In naar dc MM Boeüi. FANOY, Borg B16. Firma Wal. F. ia Jtul tt Soes eane flinke Pianslbode. A. GEENSEN, ia de verpleging te worden opgeleid. Verantwoording van Liefdegaven. VEREENIGINGSLEVEN. Advertontlën. Prachtige keuze in Dames-, ileeren- en Kinderparapluies in de bekende goede kwaliteit als voor den oorlog bij Noordstraat, Middelburg. zijn, e?n dag van intellectueel en geestelijk genot. Nu deze verwachting is niet beschaamd. De hamerklap van den voorzitter ds- L. Bouma maakte aan de gezellige onderonsjes een einde Psalm 113 2 werd gezongen, daarna Ef. 4 1—16 gelezen, en toen giüg de voor zitter in gebed. De vergadering kwam reeds dadelijk in de stemming door het actueele en kernachtige openingswoord van onzen praeses, hetwelk de vorige week reeds in de Z.K. een plaatsje vond. Daar ds. v. d. Veen van Goes tot zijn groot leedwezen niet tegenwoordig kon zijn, werd ds. v. d. Kooi tot assessor aangewezen. Het hartelijk welkom werd toegeroepen aan ds. Koopmans van Raamsdonk en ds. Bulder van Vroomshoop, die als gasten de conferentie bij woonden. Uit de presentielijst blijkt, dat 20 dienaren des Woords aanwezig zijn, n.l J. D. Wielenga, A. H. v. d. Kooi, L. Bouma, K. Veen, G. F. Kerkhof, F. J. v. d. Ende, A. C. Hey, P. van Dijk, D. Z. Th. Vollenhoven, G. de Jager, C J Wielenga, H. Bulder, J. J. Koopmans, J. Runia, S. Groeneveld, B. Meijer, P. J. Basy, G. H. Toebes en F. W. J. Wolf en br. B. W. de Graaff. De secretaris leest de notulen voor, die on veranderd worden goedgekeurd, en daarna ge- teekend. Vervolgens geeft de voorzitter het woord aan ds. Veen voor het houden van zijn referaat over: Het Schriftgebruik in socialen aange legenheden. Id statig gebouwde zinnen werd dit inderdaad actueele onderwerp behandeld op keurige wijze zoowel de degelijkheid van den inhoud als het aangename van den vorm hielden de aandacht gespannen en gaven stof, tot een vruchtbaar debat. De korte inhoud van het referaat is als volgt Na eerst te hebben gewezen op 't feit, dat de christenen door eigen schuld als overvallen z\jn door de vele kwesties, die in 't sociale leven onze felbewogen tijden naar voren hebben gebracht, en in verband daarmee gewaarschuwd te hebben voor 't gevaar dat men, om niet geheel ten achter te raken, zijn toevlucht neemt tot kwaad meer de Heilige Schrifc te exegetiseeren naar den geest des tijds, dan metterdaad de Heilige Schrift ook in de sociologische beginselen die zy predikt, invloed te laten uitoefenen op den tijdgeest, werd uit de geschiedenis bewezeD, hoe de eerbied, die ons tegenover de H. S. als de openbaring Gods past, ons moet dringen inzake 't Schriftgezag ten opzichte van de tegenwoordig opkomende vragen, zeer voorzichtig te zijD, maar niet minderhoe noodig 't is in de sociale vrageD, die onze tyd naar voren brengt, niet te be ginnen met in de bestaande sociale order 't normale te zien, maar bij 't licht van Gods Woord zich ernstig af te vragen, wat in dezen strijd voor sociale belaDgen goed en wat ver keerd is. Het standpunt waarvan Calvijn ons de groote ljjnen geteekend heeft, werd hierbij ge acht 't juiste te zijn. De H. S moet ons in de sociale vragen norm zijn. Zoowel uit O. als N. T. moeten we den wil Gods voor 't sociale leven zoeken te verstaaD, want daarin vindt zoowel de enkeling als de gemeenschap zich het richtsnoer voor zijn handelen aangewezen. Natuurlijk moet hierbij niet uit 't oog worden verloren het organisch karakter van het Schrift gezag, zoodat bjj de toepassing der beginselen, die de S. geeft, nauwkeurig rekeniog zal moeten gehouden worden met den tijd, zoowel als met de plaats, als ook met het volk, waar aan die openbaring werd gegeven. Maar is hiermee dan 't