J. M. W KEMPEN ZONEN TAFELZILVER. YERGADERING g.T. Boonlivetkerg n Zaadliadsl SprekerDr. Job. DE GROOT, „WALCHEREN". Briefjes L. A. W. te M. Gelukgewenseht van Oom Bram. Mijnheer de Hullu ken ik. P. J. v. Dr. te M. Je mag, graag 1 W. C. L te K. Waren ze nog moeilijk? P. T. te M. Kent je vader mfi Wie ben ik dan P. J. P. te Gr. 'k Heb gelezen van jullie feest. Doe mee alstjeblieft. M. C. te Col. Ik ben geen „mijnheer, maar Oom Bram, hoor Wilb. R. te H. 'tls goed, dat die jongen niet tusschen je handen komt. L. K. te Sp. 'k Hoop je gauw te verrassen. Ga maar zoo door. N. N. te G. De volgende keer zal 't wel beter gaan. C. A. te KI. Je mag, maar grooten brief schrijven L. Kn. te KI. Werk gaat voor de raadsels. Doe allebei M. v. A. te Ax. Kon je het niet droomen Houd maar moed Ch. J. de W. te M. Ja, neef, vroeger wou ik ze ook goed hebben. Joost G. te B. 'kWou je wel eens zien als slijkgeus op die schraag C. K. te KI. Is het prachtig 't IJs ook, hè M. M. O. te G. Je wordt vast een prfiswinster. P. S. te Gr. Nog een beetje en de prijs is voor jou Pa. B. te M. Heel goed, de volgende keer een dikken, hoor. P. B. te M. Welkom, 'k hoop het lang te doen. Ma. K. te Col. 'k Bewonder je ijver, ga zoo door. F. E. B. te Driew. Je bent een leukerd, ge loof ik. A. M. R. te H. Ja, je oom is nog zoo kwaad niet. J. B. te B. 'k Vind het best, dat je meedoet. L. W. te M. Nu heb je een oom Bram, nicht. Wat een familie I. V. te M. Je krijgt binnen kort vast een prijs. Cath. F. te Gr. Je krijgt je boek, hoor Ca. J. te VI. BreDg er maar mee, hoor Graag. A. v. K. te Zier 'k Ben blij, dat je meedoet. Verhuizen is niet plezierig, hè? J. R. te G. 'k Zou graag vertellen, wie ik ben, maar 'k mag niet. Leuk hè, oom Bram W. J. L. te M. Je moet mijn nichtje wor den, natuurlijk. L. C. L. te M. Nog gefeliciteerd met je jaardag. M. D te G. Wat een fijne brief, 'k Heb ze zoo niet, hoor J. A. te M. Nog een beetje geduld, dan komt het. Tr. G. te O. V. Vond je ze moeilijk De volgende keer zijn ze gemakkelijker. M. A. te M. Een mooi briefje, dank je, hoor Groet mjjnheer Blijdorp van me. P. J. L. te K. Mijn schoenen kan ik zoolang niet missen, de reis is te ver, anders graag Electrisch licht is fijn, hoor Ch. v. W. te Sp Van harte beterschap, neef. En moed houdenGod weet, wat goed voor ons is J. de P. te H. Elke maand meedoen, achter oom Bram aan!Ziezoo dat is een heele karwei achter den rug Alle gelukkigen gefeliciteerd van oom Bram. En nu met nieuwen moed aan het werk. Deze keer iets anders dan gewoon. Met het oog op het a. s. Paaschfeest zou ik graag willen, dat je me eens verraste met een keurig opstel. Nu kan niemand zeggen, dat dit moeilijk is hé Groot en klein kan daaraan mededoen, ieder een op zijne wijs. Eerst moet jullie dan de volgende vragen beantwoorden 1. Kent ge acht mensehen, die uit de dooden zjjn opgewekt? Wie waren dat? Geef precies de plaats op in den Bijbel, waar dat beschreven staat. 2. Wie is opgestaan uit de dooden 3. Is dat hetzelfdeopgewekt worden en uit de dooden opstaan? 4. Maak een opstelletje over de opstanding van den Heere Jezus. Ik zal jullie enkele punten opgeven, waar naar je het opstel kunt inrichten. 1. Wat de Joden herdenken met Paschen 2. Ons Paaschfeest. 