Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. Alarm-signaal „Vacantie Buiten". BOEKAANKONDIGING Een lijden van eenige maanden maakte aan het leven van dezen zoo krachtigen man en getrouwen dienstknecht van Christus een einde. Oificiëole Berichten. Schoondvjke 20 Mei. Heden werd onder leidiüg van den Consulent den WelEerw. heer d?. U. Z. de Mildt na een gehouden verkiezing door den Kerkeraad beroepen de Eerw. heer J. R. Goris, Theol. Cand. te Zevenbergen. Geve de Heere dat door deze poging de ledige plaats moge worden vervuld. Namens den Raad der kerk, A. J. Leeniiouts, Scriba. Oostburg 20 Mei. Onze geachte leeraards. II. Z. de Mildt maakte op Zondag 19 Mei de gemeente bekend, dat hij de roeping naar de kerk van Spijkenisse na biddend overleg had aangenomen. Namens den kerkeraad. I. Catsman, Scriba. Baarland 10 Mei. Door den kerkeraad is het volgende tweetal gesteld ds. U. Buwalda te Schouwerzijl en Cand. J. R. Goris te Zeven- Namens den kerkeraad, H. Schuut. Veere. Van den beroepen Herder en Leeraar ds. J. H. A. Bosch, ontviDgen we het teleur stellend bericht, dat hij voor de roeping van onze kerk had bedankt. Namens den kerkeraad, A. Volkers Azn., Scriba. Vacatnrebeurten in de Classis Zierikzte. ZIERIKZEE. 18 Aug. Ds. F. Tollenaar. 29 Sept. F. Staal. BRUINISSE. 14 Juli Ds. F. Staal. 28 Juli F. Tollenaar. 18 Aug. F» Bruinsina. 8 Sept. R- Brouwer. 29 Sept. P. J- Baay. OOSTERLAND. 25 Aug. Ds. G. Klumpert. 29 Sept. F. Bruinsma. WISSEKERKE. 14 Juli Ds. Z. Hoek. 28 Juli F» J- Baay. GEERSDIJK. 28 Juli Ds. G. Klumpert. 25 Aug. R- Brouwer. 29 Sept. Z. Hoek. Namens de Classis, Ds. P. J. Baay. VERGADERING der Classis Middelburg den 14 Mei 1918. 1. Met het laten zingen van Ps. 118: 11, het lezen van Ps. 83 en gebed opent br. F. de Ryke, namens de roepende Kerk te Koudekerke, do vergadering. 2. D. L>. Wielenga en Veen rapporteeren beide credentiebrieven. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordig, vijf Kerken hebben instructies. 3 Het moderamen wordt gevormd door Ds. G. H. Toebes, als voorzitterDr. A. A v. Schelven, als assessor; Ds. J. NetePnbo3, als le ScribaDs. J. Runia als 2e Scriba. 4 De Scriba leest de notulen der vergade ring van 13 Febr. Behoudens een enkele kleine opmerking worden deze korte aanteekeningen goedgekeurd. Pe notulen van de voortgezette vergadering op 10 April echter geven tot veler lei beschouwingen aanleiding. 5. Bij de rondvraag naar art. 41 brengt Vrouwepolder ter sprake het geschil met Seroos- kerke, over sommige leden, die onder het ressort van Vrouwepolder behoorer, en wier attestaties steeds te Serooskerke blijven. Visitatoren zullen een onderzoek instellen. 6. De provinciale quaestor vraagt f 1800. in pi. v. f 1700.door aanmerkelijke ver hooging van provinc. bijdragen, aan. Besloten wordt de f 33 verhooging te zenden en aan deputaten op te dragen, te onderzoeken, waar uit deze verhooging te verklaren is. Westkapelle en Domburg hebben een instruc tie, waarbij ze vrijstelling voor de helft van de vacature-beurten vragen voor haar Dien. d. Woords. De Classis oordeelt, dat het toestaan van W. en D 's verzoek onbillijk zou zijn tegen over de andere Kerken. Gapinge, Koudekerke, Vlissingen en Veere vragen vacature-beurten aan, die worden toe gekend. Gelezen wordt het schrijven van sommige leden der Kerk te Veere, waarin ze verklaren zich zeer bezwaard te gevoelen door de in de vorige vergadering aangenomen grensregeling tusschen Veere en Gapinge. De Classis echter handhaaft het in de samenkomst van 13 Febr. j.l. genomen besluit. 