Offieiëel® Berichten. Verantwoording van Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. moest worden uitgesteld, heeft zich nog een tiental adspiranten aangegeven. Verwacht mag dus worden, dat dit jaar een vermeerdering van het getal theologische studenten met minstens 30 zal brengen, een cijfer, dat in langen tijd niet werd bereikt. Houdt deze toename eenige jaren aan, dan is de verwach ting niet ongegrond, dat het te kort aan die naren des Woords gaandeweg^slinken zal. Gemiddeld zijn thans jaarlijks 25 candidaten noodig, om de door overlijden, emeritaat enz. open komende plaatsen aan te vullen. Aan gezien in da laatste jaren het getal van hen die zich voor het praeparatoir examen aan boden, ver beneden dit cijfer bleef, zal het echter, ook al zouden in den eersten tijd ge regeld 30 nieuwe studenten bij het openen van den cursus worden geboekt, nog geruimen tjjd duren, eer we het tekort geheel te boven zijn gekomen. (N. Holl. K.) Veere. Zondag 6 October werd onder leiding van ds. Toebes, tot Herder en Leeraar beroepen de WelEerw. Heer ds. K. Veen van Meliskerke. Neige de KoniDg der Kerk het hart van dezen dienaar, om deze roeping op te volgen. Namens den kerkeraad, A. Volkers Azn. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Oostka- pelle roept de kerken in de classis Middelburg op ter vergadering te houden op 13 November. Punten voor de agenda worden ingewacht bij den Scriba. Namens de oproepende kerk, H. Willemse, Praeses. J. de Voogd Wzn., Scriba. Oostkapelle. Zondag 20 October a s. hoopt onze beroepen leeraar, de WelEerw. Heer Candidaat dr. D. H. Th. Vollenhoven na in z\jn ambt en dienstwerk des voormiddags te zijn bevestigd door den WelEerw. Heerds.de Jager, des namiddags zijn intree te doen. Zusterkerken, die door afgevaardigden zich wenschen te vertegenwoordigen, worden uit- genoodigd hiervan kennis te willen geven vóór of op 17 October a.s. Namens den Kerkeraad, J. de Voogd Wzn., Scriba. Baarland. Na een vacature van bijna ander half jaar werd Zondag j.l. de gemeente groote- lijks verblijd, door dat in de morgengodsdienst oefening de WelEerw. heer ds. R. Brouwer overgekomen van Haamstede, door bevestiging tot zijn dienstwerk werd ingeleid door zijn broeder, den WelEerw. heer ds. H. Brouwer van Westerbork, naar aanleiding van Jes 62 6, 7. Waarna de nieuwe herder en leeraar zich in de namiddaggodsdienstoefening door intrede met een predikatie over Ef. 4:11, 12 aan de gemeente verbond. Na het einde der predikatie richtte hij achtereenvolgens het woord tot kerkeraad, ge- meonte, het hoofd en den onderwijzer der chr. school, zijn toekomstige catechisanten, en tot den consulent. Daarna werd namens kerkeraad en gemeente door ouderling D. Meulenberg in welgekozen woorden de nieuwe leeraar toegesproken, die hem door de gemeente de bekende zegenbede uit Ps. 134 liet toezingen. Ten laatste werd hij door zijn ambtgenoot, den WelEerw. heer ds. A. Scheele van Kapelle als consulent der kerk, en vertegenwoordigende de classis Goss op zeer waardige wijze toe gesproken, die hem liet toezingen Ps 20 1. De bevestiging en intrede werd door velen bijgewoond. Namens den kerkeraad, H. Schout, scriba. Middernacht-Zending. Met hartelijken dank ontvangen f2,— een gedeelte van de collecte voor Inwendige Zending, gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle. J. D. WlELENGA. GevoXiden in de collecte a. f 2 50 voor kerk en armen, uit dankbaarheid, b. f 2 50 voor de Unie-collecte; c. fl,voor alsvoren. