TiliM om Ie Mutagsclo veriiMena Ds. G WISSE van Driebergen Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. VEREENIGINGSLEVEN BOEKAANKONDIGING WILLEM RAMAN, Ds. W. RAMAN. D.Y. op Woensdagavond 28 Hei a.s. De Europeesche toestand in het licht der Profetie. gesteld, terwijl de school te Parakan is opge geven. De helper Cristiaan is helaas in de zonde van ontucht gevallen, zoodat hij geschorst moest worden. Einde 1917 telde de ïnlandsche gemeente 97 lidmaten, einde 1918 was dit geklommen tot 124. Het Europeesche deel bestaat uit 44 lidmaten. In November werd heel het gezin van ds. Mer- keljjn en schier de gansche gemeente door de Spaanccho griep aangetast, maar door Gods goedheid is niemand aan deze ziekte overleden. 5. Ook de schoolarbeid gaat geregeld voort. De zendingsscholen tellen Magelang 82, Glaga- homba 18 en Djamblangan 22 leerlingen. De Holl.-Jav. School heeft er 221, de Holl.-Cbio. 247. Een totaal dus van 540 kinderen. Vooral de Holl.-Jav. school draagt vrucht. Voortdurend zyn er leerlingen uit de hoogere klassen, die begeerte toonen, hun geloof te belijden. Volgens de ervaring van ds. Merkelijn is de ontoegan kelijkheid onder de Cbiueezen grooter dan bij de Mohammedanen. De onderwijzer Josafat te Djamblangan gaat naar Djocja, waar hij benoemd is aan de Keucheniusschool. G. Over ons besluit inzake eventueele voor schotten voor uit te zenden onderwijzers zal aan den zendeling nadere inlichting worden gegeven. 7. Volgens ds. Merkelijn is de arbeid onder de Europeanen niet aan br. Lok overgedragen, maar deze verleent alLen gewaardeerdeu steun. De rectificatie zal in het verslag voor de Partic. Synode worden opgenomen. 8. Ofschoon de nieuwe school te Magelarg is verrezen, schijnt toch de neiging by de leerlingen sterk te zijn, om naar de gouver- nementsscholen over te gaan. Dienaangaande zal nadere opheldering worden gevraagd. 9. Inzake de geldleening, die afzonderlijk geboekt is, wordt meegedeeld, dut de ont vangsten bedragen f 24410 145 en de aanvan kelijke uitgaven f16959.685. Het voorstel van den zendeling, om met het oog op zijn aan staande repatrieering alleen de kerk te bouwen en den pastoriebouw uit te stellen, wordt goed gekeurd, 10. Omdat br. Eckhardt van's Gravenpolder drie aandeelen ad f 100,—voor kerkbouw heeft geschonken, besluit de vergadering, dit jaar niet meer dan f900,uit te loten. 11. Het besluit inzake de Escompto-bank ie, in verband met d^ bezwaarde tijdsomstandig heden, tot dusver nog onuitgevoerd bleven. A-.n den missionaris zal worden verzocht, van elke geldzending telegrafisch bericht van ontvangst te zenden. 12. Di. Kerkhof eh Doekes zullen een en ander met den penningmeester bespreken, en tevens diens boeken nazien. 13. De zendingsstudieraad verzocht subsidie. Dienaangaande zullen nadere inlichtingen wor den ingewonnen. 14. De vergadering wordt gesloten Ds. Goris gaat voor in dankgebed. Namens de vergadering voornoemd, G. Doekfs Anna Jucoba Polder 14-5-19. Zondag werd onze nieuwe Leeraar, de WelEerw. Heer ds. J. D. Wielenga alhier bevestigd door Z.Eerw.'s broeder dr. B. Wielenga van Amsterdam met de woorden uit Jesoja 52 7. 's Middags hield Z Eerw. zyn intreerede uit 2 Car. 4 5, 6, 7, sprak vervolgens catechesanten, keikeraad, ge meente, ds. v. d Kooi als consulent, 't Hoofd der school en den Burgemeester toe. Daarna werd Z.Eerw. toegesproken door een der ouderlingen, de consulent en 't Hoofd der school. Beide malen was 't kerkgebouw vol't wa ren blyde indrukwekkende uren. Namens den kerkeraad, J. v. Strien, Scriba. 