Verantwoording van Liefdegaven. VEREENIGINGSLEVEN. Adriaan Verplanke, Br. A. VERPLANKE, CORNELIA GEERSE Pd., Kerk* «sa S«li©«lfsS@5iwse DRIETAL te Ryswyk K. v. Anken te Pernis J. A Tazelaar te Haarlemmermeer G. v. d. Zanden te Renkum te UtrechtD. Hoogenbirk te Charlois H. A. Munnik te Barendrecht D. Sikkel te Klundert te Kampen P. C. de Bruyn te Edam H. W. Laman te Assen B v. d. Werff te Dokkum. TWEETAL te Zwolle (vac. ds. Veder): A. M. Boeyinga te Zaandyk L. J. C. Kreyt te Huizum te Serooskerke: J. H. Jonker te Voorburg W. Weener te Vianen te Wolfaartsdyk N. G. Kerssies te Wezep A. P. Lanting te Krommenie; te Maassluis (B): G. W. Akkerhuis te Sleeu- "wyk E. J. Wientjes te Barneveld te Nyverdal J. H. A. Bosch te Andel J. W. Esselink te Alteveer BEROEPEN te O. en W. Bildtdyk J. W. Esselink te Alteveer te Zwolle (vac. ds. Gispen) J. L. Schouten te Arnhem te Workum dr. J. Brinkman te Hattem te BlyaR. Haitsma te Gaast te HollandscheveldH. W. Bouman te Neder- horst den Berg te Gorinchem: R K. M. Hummelen te Hee renveen te Giessen Oud- en Nieuwkerk: W. H. den Houtiug te Marken te Hoek van Holland: R. Koolstra te Zwolle; te Maassluis (B) G W. Akkerhuis te Sleeu- wijk te Serooskerke (W) J. H. Jonker te Voorburg te Ryswyk: K. v. Anken te Pernis te Ambt-Vollenhoven F. Wiersma te Ooster- bierum te Raard en te Waarder: K. Winkelman te Twyzel te Wolfaartsdyk: N. G. Kerssies te Wezep. AANGENOMEN naar LangeslagW. van Gelder cand. te Kampen BEDANKT voor Onderdendam en SehouwerzylW. Faber te Schipluiden voor Oldehove S. v. Leeuwen te Houwerzyl voor Oudshoorn A. M. Boeyinga te Zaandyk voor Heinenoord W. H. den Houting te Marken voor Veere F. Tollenaar te Brouwershaven; voor Luiten a.d. DedemsvaartJ. D. Heersink te Nieuweroord. Intree te Monnikendam dr. C. Koppenaal met 2 Cor. 4 4 en 6, na bevestigd te zyn door ds. T. Ferwerda van Amsterdam met Num. 11 29. De kerkeraad van Arnhem heeft besloten op de classe te brengen het voorstel tot her ziening van het huwelijksformulier, met ver zoek dit voorstel door te zenden naar de meerdere vergaderingen. Door de classe Harderwijk is na prea- paratoir examen beroepbaar verklaard de heer E. Hopma, theol. cand. te Nunspeet, die e9n beroep gaarne in overweging zal nemen de heer B. Hagenaar te Arnhem, die door de classe Arnhem beroepbaar werd verklaard wenscht een beroep nog niet in overweging te nemen. Den menschen met groote gezinnen wordt het in de tegenwoordige maatschappij niet ge makkelijk gemaakt. Ook de predikanten met veel kinderen schijnen in dien kinderzegen een hinderpaal voor hun loopbaan te zullen krij gen. Ds. van der Meulen althans heeft, naar hy in het Friesch Kerkblad vertelt, reeds ge hoord van een vacante kerk, die een predikant met aartsvaderlijk gezin niet wilde beroepen, want men zou een nieuwe pastorie bouwen en dan was het beter voor het onderhoud een dominee te hebben die geen kinderen had. narichten. Wolf aartsdijk, 7 April 1919. Beroepen de WeiEerw. Heer d3. N. G. Kerssies, geref. pred. te Wezep Geve de Koning der Kerk dat naar den raad van Z|jnen heiligen wil zy om onze gemeente te leiden in grazige weiden. Namens kerkeraad en gemeente, A. Nagblkerke, Scriba. Brouwershaven 7 April 1919. Gisteren moch ten we tot onze groote blijdschap vernemen dat onze beminde Leeraar, de WelE^rw. Heer ds. Fr. Tollenaar, voor de roeping naar de Gedeformeerde Kerk te Veere had bedankt. Z.Eerw. blyft dus voorloopig by ons, om, naar wy hopen, met vrucht voor zich zeiven, tot heil der gemeente, maar bovenal tot eer en verheerlijking van zyn Zender in dit deel Zyns Wyngaards werkzaam te zyn Wy voeden de stille hoop, dat de teleurge stelde gemeente, kan het zijn spoedig, in 't bezit zal zyn van den man, die door den Heere voor Veere is aangewezen. Namens den kerkeraad, J. Nieuwdorp, scriba. van zitplaatsen in de Gasthuis-, Hofplein- en Noorderkerk. Voorts verzoekt zy degenen, die hun Plaat- sengeld voor de Noorderkerk op de