Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. Zondagsrust,. Spreekt de blijdschap der classe uit over 't bedanken van ds. de Walle voor een beroep en wenscht Oostburg een goed resultaat met 't door haar uitgebrachte beroep. Art. 2. Credentialen nagezien. Alle kerken wettig vertegenwoordigd. Neuzen heeft een instructie. Art. 3. De stukken van den examinandus cand. Goris ber. pred. te Schoondijke, in orde bevonden. Art. 4. Moderamen ds. Groeneveld, praeses ds. v. d. Wal, scribads. Thielen, assessor. Art. 5. Notulen gelezen en goedgekeurd. Art. 6. Ingekomen stukkenActa Part. Syn. v. Zeeland 1918. Art. 7. Rapport grenskwestie A. en Z. De classe zal 't schrijven van br. de K. be antwoorden. Art. 8. Regeling voor 't examen wordt ge troffen. Art. 9. Ds. de Walle deelt mede, dat over 't boekjaar Juni '18Juni '19, twee collecten ad art. 19 D.K. dienen gehouden te worden. Art. 10. Een voorstel van de kerk van N. dat de classe jaarlijks een bedrag van f 50, beschikbaar stelle voor den aankoop van tijd schriften en brochures onder nadere regeling der classe, wordt aangenomen. Art. 11. Ds. de Walle vraagt inlichting over vacaturebeurten. De kerk van S. dankt te dezen de classe voor de hulp. Art. 12. Rondvraag Art. 41 D.K. Oostburg deelt mede, dat door haar beroepen is ds. Bolman van Oostwoldeen doet navraag over een gehouden collecte. Art. 13. Kerkvisitatie wordt verdaagd tot voorjaar '19. Art. 14. Benoeming Deputaten. Corresp. ds. Groeneveld, Quaestor ds. Groe neveld. Kerkvisitatie ds. Groeneveld en ds. de Walle Sec. ds. v. d. Wal en ds. Thielen. Art. 13. D. K. ds. Thielen, Sec. ds. de Walle. Examen ds. de Walle en ds. v. d. Wal. Approbatie Axel en Zaamslag, Sec. Neuzen. Zending: ds. Groeneveld, Sec. ds. Goris. Rijn. Pr. Ev. N.-Br. en L ds. Thielen. Collecten: ds. v. d. Wal en br. M. Riemens. Hulpbeh. kerken br. I. Catsman. Art. 19 D. K.ds. de Walle, Sec. ds. Thi«lan. Yacaturebeurtends. de Walle en br. J. Kosten. Kas Hulpbeh. Idiotenbr. J. RooseSec J. Haak. Art. 15. Examen van cand. Goris. Art. 16. Pauze. Art. 17. Heropening der verg. Ps. 25 2. Art. 18. Voortzetting examen. Na beëindi ging wordt cand. Goris met alg. stemmen toe gelaten tot den D. des Woords en der Sacra menten. Art. 19. Roepende kerk Schoondijke. Datum 3e Donderdag in Januari. PlaatsNeuzen. Art. 20. Rondvraag. Axel doet een drietal vragen, die bevredigend worden beantwoord. Schoondijke vraagt en verkrijgt advies in een tuchtzaak. Art. 21. Kasboek art. 13 D. K. nagezien en in orde bevonden. Art. 22. Lezing en vaststelling kort verslag. Art. 23. Sluiting. Ds. A. Thielen, h.t. assessor. CLASSIS ZIERIKZEE. Mogen we B.B. afgevaardigden naar deze classis op Woensdag 18 Sept. vriendelijk ver zoeken brood- en vetkaart mee te brengen De correspondent, D. Mulder. VLISSINGEN. De catechisaties zuilen aanvangen op Woens dag 18 Septemberen wel op de volgende uren 's namiddag 23 uur voor meisjes beneden 16 jaar. 34 voor meisjes boven 16 jaar. 's avonds 78 voor meisjes boven 16 jaar, die 's middags niet kunnen komtm. 89 voor jongens beneden 16 jaar. 9—10 voor jongens boven 16 j aar. G. F. Kerkhof, Consulent. Hulpdienst Serooskerke gedarende October. 6 Oct. ds. Toebes. 13 Netelenbos. 