Offielëel* jEtartohtan. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Propagandaweken voor de Jong Vei> eenigingen op Ger. grondslag. VEREENIGINGSLEVEN Bij den Kerkeraad der Geref. Kerk te Charloig is van 43 broeders en zusters van Tuin- dorp-Heyplaat een verzoek ingekomen, om op de a.s. vergadering der elassis Rotterdam een voorstel in te dienen, om te komen tot zelf standige openbaring der Kerk. De kwestie-Netelenbos. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg heeft, naar de Ned. meldt, op zjjn vergadering van 18 Sept. besloten, ds. Netelenbos toe te staan, in zijn midden de quaesties van het Rapport-Honig te bespreken, mits in tegenwoordigheid van de leden der commissie en van de afgevaardigden van twee genabuurde Kerken. Over en weer preeken. Op Zondag 8 Augustus 1.1. is de Hervormde predikant ds. F. Kjjftenbelt, van Bodegraven, voorgegaan in een godsdienstoefening van de Geref. Kerk te Eibergen. Dit feit is op de jongste vergadering van de elassis Zutphen der Geref. Kerken besproken geworden. De Kerk van Eibergen erkende een onbevoegde te hebben laten optreden en ver klaarde herhaling van zulk een feit te zullen voorkomen. Opening der lessen aan de V U. te Am sterdam. Maandagmiddag om 3 uur werden de lessen aan de V. U. geopend met een toespraak van den Pro Rector Prof. dr. F. W. Grosheide, getiteld „Principieel Studeeren", waarin Spr. trachtte aan te toonen, hoe voor studenten zulk principieel studeeren noodzakelijk en mogelijk is. Aangewezen werd, hoe daartoe vereischt wordt kracht van geest, die er op uit is reeds in den studententijd de rechte wetenschap pelijke methode te volgen, welke naar begin selen vraagt en van beginselen uitgaat. Stu denten kunnen dat doen, door bij hun hand boeken naar het uitgangspunt te zoeken, zich af te vragen, tot welke consequenties een beginsel leidt en naar beginselen kritiek te oefenen. Eindelijk stelde Spr. in het licht, hoe aan de V. U. bij het prieipieel studeeren de Geref. beginselen de leiding moeten en kunnen geven. Theol. School te Kampen. Maandag 15 Sept., des avonds om 8 uur, had in de Aula der Theol. School de plechtige opening van den nieuwen cursus 19191920 plaats, door den rector van het vorige jaar, Prof Dr. H. Bouwman. Deze liet zingen Psalm 68 10 en ging voor in gebed, na gelezen te hebben Psalm 119 8996. Vervolgens stelde hij aan pro fessoren en studenten de nieuwe ingeschreven studenten voor. Zijn toespraak beginnende, wees Prof. B. op het groote voorrecht, dat thans na de vacantie het werk weer met nieuwen moed mag worden aangevat. De Theol. School bloeit, het aantal studenten neemt toe, de omstandigheden en levensvoorwaarden zijn gunstiger dan vorige malen. Wel dreigt de toekomst met zware don kerheid en stapelen geweldige problemen zich opeen, maar de Christenen speuren den gang der goddelijke geschiedenis en geloovend rich ten zij het oog naar boven, want de Heere regeert. In deze tijden heeft de Gemeente een zware taakhet gaat om haar bestaansrecht. Het is haar roeping zich te handhaven en het koninkrijk Gods uit te breiden. Zal zij dit kunnen, dan heeft zij behoefte aan getrouwe dienaren met krachtig persoonlijk geloof. Zoo kwam Prof. B. te spreken over Het persoonlijk geloof noodzakelijk vereischte voor de ambtelijke bediening. Ie met het oog op de ambtelijke bediening zelf 2e met het oog op de zwarigheden, aan haar verbonden. W. KORT VERSLAG der buitengewone Classi cale Diaconale Conferentie der Classis Axel, gehouden op Donderdag 18 Sept. '19 in de Geref. Kerk te Hoek. Aan vang 2 uur precies. Na het zingen van Ps. 122 1 opent de voorzitter br. J. Haak (Zaamslag) de vergade ring met gebed en leest 1 Tim. 3 vers 113. De voorz. spreekt tot de verschillende diaco nieën en de br. adviseurs een hartelijk wel- „Ja, lieveling, ik meen het. Ik heb het niet gezegd en gevraagd om je te bedroeven, noch ontstemd te maken. In 't geheel niet. Maar ik ben gaan nadenken over de woorden van mijn moeder, die 't toch zoo goed met mij meent en ook met jou, al kent ze je nog niet. Haar woorden hebben mij, zeg ik, tot andere ge dachten gebracht, eenigszins. Ik zal je het uit leggen. Maar je moet me niet in de rede vallen hoor. Ik ben geen redenaar van professie", liet hij er guitig op volgen. „Nu dan, Bélène", ging hij voort, nadat zij mat-glimlachend van neen had geschud. „Nu dan stel ik mij voor, dat wij gehuwd zijn. 