Waal en v. d. Wal zien de cre- dentiebrieven na, 8 kerken zijn op 't oogenblik tegenwoordig, waarvan Oosterland een instruc tie heeft. 3. 't Mpderamen constitueert zich. Ds. Bruinsma, praesesds. Hoek, assessor ds. Baaij, scriba. 4. De notulen der vorige vergadering worden door ds. Wielenga gelezen en goedgekeurd. 5 iDgekomen is: 1. een schrijven van ds. van Schelven inzake ds. Ploos van Amstel, de classe continueert de jaarlijksche bijdrage; 2 kennisgeving van classe Middelburg, in zake de afzetting van ds. N. 3. kennisgeving van classe Franeker, ter be antwoording van een vraag deze classe gesteld, met 't oog op dr. J. de Jong. De afgevaar digden van Noord-Beveland nemen zitting. 6. Rapporten 1. Rapport van de kerkvisitatie gehouden in de kerken van Oosterland, Bruinisse en Nieuw- kerk uitgebracht door ds. Bruinsma. 2. Ds. Staal rapporteert inzake zending. 3. ds. C. J. Wielenga brengt rapport uit met 't op de Evangelisatie-arbeid. Men pauseert. 7. Boeken van de deputaten nr. Art. 11 en Art. 13 D. K. O. en van den deputaat van de zending en van den classicalen quaestor wor den nagezien en in orde bevonden. 8. Instructie van Oosterland om hulp inzake beroeping komt ter tafel en wordt behandeld. 9. Bjj rondvraag naar art. 41 komt emeri- taatsaonvrage van ds. Baaij ter sprake, terwijl 2 vragen door Zonnemaire gesteld, worden beantwoord. 10. Inplaats van ds. Bruinsma wordt br. J. van der Wal deputaat naar Art. 13, terwijl ds. Tollenaar tot secundns visitator wordt aan gewezen. 11. Vacaturebeurten worden geregeld. 12. De assessor spreekt namens de classis een kort woord van afscheid tot ds. Bruinsma, wat deze beantwoordt. 13. Sluiting van de vergadering door den praeses, die in dankzegging voorgaat, nadat Ps. 67 1 is gezongen. Op last van de classe, Z. Hoek, h. t. assessor. Met hartelijken dank voor Bartimëus ont vangen fl6,18V2 uit het busjs v. d. Jongeheer J. A. Zuid weg, te Ierseke f 16,18 V* uit het busje v. d. Jongeheer A. J. Koppe, te Ierseke. De Hoofd-correspondente, J. J. Donnee, te Goes. Met vriendelijken dank ontvangen door be middeling van jÖej. S. J. Sinke, te Ierseke een doos zilverpapier, theelood en capsules, verza meld door de kinderen der Chr. School aldaar, en van de kinderen der Chr. Voorbereidings school een doosje zilverpapier en capsules. Mhj. C. Littooij. Molstraat Middelburg. Vlissingen. Tot groote blijdschap van den Kerkeraad, wordt medegedeeld dat door wijlen zuster J. A. Guillaume—Plugge gelegateerd is voor de kerk en hare diaconie, ieder duizend gulden en voor den Zendingsarbeid uit Zeeland, onder Heidenen en Mohammedanen Vijf honderd gulden. Ook wordt onder hartelijke dankzegging aan den gever of geefster, melding gemaakt dat j 1. Zondag in de collecte gevonden is een bedrag van f 10.met bijschriftvoor de Kerk. G. J. Fbos, Scriba. {Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 1 Ter wederlegging van de bewering, in onzen tijd vaak gehoord, als zouden de Geref. Kerken in Nederland gevaor loopen te versteenen, be roept ds. L. Bouma zich in het laatste nummer der Zeeuweche Kerkbode op eene uiting van wijlen ds. J. van Andel te Leeuwarden, kort na zijne komst aldaar (1879). Men moet in het algemeen uitingen eerstens beoordeelen naar den persoon, die ze deed en ten tweede naaT haar datum. Vergun mjj dus in het kort op deze twee te wijzen. Het minste gevaar voor kerkelijke verstee ning loopen personen