W. H. GisrsN Jr. ZKyPIXG. Ktrk» en Ichcolnlgnw. Oifieiëole Berieht«ii. Verantwoording van Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. C. Lindeboom. ?[ewetensvryheid is als de kerken hare Con- essie handhaven tegenover hare leden en ambts dragers, is mij een raadsel. Gewetensvrijheid is er in geheel Nederland. Maar leervrjheid is er niet in de Gereformeerde kerken. Dat weet een ieder, die onder hare leden of ambtsdragers zich rekent. En wanneer ieder predikant of lid maar wil gaan handelen alsof er vrijheid is om te leert n en te handelen gelijk men wil, dan zullen ze spoedig ervaren, dat dat niet kan en niet mag. Maar dit is geen aanslag op de gewetens vrijheid. Een ieder is vrij heen te gaan als hij zich niet meer onder de tucht op leer en leven in onze kerken kan schikken. De kerken moeten echter waken voor de zuivere belijdenis en het rechte Gereformeerd handelen. Ze zullen daar door een rijken schat bewaren voor de geslach ten, die na ons komen zullen. En gelukkig acht ik het, dat de kerken deze roeping ook wenschen te vervullen. Ook het Gereformeerd Jongelingsverbond acht het noodig een Gereformeerd tinctuur toe te dienen aan de jongelingschap, die het tot een machtige eenheid vereenigt. In Leeuwarden zal het samenkomen en het zal daar zijn, gelijk het .Gereformeerd Jongelingsblad" aankondigt: In eéa toonschaalDe Bondsvoorzitter zal openen met de leuze „Beginselvast." Prof. Gros heide zal refereeren over: „Wij bljjven Gere formeerd"; Prof. H. H. Kuyper houdt de opwekkende rede over: „Ik zal handhaven", en Prof. Ridderbos zal een oratie houden over „Het geheim eener blijvende jeugd." Dat kan een goede, professorale dag worden. De Bondsvoorzitter staat alleen wel drie profes sors te hulp. We benjjden degenen die dat alles zullen kunnen hooren. En de Gereformeerde jonge lingen in 't algemeen, de Friesche in het bijzonder, zullen wel daar eene goede verster king in de Gereformeerde overtuiging ont vangen. Toch kwam de gedachte bij mij op, dat het niet in de eerste plaats de Gereformeerde jon gelingen zijn, die dit noodig hebben, al is het voor hen ook uitnemend, maar vooral de jonge lingen, als ik ze tenminste zoo noemen mag, die als studenten door de professoren onder wezen worden. De zonderlinge gevoelens worden eerder in de hoogte dan in de laaagte gevonden. En de heeren professoren kunnen zoo ten goede meewerken door hun onderwijs, dat de zuivere lijn der Gereformeerde beginselen houdt era de toekomstige leidslieden beginselvast maakt en Gereformeerd doet blijven. Wees Goede bevolen, t.t. ScheveningeD, 30 April 1918. L. S. Namens de Commissie tot voorbereiding van den classicalen Zendingsdag, te houden te Goes D. V. den 2en Pinksterdag, wordt allen, die de Zeeüwsche Zending liefhebben, de opwekking voorgelegd, zoo mogelijk dien dag vrij f0 houden voor het bijwonen der samenkomst, uitgeschreven door de Classis Goes. Of is eene opwekking hiertoe niet meer noodig Is de zendingsijver zoo groot, dat aanmoediging kan gemist Ware het maar alzoo. Wjj loopen in deze tijden wel eenig gevaar het hooge belang van deze roeping, die Christus kerk te vervullen heeft, uit het oog te ver liezen. De Zeeüwsche Zending is niet ongeze gend; de missionaire Dienaar mag ervaren, dat God Zijn kracht in zjjjne zwakheid vervultde Zendiügsdeputaten mochten nog zoo pas een vreugdekreet doen hooren bij het zoo kostelijk welslagen der geldleeniog voor Magelang en juist dat alles brengt een gevaar mee n.l. dat wij zouden gaan verslappen. Dat nu mag niet, het vuur moet brandende gehouden en daarom is het noodig, dat weer eens wordt geluisterd naar het woord van een 4-tal sprekers, wier naam er borg voor is, dat zij met 's Heeren hulp zullen weten te bzeielen tot het Zen dingswerk. Er is zoo velerlei arbeid, die in onze dagen wordt lam geslagen, laat het door uw gebed, uwe liefde en een trouwe opkomst zien, dat de harten vervuld zijn met de begeerte, dat alom het kruisvaandel wordt geplant en alle belijden iets verstaan, bij de teekenen der tijden rondom ons, van de bedeKom, Heere Jezus Bjj die bede past bezielden arbeid. D. V. vangt de samenkomst aan 's middags ten IVj ure en wel in den voor dit doel prachtig gelegen boomgaard van dhr. M. de Bokx even buiten Goe3 aan den 's Heer-IIendrikskinderen- dijk en zal zoo tijdig ofloopen, dat de treinen naar beide richtingen kunnen worden gehaald. Volgende week D. V. nog iets meer. Reeds nu roep ik oud en jong toe: D. V. tot ziens op den Zendingsdag. Kapelle-Biezelinge. A. Scheele. BEROEPEN te Zweeloo J. L. v. d. Wolf cand te Gouda; te KnijpeJ. Ubels cand. te Assen te VeereJ. H. A. Bosch te Andel. AANGENOMEN naar EestrumW. de Roos caud te Rinsu- mageest naar Wormerveer: R. J. Aalberts te Baain- brugge. BEDANKT voor IJrauiden J. Mulder te Gorinchem voor Ten Post: W. Oosterheert te Ter Apel. Zondag 26 Mei hoopt dg. de Jager D.V. afscheid te nemen van Wolfaartsdyk en Zon dag 9 Juni intrede te doen te Grypskerke. In een vergadering van lidmaten der Geref. kerk te Halfweg is besloten een nieuwe kerk te bouwen met 700 zitplaatsen. Intree te Zwolle ds. J. Visser met Jer. 40 1 en 2, na bevestigd te zijn door ds. W. Veder met Je3. 