Letterraadsel van Oom Bram. Kerk- «ii llokooIiiieMWs. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING Meisjesleven. Christelijk Tijdschrift voor onz9 vrouwelijke jeugd. „Filippus". Jaarverslag „Vacantle Buiten". Christelijk Vrouwenleven. Uitgave van de Uitgeversmaatschappij E. J. Bosch Jbzn. te Baarn. Meisjesopleiding, door J. C. Wirtz Czo. Stemmen des Tflds. All. 8. Juni 1919. VEREENIGINGSLEVEN. Uw Familieberichten behooren in de „ZEEUWSCHE KERKBOD E". Zij komen dan onder de oogen van duizenden lezers, die belang stellen in elkanders lief en leed. Het geheel bestaat uit 96 letters. 54, 55, 94, 69, 74, 53 is de naam van eene stad, waar David koning was. 1, 9, 10 was de moeder van Setb. 28, 66, 82, 62 was een profeet, wiens oogen stijf stonden van ouderdom. 8, 34, 58, 19, 62, 59 was een hooggeplaatst man, die melaatsch was. 5, 13, 52, 62 werd door David bedrogen en op diens bevel gedood. 16, 24 is het land, waarin Abraham woonde. 96'. 95. 93, 92 was een verrader uit de dagen van Saul (geen Israëliet.) 22, 23, 41, 52, 57, 62 was een vrouw, die Simson verleidde. 37, 39, 94, 20 is de plaats, waar Mozes veel gezien heeft. 7, 11, 14, 43 is een anderen naam voor een heerlijk oord, dat op aarde verdwenen is. 2, 89, 40, 58, 52, 19 is e'én der stammen van Israël» 26, 12, 29, 3, 71, 83 is de naam van een discipel. Te 18, 51, 49, 47, 48 woonde een toovenares. 6, 21, 32, 15, 36, 37 is een stad in Oostenrijk. 41, 42, 50, 76, 17 is een bekend dier uit Simson's tijd. 4, 88, 73, 78, 69 is een geducht roofdier. 31, 25, 33, 58, 51 is de naam van een god, btkend bij de Batavieren. 27, 30, 52, 80 is een dier, dat het zinnebeeld der oprechtheid ie. 35, 65, 38, 67, 51 is zaliger dan 25, 59, 56, 87, 58, 37, 77, 68, 53. 46, 70, 79, 76, 72 en 6, 85, 91, 83 zyn na men, die voorkomen in Ps. 146 7. 44, 47, 45, 60, 65, 41, 47k 20, 83, 84, 85, 52, 75 is een groote zonde. Jozefs broeders waren te 61, 74, 63, 66, 62 51 bij de kudde. 84, 10, 81, 54, 56, 59, was een dergenen, die in de woestijn in de aarde verzonk. 90, 91, 19, 21, 86 69, 82, 71. 83 is de naam van een zilversmid uit den Bijbel. 'k Geloof, dat ik het jullie nog al gemak kelijk maak tegenwoordig, 'k Ben over mijzelf uit Maar 't is zomer en dan wil ik mijn neefjes en nichtjes niet te lang binnen laten zitten. Jullie moet ook eens de wei in 1 Rollen in het gras of in het duin. Alle wangen bruin van de zonnewarmte. Doch dan ook alstjeblieft een oogenblikje denken aan Oom Bram, die voor jullie ploetert, ondanks mooie weer en warmte. Och, 'k doe het graag en jullie ook, is 't niet? Ja, ik kan best met jullie opschieten, 'k Ben blij, dat ik zoo'n tamilie heb Nu dan, de oplossingen en briefjes moet jullie inzenden a óór 27 Juni a.s. Denk om schuilnaam, echte naam, adres en leeftijd. Die buiten Mi Idelburg wonen en hem met de post laten bezorgen doen een postzegel op de brief, anders worden ze niet aangenomen, hoor? Uitslag over een maand. Vele groeten van je Oom Bram. Daag Aan Oom Bram ^c- p/a Firma Littooy Olthoff, Boek- en Handelsdrukkerij, Jeugd. Middelburg. DRIETAL te Bargum F. H v. Loon te Burum P. Ch. v. d. Vliet te Oosterend K. Winkelman te Twijzel. TWEETAL le KampenH. W Liman te Assen D. v. Dijk te Uithuizen; gulden aan buur. Maar hij waagt het. Als het geluk hem dient en was niet alle onder neming hem nog gelukt dan kon by nog een goede winst maktn. Al was het maar