PIANO'S Een goede raad. Wasch m met Purolzeep A. GEENSEN, Kerk- en £eheolnIeaw«. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. van eerste klasse fabrikaat en moderne Kast vindt u ln BILLIJKE PRIJZEN voorradig bi] de firma Vuur lak, Stoelen vernis, Spirituslak. L. JAN SE, Noordstraat, Middelburg. Busjes diep-zwarte Fietslak. L. JAN SE, Noordstraat, Middelburg. Na alle stoffen met den dag duurder worden, raden wij nog maals een leder aan zich nu te voorzien van een goede sollede PARAPLU1E, thans in groote keuze aan billijke prijzen bU Noordstraat - Middelburg. BEROEPEN te Bergum F. H. v. Loon te Burum te Eogwierum Jac. Eringa cand. te Sneek te Schiermonnikoog: K. Winkelman te Twyzel te O. en N. Bildtdijk D. v. d. Meulen te Metslawier te Zuilichem G. Yeenendaal te Patten. AANGENOMEN naar KatendrechtW. van 't Sant te Voort- huizen. BEDANKT voor Kampen H. W. Laman te Assen voor Lutten a.d. Dedemsvaart: M. Elzinga te Grooiegast voor Leksmond M. Gravendyk te Brielle. Te Hoofddorp zal een nieuw kerkgebouw worden gezet; de giond is aangekocht voor f 10 000de kosten der bouw worden geschat op f 100.000. Afscheid van Geesteren-Gelzelaar ds. J. Oosterveen met 1 Thess. 5 23 en 24; van Pernis K. van Anken met Phil. 1 36- De Zeeuw bericht, dat, toen Zondagavond ds. Netelenbos in het kerkgebouw der Vrijzin nig Hervormden zijn aangekondigde bijbelbe spreking hield, er onder de 300 hoorders slechts een 80 Gereformeerden waren. Beroepbaar verklaard door de classe Enk huizen de heer L. van Urk, cand. te eiland Urk en W. J. J. Velders, cand. te Hoorn, Draapsingel. Dr. J. de Jong, Geref. predt. te Winsum (Fr.) heeft aan zijn kerkeraad ontslag gevraagd reeds 20 jaren is hij predikant, en zijn tracte- ment is nog nooit voldoende geweest, om in het onderhoud van hem en zijn gezin te voor zien bij wil nu trachten een betrekking te krijgen, welke hem zijn dagelijkseh brood geeft. Dit is een zeer droevig berichtw\j weten, dat waarlijk dr. de Jong niet de eenige is die van zijn tractement niet leven kan, tientallen pre dikanten moeten van eigen kapitaal bij hun tractement voegen en, zoo zij zelf geen geld bezitten, door familie of viienden worden „geholpen". Dit is een aanklacht tegen som migen (of velen onzer kerken maar dat dit er nu toe brengen moet het ambt neer te leg gen, kunnen wij niet inzien. Daar dr. de Jong voorzeker niet dan na veel strijd en gebed zijn besluit zal hebben genomen, onthouden wij ons van publieke beoordeeling van zijn daad, welke op ons den indruk maakt van een wan hoopsdaad. Grafmonument-Ds. S. Verlare. Dinsdag middag werd te Westmaas een grafmonument voor ds. S. Verlare, in leven predikant der Geref. Kerk aldaar, aan de weduwe, Mevr. Verlare en haar familie, overgedragen. Deze hardsteenen grafzerk heeft aan het hoofd eind een kopstuk met twee palen met koperen kettingen en aan het voeteind een marmeren Bijbel. In het kopstuk staat gegrift: „Er blijft een ruste over voor het volk van God. O God, Uw weg is in het heiligdom. Ter nagedachtenis aan hun herder en leeraar zijner beide ge meenten." Op de Kerk staat: „Hier rust het stoffelijk overschot van S. Verlare, Gereformeerd predi kant te Westmaas, voordien te Kommerzijl. Geboren in 1888. Overleden 5 Februari 1919." Op den Bijbel staat ter linkerzij geschreven „Hebr. 4: 9," ter rechterzij: „Ps. 77: T4a." Dit monument is keurig afgewerkt en gele verd door de steenhouwers D. Schols en A. C. J. Grootveld, te Rotterdam. Correspondentie. Aan