„Ons Arsenaal" J. 8. 881 Co. ZITPH. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING HET LEGER DES HEILS. bericht, dat hyj zich nog niet beroepbaar stelt. En dit geschiedt dan in dezen tyd, waarin er by de Gereform. Kerken zóóvele vacaturen zyn. In de 703 Kerken zyn 199 vacaturen. En verleden jaar werden er 19 candidaten be roepbaar gesteld en van dozen verklaarden er 16 geen beroep te begeeren en slechts 3 namen eene beroeping aan. Dat dit een te veroordeelen misstand is, be hoeft geen betoog. Zoo oordeelde men er dan ook over in onder scheiden Classe. In een der Z. Hollandsche Classen was een voorstel ter tafel, om te besluiten, dat de Classe zou weigeren, zulke heeren praeparatoir te on derzoeken. Doch dit voorstel is natuurlijk verworpen. Waarom wenschen nu die proponenten, voor een tijd geen beroeping te ontvangen en dus niet te staan naar den Dienst des Woords? Bijna zonder uitzondering, omdat zij wenschen door te studceren voor hun doctoraal examen en te promoveeren. De ambitie voor den doctorstitel is thans vry algemeen. Dat nu iemand, die van God meer dan ge wone gaven ontving, en die lust heeft, Gods zaak óók door de wetenschappelijke beoefening der theologie te dienen, naar dezen titel staat, is goed en lofwaardig en voor zulke mannen mogen de Kerken God danken. Maar zóó staat het met velen (om niet te zeggen de meesten) van deze jonge mannen niet. Er zijn heel wat gewone, middelmatige men- schen onder, van wie men dan ook nimmer op eenige manier bemerkt, dat zij als doctor in de H. Godgeleerdheid óf der Kerken óf der Theo logische wetenschap bijzonderen dienst doen. En zij blijken ook niet beter Dienaar des Woords te zijn dan anderen. Die titel is voor h^n zuiver een eeretitel, dien zy ambieerden Is dit nu een voor de Kerken geldende reden, om de handeling dezer proponenten goed te keuren Mfj dunkt neen. Ik erkeD, dat het zeer moeilijk, en voor iemand m-t gewone gave of van een niet sterk gestel, schier onmogelijk is, om tegelijk de academische studie voort te zetten èa praktisch in de gemeente te dienen. Maar dan moet de theologische candidaat, die roeping gevoelt voor voortgezette wetenschap pelijke studie, niet tot de Kerken komen met het verzoek omberoepbaarstelling. Hij studeere dan eenvoudig voort en als hij zijn academische studiën voltooid heeft, kome hy tot de Kerken met dat verzoek. Doch dat is hun zaak. Wat nu de Kerken te doen hebben, om aan deze kwade gewoonte een einde te maken Het komt my voor, dat eene vermaning aan de betrokken proponenten te geven, om in dezen weg niet voort te gaan, niet ongepast zou zyn en misschien wel goed zou werken. En voorts dunkt mij, zou het goed zijn, zoo de Classen tot regel stelden, om eer zij tot het gevraagde préparatoir onderzoek overgaan, aan den candidaat te vragen, of hy voornemens i°, eene eventuëele beroeping ernstig en oprecht in overweging te nemen. Zegt hy dan, dat hy eerst nog zyn acade mische studie wenscht voort te zetten, dan kan de Classe het préparatoir onderzoek tot na vol tooiing dier studie uitstellen. En verder. De beroepbaarstelling en ver vergunning om eene propositie te houden is na tuurlijk niet voor het leven verleend Zy ?yn beiden met een b(paald doel verleend. Blykt nu, dat iemand niet wenscht te staan naar den dienst des Woords, dan zou de Classe, die beroepbaar stelde, of die onder welke de betrokkene ressorteert, hem eerst al proponent kunnen schorsen en ten laatste de beroepbaar- stelÜDg en de vergunning tot proponeeren ge heel moeten intrekken. Het best zou wellicht zyn, zoo een Generale Synode deze zaak regelde. Het komt my voor, dat de Kerken in haar recht zyn, zoo te handelen, en dat het in haar en ook in der betrokkenen pesonen belang is. zoo te doen. UtrKerkbode.) Klaarhamer. «ïi é§u3sa©«?lk»!