UIT DE PEBi. Hulppredikers. Verantwoording ran Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. op Gods Woord gegrond. Ik wys u nu even wel op nog een ander middel, namelijk op het gezonde, Gereformeerde vereenigingsleven, waar men door samensprekingen en wat dies meer zij elkander sterkt voor en in den strijd der geesten. Ik vestig uw aandacht op de Gerefor meerde StudentenvereenigiDg, algeme n bekend als de Sociëtas Studiosorium Refqrmatorum. Zij heeft aan de verschillende Universiteiten hare afdeeling. In mijn tijd werd de afdeeling Utrecht opgericht en het was er mij goed. Nog steeds heeft deswege S. S R. mijn hart. Gaarne wek ik bij deze allen op om lid van S. S. R te worden of te helpen bevorderen dat zonen, broeders en vrienden tot de S. S. R. toetreden. Beware de Heere er voor, dat de god dezer eeuw de zinnen verblindt. Mocht vesleer de vrede Gods uw zinnen bewaren. Zij dit in Gods gunste met name ook door S. S. R. het geval. Nadere inlichtingen en aanvragen voor lid maatschapVoor E. Q. E. V. bij mej. D. Bosdijk, Oosterhaven Z 26, Groningen. Voor S. S. R te Amsterdam bij: W. L. Wolff Fred. Hen drikstraat 98; J. II. v. d. Bend, Sarphatipark 32; te Leiden bijJ. Roorda, Hooigracht 36 F. M. Penning, Nanniestraat 42 te Utrecht bijP. C. M. v. d. Velde, Floris Heermaelestr. 26bis J Oonk M. Jz. Grietstraat 4; te Delft by J. Bergman, Delfgauwscheweg 69Joh. C. Stans, Nieuwelaan 48. te Groningen bijJ. Berg, Joz. Israëlstraat 95a; F. B. Veldstra, Schoolholm no. 8; te Rotterdam byO. v. d. Kam, Hollanderstr. 11; Den Haag: J. H. Allaart, Cl. de Vrie/.el, 149b en bijJ. Oonk M.Jz. ab-aetis II, Hoofd straat 146, Apeldoorn. Dr. D. J. van Katwijk, die onlangs ds. J. W. Gunst verviüg als redacteur van de Ryn- landsche Kerkbode, juicht in dit blad onzen voorslag toe, om den candidaten, die nog niet wenschen beroepen te worden, een classicaal preekconsent te verleenen. In verband hiermede brengt hij in herinnering, wat wijlen prof. Biesterveld intertijd gezegd heeft over het instituut van hulppredikers. „Z.H.G. gevoelde zeer het nadeel van de tegenwoordige wijze van opleiding van predi kanten. Het leeren en studeeren staat bijna uitsluitend op den voo grond en van eenige practische vorming kan schier niets komen. Toch is die ten hoogste wenschelijk, aangezien de jonge predikant ineens het zware en ge wichtige ambt in vollen omvang en in alle voorkomende gevallan te bedienen heeft. Welnu, dit ware te verbeteren, doordien men aan de Kerkenorde de door den tijd gewenschte uit breiding gaf, en er hulppredikers konden wor den benoemd, die onder leiding van eenen predikant in eene groote stad, of te plattelande bjj éénen, die consulent is van een of meer vacante kerken, zouden arbeiden. Het wil ons nog steeds voorkomen, dat dit denkbeeld alle aanbeveling verdient. Aan de heeren van het Kerkrecht zy overgelaten, om theoretisch den Kerkelijken staat dezer hulp predikers te regelen. Maar practisch waren èn de candidaten èn de kerken het beste gebaat. De candidaten want zy konden zich onder bekwame leiding practisch oefenen voor het eerlang te aanvaarden ambt. De kerken want zoo werd hulp geboden op punten, waar zy het meest noodig was, en kon er orde en regelmaat gebracht worden in de hulpverleening door predicatie en cateche tisch onderwijs. Ook dit laatste is een punt van belang. Gunstige liggiDg aan een spoorlijn (om maar iets te noemen) is toch soms oor zaak, dat sommige vacante kerken uitstekende hulpverleening hebben, terwijl andere, die min gunstig gelegen zijn, veel moeite hebben, om eenige voorziening te krijgen. Zoo zoude ook hier eene moeilijkheid in onze Kerkelijke wereld ondervangen zijn. En voor onze candidaten had zij deze goede zijde, dat zij meer op ééne plaats de