3. De Paaschgeschiedenis. 4. Waarom de Heere Jezus is opgestaan. 5. Waarom de Zondag iD de plaats gekomen is voor den Sabbath. Dat is dus iets nieuws hé? Ik wacht een fijn opstelletje, niet te lang, twee bladzijden is genoeg. 'k Zal ook letten op mooi schriftJe gaat nu maar eens vorschen om alles te weten. Mfin jonge neefjes en nichtjes tot elf jaar kunnen volstaan met de Paaschgeschiedenis Eu ten slottewie doet er nog meer mee Het werk moet ingeleverd zijn vóór 28 Maart a. s. Dag, neefjes en nichtjes. Vele groeten Denk je allemaal om een briefje? En je naam, adres en leeftijd Uitslag 14 April! Voor degene, die het nog niet weten, is het adres p/a Firma Littooij Olthoff, Boek- en Handelsd Jeugd. UIT DE PfiBS. Nieuwe denkbeelden. Reeds lang, voor dat de wereldoorlog uit brak, waarden er geesten rond, die gelegenheid zochten om door te breken. De oorlog heeft de gelegenheid geopend voor die geesteD, om hun doel te bereiken. Staketsels zjjn omge worpen muren zfin weggebroken, dammen en dijken zijn doorgestoken. En eenmaal in de ruimte zijnde laten die geesten zich niet licht weer binden. Nieuwe idealen wenken het jongere geslacht. Democratie is het woord, dat als verzamel woord voor de nieuwe ideeën gebruikt wordt. Tevens geeft dit woord de richting aan, waarin de tijdgeest zich beweegt. Zullen wij nu met alle macht daartegen in gaan Zullen we al wat maar luisteren wil te wapen roepen om met trommelslag en ont rolde banieren te velde te trekken en het oorlogspad gaan bewandelen Laten wij dit niet doen. Het valsche conservatisme weigert zich te schikken naar den eisch des tijds en houdt vast wat het eenmaal heeft. Er is tweeërlei valsch conservatisme. Het eene wil oude rechten en privilegiën vasthou den, omdat zij den bezitters een voorsprong geven boven anderen, al lijden dezen onrecht. Dit conservatisme is het ergste en leelijkste. Het andere klampt zich kleinzielig vast aan den vorm, al wordt het wezen niet geschaad door verandering van vormen. Dit conservatisme is het formalisme, hetwelk versteend is en strak vasthoudt aan hetgeen er eenmaal is. Dit tweede conservatisme is onschuldig in zjjn aard, doch lastig en hinderlijk. Er zit gewoonlijk een gezond conservatisme achter. Alleen is het bang voor het nieuwe, omdat de vrees niet onderdrukt kan worden, dat met verandering ,van den vorm ook het goede ver loren zal gaan van het oude. Voor dit conservatisme hebben we respect, maar we mogen het niet steunen. Door over tuiging moeten we deze conservatieve geesten zien te winnen, maar ons er niet door laten weerhouden 'om voort te varen, al is het met langzamen tred Nieuwe tfiden eischen nieuwe vormen. Nie mand onzer spreekt meer het Nederlandsch van de 16de eeuw. Onze kleediDg is ook ver anderd. W\j zingen de liederen van onzen tijd. Niet alles wat nu op de markt des levens wordt verkondigd, nemen wij evenwel over.In tijden als de onze moet scherp gekeurd en getoetst worden. Zoo licht wordt, wat behouden moest worden, afgekeurd, alleen omdat het oud is. Voor dit gevaar zjj men op zijn hoede. De nieuwe denkbeelden, die aansturen op meerdere belangstelling bij het volk en uit breiding van de gelegenheid om aan den arbeid in de gemeente