20 v. d. Ende. 27 Wolf. Namens de Classis Middelburg, K. Veen. Meliskerke, 11 Sept. 1918. KORTE NOTULEN van de buitenge wone vergadering der Classis Middel burg op 11 Sept. 1918, des voormiddags ten 10 ure, ter examinatie van den beroepen leeraar van Oostkapelle, cand. D. H. Th. Vollenhoven. Namens de roepende Kerk van Middelburg wordt de vergadering door Ds. Bouma geopend met zingen van ps. 105 3, gelezen wordt Psalm 97. Daarna gebed. De Credentiebrieven worden nagezien door Ds. Runia en Oud. Baaijens en daaruit blijkt dat alle Kerken wettig vertegenwoordigd zijn Voor Ds. Toebes is zijn secundus aanwezig. Het Moderamen wordt aldus geconstitueerd Ds. Wielenga, praeses, Ds. Wolf, assessor, Ds. Veen le en Ds. Kerkhof 2e scriba. Koudekerke wordt gelukgewenscht, dat de beroeping door Ds. Heü is aangenomen. De putaten der Provincie worden welkom geheeten. De stukken van den heer Vollenhoven wor den in orde bevonden. De tijd voor het examineeren elk vak wordt vastgesteld. Een predikatie over Matth 11 16 17 wordt gehouden. De verschillende examinatoren ondervroegen hem in de verschillende vakken. Gehoord het advies der Deputaten, wordt met algemeene stemmen aangenomen den heer Vollenhoven toe te laten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. Namens de Classis G. F. Kerkhof, 2e scriba. VERGADERING der Classis Klundert te Breda op 4 Sept. 1918. lo. Ds. H. N. Basoski opent als Praeses de vergadering, na psalmgezang en het lezen van Efese 4 116, met het gebed. 2o. Alle kerken zijn wettig vertegenwoor digd Drie secundi waren ter vervanging aan wezig. 3o. In het moderamen neemt op voorstel van den praeses zitting als scriba: ds. H Hummelen inplaats van ds. Nomes, die bericht van verhindering inzond. 4o. De notulen der Februari- en Mei-clas- ses worden gelezen, vastgesteld en geteekend. 5o. Een kerk, ter vorige vergadering afwezig, geeft daarover rekenschap n.l. het missen van de reisgelegenheid. 6o. De kerk van D. deelt mede, voor dit jaar met de regeling voor H. K. K. te zullen medewerken. 7o. De praeses wenscht ds. Koopmans geluk met het beroep naar V. en hem en zijne kerk met het bedanken voor dit beroep. 8o. Hulp door predikdienst wordt op aan vrage toegezegd n.l. aan Willemstad 3 en Drimmelen 2 Zondagen, terwijl voor Roosen daal een Zondag wordt beschikbaar gesteld. 9o. Ingekomen stukken, a. Van de Dep. der Gen. Syn. voor de pred. tractementen, wordt gegeven in handen van den correspondent ad hoe, ds. Basoski. b. van de Part. Syn. over archiefverzorging, wordt mede den kerken overgegeven. c. met bijzonderen aandrang wordt de twee collecten door de P. S. gevraagd voor art. 19 te houden aan de prudentie der kerken aan bevolen. d. Evenzoo worden de 3e collecte voorden Evang.-arbeid wegen het groot tekort (1249.—) en c. de gewenschte verbooging van de coll. voor H. K. K. in de Prov. aan de kerken voorgelegd. lOo. Verschillende rapporten worden uit gebracht en daaruit naar voren gebracht dat voor 1 October de nieuwe aanvragen van Hulpbeh. K. K. moeten ingediend bij Br. L. Punt dat in de Mei-classe voor het rapp. der Dep. voor H. K. K. zal geschieden dat naar aanleiding van de kerkenvisitatie, de nadruk gelegd wordt op het Avondinaals- gebruik door alle kerkeraadsleden. llo. Alle rapporten der kerken over Zend.- en Evang.-arbeid zijn nog niet ingekomen. De achtergeblevene kunnen nog bij den scriba ds. Hummelen worden ingezonden. 12o. De Zending en Evangelisatiedag is vrfj wel geslaagd het saldo bedroeg f 30. De Dep. voor deze zaak worden gecontinueerd en van de gegeven wenken nota genomen voor een e. k. Zend. en Ev. dag. 13o. De onderscheiden deputaatschappen worden gecontinueerdvoor Approp of Los making tot de e. k. verg. aangewezen de K. K. Klundert en Zevenbergenen tot secundus- deput. naar art. 19 K. O. wordt gekozen ds AL. Rujjs. 14o. Een tweetal vragen bij de Rondvraag naar art. 41 K. O. worden ter bespreking in de respectieve kerken opgedragen aan de vi- sitatores. 