Twintig Duizend BOEKAANKONDIGING. Zondagsrust. Ad?«rtantlën. JOHANNA ADRIANA, Óns dunkt, dat juist bet noodzakelijkste even wel hierbij wordt gemist. Het geleerde in den Jongelingsleeftijd wordt door sommigen nog wat bijgehouden, doch de meesten teren heel hun leven op hun kennis in die dagen vergaderd. Gelukkig worden wij ook in de bediening des Woords nog uitstekend onderwezen. Dit werd dan ook door enkele Broeders in onze Gem. Vlissingen gevoeld, dat juist alle terreinen des levens moeten beschouwd wor den, uit 't oogpunt van den grondslag onzer Geref'. Belijdenis, waarom dan ook een der noodzakelijkste voorwaarden is, ons hierin te blijven oefenen, en ons steeds meer hierin te ontwikkelen, daar dit voor ons van het hoogste belang is. Daarom was het dan ook, dat enkele Broe ders na een paar malen bij elkaar te zijn ge weest, er toe overgingen een G-erMannen- Vereeniging op te richten, onder den naam van Voetiusmet het doel, te behandelen stukken, het kerkelijk leven rakende, opdat wij onszel- ven kunnen oefenen te strijden, met de wape nen van Gods Woord en ook tot onderlinge geloofsversterking. Daar onze kring nog klein is, noodigen wy alle Ger. Bel. Maunelijke lidmaten uit, lot bij woning onzer vergadering, welke zal gehouden worden D. V. op Vrijdag 26 Juli 1918, aan vang 8 uur in de Consistoriekamer in de Mid- delkerk alhier. Het Bestuur P. Wisse, Yoorz. J. Verhage, Penningm. I. Leenhouts. Secr. Neen, geen 20000. Dat is alleen mogelijk op kosten van 's Rijkskas. Vacantie Buiten werkt op bescheidener schaal bij de uitzendiug van kinderen naar buiten. Doch spreekt niet uit de Begeeriugsbemoeiïog met deze zaak op de meest overtuigende wijze de dringende nood zakelijkheid de slecht gevoede, lichamelijk zwakke bleekneuzen uit de groote steden ver sterking van gezondheid te verschaffen door een verblijf op het platte land? Vacantie Buiten werkt rerds tien jaar in deze richting voor leerlingen van Christelijke volksscholen. Dit jaar hebben zich 450 kinderen aangemeld. Ons eerste alarmsignaal drong door tot de harten van enkele tientallen families, die zich bereid verklaarden hun huizen gastvrij voor één of meer onzer kinderen open te stellen. Voor ruim 400 hebben we nog geen plaats. Thans achten wij ons geroepen, niet slechts een alarm-signaal te geven, maar de alarm-klok te luiden. Ais mft metalen stem willen wij onze bede om hulp uitroepen over het gansche land Kindervrienden, gegoede mede-Christenen, helpt". Ze wachten in dichte rijen, de zwakke leerlingen onzer Christelijke volksscholen, of ook hun beurt mocht aanbreken, om geholpen te worden. Bedenkt, dat Vacantie Buiten alleen uitzendt, waar het noodig is. Zonder doktersverklaring, dat uitzending naar buiten om gezondheids redenen noodzakelijk is, komt geen kind voor de Commissie. Elk kind wordt daarna door onzen eigen dokter onderzocht, om vust te stellen, of het kind uitzending behoeft en of het geen verborgen ziekten of kwalen heeft, waardoor het gevaar zou opleveren voor de omgeving. Eerst als van beide zekerheid be staat, komt het kind voor uitzending in aan merking. Zal men nu in deze benauwde tijden, waar de duurte zoo zwaar drukt en vele ouders hun kinderen zien verzwakken, zich doof houden voor onze bede Of dringt het luide kleppen van onze alarmklok door tot Uw hart? Zoo gij dan eenigszins kunt, opent dan uw huis gastvrij voor één of meer onzer kinderen ge durende ten minste drie weken. Gij zult den zegen van dit schoone werk der barmhartigheid zekerlijk ondervinden. Of wilt gij wel, maar kunt gij niet? Uw huis ODgelegen Uw om standigheden ODgunstig Zieken in huis? Of andere verhindering? Zie, indien