FFUILL ETON GELOUTERD, Kerk- an Kohooini«iiw«. zoo noemen mag by de Geref. gemeente onder 't Kïuis en ontving zyn eerste opleiding van ds. Kloppenburg en ds. Pluir. Hy ging echter spoedig naar Kampen waar de toenmalige docenten de Haan, van Velzen, Brummelkamp en de Cock zyne leermeesters waren. 28 Aug. 1864 zag hij zijn hartewönsch ver vuld. Op dien datum deed hy zyne intrede in de kerk van Hattem na tot zyn arbeid ingeleid te zyn naar ik meen door prof Brumme kamp. Niet minder dan 10 gemeenten heeft hy mogen dieneD, waarvan 2 in Zeeland n. 1. Vlis- siügen en Scharendyke 1 Juni 1906 werd hy emeritus. Op den 2den Pinksterdag van dat jaar nam hy afscheid van den kerk van Scharendyke met een preek over 2 Cor. 6:1. By dat afscheid evenals by de herdenking van zyn 40 jarige ambtsbediening mocht ik tegenwoordig zyn. Wy hoorden hem prediken op de hem eigene wyze met jeugdig vuur, want wat hem ook ontbroken moge hebben hy kan niet beschuldigd worden van traagheid in 't benaarstigen, integendeel by was vurig van geest. In de kracht van zyn leven moet hy een flink prediker geweest zyD, die velen onder zyn gehoor wist te trekken. Voor elk had hy een woord, zeer gepast en snedig dikwijls. Ik herinner my b. v. nog goed, dut ik eens met hem wandelde laDgs de haven van Bruinisse. Daar was juist de oudste inwoner der ge meente, een oude stoere schipper van meer dan 90 jaar aanwezig. Met dezen ging hy een gesprek aan en toen onze oude Bruinisser op de vraag van ds. Raman: „Waar gaat uw hart naar uit, naar God of naar uw oesters", ant woordde „naar myn oesters", verkondigde hy hem Christus op zulk een wyze, dat allen op de kaai geruimen tyd met aandacht luisterde. Telkens trof het my, hoe hy een ieder zyn bescheiden deel wist te geven zonder aanzien des persoons. Gemakkelyk is het leven van ds. Raman niet geweest, met velerlei moeilijkheid heeft by te worstelen gehad, ook als predikant. Ook daarover sprak hy met my, waarbij het my trof, dat hy gulweg erkende zelf menig maal de schuld daarvan geweest te zyn. Hoe kon hy God danken, dat deze hem zulk sen verstandige en lieve vrouw had geschon ken, die zooveel voor hem geweest was onder de moeiten des levens Ook van ds. Raman kan worden gezegd, dat by onder gebrek en tekortkoming heeft gear beid in 's Heeren wycgaard, maar dat het de begeerte zyns harten was aan jong en oud, klein en groot, waar hy maar gelegenheid vond, den ryken Christus te brengen. Zyn ar beid is niet ijdel geweest En thans rust hy van zyn werk. Maandag 1.1. heeft volgens De Standaard onder buiten gewone deelneming de plechtige teraardebe stelling van zyn stoffelijk overschot op Doom's doodenakker plaats gehad. Hy predikte zoolang hy kon. Zyn tyd is voorbij, het is thans eeuwigheid voor hem. Voor ons is het nog de tyd van werkeD. Hoe lange nog De Heere make ons bekwaam en getrouw om te arbeiden, terwyl het dag is, want de nacht komt, waarin niemand werken kan. G. de Jagkb. Grypskerke, 14 Mei 1919. TWEETAL te Kralingen (3de pred A. M. Boeyinga te Koog-Zaandyk P. C. de Bruyn te Edam. BEROEPEN te Vreeswijk: J. Hoek cand. te Schiedam; te Willemstad (voor de 2e maal): J A. Ver hoog te Reeuwyk te Wilnis: J. Oosterveen te Geesteren; te FynaartTh. Kuipers cand. te Arnhem te Ryswyk J. A. Tazelaar te Haarlemmer meer te Leksmond W. H. Bouwman