21 Mei a. s. te 2Vs uur hoopt de Jonge- dochtersvereening „Draagt elkanders lasten" van Vrederust" een bazar te openen en dezen ook de twee volgende dagen te houden in de Groote Zaal van het Nederlandsch Koffiehui* aan de Markt te Bergen op Zoom. Op dezen Bazar worden allerlei dameshand werken te koop aangeboden bestaande uitvierkante Ideeden, tafelioopers, pianokleedeD, sprei- har gers, theedoekhangrrs, reiszakken, necht- wilden hebbeD, omdat zs over Gerard goede inlichtingen hadden ontvangen, en vooral omdat hy had laten doorschemeren, dat hy hunne beginselen was toegedaan. De aanhangers dier beginselen vormden wel niet de meerderheid der bevolking, doch als de Commissaris der Koningin meewerkte, dan had mynheer van Balen ved goede kans van benoemd te worden. Het geluk was weer met hem. Dd benoe ming volgde In de dagbladen werd vermeld dat met ingang van 1 Mei benoemd was tot burgemeester der gemeente E. de heer Gerard van Balen, thans eerste ambtenaar ter secretarie te G. Wat een felicitaties ontviDg Gerard. Wat een bezoeken. Ily was in de wolkeD. Zjn liefste wensch werd vervuld. Zeker, E was niet groot, dus het burgemeesterstraktement heel wat lager dan zjju tegenwoordig salaris, maar, natuurlyk zou by ook secretaris worden. Dat hielp al veel. Eu op allerlei manieren kon er nog geld by verdiend worden. Eellje was niet bly. Eenmaal, voor vele jaren, toen Gerard naar had gevraagd, had het haar zoo schitterend geleken burgemeestersvrouw te zyn Nu had zjj er verdriet van. Het betee- kende weg te gaan uit G., ver weg te trekken van vader en de broers. In den vreemde zou ze 'zich eenzaam gevoelen. En dat juist nu, nu ze straks moeder hoopte te zyn. O, was ze nu in alles maar één met Gerard. Doch het was een niet weg te redeneeren feit zy stonden naast elkaar. Elk had zyn gedachten, elk zyn ver langens, maar die liepen geheel uiteen. By hem was het jagend naar eer en genot, by haar een zakken, muurkleeden, waschzakken, theemutsen, theekleeden, kussens, houtsnijwerk, pitriet- werk, veel wit borduurwerk, presenteerblad kleedjes, kindergoed, wagenkleedjes, en boven dien 2 spreien door een orzer patiënten ver vaardigd en nog vele andere geb uiksartikelen. Bovendien worden 2 poppen verloot en is een tombola en andere spelen aanwezig. De opbrengst van de op den Bazar verkochte goederen komen ten bate van de op „Vrederust" verpleegd wordende krankzinnigen. De patiënten, in onze Stichting verpleegd, zyn van huis en haard verwijderd en daardoor van ved genot en gezelligheid verstoken om hun het leven hier te veraangenamen, tracht onze Vereeniging door het houden van rijtoeren en gezellige avonden en ook door tractatie hun eenig genot te verschaffen. De laatst gehouden Bazar bracht totaal f 1501.28 op. Dit bedrag is na 2Vs jaarbyna geheel uitgegeven. Om ons liefdewerk voort te kunnen zetten, hebben wij weer met mede werking van onze damespatienten veel hand werken vervaardigd en zullen thans trachten door dezen Bazar de daarvoor noodige geld middelen bijeen te brengen. Tot een bezoek noodigen wy een ieder uit. Maar ook voor hen, die niet instaat zyn onzen Bazar te bezoeken, bestaat de gelegenheid, hetzy door Uwe be&tel'ing, die alsdan gaarne vóór 20 Mei a s. door Zr J. van den Akker wordt tegemoet gezien en die zoo spoedig mogelyk wordt uitgevoerd, hetzy door Uwe bydrage in giften of