gewenschte practische vorming kon zonder hem een afscheidskus te geven. Zij gaan immers hun eigen gang Maar dat zy zelfs het huis verlaat, zonder Charles te kussen, die den slaap des onschuldigen slaapt in zyn warm bedjedat is erg. Hij zal er straks even heengaan naar zjjn jongen 1 Door de bossehen van het Gooi, van De Bilt en Zeist had hy toen gedwaald met Heléue Swarth, leerares van een meisjesschool in het Gooi. Een hartstochtelijke liefde had hy voor haar opgevat, die nog niet was afgekoeld. Ily mocht haar zelfstandigheid wel, waarom behoeft de vrouw ook minder te zijn dan de man Hy vroeg dat met haar. Sterk was zij geëmai ci- peerd Dat juist trok hem aan. En dan zy was een wees. Heel vroeg had zy haar ouders verloren, haar godvruchtige ouders. Een tante had haar verder opgevoed, in de Christelijke leer, spotte zij tegen Herman van Lankeren. Maar zulk Christendom als die tante er op nahield, kon haar niet bekoren. Zy was de zelfgenoegzaamheid in eigen persoon. Yan de rest deugde niet veel. Yan iedereen ongeveer sprak zy kwaad. Yan de meeste dominée's had tante een afkeer. Zy preekten naar haar zin niet diep genoeg, 't Moet immers met den zondaar de diepte in Boetpredikatiën moest zy hooren, anders deugde het niet. Een ver heerlijkte Christus, gestorven voor zondaren, was voor haar maar byzaak. Dat was de jeugd- omgeving van Heléne Swarth. Tintelend, spot tend, een weinig cynisch, had zy dit alles aan Herman verteld in vertrouwelijke oogenblikken den krygen, wat natuurlijk degelijker is dan wat zy nu opdoen, heden hier, morgen daar. En waar dit werk hen natuurlijk niet gehesl en al in beslag zou nemen, zouden zy voor studie en voor vorming in ruimer kring (ver gaderingen, conferenties) genoegzamen tyd nog overhouden. Zoo zoude o.i. deze „uit de practyk voort gekomen onregelmatigheid" op eene voor ker ken en candidaten goede wyze te regelen zyn". Een enkele opmerking worde onzerzijds hieraan toegevoegd. Wy zijn het met dr. van Katwijk eens, wat de wenscheljjkheid betreft, aan candidaten de gelegenheid te geveD, zich als hulpprediker, onder leiding van een ervaren predikant, voor te bereiden voor den ambtelijken dierst Wijzi ging van de Kerkorde is hiervoor echter niet noodig. Yan onze tegenwoordige dienaren des Woords zyn enkelen reeds hulhprediker ge weest. Ds. J. F Colenbrander en ds. B. J. Esser, beide thans in de missie werkzaam, en na hen de heeren A. C. Hey en M. Uyfcenhoudt, hebben het voorrecht gehad, als candidaten onder leiding van wijlen ds. J. van Andel te Gorinchem een tydlang te mogen arbeiden, terwijl, naar we meenen, dr. C. Koppenaal liet eerste jaar na zijn candidaatsexamen de vicaris was van ds. J. C. Brussaard te Meppel. Ook zien we niet in, dat op deze wyze het bezwaar, waarop we meermalen wezen, zou zyn te ondervangen Niet het hulpprediker schap, maar het classicaal preekconsent dient in de Kerkorde te worden vastgelsgd. Bjj de tegenwoordige regeling kan niemand als hulp prediker optreden, of hy moet eerst beroepbaar gesteld zyn en aan de kerken verzocht hebben, hem niet te beroepen. Alleen een classicaal preekconsent zal, ook voor onze a.s. hulppredikers, deze „uit de practyk voortge komen onregelmatigheid" wegnemen Hierbij moet niet worden vergeten, dat van onze can didaten nimmer geëischt zal kunnen worden, alvorens de gemeente in te gaan, eerst een zekeren tyd als hulpprediker dienst te hebben gedaan. Want deze dienst kan niet worden verricht tenzy die gevraagd wordt De Synode kan nooit den grooteren stads- of dorpskerken de verplichting opleggen, een hulpprediker aan te stellen. Dan zou de vrijheid der plaatselijke kerken in 't. gedrang komen. Onze kerkelijke verga deringen kunnen niet verder gaan dan de wenschelijkheid uitspreken, dat meer dan