gij uüt, gij kunt ons toch helpen. Wij hebben f 5000 noodig en slechts enkele honderden guldens in kas. De reiskosten zijn enorm, de administratie kosten hoog, de ondersteuningskosten voor kleeding en schoeisel vele. Zonder geld kunnen we niet uitzenden. Voor elke f10.die gij ons zendt, kunt gij rekenen, dat gij één kind in staat stelt, buiten verste-king van gezond heid te verkrijgen. Moge het Bureau van Vacantie Buiten, van Oldenbarneveldtstraat 18, Amsterdam ervaren, dat onze stem niet verklinkt, als die van eea roepende in de woestijn, maar weerklank vindt in veler hart. Het Bestuur van „Vaeantie Buiten", J. Th. R Schreudee, Voorzitter. H. A. Scholtz, Vice-Voorzi'ter. G. Muys, le Secretaris. J. Klopper, 2e Secretaris. J. v. d. Sluis, le Penningmeester. K. v d. Berg, 2e Penningmeester. De. W. J. Kolkert Jr., Algero. Adjunct. Vrij en Blij. Christelijk Tijdschrift voor jongens en meisjes van 514 jaar Uit gave van E. J- Bosch Jbzn. te Baarn. Elke aflevering van dit Tijdschrift boeit de kinderen, die hit dadelijk na ontvangst van begin tot einde lezen. By deze aflevering is behalve de gewone illustratie een leuk plaatje, zoo teekenend juist, dat zelfs ouderen er met plevier naar zien. Meisjesleven. Christelijk Tijdschrift voor onze vrouwelijke jeugd, onder Redactie van J. M. Westerbrink-— Wiets en P. Keuning. Met mede werking van onderscheiden dames. Uitgave van E. J. Bosch Jbzn. Baarn. „Meisjesleven" is een Christelijk Tijdschrift. Onze vrouwelijke jeugd heeft bovenal in onze dagen noodig, de dingen dezer aarde te leeren zien in het licht van den hemel. Daarom ook erkent „Meisjesleven" ten volle het gezag van de H. S. en wil de Redactie zich laten leiden door het Woord Gods. Dat woord zal zijn de hoogste, de absolute, autoriteit. „In elke aflevering willen we plaatsen een korte Schriftbeschouwing. „Meisjesleven" zal voorts geven artikelen over litteratuur, opdat onze vrouwelijke jeugd op de hoogte worde gebracht en gehouden van alles wat lezenswaar dig is en gewaarschuwd zij voor boeken, die het zieleleven vergiftigen en de verbeelding ver ontreinigen." Met deze woorden ontleend aan het Pros pectus, is genoegzaam aangeduid wat dit nieuwe tijdschrift wil. De inhoud van de eerste afleve ring is hiermede geheel in overeenstemming. Een schoon plaatje verhoogt de aantrekkelijk heid. Met volle vrijmoedigheid bevelen we het dan ook aan. Christeltyk vrouwenleven. Uitgave van E. J. Bosch JbzD. te Baarn. Christelijk Vrouwenleven is in onze kringen ingeburgerd. Het is een bekende, waarvan we nauwelijks begrijpen, dat het nog zoo kort geleden onder ons verscheen. Elke aflevering is welkom en wordt gewaardeerd. Ook de laatste heeft haar eigen bekoriDg. Bouma. Gereform. Traktaat-Genootschap „Filippus'. Proefschild Scheurkalender. „Filippus" is er vroeg bij, om de aandacht van ons volk te vestigen op zijn Scheurkalender. Ons werd een proeve vau het schild gezonden, in beeld brengend de klaagzang uit Psalm 137: „Aan de rivieren van Babel, daar zaten wijWij zjjn vol lof over het schild de voorstelling is treffend, de kleuren zyn fijn het schild is om een afgezaagde uitdrukking te gebruiken, „een sieraad voor den wand". „Filippus" was vroeger wel eens minder ge lukkig in zijn keuze, maar met deze prent van Harold Copping kan het voor den dag komen. Wielénga. Timotheus. Geïllustreerd Weekblad. Jaargang 23. Maanduflevering no. 9. Juni 1918. Zwolle La Rieviéke en Voorhoeve. Deze hoogstaande periodiek blijft een wel kome gast ia christelijke gezinnen. De inhoud gaat met den tijd m«e. De verschillende rubrieken worden goed bewerkt. Ook al geeft de voorbladzijde niet altoos een