7. Rapporten a. van Ds. Kerkhof over de stukken van Ds. G de Jager, die in orde bleken te zijn. b. Van br. G schiere belast met het nazien der rekening en verantwoording van den quaestor voor de K. K. in Westphalen en Rijn- Pruisen en voor de Evangelisatie in N. Brabant en Limburg. Do rekening werd accoord be vonden, voor Rijn-Pruisen kwam in f 26.00, voor N. Brabant en Liraburg f 61.50. c. Van Ds. Kerkhof over de Zending, waarbij de rapporteur eenige mededeelingen doet over kerkbouw te Magelang etcetera. De regeling voor het al of niet houden van dei Zendings dag wordt aan de daarvoor bestemde Commissie overgelaten. a. Van J. Louwerse over de zaken betreffende Art. 13 K.O. en wel le. de regeling van het emeritaatsgeldvoor Domburg en 2e. hetgeen elke Kerk heeft bij te dragen naar Art. 13 K.O. e. Van Ds. Bouma, waarin de vraag werd besproken: Of er ook verandering gebracht kan worden in de regeling der bijdragen van de Classes voor Art. 13. De uitgaaf bedraagt f 2161.De Classis Middelburg vraagt ver mindering harer bijdrage, doch een geringe, met het oog op die Classis in onze Provincip, die reeds zeer bezwaard zün. Verder wordt voor gesteld, dat de Classes Middelburg 25% van de geheele som zal bijdragen, en eindelijk de vraag Of het geen tijd is, dat een regeling worde getroffen, zooals sommige Provincies die reeds hebben in dien zin beantwoord, dat de Classis Middelburg aan de Part. Sijnode zal voorstellen, een Commissie te benoemen, om haar op de volgende vergadering van advies te dienen in deze materie. Op een desbetreffende vraag van Ds. Kerkhof besluit de Classis, dat de door de Kerken in Februari gehouden collecte voor Hulpbeh Kerken van het door haar te storten quotum zal mogen afgetrokken worden. De Commissie voor een nadere regeling der Consulentschappen deelt mede geen gelegen heid te hebben gehad tot vergaderen De volgen de vergadering D. V. hoopt ze met haar voor stellen te komen. 8 Zendingsbydragen 2e kwartaal '18, be nevens die voor Ryn Pruisen en den Evangeli- satiearbeid in N. Brabant en Limburg zyn door de Questores geïnd. 9. Onder de behandeling der gewone zaken vindt de stemming plaats voor afgevaardigden naar de a.s. Part. Synode. Op verzoek van den voorzitter belasten een paar broeders z'ch met de vorming van het stembureau. Gekozen werden: Dr. A. A. v. Schelven eu Ds. G. F. Kerkhof tot primiDs. K. Veen en Ds. L. Bouma tot secundi, voorts de ouderlingen A. Geschiere en K. Melis als primiF. de Ryke en J. Verhagen als Secundi. 10. St Laurens is roepende Kerk voor de vergadering van den 10 Juli D.V. Iti 't Moderamen zullen zitting verkrijgen Ds. K. Veen, praeses Ds G. H. Tos bes, assessor; Dr. A .A. v. Schelven, le scriba; Ds. J. B. Netelet.bo', 2e Scriba. 11 De korte notulen worden gelezen en goedgekeurd. 12. De praeses sluit de vergadering. Ds. v. Schelven gaat voor in dankzegging. Kerkbouw Magelang Iq dank ontvangen f 5,uit Vrouwepolder door ds Wolf. L. Bouma. Met vriendelyken dank ontvangen voor de Zending vau H- T. te VI. zilverpapier en post zegels. Mej A. Kerkhof. Vlissingen. Gevonden in de collecte f25, voor de armen, onder het opschrift: „Uit dankbaarheid." G. J. Fros, Scriba. Middelburg. Door bemiddeling van ds. WieleDga ontvangen van N. N. vjjf gulden. Diakenen zeggen hiervoor vriendelijk dank. Schoolhui p Zeeland eu N. Brabant. Met vriendelijken dank ontvangenvan br. A. W. te G. f 2.50, van br. A. E te 's G. f 10 De opleiding tot den dienst des Woords kost tegenwoordig ontzettend veel, de kosthuizen zijn zoo duur dat scheelt wat met den tijd, toen wq student waren. Wij zijn dus wel genoodzaakt meerderen finantieelen steun te bieder. Maar do penningmeesler