duizend gulden, dan beteekende het nog aardig wat. De bietencultuur was in dien tyd zeer in eere. Geen wonder, dat mynheer Van Balen zich op die cultuur toelegt. Er wordt voor hem ge ploegd en geëgd, gezaaid en gewied. En als de tyd er is om do kunstmest te zaaien, dan wordt er met kwistige hand gestrooid. Gaarne wil m n deu burgemeester helpen, want hy betaalt allyd goed. De voerlieden die het land bewerken, de arbeiders die de bieten onderhouden, ze verdienen een flink loon. Dat alles moet betaald wo den Ia zyn vrye uren berekent Van Balen wat zyn bieten hem wel kosten. En dan komt hy al gauw tot minstens 5000 gulden. Maar geen nood. Als hy er 7000 gulden van maakt, is zyn jaar nog goed. Neen, nu hy deze onderneming begonnen is denkt liy niet aan beperking van uitgaven. Lustig wordt er in de soos gedronken op deu gelukkigen uitslng van zyn huren Als hy 12Vs jaar burgemeester van E. is biedt hem de raad een eerrmaaltyd aan. En natuurlek, op royale wyze worden zy ten zynent ook op een feest genoodigd. Dat kost opnieuw veel geld. De oudste zoon van den burgemeester krijgt buiten de schooluren dure privaatlessen. Een der jachthonden sterft en er wordt een eerste klus hazewind voor in de plaats gekocht. Voor de villa worden te Rottevalle Th. Kuipers cand. te Arnhem M. Stadig te Eïinge. BEROEPEN te Helmond: E. Hopma cand. te Nunspeet; te Heinenoord D. G. A. Brouwer cand. te Amersfoort te Amsterdam (voor den dienst te Solo op Java) S. G. de Graaf te St. Pan eras. BEDANKT voor Steenwyk J. G. Ubbink te Zevenhoven voor Oudega: K. Winkelman te Twyzel. Door den kerkoraad van Overtoom is aan de classe Amsterdam voorgesteld, aan de Partie. Syn. van N. Holland te verzoeken aan de Gen. Synode voor te stellen een revisie onzer belijdenisschriften en onzer liturgie ter hand te nemen. Oifieiësla jBeriehten. Aan de Kerker aden in de Classis Middelburg. Ondergeteekende zal tot het in ontvangst nemen van de Pinkster collecte voor de Zending zitting houden in de Consistoriekamer Bogard- straat op Donderdag 19 Juni a.s. van des morgens 11 tot 12 uur. G. F. Kerkhof, Deputaat voor de Zending. Vlissingen. Tot het ontvaDgen van de by loting toegewezen zitplaatsen zal in de Nieuwe Midde'kerk zitting worden gehouden op: Maandag 16 Juni voor hun wier namen be ginnen met de letters L, M, X, Z, U, W. Dinsdag 17 Juni S, E, A, F, G. Woensdag 18 Juni II, V, P, K, D. Donderdag 19 Juni N, I, IJ, O, R, Q. Vriidag 20 Juni T, C, Z, B. Telkens d>s avonds van 8 tot 10 uur. Het in gebruik nemen van deze zitplsatsen is door den Kerkeraad bepaald op Zondag 6 Juli a.s. De Zitplaatsen-Commissie. ZENDING. In dank ontvangen van N. N. f 2,25van N. N f2,50; van Corrie Neve wat zilverpapier en door bemiddeling van dhr. J. Potappel van de kinderen der Chr. school te Keudekerke een party zilverpapier en capsules. Middelburg, Molstraat. Mej. C. Littooij. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Hooggeachte Redactie Door eenigen daartoe uitgenoodigd, neem ik de vryheid u beleefd een kleine plaatsruimte te vragen voor een verslag van gewyde orgel muziek in de Geref kerk van Axel, op Maan dagavond j 1. door den heer S. P. Visser, organist te Rotterdam. Nadat door ons gezon gen was Ps. 43 3 en door ds. Thielen gebeden was, las hy voor Ef. 5 1820 en sprak een kort woord naar aanleiding van dat Schrift gedeelte. Hierop begon de beer Viss r zyn programma