beginsel aangegeven, aangaande het gebruik der H. S. en sociale aangelegen heid 't blijkt uit de praktijk hoe moeilijk 't vaak is dat beginsel op juiste wijze in toe passing te brengeo, wijl lang niet eenstemmig onder Christenen over deze dingen gedacht wordt. In allerlei kwesties, en zeker niet 't minst in die welke onze tijd naar voren heeft gebracht, komt openbaar hoe noodig 't daarom is de verschillende Schrifgegevens te onder zoeken, ten einde dan na nauwkeurig ex^gitisch onderzoek een antwoord te kunnen geven op de vraag van welk een toepassing 't ge vondene is in die kwesties, die in een geheel ander levensmilieu opgekomen dau dat der Schrift, om oplossing vragen. Als voorbeeld werd daarbij genomen, wat de Schrift ons zegt van armen en rijken, en uit de verschillende Schriftgegevens afgeleid welke onze houding moet zyn in de kwesties van socialiseering van bedrijven, nivelleeriog der vermogens, salarisregelingen en dergelijke. Ook nog enkele andere dingen werden be sproken, waarbij met nadruk gewezen werd op 't feit hoe noodig 't is, bij onze sociale studiën vooral de profeten niet voorbij te gaan, wijl niet 't minst zij ons doen zien, niet alleen dat, maar ook hoe God zich de sociaal ge drukte aantrekt. Tenslotte werd de tegenwerping onder 't oog gezien, dat men in de prediking alleen maar hoort van sociaal-ethische en oeconomische be ginselen, en niet krijgt, wat men verlangt, althans niet weinigen willen een pleidooi voor bepaalde oeconomische maatregelen. Gewezen werd in dat verband op het feit, dat ons de Heilige Schrift wel oeconomische beginselen, maar geen stelsels, wel waarheden, maar geen uitgewerkte wetten geeft, en de groote be- teekenis juist van deze beginselen voor't soci ale leven nader aangewezen. En zien daardoor de theologie en professie als predikers van 't Woord Gods in de verga dering der gemeente van Christus zich in, deze dingen dan een bescheiden taak aangewezen deze is daarom niet minder gewichtig, want zy worden opgeroepen om 't licht, dat de II. S. over de sociale aangelegenheden laat vallen, te doen schijnen en in zjjn beteekenis voor den mensch als dienaar Gods aan te wijzen. En als dan de strijd met allerlei richtingen, die van geen raadpleging der H. S. in sociale kwesties willen weten, steeds sterker wordt, is dit de roeping der predikanten, de wet Gods met hare vele sociaal-ethische en oeconomische beginselen te blijven prediken, en zoo onder Gods zegen er voor te helpen waken, dat^ 't volk niet afgevoerd wordt van zijn vastigheid, maar rustende op 'tfuudament der apostelen en profeten van alle dwaalwegen wordt verre gehouden en wandelen leert naar die eeuwige beginselen der Schrift, die in alle tjjden hun deugdelijkheid ook voor 't sociale leven, bewezen hebben. Aan de bespreking namen deel de D D. van der Kooi, J. D. Wielenga, Heij, Koop mans, Kerkhof, Vollenhoven en de voorzitter de laatste dankt den referent en de debaters, en wy-t op het droevige feit dat de arbeiders wereld van de kerk vervreemdtkwijt de kerk zich wel van haar roepingOok is een beden kelijk symptoom, dat de kerk buiten het tweede sociaal congres gesloten was. Tot referenten voor de volgende conferentie werden aangewezen ds. de Walle van Zaamslag en ds. C. J. Wielenga van Zierikzee primi, en ds. Groeneveld van Ttrneuzen en ds. Heb van Koudekerke secundi. Daarna treedt de pauze in. J. D. Wielenga, secretaris. (Slot v lgt). VERSLAG van de vergadering der Par ticuliere Synode van Noord-Brabant en Limburg gehouden te 's Herto genbosch op Woensdag 18 Juni 1. Namens de roepende kerk te 's Hertogen bosch opent ds. S. Doornbos de vergadering op gebruikelijke wijze. 2. Alle classes zijn wettig vertegenwoordigd. 