met een ruim hart, zoo als dit zich gevormd heeft door opvoeding van ruimvoelende ouders, door onderricht van on bevangen leermeesters, door het leven in een tijd, waarin de behoefte naar de geestelijke gemeenschap ook met broeders buiten den eigen, engeren kring gevoeld wordt. En nu, ds. van Andel heeft al die voorrech ten genoten, Zijn vader, J. H. van Andel, lee- rend ouderling der Chr. Afgesch. gemeente te 's Bosch, stichter der tweede Chr. School onder een bizondere commissie in ons Vaderland, was een onbekrompen christen. In „Van Strijd en Zegen", Gedenkboek van het Chr, onderwijs, pag. 70, leest men „De hartelijkste verstand houding heerschte in dezen donkeren tijd (1846) tusschen de broeders die tot verschillende ker ken behoorden, tusschen de Directie der Nij- meegsche School (Ned. Herv. en Waalsehe) en die der Bossche (Chr. Afgesch.)* In het huis zijner vroeg weduwe geworden moeder ontmoetten Afgescheidenen en Réveil mannen elkander. Zijn leermeester later zijn schoonvader was Prof. A. Brummelkamp, de man door Allard Pierson als een der trouwe bezoekers op vergaderingen van het Reveil ge- teekend. Een verblijf aan de Universiteit te Bom, waar J. P. Lange doceerde, verruimde zijn blik. Geen wonder dat zijne opvattingen sommi gen te ruim waren. Na beëindiging zijner stadiën bleek dit al ras, toen de classis Alk maar hem een en andermaal weigerde tot het predikambt toe te laten, omdat men hem ver dacht van Remonstrantsche gevoelens. Lang heeft hij onder die verdenking geleden, ook nog in den tijd, toen ds. Bouma hem sprak en hij bij de vervulling van twee plaatsen als docent aan de Theol. School te Kampen ge passeerd werd. Eerst later verdween die twjjfel van de rechtzinnigheid zijner gevoelens. Wellicht heeft ds. Bouma, die hem blijkbaar toen reeds van nabij kende, wel eens vernomen, hoe hü op een Zondagmiddag te Leeuwarden in de Galileeërkerk preekte en den H. Doop bediende, voor zijn zieken Herv. collega, ds. Vethake, die hem dit des morgens per brief kaart verzocht Zijn kerkeraad, door hem vooraf gepolst, had geen bezwaar gemaakt, ja zelfs eenige leden van den kerkeraad waren hem 's middags gaan hooren. Dezelfde ruim denkende man is ds. van Andel tot zijn dood toe gebleven in zijn omgang en samenwerken met collega's en leden van andero kerken. Een beroep op het getuigenis van ds. Gunniüg, den beroepen Herv. predikant van Serooskerke zou hier niet vruchteloos blyken. Voorwaar, eeD man als ds. J. van Andel aljjd geweest is, loopt geen gevaar voor ker kelijke versteening. Doch zou hij, als hij nu leofde, in het jaar 1920, het getuigenis herhalen dat hij omstreeks 40 jaar vroeger tegenover ds. Bouma aflegde Zijn de Geref. Kerken van nu dezelfde als de Chr. Ger. Kerk van 1880 Loopen zjj even min als de laatste het ge ?aar van versteening Zeker, het verouderde art. 36 i9 verdwenen uit onze Belijdenis. Maar aan de overige artikelen hecht men zich met te meer houvast, al zijn er bij die even verouderd zijn. Men vraagt thans aan een predikant of bjj de Dordtsche leer regels aanneemt woord voor woord en letter voor leiterHet geslacht van ruimvoelende mannen, als ds. Gispen Sr., ds. J. van Andel e.a. begint uit te sterven. De invloed van kwee- kelingen der V. U. is grooter gebleken dan die der oude Afgescheidenen. De kerkbodes doen alle denzelfden klank hooren. Verneemt men een afwijkender toon, direct is men er bij dien als „ongereformeerd" te bestempelen. Hadden vroeger de meer subjectieve en de meer objec tieve opvatting van den grond van ons geloof beiden hun plaatpje in de zon in onze Kerken, thans wordt alleen ^de laatste geduld. Zou ds. van Andel thans zijn uiting van 1880 zonder eenig voorbehoud herhalen vraag ik nogmaals. Ik betwijfel het zeer. Ik deDk dat hij als man des vredee maar liever zou zwijgen. Hij zou, wat hij gewoonlijk deed, als hij zich van zijne theologische studiën eens wilde ontspannen, zich verdiepen in zijn fraaie verzameling steenen, kwartsen en kristal len en bij de beschouwing van zijn twaalftal edelsteenen uit Openbaring 21 met een gevoel van heimwee denken aan het nieuwe Jeruzalem, op welks gouden straten de gemeente van Christus zich eenmaal zal verdringen als ééne kudde onder éénen Herder. Ik meende aan de door mij zoozeer vereerde nagedachtenis van mijn oom en pleegvader onrecht te doen, als ik dit stukje in de pen had gehouden, Met dank voor de plaatsing. Uw abonné, L. van Andel. Middelburg, 16 Februari 1902. Naschrift. Met genoegen plaatsen we bovenstaand stuk. Dankbaar zijn we voor de inlichtingen, welke ons den door velen hooggeaehten ds. van Andel nog nader doen kennen. De beschuldiging van versteening, thans ver nomen, deed me onwillekeurig denken aan wat vroeger gezegd werd en het was me enkel te doen om uit laten komen, dat zij niet nieuw is. Hoe ds. van Andel, indien hij nu nog leefde, oordeelen zou, daaraan heb ik me niet gewaagd, omdat men dienaangaande wel een meening kan hebben, doch zonder dat men haar met bewijzen kan staven. Het was den geachten inzender blijkbaar niet te doen om te bestrijden, wat ik schreef, en daarom wil ik niet ingaaD, op wat er na de ge geven inlichtingen nog volgt. Nalaten echter mag ik niet even op te merken, dat Mr. van Andel uitspreekter zijn enkele artikelen van onze belijdenis verouderd, maar bij zegt niet, welke en evenmin toont hij aan, op welke gronden dit zijn oordeel rust. Wijl dit meer malen 'gezegd wordt, wijzen we hierop. Eveneens i3 dit het geval met wat er verder volgt. Het schijnt wel, alsof het in sommige kringen gewoonte wordt, de opinie vau dezen of genen als een axioma te beschouwen, waar aan niet getwijfeld kan en mag worden. Wan neer men meent, dat er misstanden zijn, dan doet men wel ze duidelijk aan te wijzen en tevens de gronden te noemen, welke ook an deren daarvan overtuigen kunnen. Mocht Mr. van Andel lust gevoelen om hiertoe over te gaan, we willen hem gaarne de gelegenheid aanbieden om het in ons blad te doen en ik beloof bij voorbaat, dat ik alles nauwkeurig overwegen wil. Boüma. Met vriendelijken dank voor de arme Duitsche kinderen ontving ik deze week van M. en X. f5,-; K. te M. f5,-; N. N. f 1,B teN. fl,kinderen school Gravenstraat opbrengst theelood f 6,45 N. N. f 5,—N. te M. f 1,— W. te Z. f2.50; P. D. te V. fl.—G. V. te M. f 1.-; MejM. J. W. O. te A. f5,-; J. v. d. V. te Y. f2,— Mevr. v. D—H. te G. f5,— verzameld door Mej. d. H. teM. f8,— Ook verklaarden eenige menschen zich bereid een Duitseli kind op te nemen. Nogmaals mijn dank voor de vele giften. Er is zooveel noodig. De kwestie is dat het reisgeld, heen en terug, voor een Duitsch kind meer dan 500 Mark kost. Vele kinderen die zich reeds verheugden te komen, mochten niet meer toen de ouders vernamen, dat het zooveel kostte. Ze waren onmachtig dit te doen. Toen is geschreven de kinderen