goederen, die ten verkoop kunnen worden aangeboden ons doel te steunen. Wy twijfelen niet, of ieder zal zyne mede werking willen verleenen, te meer daar de uitgaven door de duurte der tyden veel kooger worden en daarom brenge ieder een bezoek aan onzen Bazar. Krone de Heere ons liefdewerk met Zynen onmisbaren zegen. Het Bestuur van „Draagt elkanders lasten". Mevr. G. Diklandden Hartog, Eerepres. Mej. C. C. Malta, presidente. Zr. J. Fraanje, secr. Zr. J. C. van Gameren, penn, Zr. J. van den Akker, alg. adj. Zendingsdag Classis Goes. Op de vergadering der Classis Goes werd besloten ook dit jaar een Zendingsdag te hou den en wel D. V. op den 2en Pinksterdag, Maandag 9 Juni 1919. De commissie besloot om verschillende en driugende redenen ook dit maal een vergaderplaats te zoeken in de om streken van Goes. Ook nu werd broeder M. de Bokx breid bevonden zyn boomgaard af te staan en wyl Pinksteren heel wat later is dan ver'eden jaar, kunnen wy wel vertrouwen, dat er meer scha duw wezen zal om zoo noodig de warme zonne stralen te ontvluchten. Verleden jaar werd daarover geklaagd, doch laat ons hopt-n, dat het nu verholpen zal zyn. In elk geval is het te wenschen, dat de Heere, Die alle dingen bestuurt, ons in Zyne gunst geve prachtig en schoon weder als ver leden jaar, opdat mogelijke regenvlagen ons niet de vlucht doen nemen naar het kerkge bouw der Geref. Kerk van Goes, dat zoo noodig bereidwillig is afgestaan. Na veel moeite vyn de sprekers gevonden en hopen D. V. op te tredeu D. D. Doekes van Nieuwdorp; Schouten van Arnhem Mulder van Schiedam Schoemakers van Katendrecht en de Walle van Zaamslag; allen manneD, die met kracht en klem de Zendingszaak zullen op de ziel binden. Welkom is ieder, maar in het bijzonder wor den alle Zendingsvrienden en vriendiunen uit Zuid-Beveland opgewekt tot trouwe opkomst, opdat het getal der aanwezigen verre overtreffe 't aantal van 1918. De zaak der Zending is de roeping van Chris tus Kerk en moet hebben de liefde van aller hart. Kan dat gezegd van elk Gereformeerd belijder op Zuid-Beveland? De opkomst zal 't antwoord geven. De zaak van Christus heeft haast. Komt Komt allen Kapelle-Biezelinge. A. Schee uk. zoeken van de eeuwige dingen. Al versmaadde zy de tijdelijke zegeningen, niet, ze waren niet het voornaamste voor haar. Gerard vond het niet goed, dat Eellje bedroefd was over de verhuizing. „Neen maar," zei hy, „hoe is 't nu mogelyk, dat je niet bly zyt. Wat kan je nou meer verlangen, dan op een prachtig dorp als burgemeestersvrouw te wonen. Ik laat er een villa bouwen en je zult er een heerlijk leventje hebbeD. O ja, voegt hy er ironisch aan toe, dut's waar ook, je moet van de familie weg. Nu, er is daar een domine zoa rechtzinnig als je maar wenschen kunt Dat zal wel veel verzoeten denk ik De ironie van haar man doet Eeltje veel pijn maar door de laatste mededeeling wordt ze wer kelijk opgewonden. Want het is voor haar een voornaam ding een rechtzinnige prediking te booren Gerard vroeg spoedig ontslag te G. Hy wilde geruimen tyd beschikbaar hebben om kennis te maken met de bewoners E. Inzonderheid de leden van den raad moesten opgezocht. Want weldra zou de secretaris benoeming plaats heb ben En dat moet ten zynen gunste zyn als het wel is. Ook moet er grond gekocht worden. Want het staat vast dat hy in em villa zal wonen. Evenseens moet er uitgezien worden naar jachtterrein en vischwater. Die vermaken moeten natuurlijk aan de hand gehouden. Ea er is te E ruimschoots gelegenheid toe. (Wordt vervolgd). Vacatarebenrten in de classis Middelburg gedurende de maanden Juli—Sept GAPINGE. 