te Nederhorst den Berg. door REIN OUD. Het gezin van Barend, den visseher. VIII. Hy, die een gehoor kan boeien en door zyn stem hen in hooger sferen pvoert, die zyo argumenten vlotvlug met klankrijke stem weet voor te dragen bereikt overal zyn doel. Ea hy hoopt immers in Raadzaal en Kamer eens zyn schrede te doen. Dan zal het niet zyn om er als zwijgend lid te zitten, doch als een invloed rijk lid te spreken. Ieder zal naar hem moeten luisteren. Als die tyd er is, als hy maar eens dertig is, dan moet hy klaar zyn. En daarom moet er gewerkt en geoefend worden. Het ging nog vooruit met hem. Hy was nu in zyn woonplaats de eerste ambtenaar, de rechterhand van burgemeester en secretaris, vaak de vraagbaak van wethouders en raadsleden. En in een plaats van meer dan twintig duizend zieleü, beteekent dat heel wat. Niet alleen ver meerderden op die wyze zyn inkomsten, maar ook door nevenbetrekkingen wist hy heel wat te verdienen. Het Agentschap voor de levens- en brandverzekeringsmaatschappij leverde aardig wat op. Als kassier van een der boerenleen banken ontving hy een flink salaris. Zoo had hy een onbezorgd leven en ryk zyn brood. AANGENOMEN naar HeemseW. Steunenberg te BlokzyT naar Heteren N. J. Trenning te 01st. BEDANKT voor Westbroek: J. A. Verhoog te Reeuwyk; voor Baambrugge J. vau Henten te Oldekerk voor Utrecht: D. Hogenbirk te Charlois voor Oudewater: M. Gravendyk te Brielle. Droeve diogen. In de St James Church te Bermondsey hebben vele leden voorgesteld het rooken tijdens den dienst toe te laten En de kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Utrecht heeft een adres, door 112 kerkvoog dyen gesteund, gezonden aan de Tweede Ka mer, met verzoek de kohieren H. O. ten bate der kerkelijke administratie openbaar te maken. Ds. G. Klumper, pred. te Nieuwerkerk (Z.) werd voor eenige weken wegens wange drag geschorst, en heeft nu zyn lidmaatschap by de Geref. kerk opgezegd, waardoor hy af zetting uit den dienst heeft weten te ontgaan. Het bericht, dat ds. C. de Gooyer te Bennekom emeritaat zou vragen is onjuist ge bleken. Ds. J. J. Koopmans te Raamsdonkveer mocht, na een ernstige krankheid van drie maanden, weer voor zyn gemeente optreden hy hield een predicatie over Psalm 103:15. In de Kerkbode van Haarlem komt ds. Datema op tegen de berichten, dat de predi kanten spraken „naar aanleiding van" een tekst; hy betoogt terecht, dat men zoo den tekst tot kapstok maakt, om eigen gedachten er aan op te haDgen. Natuurlijk zyn 't niet de predikan ten, die alzoo haudcleD, doch de berichtgevers, die zich onjuist uitdrukken. Op 26-jarigen leeftijd overleed te Eestrum ds. W. de Roos slechts 7 maanden mocht hy in den dienst des Woords werkzaam zyn. De Theol. School te Kampen ontving door den heer Teninga te Chicago uit Amerika de belangrijke gift van f 4967.48. Ds. R Mulder em. predt. vertrekt van Zeist naar Haarlem, Versprocckweg 6L rood. De classe Appingedam besloot aan de Part. Synode van Groningen voor te stellen aan de GeD. Synode te verzoeken een formu lier voor de openbare belijdenis vast te stellen. Dit voorstel valt toe te juichen; dan komt er ook eenheid in de belijdenisvragen, waarin wel zeer sterk de nadruk mag gelegd worden op de instemming ook met de belijdenis der Geref Kerken. Intree te Anna Jacoba Polder