Daniël: Uw brief werd gezonden, ter wijl ik met vacantie wasdaarom kon ik niet eerder antwoorden. Na rijp overleg meen ik uw schrijven niet te moeten plaatsen u ver dedigt het publiek optreden van ds. Netelen bos, hetwelk unaniem door onze kerkelijke pers, ook door de partic. Synode, wordt afgekeurd; ook gaat u in uwe beschouwingen uit van het gevoel, terwijl wij Gereformeerden ons stand punt hebben te nemen in de H. Schrift dan schrijft u wy eischen dat er verandering kome in den ouden sleur", welk een toon wellicht bij de volgelingen van Troelstra of Wijnkoop past, dech niet bij de volgelingen van Jezus ook lezen wij in uw stuk „In de dorpjes kluift misschien het meerendeel nog wel graag aan dogmatische boutjes enz.", ziet zulk een zeggen bewijst uw afkeer van de Gereformeerde leer onze Kerkbode dient niet om propaganda te maken voor de ethische beginselen daarom plaatsen wy uw stuk niet. W. Met vriendelijken dank ontvangen uit de busjes voor „Sanatorium Sonnevanck" f 15.85, opbrengst per half jaar in Souburg en Ritthem. Mej. A. Kerkhof. ZENDING. In dank ontvangen nagekomen gift van de Pinkstercollecte uit Veere f3 50, en een post wissel a f 2,van A P. de R. te Axel, ge collecteerd in de Geref. Kerk. G. F. Kerkhof. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie Indien men de vriendelijkheid had gehad, mij een nummer van de Kerkbode toe te zen don, had ik onmiddellijk u nader in kunnen lichten omtrent de motie door my ingediend ter classicale vergadering en door u vermeld in het no. der Kerkbode van 4 Juli. 'k Had dan dadelijk u gemeld, dat de bedoeling geens zins was, om „voor afwijkende predikanten als dr. Jansen en anderen het pad te effenen." De Alg Syn. Commissie heeft dr. Jansen toegelaten tot het colloguium doctum opgrond van art. 10 van het Reglement op het Examen. Daar is sprake van predikanten, die bij een ander Protestantsch kerkgenootschap werkzaam zijn en toegang wenschen om in de Herv. Kerk als Evangeliedienaar werkzaam te zijn. Naar mijn meening geeft art. 10 geen recht aan mannen, die in het geval van dr. Jansen ver- keeren, tot het colloguium doctum toegang te verleenen. Wil men dat wel, dan erkenne men royaal, of zooals in de motie stond, koninklijk, dat de Vrije Universiteit met de Rijks-univer siteiten in de reglementen gelijk gesteld moet worden. Dat dient vooraf te gaan. Daarop drongen we meer dan eens voor ettelijke jaren reeds aan, toen er nog geen sprake was van „afwijkende predikanten als dr. Jansen en anderen." De motie bedoelde een uitspraak te verkrijgen van de Synode, of zij aceoord gaat met de wetsuitlegging van art. 10. Anders niets. Aangezien art. 10 in geding was, kon van „candidaten van de V. U." geen sprake zijn. Daarover ging het niet. U wilt dit zeker wel plaatsen in de eerst volgende Kerkbode, terwijl ik u bij voorbaat voor de opname mijn dank betuig. Js. de Visser. Het spijt ons, dat door een onwillekeurig verzuim der administratie, van ds. de Visser geen exemplaar werd gezonden der Kerkbode, waarin wij over zyn motie schreven. Niemand beter dan ds. de V. kan de bedoe ling van .zijn motie uiteenzetten, en wy nemen daarvan dankbaar nota. Echter zal hij kunnen verstaan, dat wij onwillekeurig de bedoeling eraan toeschreven, dat hij een weg zocht te openen voor afwijkende predikanten, en dit temeer daar toch geen onzer predikanten, zoo lang hij Gereformeerd blijft, een geopende deur tot deHerv. Kerk noodig heeft, dit is alleen het geval by hen