J. M. ?AN Trouwringen. Verantwoording van Liefdegaven. VEREENIGINGSLEVEN MIDDELBURG. UITGAVEN. Aan Hoofden van gezinnen f 3,986.50 Eenloopende personen 4,505, uitgaven Weezen 784 695 natura o.m. versterkende middelen, kleeding, verpleging, geneesmiddelen, Zusterhulp, be- grafeniskosten, brandstollen 929,54 Diversen 59,75® Saldo 416,93® f 10,682,42® Uit bovenstaande uiteenzetting blijkt dat de regelmatige entvangsten bedragen f 9 191,30®, terwijl het restant bestaat uit wisselvallige in komsten tot een bedrag van f 525,955 en uit opgenomen kapitaal ad f750, Had de Diaconie niet te beschikken gehad over eenig kapitaal, zoo ware inplaats van een batig saldo een aanmerkelijk tekort het gevolg geweest. Bovendien is onder de wisselvallige ontvangsten een bedrag begrepen van ruim f400,dat als zeer buitengewoon kan worden aangemerkt, terwijl voorts nog na het afsluiten dezer rekening eyn btdrag van plm. f150, werd betaald, behoorende tot het jaar 1918. Het vermogen der Diaconie b staat tenslotte uitop 31 Dec. 1918 Effecten Nominaal f 1,755,32 Vorderingen 1,400,95 Rijkspostspaarbank 1,548,02 Kassier 800, Hierbij dient te worden medegedeeld, dat, om in de behoeften te voorzien, dit jaar reeds een aanmerkelijk bedrag van het kapitaal moet opgenomen worden. Namens de Diaconie voormeld, Stevense, Boekhouder. Zendingscommissie 191$ INKOMSTEN. Batig saldo 1917 Ontvangsten in Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December Van de Rijkspostspaarbank in Febr. In April opgevraagd In Juni Totaal UITGAVEN. In Januari Februari Maart April '•*-*< - v Mei Juli September November December In April in deposito gebracht In Juni op de R. postspaarbank Batig saldo Totaal Bezittingen in deposito f 1275, en op de postspaarb. 10, f 122,98 9 5814 9 96,55 9 42,035 9 24,66 9 35,24® 9 43,28 9 75,81 9 43,91® 9 44,29 9 68,14 9 61,815 9 69,355 9 HO,— 9 1004,06 9 40,- f 20.2,27s f 119,115 9 92,66 9 190,— 9 0,05 9 190,90 9 190,40 9 15,25 9 190.40 9 29,60 9 900,— 9 50 9 53,83 i 2022,275 f 1285,— Snppletiefonds„Draagt elkanders lasten' 1918. ONTVANGSTEN. Goed slot 1917 f 64,78 le Collecte in de 3 kerken 57,29 2e 52,05 3e 65,30 4a 49,75 5e 30,29 Rente van f450 a 4°/o 18, Jaarlijksche contributiëa 63,55 halfjaarl. 9,50 3 maandel. 70,70 Totaal f 481,28 dat was zijn deel geweest, doch de reddiDg was gekomen. En zie, van toen af als Barend er aan denkt, achtirin zyn boot gezeten, verheldert zijn gelaat van toen af was hij zóó buiten gewoon gezegend, dat hij vaak zei: „te veel, te rijk gezegend ben ik. O, Heere, maak mjj nederig, bewaar myn voet voor struikelen, dat geen hoogvaardy mij beheersche. Het redden uit de kreek van jonkheer Meer huizen, toen nog een knaap, had aan Barend het vischkreckt der kreek bezorgd tegen lage pacht. Het huwelijk met zyn geliefde Lena, teeder, vroom van gemoed, had hem rijke levens geluk geschonken. Baiden waren dertig j aar toen zij huwden. God had hun drie kinderen, twee zonen en een dochter geschonken Als visscher had Barend altijd gemakkelijk zijn brood verdiend, en daarbij tijd over om te lezen en onderzoeken. Daarvan had by ruim gebruik gemaakt. In 't opkomende vereenigingsleven stond hy vooraan Als ouderling diende hy jaren lang de gemeente des Heeren. Liefde te geven, hulpe te verschaffen, by te staan in nood i-ndood dat had Barend nagf-jaagd. Dat had hem een algemeene achting doen verwerven vooral waar hij altijd even bescheiden bleef en nimmer deed merken, dat