meditatie, toch wordt daarop een opbouwende beschouwing geleverd. De platen met bijschriften zijn in deze aflevering goed uitgevallen. Een bijlage geeft een aangrijpende foto van Oorlogsleed een jeugdige moeder als treurend weduwe met haar twee lievelingen, die zich aan haar vast hechten. Hoe vele gezinnen in het buitenland leveren thans zulk een d/oevig ellendebeeld! De „Geschiedenis van den dag" op het bijblad brengt de lezers en lezeressen altoos op onder houdende wijze op de hoogte van het meest belangrijke wereldgebeuren. We blijven dit voortreffelijke weekblad van harte aanbevelen 't biedt goedejeugdlectuur en werkt opvoedend. V. C L. De Vereeniging tot bevordering van Chris- ti'flke Lectuur ving een nieuwen jaargang aan. Voor f5,ontvangt de Abonné een viertal mooie boeken, uitgegeven door den heer de Kok te Kampen. Bovendien mag men uit zijn goed voorziene catalogus nog voor vijf gulden boeken kiezen, die men gratis ontvangt. Reeds verschenen twee boeken P. Keuning, Appie Nijland en John. Hocking, Het Zwaard Gods, welke anders ieder f 1.90 per deel kosten. Inteekening op deze goede bibliotheek kan worden aanbevolen. Na lezing ervan hopen we genoemde boeken te recenseeren. Voorshands dieLt deze aankondiging om er de aandacht op te vestigen. Waarom ik geloof. Een woord voor dezen tyd, door N. Baas, Kampen. J. ri. Kok 1918. Prjjs 15 cent bij getallen goedkooper. Een goed geschreven pleidooi voor het Chris telijk geloof. M«n leest 't met klimmende belangstelling. Ouder Gods zegen kan zulk een boekje uitnemende vrucht afwerpen. We bevelen het in 't bizonder aan voor tractaatverspreidiDg en evangelisatiearbeid. Meisjesleven. Christelijk Tijdschrift voor onze vrouwelijke jeugd, onder re dactie van J. M. Westerbrink Wirtz en P. Keuning. Uitgave v^n E. J.Rosch Jpzn. te Baarn. Een tijdschrift voor onze vrouwelijke jeugd Het wil niet aan de ouders de taak der op voeding uit de handen nemen, maar het zal trachten samen met hen, het goede te zoeken voor onze vrouwelijke jeugd. „Meisjesleven" is een christelijk tijdschrift. Onze vrouwelijke jeugd heeft, bovenal in onze dageD, noodig, de dingen dezer aarde ie leeren zien in het licht van den hemel. Daarom ook erkent „Meisjesleven" ten volle het gezag van de H. en wil de Redactie zich laten leiden door het Woord Gods. Dat woord zU zijn de hoogste, de absolute autoriteit. In elke aflevering willen we plaatsen een korte Schriftbeschouwing. „Meisjesleven" zal voorts geven artikelen over litteratuur, opdat onze vrouwelijke jeugd op de hoogte worde gebracht en gehouden van alles, wat lezens waard is, en gewaarschuwd zy voor beeken, die het zieleleven vergiftigen en de verbeelding ver ontreinigen. Door een onderlinge correspondentie wil „Meisj-sleven" den lezeressen gelegenheid geven, zich te uiten en elkaar te helpen. Zoo hoopt de Redactie, dat het nieuwe tijdschrift niet alleen zal zijn voor onze vrouwelijke jeugd. Vau tijd tot tijd zal een mooie illustratie word»n opgenomen. Reeds schonken belofte van medewerking de dames H. S. S. Kuyper, J. H. Kuyper, J. L. F. de Liefde, H. W. v. Marie, A. E. A. Mongers, H. Riemens, Marion Veren en de heeren dr. J. v. d. Valk, dr. A. Dupont, C. Smeenk. En nu zou de Redactie niet gaarne zien, dat gÜ, lezeres of lezer, dit propeetus, na vluchtige lezing misschien, terzijde gingt leggen. Wilt gij weten, welk een tijdschrift „Meis jesleven" zal zijn, wel, vraag dan een proefn fla voring aan bij den Uitgever. Help het nieuwe tijdschrift, opdat het hoe langer hoe meer moge worden, wat het zijn moet en zijn kan. Een nieuwe tijd is gekomen, ook voor de vrouw. Nieuwe vraagstukken vragen om belang