die afwyken van de leer der Gereformeerde Kerken. W. S. Coolsma Keur van proza en porzie uit de geschriften van Ds. J de Liefde. Ing. f 2 75, geb. f 3.25, G. F.Callen- bach, Nijkerk. Iu den vorigen jaagang van Callenbach's Christelijke Billjotheek verscheen van den hand van Ds. Coolsman een biografie over Ds. de Liefdedeze vond een goed onthaal, zóó zelfs, dat Ds. Coolsma meent zijn belofte te kunnen houden, om ons een keurgaive uit Ds. de Liefde's geschriften aan te bieden. In dit meer dan 300 bladz. dikke boek ont vangt gij waarlijk van alles watsla het op waar gy wilt, nooit legt gij het onvoldaan ter neder. Zyn verhaaltjes, zijn verzen, zyn „preekjes", alles boeit, door flinkheid en gods vrucht. Wat wy van de Liefde's levensge schiedenis zeideD, herhalen wy hierhy is voor het tegenwoordig levend geslacht een voor beeld door zyn heiligen ernst en hartelijke liefde tot Jezus, maar hij is niet Gerefor meerd, dit houde men by het lezen wel in het oog Onder het vele, dat ons trof, was ook zyn oordeel over de Ned. Herv. Kerk; op bladz. 20 lezeD wy, „ik heb nog steeds slechts één snaar op myn harp: geen uitroeiing der Ned. Herv. Kerk maar een bloeiende Vrije Kerk daarnaast!" En lees dan het aangrijpend stukje „Een colporteur tusschen twee kerken" bladz. 97 v.v.feller vonnis werd over de Ned. Herv Kerk wel nooit gestreken. Als een model van geschiedbeschryving zyn de stukjes „De vol heid des tyds" en „De Koning van bet eeuwige wereldrijk", De openbare school wordt in haar dusgenaamde neutraliteit aan de kaak gesteld in een samenspraak bladz. 8 v v. Zoo zou ik meer kunnen noemen, maar ik weet geen beter raad te geven, dan zelf het boek aan te schaff-id, maar het allerbest is lid te worden van Callen bach's Christelijke Bibliotheek, dan ontvangt gy behalve dit werk het groot kwarto pracht werk Kruis en Kroon door Ds. J. J. Knap, den Eber-Haezer Kalender van 1919 HedeD, een verhaal van gisteren, en de nog te verschijnen werken. Het goud blinkt door P. Keuning en Dien dagdoor Marie Burmester, en dit alles voor slechts f 5 plus 5% crisisverhoogiog. In dezen buitengewonen duren tyd is dat inder daad zeer goedkoop, en tegelyk is het ook goede waar. Onder en met Papoea's in de prauw en door het boscli, doorJ vanMuyl- Wflk (met 9 pl. en kaart) f 1,25, geb. f 1,75 -f- 5% crisistoeslag. Padjangko, een Toradja-boekje door Mevr. A. M. Schuyt-Mansvels, een zendingsboekje voor uitdeeling aan kinderen f 0,45, by 25 ex en meer voor halven pry's -j- 5% crisistoeslag. Op reis met den zendeling. Vier Zendings- verhalen voor kinderen 2de geïll. druk, prys f 0,75 -j- 5% crisistoeslag. Deze drie werkjes zyn uitgegeven by den boekhandel van den Zendingsstudie Raad Den Haag, Nassau Zuilensteinstraat. Het eerste behoort by de serie „Schetsen uit de zendingswereld", vroeger verschenen reeds in deze serie Liefde-macht en Van storm en stryd op Boeroe'8 kust. Het boekje Onder en met Papoea's is waarlijk niet het minste der driehet geeft een uitnemend denkbeeld van bezwaren, waarmede de zendelingen op Nieuw- Guinea hebben te worstelen. Waarlijk, zoo'n reis in een prauw (een uitgeholde boomstam), is geen pleziertochtje, het gezelschap van uit wasemende Papoea's niet aanlokkelijk, het uren lang vastzitten in riekende modder niet be- geerenswaardig. En toch, hoe smakelijk weet zendeling van Muylwyk te vertellen; 't is heelemaal niet griezelig, en hy laat vooral het licht vallen op de schoone werken Gods in de schepping en in