hy zooveel kon en deed. (Wordt vervolgd.) f 439,95 57.90 83,20 UITGAVEN. Suppletie schoolgeld van 1 Jan. tot 31 Oct. (School Gravenstr.) Idem 1 Jan. tot 31 December (School Zandt) Schoolg. Nov. en Dec. Totaal f 581,05 Bezittingen 2 schuldbekentenissen 1 groot f350,en 1 groot f 100,- Suppletie ontvingen 47 gezinnen voor 107 leer lingen der School Gravenstraat. Suppletie ontvingen 5 gezinnen voor 8 leer lingen der School Zandt. Uitg. f 581.05 Ontv. 481,21 te kort f 99,84 KORTE NOTULEN der buitengewone vergadering der classe Middelburg 26 Maart 1919 gehouden te Middel burg. Namens de roepende kerk van O. en W. Souburg opent ds. Kerkhof de vergadering, laat zingen Ps. 111 en gaat voor in gebed. De brs. Vollenhove en Louwerse zien de credentiebrieven na; er zjjn geen instructies; aan den diaken-afgevaardigde van Domburg wordt keurstem verleend. Ds. Hey is praeses, ds. v. d. Eude assessor, ds. Bouma is wettig verhinderd tegenwoordig te zyn in zyn plaats wordt ds. de Jager le scriba, ds. Wielenga is 2e Ecriba. Do praeses wyst er op dat in hoofdzaak heden te behandelen is de kwestie der tracte- menten der dienaren des Woords. Notulen worden gelezen door ds Wielenga, en met een kleine aanvulling goedgekeurd en daarna geteekend. Ingekomen is een protest van Serooskerke tegen een getroffen fiuantieele regeling; dit wordt verwezen naar de Mei-classe. Ds Ruuia leest voor bet rapport van de commissie inzake verbetering der predikants- troctementen. De conclusies zyn 1 Behoorlijke verzorging van de dienaren des Woords is eisch vau Gods Woord, wordt voorgest-ld en gevorderd door Kerkenorde en Belijdenis, ja, is een zoo dure roeping der ker ken, dat ze zich hieraan niet kunnen onttrek ken dan ten koste van kwyning van haar geestelijk leven, inboeting van haar welstand, ontmoediging vau haar dienaren, bezoedeling van haar eer tegenover de wereld en do ont zenuwing barer kracht in het getuigen tegen sociale ongerechtigheid op elk gebied des levens. 2. Bij de vaststelling van bet tractement worde rekening, gehouden met de kosten voor opleiding vun de dienaren des Woords, met zijn levenspositie, die hy inneemt, met de ver plichting die hij heeft zijn kinderen te doen onderwijzen, in ééu woord met den stand, dien by beeft op te houden. 3. Zal de behoorlijke verzorging der diena ren des Woords kuunen geschieden, dan is het noodig, dat in verband met do verhoogde eischen des levens van onzen tyd 80 pCt. worde gelegd op bet voortdurend te genieten tracte- ment (niet bedoeld als vervalbare duurtetoeslag). 4. Daar de tractementen nog nimmer door de kerken op afdoende bevredigende wijze ge regeld zyn, en dit ongetwijfeld samenhangt met de zonde die de kerken in deze bedeeling nog aankleeft, worde meer dan tot dusver in den dienst des oords, zy het op kiesche wijze, op dezen misstand gewezeD, door het behande len van zulke schriftgedeelten, waarin over de taak van de behoorlijke verzorging van hen, die in het Evangelie dienen, gesproken wordt. 