deel te nemen, zjjn niets anders dan de uitwerking der gezonde Cal vinistische beginselen. Aftreding van kerke- raadsleden, lidmatenvergaderingen, verslagen enz. wie kan er iets tegen hebben? Indien maar niet een revolutionaire geest wil heerschen. Ri/jnlKerkbode) K®rk» en {leheolnienwa. TWEETAL te Herwijnen R. Sybrandy te Zegwaart J. A. Verhoog te Reeuwfik te Veere P. van Dijk, cand. te Kampen F. Tollenaar te Brouwershaven. BEROEPEN te Schettens c. a.J. Bolnes Jzn. te Oost- wold (O.) te Tienhoven en DussenB. Wentsel cand. te Kampen te Naarden H. H. Schoemaker te Zwartsluis; te Bruinisse en Hen kenszandP. van Dfik, cand. te Kampen. BEDANKT. voor Westergeest: T. L. Kroes te Coevorden; voor Oosterend (op Texel)G, Wiersma te Sauwerd voor Bergum J. D. Heersink te Nieuweroord voor ZwolleP. C. de Bruijn te Edam voor Lutten a.d. DedemsvaartN. G. Kerssies te Wezep. De Geref. kerk te Zandvoort is geïnsti tueerd ds. G. R. Kuyper van Haarlem be vestigde de ambtsdragers met Zach. 4 10. Ds. L. A. Smilde herdacht zijn 25-jarig ambtsjubileum te Ommen met 2 Cor. 5 19-21. Aan de Vrije Univ. slaagde voor het cand. ex. theol. de heer Th. Kuipers te Groningen en aan de Theol. School te Kampen de heer E. Hopma te Nunspeet. De elasse Rotterdam heeft de wensche- lijkheid uitgesproken, dat, met 't oog op de behoefte van predikanten, candidaten zich zoo spoedig mogelijk voor den dienst der kerken geven, in plaats van buiten het ambt staande, door te studeeren. Zwolle. Het orgel in de Oosterkerk al hier, zal, daar het niet meer voldoende is voor ons kerkgebouw, veranderd en vergroot wor den, van een één klaviers mechanisch orgel in een twee klaviers rein-pneumati: ch werk, met vrjj pedaal. Na kennisname met verscheidene plannen werd besloten deze belangrijke res tauratie op te dragen aan de Kerkorgelfabriek firma A. S. J. Dekker te Goes. Ds. J. D. Wielenga hoopt Zondag 4 Mei afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Mid delburg en Zondag 11 Mei intree te doen bij de Geref. Kerk van Anna Jacoba Polder, na bevestigd te zijn door zijn broeder dr. B. Wielenga van Amsterdam. Offieiësk BsriehiQU. Buitengewone Glassisvergadering. De Kerken in de Classis Middelburg worden opgeroepen tot een buitengewone Classisver- gadering in Middelburg op Woensdag 26 Illaart a. s. aanvaDg des morgens te half tien ure in de Gasthuiskerk. Namens de roepende kerk. G. F. Kerkhof, Praeses. J. Sturm, Scriba. Verantwoording van Liefdegaven. 'Gevonden in de collecte f 10,met bijschrift „voor kerk en armen." Hiervoor dank. Diakenen der Gerf. Kerk te Middelburg. Zilverpapier. Met veel dank ontvangen van Dina Chr. te Serooskerke (W.) een pak zilverpapier voor de zending. J. D. Wielenga. S. v. d. KuipPotappel, Penningmeesteress e. BOEKAANKONDIGING. Geref. Theol. Tijdschrift. 