's Morgens verlaat ik je en ga naar het kan toor. Je behoort voor het huishouden te zorgen. Dat is de plicht van iedere getrouwde vrouw. Daarmee wil ik niet zeggen, dat je met veger en stofdoek in de hand behoeft te loopen. Daar hebben we de dienstboden voor. Maar je moet toch over alles een wakend oog laten gaan. Als ik dan thuis kom, is alles in orde. Ik word vriendelijk ontvangen. Dat doet de zaken- zorgen vergeten. En we zijn gelukkig. Dat is nu maar gezegd in groote trekken. Iedere zin is nog uit te breiden met allerlei kleinigheden. Ik heb dat niet gedaan. Je bent verstandig genoeg, om mijn bedoeling te begrijpen. Ik ga nog iets verder met mijn veronderstellingen. Veronderstel, dat ons huwelijk gezegend wordt met kinderen. Me dunkt, die hebben de meeste zorg noodig. Maar wat moet er van zulke schapen terecht komen, als de moeder zich niet bekommert om hen, omdat ze vervuld is met heel andere zaken, geheel buiten het huis komstwoord. B\j het vaststellen der presentielijst blijkt, dat alle diaconieën zijn vertegenwoordigd be halve Schoondijkeals adviseurs zijn aanwezig de B.B. ds. A. Thielen (Axel) en ds. A. Groene- veld (Terneuzen.) Aan de orde was punt I van het agenda nl. de aangehouden vraag van Axel: „Aan wie 't regeer der Kerk, met of zonder Diakenen Zonder verdere discussie spreekt de conferentie uit, dat zij instemt met de slotconclusie op het referaat van ds. De Walle van Zaamslag, eer tijds op een vorige conferentie gehouden dat het niet ligt in het diaken-ambt mede-regeer te hebben in de Kerk van Christus. Ds. Van de Wal (Hoek) komt inmiddels ter vergadering. Punt II. Bespreking inzake Prov. Diaconale Conferentie: De scriba br. Littooh (Terneuzen) deelt mede dat nog zijn ingekomen enkele be richten van verschillende Diaconieën uit de provincie, als antwoord op de circulaires die de Classe Axel zond, aangaande de te houden Prov. Diaconale Conferentie. De scriba deelt voorts mede dat in 't geheel zijn ingekomen 35 antwoorden, waarvan 30 voor en 5 tegen een conferentie waren. 17 kerken lieten op hun antwoord wachten. De conferentie besloot, gezien dat het meeren- deel der versch. diaconieën behoefte had pro vinciaal te confereeren, pogingen aanwenden in 1920 de eerste Prov. Diac. Conferentie te houden. Tot de voorbereidende werkzaamheden werd aan het comité een commissie toegevoegd van 5 leden nl. de brs. Joh. J. Hoebe (Axel) de Putter (Hoek); Leenhouts (Oostburg)Van Baal (Schoondijke) en E de Putter (Terneuzen.) Bh de rondvraag vroeg Zaamslag een uni form-regeling te treffen inzake vergoeding reis kosten voor de Classicale Diaconale Conferen ties. Het voorstel van br. Littooh om deze kosten voor alle Diaconieën te dekken doorjde Classicale kas werd verworpen. De voorzitter brengt in het midden de wen- sehelijkheid om bh eventueele vragen die ge daan worden op Classicale Conferenties een schriftelijke inleiding te voegen. De meerder heid der Confe-entie kan die wenscheljjkheid niet inzien. De voorzitter dankt de verschillende Diaco nieën en brs. adviseurs voor hun opkomst en medewerking en hoopt dat deze Conferentie onder den zegen des Heeren hare vruchten in rijke mate mag afwerpen. Na het zingen van Ps. 72 11 gaat ds. A. Thielen voor in dankgebed. De voorzitter sluit de vergadering. Namens de Diaconale Conferentie, L. P. Bakker, Assessor. Op D.V. Zondag 5 October as. zal