de harten der Papoea's. Het boekje van ruim 150 bladz., voorzien van 9 keurige plaatjes en een kaartje van het terrein, is waard te worden gekocht en gelezenonze knapen- vergaderingen en jongelingsvereenigingen zullen goed doen het aan te schaffen, 't Is ook goede lectuur om op ODze jongedochters ver- eenigingen te worden voorgelezen de vreemde namen behoeven niet af te schrikken. Jammer, dat er nog al wat drukfouten in zyn bly'ven staan dat de Evangelie-prediking ietwat stief moederlijk behandeld wordt, komt zeker, omdat het een pionierstocht is. Het tweede boekje Padjangko kan ons niet zoo bekoren; de plaatjes zyn ook niet duidelijk, beter ware geweest ze afzonderlijk te drukken gelijk in Onder en met Papoea's. Voor onze jongens is het wel aardig, maar 't is te opper vlakkig onze zendingsboekjes moeten positiever geluid geven. Het derde op reis met den zendeling achten wy heel wat beter; wy vermoeden dat de Zendingsstudie-Raad ook hier gelyk in 't tweede boekje, de plaatjes aan de achterzijde be drukken liet om deze lectuur zoo goedkoop mogelijk te verschaen inderdaad is de prys gering; toch vinden wy het jammer van de plaatjes Deze verhaaltjes zijn boeiend en leer rijk zy brengen met de zending uitstekend op de hoogte. Al de drie boekjes zyn niet stichte lijk in den gewonen zin van het woord, maar hebben voora' een opvoedkundig doel. Wy zyn den Zendingsstudie-Raad dankbaar voor zyn streven, en moedigen het ook hier van harte aan. J. D. wlelenga. Menigerlei Genade. Wekelyksche leer redenen onder redactie van Dr. J. C. de Moor en Dr B. Wielenga. Kampen. J. H. Kok. 1919. De met Mei aangevangen nieuwe jaargang biedt elke week een predicatie voor huis en leeskerk. Dat met den tyd des jaars gerekend wordt, weet ieder. Pinksteren bracht twee feeststoffen één over Hand. 2 14 van ds. Kerkhof van Souburg; één over Hand. 2: 5 18 van den Rotterdamschen ds. Wielenga. No. 8 was eene voorbereidingspredicatie van ds. Schouten van Arnhem over 1 Cor. 5 7, 8, en no. 9 eene nabetrachtingspredicatie van ds. Datema van Haarlem over Openb. 19 79. Ds. Hoek van Eukhuizen bood in no. 7 een leerzame tydpreekAan Elisa's sterfbed, over 2 Kon. 13 1419. Elke week prompt op tyd komt de leerrede by u in huis. Voor hen, die niet tweemaal kunnen ter kerk gaan, is het lezen van zulke predicaties thuis ook tot rechte Sabbathsviering dienende. Moge deze uitgave steeds breederen kring van lezers vin den, en ryken zegen afwerpen tot sterking des geloofs. E. Th. Ploos van Amstel. De Verwachting, die niet beschaamd wordt. Leerrede over Psalm 25 3a. Kampen. J. H. Kok. 1919. Prys 40 cent. De Emeritus-predikant te Amsterdam, die week aan week nog vele gemeenten dient door zyne prediking, gaf in deze leerrede eene proeve, hoe hy op echt Schriftuurlijke wyze het Woord bedient, in gezonden gereformeerden geest, passend by den tyd waarin we leven. Voor vacante kerken kan deze preek zeer geschikt by den leesdienst gebruikt worden, byv. op een biddag voor het gewas De uitgever zorgde voor een nette uitvoering. De DQbelsche Geschiedenissen, in vertelling door W. G. v d. Hulst in teekeniDg door Isings. Ryswyk, H. J. Sprujjt 1918. Afl 5. De verhaaltrant zoowel als de origineele uitbeelding van den teekenaar mogen om stryd geroemd werden. Deze aflevering loopt vanaf Jerobeam tot Hizkia. Met no. 6 komt het Oude Testament com pleet. Het is voor onze gezinnen een prachtboek. Oud en jong wordt er door geboeid. De Lendenen omgord. Bybelsch Dag