ds. J. D. WieleDga met 2 Cor. 4 57, na bevestigd te zyn door zyn broeder dr. B. WieleDga van Amsterdam met Jesaja 52 7. De kerkeraad te Leeuwarden heeft ééa zyner ouderlingen aangewezen speciaal voor het toezicht op tm de leiding van d* jeugd der gemeente voorloopig heeft de kerkeraad eenige maatregelen voor dezen arbeid getroffen. On willekeurig vragen wy ons af, of het niet meer wenschelijk was geweest voor dezen arbeid een der predikanten aan te wyzen. Ds J. A Tenkink, te Arnhem, sinds 1913 emer. pred. van VordeD, heeft wegens zyn ge zondheidstoestand verlof gekregen een betrek king in het burgerlijk leven te aanvaarden. Daaruit zal wel volgen, dat hy ophoudt den naam en de eer van een dienaar des Woords te drageD, en dus overgaat tot een „anderen staat des levens". De Geref. kerk van Dirkshorn bouwt een nieuw bedehuis het is aanbesteed voor f 42 000. Het adres van den heer Th. Kuipers, theol. cand. is thans te Arnhem, Spijkerstraat 235. De Theol. Schooldag te Kampen is be paald op 19 Juni as. Ds. A. van Andel. De Hilversumsche Kerkbode meldt „De toestand van ds. van Audel is langzaam, eigenlijk slechts zeer langzaam vooruitgaande. De polsslag is nog steeds niet regelmatig en deze onregelmatigheid vermeerdert reeds by geringe inspanning. Het lezen van min of meer zware lectuur gaat nog zeer moeilijk. Toch Gerard twyfelde er niet aan of zoo zou het altijd wel gaan. Maar was hy tot hiertoe tevreden met zyn inkomsten, hoe meer hy ging verdienen destemeer begon hy te begeeren. Niet naar het bezit van geld, doch naar gemak en genot. Zyn huis begon hy te vergelijken met dat van andere Heeren. En dan kwam hy tot de conclusie, dat zyn woning wel wat geriefelijker kon zyn. Er werd dus heel wat verbouwd. Vroeger ging hy mee ter jacbt met jonkheer van Meerhuizen. Thans giDg dat ni-t meer. Maar hy wist het jaehtrecht van een uitgestrekt gebied te pachteD. Dat kostte veel geld maar cch, het kon wel lyden. Hierdoor werd de verstandhouding tot den jonker anders dan vroeger want deze kon het maar kwalijk zetten, dat zijn vroegere gunsteling nu dezelfde rechten bezat als hy zelf. Gerard stoorde zich niet aau den jonker. Hy zou zyn onafhanke lijkheid weten te bewaren Toch verloor hij er by. Alweer vervloog een der aan Eelt je voorgespiegelde beloften als rook. Hy bad haar gezegd dat jonker van Meerhuizen hem wel helpen zou, als hy naar een betrekking solliciteerde. Dat zou nu wel niet meer gebeuren. Zoo gingen de eerste jaren van het huwe lijksleven van Eel'je van Barend en Gerard van Balen voorbij. Tot hiertoe leek het Diet anders of de dorpelingen, die voorspelden dat het een gelukkig huwelijk zou zyn hadden gelyk. Ja, voor de buitenwereld leek het gezin van den eersten ambtenaar ter secretarie model. Toch was het slechts schyn. O, zeker Gerard noch Eeltje wilden het bekennen, dat hun liefde voor elkaar was veiflauwd. En nimmer liet zy wordt er wel gewonnen, maar nogmaals: t gaat langzaam". Legerpredikant. By Kon. Besluit is be noemd tot Leg^rpredikaut in algemeenen dienst ds. H. Jansen, thans Veldprediker in alge meenen dienst. W öifidësle Beri€ht«n. KORT VERSLAG van de vergadering der classe Zierikzee op 7 Mei 1919. Art. 1. De assessor ds. Wielenga opent de vergadering, gaat vuor in gebed en leest Ps. 2. Art. 2. De eredentiebrieven worden nage