Oifioiësl* Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. 1858 - 24 October - 1918. BOEKAANKONDIGING. Naar wy vernemen is in de j.l. Donderdag avond gehouden vergadering van het Bestuur der Vereen, tot instandhouding van Chr. Scholen te Kampen eervol ontslag verleend aan den heer P. van Dijk, thans hoofd aan de Chr. School in de Groenestraat aldaar, hem dankbetuigend voor de vele diensten aan de Schoolvereeniging en aan het Chr. Onderwijs te Kampen bewezen. De heer van Dijk, die een zeer werkzaam man is en tot groote tevredenheid van het Bestuur zijne betrekking als hoofd der School waarnam, studeerde de laatste jaren tevens in de Theologie en hoopt eerstdaags zijn candidaatsexamen aan de Theol. School te Kampen af te leggen. CLASSIS THOLEN. De Geref. Kerk van Anna Jacoba Polder maakt, als roepende kerk, bekend, dat de ver gadering der classis Tholen D.V. zal plaats hebben op Woensdag 14 Nov. te HVs ure fe Bergen op Zoom. Stukken voor 't agendum te zenden aan den consulent Ds. v. d. Kooi te Bergen op Zoom vóór 30 October. Namens den Kerkeraad van Anna Jacoba Polder. P. Vogelaar, praeses. J. van Strien, scriba A. J. P. October '18 Zierikzee21 October. Gisteren morgen werd d9. C. J. Wielenga in zijn dienstwerk ingeleid door ZEerw's broeder ds. J. D. Wielenga van Middelburg naar aanleiding van Ef. 2 2022 's Avonds verbond eerstgenoemde zich plechtig aan zijn nieuwe gemeente en had tot tekst gekozen 1 Cor. 3 2123. Namens kerkeraad en gemeente werden ZEerw. door ouderling Mulder en namens de classis door ds. Hoek van Zonnemaire hartelijke woorden van welkom toegesproken. Beide malen vulde een dichte schare het kerkgebouw. Het adres dezer kerk is voortaan ds. C. J. Wielenga. Oostkapelle. Zondag 20 October was het voor de Gereformeerde kerk alhier een blijde dag. Door den Consulent ds. G. de Jager van Grijpskerke werd de candidaat dr. D. H. Th. Vollenhoven tot zijn ambt en dienstwerk in geleid en bevestigd naar aanleiding van de woorden uit 1 Corinthe 4:1 en 2. In een keurige rede Dienaar en Gemeente wijzend op roeping en plicht. Bij de handoplegging werd door de ge meente den nieuwen leeraar staande toege zongen het 2e en 3e vers van den 134sten Psalm. Des namiddags verbond onze leeraar zich aan de gemeente met de woorden van Paulus uit Philippansen 4 12. Aan het einde van den dienst sprak ouderling A. de Kam, hem namens kerkeraad en gemeente een hartelijk woord toe. Daarop werd hij toegezongen het 9a vers van den 119den Psalm. Ds. G. de Jager voerde nog het woord namens de classis en de heer S. K. Laansma namens de militairen die zich in zijne liefde en vertrouwen wilden aanbevelen. Stelle de Heere dezen jeugdigen dienstknecht tot rijken zegen voor ons, is de bede van kerke raad en gemeente. Namens den kerkeraad, J. de Voogd, scriba. KORTE NOTULEN der vergadering van de Classis Goes op Donderdag 17 October 1918. 1. Borssele's consulent ds. Doekes opent de vergaderinglaat ziügen Ps. 89 7leest Ps. 89 117 en gaat voor in gebed. 2. De brs. Donner en Geelhoed zien de credentiebrieven na, waarbij alle kerken blijken wettig te zijn vertegenwoordigd. 3. In het Moderamen nemen zitting als Praeses ds. Meijer Assessor ds. Scheele en Scriba ds. v. d. Veen. 4. Ds. Brouwer wordt een welkomstwoord toegesproken en de blijdschap der classe uit gesproken over het bedanken van ds. Doekes voor Workum en ds. Meijer voor Waarder. 5. De notulen worden gelezen en goedge keurd. 6. De aanvrage om hulp voor de Evange lisatie in Noord-Brabant en Limburg wordt den kerken ernstig op het hart gebonden. 7. Ds. van der Veen leest 't rapport der kerkvisitatie, dat met dank en blijdschap wordt aanvaard. Br. Donner rapporteert over de predikants- tractementen in de classis, waarvoor hij den dank der classis ontvangt en naar aanleiding waarvan enkele kerken worden opgewekt te handelen. Ds. Scheele brengt verslag uit over de in trede van ds. Brouwer te Baarland. 