tot nu aan candidaten degelegenlu idgegeven worde, hulppredikersdiensten te bewijzen. Maar al doen zy dit, dan zal deze gelegenheid altoos nog zoo beperkt blyven. Niet alle candidaten zullen er van kunnen prcfiteeren. De meesten zullen de begeerde practische oefening moeten verkrijgen op dezelfde manier als die tot nu toe gezocht wordt. Intusschen zyn wy dr. van K. daukbaar, deze zaak ter sprake te hebben gebracht. Zy is de aandacht onzer candidaten én onzer kerken ten volle waard. En dat er iets gedaan moet worden om aan de gerezen moeilijkheden te ontkomen, wordt langzamerhand algemeen ge voeld. Lindeboom TWEETAL te Wolfaartsdyk F. Staal te Colynsplaat A. Yoogel te Puttershoek te Enschedé: B. v. d. Werff te Dokktim R. K. M. Hu mmelen te Heeren veen te Pernis P. H. de Jonge te Keerde S. O. Los te Leerdam. BEROEPEN te Burum en te Vreeswyk W. Faber te Schipluiden te BIya en O. en N. Bildtdyk J. S. Schaafsma te Opeinde-Nyega te Knype H. Veldkamp, cand. te Groningen te Andel (N.-Br.)L. van Urk, cand. te Urk te Schiermonnikoog: M. P. Pel te Kommerzyl te Waarder: P. C. de Bruyn te Edam te Zwolle: H. A. Munnik te Barendrecht te Pernis: P. H de Jonge te Heerde te FynaartW. J. J. Kelders, cand. te Hoorn te Onderdendam C. J. H. van Diemen te Nieuw Leuzen te Oosterend op TexelT. L. Kroes te Coevorden te Kampen W. W. Meynen te Dordrecht te HollandscheveldA. v. d. Yegt te Ureterp. te Borsele-Driewegen ds. H. Brouwer te Westerbork. AANGENOMEN naar SchoonhovenJ. W. Esselink te Alteveer. BEDANKT voor HaamstedeF. Tollenaar te Brouwershaven voor OudewaterJ. W. Esselink te Alteveer. Drente vooruitEr worden pogingen aan gewend te Zwarteneer te komen tot stichting eener Geref. kerk. Er zal een gebouw worden gezet voor het houden der godsdienstoefeningen. Te Emmer-Compascuum wordt een nieuw kerkgebouw en een nieuwe pastorie gezet. De kosten zullen pl.m. f30 000 bedrogen. Stuitende onbillijkheid. De Classe Harder wijk zond een adres naar de Tweede Kamer, met verzoek het wetsontwerp van minister de Vries af te wyzen, waarbij aan de Herv. pre dikanten, rabynen enz. f 100.duurtetoeslag wordt gegeven. Ook ons is het onverklaarbaar, dat een minister, lid der Geref. kerk, zulk een stuitende onbillijkheid durft voorstellen. Wy spreken zelfs de hoop uit, dat andere classes dit adres zullen steunen, of dat anders de Ker keraden zullen protesteeren. Aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. HoogEd Gestr. Heeren Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de classis Harderwijk van de Gereformeerde Kerken, in vergadering te Nunspeet byeen op Donderdag 26 Juni 1919, dat zij zich genoopt ziet by de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ernstig protest in te dienen tegen het inge diende wetsontwerp tot wijziging en verhooging van Hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1919, waarby vastgesteld wordt, inlassching van een nieuw artikel 112c: by slag voor't jaar 1919 op traktementen van predikanten, R K. Geestelijkken, Opperrabynen tot f 345.000 om dat zy hierin een stuitende onbillijkheid ziet tegenover die kerkengroepen welker leden wel door verhoogde belasting mede voor dien by- slag zouden moeten betalen, maar welker predikanten dien bijslag niet zouden ontvangen. Om welke reden adressante U HoogEd. Gestr. dringend verzoekt, hoezeer zy ook waar deert de goede bedoelingen, die tot het indienen van genoemd wetsontwerp hebben geleid, dit wetsontwerp niet aan te nemen. Met verschuldigden eerbied, de Classis voornoemd, (w.g) J. BrinkmaD, praeses. C. S. Boss, scriba. J. W. v. d. Bosch, assessor. Nunspeet, 26 Juni 1919. Het orgel voor de Malakka Kapel te 's Gravenhage. Naar van officieele zyde wordt medegedeeld is de vervaardiging van het pijp orgel voor bovengenoemde