15o. Aan eene kerk wordt tot aan de e. v. Classis voor het optreden van 2 oefenaars vrij heid gegeven. 16o. De e. k. vergadering zal D. V. in begin November worden saamgeroepen te Breda door Willemstad. De datum in overleg met den corresp. nader te bepalen. 17o. Nadat de assessor in gebed is voor gegaan, sluit de praeses deze vergadering. Namens de Classis, L. G. Goris, h. t. assessor. Vacatanrbeurten in de Cl. Klundert: Willemstad Drimmelen Roosendaal Sept. ds. Ru ijs. Sept. ds. Sikkel, ds Koopmans. Oct. ds. Basoski. Oct. ds. Goris. Nov. ds. Nomes. Loodsboot 14 -Arnemuiden 16 Met dank bericht ik dat mij dezer dagen als opgehaald door de Jonge Garde-leden te Middelburg, voor de nagelaten betrekkingen van twee omgekomen huisvaders, leden der beman ning van Loodsboot 14, Arnem. 16, nog een bedrag van f 137,85 werd ter hand gesteld. A. A. van Schelven. Haarlem, 20 Kenaupark. Gevonden in de collecte f 1.— voor „de school met den Bjjbel". Daarvoor dank. Diakenen der Geref. kerk te Middelburg. Kerkbonw Magelang. Met vriendelijken dank ontvangen voor de Kerk te Magelang 200 halve centen, opgespaard door Maatje de V. te Domburg. J. D. wleleöga. CLASSE KLUNDERT. Pinkstercollecten der K.K. Willemstad f34,47; Dinteloord f45,74; Ze venbergen f 16,50lA Fijnaart f 23,62Raams- donk f 29,35Moerdijk f 24,37Klundert f 146.03Drimmelen f 16,42; Breda f24,31. Totaal f 360,81 Vs. Voorts uit het busje van Mej. L. Radema ker te Moerdjjk f 22,Saldo Zendings- en Evaügel.-dag der Classes Klundert f 15, De Dep. der Cl. v. d. Zending, L. G. Goris. Zevenbergen, 5 Sept. '18. Gevonden in de brievenbus een enveloppe met f 13,voor de Zending. Ds. L. Bouma. Met veel dank ontving ik van Dina van T. te Axel een pakje zilverpapier, postzegels en capsules voor de Zending. Mej. Kerkhof. Vliss'&ngen. Met dank maken wij melding van de opbrengst pro Juli en Augustus voor het Orgelfonds ad f 6.24. G. J. Fros, Scriba. Met hartelijken dank ontvangen voor de Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" als giften, van Mej. v. d. K. f2.50 en van Mej. W. f 1. De Penningmeesteresse Mej. S. v. d. KuipPotappel, Wal. Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie „EFFATHA." Men zond ons het 29e jaar verslag van „Effatha", de eenige school in ons land te Dordrecht, waar wij voor onze doofstommen een Christelijke opvoeding en Christelijk onderwijs kunnen krijgen. Uit dit verslag blijkt, dat het Bestuur al het mogelijke doet, om het onderwijs op een hoog peil te brengen. Zoo heeft het o m. om de voor het doofstommenonderwijs zoo hoogst schadelijke mutatie van het onderwijzend per soneel te voorkomen, de kwestie der salariëering tot volle tevredenheid van het onderwijzend personeel geregeld. Er waren op 1 Januari 1918 51 leerlingen, een getal, dat nog nooit zoo groot is geweest, en dat steeds grooter wordt. En wanneer geen kinderen, die krachtens het beginsel der ouders ia „Effatha" behooren, meer om fiaanciëele redenen naar andere instituten gaan, dan zal het getal leerlingen ook hierdoor toenemen. Om een en ander mogelijk te maken werd aan het Rijk en de Provincie Zuid-Holland subsidie aangevraagd en ook verkregen. Daar die subsidie echter op den duur niet voldoende zal zijn, is het voor den bloei der Vereeniging en het welzijn der aan haar toevertrouwde doofstommen noodig, dat het aantal leden grooter wordt. De Penningmeester spreekt in zijn verslag de wensch uit, dat men om boven genoemde redenen en met het oog op perso- neeluitbreiding ennoodige verbou wing Effatha" ook in zijn testament gedenke. De andere insti tuten ontvingen van hun vrienden talrijke legaten laten de vrienden en vriendinnen van