8. Besprekiog Notulen Prov. Syn. Enkele vragen worden gedaan en beantwoord. In Januari moet gestort 2e collecte voor de Hulpbeb. Studenten. 9. De aanslag voor Zendingsbijdragen voor eene der kerken wordt verlaagd en in verband daarmee die eener andere verhoogd. 10. Benoemingen. Correspondent: ds. v. d. Veen. Quaestords. A Scheele. Approbatie: de kerken van Goes en Nieuw- dorp. Kerkvisitatie: D.D. v. d. Veen en Doekes, sec. Meijer. Deputaten ad Examina: D.D. Meijer en Scheele. Kas Em. Pred. enz.ds. Brouwer, sec. ds. Scheele. Zendingds. Doekes, sec. ds. v. d. Veen. Vacaturebeurtends. v. d. Veen. Theol. School: ds. Doekes» Zending onder de Joden ds. Meijer. Coll. Theol. Fac. der V. U. ds. v. d. Veen. Hulpbeh. kerken ds. Scheele. Hulpbeh. Stud.ds. Meijer. Kas Hulpbeh. Idioten enz.br. A. Wisse. BijdrageN. Brab. en Limburg A. Geelhoed. 11. Vacaturebeurten. Wolphaartsdijk D.D. Meijer en Scheele. 's Gravenpolder: D.D. v. d. Veen, Brouwer, Doekes. Wemeldinge D.D. Meijer, Scheele, vd.VeeD. Driewegen D.D. Brouwer, v.d.Veen, Scheele. Borssele: D.D. Brouwer, Doekes, Meijer. HeinkenszandD.D. Brouwer, Doekes. 12. Op verzoek van Wemeldinge zal voor- loopig als consulent optreden ds. Scheele. Voor eene der kerken wordt 't percentage verminderd, wat verdeeld wordt over 3 der andere kerken. 13. Rondvraag Art. 41 D. K. O. brengt geen bijzonderheden. 14. Verschillende collecten zijn geind. 15. Roepende kerk is Driewegen. Datum der vergadering D.V. 16 Januari 1919. 16. Korte Notulen worden gelezen en goed gekeurd. 17. Nadat gezongen is Ps. 86 6, gaat de Praeses voor in' dankzegging en gebed en sluit de vergadering. Op last der Classis Goes, A. Scheele. Kapelle-Biezelinge, Oct. 1918. ZENDING. In dank ontvangen voor de Zending op Java uit Zaamslag een postwissel a f 99.70, zijnde een gift van honderd gulden gecollecteerd in de Geref Kerk aldaar, verminderd met de over- zendkosten. Kerkhof. Gevonden in de Collecte: a. fl,uit dank baarheid b. f ,50, c. f ,50, d. f 1,voor de Unie-Collecte, waarvoor dank. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Kerkbouw Magelang. Ontvangen van ds. A. H. Nieboer f 5, gevonden in de Collecte Geref. kerk te Krab- bendyke. C. J. Hondius, Penningm, In dank ontvangen voor de Zending op Magelang van de Zendings-commissie te Zaam slag f 7,50. S. Groenevei.d, Cl. dep. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zondag 20 dezer werd in allen eenvoud her dacht het 50-jarig bestaan der Zondagsschool te Bergen op Zoom. Bij die gelegenheid was de Gereformeerde kerk aldaar, overvol bezet door leerlingen, oud-leerlingen, ouders en be langstellenden, benevens ook door vele militai ren thans in garnizoen alhier. Mej. D. Scheffelaar, (Presidente) op nde de vergadering met te laten zingen van Ps. 72 :9. Daarna trad op om een openingswoord te spreken ouderling Verkerke, (doordat ds. v. d. Kooi afwezig was, omdat Z.Eirw. een klasse beurt had te vervullen). Voor 't openingswoord uit te spreken ging deze broeder voor in 't gebed om den Heere lof en dank toe te bren gen voor de groote weldaad aan deze Zondags school bewezen. Na 't uitspreken van 't gebed heette hjj al de aanwezigen hartelijk welkom en wenschte het Bestuur, Onderwijzers, On derwijzeressen en gemeente geluk met dezen gedenkwaardigen dag, in 't bizonder richtte h\j nog een zeer ernstig woord tot den Nestor van het Bestuur n.l. de heer J. de Nü, wien3 levenslamp ook reeds aan :t verdonkeren is en wenschte dien broeder toe, die steeds nog met voorbeeldigen ijver de school dient, met al zijn krachten en gaven hem door God geschonden, dat hij eenmaal ook zal mogen hoorenwel gij goede en getrouwe dienstknecht