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Vlissingen. Met dank maken wij meldiDg van de opbrengst van het orgelfonds pro September zijnde f5.73. Namens den kerkeraad, G. J. Fuos, scriba. Diaconaal Hulpbetoon. Met vriendelijken dank onvangen van Mei. J. f 1 E. van RooPoelman, Penningms. De Unie-Collecte te Middelburg. Met dank aan den Heere en aan do gevers, kunnen we meedeelen, dat de Unie-Collecte te Middelburg heeft opgebracht f 304,98, onder welk bedrag begrepen zijn de f 10,aan koster Adriaanse ter hand gesteld en de giften uit de Collecte in de kerk ontvangen. Het Locaal-Comité van de Unie is dankbaar, maar niet voldaan over deze collecte. Dank- buar, als het ziet naar vroeger jaren, maar niet voldaan, als het ziet de opbrengst van die col lecte in andere plaatsen. Konden we in „De Standaard" niet lezen van plaatsen, waar de collecte sinds het vorige jaar met 50 pCt. ver meerderde Maar niet geklaagd. We wilden nog meedeelen, dat door omstan digheden ééii wijk van de stad niet is bezocht. Misschien willen de broeders en zusters in die wijk, voor zoover ze bun Uniegift nog niet hebben afgedragen, deze wel a s. Zondag in het zakje in een der kerken doen. Hetzelfde verzoeken we aan hèu, die wèl bezocht, maar niet thuis getroffen zijn. Namens het Locaal-Comité, A. Blijdorp, Corresp. ZENDING. In dank ontvangen vijftig cent aan opge spaarde halve centen van de kinderen van C. de Voogd van Vrouwepolder. Ds. Bouma. Dr. A. Troklstba. Hoofdtrekkeu van de Geschiedenis der Christelijke Kerk. G. J. A. Runs, 1918. Doel van den schrijver is, gelijk uit een voorafgaand bericht blijkt, dat van zijn band een serie van handleidingen verschijnen zal voor het godsdienstonderwijs van verschillende Christelijke inrichtingen. Reeds gaf hij uit „Hoofdpunten der Christelijke Dogmatiek" en zijn voornemen is straks nog andere korte handleidingen te laten volgen. De wijze van behandeling in deze Kerkge schiedenis is van dien aard, dat er getracht wordt verband te brengen tusschen de feiten. Aan het einde van elk tijdvak geeft dr. Troelstra de voornaamste jaartallen op. Aan het einde staat een register van namen, dat 't naslaan vergemakkelijkt. Toch zal men door 't gebruik van dit boekje alleen niet tot een helder inzicht komen. Daar om blijft noodig het naslaan van uitvoeriger boekwerken, 't Is een compendium. De kort heid bevordert niet altoos de juistheid. Op blz. 118 blijkt ook, welke beschouwing de schrijver heeft over de Doleantie. In Hervormde kringen zal men misschien aan deze handleiding den voorkeur geven boven de bekende boekjes van ds. Landwehr; in Gereformeerde kringen juist omgeke-rd. Den schrijver komt in elk geval de eere toe, dat hij in 125 bladzijden heel wat heeft weten saam te vatten. Gebruik van dit handboekje zal aan de kennis der kerkgeschiedenis in elk geval bevorderlijk zijn. Kerkhof. J. Yeltman, Verschoppelingen. Een oorspronkelijk verhaal dat aanvangt ongeveer 1870. Kampen. J. H. Kok. 1918. Prijs f2.40, geb. f3.—. Van dezen schrijver verschijnen in de laatste jaren verscheidene boeken, waarin hij uit zijn rijken schat van levenservaring temidden van het Vlaamsche volk opgedaan, smakelijk weet te vertellen. Veltman teekent typen, karakters, gezinnen, volksleven en brengt ons in heel andere kringen binnen, als waarin wij zelf leven. Dat geeft aan zijn boeken een frisscben kleur. Bovendien laat hij zien de kracht van het geloof in het Evangelie van Christus, waardoor dit soort lectuur behoort tot wat in ieder christelijk gezien met genot gelezen wordt. Aantrekkelijk is vooral het naieve geloofsleven onder het volk, gelijk Yeltman het in dit boek ons schetst. Indien ge geen te hooge eischen stelt, zal „Verschoppelingen" u een aangename ontspanningslectuur bieden, waardoor hoofd en hart worden gevoed en de kennis van het rijke