heeft bijna geen zaad in 't bakje, waarom hij nogmaals allen, die dit lezen en een hart voor het welzijn der kerk hebben, opwekt hem zoo spoedig mogelijk met een gave te verblijden. Weet ge, wat nu onze ervaring is Dat velen bij het lezen van zoo'n opwekking bij zich zelf denken:,die zaak moet ik steunenZij nemen zich voor iets te gevenmaar, omdat zij het niet direct doeny raakt het in 'i vergeetboek. Mag ik daarom alleD, die iets gevoelen voor deze be langrijke zaak, vriendelijk uitnoodigen niet uit te stellen, maar direct aan hun voornemen uitvoering te geven door het zenden van een gave. Ik wacht de eerstkomende dagen tal van postwissels. B|j voorbaat mijn vriendelijken dank. G. de Jager, penningmeester. Wolfaartsdijk, 22 Mei 1918. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Wij beleven moeilijke tijden Zware tijden. Wie had kunnen denken, dat het in ons heerlijk Nederland, beroemd om zyn vruchtbare landou wen, zoo zou worden Waar wordt echter de ontzettende druk het mepst gevoeld? Wie lijden het hardst? Znker, ook de plattelandsbewoner krijgt zijn deel van den last, maar iu vergelijking met de groote steden heeft men h-1 buiten nog veels zins goed. Zie met name onze schoolkinderen uit den werkenden of deü kleinen kantoorbedienden stand. Het kind van den kleermakers- of schoenmakersknecht. Ondervoeding en nog eens ondervoeding leest gij van hun bleeke wangen. „Vacantie Buiten" mag er don ook niet aan denken, geen oogenblik zelfs, om zijn werk, hoe moeilijk ook, stop te zetten. Meer dan ooit moet zijn alarm-signaal klinken om de Christenen in de gezonde streken van ons land op te roepen met een krachtig en machtig „Helpt 1 Ja vrienden, helpt, want meer dan ooit is uw hulp nu noodig 450 kinderen wachten op een plaats. Neemt een of meer onzer, uw hulp zoo zeer behoevende kleinen, drie weken, of zooveel langer als gij wenscht, in huis en doe ze eens flink goed, opdat ze er weer een jaart je tegen kunnen. Zegt zelf, geniet gjj nog niet tallooze voor rechten Hoe zult gij van uw dank daar voor kwijten Hoe menigeen liet bij zijn leven heerlijke voorrechten, gelegenheden om wel te doen, voorbijgaan om straks, ja wellicht schatten na te laten maar zonder schatten verzameld te hebben daarboven, en zelf arm en ledig dit leven te verlaten. Daarom vrienden, NUNu komt tot U de vriendelijke vraag: opent uw ha<t en uw huis voor onze stads-christelyke-schoolkinderen. Zendt ons Na vast uw adres. Ia Juni of misschien einde Mei begint de uitzending.) Laat ons hier dadelijk een goed woord mogen doen voor onze jongens. Verleden jaar vonden we voor al de meisjes een plaats terwijl er een kleine vijftig jongeDs overschoten. Jammer! Bitter jammer Dat hebben onze beste jongens niet verdiend. Gij behoeft heusch voor onze jongens niet bevreesder te zijn dan voor meisjes. Ondeugende bengels, van wie de onderwijzer vreest, dat zij last veroorzaken, zenden wij niet uit. Nog een woord voor hen, die ons werk een goed hart toedragen, maar geen kind kunnen nemen. Ook uw steun hebben wij hard noodig. Gij kuut evenzeer aan onze kinderen, die het zoo noodig hebben, wel doen. Helpt ons de reiskosten betalen. Die zijn tegenwoordig zoo enorm hoog. Denkt eens, vroeger, bij het ge woon tarief, kregen we 50 percent reductie dat is vervallen. De tarieven zijn bovendien 50 percent verhoogd. Dat wil zeggeD, elke f 100.reiskosten iu 1916 is nu f 300. Ten slotte nog een vraag aan allen laat ons niet zoo dikwijls behoeven aan te kloppen. Waarom zoudtgij wachten tot een tweede,derde, vierde oproep God heeft den bemoedigen gever lief. Meldt eveu aan onzen