zien, 7 kerken zyn vertegenwoordigd. Zierikzee heeft een instructie. De afgevaardigden van N. Beveland zyn nog niet aanwezig Aan twee diakenen wordt keurstem verleend. Ds. Tolle naar is afwezig. Art. 3. Notulen gelezen en goedgekeurd. Art. 4. Verschillendecollecten worden geind. Art. 5. De afgevaardigden van N. Baveland komen ter vergadering. Ds. Baay neemt het presidium over. Art. 6. Van de kerk van Zonnemaire wordt mededeeling gedaan, dat inzake het tractement van den predikant aan de wenschen van de c'assis zal worden voldaaD. Art. 7 Ds. Staal, deputaat voor de zendiog, doet enkele mededeelingen van het zendings terrein. Aan de kerken van H. en. Z. wordt opgedragen de mogelijkheid van een zendings dag te overwegen. Art. 8 De deputaten voor de Evangelisatie zullen op de September c'assis een plan in dienen voor den komenden winter. Art. 9. Br. Mulder rapporteert namens de commissie voor de zaak Nieuwerkerk. Ds. K. heeft zyn lidmaatschap van de Geref. k<-rk opgezegd en mitsdien opgehouden Dienaar des Woords te zyn. Hiervan zal mededeeling ge daan worden aan alle classes. Art. 10. Besproken wordt het rapport om- t ent de regeling Art. 13. Er zyn twee amen dementen van de kerk van Zierikzee. De classis spreekt haar instemming uit met dt ze regeling en neemt de amendementen over. Art. II. Afgevaardigd naar de Prov. zyn ds. Baay en ds. Staal. Secundi ds. Bruinsma en ds. Wielenga. Ouderlingen brs. Mulder en Bastmeyer Secundibrs. Vis en de Waal. Art. 12. Rondvraag naar art. 41 wordt ge houden en de vacaturebeurten worden geregeld. Art. 13. Ds. Wielenga zal als consulent optreden van Nieuwerkerk. Art. 14. Volgende vergadering in 't begin van September. Art. 15. De voorzitter sluit met gebed. C. J. Wielenga, assessor. KORT VERSLAG van de Vergadering der Classis Middelburg, Dinsdag 13 Mei 1919. Art 1. De vergadering wordt geopend met gebed door ouderling Dekker van Veere. namens de roepende Kerk, nadat gezongen is Ps. 19 1 en gelezen is Ps. 19. Art. 2. De credenliebrieven worden onder zocht door Ds. Runia en Ds v. d. EudeAlle Kerken zyn regelmatig vertegenwoordigd. Instructies zijn er van Domburg, Gapirige, Oostkapelle, Veere, Vlissiugen en Westkapelle. Art. 3. Iu het moderamen nemen zittiDg Ds. G. de Jager. PraesesDs. A. C. Hey, Assessor; Ds. L Bouma, le Scriba; Ds. F. J. v. d. Ende, 2e Scriba. Art. 4. Verwelkomd worden door den praeses de provinciale d<-putaten voor art. 49. Art 5. De notulen worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. Art. 6. De instructies kom< n aan de orde Gapinge, Serooskerke, Vlissingen en Veere ver krijgen de aangevraagde vacature-diensten. De dienaar van Domburg en Westkapelle wordt van die diensten voortaan vrijgesteld. Art. 7. Behan ield worden de ingekomen stukken a. Een protest van Seroo-kerke wordt teruggenomen, b. Een bewaarschrift van een broeder uit M. over de prediking van een dienaar wordt ter sprake gebracht by de rapporten. Art. 8. De conclusies van het rapport inzake zich daarover tegen derden uit. Maar in wer kelijkheid was de eerste liefde verkoeld Nog was het niet zoover, dat Eeltje spijt had over den stap, dien zy had gedaan maar wel had zy berouw over het roesleven tydens haar enga- ment en verloving. Toen was het onrust ia haar, opwinding, liefde, maar slechts voor de dingen