over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten, ga in de vreugde uws Heeren. Zicht baar was deze broeder getroffen door de woorden hem toegesproken. Ook richtte hij pog een woord op bevatte lijke wijze tot de kinderen, n.l steeds gehoor zaam te zijn en goed te luisteren naar 't geen hem geleerd wordt om zoodoende het werk van hen, die de kinderen onderwijzen gemak kelijk te maken. Daarna trad op de Presidente, zij legde ons duidelijk uit het bestaan der Zondagsschool, daarna dat Mej. Abbink de plaatselijke Zon dagsschool begon met zes leerlingen, langzamer hand is deze, Gode zij dank, vermeerderd in ledental, zoodat thans de Zondagsschool uit ongeveer 100 leerlingen bestaat, verdeeld in drie klassen, le klas wordt onderwezen door Mej. üe Vos met helpster Mej. C. Bakker, 2e klas door dhr. PI. Sako met helpster Mej. Verkerke en 3e klas door de Presidente en helpster Mej. C. Taal. Verschillende mede-oprichters wer den herdacht o.a. de heeren Rubzaan en Free man en Mej. Taal, reed3 allen door den dood ons ontvallen. Eindelijk trad op Mej M. de Vos, welke tot onderwerp harer bespreking had „Laat de kinderkens tot mij komen en verhinderd hen niet want dezulken is het Koninkrijk der hemelen". Op zeer rijke en schoone bevatte lijke wijze verklaarde deze spreekster (zooals zij steeds gewoon is te doen) dit gezegde van den Heere Jezus. Voor afwisseling werden verschillende toepasselijke liederen gezongen. Tot slat werd een danklied aangeheven op de wijze van Ps. 89, waarna ouderling N. D. Scheffelaar met dankzegging eindigde. Bergen op Zoom, 21-10-'18. De 24e October is voor de Geref. Kerk te Middelburg een herinneringsdag in het Ker kelijk leven. Op dien datum werd het Kerk gebouw in de St. Pieterstraat in gebruik ge nomen en ds. v. d. Oever, door zijn vader ds. C. v. d. Oever, te Middelburg bevestigd bij de Geref. Gemeente onder 't Kruis. Vanaf dien datum werd altijd gerekend de stichting dier gemeente, omdat de eigenlijke stichtingsdatum in het duister ligt. De Geref. Gemeente onder 't Kruis te Middelburg werd reeds gesticht in den loop van het jaar 1857, want reeds in '57 werd ds. Hoester van Vlis- singen te Middelburg beroepen. Vóór de ingebruikname van het Kerkgebouw in de St. Pieterstraat hield deze gemeente hare samenkomsten in een pakhuis aan de Nieuwe Haven. De stichting dezer gemeente was reeds voor bereid door ds. Holster. Deze kwam geregeld een avond in de week in bedoeld pakhuis pree- ken. Het was dan altoos meer dan vol. Even eens was dit ook het geval als er 's Zondags een predikant was. Dit gebeurde echter niet geregeld, maar slechts zelden. Toch wenschte men geregelde prediking. Vandaar dat men in '57 reeds ds. Holster beriep. De gemeente te Vlissingen was wel niet groot, maar toch grooter dan te Middelburg, waar ze slechts uit enkele huisgezinnen bestond. Men kon dan ook, toen men ds. Holster beriep, hem geen tractement beloven, maar zoo werd hem geschreven „hy moest het maar met God wagen." Doch «Is. Holster bedankte. Intusschen zat men toch niet stil. Verschil lende Kruis-Dominees kwamen óf in de week, óf een enkele maal 's Zondags in 't pakhuis preeken. Behalve G. v. d. Oever, herinner ik me nog de namen van de VriesWedemeijer en Passchier. In den winter van '57'58 preekte op een Zondag ds. H. v. d Oevervan Oud-Vosmeer. Tengevolge van ingevallen vorst, kon deze 's Maandags niet vertrekken. Hy preekte toen in die week nog twee of drie avonden en bezocht enkele huisgezinnen. Weldra werd deze beroe pen. Maar tot groote teleurstelling der ge meente bedankte hy. Een tweede beroep volgde, doch ook nu bedankte hy weer. In dien tyd kwam zyn vader, C. v. d. Oever, te Middelburg preeken. Men sprak met hun over de teleurstelling, ondervonden, door dat bedanken. Doch de oude heer antwoordde: „Samuël werd driemaal geroepen. En als nu ook een derde beroep op myn zoon wordt uitgebracht, zal hy dat zeker aannemen." Daarop volgde toen een derde beroep, en dit werd ook door hem aangenomen, en gelyk we boven schreven 24 Oct. '58 werd hy door zyn vader beves tigd, en werd deze datum als stichtingsdatum der gemeente beschouwd. 