Classis Java. FEUILLETON. Geëmancipeerd 1). Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Met groote belangstelling lazen wy het ver slag der classicale vergadering der kerken op Java, samengekomen te Bandoeng op 24 en 25 Juni 1.1. Waar we van haar-Agenda melding maakten, willen we nu ook over de beslissin gen, die vielen, eenige mededeelingen doen. Aan den vooravond der samenkomst werd een ontmoetingsavond" en bidstond gehouden, waarin o.a. van de familie De Gaay Fortman, die zooveel deed voor de zaak van God.s Ko ninkrijk in Indië en nu met verlof naar Hol land gaat, hartelijk afscheid werd genomen. Dr. Harrenstein sprak over Dauiël 9 18 en 19, tot inleiding van het gebed. Deze avond was zeer goed geslaagd. Ter vergadering waren 12 afgevaardigden met keurstem, te weten 5 predikanten, 6 ou derlingen en 1 diaken. Zooals we reeds ver moed hadden, werd aan de z.g n. kringen goen zitting g-'geven. Praeses was dr. H A. van Andel, assessor dr. W. G. Harrenstein, scriba de brs. Floor en Hoekstra. De classis nam de naam „Classis Batavia" aan, en besloot, Medan tot haar ressort te re kenen. Inzake de Evangelisatie werd besloten Deputaten te benoemen om over de beste methoden zoo spoedig mogelijk voorlichting te geven aan een volgende bijeenkomst der ker ken, rekenende met het rapport, door de de putaten ad hoe der Generale Synode in Neder land uit te brengen. De classis was van oordeel, dat de toestanden op kerkelijk gebied in Indië sterker dan in Holland dringen tot het nadruk leggen op het terugbrengen tot de Geref kerk als een wezenlijk deel van haar arbeid. Leden dezer commissie werden dr. Harrenstein, Mr. de Riemer, ds. Aalders, ds. Bakker en oud. Floor. In den loop van het jaar zullen deze broeders ook een paar tractaatjes uitgeven. De classis besloot ook nog tot een andere uitgave, n.l. van z.g.n. Indische preeken, onder redactie van ds. Aalders, dr. van Andel en Harrenstein. Een eventueel tekort zullen de kerken dragen. Men achtte wenschelyk, dat deze preeken wekelijks verschijnen. Aangaande het spreken van een stichteljjk woord door niet-predikanten werd beslist, dat de gewenschtheid daarvan door elke kerk voor zichzelf moet beoordeeld worden en dat, zoo een kerk een broeder heeft, die dit wenscht en kan, de classis op haar verzoek hem zal onderzoeken en bij gunstigen uitslag dit recht toekennen. Inzake de rechtspersoonlijkheid zal een audiëntie bjj den Gouverneur-Generaal worden aangevraagd door dr. van Andel en Harrenstein. In bijzondere gevallen zal het Heilig Avond maal in de woningen der verstrooiden mogen bediend worden het voorstel inzake het doopen van kinderen van niet Gereformeerde ouders werd voorloopig teruggenomen. Inzake de gezangen quaestie werd Medan's voorstel aangenomen, met uitschakelingf van de Jaarwisseling. Het voorstel Makassar werd niet behandeld als in strijd met de historie en belijdenis onzer kerken. Verschillende zaken werden commissioriaal gemaakt, o.a. de vraag of de kerken hebben te handelen in zake het bioscoop-gevaarhet concubinaat, de Zondagsrust, en de kringen. De volgende classicsle vergadering zal D.V. in Juni 1920 worden gehouden Ds. Aalders getuigt van deze samenkomst, dat ze een feit van gewicht is geweest voor het Indisch kerkelijk leven. In geen enkel op zicht en geen oogenblik werd oen streven openbaar om af te wijken van het kerkverband der Nederlandsche kerken. De uitingen waren integendeel unaniem in strenge aansluiting aan de historische lijn en kenmerkten zich door ptipte eerbiediging van de synodale besluiten. Tevens was er de ernstige wil om met aan passing aan de eigenaardige toestanden in N.