der aarde. In het eerst van haar huwelijk was het niet anders. Ook toen nog scheen.haar het heerlijkste de eer en roem van Gerard, doch langzamerhand was zy tot rust in haar gedachten gekomen. Naarmate het meer en meer bleek dat Gerard niet te winnen was voor de onstof felijke en onvergankelijke dingen, in die mate ook begon zy naar den vroegeren vrede te ver langen. Haar verflauwd gebedsleven werd weer beter. Het onderzoeken van de Heilige Schrift vatte ze weer op. Zy had er den tijd toe. Voor het meeste werk zorgde een flink dienst meisje. Kinderen hadden ze nog niet. Gerard was de meeste uren van den dag op het ge meentehuis en anders op zyn privé-kantoor. Vaak ging zy in de middaguren naar de kreek. Ia 't eerst van haar huwelyk had ze dat niet gedaan. Neen, toen mokte ze nog over de hard heid van vader. Ach, ze had dat nu wel anders leeren inzieD. Vader was dezelfde gebleven, waar en oprecht, maar zy was wispelturig geweest. Ze had beleden, verkeerd te hebben gedaan. Niet over Gerard had ze geklaagd, ze zou het niet willen doen. En bovendien meende ze nog, dat hy haar oprecht liefbaT, gelyk ook zy hem waarlijk beminde. Maar wel had zy geklaagd over haar zonde. Ze besefte, hoe vreeselyk het was zoo'n langen tyd het ontslag van Dr. A. A v. Schelven worden, met instemming van de provinciale deputaten voor art. 49 aangenomen. Art. 9. Rapport wordt uitgebracht over afscheid Ds. Wielenga. Art. 10. Het rapport der provinciale depu taten omtrent een nieuwe regeling inzake art. 13 komt aan de beurt. Het voorstel Bouma- Hey wordt aangenomen De classis spreekt uit, dat er geen overwegend bezwaar bestaat tegen een betere regeling van de wyze, waarop de gelden worden bijeengebracht. Art. 11. Gekozen worden tot afgevaardigden naar de a. s. Part. Synode als primi, de predi kanten Ds. Bouma en Ds. Kerkhof; en de ouderlingen J. H Geschiere en K. Melis; als secundi, de predikanten ds. Hey en ds. de Jager en de ouderlingen Louwerse en Arendse Art 12 Aan de orde komt do zaak ds. Nete lenbos. Na langdurige bespreking van het rap port van den kerkeraad van M. vraagt de classis aan ds. N, of by zich onderwerpt aan het besluit der classis, tot t\jd en wyle een beslissing is genomen door de meerdere vergaderingen. Nadat ds. N. ontkennend geantwoord heeft, wordt het volgende voorstel aangenomen „De classis Middelburg, byeen in haar ver gadering van 15 Mei 1919, met diep leedwezen kennis nemende van het rapport van den ker keraad van Middelburg en van de weigering van ds. N. om de conclusies der classis te aanvaarden, constateerende, dat in ieder geval op grond daarvan, op ds. N. terecht of ten onrechte ver denking aangaande de zuiverheid in de leer i ust, meent den invloed van ds. N. als ambtsdrager niet langer te kunnen sanctionueeren, zoolang Diet duidelyk gebUken is of deze verdenking ten onrechte cp dezen broeder rust, en besluit over te gaan tot schorsing van ds. N. (welke schorsing niet als tucht is be.ioeld, maar als afweriug van mogelijke schadelyke iuvioe- deD) en een commissie te benoemen, om door bespreking van de aanhangige quaesties zoo mogelyk den bedoelden broeder voor ons ker kelijk leven te behouden." De professoren Bavinck, Hoekstra en Geesink en de predikanten ds. Landwehr en ds. van der Linden zullen uitgenoodigd worden in de