stelling, nieuw leven bot uit. Overal groeit en bloeit het. Verzoening. Een psychologisch dogmatische beschouwing door A. Blink Kramer, Ned. Herv. Predi kant te Saaksum. Kampen. J. H. Kok. 1918. Prijs f 1.50. De schrijver van deze studie is, gelijk uit het Voorbericht blijkt, eerst langzamerhand tot de overtuiging gekomen, dat ook voor onzen tijd de Gereformeerde beginselen, wijl 't meest schriftuurlijk en juist geformuleerd, de meest passende zyn. By onderzocht in 't bizonder het dogma der „verzoening" en toont aan, dat in dit stuk het juridische element van de leer der voldoening niet kan gemist. Er is geen ver zoening met God mogelijk, tenzij aan Zyn recht werd voldaan. In 4 hoofdstukken wordt deze kwestie uit eengezet I. Enkele motieven ter inleiding. II. Ver zoening, onder de voorbereiding (bedoeld in de O. T. bedeeling der schaduwen). III. Ver zoening, in de vervulling. IV. Slot, waarin het onderscheid en de overeenkomst tus.-chen Oud en Nieuw T stament wordt aangewezen. Dit hoofdgedeelte der itudie (blz. 944) wordt nog gevolgd door ruim 40 bladzijden met een 9 tal aanteekeningen over belangrijke met de hoofdvraag in vorbandstaande dogmati sche punten. Een verblijdend teeken is het ver schijnen van deze studie, in een tijd, waarin zoovelen juist geneigd zyn tot de richting der Etbischen over te hellen, 't Is ons niet dui delijk geworden, wat nu juist het „psycholo- gischö" element in deze behandeling is. Het „dogmatische" komt zeer zeker geheel tot zyn recht. De schrijver beweert in zyn inleiding, dat met name in de ethische theologie een waar element is, dat niet moet worden veronacht zaamd. Men moet n 1. de bizondere openbaring niet zoo voorstellen, „alsof er schier geenerlei band zy met het natuurlijke leven, want dan wordt de mensch als zoodanig een stok en blok. Wanneer de bizondere openbaring echter zoo wordt gevat, dat men tracht aan te sluiten by wat er heden van God nog kennelijk is in de harten onzer tydgenootenzoo moet dit worden toegejuicht" Ds. Blink Kramer zoekt dan in deze studie aansluiting by het in der menschen harten levend rechtsbesef en bedoelt waarschijnlijk daarmee „psychologische" behandeling. Zoowel in de aanteekeningen als in de studie zelve komt veel voor wat onze volle instemming heeft. Voor theologen en studenten is deze dogmatische studie aanbevelenswaardig. Wttlfert Floor. Zes en dertig nage laten Oefeningen Tweede onveran derde druk Kampen, J. H. Kok 1918 afl 814. Deze herdruk is nu compleet, 't Is een boek deel in royaal formaat van 428 bladzijden ge worden, keurig mooi uitgegeven, en kost f 3 50 ingenaaid, f 4 25 gebonden. Stemmen des TQds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur Zevende jaar gang. Afl. 9. Juli 1918. Utrecht. G. J. A. Ruijs. Het eerste artikel van de hand van dr. J R. Slotemaker de Bruinevervolg op zijne beschou wing in de Juni-afl., getiteld: Religie en Chris tendom, is vau superieuse kwaliteit, behandelt de intressante vraag, waarom ons naar religie zoekend geslacht het Christendom voorbijgaat en bevrediging zoekt by de nieuwe religies als spiritisme, theosofie, christian sciense en astro logie. In keur van taal beschouwt deschryver alzydig deze kwestie, 't Ia een artikel dat wy wel eens onder de oogen zouden wenschen van tal van dolenden in onze dagen, die hun rug keerende naar de Christelijke kerk naar op rechtheid vragen. De schrijver eindigt met WaaromMaar duidelijk schemert door, zon der dat hy 't geeft, het antwoord der Schrift Omdat het Evangelie van Christus niet naar den mensch is, maar de nieuwe religies wel. Het tweede artikel van dr J. A. van der Iiake handelt ever „de taak van de