5. Opdat de actie der tractementsverbetering der dienaren des Woords levendig blyve en onder den zegen des Heeren tot een gewenscht einde leide, benoeme uw classe een drietal vaste deputaten, die gedurig een onderzoek over deze zaak by de kerk instellen, haar opwekken tot voortvaren en die van haar bevinden elke drie maanden uw vergadering rapporteeren. Uitgesproken wordt, dat, by wyze van uit zondering op den gestelden regel, de kerk van Middelburg hetzelfde tractement behoort te geven als die van Vlissingen. De le en 2e conclusies worden zonder stem ming aangenomen de 3e conclusie wordt met één stem tegen aanvaard; de 4e corclusie wordt aldus gewijzigd goedgekeurd dat 't bespreken vgd deze zaak behoort by den amb telijken arbeid de 5e conclusie wordt terug genomen, waarvoor in de plaats komt als 5e conclusie dat de commissie voor de Juli-classe by de kerkeraden onderzoekt, wat er in deze ge daan is om daarvan rapport te doen op ge noemde classevergader'ng Besloten wordt het rapport te laten hecto- grafeeren, en aan eiken kerkeraad een exem plaar te zenden tevens zal een kort uittreksel worden geplaatst in de Zeeuwsche Kerkbode de commissie zal hiervoor zorg dragen. Zij wordt by monde van den voorzitter hartelijk bedankt .voor den door haar verrichten arbeid. De commissie tot nazien van de boeken van den quaestor br. J. 't Hart rapporteert by monde van br. Punt, dat deze boeken volkomen in orde zyn bevonden. Aan ds. WieleDga wordt acte van ontslag gegeven by zyn vertrek naar de kerk van Anna- .Jacobapoldor. Ds. Wielenga legt zyn deputaatschap van de Theol. School neer iu zyn plaats wordt benoemd br. W. A. de Rijcke te Middelburg. Ds Wielenga neemt met een enkel woord afscheid van de classe, hetwelk de praeses beantwoordt; hem wordt staande toegezongen Ps. 121 4. By de rondvraag vraagt ds. de Jager iul'cb- tiog over de kwestie Ds Netelenbos van de i afgevaardigde van Middelburg, waarop d«7e kort antwoordt. Ds Vollenhoven stelt naar aanleiding van het antwoord namens den ker keraad van Oostkapelle voor, om een commissie tot onderzoek te benoemen, gelyk op de vorige vergadering der classe al reeds voorgesteld was. De praeses stelt voor, het rapport van den ker keraad van Middelburg eerst af te wachten aldus wordt besloten. By het afscheid van ds. Wielenga zal de praeses van deze vergadering de classe ver tegenwoordigen. Ds. Wielenga dankt. De praeses sluit de vergadering. In opdracht der classe, J. D. Wielenga. Tlieol. School Wegons myn vertrek naar Anna Jacobapolder heeft de classe in myn plaats tot classicaal correspondent der Theol. School benoemd den heer W. A. do Rycke Sr., Krommeweele, Middelburg. De plaatselijke correspondenten zullen met deze verandering wel rekening willen houden. By den heer de Rijcke zyn kwitanties te verkrijgen, en aan hem moeten de contri buties worden afgedragen vóór 30 April. J. D. Wielenga. Gevonden in de collecte Bankbiljet a f 25. uit dankbaarheid, te weten: f 5-voor de armen f 5.voor de Kerkf 5.voor de i lioten f 5.voor de weezen f 5.voor de Kerk te Magelang. Hiervoor vriendelijk dank. Diakenen der Geref. Kerk, te Middelburg. Outvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classis Middelburg. a. Voor de Kas van hulpbehoevende Stu denten Domburg f 4.74; Oost-Kapelle f 16 64, West-Kapel e nog niet ontvangen. b. Voor de Kas van hulpbehoevende Idioten en andere ellendi^enArnemuidan f 8,94 Gapinge f 5.87 Grypskerke f 21,36Koude- kerke f' 18,57St Laurens f 4,63 Meliskerke f 12,'8V2 Middelburg 67,97Oost Kupelle f 14,20; Serooskerke f 25,15l/s Souburg (Oost en West) f 18.78V2 Veere f 14,75; Vrouwe polder f 7,31 Va West Kapelle f 1,94. Domburg on Vlissingen nog niet ontvangen. Mag ik nogmaals vriendelijk vei zoeken om a.s. Doaderdag 3 April alle collecten of te dragen voor de Oulbfhoevende lierken inde Provincie opdat op do P.k. Particuliere Synode weer niet gerapporteerd behoeft te