3. In het moderamen nemen, na stemming, plaats ds S. Doornbos als voorzitter, ds. H. Hummelen als assessords. L. G. Goris als le scriba en ds. J. de Vries als 2e scriba. 4. De notulen worden gelezen en goedge keurd. 5. De voorzitter verwelkomt de broeders ds. M. M. Basoski en ds. D. Sikkel als rapporteurs van deputaten ter vergadering tegenwoordig en verzocht hen als adviseurs aan de verga dering deel te nemen. 6 De ingekomen stukken worden behandeld. Het verzoek van de persvereeniging „De Bode" om le sympathiebetuiging van de Synode voor haar plan tot vernieuwde uitgave van haar blad 2e hiervan kennis te geven aan de ker ken 3e de kerken op te wekken het blad te steuneD, wordt ingewilligd. 7. Ds. Basoski rapporteert als deputaatnaar art. 11 K. O. Er blijkt een tekort te zijn van f 113.92. Z.Eerw. verzochtci. de collecten tijdig op te zenden, liefst voor 1 Februari, b. d*ze collecten sterk aan te bevelen c. aan de be trokken kerken de gedane aanvragen weer toe te staan d. eventueele tekorten over de kerken om te slaan. 8 Ds. L. G. Goris rapporteert naar art. 13 K. O. Aan te benoemen deputaten wordt opge dragen een onderzoek in te stellen voor de regeliDg inzake art. 13 in andere provincies de classis 's Hertogenbosch zal met de kerk van V. spreken over verhooging van haar bijdrage voor haar Emer. Dienaar een voorstel om de duurtetoeslag te brengen op 30 pCt. wordt aangenomen. 9. Ds. Hummelen stelt naar aanleiding van dit rapport voor, dat voortaan alle voorstellen op 't agendum zullen worden overgedrukt. Besloten wordt, dat onderscheidene deputaten alle belargrijke voorstellen tijdig zullen op zenden aan de roepende kerk. 10. Ds. Hummelen stelt nog voor aan de eerstkomende Generale Synode in overweging te geven wijziging te brengen in de regeliDg der Generale Synode van Utrecht, inzake de uitvoering van art. 13 K. O speciaal in het slot van I a. b. c. d. Aan Z.Eerw. wordt ver zocht dit voorstel tijdig langs kerkelijken weg op de volgende vergadering weer ter tafel le brengen met 't oog op de Ger. Synode te houden D. V. in 1920. 11. Ds. Sikkel rapporteert naar art. 19 K O De Synode besluit de zaak van art. 19 K O. krachtig ter hand le nemen, en daarvoor opnieuw deputaten te benoemen. De concept regeling wordt na eenige wijziging goedge keurd. 12. Naar art. 49 is geen rapport ter tafel, omdat het advies van deputaten dit jaar niet werd gevraagd. 13. Ds de Bruijn rapporteert over den dienst der Zending. 14. Ds. S. Doornbos brengt rapport uit over het synodale archief. Dat wordt nauwkeurig bijgehouden. 15. Ds. Bos rapporteert als quaestor der Synode. 16. Het voorstel van de classis 's Bosch, dat de Part. Synode den alumnus van die classis overneme, wordt in handen gesteld van deputaten ad hoe. 17. Het voorstel van de classis 's Bosch, dat het aantal deputaten voor den Evang. arbeid van negen worde teruggebracht op zes, wordt niet gesteund en daarom teruggenomen. 18. Ds. L. G. Goris rapporteert over den Evangelisatiearbeid in Noord-Brabant en Lim burg, en leest daarna een van de kerk van Heerlen bij deputaten ingekomen schrijven voor. Br. L. F. Schalekamp geeft verslag van den staat der finantiën. Uit dezen staat blijkt-, dat er een^ aanzienlijk tekort is, ten bedrage van f 528,75Vs. De penningmeester vraagt daarom een derde collecte aan. Op voorstel van betrokken deputaten wordt a. tot penningmeester benoemd, br. L. F. Schalekamp; b. machtiging verleend aan depu taten het getal arbeidende predikanten in Zuid Limburg zoo mogelijk té vermeerderen c het contract met Helmond tijdelijk buiten werking gesteld d. wijziging aangebracht in de con tracten met de overige Evangelisatie kerken in verband met de tractementsverhoogingen e. besloten weer een circulaire te doen uitge ven aan al.'e kerkeraden en classes om linan- tieeleu steun goedkeuring verleend aan de handelingen der deputaten nog worden depu taten gemachtigd een derde collecte uit te schrijven wanneer dat noodig blijkt. 