Kapel opgedragen aan de firma A. S. J. Dekker te Goes. net orgel zal worden gebouwd naar ontwerp van deze firma, eenigszins gewijzigd door den architect, den heer A. Mondt Jr. Berichten. Consistorie Hofplclnkerk. De catechisaties beginnen D.Y. Maandag en Dinsdag 15 en 16 September op de gewone Ds. Bouna. uren. De classis Zierikzee zal D. V. vergaderen op Woensdag 24 September Punten voor 't agen dum s. v. p vóór 17 September in te zonden. Namens de roepende Kerk C. J. Wielenga, Praeses. D. Mulder, Scriba. Dat had het goede in haar gedood. Dat kon de Christelijke school, die zy bezocht, niet goed maken. Later verflauwde alles. Haar verdere studiën legde zy af op een neutrale school, waar het weimge goede, dat er nng was mis schien, totaal werd verstikt. Zy „haalde" haar verschillende acten, omdat zy iemand was met een onverzettelyken wil, met een onzegbare geestkracht en met een sterke mate van zelf standigheid, drie factoren in den dagelykschen strijd schier onmisbaar. Als God er dan Zyn zegen maar op geeft. Maar Hy was toen door Heléne Swarth reeds uitgeschakeld. God, nu ja, Hy bestond, of liever er bestond een Hooge Macht, welko die dan ook was ('t verstandigste was maar om van Geest of iets dergelijks te spreken), maar daarom moest men Hnm toch niet overal by halen. Dat kon je nu wel eens doen als je in de kerk de gewyde tonen hoorde van het orgel en als de predikant een toespraak (alsjeblieft geen preek, want preeken vond ze vreeselyk) hield. Maar in den rompslomp van het dagelyksch leven ging je toch niet spreken van God! Je hebt van die menschen, die halen God overal by. Ze zeggen, dat Hy zich overal mee bemoeit. En dan beroepen ze zich op den Bfjbel, waar staat, dat de haren onzes hoofds allen geteld zfin en dat geen musehje valt zonder den wil van den Hemelschen Vader. Maar dat is immers beeldspraak. Dat dient ter versiering. Literair is dat mooi uitgedrukt Maar je moet dat niet zoo letterlijk opvatten. Hy is veel te verheven, om zich met zulke kleinigheden te bemoeien. (Wordt vervolgd). Brouwershaven1 September 1919. Tot onze blijdschap mochten wy gisteren uit den mond van onzen beminden Leeraar den WelEerw. lieer ds. F. Tollenaar vernemen dat hy met volle vrijmoedigheid voor de roeping naar de Gereformeerde Kerk te Haamstede had bedankt. Met dank aan den Heere onzen God, die in Zijnen gunst ten gosde van ons, nietswaardigeD, dacht, met onzen Leeraar in het hart te geven om te doen wat by deed, is het onze bede, dat het Z Eerw. mag gegeven worden zyn niet ongezegenden arbeid in 's Heeren Wijngaard te dezer plaatse nog geruimon tyd met blij moedigheid te verrichten en dat die arbeid gewaardeerd en cp hoogen prijs gesteld worde. Dat de teleurgestelde kerk spoedig den man Zyns Raads zal mogen vinden, is daarby onze wensch en bede. Namens den Kerkeraad, J. Nieuwdobt, Scriba. IIaamst.de. Bedankt voor het beroep naar Haamstede ds. F.Tollenaar van Brouwershaven. Namens den Kerkeraad, J. O. Vis, Scriba. Tweetal te Borssele-Driewegen ds. H. Brou wer te Westerbork en ds. M. B. Parlevliot te Euter. Namens den Kerkeraad, P. Fraanje, Scriba Voor hen, die een plaats in de Noorder- Gastbuis- of Ilofpleinkerk wenschen, houdt de Plaatscommissie zitting op Dinsdag 9 Sept. a.s des avonds van 89 uur. De Commissie voornoemd, C. v. d. Kleijn. J. de Kam. J. W. den Hollander. MiddelburgGevonden in de collecte voor de ierk een in couvert gestoken bankbiljet van f40,en f6 50 met de aanwijzing „vrijwillig plaatsengeld." Hiervoor zegt vriendelijk dank de boekhouder D. Sietsema. ZENDING. Door bemiddeling van Mej. S. van N.N. in dank ontvangen 250 halve centen. Mej. C. Littooij. Middelburg, Molstraat F 88. Met hartelyken dank ontvangen voor Barti- meus uit de busjes: van de Jongeheeren