openbare bibliotheek (d i. „leeszaal") in onzen tijd", een artikel geschreven in de kaalgeplukte kip- penspelling van Kollewyn, dat ook om den inhoud ons niet prijselijk lijkthet gaat wel over de cultuur, maar uit niets blykfc dat de schrijver eene beschouwing van uit Christelijk standpunt wil geveD, wat toch bij een probleem als dit zeker niet onbelangrijk if. Het derde artikel over „de Zweedsche Gym nastiek van naby" door dr. G. W. [Bakker, smakelijk geschreven, geeft een kyk op de zorg in Zweden, Noorwegen en Denemarken besteed aan de „lichamelijke oefening", die toch ook wel tot iets nut is. Dan vervolgt O. Ruyjsch zyn novelle over „Gevonden*Mid den in den zomer krijgen we een viertal „Winter ver zen* door Psegein. Meer in het tee ken van den tyd des jaars staat de Economische Kroniek van prof. Diepenhorst over „Opbieden tegen de Socialisten", waarin aangetoond wordt wat tegenover de prediking van den klassen strijd de rechterzijde voor de arbeiders reeds gedaan heeft, en dat aldus eindigt„Op de linkerzijde es op haar alleen rust het odium dat in ydel niets doen tegen reeht en rede in vyf kostbare jaren zyn verknoeid, waarin naar de uitvoering der Sociale verzekering geen hand is uitgestoken". In de Leestafel worden enkele pas versohenen boeken besproken. Deze periodiek biedt dus weer een zeer lezenswaardige aflevering vol afwisseling. De Macedoniër. Afl. 7. Juli 1918. Een referaat, door prof. Greydanus over „Deze wereldcrisis en de Zending" gehouden op den provincialen zendingsdag te Njjverdal, wordt in deze aflevering opgenomen, en ove rigens wordt die gevuld met kiekjes uit de Camera van ds. Dykstro. Het laatste kiekje wyst op een belangrijke zaak, n.l dat op onze scholen meer zendingslectmur onder de oogen der kinderen gebracht wordt. Schild en Pfll. Brochure 4. Dr. J. C. de Moor. Dienstplicht en Geweten. Kampen. J. H. Kok. 1918. Een helder geschreven brochure, waarin zoo zuiver mogelyk da thans weer aan de orde zynde kwestie of een christen naar zyn geweten dienstplicht moet vervullen, wordt uiteengezet en opgelost. Dr. de Moor wijst er allereest ep, dat deze kwestie niet nieuw is, maar in ver schillende eeuwen weer opdook. Hy gaat na wat O. en N. T. leert over de verhouding I. van oorlog en overhtid, II. van oorlog en onder daan. Een christen is verplicht, wanneer de overheid zich genoodzaakt ziet naar het uiterste middel van den oorlog te grijpen en de diensten harer burgers daartoe opeischt, te gehoorzamen. „Deed hy zulks niet, hy zou uit verkeerd be grepen vreeze voor het zesde gebod een over treden worden het vijfde". De verschillende tegenwerpingen, die hier tegen vaak gehoord worden, worden ontzenuwd en weerlegd. Een voordeel van dit vlugschrift is, dat de schrijver de citaten uit Calvjjn e.a. aan den voöt der bladzijde vertaalde, zoodat 't voor ieder lees- en verstaanbaar is. Kerkhof. Voor a s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer J. C. van der Harst. Te VLISSINGENdie van den heer C. G Baert. Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde Ouders CHRISTIAAN POLDERMAN en ADRIANA GESCHIERE Zondag 14 Juli hunne 25-jarig® Ecktvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne dankbare kinderen. E. POLDERMAN en Verloofde. G. POLDERMAN en Verloofde. P. POLDERMAN. Biggekerke, Juli 1918. Heden overleed zacht en kalm ons innig geliefd Dochtertje en Zusje en onzer ouders geliefd Klein dochtertje in den aanvalligen leeftijd van ruim 3 jaar. Geve de Heere ons sterkte in dezen smartelyken weg van be proeving. JOH. VAN SLUIJS. P. S VAN SLUIJS-Dekkkr. Biggekerke, 5 Juli 1918.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3