20 Juli ds. Boumo. 10 Aug. ds. Veen. 31 Aug. ds. Vollenhoven. 21 Sept. ds. Hey. VEERE 13 Juli ds. Toebes. 2 Aug. ds. Hey. 28 Sept. ds. Wolf. SEROOSKERKE. 6 Juli ds. Kerkhof. 3 Aug. ds Vollenhoven. 7 Sept. ds. de Jager. VLISSINGEN. 6 Juli ds. Veen. 3 Aug. ds. Wolf. 7 Sept. ds. Runia. De Deputaat ad hoe. K. Veen. Meliskerke, 14 Mei '19. Zending Dankbaar ben ik zoo spoedig na het vertrek van Ds. Wielenga reeds verantwoording van de ontvangst van eene groote party zilver papier, capsules en postzegels te kunnen doen. Zy werd verzameld door de kinderen van de Chr. School te Meliskerke door bemiddeling van Mej. S. A. de Regt, die ik hiervoor hartelijk dank zeg en die myn dank wel aan hare leerlingen wil overbrengen. Gebruikte pennen hebben, zoo ver my bekend, geen waarde dit in antwoord op een des betreffende vraag. Mej. 0. Littooij. Middelburg, Molstraat. Voor de Zending. In dank ontvangen een postwissel a f9.50 van U. Stelwagen te Oud-Vossemeer namens de kweekelingen van den Klokkenberg voor de Zending te Magelang. G. F. Kerkhof. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Ten overstaan vau de Examen-commissie en in tegenwoordigheid van de gecommitteer den van „Samenwerking" hadden 7, 8 en 9 dezer de examens voor het verphegpersoneel der Stichting „Vred rust" plaats. Aan het examen voor leerling A namen deel 3 broeders en 19 zusters. Hiervan slaagden broeder: A. Tissink en de zusters A. Baart, Lt M. Baden, M Blankenburgh, J. J. v.Brug- geD, E. Fabrie. P. Groeneveld, T. Hage, J. C. den Hertog, A. Hymering, J. A. Janse, L. Koole, G. Mentj x, J. P. Meydam, F. Pronk, L v. Son, M. J. V09, C. Walhout, N. Wisse, H. Zonneveld. Aan het examen voor leerling B namen deel 2 broeders en 14 zusters. Hiervan slaagden de broedersJ. T. de Graaf en E. Peet en de zusters: C. Bakker, JiC. Butyn, Joh Butyn, C. Haremaker, P. Hendrikse, P M. Lang-jan, W. Slavenburg, J. J. Verburg, M. Veryyden, A. v. Wijnen en M. Zweedyk. Aan het laatste examen namen deel2 broe ders en 8 zusters. Hiervan slaagden de broeders J. Mersie en A. Westra en de zustersG. Beneder, L. Boer, 0. Bosselaar, II. P. Filius, L A. v. d. Jagt-, A. Sontag en W. C. Verschoor. Aan laatstgenoemden werd het diploma en insigne der Ver. tot Chr. Verz. van Krankz. in Zeeland uitgereikt. F F A T 11 A'. Nog altyd is het getal groot van doofstomme kinderen uit Christelijke gezinnen, die worden toezertrouwd aan een zoogenaamd neutraal instituut. Ouders, die er niet aan zouden den ken hunne hoorende kinderen te zenden naar de openbare school onthouden aan hunne doof stomme het christelijk onderwijs. Zy doen dit uit practische overwegingen. Velen zien er tegen op, hen te zenden naar „Effatha" van wege den grooten afstand, die Dordrecht scheidt van hunne woonplaats. Auderen meenen financieel niet in staat te zyn aan onze opne- mingsvoorwaarden te voldoen. Het eerste be zwaar mag echter den doorslag niet geven, waar het geldt de trouw aan de belofte by den doop afgelegd. En het tweede behoeft dit r.iet te doen, want indien men in overleg treedt met „Effatha" 's bestuur, zal wel blijken, dat dit kan worden ondervangen. Mogen wy daarom ouzen Predikanten, Ouder lingen en Onderwijzers dringend verzoeken, den Ouders van doofst, kinderen dit onder het oog te brengen? Ook zou het ons aangenaam zyn, de