A. Koppe te Ierseke f I6.O8V2 Jan Zuidweg te Ierseke f 16.08Vï2 Dingeman Oggel te Axel f370; van de Jongejnffr. G. M. van Tatenhove te Axel f 1.50 van Mej. v. d. Wiele te Axel f 1.45 kiuderen ds. Thielen te Axel f'0.80 Chr. Meisjesver. „Het Mosterzaadje" te Axel f 2.52Vi. De Hoofdcorr. voor Zeeland, J. J. Donner, Goes. CLASSIS KLUNDERT. Zending onder Heidenen en mohammedanen. Sedert de vorige opgaaf ontvangenvan de ZendiDgscommissie te Fynaart f50. En Pink stercollecte van de Geref. Kerken Dinteloord f 45,44. Fynaart - 16,36. Moerdyk - 28,13. Raamsdonk - 28,32V9. L. G. Goris, Dep. Zevenbergen, 22 Aug. '19. Sciioolhnlp voor Zeeland en Noord-Brabant. Sinds de laatste verantwoording ontvangen: Legaat van wijlen br. L. de Jager te Kapelle f 500; gift van N N, te N. f2,50; gift van br. J. J. de K. te Gr. f10,gift van br. Joh. de F. te Z. f 25,collecte Geref. kerk Brou wershaven f42,36; gift van br. A. V. te V. f 5 giften door middel van ds. Scheele f 30. Dat is weer heel wat, wy zyn dan ook har telijk dankbaar voor al deze giften, maar men vergete niet, dat dit al het ontvangene is in ruim 4 maandenbovendien mogen wy van het legaat van br. de Jager slechts de rente gebruiken. De nieuwe cursus vangt straks aan. Voor dit jaar zeiden we meer dan f 1000 toe aan jongelingen, die studeeren voor predikant. Waar moet dat vandaan komen? Wy heb ben het in 't geloof gewaagd zooveel toe te zeggen en hopen, dat wy niet beschaamd zul len worden Met alle vrijmoedigheid doe ik een beroep op uwe offervaardigheid, omdat het zulk een noodige en nuttige zaak betreft. Verblijdt ons door vele ruime bijdragen. Bjj voorbaat myn vriendelykeri dank. G. de Jager, Penningmeester. Grypskerke, 3 Sept. 1919. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. Afl. 3 en 4. Juli en Aug. 1919. Druk kerij Oranje Nassau, Baarn. Ioplaats vun een dun vacantie-nummer, ont vangen de lezers nu een flink nummer voor twee maanden. De aflevering wordt geopend door prof. Greydanus met een artikel over de „rationes (redenen) voor den duur van onzes Heilands ambtsbediening op aarde", waaruit de predikanten stof voor predikatiën kunnen ont- leenen. Dr. H. W. Smitt vervolgt zyn artikel „iets over metaphysica der moderne theologiën in Nederland", waarvan vooral het laatste ge deelte over het „nieuwe modernisme" zeer belangrijk is. Zijn hooggespannen verwachtin gen omtrent de toekomstige koers dier rechts- modernen deelen we nu juist niet. Als geen ohj etieve grondslag gevonden wordt, is de opbouw niet van laDgen duur. Van blz. 114127 volgen verschillende resen- siëa, die vooral theologen met belangstelling zullen volgen. 0.;s Theol. Tydschrift houdt zich kranig. Een paar opmerkingen, in 't belang van de uitgave. Ten eerste wordt noode gemist de kroniek. Die geeft een aantrekkelijkheid aan de afleve ring ook voor niet-theologen. En grypt niet menigeen daarnaar het eerst? Wat de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" zoo smakelyk maakt, is juist Bronsvelds Kro niek. Rullmann en Ferwerda ieder op hunne manier boeiden de lezers. Laat in 't vervolg de Kroniek nooit ontbreken. Ten tweede: kunnen de recensies niet met kleiner letter gedrukt, zoodat ze minder ruimte in beslag nemen? 't Zyn geen hoofdartikelen, ook al zyn ze belangrijk. De lezing van dit uitnemende tydschrift wordt ieder met warmte aanbevolen. Het hoort alvast in elke portefeuille thuis. Kerkhof. De Geref. Jong Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de c msistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a s. Zondag Voor de pauze Exodus 5 1527 door Goote. Na pauze: 5e Zendingssch ets door P. de Jonge. Namens het Bestuur, F. Veldwijk, Voorzitter. A. Geervliet, Secretaris.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3