commissie zitting te nemen. Art. 13. Rondvraag r.air art. 41. Oostkapelle vraagt en verkrygt advies. De wenschelijk beid van een classicalen Zendingsdag wordt uitge sproken. Art. 14. De korte notulen worden gelezen. Art. 15. Volgende classis te houden den 2den Woensdag ia Juli. Vlissiugen is roepende Kerk. Art. 16. De vergadering wordt door ds. de Jager met daukzegging gesloten. Namens de classis voornoemd, F. J. v. d Ende, 2e Scriba. VERGADERING van de Zeudeude Kerk en DeputateD, 30 April 1919. 1. Ds. Bouma presideert en opent met gebed. Ds Netelenbos neemt op zicb, aanteekeniugen te maken, omdat de ledige plaats van br. Remeyn nog niet is aangevuld Ds. GroeneveM zond telegrafisch bericht, dat ongesteldheid hem verhinderde te komen. 2. De notulen der laatste vergadering van het comité worden goedgekeurd 3. Dank zy de goede zo gen van ds. Goris is een kaart van ons zendingsterrein ter tafel. Ds. Kerkhof en Goris zullen iulichtingen inwinnen en, indien de bezwaren niet te groot zyD, de kaart laten drukken Op voorstel van ds. Nieboer zullen ze tevens overwegen de uitgave van eeD boekje over ons terrein. 4. Met voldoeniog is het verslag van den zendingsarbeid gelezen. Het getuigt opnieuw van 's Heeren zegen en van de activiteit, die onze zendeling ontwikkelt. Een helper zal nog een paar jaar opleiding genieten aan de Keu- cheniusschool, om wel toegerust te zyn voor zyn roepiDg. Dit is mogelijk, omdat 1 Januari j. 1. Wasidjo, een nieuwe helper, aan de school is klaar gekomen, die zyu plaats kan innemen. Boven dien is ook de onderwijzer Soemardja, laatstelijk te Parakan, naar Djocja gegaan, om verder opgeleid te worden tot goeroe indjil. E-n andere onuerwyzer, Naftali, is als goeroe indjil aan- te hebben vergeten, welk een zegen er lag in de troost yke gesprekken in het ouderlijk huis. Nu mocht zy gaarne lang naar vader luisteren. Maar natuurlijk: na enkele uren moest zy het eenvoudige huisje verlaten om naar haar eigen groote woning te gaan. Woonde erhet gel.uk? En terwyl Eeltje alzoo na haar afdwalingen den rechten weg weer vond, weer beleed en beleefde dat we almeer moeten afzien van de diDgen dezer aarde, onderwijl kende Gerard geen ander s'reven dan meer macht, meer ver diensten te verkrijgen. Hy was nu ruim dertig jaar, het werd dus tyd, zoo^ redeneerde hy, dat zyn idealen in vervulling gingen. Hier in deze gemeente zou dat Diet gaaD. Hjj was er als te gering ambtenaar begonnen. Ouderen zouden 't nooit dat respect voor hem krijgen, dat beslist noodzakelijk was om echt geëerd te zyn. Wel zou verhuizen hem berooven van vele inkom sten, maar ook op een andere plaats zou hy ongetwijfeld nieuwe connecties krygen. Dm ook moest by politieke kleur bekennen. Tot hiertoe deed hy het niet omdat het niet beslist noodzakelijk was en omdat het zyn vrouw zeker pynljjk zou aandoen als by bekende op staatkundig terrein de christelijke be ginselen niet te willen voorstaan. Het zou met zyn schoonvader een breuk geven. Ea dat moest niet eerder gebeuren voor het strikt noodig was. Doch die tijd kwam. Ia een andere streek was een burgemeestersvacature. Hy bad er naar gesolliciteerd. Zyn kansen stonden goed. In vloedrijke burgers teekenden op een lyst voor hem, omdat ze een vreemden burgemeester

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 2