19. Ds. S. Doornbos rapporteert inzake een protest van ds. H. De rapporteur stelt voor, dat de Synode met dat protest instemme. Aldus wordt besloten. Tot deputaten worden benoemd a. voor de Generale kas voor hulpbeh. kerken ds. 11. de Bruijn, sec- ds. H. Dekker. b. Voor de prov. kas voor hulpbeh. kerken ds. II. N. Basoski, oud. H W. Knol en oud. D. Egberts. c Voor art. 13 K. O. D.D. L. G. Goris, J. de Vries en oud. H. D. van der Meijden. d. Voor art. 14 K. O. D.D. D. Sikkel, A. Andree, S Doornbos; secundi, D.D. H. Hum melen, II. de Bruijn en J. de Vries. e. Voor art. 49 K. O. D.D. W. Bosch, H. de Bruijn, L. G. Goris, G. J. Pontier, J de Vries. Voor den Evang. arbeid ds. W. Bosch, ds. H. de Brujjn en oud. H. W. Knol, ds. S. Doornbos, oud. H. Both en oud. D. Egberts ds. L. G. Goris, ds D. Sikkel en oud. A. C van Drimmelen. g. Voor 't werk der zending D.D. H. de Brujjn, L. G. Goris en G. J. Pontier. h. Archief bewarende kerk blijft 's Hertogen- bosch. i. Tot quaestor van de Synode ds. W. Bosch, secundus oud. II. D. v. d. Meijden 21. Verrekening der kosten heeft plaats gehad. 22. Voor de lezing der korte notulen blijkt geen tijd meer te zijd- 23. Roepende kerk voor de volgende verga dering is de kerk van Klundert. Plaats van vergadering zal zijn Breda eD de tijd le helft van Juni D.V. 24 De assessor gaat voor in dankgebed. De voorzitter sluit de vergadering. Op last der Part. Synode, J. de Veils, 2e Scriba. Gevonden in de collecte der diaconie G>ref Kerk Middelburg f2.50 en fl,voor de Zending op Java. C. J. Hondius, penningm. Pinkatercollecten. In dank ontvangen de Pinkstercollecten van Arnemuiden f 25,15Vs Domburg f 16,20 Gapinge f 19,48; Grijpskerke f 55,901/» Koude kerks f 48,75; St. Laurens f 16,17 Meliskerke f49,61; Middelburg f L08,51 Oostkapelle f 134,75; Serooskerke f O. en W. Sou burg f 48,36; Veere f 27,65; VlissiDgen f 106,04; Vrouwepolder f 28,61; Westkapelle 'f--,-. G. F. Kerkhof, Dep. v. d. Zending Souburg, 26 Juni 1919. BOEKAANKONDIGING Dr. J. A. C. van Leeuwen (Hoogleeraar te Ut echt). Armen en KQken. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. In deze artikelenreeks, eerst verschenen in „de Waarheidsvriend", behandelt de schrijver als onderwerp, wat het Nieuwe Testament ons leert omtrent de verhoudingen op sociaal ge bied tusschen rijken en armen. In populairen vorm geschreven, laat deze brochure het rechte licht vallen op deze kwestie, door voorop te stellen het beginsel der H. Schrift, welke ons het Koninkrijk Gods pre dikt en zfjne gerechtigheid De Bergrede wordt in den breede beschouwd voorts de gegevens uit de Handelingen der Apostelen verzameld, Jacobus' zendbrief nage gaan en tenslotte de Brieven van Paulus in *t kort doorloopen. Prof. v. Leeuwen maakt duidelijk, dat de Schrift ons predikt de begin selen van gerechtigheid en barmhartigheid,maar nog geea sociale kwestie als zoodanig kent. Duidelijk geeft hij aan, wat in den tegen- woordigen tijd in de prediking vooral op den voorgrond gebracht moet worden. Het is een lezenswaardig woord voor iedereen in onze dagen. De uitgave is zoo schoon mogelijk. We wenschen dit boekske veel lezers toe. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. 