deWel- EerwZeorgel. Heer Dr. J Brinkman zich aan de kerk van Vlissingen verbinden. Belangstellende zusterkerken, die afgevaar digden wenschen te zenden, worden verzocht dit vóór 4 October aan den kerkeraad te be richten. In de morgengodsdienstoefening zal de be vestiging plaats hebben, terwijl des avonds de intrede zal geschieden. De Raad der Gereform. kerk. Namens denzelve, G. J. Fros, scriba. Houtkade 6, boven. Meliskerke, 21 Sept. 1919. Aan het einde van den morgendienst werd door onzen geachten Leeraar, den Weleerw. heer ds. K. Veen de ge meente bekend gemaakt, dat door hem eene roeping was ontvangen van de kerk te Oude en Nieuwe Bildtdijk. Geve de Heere Zijn dienstknecht licht en wijsheid om eene beslissing te nemen tot eere Zijns Naams en den betrokken kerken tot welzijn. Namens den Kerkeraad, C. Polderman, Scriba. Vrouwenvereenfglng Phöbe. Met hartelyken dank ontvangen de som van 5 gulden van een oud-lid der Yereeniging. Penningmeesteres, Mej. S. Tazelaar, houden om Dat vraag ik je in den gemoede af. En daarom verzoek ik je nogmaals, wat ik zooeven reeds vroeg, spreek niet meer op vergaderingen, zooals je tot nu toe hebt gedaan en schrijf niet meer in bladen en tijdschriften, maar maak het in de toekomst je ventje zoo aangenaam en behagelijk mogelijk. Wil je? Liefdevol zag hij haar aan. Terwijl b\j sprak, zoo lang achtereen, had zij zich langzamerhand tegen hem aangevlijd. Wilde zij daarmee te kennen geven, dat zij de waarheid van zijn woorden voelde Indien dit zoo was, dan liet zjj het toch niet blijken. „Ik wist niet, Herman, dat je nog zulke be krompen ideeën had. Geloof mjj, jongeD, die zijn verouderd. Je zult zien, dat we gelukkig zullen wezen, wanneer we getrouwd zullen zijn. Als ik uu iederen avond de deur uit was, dan zou dit alles iets anders zijn. Maar daar van is immers geen sprake. En wat betreft het schrijven in couranten en tijdschriften, dat doe ik immers 's morgens een uurtje en in den middag. Als jij bij mij bent, zul je daarvan absoluut geen last hebben. Ik vind, dat je je te veel van de woorden van je moeder aan trekt. Ik geloof wel, dat het mensch het goed bedoelt, maar vergeet niet, dat de tgden ver anderen. Er zijn andere ideeën, andere eischen gekomen. Wordt vervolgd. Voor de Zending in dank ontvangen van N.N. 100 halve centen en eenig zilverpapier. Mej. Kerkixoj. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen van Cath. Boon, Gapinge, 100 halve centen. Mej. C. Littooij, Molstraat F 88. Middelburg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. „Er zijn gunstige uitzonderingen, „maar over het algemeen kan men „toch wel zeggen, dat ouders, onder wijzers, predikanten, kerkeraden „voor de knapen- en joogelingsver- „eenigingen nog weinig hartgevoelen „en zo eigenlijk overbodig achten". (Prof. H. Bavinck). De eerste helft van de maand October zal door de jongelingsvereenigingenopGeref.grond- slag in onze provincie voor de propaganda benut worden. Elke vereeniging zal dan het hare doen om haar ledental te vermeerderen. Op vele plaatsen toch is dat aantal nog verre van hetgeen het zijn moet. Immers heeft de Bond van Jong. ver. op G. G. zich als ideaal gesteld, dat alle jongelingen van Geref. huize lid zullen zijn van de Geref. Jong. vereeniging. En daar is het nu nog verre vandaan. Wel wordt de Bond gevormd door 667 vereenigingen die 6amen 14990 leden tellen, maar indien zijn ideaal vervuld werd zou dat getal beduidend grooter zijn. De teekenen der tijden wekten de leiders in deze provincie op om een systematische propa ganda te organiseeren. 