toch te zenden, en dat van hieruit dan wel geld zou worden ge zonden. De reis in Hollandsch geld kost onge veer f 15,voor een kind. De brieven die men ontvangt, als de ouders dat bedrag krijgen toegezonden, zijn aangrijpend. Ze worstelen met de taal om hun dankbaarheid uit te drukken. De nood is zoo angstwekkend groot. Een moeder schreef„Die Teurung wird immer grosser und die Lebensmittel immer knapper, es ist zum Verzweifeln diese grosse Not, die fiber uns gekommen ist. Unsre tag- lichen Gebete sind, dass der Vater im Himmel Holland reichlich segnen möchte." Een ander schrijft mij dat er zoovele kin deren sterven. In Berlijn alleen in één jaar 200.000 kinderen. Dat nog velen zich gedrongen mogen ge voelen mjj iets te zenden voor hen, die daar vertwijfelen en in wanhoop ter neer zitten. De zegenende ziel zal vet gemaakt worden. J. Olthoff. Middelburg, 19 Febr. '20, Spanjaardstraat E 71. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over aGht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a.s. Zondag Voor de pauze Art. 10 der Geloofsbelijdenis door F. Veldwijk. Na de pauze: Vrn onderwerp door I. de Wolff. F. Veldwijk, Voorzitter. A. Gkbrvlikt, Secretaris. Wij vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie van de afd. Vlis singen en Middelburg der Nat. Chr. Geheel- onth. Vereeniging en wekken tot bezoek op. Heden overleed na een zwaar, doch kortstondig lijden, onzen ge liefden jongsten Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Verloofde in den jeugdigen leeftijd van 21 jaar en 9 maanden. Zwaar valt ons dit verlies, doch dat wij mogen gelooven dat zijn heeDgaan vrede was, is ons tot troost. Zijn diepbedroefde Ouders, Broe ders, Zustere en Verloofde. Uit aller naam, W. BASSIE. Middelburg, 19 Febr. 1920. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden tijdens het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder MARIA PIETERNELLA GRIJSPEERE Wed. Abraham v. d. Welle, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. J. ARNOLDI, L. ARNOLDIv. d. Welle v Middelburg, Febr. 1920. VAN DE TOUSSAINTKADE 2.,DEN HAAG VPAACT PROSPECTUS Voor de zeer vele blijken van deel neming, ontvangen bij het overlijden onzer zeer geliefde Moeder, Behuwd-, Groot moeder, Zuster en B huwdzuster, betuigen ondergeteekenden hunnen welgemetnden dank. Namens de Familie, G. M. BIJ DE VAATE. Zierikzee. Gezocht een solied G. G. kunnende borg stellen, om zoowel plaatselijk als voor een gedeelte van het land te colporteeren met „DE GEESTE LIJKE MENSCH". Inlichtingen geeft de Uitgever J. van der Wal, Bruinisse, De Stichting „WOLFHEZE" bij Oosterbeek (G.) vraagt wegens verkorting van den arbeidstijd eenige van 1830 jaar. Salaris f 250.tot f600.per jaar, intern, met vrije boven- kleeding en vacantiegeld. Sollicitanten moeten instemmen met doel en grondslag der Vereen, tot Chr. Verzorg, van Krankz. Inlichtingen bij den GENEESHEER DIRECTEUR. De nieuwste Kookkachels, die tevens als kamerverwarming dienen a f4,75 per stuk, ook in KLEIN WARENHUIS, voorradig. Korte Noordstraat, Middelburg. Heerenkleeding naar maat. Ontvangen nieuwe Stoffen. Groote collectie tegen zeer lage prijzen. Aan huis te ontbieden. Ontvangen pracht-sorteering Sponsen vanaf 18 centHandvegers 54 centZeem lappen vanaf 95 centreuzen-Bezems vanaf 55 cent in KLEIN WARENHUIS, Korte Noordstraat, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1920 | | pagina 3