boek, door J. J. Knap Czn. Tweede herziene druk. Darde afl. Kampen J. H. Kok 1919. Van Maart tot 6 April. Met den Passietyd wordt rekening gehouden. Deze overdenkingen zyn metterdaad geloofsterkend. De uitgave is wondermooi. Aanbevolen. Stemmen des Tflds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur. 8ste Jaar gang. No. 9. Juli 1919. Utrecht, G. J. A. Bays. Dr Slotemaker de Bruine geeft ons een kykje in de moderne astrologie. Zyne beschouwing komt ons weinig belynd voor. Het tweede opstel over Byronda Costa, naar aanleiding van de „Caïo," door K., in nieuwe spelling, beschouwt vergelijkenderwijze het origineel en de navolging, en noemt deze laatste een stukje literatuur, behoorend tot het mooiste werk van da Costa's jeugd. R. Freudenberg tracht na te speuren de bronnen uit de oudheid waaruit ontspoort de Legende van den Kluizenaar en den Engel. Het opstel wordt nog vervolgd, 't belangrijkste deel moet nog komen. Onder den titel „een tendenz-roman in het Romeinsche Keizerrijk" bespreekt A. de Visser Philostratus' boek Het leven van Apollonius en blijft by de aloude meening, dat deze roman bedoeld is sis eene be strijding van het Christendom. Prof. Diepenhorst bespreekt in de Ecomische Kroniek het Bol- schewisme, put daarvoor uit de socialistische literatuur en doet uitkomeD, dat het bolsche- wisme niet anders is dan een geestelijk kind van het socialisme. Die twee zyn niet van elkaar te scheiden. In de Leestafel worden enkele nieuwe uit gaven gerecenseerd. Kerkhof. Feestrede gehouden door dr. J. C. de Moor, by gelegenheid van de herden king van het 40-jarig bestaan van de Unie „een school met den Bijbel" op Dinsdag 22 April 1919, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht en Toespraak van zijn Excellentie dr. J. Th. de Visser, minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen. Uitgave door en ten bate van de Unie. Is er nog meer noodig om iemand te bewe gen deze feestrede te koopen en te lezen Hier wordt herdacht, wat er in die 40 jaar voor het christelijk onderwijs tot stand gekomen is. Wie hierin belang stelt, wil wel gaarne eens duidelijk nagaan de groote weldaden, welke God naar zyn trouw aan ons en onze kinderen bewezen heeft en de overwinning, waarmede de moeilijke stryd is gekroond. De naam van den feestredenaar waarborgt bovendien, dat de rede beantwoordt aan 't doel en dit is inderdaad zoo, we hebben haar dan ook met klimmende belangstelling en zeldzaam genot gelezen. Ook de toespraak van Zyn Ex. is treffend. Bouma. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a s Zondag Voor de pauze Exodus 1 en 2 door Meyers. Na de pauze LetterkundeJoost van de Vondel door Goote Namens het Bestuur, F. Veldwijk, Voorzitter. A. Geervliet, Secretaris. Voor de Geref. Jong. Ver. te Oostkapelle hoopt D.V. op Zondag 20 Juli haar Eere-Voorz de WelEerw. heer ds. D. H. Th Vollenhoven in de Geref. Kerk op te treden met een rede over Juliaan de afvallige". Aanvan 7 uur. Toegang en zitplaatsen vry. Namens het Bestuur, K. Loüwbrse, Voorz. W. Geldof, Secr. Ad verten tl«8. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling gedurende de ziekte en by het overlijden van wijlen Mej. de Wed. J. M. HEIJLIGER— Gans. Namens familie, M. J. JONK. Middelbnrg, 19 Juli 1919 het hoofd en U zult verwonderd zyn over den overvloed igen en prachtigen haargroei. Ook wordt het haar hierdoor zacht en glanzend. Verkrygb. by alle goede Drog.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3