-Indië het kerkelijke leven tot krachtige ontwikkeling en steeds rijker ontplooiing te brengen. Het verslag geeft geheel dezen indruk, en we verheugen ons daarover hartelijk. Indië fara da sewelnu, het toont dit te kunnen. Moge dit uitnemende begin gevolgd worden door een voortzetting in denzelfden stijl meer kracht en bezieling door HUGO KINGMANS. (Auteursrecht voorbehouden). INLEIDING. De hier volgende novelle werd te Utrecht reeds in April van het vorig jaar geschreven. Sindsdien is veel veranderd. Betreurenswaardig is, naar raijn oordeel, de houding van een deel der rechterzijde, die onlangs hun stem gaven aan het wetsontwerp-Marchant (Vrouwenkies recht). Onze huisgezinnen zullen op den langen duur in het gedrang komen. En het kan niet anders, of dit moet den anti-revolutionair, die den Staat niet beschouwt als bestaande uit indivi duen, maar uit gezinnen en die daarom het gezinshoofden-kiesrecht verlangt, verdrieten. Ik had de novelle reeds geschreven, toen ik de Mei-aflevering (1918) van het „Gereformeerd Theologisch Tydschryft" las. Daarin kroniekt Ds. Rullmann over het Feminisme en over Johanna Breevoort's boek met zijn onzuivere exegese. De schrijver heeft gezocht, meer te weten te komen van de „be tere vrouw uit de oude school" en ging daarbij Nadat het bovenstaande reeds geschreven was, lazen we in de Groninger Kerkbode en kele booze opmerkingen over deze vergadering. Onder den titel „Eigenaardige dingen in In dië" wordt o.a. erop gewezen, dat in Indië geen aparte classis bestaat, en de broeders daar „zeer eigenmachtig" optreden. De (ongenoemde) schrijver zegt, na enkele besluiten aangehaald te hebben „'t Eerste besluit is wel heel eigenaardig. Iemand uit Hongkong word vergund te behoo- ren tot de kerk van Medan. Straks kunnen ze uit Australië, Amerika, ja van nog verdere plaatsen wel aanvragen. Op de andere besluiten is op zichzelf weiuig aan te merken. Maar de groote kwestie is Ze zijn genomen door 'n classis, die geen classis is. Eu dat bedroeft ons. Zijn dat nu rechte toestanden? Moet het zoo gaan in Indië? We hopen dat het laatste woord hierover nog niet gesproken is. Trouwens, dat zal ook wel niet. Aan dergelijke „scheeve verhoudingen", aan dergelijk hoogmoedig optreden van de Indische heeren", dient zoo spoedig mogelijk paal en perk te worden gesteld, 't Is al te sterk!" Is dit nu zoo erg? Hongkong is het dichtst bij de kerk van Medan gelegen. De predikant van Medan is de eenige, die kans heeft, dit lid te kunnen ont moeten, zoodat het zeer natuurlijk is, het bij Medan te voegen en niet bij Batavia. Dat deze classis nog geen eigenlijke classis is, dat weten de broeders in Indië zeer goed. Maar nu de Generale Synode en de classis van 's-Gravenhage in beginsel hun goedkeuring gaven, zou het toch wel wat te veel geëischt zijn, dat deze kerken tot na de Synode van 1920 zouden moeten wachten alvorens ze met elkander mochten samenkomen. Men schrijve dit niet toe aan hoogmoed, doch aan de ernstige begeerte om het leven der Indische kerken tot ontplooiing te brengen en te bevorderen. Formeel is 't nist in den haak daarop wezen we zelf ook reeds doch materieel is er veel voor te zeggen. de Moor. «ii (talx$>9ls*!