het Christelijk onderwijs bij hen niet achter blijven, maar in hun testament ook zetten „EFFATA", Vereeniging tot bevordering van chris telijke opvoediDg en onderwijs van doofstomme kinderen en jongelieden, gevestigd te Utrecht. Naar aanleiding van het feit, dat de Vereeni ging 17 Oetober a.s. 30 jaar bestaat, wordtin het verslag een kort overzicht gegeven van de oprichting. Verder wordt gewag gemaakt van de toeneming in bloei, waarmee echter een voortdurende stijging der kosten gepaard ging. De exploitatiekosten van school en stichting worden ieder jaar hooger. Daarom wordt erin het verslag een beroep gedaan op de bekende offervaardigheid der broeders en zusters. Wel licht zijn er gegoeden onder ons. die het Bestuur op 17 October willen verblijden, maar wie het liever dadelijk doet, die schrijve nu reeds aan den Penningmeester, wat hij doen wil. De VereenigiDg is voor ons onmisbaar, daar ze onze doofstomme kinderen niet alleen voor dit leven zoo goed mogelijk toerust, maar hen met 's Heeren hulp ook brengt aan de voeten van den Heiland. De verschillende verslagen, die ieder jaar worden uitgebracht over het Onderwijs, de Algemeene Ondersteuningskas enz., zijn korter dan anders. Dit ligt zeker aan den papiernood. Maar de inhoud is er niet minder lezenswaardig om. Wie nader met het werk der Vereeniging wenscht kennis te maken, vrage een Jaarver slag aan bij den Penningmeester. W. L. B. Den Blaauwen, Antonie Duykstraat 49, 's-Graven- hage. la Amsterdams Achterbuart, wordt jarenlang door meerdere vereenigingen met zegen gewerkt. Eene daarvan is „de VereenigiDg tot Verbreiding der Waarheid'', opgericht in 1847. Reeds meer dan 50 jaren wordt gearbeid onder de arme doofstommen en meer dan 30 gedenken telken male den dood des Heeren aan het Avondmaal. Naast het werk onder de jeugd (Brei- en naaischolen, Zondagsscholen, Kindergenoot schap voor de Zending) is er de arbeid onder de jonge menschen (Kinderkerk, Catechisatie, Bijbelbond, Dorcas, Jongelingsvereeniging) en volwasseDen (de Moedersbijeenkomsten, Biblio" theek, Tehuis voor Vrouwen) en vooral ook de Evangeliesatie-arbeid onder Zeelieden, Politie,- Brandweer- en Trampersoneel, alsmede de Volkssamenkomsten. Deze arbeid dreigt groote schade te lijden. Doordat de rente van Russische fondsen niet wordt uitgekeerd is er een renteverlies van f 1000. De Vereeniging zal nuttigen arbeid moeten verminderen of eindigen. Om dit te voorkomen hebben ondergeteeken- den, die dezen arbeid liefhebben, zich vereenigd ten einde gelden te verzamelen in Zeeland. Waar onze Heiland roept om uit te gaan in heg en steg waar deze Vereeniging dat onder rijken zegen lange jaren deed, daar vragen wj vrijmoedigHelpt deze oude vereeniging om met nieuwen moed voort te gaan. Mej. M. LANTSHEER, Oostkapelle. Mej. I. HOVY, Ds. D. MtiLLER, Serooskerke. Ds. W. REUS, Westkapelle. Penningmeester. VrtJ en BltJ. Christelijk Tijdschrift voor jongens en meisjes van 514 jaar. Uitgave van E J. Bosch Jbzn. te Baarn. Voor onze kinderen blijft het gewilde lectuur Christelijk Vrouwenleven. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. te Baarn. Het is de moeite waard om het geregeld te lezen. Toelichting van het Kort Begrip der Christelijke Religie. Ten dienste van het catechetisch onderwijs door S. Idema v. d. m. Derde vermeerderde en verbeterde druk. Uitgave van Firma Jan Haan te Groningen. Deze toelichting heeft haar weg gevonden, en we verstaan dit. Zij is zeer geschikt. Dui delijk en kort worden de voornaamste punten aangewezen. Ook de vragen zjjn juist. Deze uitgave is bijna gelijk aan de vorige. „De eenige