bestaande uit een 10-tal nummers ten gehoore te breDgen Onder ademlooze stilte werden de verschillende nummers door de talryk opgekomen menigte aangehoord. Heer lijk kwam daarbij uit de schoone klankrijk en klankverscheidenheid, door meesterlijke regist.reering van den speler, van het door den heer Standaert van Rotterdam geleverde orgel. In de pauze, waarin we zmgen Ps. 42 1, werden we vergast op een solozaDgnummer met orgelbegeleiding, gezongen door Mej. Wuyster van Rotterdam daarna kregen we het tweede gedeelte van het programma te hooren waarvan het slotnummer een fantasie prachtige cederbosfchen geplant. De auto wordt geheel nagezien, opnieuw geschilderd en gelakt. Zoo zyn er dit jaar voor den burgemeester vele extra-uitgaver. Ea denkt hy daaraan soms met eenige zorg, geen nood, want zyn hoop is gevestigd op zyn bieten. Maar de bieteneuituur liep dit jaar niet mee. De langdurige droogte in de lente, doet het zaad heel onontkiemd iri denaarde liggen. En als in den voorzomer de frisscbe regen de bieten zoo flink kan doen groeien is het nu weer de droogte, die ze vorfleurt en met gelige bladeren op het veld doet staan. Ieder kenner voorspelt, dat de bieten dit jaar niet groot zullen zyn, niet groot, niet zwaar dat beteekent weinig duizenden K.G. per II. A. Burgemeester Van Balen hoort deze redeneeringen ook. Dikwijls gaat by zyn grond opzoeken en dan moet hy erkennen, dat zyn bieten niet groot zyn, dat ze vermoedelijk niet zwaar zullen wegen. Als by daaraan denkt dat wordt een ramp voor hem. Zyn credit is reeds minstens vyf en dertig duizend gulden. Als 15 December daar is en de rekening der waterschappen afgesloten wordt, als de boeken worden nagezien en de kas opgenomen dan is er nog achtduizend gulden te kort. Hoe moeien die in 't halfjaar dat hem maar van dien tyd meer scheidt verkregen worden? Hoe? Weg is de vroolykheid bil den burgemeester. Thuis bewaart, hy een somber zwijgen of wel hij vairt op scherpen toon uit tegen de zijnen. In de soos wil hy zich opgewekt voordoen. (Wordt vervolgd.) op „Boven de Starren" van den heer S. P. Visser zelve wel de kroon spande. Na het zin gen van Ps. 150 2 en dankgebed van ds. Thielen verlieten we wel gesticht het mooio ruime kerkgebouw. Met dank voor de plaatsing, Axel. I. J. Brakman. Vrij en B1Q, Christelijk Tijdschrift voor jongens en meisjes van 513 jaar. Dit Tijdschrift biedt lectuur voor kinderen zeer geschikt. Het is me by voortduring gebleken dat de vrouwelijke jeugd dit Tijdschrift op pry's blyft stellen. Bovenstaande Tijdschriften worden uitge geven by de Uitgeversmaatschappij E J. Bosch Jbzn. te Baarn. Het Gereformeerd Traktaatgenootschap „Filippus" zond ons het schild voor den Ka lender van 1920 toe, waarvan we zeggen kun nen, dat de voorstelling levendig is. Het tee kent het oogenblik, waarin Jozef zyn ouden vader Jacob aan den Egyptiscben koning voorstelt. De aartsvader staat in gebukte hou- diDg en legt belydeais van zyn geloof af. Zyn gelaat en zijn opgeheven hand ondersteunen zyn woord. Pharuö zit en luistert met groote aandacht. Op den achtergrond staan hovelin gen, vol eerbied. De teksten Gen. 47 9 en Psalm 146 5 zeggen duidelijk, wat het tafereel voor oogen plaatst. Een sieraad voor elke woonkamer. Filippus' Scheurkalender beijvert zich om zyn plaats, welke hy veroverd heeft te behouden. Deze vereeniging zond verleden jaar 295 kinderen uit, welke