zitting avonden niet voldaan hebben, het in den loop der volgende week bij den koster der Noorder kerk te bezorgen. De Plaatsencommissie C. v. d. Kleijn. i. de Kam. J. W. den Hollander. Dinsdag 15 April a.s. des avonds van 89 nur, houdt de Plaatsencommissie zitting in de Consistorie der Noorderkerk tot het verhuren Schooliinlp .Zeeland en N -Brabant". Sinds de laatste verantwoording onder har- telyken dank ontvangen de volgende giften gevonden in de collecte te Axel f 10, gevonden in de collecte te Terneuzen f 25,10 van br. G. de J. te B. fl,aan verschillende contributies f278,60; van N.N. te A. f 5,50 van mej. E. de B. te O. f 10,— verzameld door ds. Meyer f 125,— door middel van ds. Doekes f 100,samen f555,20. Voor al deze giften en contributies zeggen wy zeer hartelijk dank. Het verblijdt ons, dat wy aan onze verplichtingen tegenover hen, die wy ondersteunen, kunnen voldoen. Wy hopen niet, dat dit prachtige Ristje Mi iemand de gedachte wekke, dat „Schoolbulp" geld overlegt, want daar zyn wy nog lang niet aan toe. Dit zijn de ontvangen giften van November tot heden en daarmede moeten wy aan enkele studeerenden hulpe bieden. Met vrijmoedigheid blijven wy ons studiefonds m uw liefde aan bevelen. Namens Schoolhulp, G. de Jager, penningmeester. Grypskerke, 10 April 1919. ZENDING. In dank ontvangen van E. K. te YJ. een doos zilverpapier en theelood voor de Zending. M"j. Kerkhof. Hartelijk dank voor de 100 halve centen van Leuntje Antheunisse te Oostka- pelle, de 100 halve centen van Martina Mesu te Gapinge, en het kistje met zilverpapier van de kinderen van vrouw Jacobse te Koudeke:ke J. D. Wie leng a. Ouder hartelijke dankzegging gevonden in de collecte voor de Armen 3 bankbiljetten a. f 25,-. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg Vlissingen. Gevonden in de collecte f 10 voor de kerk; f 10 voor de Diaconie; f 5 voor de Zending uit dankbaarheid en fl voor de Zen- diug iu N. Brabant en Limburg. Deze giften worden met dankbaarheid vermeld. G. J. Fbos, Scriba. BOEK AAN KONDIGING. „Verklaring van de Kerkenordening van de Nationale Synode van Dordrecht van 16181619, College-voordrachten van Dr. F. L. Rutgers over Gereformeerd Kerkrecht, bewerkt en uitgegeven door Dr. J. de Jong, Pred. b. d. Geref Kerk te Winsum. Deel IV Art. 71—86 Van de Censuur en Kerkelijke Vermaning". Het vierde deel van dit werk is het eerst verschenen. Eu het is afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Wie dit vierde deel koopt, blijft vry, om later al of niet het eerste, tweede of derde aan te schaffen. Dat nu de uitgave van dit werk begint niet by het begiD, maar by het laatste deel is geen nadeel, maar is uit praktisch oogpunt een aanbeveling. Want als de Kerken nu eindelijk, dank zy den arbeid van ar. de Jong, inder daad gelegenheid verkrijgen zullen om gere geld gebruik te maken van de kerkrechtelijke voorlichting van wylen Prof. Rutgers, dan is het een zaak van practisch belang, dat die gelegenheid vóór alles apart geopend worde voor kerkelijke censuur en vermaning Dr. J. de Jong geeft ons in dit boek de colleges van Prof. Rutgers over kerkelijke tucht. Prof. Rutgers is er dus aan het woord en hy alleen. Wie dit boek bezit, kan zoo dikwijls het hem lust college loopen by Prof. Rutgers. Eu laat ik er bijvoegen de meeste ouder lingen zullen de colleges van den hooggeleerde zonder moeite kunnen volgen. Zóó duidelijk worden de dingen door hem gezegd. (Waar Latyn of een andere taal wordt gebruikt, staat de vertaling er meestal by). Vermoedelijk zullen de kerkeraden van de meeste Gereformeerde Kerken dit boek aan schaffen. 