worden, dat onze Classe, die anders zich zoo trouw aan de afspraken houdt met deze Collecte in gebreke is gebleven De Correspondent voor de Classicale collecten, Middelburg 26 Maart 1919. A. Punt. Souburg. Iq dank ontvangen van een broe der der gemeente ten behoeve onzer diakonie een aandeel op de geldleening der Geref. kerk alhier groot vyflig gulden W. Hollestelle, diaken. BOEKAANKONDIGING Dr A. A. van Schelven. Omvang en invloed der Zuid-Nederlandsche Immi gratie van het laatste kwart der 16de eeuw. Rede ter aanvaarding van het Hoogleraarsambt aan de Vrye Uni versiteit te Amsterdam op Donderdag 19 December 1918. 's Gravenhage, Martinus Nyhoef. Prof. van Schelven volgde by zyn iu- augurieele oratie niet de gewoonte om een principieel onderwerp van algemeene strekking tot onderwerp te kiezen; hy achtte eene begin selverklaring overbodig de aanvaarding van zyn ambt getuigt voor zichzelve. Hy koos dan ook een onderwerp van praktischen aard, en geeft ons in deze studie een rype vrucht als ware hy reeds jarenlang iu zyn studievak bezig. Met belangstelling en klimmend genoe gen lazen we de rede, die helder van betoog, pakkend van styl en vorm is. Uit de aantee- keningon blijkt, wat een reu/.enmassa van boe ken en pamfletten door hem is nagelezen. En kennis nemende vanwat andere geschiedschry- vers over dit onderwerp gaven, gaat by geheel zyn eigen pad en geeft rekenschap van de keuze zijner metho 'e. Aan de behandeling van den omvang der Immigratie worden slechts acht bladzijden gewyd. De Vlamingenen Brabanders verspreid den zich over heel 't land, vestigden zich vooral in de grootesteden Amsterdam, Haarlem,Leiden, Middelburg, Vlissingen, Kampen, Delfr, Gouda, Rotterdam, Franeker, Harderwyk, Utrecht en vormden naar eenicszins consciëntieuze bere keüing ODgeveer 60000 zielen. Breeder wordt behandeld de invloed der Immigratie (blz. 1758). Ie. op onze staatkundige geschiedenisde uit gewekenen vormden de kern van onze strijd macht tegen Spanje 2e. op onze taal Zuid- Nederl. klanken werden iu de Noord-Nederl. taal ingeweven. Groote invloed ging uit van de Z-N. predikanten, wier aantal niet gering was. De prediking werd gesteund door de dage- lyKsche lectuur vau den Statenbybnl in de gezinnen, welke veel vormen van 't 'Z.-Nederl. dialect onder het volk bracht3ö. op handel en zeevaart. 4-?. op deny verheid. Daar van biedt.de s .hryver een reeks van treffende voorbeelden, die toonen dat de Z.-N. een kloeken ondernemings geest voor bedryven hadden. 5e. op het nationale leven. Deze was niet deraoraliseerend, niet slecht maar de Vlaming is spontaner en ge makkelijker dan de Holland -r, zyn kleeding en manieren wat „fliuriger," losser. De omgang met de uitgewekenen bleef hier niet zonder invloed. Men werd „wat meer verliefd op een strik en ren kwik." Over 't gemeen waren de Z.-Nederl. !van gestrenge levens opva'.ting. Ze behoorden voor een groot deel tot de Gerefor meerde religie en kozen later de zyde der Con traremonstranten. 6e. invloed op onze kunst wordt door den schry ver buiten bespreking gela ten. Wel wordt 7e. de gunstige invloed op onze nationale eenheid geteekend. De vreemdelingen werden goed ontvangen, maar zooveel mogelijk gehouden buiten alle regeeringecolleges van stad en land, waarby vaak een „addertje onder het gras schuilde' gelyk uit de pamfletten dier dagen blyktde vreemdelingen werden als lastposten beschouwd, die den boel hier kwamen bederven, die teveel hun sympathie gaven aan de Uniepartij en ook nog tot de Gereformeerden behoorden. „De overgroote meerderheid onder hen was met hart en ziel calvinist," hoewel er ook wel Roomschen en andersdenkenden onder waren. Hoe ze op de Z.