verandering, die tevens uitbreiding is, is, dat wij bij de behandeling van de ge boden en aan elke bede van het „Onze Vader" een aantal vragen hebben gesteld, meenende hierdoor in een bestaande leemte te voorzien". Deze aangehaalde woorden zijn ontleend aan wat de schrijver in 't begin meegedeeld heeft en we deden het, opdat ieder, die de vorige uitgave heeft en gebruikt weten zou, welk verschil er is. Nieuwe belangstelling in Rutherfords werken. Onlangs verscheen een vertaling van „De beproeving en de zegepraal des geloofs" en met groote graagte werd zij ontvangen. Dit deed de uitgevers besluiten om thans een ander werk uit te geven, dat onder den titel ver schijnt „Christus stervende en zondaren tot zich trekkende", en we verblijden ons daarin, want de vertaler heeft reeht als hij zegt, dat Sam. Rutherford een begenadigd en begaafd man was en dat hij de heerlijkheid van Christus en Immanuëls land zeer aanlokkelijk weet voor te stellen. Hij was „een leeraar machtig om te vermanen door de gezonde leer, waarvan hij de kracht bij eigen ervaring en door de onder wijzing des Heiligen Geestes kende en om de tegensprekers te wederleggen". Het werk, 't welk thans verschijnt, handelt over de gewichtige pericoop uit het evangelie van Johannes, het 12e hoefdstuk de verzen 2733. Wie nu weet, dat Rutherford een schriftgeleerde was, onderwezen in het konink rijk der hemelen, verstaat, dat hij uit den sshat nieuwe en oude dingen voortbrengt. We hebben de eerste aflevering gelezen en waar we vertrouwen, dat de volgende afleveringen niet minder dan deze zullen zijn, daar durven we wel te zeggen, dat we hier weer iets voor treffelijks ontvangen. We vonden wel hier en daar een gewaagde uitspraak, welke we niet voor onze rekening zouden willen nemen, maar men bedenke daarbij, dat hier een groot man aan 't woord is, die poogt om ons een inzicht te gunnen in 't zieleljjden van den Heiland, dat voor ons altijd ondoorgrondelijk zal blijven. Hiertegenover echter staan bladzijden, welke we juweeltjes mogen noemen. Het is geen lectuur voor hen, die van opper vlakkige doorzichtigheid houden. Het kost eenige inspanning om de schoonheid en de liefelijkheid te ontdekken. Dit ligt allereerst hier aan, dat we ver afstaan van den tijd, waarin voor 't eerst dit werk werd uitgegeven. De schrijver weidt nog eens uit tegen hen, die in zjjn dagen van de waarheid afweken, maar het hindert voor hen niet, die eenigermate thuiB zff n in de geschiedenis van Christus' kerk, want hij bemerkt licht, dat de dwalingen van toen nog altijd zich gelden doen. De namen zijn veranderd, maar overigens is het wezenlijk verschil luttel. En daarbij komt, dat de taal niet overal even duidelijk is. Er komen uit drukkingen in voor, welke ear?t bij nadenken helder worden. Dit moet denkelijk toegeschreven worden aan de zucht om het oorspronkelijke weer te geven, zooals het er staat. Dit is eener zij ds een verdienste omdat men daardoor de zekerheid heeft, dat de vertaler er geen wijzi ging in gebracht heeft, maar anderzijds bevor dert het niet het gemak van het lezen. Een toelichting onder aan de bladzijde zou niet overbodig z\jn. De vertaler is C. B. van Woerden Sn., te Akkrum, en de uitgevers zjjnBuurman en de Kier, te Leiden- Er komen ongeveer 50 afleveringen, elke aflevering kost slechts 10 cent. Wie op degelijke, stichtelijke lectuur prgs stelt, koope het. We bevelen het zeer aan. Bouma. Voor a. 8. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURGdie van den heer L. K. van der Harst. Te VLISSINGENdie van den heer S. J. EngeriDg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3