Secretaris, G. Muys, van Oldenbarneveldtstraat 18 uw adres of zendt hem uw postwissel en gij doet een best werk. Het Bestuur van „Vacantie Buiten", J. Th. R Schreuder, Voorzitter. H. A. Scholtz, Vice Voorzitter. G. Muys, le Secretaris. J. Klopper, 2e Secretaris. J. v. d. Sluis, le Penningmeester. K. v. d. Berg, 2e Penningmeester. Dr. W. J. Kolkert Jr., Algem Adjunct. Stemmen des Tflds. Afl. 7 Mei 1918 Utrecht G. J. A. Runs. A. Wapenaar levert een 2de deel van zijn fragment „Door Leed tot Licht".... en we moeten ons geduld nog wat op de proef stellen want nog is het einde niet. Dr. Ih. L. Haitjema geeft eene beschouwing over „Oorlog en Christelijk geweten in de 5de eeuw," waarin hij voornamelijk put uit de geschriften van den grooten kerkvader Augustinus om ons te laten hooreü, wat deze bisschop der gemeente als regelen voor de praktijk voorhield. E B. schrijft een artikel naar aanleiding van het Grieksche Witboek over „Griekenlands onzijdigheid en de Europeesche oorlog." Veni- zelos komt er slecht af „Kleine Lyriek" (voor Elly) door Dirk Breebaart is misschien voor ingewijden tr< ffelijk en schoon, maar voor mij zou een commentaar erbij niet overbodig zijn. B. Hagenaar biedt een drietal verzen „Lichte dag," „Avondmaal," „Schip in den avond Baarbé behandelt in de buitenlandsche Kroniek „het Koloniale probleem in Afrika," waarbij betrokken zijn Engeland, Frankrijk, België en Duitschland. Het streven der Entente is Duitschland uit de rij der Koloniale mogend heden in Afrika te doen verdwijnen. Of 't zal lukken? (duitschland zal niet berusten in het verlies zijner bezittingen in Afrika. Met de „Leestafel" wordt deze oflevering besloten. Wat nu Rede ter opening van de Deputatenvergadering, gehouden te Utrecht op 2 Mei 1918, door Dr. A. Kuyper. Kampen J. H. Kok 1918. Prijs f 0.40 Deze kloeke rede, die op de Deputatenver gadering door Idenburg met klankrijke stem voorgelezen, onder ademlooze stilte door de groote schare werd aangehoord, zal ieder die haar hoorde gaarne nog eens lezen, en trachten te verwerken. Audereü, die niet in de gelegen heid waren haar te hooren voordragen, zullen, om op de hoogte te blijven, evenzeer van haar inhoud kennis nemen. Ia Wat nu?" wordt een program voor meer dan vier jaren ontvouwd Als de vrede weerkeert, kan nog niet aan stonds aan nieuwe regeeringsplannen gedacht. De financieele nood zal zorg eischeD. Het schoolgeding moet tot oplossing komende vrijmaking van het bijzonder onderwijs moet haar eindpaal bereiken. Valt na 2, 3 jaar de duurtetoeslag weg, dan moet hulp geboden aan de arbeiders en ambtenaren. Het handelsver keer met het Buitenland moet beter en vaster geregeld. En ten laatste, en niet het minst, wacht ons eene sociale taak. Daarbjj moet onze antierev. party haar een heid bewaren. „Niet een sociale belangengroep naast een principieels politieke party, maar 't sociale en het politieke moet in hechtheid aan elkaar ge klonken. Ons politieke streven moet stuw kracht leenen aan de sociale belangen en om gekeerd de sociale worsteling moet verbond en saamhang zoeken met de historische ontwikke ling van vaderland en volk. Dit zal ons van zelf geworden, indien de eere Gods ons met heiligen band saam blijft binden. Dit was het uitgangsput van onze kracht en zal tot den einde toe de geheiligde bezieling van onze krachtsprestatie moeten blij ven." Het is te hopen, dat dit woord van onzen gryzen Leider weerklank vinde by alle antire volutionairen Endat het progam in deze rede uitgestippeld, tot verwezenlijking worde gebracht. De Macedoniër. Afl. 5. Mei 1918. Groningen. Vknema. Iu „Motieven tot het