adressen te ontvangen van alleoudeis wier doofstomme kinderen (van 610 jaar) en met normale geestvermogens nog niet in een instituut opgenomen werden. Het Hoofd der School, de heer A A. van Holten, Vrieseweg 47 rood, Dordrecht (zie achterstaande adver tentie), zal gaarne de adressen ontvangen, ter- wyl hy zich ook bereid verklaart, over de opneming van kinderen in „Effatha" alle ge- wenschte inlichtingen te verschuffen. Namens het Bestuur van „Effatha", W. L. den BlAAUWEN, Penningmeester. Den Haag, Ant. Duyckstr. 49. het nog eens over „de verlating van den dienst des Woords" en handhaaft zyne beschouwing tegenover die van Dr. van Schelven. Prof. Hoekstra levert een lezenswaardige bydrage over „de Tekstkeuze". De Kroniek is ditmaal voor 't eerst van de hand van Ds. Ferwerda en heeft door verwisseling van auteur aan frischheid en geestigheid zeker niet verloren. Met een recensie van het jaarboekje der N. C. S. V., en een korte inhoudsopgave van den geheelen jaargang wordt deze aflevering be sloten. Het schijnt dat ons eenig Geref. Theol. tijd schrift tobt en zucht, of 't wel verder zal kunnen uitgegeven worden. Reeds werd een beroep gedaan op de kerke raden om het met een abonnement te steunen. We hopen, dat ook vele particulieren het zullen lezen en dat de Redactie en uitgever met moed nieuwen den 20sten jaargang mo gen ingaan. Kerkhof. De Geref. Jong. Vereen „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk. Rooster van a.s. Zondag 5e Zendingsschets, J. de Wolf. Wat is Christelijk Sociaal, D. Goote. Namens het Bestuur. F. Veldwijk, Voorzitter A. Geervliet, Secretaris. Gereformeerd Theologisch Tijdschrift. Afl 12 April 1919. Dr. G. Ch. Aalders verhaalt in deze laatste aflevering van den 19den jaargang onder den titel „Palestynsche Vertellingen" een en ander uit een pas verschenen boek van H. Schmidt en P. Kahle. Ds. Joh. Jansen heeft Hedenmorgen drie uur ging tot de Eeuwige Ruste in onze innig geliefde Vader, Behuwd-. Groot- en Overgrootvader, Weduwnaar van Alida Soper, in den ouderdom van 90 jaar, in leven emeritus predikant der Geref. Kerk van Scharendyke, ver wachtende de zalige hoop en ver schijning der heerlijkheid van den grooten God en onzen Zaligmaker Jezus Christus. Uit aller naam, A. M. F. RAMAN. Doorn, 7 Mei, '19 „Daheim" Woensdag 7 Mei is, in den ouder dom van ruim 90 jaren, in den Heere ontslapen onze Emer. Die naar de WelEerw. Heer Van 17 Juli 1898—1 Juni 1906 heeft Z.Eerw. deze gemeente als haar eersten Dienaar gediend. De Raad der Geref. Kerk te Scharendyke, Ds. F. BRUINSMA, Praeses B. K. HASKER, Scriba. Scharendyke, Mei 1919. Voor de vele blyken van deelneming, zoo van hier als elders ontvangen, by het overlijden van onzen geliefden Vader, Böhuwd- en Grootvader, den Heer J. VAN DER KLEIJN, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, C. VAN DER KLEIJN. Middelburg, Mei 1919. Voor de vele bewyzen van deelneming zoo van hier als van elders ondervonden by het overlyden van onze geliefde Echt- genoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder MARIA WIJKHUIJS, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, B. MEIJERS Jz Serooskerke (W.), 16 Mei 1919. 's |ivonds 8 uur in de Middelkerk te Vlis- siDgen voor de Geref. Jongel. Vereeniging „Calvyu", SPREKER: ONDERWERP: ToegaDg en plaatsen vry. Opening der deuren uur. Opkomst van alle gezindten dringend gcwenscht. HET BESTUUR.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3