19de Jaargang. Afi. 10. Februari 1919. Baarn, E. J. Bosch Jbzn. Prof. Grosheide bespreekt in deze afi. het pas verschenen boek van dr. D. Plooy over de Chronologie van het leven van Paulus en roemt over 't algemeen diens nauwkeurige behan deling, terwfil hij met de meeste resultaten van dr. Plooy accordeert. Ds. J. Waterink geelt het slot van zijn opstel over de studie van de volksziel, noodig voor ambtelfiken arbeid. Dr. A. A. van Schelven geeft naar aanleiding van ds. Jansens referaat over het Verschijnsel van de verlating van den dienst des Woords en de roeping der kerken daartegen zfine beschouwing ten beste over art. 12 der K. O. Onder de rubriek „Recensie" vertelt dr. Aalders wat omtrent het ontstaan van zfin jongste pennenvrucht. Ten slotte wordt meo- gedeeld dat ds. Rullmann ophoudt de kroniek te leveren. Ds. Ferwerda zal voortaan die rubriek verzorgen. November-alarm. De Revolutiedreiging in Nederland in Nov. 1918. Gedenkboek, samengesteld door G. G. van As. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. Prfis f 2.90, geb. f 3 75. Wat in November is geschied, ging vliegens vlug onze aandacht voorbij. Toch had wat in die dagen geschiedde en gesproken werd, vèr- dragende beteekenis. 't Is daarom een uitne mende gedachte geweest van den Hoofdredac teur van de Nederlander, alwat de Pers heeft gemeld, in een gedenkboek saam te vatten. Het kan te gelegener tijd goede winst afwerpen. Zoo'n boek kan men zekeren heeren op meetings nog wel eens onder den neus stekeD, als ze vergeetachtig raken. En 't is ook goed dat heel ons volk er notitie van neme, aan welk gevaar we zfin ontkomen. Niets spreekt daarvan dui delijker dan al deze officieele bescheiden saam. De uitgever zorgde voor een keurig nette uitvoering. Ofschoon dit boek zich niet op kerkelijk gebied beweegt, hebben we toch allen het leven onzes volks meelevende, Gods be scherming over ons met dankbaarheid te gedenken. Dat leert ons ook het boek van van As. Menigerlei Genade, jwekelfiksche Leer redenen van Geref Predikanten onder Redactie van dr. J. C. de Moor en dr. B. Wielenga. Achtste Jaargang no. 2789. Kampen, J. H. Kok, 1919. De goede naam, welken deze preekenbundel onder ons volk heeft, vermindert niet, maar verbreidt zich al verder. Vacante kerken gaan schier zonder uitzondering de preeken van Menigerlei Genade gebruiken En naar we hooreD, valt dit ook in de smaak der gemeen teleden. Voor thuiszittenden bieden deze weke- lijksche preeken ook een wolkomen vergoeding, voor wat zij moeten missen, nu zjj niet kunnen opgaan naar het Huis des Heeren. In de voor ons liggende nummers is ook weer gerekend met den tfid des jaars. Dr. Kajan leverde een gedachtenispredicatie over de Dordtsche Synode, dr. Dfik een tweetal mooie Kerstpredicaties, dr. de Moor een Oude jaarsavond, ds. C. Lindeboom een Nieuw- jaarsmorgen-predicatie. Het zijn goede, degelijke preeken, die zieh tot hart en hoofd beide richten, de Schrift ontsluiten en praktisch aanwenden voor onzen tijd. In dat opzicht munt deze preekenbundel nu al jaren achtereen uit boven wat van andere zijde wordt aangeboden. De Bij belsche Geschiedenissen, in ver telling door W. G. v. d. Hulst, in teekening door Isings. Uitgave van H. J. Spruyt, Rijswijk (Z. H.) Derde aflevering. Deze mooie en degelfike uitgave wordt voort gezet. De derde aflevering, van blz. 97144, loopt van het verhaal der „helden, die geen helden waren" (de verspieders) tot op den tijd van Samuël, toen Israël vroeg „Geef ons een Koning!" De frissche vertaaltrant boeit. V.d. Hulst verplaatst met weinige pennestreken zfin lezers ineens in het milieu, waar het gebeurde voorviel. Psychologische momenten brengt hij gedurig naar voren. Daardoor leeft men mee in het verklaarde. Toch is er voor fantasie weinig plaats. Hjj bindt zich aan de Schrift. Van harte bevelen we daarom dit boek aan oud en jong aan. De teekening van het trekken rondom Jericho is uitnemend geslaagd. Van „de kope ren slang" zouden we dat niet beweren. Toch levert Isings in dit boek over 't algemeen knap werk. 