't Is onmisbaar. Wanneer men het bestelt by dr. J. de Jong te Winsum. die het zelf uitgeeft, is de prys van 1 ex. f 3,90, van 2 ex. f 7,van 3 ex. 9,75 en van 4 ex. f 12. In den boekhandel kost het f 4,25. v. d Ende. Heden, een verhaal van gisteren door Mevr. A. D. T. Whitney, f 2 40, geb. f 3,00. G. F. Callenbach, Nykerk. Dit lijvige boek van ruim 300 bladz ver scheen als deel II van den 22sten jaargang der Christel, bibliotheek, uitgave G. F. Callen bach te Nijkerk. Met zeer veel genoegen heb ben wy het typisch-Eogelsch boek gelezen, dat voortreffelijk door Mevr. A. E. Schuurman in het Nederlandsch is overgebracht. De ka rakterbeschrijving van de personen is uitste kend, vooral van Richard Hatheway. De ziele- stryd van Annie, de hoofdpersoon, wordt zeer goed geteokend. Op de strekking van het boek hebben wy niets aan te merken, al hadden wy den christelyken grondtoon wat dieper ge- wenschtdat alleen door genade in Christus de zondaar behouden wordt treedt niet vol doende aan het licht. De titel is aardig ge vonden en wordt door Annie ook aardig ver dedigd zy kan echter boven alle dergelijke boeken worden gezet. De verschillende too- neelen zyn meermalen spannend beschreven vooral tegen het einde wordt het boeiend de oplossing doet aangenaam aan Annie en Ri chard leeren elkander in de ure vau nood en dood begrijpen. De wyze van uitgaaf valt slechts te roemen alleen had op het titelblad mevr. voluit moeten worden gedrukt. De in- teekena en op de Christelijke Bibliotheek van den heer Callenbach zullen zeker met dit boek ingenomen zyn. Nederlandsch Zendingsjaarboekje van het jaar 1919. f0,50 plus 5 pCt crisis-toe slag. Boekhandel Zendings-Studieraad. Den Haag. Voor ieder, die met de Zending meeleeft, is dit jaarboekje onmisbaar. Dit blykt uit den inhoud eerst wordt iets meegedeeld van de bijbelgenootschappen daarna een statistiek gegeven van de Zending in Oost- en West- Indië, waarbij de scholen en instellingen in verband met de Zending niet worden vergeten vau den Nederl. ZendiDgsarbeid buiten onze koloniën wordt mededeeling gedaan ook van de Zending ouder de Joden in Nederland de vele vereeuigingen ter behartiging van alge meen© Zendingsbelangen passeeren mede de revue een volledige lijst van de Zendingsar beiders in O. en W. Indië met hun adressen beslaat 16 bladz.; met een necrologie van 15 personen eindigt het keurig uitgegeven en nauwkeurig bewerkte boekje. J. D. Wiklenöa. Moeder, do r Mevrouw Adolf Hoffmann naar het Duitsch door B. Tweede Druk. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn te Baarn. ïïet avonduur is aangebroken, het uur dat op geen ander geljjkt, het oogenblik waarop nu het uur als van den dag, stille vrede over het huis is neergedaald. De kleintjes l'ggen in hun witte bedjes en slapen. Ze zien er zoo lief uit, bijna zou ik zeggen, plechtig, wie zou kunnen gelooven, dat het, eeuige minuten geleden scheen, als of ze nooit stil zouden kunnen worden Moeder gaat op een lagen stoel zitten, dien ze 't liefst vau alle gebruikte. Eerst haalt ze een paar maal diep adem, want ze is vermoeid, zooals moeders zoo dikwyls zyn. Eeu eigen aardig gemeDgde gewaarwording van blijdschap, weemoed en uitputting voorlicht naar 't hart, een gevoel, dat alleen moeders kennen. Dan neemt zy dit boek en leert.. wat zal zy er van denken Ik weet 't niet en wil haar ook geenzins de daariu uitgesproken gedachten opdringen, hoewel ik ze alle niet God heb overdacht voor mijzelf als juist heb erkend. Deze woorden heb ik ontleend aan „een woord vooraf" om een indruk te geven vau de wyze, waarop deze moeder tot moeders spreekt. Duidelyk wordt het by het verderlezen, dat deze vrouw nagedacht heeft alvorens de pen op 't papier te zetten en dat zy uit liefde tot de kiaderen de moeder wyze raad verleent. Zeer kort weet zy hare gedachten weer te geven, maar zonder dat de duidelijkheid er onder ljjdfc. Het zyu geen stukken van langen adem, welke ze aaubiedt en uit alies blykt dat hier een vrouw aan 't woord is, die mee sprekeu mag. Zy geeft een antwoord op vragen, waarvoor elke moeder telkens komt te staan, maar zonder by machte te zyn het passend antwoord te vinden, en wie aandachtig leest, zal meestal moeten erkennen, dat deze schrijfster het juiste geeft. Wy kunnen dan ook niet nalaten d* aan dacht aan de moeders op dit werk te vestigen en ze op te wekken om het aan te schaffen. Schatten vau levenswijsheid worden hier getoond. Gelijk we het van dezen uitgever gewend zyn, zoo is ook aan deze uitgave de noodige zorg besteed. Melsjesroeping door Mevrouw Adolph Hoffmann. Naar het Duitsch door B. Derde druk. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn., Baarn. Het is goed geweest, dat in 't begin een korte schets gegeven werd over de schryfster, want daardoor kunnen we ©enigermate deze begaafde vrouw leeren kennen en stellen we des te meer belang in wat zy over „Meisjes roeping" geeft. Dit boek spreekt eerst over Oorsprong en Doeldau over Onze Mederei zigersen eindelijk over Bloesems aan den Boom des levensVoorts zyn het alle korte stukken, welke pittig en frisch zyn. Alsikme niet geheel en al vergis, dan meen ik dat de meisjes gaarne zullen hooren naar een vrouw, die zoo gemakkelijk zich nog in dien leeftyd verplaatsen kan en ik durf wel te zeggen, dat zy hier wenken ontvangen, waarvan de behar tiging niet anders dan ge/.egend kan zyu. De uitgever heeft voor een keurig uiterlijk gezorgd. Geef het aan uwe dochters in handen Onze trouwe helpers en wij. Afdeeling Nederland. Internationale Bond der Christelyke kerken tot bescherming der dieren en tot bestrijding der vivisectie. Deze brochure geeft interessante mededee- lingen over honden en mooie afbeeldingen, waardoor we versterkt worden in de overtui ging, dat zy onze trouwe helpers zijn. In den laatsten oorlog hebben zy voeral zulke dien- aten bewezen, dat we nog meer dan voorheen verstaan, welke hulp zy aan ons menschen bewyzen. Teven wordt ons duidelyk gezegd, hoe wy hun trouw beloonen kunnen. Het boekske geeft aangename lectuur en om het doel, dat het beoogt, kunnen we het warm aanbevelen. Bestellingen kunnen gericht worden aan Mej. Bruyn Kops, Alexanderplein 12 Den Haag. Prys per stuk f 0,30. Bouma. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk. Rooster van a.s. Zondag Art. 33 der Geloofsbelijdenis, door F. Veldwyk. 4e Zendingsachets De Zending der Geref. Kerken in de 17e en 18e eeuw, door P. de Jonge. Namens het Bestuur. F. Veldwijk, Voorzitter. A. Geervliet, Secretaris. RING MIDDELBURG VAN J. V. OP G. G. Vergadering op D.V. Donderdag 17 April 71/4 uur, Mil. Tehuis. Agenda: le uur. „Wy blijven Gereformeerd" door Arnemuiden. 2e uur. „De vrouwenbeweging, beschouwd in het licht der H. S." door Vlissingen. Deze vergadering is de laatste onzer winter- campagne en mogen wy daarom vertrouwen, dat de vrienden hun beste beentje voorzetten, om de geleden schade goed te maken Wy rekenen tenminste op eens zoo veel bezoekers als anders. De Secretaris, J. db Klerk. Advwtsintfën. Heden behaagde het den Heere plotseling van onze zyde weg te nemeD, na een gelukkige Echtver- eeniging van ruim 46 jareü, onzen veel geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer in den ouderdom van 68 jaar en ruim 3 maannen. Sterke de Heere ons in dezen zwaren weg van beproeving. Uit aller naam, Wed. A. VERPLANKE-Dees Waterlandkerkje, 3 April 1919. Tot ons leedwezen overleed heden plotseling Diaken bij de Geref. kerk alhier. Steeds "heeft hy getoond de be langen der Kerk met lust te be hartigen. Namens den kerkeraad der Geref. Kerk, W. RISSEEUW, Praeses. I. CATSMAN, Scriba. Oostburg, 3 April 1919. Heden behaagde het den Al machtige van onze zyde weg te nemen onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Dochter in den ouderdom van 53 jaren en bijna 8 maanden. Wy treuren maar niet als degeneD, die geen hope hebben. Uit aller naam, P. GEERSE. Serooskerke, 3 April 1919 Voor de vele blyken van deelneming ondervonden na het overlijden onzer geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder PIETERNELLA MARIA VISSER, Wed. C. Loüwerse, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, P. KODDE. Serooskerke (W.), April 1919.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3