«&w»c DRIETAL te SassenheimA M. Boejjinga te Koog- Zaandijk H. A. Munnik te Barendrecht J. A. Tazelaar te Haarlemmer meer. TWEETAL te KampenW. W. Meynen te Dordrecht J. A. de Vries te Zaandam te TzumC. W. de Vries te Kiel winde weer P. A. Zeilstra te Idskenhuizen te Vreeswijk: W. Faber te Schipluiden; P. v. Hoven te Z. Beierland te Oosterend op TexelH. Hangelbroek te Wirdum T. J. Kroes te Coevorden te OnderdendamC. J. H. v. Diemen te Nieuwleuzen S. v. Leeuwen te Houwerzijl. BEROEPEN te BerlikumJ. A. Tazelaar te Haarlemmer meer te Oudewater: J. W. Esselink te Alteveer; te Kruiningen en te OostburgH. Veldkamp cand. te Groningen te HoogeveenP. C. de Brujjn te Edam te Oppenhuizen W. F. Geerds te Veenwoud- sterwal. AANGENOMEN naar Eindhoven: K. Winkelman te Twijzel. BEDANKT voor Ambt-Vollenhoven (B.)H. Enserink te Siddeburen voor Lutten a.d. DedemsvaartT. Rispens te Urk. Zondag 24 Aug. trad in de Geref. Kerk te Brouwershaven op ds. Z. L. S. von Galam- bas, Geref. predt. uit Hongarije. De Standaard noemt het een unicum. in de leer van bij Groen van Prinsterer, bij Bilderdijk, bij Cats en kwam tot deze con clusie: Zoo begreep ik dan weldat de vrouw huisvrouw behoorde ts zijn. Intusschen de tijden veranderen en wij met hen. Wij moeten mee met onzen tijd, willen we niet vervallen in star conservatisme. Het vrouwenkiesrecht is er. Men kan het toejuichen of betreuren, aan het feit doet het niets af. Maar laten we dan ook onze maatregelen treffen, opdat we moedig onder de oogen zien, het gevaar, dat onze huisgezinnen in het ge drang komen. Maar de tijd dit tot onzen troost de tijd zal leeren, dat het anti-revolutionair standpunt het juiste is! I. Herman van Lankeren zat te staren op één van de vele advertentiepagina's van het Zater dagavondnummer van het „Algemeen Handels blad". Maar wat er stond las hij niet. Finan cieels transacties lieten hem, den financier, op dat oogenblik koud verboopingen, die werden geannonceerd konden hem niet schelen fami lieberichten maakten hem niet warm hij staarde op die eene één-kolommige advertentie van een twintigtal regels hoog. „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" afdeeling Hilversum. Openbare Vergadering met debat op Dins- Intree te Willemstad ds. J. A. Verhoog met 1 Cor. 4 9, na bevestigd te zijn door ds. K. Winkelman van Twijzel met 1 Petr. 5 2—4. Ds. G. Dalhuizen van Nieuwerkerk a.d. IJsel heeft emeritaat aangevraagd. Aan het eind van de recencies van eenige brochures schrijft De Standaard Al de besproken brochures geven steun aan het woord van Prof. Bavinck, dat wie het Woord Gods niet gelooven wil, voor hij alle moeilijkheden opgelost ziet, omkomt van geeste lijk gebrek. Daarom blijft het voor ieder plicht, alle gedachten gevangen te leiden tot de gehoor zaamheid van Christus. Nederigheid en zelf verloochening past ons tegenover 't Woord Gods. Met onze wetenschappelijke uiteenzetting van de Schriftbeschouwing zijn wij er nog lang niet. Moeilijkheden, onopgelost, zijn er nog vele. De keuze is hier: „met Gods eenvoudig volk, belijdende onze onwetendheid, onbevredigd ook van dit vraagstuk weg te gaan óf met de ethische broeders uit wetenschappelijke conse quentie de onfeilbaarheid der Schrift te ver werpen". Met dr. Kuyper kiezen wij, en alle Gereformeerden, beslist het eerste, en deinzen van het laatste met heel onzö ziel terug. Geref. Ouderlingen-conferentie. Naar het Fr. Dagbl. verneemt, zal de Geref. Ouderlin genconferentie in Friesland te Sneeb gehouden worden in het begin van October. Als referent hoopt op te treden da»- H. S. Bouma van Leeuwarden met 't onderworp „Het sociale vraagstuk in verband met het huisbezoek van de Ouderlingen, terwijl ds. O. Boersma van Koudum over de N. C. S. V.