't Is een prachtuitgave, die we in vele gezinnen en bijv. in Schoolbibliotheken gaarne zouden zien. Stemmen des Tflds. Afi. 5. Maart 1919. G. J. A. Ruys. Van L. E. „De Sterkste" kregen we het 3e gedeelte, terwfil het slot volgt, 't Is een keurig historisch fragment, in novelle vorm verwerkt. Dr. W. Leendertz schrfift een opstel naar aan leiding van „een nieuwen preekenbundel," zooals wfi de stichtelijke redenen bijeengebracht uit de werken van Sören Kierkegaard belieft te noemen. J. Petri zet zfin artikel voort over „Twee Hollandsche Dichters" (Adama van Scheltema en Boutens.) Daarop volgen „Verzen" van D. Breebaart. In zfin Buitenlandsche kroniek bespreekt Baarbé „het Nieuwe Europa", zooals 't er na de Vredesconferentie zal uitzien, wanneer Frankrijk als hegomonie voerende mogendheid op het vaste land zfin wensehen vervuid kan krfigen. Enkele boeken worden in de Leestafel besproken. Kerkhof. VEREENIGINGSLEVEN. J. C. Dingemanse, Secretaris. Ad&vwrtontiën. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, doch geduldig gedragen lfideD, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader WILLEM VERHAGE, in den ouderdom van bfina 70 jaren. J. VERHAGE. A. VERHAGE-Wisse. M. MINDERHOUD-Verhage. S. MINDERHOUD. J. VERHAGE. P. J. C. VERHAGEvan Heijl. W. VERHAGE. W. VERHAGE-Janse. A. VERHAGE en Verloofde. Westkapelle, 10 Maart 1919. MIDDELBURG. Petrolenmkooktoestellen in alle kleuren in voorraad. P. J. VAN AARTSEN, Segeerstraat. Da Christelijke Patroons-Vereeniging BOAZ van den Industrieelen en Nering doenden Middenstand noodigt onze Mid- delburgsche mannen van Christelfiken huize uit tot bfiwoning eener op VRIJDAG 21 MAART a.S., des avonds 8 uur, in het CHR MILITAIR TEHUIS te Middelburg. Herv. Pred. te Vlissingen. Onderwerp: „De dreigende onder' gang van den Middenstand" Dir. F. A. HANSEN, Middelburg. Dagelfiks Zaden verkrijgbaar bfi den Heer G. DEKKER, Vlasmarkt K 156a Middelburg. Des Donderdags op de Markt. Standplaats tegenover Café „de Een dracht". rukkerfi, Middelburg. Je Oom Bram. Vriezenveen. Reeds sedert geruimen tfid bestond bfi onze gemeente het voornemen een ander Pfiporgel aan te schaffen. Nu werd door den kerkeraad tot aankoop besloten en de le vering opgedragen aan de firma A. S. J. Dek- ker, Kerkorgelfabriek te Goes. Middelburg. De Jongedochters-vereeniging „Doet wel aan allen, enz." kan Woensdag a.s. niet vergaderen. Middelburg. In hartelijken dank ontvangen van Mej. W. f 1,voor de Vrouwenvereni ging Bidt en Werkt. Gri/jpskerke. Zondag 16 Maart 1919 hoopt D.V. voor de Geref. Jongel. Ver. „Onesimus" alhier, in de Geref. kerk op te treden ds. G. de Jager van Grfipskerke met het onderwerp: „Teekenen der tfiden". Aanvang 6Vi uur. Allen welkom. HOFJUWELIERS

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1919 | | pagina 3