©hw». DRIETAL te Zierikzee A. Brouwer te Zwartsluis J. Krijger te Maarssen C. J. Wielenga te Hazerswoude. BEROEPEN te Schettensdr. S. P. Dee, cand. te Kampen te Giessen O. en N. KerkW. L. Korfker te Goënga c. a. te Reitsum J. Voerman te Warns; te Genemuiden J. W. Esselink te Alteveer; te OnstweddeD. Drenth te Leimuider. AANGENOMEN naar Wyckel en B-ilk: K. Prins cand. teWormer naar Batavia: J. C. Aalders te Bunschoten. BEDANKT voor ZuidbroekR. Middelveld te Hoogkerk voor Stroobos c. a.S. Veltman te Tzuru. Afseheid, wegens emeriteering, van Haar lem ds. D. Tibben met Hebreëa 13 8. Te Mydrfcht ontvangt de Geref. Kerk een nieuw kerkgebouw. De classe Arnhem heeft eervol emeritaat verleend aan ds. G. Davelaar van Lunteren. Afscheid van Oostburg ds. H. Z. deMildt met 2 Petr. 1 19. Intree te N. Vennip ds. Y. v. d. Zee met Ps. 27 4, na bevestigd te zyn do r ds. de Walle van Zaamslag met Gen. 1:1. Offiolë«l« JBorlohten. Oostburg 15 Juli. Zondag 14 Juli nam ds. H. Z. Mildt na een arbeid van ruim 3 jaren afscheid van de gemeente te dezer plaatse. Z.WelEerw. sprak naar aanleiding van 2 Petr. 1:19 over het profetische woord, dat zeer vast blyft. Na de bediening des Woords riehtte hy zich tot verschillende personen, ver- eenigingeD, den kerkeraad en de gemeente, haar opwekkend te blyven in de leer, die naar de Godzaligheid leidt. Namens de Zusterkerk van Schoondyke en de Classis sprak br. J. Qiak een woord van dank. Namens kerkeraad en gemeente sprak br. Cat9man den scheidenden Leeraar toe, hem dankend voor alles wat hy voor Oostburgs gemeente heeft gedaan en hem op zyn verder leven Gods zegen wenschende. Staande zong nu de gemeente Z.Eerw. toe de zegenbede van Psalm 1343. Namens den kerkeraad, I. Catsman, Scriba. Oostburg, 15 Juli 1918. ZENDINGSDAG Woensdag 24 Juli a.s. des namiddags te lVa ure op de weide van den Eerzamen De Buck onder Kou- dekerke. Orde der sprekers: 1. Opening door ds. G. F. Kerkhof. 2. Ds. J. D. Wielenga, van Middelburg: „De Zending en de Vrouw". 3. Ds. J. Donner, van 's Gravenhage „Uwe is de heerlijkheid". 4. Ds. W. Breukelaar, van Zaandam „Onze ZendiDgsverwachting". 5. Sluiting. Cantine in eigen beheer. Bergplaats voor hitsen. Muziekkorps van Serooskerke. Toegangsprijs (tevens programma) a 15 cent voor 1 volwassene of voor 2 kinderen. De Commissie tot regeling van den Zmdingsdag. KORT VERSLAG van de Classis Goes, gehouden 11 Juli 1918. Art. 1. Namens de roepende kerk van Baar land opent haar consulent ds. Scheele de ver gadering. Nadat gezongen is Ps. 89 8 en ge lezen 1 Timotheus 6 12einde, gaat by voor in gebed. Art. 2. De B.Br. ds. v. d. Veen en ouderling Buyse zirn de credentie-brieven na. Alle ker ken blyken wettig vertegenwoordigd. Voor Heinkenszand en Kapelle Biezelinge is een secundus aanwezig. Art. 3. Het moderamen constitueert zich als volgtds. Doekes, preases ds. M-qjer, assessor ds. Scheele, scriba. Art. 4. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Art. 5. Deputaten, daartoe een vorig maal benoemd, rapporteere, dat het onderzoek inzake een jongeling uit een der kerkeD, die steun verzocht voor de opleiding tot den Dienst des Woords, hun aanleiding gaf, hem aan te be velen bij de Partic. Synode van Zeeland. Art. 6. Ds. v. d. Veen deelt mede, dat de kerken van Goes en Nieuwdorp de stukken van ds. de Jager in orde bevonden en hem namens de classis acte van ontslag verleenden. Ds. v. d. Veen vertegenwoordigde de classis by het afscheid, terwyl ds. Doekes namens de classis tegenwoordig was by het afscheid van ds. v. Voorst. Art. 7. Ingekomen is een circulaire van de Deputaten der Generale Synode voor verbete ring der predikauts-tractementen. Als classicaal correspondent in deze zaak wordt by vernieu wing br. Donner aangewezen, die na betreffend onderzoek den Deputaten de gewenschte inlich tingen zal verstrekken. Art. 8. De vacature-beurten worden als volgt geregeld Baarland Ds. Scheele. BorsseleD.D. Scheele en v. d. Veen. Driewegen D.D. Meyer en Doekes. 