Christendom" herkauwt Ds. Pol van Boskoop nog eens een drietal referaten van de Ned. Zend. Conf. waarvan het boekje „Alle geslachten" de lectuur bracht. Daarna vinden we in deze afl. Wielenga's voortzetting van de historie van Soemba. Ten slotto biedt Ds. Dijkstra enkele beelden uit zijn Camera. Menigerlei Genade. Zevende Jaargang No 47 52. Kampen. J. H. Kok. 1918. De laatste drie nummers las ik met genoegen. Het is voor kerken, die vacant zijn of menig- keer leesdienst hebben, een heerlijke vergoe ding dat zulke uitnemende preeken verschijnen. De jaargang besluit met een preek van prof. Honig over „honig". Achttste Jaargang No 1. Een hemelvaartspredicatie over Luc. 24 50- 53 van Dr. A. A. v. Schelven van Vlissingen. Ia de Redactie kwam Dr. J. C. de Moor inplaats van prof. Sillevis Smitfc. „Het eenige, waardoor deze jaargang zich van den vorigen zal onderscheiden, is de op name van meer gelegenheidspredicaties, ter tegemoetkoming aan den wensch van vacante gemeenten." De prijs is gebracht op f 5,50 per jaargang. Spifgelbibliotlieek. Uitgave van W. Kirchner. Amsterdam. No 1. Nelly Has. De Liefde Sticht en andere novellen. No 2. G Thkmmen. Schaduwvegen en andere novellen. Prijs in keurig bandje en omslag f 1.25 per deeltje. Deze boekjes zien er bizonder aantrekkelijk uit. Meer en meer komt dat handige formaat iu zwang. Boekjes, die men gemakkelijk in den zak steekt en mee op reis neemt. Do inhoud draagt een christelijk stempel en biedt zeer goede ontspanningslectuur. Het zyn novellen, zooals die in het welbekende weekblad „De Spiegel" voorkomen. Vandaar de naam dezer „bibliotheek," die er, als de pry's geen belemmering wordt, wel in gaan zal. Aarden Vaten. Twaalftal predikatiën over vrye stoffen, door J. J. Knap Czn. Kampen J. H. Kok 1918. Prijs f2 50 gebonden f 3 25. Deze preekenbundel, welke in hetzelfde for maat uitgegeven werd als de ten vorigen jare verschenen bundel „Genade en Vrede" is een feestgave van den 25 jarigen jubilaris. Deze preeken zyn, wat onz-* vaderen betiteld zouden hebben „uitgelezene stoffen". Men bewondert by het lezen de vaardigheid, waarmee deze prediker een stof behandelt en homiletisch in elkaar zet e?enzeer als de woordenrijkheid, waarover hij beschikt. In geen predicatie ontbreekt het praktische element. Ze zyn op bouwend. Voor sabbathslectuur leent dit soort preeken zich bij uitnemendheid. Kerkhof. De vraag „Waar moet ik ter kerk gaan Gelyk die vooral in de steden opkomt van Gereformeerd standpunt een wei nig overwogen, door G. G. Gijpen te 's Gravenhage, uitgave van Buurman en de Kler te Leiden. Voor ons ouderen is de naam van den schrij ver bekend en we dachtenhet is goed, dat de heer Gypen ons eens weer zyn gedachten mededeelt over het verschijnsel, dat vooral in de steden meermalen- de aandacht trok, want we wisten vooruit, dat het hem toevertrouwd was. Iu deze verwachting namen we de bro chure ter hand en de lezing ervan heeft ons geen teleurstelling gebracht. We herkenden den juisten blik, welken hy op 't leven heeft, en de waardige wijze, waarop hy zyn denk beelden wist. Wy kannen dan ook allen, die belang stellen in bovenstaande vraag, raden om dit boekske met aandacht te lezen en te overwegen en wy durven wel te zeggen, dat zy zich over de moeite, daaraan besteed, niet beklagen zullen. Hier is een man aan 't woord, wiens oordeel getuigt van kalm nadenken en van voorzichtige wijsheid. Bouma. Zondmgsruat. Voor a s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer M. J. van Pienbroek. Te VLISSINGENdie van den Heer S. J. Eugering.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3