menschenleven vermeerderd. Of alle toe standen precies zoo geweest zjjn in die jaren, kunnen we niet beoordeelen. Ieder lezer (es) zal met den armen Paul in dit boeiend ver haal van harte meeleven. Een goed boek voor de a.s. winteravonden. A. H. Nieboer. Ter Herdenking van de Nationale Synode vau Dord recht 1618 —'19 by haar aan staand derde eeuwgetijde. Rot terdam Drukkerij Libertas, 1918. Prijs f 0.90. Ds. N. van Krabbendijke, die op onze ZeeuwschePredikantenconferentieeen belangrijk referaat leverde over de Herdenking der Dordtscbe Synode, heeft deze studievruebt het licht doen zien in brochurevorm, met vele aanteekeningen aan den voet der bladzijden en enkele illustraties op kunstdrukpapier voorzien. Daar zelfs onder ons velen te weinig op de hoogte zijn van de beteekenis der vermaarde Dordtsche Synode, komt zulk een brochure in onze dagen zeer van pas. Op frissche en sma kelijke wijze leidt de Schrijver ons in in de worstelingdie aan de groote Synode voorafging op kerkelijk en politiek gebied voorts laat hij de voornaamste handelingen dier Synode zoo levendig mogeljjk aan de aandacht zyner lezers voorbijgaan, terwijl bij tenslotte de beleekenis dier Synode uiteenzet voor verleden, heden en toekomst Het was ons aangenaam het ter Conferentie gehoorde nog eens te kunnen herlezen. Wij kunnen zoowel aan gewone leden der gemeente als aan bestudeerden de lezing aanraden. Ds. N. heeft met dit boekske uit te geven een goed werk gedaan. De meeste gemeenteleden zijn niet bjj machte grootere werken aan te schaffen of door te lezen (zooals bjjv. het mooie boek van wijlen dr. Wagenaar) doch die vinden in dit kleine gedenkschrift genoeg om op de hoogte te komen, en dat kau meewerken om ook in de volgende maand 's Heeren daden dankbaar te gedenken, die Hij verrichtte aan de Gerf. Kerken in ons land. De uitgave is op voortreffelijke wijze verzorg J. De Macedoniër. Afl. 10. October 1918. In dit nummer wordt door ds. Dijkstra on der den titel „Twee Dooden" een tweetal ar tikelen overgenomen ter nagedachtenis aan ontslapen Zendingsarbeiders, n.l. dr. Ludwig Nommensen en Johannes Kruijt. De historie van Soemba wordt door den Miss. predikant Wielenga van Psjeti voortge zet. De beelden uit Dijkstra's Camera houden ons op de hoogte van de voornaamste feiten en geschriften op Zendingsgebied, en van al wat hen, die met de Zending meeleven, be langrijk kan voorkomen. De vraag: „Vrouw en kiesrecht ook in de Kerk Ontkennend beantwoord tegenover ds. C. Lindeboom door K. J. Kai'Tbijn, pred. bij de Geref. Kerk te Giesendam. Kampen J. H. Kok 1918. De argumenten door ds. L. aangevoerd voor het kiesrecht der zusters in de gemeente, worden in een kalm betoog één voor één gewikt en bestreden. Wie zich een eigen oordeel over deze zaak wil vormen, leere ook de brochure vau ds. Kapteijn. Schild en pyi. Afl. 5. Ds. B. Wielenga, Genezing op het Gebed. Uitgave van J. H. Kok, te Kampen. Eerst wordt in 't kort besproken de zoogen. gebedsgenezing der Christian Science, en daarna in den breede die der volgelingen van ds. Hazen berg, en aangetoond wordt dat deze geestelijke stroomiDg in de Schrift geen vasten grond vindt. De schrijver bespreekt ook de verschijnselen en tracht die van ons standpunt te verklaren. Ook deze „strooming" beeft iets te zeggen tot de kerk van Christus. J. J. Knap, Een machteloos Christen dom. Predikatie, gehouden bij den ingang van het vijfde oorlogsjaar. Kampen, J. H. Kok, 1918. Prijs 20 cent. De tekst is Matth. 