's Gravenpolder D.D. Meyer, Scheele en v. d. Veen. Heinkenszand Ds. v. de Veen. Driewegen Ds. Doeke3. Wemeldinge: D D. v. d. Veen en Doekes. Art. 9. In plaats van ds. de Jager wordt be noemd tot Classicaal Quaestor en tot Deputaat voor Hulpbeh. kerken ds. Scheele; en tot De putaat ad examina ds. Meyer. Art. 10. De verschillende collecten worden geïnd Art. 11. Ds. de Jager, ter vergadering als hospitant tegenwoordig, neemt op hartelyke wyze afscheid van de classis. Da praeses wenscht den naar Gryp3kerke vertrokken Die naar op al zyn arbeid in den dienst des Ko- ninkryks den ryken zegen des Heeren toe. Art. 12. Br. Geelhoedt rapporteert omtrent den gehouden Zendingsdag. Het batig saldo bedraagt f 19.73. Art. 13. By de rondvraag naar art. 41 D. K. O. ontvangt een der kerken advies in een tweetal zaken. Art 14. De volgende vergadering zal D.V. 17 Oct. gehouden worden. Roepende kerk is Borssele. Art. 15. De praeses sluit de vergadering met dankgebed, nadat gezongen is Ps. 72 11. Namens de Classis, Ds. B. Meijer, h. t. Assessor. In bartelyken dank voor Bartimeus ontvangen uit 't busje te Krabbendijke door MQuffr. J. H. Nieboer f3. J. J. Donner, hoofd-correspondente Goes, Juli 1918. Nog ontvangen de volgende Collecte11 voor de Hulpbehoevende studenten Dombur£ f 6,78Mj Gapinge f 4,08Vs St. Laurens f 4,72 5 Meliskerke f 14,31Oostkapelle f 16,85 Sereo9" kerke f 20,84Seuburg Oost en West f 13,97 Vs 1 Vlissingen f ll,93Vs Vrouwepolder f 8,81; Weatkapelle f 1,90. De Correspondent voor de Classical© Collecten. A. Pont. Middelbarg 18 Juli 1918. Gevonden in de collecte met byschriftUit dankbaarheid voor kerk en armen f 5,als mede 50 ceüt voor Magelang Hiervoor vrien delijk dank. Diakenen der Geref Kerk Middelburg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Evangelisatie onder de geïaterneerde Belgische Militairen. Weer is de tyd aangebroken, dat uwe aan dacht een oogenblik moet worden gevraagd voor onzen arbeid onder de Belgen. Sedert onze laatste mededeeling deden een 10-tal Belgische gtïaterneerden belijdenis des geloofs in onze Gereformeerde kerk. 't Was een heerlijk moment, toen dat eenvoudige maar hartelijk gemeende „ja ik", werd uitgesproken op de gestelde vragen om'rent hun geloof en belijdenis. Aandoenlijk, toen onze geliefde leer aar schetste de trouw en ontferming onze» God», die uit onbegrepen liefde ook heeft will«n om zien naar deze, door dien gruwelyken oorlog van huis en haard verdreven mannen, waarbij enkeleD, aan wien het niet werd gegund te staan aan het ziek- en sterfbed van hunne ge liefde kinderen. Uit menig oog werd een traan van diep gevoel weggepinkt. Voorbereiding en onderzoek tot deze gewich tige stap gingen met bijzondere moeilijkheden gepaard maar de eommissie, met het toezicht belast, werd wysheid geschonken dit zoodanig te leiden, dat deze heerlijke resultaten konden worden geboekt. Ook br. de Bontridder, onze Evangelist, mag een woord van waardeering niet worden ont houden voor de liefde en toewijding waarmede hy zich van zyn taak kwijt, 't Is in den mid- delyken weg aan hem t* danken, dat deze mannen, komende uit de Roomsch-Katholieke Kerk, met de noodige kennis worden toegerust en zich met de vereischte warmte van over tuiging geven aan deze zaak. Maar, broeders en zuster», nu is onze ka» weer leeg en de uitgaven komen geregeld elke maand terug. Wy willen zoo gaarne in staat blyven onze verplichtingen in dezen te kunnen blijden voldoen, en gij....? wat wilt