't Waren slechts enkelen, die als leden' by de gemeente behoordenmaar er waren vele zoogenaamde bijloopersDeze voegden zich echter na de komst van van den Oever spoedig ook by de gemeente. Byna geen Zondag ging er voorby ot er werd bekend gemaakt dat één of meer zich by de gemeente wenschten aan te sluiten. Dat ging zoo ruim een jaar, doch toen hield dit op. 't Ging op den duur met ds. v. d. Oever niet. Hy was te heerschzuchtig. Doch ook de personen, die by de gemeente gekomen waren, hadden voor 't meerendeel niet het min9t kerkelyk begrip. Dientengevolge gingen velen weer terug en onttrokken zich aan de gemeente. Het Kerkgebouw dat in '59 vergroot was, was in '60 al „te groot." In 't laatst van '60 kreeg ds. v. d. Oever een beroep naar Embden in Oost-Friesland. Dit beroep nam hy aan, doch daarna wilde hy er ook weer voor bedanken. Er werd nu door enkele zyner vrienden - doch hy had er slechts weinig meer, een beweging op touw gezet om te bewerken dat hy beide gemeenteD, Middelburg en Embden, dienen zou. Dit zou dan zoo geschieden, dat hy om beurt drie maanden te Middelburg en drie maanden te Embden zou preeken. Sommigen waren dwaas genoeg op de daartoe circuleerende lyst, die door ds. v. d. Oever zelf was opgemaakt, te teekenen. Doch gelukkig verzette een kleine meerderheid zich daar tegen. Eu alzoo is het geschied dat ds. v. d. Oever op Zondag 25 Augustus 1861 afscheid preekte. Zoo lang mogelijk had hy dit uitgesteld. In dien tusschentyd had men ook weer niet stil gezeten, maar was ds. Keulemans van Zwartsluis beroepen. Deze bedankte echter omdat hy daar nog maar enkele maanden was geweest. Maar toen een tweede beroep op hem werd uitgebracht, nam hy dat aan. Slechts twee weken was de gemeente vacant geweest, want reeds op Zondag op 15 Sept. '61 werd door ds. C. v. d. Oever ds. Keulemans bevestigd met den tekst Openb. 3 8b, terwijl ds. Keulemans intree preekte met den tekst 2 Cor. 5: 19-20. De gemeente, die in den laatsten tyd van v. d. Oevers verblijf te Middelburg hard achteruit gegaan was, kwam er nu weer bovenop. Ook nu weer kwamen er gedurig nieuwe leden by. Opmerkelijk is echter, dat vele familiën ook uit dien tyd zich weer teruggetrokken hebben en geheel onkerkelijk ryk zyn geworden. Wy herinneren ons nog goed dien 24e Oct. '58, en ook nog de menschen uit dien tyd. Doch voor zoover wy kunnen nagaan zyn er thans geen tien meer van overgebleven die nog tot de Geref. Kerk behooren. Een groot deel dit spreekt vanzelf is overleden. Anderen hebben metterwoon Mid delburg verlaten. Maar verreweg het grootste deel der familiën uit dien tyd ia afgeweken. Ds. Keulemans heeft niettegenstaande dit alles met rijken zegen te Middelburg gearbeid van Sept. '61 tot Nov. '89. Van Sept. '61 tot het jaar '64 of '65 als predikant by de Geref. Gemeente onder 't Kruis. Toen echter scheidde hy zich met de gemeente van ds. v. d. Oevers en de Kruisge meente af, en voegde hy zich by de Geref. Kerk in Nederland. Dit duurde tot 1869, toen die Geref. Kerk zich vereenigde met de Afgescb. Geref. Gemeenten. In de zeventiger jaren werd een poging gewaagd om te komen tot ineensmelting met de vroegere Afgescheidenen, of, om in de volkstaal van dien tyd te spreken tusschen „de St. Pieterstraat en den Langedelft." Doch deze poging, waaraan ondergeteekende een werkzaam aandeel had, mislukte. Tengevolge van de actie van '86 kwam er te Middelburg nog een derde Geref. Kerk by. Men kreeg tengevolge daarvan in '92 te Mid