't Lijkt wel vreemd, maar toch is het waar wat Prof. Bavinck in zijn werk „De Opvoeding der rijpere jeugd" neerschreef en wat w\j boven dit stuk plaatsten. Er zijn helaas nog ouders, jazelfs onderwijzers en predikanten en kerke- radeü, die voor onze knapen en joügelingsver- eenigingen nog weinig of niets gevoelen voorbijzien dat ze in het moeilijk werk der op voeding zulk een belangrijke plaats innemen geen acht erop slaan welke schoone resultaten deze organisatie, voornamelijk voor het ker kelijk leven, heeft opgeleverd. En toch, wat baat de moeizame arbeid in onze Christelijke scholen, aan de jeugd ten koste gelegd wat geeft het catechetisch onder wijs, als de knapen, straks jongeling geworden, hun vrienden vinden in de kringen die vijandig staan tegenover al hetgeen hun eens als heilig voor oogen werd gehouden Groot is de zuigkracht van het moderne leven en scherp zijn tegenwoordig de tegenstellingen, al zorgt men ook zorgvuldig voor overgangen langs lijnen van geljjdelijkheid. Allerwege is men thans bezig om de op voeding der rijpere jeugd ter hand te nemen. In alle kringen is men ervan overtuigd, dat de keus door den jongeling gedaan, beslissend is voor zijn geheele leven. Dan staat hij op den tweesprong en komt het woord tot hem Kiest U heden wien gij dienen znlt. En daarom is het noodig dat hem met Gods hulp die keus gemakkelijk gemaakt wordt. In den kring van gelijkgezinden zal hjj de lust vcelen ont waken om studie te maken van al datgene wat hij later als belijdend Christen noodig zal hebbendaar zal hij aansluiting vinden aan het leven in huis en school. Men spreekt tegenwoordig zooveel over „de jongeren" en meest smalend en wij gevoelen ons niet geroepen om het voor de daarmee bedoelde categorie van jongelui op te nemen, maar we veroorlooven ons toch de vraag of men wel alles gedaan heeft en doet om te voorkomen dat de jongelingschap niet van de heilige erve vervreemden gaat. Als God in de jongelingsvereeniging zulk een uitnemend middel geschonken heeft om aan de behoeften van den jongelingsleeftijd tegemoet te komen, dan rijst toch vanzelf de vraag waarom niet alles wordt gedaan om die vereeniging te steunen. Helpt, zoo riepen wij het in een rondschrijven toe aan onze predi kanten en Chr. onderwijzers, helpt ons om te verzamelen tot de Geref. knapen- en jongelings- vereenigingen wat daarbij van huisuit behoort En wjj wenden ons met hetzelfde dringend verzoek tot U, ouders en kerk^raadsleden. Wekt ze op toe te treden, die nog buiten staan, maar ook stelt belang in hun vereenigingsarbeid moedigt uw zonen en jonge vrienden aaD, steunt ze door uw gebed. éi In de tijden die naderen zal het op kloek belijden aankomen. Wat zal het geslacht waarvoor gebeden en gestreden is belijden Het kruis van Christus of zal het, blind voor het heil daardoor voor personen eu volken gewrocht, zich afkeeren en de hand uitsteken naar de roode vaan, met het „ui Dieu, ni maitre" op de lippen Laat deze ernstige vraag ieder die onzen arbeid steunen kan en wie kan dat niet er toe brengen om, voorzoover hij of zij dat nog niet deden, den arbeid der jongelingsver- eenigingen met woord en daad te bevorderen. Het Bestuur der Zeeuwsche Afdeeling van J. V. op G. G. J. P. Kögeler, Voorzitter. A. Jansr, Secretaris. Goes '~r7— 19 September 1919. Biggekerke, Bartiméus. Het gaat goed met onze vereenigingde Heere zegent onze pogingenDonderdag 16 I October hopen wij onze 4e jaarvergadering te houdeD, en tevens ons benoemd hoofd, den heer G. A. Aldus, te installeeren. Met 8 kinderen kunnen wij beginneD, en zeer waarschijnlijk zullen wij binnen eenige maanden boven de tien zijn. Daar zij van verschillende leeftijden zijn, werden wjj genoodzaakt een hulpkracht te benoemen. Trouwens, niet alleen moeten de blinde kinderen onderwezen, maar ook de groote blindebibliotheek vereischt de noodige zorg en ook zal veel tijd en kracht aan het drukken van het maandblad en de leerboekjes moeten worden besteed. Gaarne zouden wij gebruikt speelgoed cadeau ontvangen, zoo het nog in goeden staat ver keert het wordt niet zoozeer voor speelgoed gebruikt, doch het moet dienst doen als leer middelen, daar de blinde kinderen de dingen slechts kunnen leeren kennen