gy Immers niet alleen Uw gebed, maar ook Uwe gave ons blyven zenden. Welnu, verblydt dan spoedig onzen penningmeester, zyn adres is J. Klyn, Botbalaan 59 Zeist. De Heere neige Uw harten tot milddadigheid. Namens de Commissie, J. N. Lindeboom, Voorz. E. J. Kroes, Secr. Zeist, 16 Juli 1918. P. Kenning. AppieNijland. Een levens verhaal. KampeD, J. H. Kok, 1918. De heer Keuning verstaat de kunst van smakelijk vertellen. Vooral in dit mooie, van het begin tot het einde boeiende boek komt dat uit. We leeren Appie al kennen op de school verder op de normaallessen, veel moeite onder vinden omdat hy een onecht kind is. Niet onaardig is de liefdeshistorie met Clara getee- kend. Klaas-oom is een pracht figuur. En de reis van Appie naar Amerika, die een hem in heel andere omgeving man doet worden en een geschikte vrouw doet vinden, maakt het verhaal interessant. Ook de ontknooping, de verzoening met zyn wat stijve en hoekige grootmoeder, geeft aan het geheel een bevre digend slot. Dit boek behoort tot de beste ontspanningslectuur, die den laatsten tyd ver scheen. De heer Kok opende daarmee den nieuwen jaargang van zyn Bibliotheek tot be vordering van christelijke lectuur. Metterdaad geeft hy door dit boek aan zyn abonnés iets degelijks. Voor de praktyk van het christelijke leven liggen er wyze wenken in vervat. De lezing wordt warm aanbevolen. Dat God bestaat, door dr. H. W. Smit, V. D. M. te 's Graveland. J. H Kok, 1918. Prjjs 20 cent. By getallen voor verspreiding goedkooper. Doel van dit geschriftje is een verweer te bieden tegen de atheïstische dageraadslectuur. Het is vlotgeschreven. De schrijver toont zich in dit onderwerp ingewerkt te hebben en met zekere gemakkelijkheid zyn ideën weer te geven. Hier en daar ontbreekt het niet aan een war men toon Toch is de doorgaaude toon die van een betoog, waarvoor ontwikkeling geeischt wordt om het te kunnen volgen. Als middel voor evangelisatie kan het heel goed dienst doen. Moge het als zoodanig veelvoudige vrueht afwerpen. Kerkhof. Zondugirnit. Voor a. s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURGdie van den heer G. K. A. Nonhebel. Te VLISSINGENdie van den heer S. J. Engering. Ad F«rt«ntiëD. V erloofd: NELLY LE COINTRE en JOH. H. GOOTE. Middelburg, Segeerstraat 75. Utrecht, Achter den Dom 26. Inplaat» van kaarten. Den 20»ten Juli a.s. hopen ome geliefde ouders JOH. ADR. DUINE en MARTHA DEN ENGELSMAN, hunne 35-jarige Echtvereenlging te herdenken. Dat de Heere hen nog vele jaren sparen moge is de weDsch van Hunne dankbare Kinderen. ArnemuideD, 19 Juli 1918. 1883-1918. Zoo de Heere wil en zy loven hopen ODze geliefde Ouders WILLEM BASSIE en ADRIANA POLDERMAN op Donderdag 25 Juli 8.s. hun 35 jarige Echlvereeniging te her denken. Dat zy nog lang gespaard mogen bleven is de wensch van Hun Dankbare Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderbn en Verloofde. Middelburg, Juli 1918. *e> Voor de vele hartelyke bewyxen van deelneming, zoowel van hier als elders ons betoond by het overlyden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA DAMME, betuigen wy onzen hartelyken dank. KloetingeA. GLERUM. Den Haag MARINUS GLERUM. LINA GRERUMDalebout en Kinderen. Vlissingen ADRIANA HARPE—Glebuii. ANDRIES HARPE en Kinderen. Middelburg HENDRIK A BOSSCHAART- Glerum. JACOBUS BOSSCHAART. KloetingeHUIGJE GLERUM. Middelburg: HELENA GLERUM. Rotterdam GERARD GLERUM. KATHARINA GLERUM-Wouters en Kinderen. Kloetiüge, 19 Juli 1918. TKRSCHENKN No 9 door Ds. H. C. v.d. BRINK, Dieren. PrQgf 0.30 De geheele Serie it 10 Mos. f 3 50 uitgave van Actieve Colporteurs gevraagd Van de verschenen nummer» le reeks nog slechts enkele ex. voor handen. Zie voorts procpectus 2e reeks.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3