gemiddeld ruim dertig dagen verzorging vonden by onderscheiden gezinnen en in onderscheiden provinciën. Ook Zeeland beeft vyf van die kinderen voor eeni gen tyd een vriendelijk tehuis verschaft, en we hopen, dat ons gewest dit jaar aan nog meer kinderen gastvrijheid zal verleenen. Hoewel de uitgaven dezer vereeniging een vier duizend gulden beliepen, toch was er ruime stof tot erkentelijkheid, want de ont vangsten waren voldoende. We bevelen dezen arbeid aan. De inhoud van 't zesde nummer is goed, gelijk we het van 't Tijdschrift gewoon zyn. Eerst een meditatie over de Hemelvaart, vervolgens een paar mooie verzen, dan kroniek, een overzicht biedend van de meest merkwaar dige gebeurtenissen, voorts het vijftiende ar tikel over „De predikantsvrouwen"; verder „De vrouw in het Ilemelsche rijk", dat inter- ressant belooft te worden en nog andere wetenswaardigheden. My dunkt, dat onze vrouwen en dochters ook wel nota zullen nemen van Binnen- en Buitenlandsche Bladen en wat ik er in ge lezen heb, want zy willen toch wel weten, wat er zoo al in de pars voorkomt, terwijl het baar toch onmogelijk is om zelf alles te lezen. Het is ons een genoegen om nog eens de aandacht op dit uitnemend Tijdschrift te ves tigen. Pe dood en liet Hiernamaals door ds. G. Wisse, Driebergen. Uitgave van Buur man en de Kier, Leiden. De vruchtbate pen van ds. Wisse heeft weer een werk geschreven, dat waard is gelezen en overdacht te worden, Het handelt in achttien hoofdstukken over den dood en het hiernamaals. Dadelyk stelt het aan de orde Het sfervens- vraagstuk en het blijkt, dat hy dit vraagstuk kent, er veel over heeft gelezen en het zeer duidelyk voor 't oog weet te plaatsen. Daarna voert hy de bewyzen aan, welke voorbeen en leter bijgebracht zyu om de on sterfelijkheid te staven, keurt ze en zegt zyn meening over de waarde daarvan. Zner helder is de beschrijving van de on sterfelijkheid in de H Schrift. Daarin brengt hy met nadruk de schriftuurlijke gedachten naar voren en we zyn hem erkentelijk, dat hy dit zoo keurig gedaan heeft. Roerend zyn de twee volgende hoofdstukken, het een over: „De uitvaart der ziel" en het andere over „Het sterfbed van Gods kind". Dit lezende verstaat men het gewicht van 'fc sterven en tevens de gehcele eenige waarde van het evangelie. „De Christelijke Begrafei is* was vroeger ook in eere, maar nu mpn ook reeds in ons land de lijkenverbranding huldigt, is het ge- wonscht, dat er over haar telkens het licht straalt, opdat we welbewust vasthouden aan de eeuwenoude m door de Schrift zelve geijkte traditie Over de van den Bijbel afwijkende gevoelens „De leer van den tusscher.staat en de voor waardelijke onsterfelijkheid" wordt ook het noodige gezegd. Vragen welke altijd weer opkomen als deze welke levensvorm zal- er zyn aan de overzijde is er aan de overzyde kennis van de dingen hierzal er een wederzien en een herkennen zijn, worden gesteld en zeldzaam goed beant woord. Wie nog niet genoeg van 't Spiritisme weet kan hier ook terecht. De ontzachlyke tegenstelling„Da eeuwige Rampzaligheid en de eeuwige Gelukzaligheid" treedt hier voor ons in al haar ernst Dat daarop gewezen wordt, is vooral noodig in onzen tyd, waarin de zucht om het goed te hebben op aarde al meer de gedachte aan het eeuwig wee en eeuwig wel naar achteren dringt. Schoon is de teekeniDg van „de vernieuwde Schepping" en aangrijpend de vraag: „Zjjtgy voor de afreis gereed?" Met één woord, het is een degelyk en stich telijk boek. De uitgave is tevens goed verzorgd. Uitgave van Uitgeversmaatschappij E. J. Bosch te Baarn. Eeu boekje voor ouders, die dochters heb ben en die haar hebben op te voeden en te vormen voor de toekomst. De eerste bladzijden geven een blik op de stemming, welke de ouders vooral vroeger deed zeggen: „Het is maar een meisje". Kort maar duidelijk is geteekend het ver schil tusschen „Voorheen en Thans", welk ver schil er toe leidt dat ook de meisjes tegen woordig een zorgvuldige opleiding noodig hebben. Over meisjes- en jongensaanleg worden we tenswaardige dingen meegedeeld en het onder scheid tusschen beide helder aangeduid. „Het meisje en .de Universiteit" leert ons, dat een meisje zich wel goed bezinnen mag, vóór zy er toe overgaat om studente te worden. De statistiek is niet erg bemoedigend. „Mulo, H B. S. of Gymnasium" een verge lijking van deze drie inrichtingen van ondfer- wys brengt den schrijver tot het slotsom, „dat voor alle meisjes voortgezet onderwys gevyeri^cht is, dat voor de meeste de Mulo-school Vol doende is en dat voor haar, die verder willen het Gymnasium de voorkeur verdient boven de H. B. S." Met een practische bespreking over „Co- instructie" sluit dit boekske. Aan allen, die belang stellen in meisjesop leiding kunnen we het met warmte aanbevelen. Boüma Utrecht. G. J. A. Ruys. In deze aflevering komen voortreffelijke op stellen voor. Allereerst dat van Dr. P. Blaauw over „Charles Kingsley" naar aanleiding van 't eeuwfeest van zyn geboortedag, 12 Juni 1819. Ten tweede dat van Anne Hallema over „Jacob Maris". Ten derde dat van Dr. J. van Brug gen over „Moderne natuurwetenschappelijke denkbeelden over ruimte en tyd". Voorts eeu schets van Mr. H. W. Hovy over zyn ervarin gen te Berlyn van 14—20 Mei j.l. opgedaan. Herman Götzen levert een drietal verzen Myn lentekend. Dat is nu 't Liefdedicht...., Lentevreugd. In de buitenlandsche Kroniek bespreekt Baarleé „Problemen van het Oosten*. Met enkele boekbesprekingen eindigt deze be langrijke aflevering. Kerkhof. Het weekblad „De Sier", uitgave van Drukkery Libertas, te Rotterdam, hetwelk nu vanaf l Jan. jl. is verschenen en dat in die enkele maanden zich een plaats heeft verworven in zoovele gezinnen, heeft thans den staf zyner medewerkers opnieuw uitgebreid. Eerstens zal elke week een Buitenlandsch Overzicht worden gegeven. De heer II. Klaassen, Buitenland redacteur van de „Arasterdammer", verklaarde zich bereid dit te verzorgen. Daarnevens heb ben enkele bekende Vlamingen toegezegd regelmatig in brieven of in andere artikelen de Vlaamsche zaak en de Vlaamsche letter kunde te bespreken. Met het oog op den heeten stryd, thans in België gevoerd tusschen Walen en Vlamingen, worden deze stukken voorloopig onder pseudoniemen geplaatst. Deze Vlamingen hebben dan de schuilnamen Irma, Orma en Arma aangenomen. Overigens we-den nog ver schillende andere schrijvers bereid gevonden hun pennevruchten op litterair, wetenschappe lijk en economisch gebied aan „De Ster" at te staan. De Geref. Jong. Vereen „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiekark. Rooster van a.s. Zondag Lukas 4, door P. de Jonge. Letterkunde „Hooft", door Geervliet Jr. Namens het Bestuur, F. Veldwijk, Voorzitter. A. Geervliet, Secretaris.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3