-be- weging zal spreken. Een hulpkerk in de mijnstreek. De staats mijnen bouwen te Torwinselen (L.) een hulp kerk, welk beheer de directie aan de Ned. Herv. Gem. en aan de Geref Kerk te Heerlen wil opdragen. Volgens de N. R. Crt. wenschen de Her vormden dat eene jaar dit beheer door de Herv. Gem. het andere jaar door d6n Geref. kerbe- raad wordt gevoerd. Ook wenschen ze het ge bouw niet als vergaderlokaal gebezigd te zien. De Geref. wenschen liever een commissie uit beide kerkeraden, doch de Hervormden achten dit altijd volgens de N. R. Crt. voor hun kerk ge vaarlijk. Zjj wenschen by niet inwilliging van hun verzoek het beheer in handen der directie. Genoemd blad voegt er nog aan toe, dat de Herv. Gem. hierbij vooral ook wjjst op het propagandistisch karakter der Geref. Kerk, dat volgens haar in de practijk ongeveer overeen komt met het dogma der R.K. Kerkgeen zaligheid buiten de ware (Geref.) Kerk. Vooral in de mijnstreek, waar voor de Ned. Herv. Kerk zooveel te doen valt, dient naast de vrijheid, die in deze kerk heerscht, groote waakzaamheid te zjjn. Otfigtë®ta B«ri«htin, Vacaturs diens ttn in de kerk van Middelburg van Sept.—Dec. 1919. Sept. ds. Vollenhoven. 5 Oct. ds. Toebes. 2 Nov. ds. Runia. 7 Dec. ds. de Jager. Namens de classis, K. Veen, Deputaat. Meliskerke, 26 Aug. '19. KORT VERSLAG van de buitengewone vergadering der classis Middelburg 26 Aug. 1919 in de Gasthuiskerk te Middelburg. De vergadering Wordt op de gebruikelijke wijze geopend, namens de roepende kerk van Westkapelle. Uit het onderzoek der credentiebrieven blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn, maar dat van onderscheidene kerken secundi afgevaardigden tegenwoordig waren. Afwezig waren de d.i. Bouma, Kerkhof en Toebes. In het moderamen nemen zitting: ds. Veen praesesds. Runia assessords de Jager le scribads. Heij 2e scriba. Er wordt gewezen op het betreurenswaardige van het afwezig zijn van onderscheidene Diena- dagavond den zooveelsten in de „Harmonie". SpreeksterMevrouw Heléne van Lankeren Swarth. Mevrouw Heléne van LankerenSwarth Zijn vrouw Hij zag haar reeds staan op- het podium, z ij n Heléne, met haar lieven blik inkijkend de ruime, volle zaal. Hij zag al die oogen, opstarend naar het spreekgestoelte, waar zy, zy'n eigen vrouw, stond te oreeren met den haar eigen gloed van heilige overtuiging. Hij keek in gedachten de zaal rond en bemerkte al die blikken, die op haar werden geworpen, blikken, waaronder er zooveel waren, die in zich verborgen hielden een heimelijke harts tocht voor de knappe vrouw, die stond te spreken Herman van Lankeren kreunde Gedachtenloos liet hjj het „Handelsblad" uit zijn handen vallen, leunde achterover in zijn stoel, sloot de oogen. Zyn gedachten waren niet meer by het te genwoordige. Zy gingen een vijftal jaren terug. O, de gedachten van een mensehenkind kun nen zoo vliegen. Dan komen al die beelden uit vroeger dagen met verbazingwekkende snelheid successievelijk over den drempel van het bewustzijn. Helder staat dan alles voor zyn geest. Zoo ging het ook met Herman van Lanke ren. Hy zat in zyn eigen huis op de Keizers gracht te Amsterdam uit de kamer van zyn vrouw bereikte forsch piano-getingel zyn oor; als beneden de deur der keuken openging, ren des Woords. Besloten wordt de leziDg van de notulen uit te stellen tot de volgende vergadering. Voorlezing wordt gedaan van het rapport der commissie Geesink, Hoekstra. Honiff Landwehr. D8 conclusie van dat rapport luidde aldus De Commissie oordeelt, dat da. N. in zyn brochure De grond van ons geloofwaarvan de hoofdinhoud gedurende de samenspreking nader werd toegelicht, in zyne beschouwing over de H. Schrift gevoelens voorstaat, welke geacht moeten worden niet in overeenstemming te zyn met art 4 en 5 van onze Nederl. Geloofs belijdenis en adviseert U dit rapport der Com missie ter kennis te brengen van den kerkeraad van Middelburg. De Classis betuigt haar instemming met die conclusie, en besluit het rapport der Commissie door te zenden naar den kerkeraad van Middel burg zy wacht nu van den kerkeraad van Mid delburg een rapport wat hy naar aanleiding daarvan dsed. Zoo noodig kan weer een buiten gewone classevergadering worden saamgeroepen door de roepende kerk van Arnemuiden, zoo noodig ook met de prov. deputaten. Der Commissie zal dank worden gebracht voor haar arbeidhaar zal worden gevraagd of de Classe indien noodig nog weer een beroep raag doen op haar hulp in deze zaak en de Classe het rapport mag publiceeren De praeses gaat voor in dankzegging en sluit de vergadering. Namens de Classe, A. C. Heij, 2e scriba. 