1719 „Toen kwamen de discipelen tot Jezus alleen, en zeidenWaarom hebben wij hem niet kunnen uitwerpen Een vraag, uitgelokt door de ervaring van de onmacht der apostelen en door de betooning van Christus' machtwelke vraag door Jezus beantwoord wordt door beu op hun ongeloof te wijzen en door te verklaren, dat dit soort geesten slechts door bidden en vasten uitgeworpen kan worden. Met ernst wordt deze gedachte toege past op de onmacht van het tegenwoordige Christendom, 't Is een tijdwoord, dat in alle kringen verdient gelezen te worden. Welk vasten nu naar den eisch van het Evan gelie bij de geloovigen gevonden moet worden, zegt deze prediker in deze predicatie niet. De BQbelsclie Geschiedenis, in vertelling door W. G. t. d. Hulst, in teekening door Isings. Uitgave van H. J. Spruijt te Rijswijk, 1918. Eerste aflevering. Deze uitgave mag met sympathie worden begroet. De heer van der Hulst, hoofd eener Christ. School te Utrecht, bekend door zijn boeiende kinderverhalen (als „Ouwe Bram"), verhaalt hier op de hem eigene smakelijke en degelijke wijze de Bfjbelsche Geschiedenis. De teekeningen van Isings zijn ook het beste, wat op dit gebied tegenwoordig geleverd wordt. De uitgave i3 prachtig mooi verzorgd. De eerste duizend inteekenaars ontvangen den stempel- band cadeau. Het is dus geraden, zoo spoedig mogelijk op dit werk in te teekenen. Het ver schijnt in 10 maandeljjksehe afleveringen van 80 cent. Wat we er van lazen, beviel ons uit nemend. Dit boek wordt de evenknie van Ulfers- boek in verhaaltrant, maar het overtreft Ulfers boek door het sierlijke plaatswerk. Voor onze gezinnen is het een aanbevelens waardige gids. Men kan er uit leeren, hoe de Geschiedenissen uit de H. Schrift frisch kunnen verteld worden. Als de heer Sprujjt iets op de markt brengt, is het altoos degelijk en mooi. We twijfelen er niet aan, of deze uitgave zal slagen. School besturen moeten bijvoorbeeld een exemplaar aanschaffen voor de Schoolbibliotheek, opdat beiden, onderwijzers en kinderen, er gebruik van kunnen maken. Timotliiih. Geillustreerd Weekblad. Redactie: J. N. Voorhoeve, den Haag, UitgeverLa Riviere en Voorhoeve. Zwolle. Van dit welbekende tijdschrift begint met 1 October de nieuwe (24ste) jaargang. Een prospectus werd ons toegezonden, waaruit blijkt dat de Redactie zich beijverde als steeds weer goede lectuur te leveren. De inhoud is altoos veelzijdig. We kennen op christelijk gebied geen weekblad, dat zoo vormend werkt. Het past in ieder ontwikkeld christelijk gezin, vooral wanneer de kinderen meer dan lager onderwijs genieten. In den nieuwen jaargang zal een mooi, fjjngevoeld vervolgverhaal komen, dat in Zwitserland speelt„Als de Zonne komt Geljjk we telkens bij het verschijnen der maand- aflevering op den voortreffel ijken inhoud van dit tijdschrift de aandacht vestigen, bevelen we thans aan het nemen van een abonnement. De prijs bedraagt per halfjaar f 3. H. Streefkerk. Een dappere Jongen Utrecht G. J. A. Runs. 'n Mooi boek, waarvan de jongens zullen smullen. Die Max, de dappere jongen, is een prachtfiguur. Het verhaal is vol levendige tafe- reelen, die boeien van 't begin tot 't eind. Een echt jongensboek, waarin wel tal van kwa jongenstreken worden bedreven, maar toch een goede moraal zegeviert. De zonde wordt als zonde gebrandmerkt. De vreeze des Heeren is de gouden draad door 't verhaal heen. En duidelijk wordt voor jongens gemaakt, hce de valscke schaamte over bedreven kwaad, een speciale jongenszonde, moet worden overwonnen. Degelijke jongensboeken hebben we niet veel in onze christelijke lectuur. Zoo'n boek kunt ge gerust iederen jongen in handen geven. Hij zal er wat goeds uit meedragen. Wat het kost, weet ik niet, maar dat weet ik wel, dat al moet er een paar gulden voor besteed, dat geld beter uitgegeven is aan zoo'n boek dan aan heel wat jeugdlectuur die tegenwoordig gelezen wordt. 