20ste Jaargang. Afl. 1 Mui 1919. Uitgave: Drukkerij Oranje Nassau, R. K. v. d. Berg, Baarn. We verblijden ons, dat de uitgave van dit verdienstelijke tijdschrift nog Diet werd ge staakt Scheen het bjj het einde van den vorigen jaargang, alsof we voortaan ons Gert-f. Theol. Tijdschrift zouden moeten missen, de ijverige Redactie, bestaande uit de heeren Dr. G. Ch. Aalders, Dr. T. Hoekstra, Dr. G. Keizer, Ds. C. Lindeboom en Dr. J. Ridderbos heeft blijkbaar een middel gevonden om het levens- bestaan van dit maandschrift nog te verlengen. Moge het ongedeerd door deze moeilijke crisis periode heenraken om straks in nieuwe levens ontplooiing voor den dag te komen. Vooral bij corporaties, predikanten, onderwijzers en andere ontwikkelden dringen wij er op aaD, dat zij dit degelijke tydschr ft steunen door bet te lezen, al ware het maar in de portefeuille van hun beskring. De prijs van zes gulden per jaar gang is waarlijk voor dezen tijd niet te duur. De eerste aflevering van den nieuwen jaargang biedt ons directe bewijzen voor het noodzakelijke in leven blijven van deze periodiek. Degelijke, mooie artikelen worden erin gebodon. Dr J. Ridderbos levert een bolangryk stuk over „de gerechtigheid Gods in het O. T. en by het Jodendom in de volheid des tijds", waarin hy aantoont dat in 't O. T. daaronder byna altoos te verstaan is „de helpende en verlossende gerechtigheid Gods", maar in den tyd van het Farizeïsme was men van de verbonds gedachte afgegleden en gekomen tot 't begrip van een „neutrale" gerechtigheid Gods. BelaDgryk is ook het historische opstel dat Dr. G. Keizer levert over de Christ. Geref. Kerk in Amerika, naar aanleiding van een pas verschenen boek van Dr. Henry Beets. We hebben in deze aflev. nog maar het begin van dit opstel. Doch Dr. Keizer leidt ons met zijn kennis van zaken in de historie der pionniers die naar Amerika trokken om des geloofs wille. Met dankbare belangstelling volgden we zyne beschouwing. Ook hopen we dat dit artikel menigeen er toe brenge het boek van Dr. Beets zei ven aan te schaften en te lezen. De Kroniek van Ds. Ferwerda brengt op gezellige en galante manier ons nog eens onder oogen de geweldige wereldgebeurtenissen van den laatsten tyd. Men wordt verwarmd door den woordenrijkdom van dezen principieelen Kroniekschrijver, maar wat „gezapige" warmte isweet ik niet! Van Dale's Woordenboek maakt me ook niet wijzer. Met enkele recensien besluit deze degelijke aflevering, die ieder na lezing dankbaar en voldaan ter zijde zal leggen. We wenschen ons tijdschrift voor 't vervolg een welverzekerd bestaan toe. Dat zal evenwel alleen kunnen, zoo het aantal abonné's vermeerdere. Kerkhof. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zendagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk, Mid delburg. Rooster van a s Zondag Het boek Job, door F. A. de Jonge. Vrye werkzaamheden na de pauze. Improviseeren, Memoriseeren enz. Namens het Bestuur, F. Veldwijk, Voorzitter. A. Geervliet, Secretaris. By deze betuigen wy onzen hartelyken dank voor de vele blyken van deelne ming, ondervonden by het overlijden van onze innig geliefde Echtgenoote, Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante CATHARINA WISSE. Namens de familie, Breda A VERHEIJKE. VlissiDgen. L WISSE. VlissingeD, 27 Juni 1919. Xhv VERTROUWD ADRES VOOR in de verschillende pryzen en grootten. Het Filiaal van ZADEN van de is gevestigd te Middelburg VLASMARKT, en dagel$ks geopend v»o 7 tot fi uur. In het Christelyk Gesticht voor krank zinnigen „Vrederust" te Bergen op Zoom, bestaat, daar kortere diensttijden zullen worden ingevoerd, nog gelegenheid, om Salaris f 200,tot en met f 550, met vrye bovenkleeding en vacantiegeld. Sollicitaties aan den GENEESHEER DIRECTEUR. Mevrouw de Jager, Grypskerke, vraagt tegen October of November

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3