delburg de Kerken A. B. en C. Thans is reeds ruim anderhalf jaar de Geref. te Middelburg één en ongedeeld. Mijnheer de Redacteur! Verleen my s. v. p. als Oud-Middelburger, gastvrijheid en plaats deze herinnering in 't No van de Zeeuwsche Kerkbode van 25 Oct. By voorbaat myn dank. Stemme deze herinnering de Geref. Kerk te Middelburg tot ootmoedigeu dank, en verleen de Koning der Kerk daar Zyn ryke gaven en milde zegen, Uw. Br. in Chr. P. Koster. Valthermond, Oct. 1918. De leer der wet en der genade verklaard door Johannes Bunyan, Leeraar te Bedford. In 't Nederlandsch vertaald door Jan Roef. Uitgave van Buurman en dé Kler te Leiden. Algemeen is bekend, dat BuDyan de schrij ver van „dat Christens reis naar de eeuwig heid is, maar velen weten niet, dat hy ook nog andere werken geschreven heeft. Misschien hebben ze ook nog gehoord van „Christinne- reis en van den heiligen oorlog, maar gelezen hebben zy deze boeken niet. Het eerstgenoemde boek is dan ook zoo voortreffelijk van vorm en inhoud, dat het on willekeurig de andere eenigermate in de scha duw stelt. Wie het in handen kreeg en begon te lezen, las voort tot het einde toe, ook al begreep hy niet alles, want het boeide ham van 't begin tot het einde. Toch zou het jammer zyn, dat het werk, 't welk thans opnieuw uitgegeven werd, onge lezen bleef. We hebben het onder onze oogen gehad en nagegaan en we moeten zeggen, dat BuDyan een zeldzaam inzicht in „Wet en Ge nade" heeft gehad en er een duidelijke ver klaring van aflegt. Voor allen, die helderheid begeeren en naar zekerheid staan, is het een goed werk, want het legt het fundament bloot, waarop we ge rust bouwen kunnen. Juist dooi dien het ons laat zien, dat we van de wet niets te wachten hebbeD, noopt het ons het oog te wenden naar die ryke en overvloedige genade, welke in Christus Jezus gegeven werd. By het vele goede, dat we nog hebben en dagelyks genieten ontbreekt het velen aan helder geloofsbewust zijn, dat ons roemen doet in het heil des Hee ren. Menige ziel geljjkt aan een mistig land schap, waarin het licht der zon niet doorge drongen is en waaraan het toe te schrijven is, dat de dingen des Geestes niet enderscheiden worden. Men leeft by aandoeningen, gewaar wordingen en ontroeringen zonder by machte te zyn om ze op de juiste wjjze te waardeeran. Een werk als dat van BuDyan I an onderden zegen des Heeren dienstbaar zyn om ons van alle halfslachtigheid te genezen. Men houde by de lezing er rekening mede, dat de schrijver niet genoegzaam uit laat ko men de wyze, waarop God het verbond der genade in de historie heeft geopenbaard. Dit is een leemte, welke tot voorzichtigheid maant. Bouua. Oude Paden. Weekblad voor de ver breiding der Gereformeerde beginse len ten dienste van Kerk en Volk. Ouder Redactie van Ds. J. J. Knap te GroniDgen. No 158, 159. Dit goed geredigeerde weekblad ving met October zyn vierden jaargang aan. Het geeft elke week eene meditatie en een artikelenreeks over Teekenen der Toekomst, van ds. Knap. Belangrijke zaken uit het leven van Kerk en School, soms ook van de politiek worden erin besproken, meestal zelfs principieel toegelicht. De kerkelijke berichten geven 't nieuws zoo wei van de Herv. Kerk als uit de Geref. Kerker?. Boekenrecensies worden ook door Ds. Knap geschreven, terwyl een feuilleton van Idsardi, die reeds het vorige jaar begonnen werd, nog altoos wordt voortgezet, 't Is weer een ver haal uit het Friesche volksleven, onder den titel„Jonker van Stenenburgh". Dit week blad gaat uit van onze beginselen en beweegt zich in de goede richting, geeft welverzorgde artikelen en sticht zyn lezers en lezeressen metterdaad. De abonnementsprijs is ook al ten gevolge van de papierduurte verhoogd op vier gulden per jaar. Kebkhof.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3