't Is royaal uitgegeven en met aardige plaatjes versierd. Zouden onze jongens ook niet een teekening van dat fort met den brug er graag in gezien hebben Kerkhof, Meisjesleven. Christelijk Tijdschrift voor onze vrouwelijke jeugd. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn, te Baarn. Frisch gelijk de meisjes voor wie het bestemd is, is al, wat hier ten beste gegeven wordt. Het is reeds de zevende aflevering en beant woordt aan de opgewekte verwachting. Het plaatje is ook sierlijk. Christelijk Vrouwenleven. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. te Baarn. Veel en graag gelezen wordt dit Tijdschrift. Vreemd is dit niet, want de inhoud is steeds goed. In nummer 10 is „Kroniek" zeldzaam goed geschreven en het artikel „In de natuur" pakt door zijn juiste teekening, „Vragen van den Dag" mag er ook zjjn. Het tiende nummer van den tweeden jaar gang doet ons zeggen, dat het Tijdschrift nog vooruit gaat. „Hon Zee'. Christelijk Tijdschrift voor onze mannelijke jeugd. Verschijnt den 15en van iedere maand in afis- veringen van 28 bladzijden, kwarto- formaat in omslag. Omslagteekening, in kleuren, van O. Jetsks. Abonnementsprijs f 1,95 per halfjaar, vermeerderd met een oorlogstoeslag van 50 cents. Vaste medewerkers: G. G. van As, ds. H. Dijkstra, W. G. van de Hulst, ds. J. J. Knap, C. A. Keuniug, P. Keuning, J. Lens, Willem de Merode, Jan Buttinge Jr., I. van SchelveD, Joh. de Vries e.a. Uitgave Uitgeversmaatschappij E J. Bosch Jbzn. te Baarn. Weer een nieuw Tijdschrift. De namen van de vaste medewerkers en de Uitgever zeggen ons, dut het voortreffelijk zal zijn. Bouma. RING MIDDELBURG VAN J. V. OP GEB. GRONDSLAG. De eerste vergadering van deze campagne zal gehouden worden D. V. 17 October 7l/s uur in het Mil. Tehuis te Middelburg. Onderwerp Het verband tusschen K. V. en J. V. door dhr. J. de Bruijne, leider K. V. te Vlissingen. Behalve de leden der aangesloten vereeni- gingen zijn ook hartelijk welkom allen, die belang stellen in den arbeid van K. V. en J. V., in 't bijzonder de knapenleiders. Laten we allen zorgen voor een volle zaal. Namens het bestuur, J. de Kliek, Secr. BONDSRING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN van Jong. Vereen, op Ger. Grondslag. D. V. Openbare ringvergadering op Donderdag 17 October n.m. 7 uur in de Geref. Kerk te Gapinge. Agenda 1. De Hervorming III. (Afd. Schets) door de Vereen, te Veere, 2. De Jong. Vereen, en de Catechesatie, door deVereen. te Oostkapelle. Bondsvrienden ep veel bezoek wordt er gere kend. Namens het bestuur, W. de Buck Iz., Ringsecr. BONDSRING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN VAN J. V. OP G. G. Werkplan 1918-1919. lste Vergadering D. V. te houden Donder dag 17 Oct. n. m. 7 uur in de Ger. kerk te GapiDge. 1. De Hervorming III (afd. schets) door Veere. 2. De J. V. en de catechesatie door Oostkapelle. 2de vergadering November, in de Ger. kerk te Sint Laurens. 1. De Hervorming IV (afd. schets) door Vrouwepolder. 2. Onze Bondsor- gauisatie door Sint Laurens. 31e vergadering December, in de Ger. kerk te Veere. 1. Wij blijven Gereformeerd, door Grijpskerke.. 2. Typen op de J. V. door Se- rooskerke. 4e Vergadering (jaarvergadering) Jan. '19 in de Ger. kerk te Grijpskerke. 1. Propagan- darede spreker 2. Jaarverslagen Seeretaris en Penningm. 5de vergadering Febr. '19 in de Ger. kerk te Domburg of Serooskerke. 1. De JoDg. Vereen, noodzakelijk voor den Jongeling door Gapinge, 2. De bek. der Vad. Gesch. (naar aanleiding ringrapporten) door Serooskerke. Namens het Bestuur, W. de Buck Iz., Ringsecr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3