door tasten van modellen en afdrukken. Het gelukte ons een goede piano te koopen tegen zeer billijken prijs, maar wij hebben nog geen orgel. Wij zouden het ten zeerste waar- deeren, indien een vriend (of vriendin) der blinden ons een orgel wilde geven voor ons instituut. Van vele diaconieën krijgen wij het verzoek te melden, hoe hoog het bedrag der contributie is. Laat ik even publiek mogen meedeelen, dat de diaconie (trouwens ook ieder persoon) dit zelf bepalen kan, er is geen minimum en geen maximum. Wanneer een diaconie (of eenig andere corporatie) f5.of meer per jaar be taalt, heeft zij het recht een stemhebbend af gevaardigde naar de jaarvergadering te zenden. Ten slotte eenige adressen. Speelgoed enz. zende men naar Zusterplein 4 te Zeist, waar het blindeninstituut staatopgave van contri buties zal onze penningmeester, de heer J. Dienske te Maassluis, gaarne ontvangen alle andere correspondentie richto men tot den secretaris J. D. wjelbnga, Anna Jacobapolder (Z.) Onze teleurgestelde bleekneuzen. Groot is de teleurstelling bij vele „Vacantie- Buiten"-kinderen. Zjj hadden het zoo noodig eens gedurende ten minste vier weken in de wei te loopen en zie ze moeten thuiö blijven, thuis blijven bij honderden. Terwijl duizenden kinderen door de Centrale Commissie in neutrale gezinnen zjjn onderge bracht, is er in de Christelijke gezinnen voor honderden kinderen van onze Christelijke volks scholen geen plaats. Mag dat Mogen wij danip rustig onder blijven Br zijn nog ruim 250f. kinderen, die een bangen winter tegengaan, zoo ze niet een poos flink gevoed worden en een stevigen hap frisscbe lucht kragen. Zullen wjj nu doen als Gallio en trekken ons geen van deze dingen aan Of zullen wij handelen naar den geest van Christus en de helpende hand uitsteken, om am het zwakke steun te bieden Nog is er gelegenheid. Het weder blijft schoon. Velen zullen wellicht, nu de vacanties om zijn, de logé's vertrokken, de reisplannen vervuld, nog beter dan in Juli of Augustus in staat zijn één of meer onzer kin deren kosteloos gedurende tenminste drie of vier weken te huisvesten. Laat nu niemand, die slechts eenigszins kaD helpen, achterblijven. Er is nog veel, veel hulp noodig. Moge der.e dringende bede weerklank vinden in veler hart. Een dringend verzoek aan Heeren Predikanten en Collega's Onderwijzers van Christelijke Scholen voegen wij hierbij Och, spreekt een goed woord voor Vacantie BuiteD, denkende aan de Apostolische vermaning Laat ons goed doen aan alleD, maar meest aan de huisge- nooten des geloofs. Ieder die helpen kan en wil, wende zich tot onzen Secretaris, den heer G. Muys, le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam. Het Bestuur van „Vacantie Buiten", J. Th. R. Schreuder, Voorzitter. H. A. Scholtz, Vice-Voorzitter. G. Muys, le Secretaris. J. Klopper, 2e Secretaris. J. v. d. Sluis, le Penningmeester. K. v. d Berg, 2e Penningmeester. Dr. W. J. Kolkert Jr., Algem. Adjunct. De Geref. Jong Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a s Zondag Voor de pauze: Ruth, door L v. d. Lede. Na de pauze: Vaderlandsche Geschiedenis 1600—1621, door Geervliet Jr. F. Veldwijk, Voorzitter. A. Geervliet, Secretaris. Ring Middelburg van J. V. op G. G. Vergadering op D.V. Donderdag 2 Oct. 's avonds 7^4 uur in het Mil. Tehuis. 1. Verkiezing Ring-voorzitter en inning collecte Mil. Tehuis. 2. „Ringbezoek" door Koudekerke. 3. door den scheidenden voor zitter. Vrienden, de wintercampagne wordt weer ingeluid. Een belangrijke tjjd gaan wij op vereenigingsgebied tegemoet. Toon door Uw trouwe en talrijke opkomst, dat de arbeid ons niet onverschillig is. J. de Klerk, secr. CORRESPONDENTIE. Aan v. d. B. Wij kunnen uw stukske niet plaatsen Beschuldigingen tegen een persoon behooren niet in ons blad, maar bij den ker keraad, onder wiens opzicht genoemde staat.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3