-Nederl. schimpteD, blykt byv. uit de „ranzige opmerking" van Dussel- dorp, omdat zoovele immigranten in Leiden aan het avondmaal deelnamen: „ze drinken in dat riool van Nederland by zulk een gelegen heid heele vaten wyn leeg." De Immirigranten hebben gestreden voor een gereformeerd kerke lijk leven en voor behoud van de confessie. Hun invloed op kerkelijk gebied was van groote beteekenis. Op blz. 51 leest ge o.a. „En als wy opmerken hoe in Zeeland het feir, dat 't remonstrantisme daar altoos maar weinig invloed heeft gehad, samenvalt met een hoog percentage vreemdelingen onder de predi kanten, die omstreeks 1600 daar gestaan heb ben, maakt een verwyzing naar die provincie" ook duidelijk hun contraremonstrantschen in vloed. Zij hebben bevestigd den invloed van het calvinisme op ons volksleren, en mee ge werkt tot zuiver bewaring van de kerk. Ook wordt nog gewezen op hun invloed op de beschavingZy brachten den „botten" Hol lander Cultuurverfyning. Met toespraken tot aanwezige autoriteiten wordt de rede besloten. Het geheel maakt een indruk van ichryvers enorme belezenheid ten opzichte van dit onder deel der historie, zoodat zijn eerste professorale pennevrucht lykt een ryp product. Voor ieder ontwikkelde en kenner van onze vaderl. geschie denis is deze studie een interessant, kennis- verrykend geschrift. Den jeugdigen hoogleeraar ODzsn dank voor deze studie, die al aanstonds de opmerking ontloktdeze perzik smaakt naar meer. Moge hy ons gereformeerd volk ook op vele resultaten van zyn studiewerk vergasten. We zyn het eens met den schrijver: „onze Gere formeerde levens- en wereldbeschouwing zou onherroepelijk tot krachteloosheid gedoemd zyn, zoodra zy zich alleen met het stichtelijke en practische zou gaan bezighouden," en„het bezit van een wetenschappelijke onderbouw is Conditio Sine qua non voor haar invloed im de wereld." Dat hij daaraan zyn gaven |en krachten jaren lang wyden moge. Kebkhof. Op Zondag den 30 Maart 1919 hoopt de Gereformeerde Jongelingsvereeniging „Calvyn" te Vlissingen, wederom een begunstigersarond te houden. Beleefd doch dringend worden be gunstigers, ouders en verdere belangstellenden (o.a. ook dames) verzocht, deze vergadering te bezoekeD Aanvang des avonds te acht uur. De agenda voor dezen avond luidt (behoudens enkele periodieke werkzaamheden): le uur. Onderwerp Geloofsbel. art. 1. „Dat er een ééuig God is" door vr. W. Blokland. Pauze 2e uur Onderwerp, Vakorganisatie,' inleider vr. P. Brasser. De Secretaris, W. de Kam. De Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel" vergadert eiken Zondagavond te kwart over acht in de consistorie der Gasthuiskerk. Rooster van a s. Zondag „Letterkunde" Anna Beyns door D. den Hollander. „A. R Program Art 4." door F. A. de Jonge. Namens het Bestuur. F. Veldwijk, Voorzitter. A. Geervliet, Secretaris AdTtrtenüllH. Voor de zeer talryke blijken van deel neming zoo van hier als elders onder vonden, by het verlies van onzen innig geliefden Zoon, Broeder en Oom, Ds. S. VERLARE, in leven predikant te Westraaas, betuigen ondergeteekenden hunnen hartelyken dank. J. VERLARE. Ja. VERLAREBlok en Familie. Krabbendyk0, 19 Maart 1919. HOFJUWELIERS

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3