26 Aug. 1919. Oostburg. Heden alhier beroepen Cand. H. Veldkamp te Groningen. Namens den kerkeraad. I. Catsman, Scriba ZENDING. In dank ontvangen een partytje zilverpapier en capsules van de kinderen der Chr. School te Serooskerke (W.). Mej. C. Littooij. Middelburg, Molstraat F 88. Gevonden in de collecte f 40 voor de armen, f 5,50 voor de armen en f 4,50 voor de kerk uit dankbaarheid. Waarvoor dank zeggen Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Mag ik in uw blad eenig antwoord geven aan ds. F. J. van den Ende op zyne drie arti kelen in nummers 27, 28 en 80 van Uwe Kerk bode over myne brochure„Een ernstig woordenz." In de eerste plaats wensch ik daarvan ge bruik te maken om enkele punten van woord keuze tusschen hem en my recht te zetten. Op het titelblad verving „Gemeente" het woord „Kerk" door een drukfout en gemis aan revisie. Ds. van den Ends merkt in nummers 28 op, dat ik „warm loop" als ik op bladz. 14 de classis vergeljjk by eene revolutionaire recht bank. Hy toont hier myne bedoeling te bena deren maar toch ook niet geheel recht te doen wedervaren aan die bedoeling. Inderdaad schreef ik myne geheele brochure om de Kerken warm te waarschuwen tegen een wederrechtelijk oordeelen op „verdenkin gen" en tegen de bepalingen van de Kerken- Orde in. Daarbij trof my diep de getuigenis van oog en oorgetuigen, die my verhaalden langs hoe ongezonden weg het schorsingsbesluit tot stand kwam. Verhaal ik dit op hun gezag onjuist Welk verschil is er tusschen het verhaal, dat ik op bladz. 14 geef en dat, hetwelk ds. van den Ende geeft in zyn lie stuk Wat ds. v. d. E. daar eursief afdrukt en met een vetgedrukt „niet" ontkent, staat niet in myn brochure. Ds. hoorde hy het luidruchtig gelach der dienst boden op de straat waren het de Amsterdam- sche straatgeluiden, de geluiden van het roezemoezige leven eener wereldstad, die hem zouden kunnen afleiden. Maar in werkelijkheid hoorde hy niets Een zestal jaren was het geleden. Hy was toen een-en-twintig jaar en leünde, evenals nu, vermoeid in zyn fauteuil, in de hand lusteloos een boek houdend. Daar kwam zyn moeder, streek hem over de lokken, alsof hy nog een klein kind was, zooals alleen een moeder dat kan doen en zei: „Herman, wer kelijk jongen, je werkt, je studeert te hard. Je moet ontspanning hebben. Ik heb er ook met je vader over gesproken. Je moet Amster dam uit, liefst naar het buitenland". Toen had hy geglimlacht, haar liefdevol aan gezien O, die lieve goede moeder, ze meende het zoo goed met hem, al vond hy ze op vele dingen, vooral wat betrof den godsdienst, ver bazend bekrompen. „Moeder, laat me nog een paar maanden goed doorwerken, ik ben dan klaar en kan dan rust nemen". „Neen", had zij beslist gezegd, „dan kan het te laat wezen. Dan ben je misschien al over spannen. Je gooit alle boeken zoo gauw mo gelijk weg en gaat er uit. Dat geeft verande ring. En wie weet of je niet „Met een vrouwtje terugkomt", had hy haar woorden lachend aangevuld. „Neen, moeder, daar denk ik niet aan voorloopig. Ik blyf voorloopig nog bij mijn moedertje". (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 2