62 6 en 7. Afscheid van Lutten a.d. Dedemsvaart ds. O. Boersma met 1 Petr. 5 10 en 11. Middelbn.ro. Dinsdag 14 Mei van 89 uur, houdt de Plaatscommissie zittiog in de Con sistorie der Noorderkerk (boven). Zjj noodigt allen, die in de Gasthuis-, Noorder- of Hof- pleinkerk een plaats wenschen, uit zich op dezen zittingavond voor inlichtingen zich daar te vervoegen. De Plaatscommissie. Veere. Zondag 5 Mei werd onder leiding van den Consulent ds. Bouma tot Herder en Leeraard dezer gemeente beroepen de WelEerw. Heer ds. J. H. A. Bosch te Andel. Geve de Heere ZijnEerw. licht en wijsheid om met vrijmoedigheid deze roeping te aanvaarden. Namens den K«-rkeraad, A. Volkers Azn,, Scriba Oostburg, 7 Mei. Zondag maakte onze geachte Leeraar ds. H. Z. de Mildt de gemeente be kend, een roeping ontvangen te hebben van de kerk te Spijkernisse. De bede der gemeente is, dat we Z.Eerw. voor de gemeente en deze streken mogen behouden. Namens den kerkeraad, I. Catsman, Scriba. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel, ge'ouden te Terneu'en 2 Mei 1918. 1. Nam-ms de roepende kerk van Axel opent ds. A. Thielen de vergadering met gebed, na het zingen van het 3e vers Yau den Mor genzang en het lezen van 1 Cor. 12 114. 2. Het moderamen wordt aldus samengesteld Ds. A. TkioleD, Praeses Ds H. P. M. G. de Walle, Scriba; Ds. II. van der Wal, Assessor. 3. Ds. S. Groeneveld rapporteert aangaande de credentialen. Het blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zyn. 4. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. 5. Mededeeling van gehouden correspon denties. 6. Ingekomen stukken a. Van ds. PI. v. A. b. Van de Classis Haarlem, welke voor kennisgeving worden aangenomen. c. Schrijven van J. C. de R van Z. aan gaande grenskwestie. Geadviseerd wordt, dat aangaande genoemde kwestie de betrokken kerken onderlinge samen- spreking zullen houden. 7. Rondvraag art. 41 K.O. De kerk van Axel vraagt een goed finan cieel overzicht van ontvangsten en uitgaven der Classis. Wordt besloten dit te geven. De kerk van O. verzoekt toestemming tot de gewone jaarlijksche bijdrage voor Wedu- wenpecsioen. Wordt verleend. Ook de kerk van S vraagt voor haar Weduwe den gewonen jaarlijkschen steun. Wordt voorloopig naar den betrokken ker keraad teruggewe/en. De kerk van Schoondyke vraagt voor iedere maand een vacaturebeurt. Wordt toegezegd. 8 Rapporten. Ds. H. Z. de Mildt rapporteert, dat hij bjj het afscheid van ds. Brouwer van de kerk van Schoondijke, volgens opdracht, de Classis heeft vertegenwoordigd. 9. Storting der collecten en afdoening van galdelyke zaken. 10. Heropening der vergadering met het zingen van een psalmvers. 11. Tot afgevaardigden naar de Particuliere Synode worden benoemd PrimiD.D Groeneveld van Terneuzen, de Walle van Zaamslog. Secundi: D.D de Mildt van Oostbu g, Thielen van Axel. Primi de Ouderl. de Jager van Terneuzen, Catsman van Oostburg. Secundi de Ouderl.: van Vliet van Axel, Leenhouts van Schoondyke. 12. Roepende kerk voor de volgende ver gadering den 3en Donderdag in Juli te houden is Hoek. Plaats van samenkomstOostburg. AanvangWordt aan de roepende kerk overgelaten. 13 Rondvraag. 14. De korte notulen worden gelezen en goedgekeurd. 15. De assessor gaat voor in dankzegging, waarna de Voorzitter de vergadering sluit. Namens de Classes, II. van der Wal, Assessor. KORT VERSLAG van de vergadering van de classis Tholen gehouden te Bergen op Zoom 1 M-i 1918. 1. Namens de roepende Kerk van Poortvliet opent haar consulent de vergadering op de gebruikelijke wjjze. 2. Uit de credentialen blfjkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zyo. 3. Het moderamen is aldus geconstitueerd ds. C. Staal praeses, ds. A. H. Nieboer assessor en ds A. H. v. d. Kooi scriba. 4. De gelezen notulen worden onveranderd goedgekeurd en gearresteerd. 5. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven wordt, na een ampele discussie, door de betrokken kerk garantie gegeven, dat aan den betrokken dienaar het ontbrekende zal worden gerestitueerd, en de aanvrage bij de Part. Synode zal gewijzigd. 5. Bjjj de inning der collecten en quota blijkt, dat alle kerken regelmatig hebben gecollecteerd. 7. De aangevraagde vacature-beurten wor den toegestaan. Ds. v. d. Kooi zal 26 Mei de kerk van A. J Polder en 21 Juli die van Rilland dienen. Ds. Nieboer zal 2 Juni te Rilland en 21 Juli te Tholen zijn. De kerk van Tholen hoopt 14 Juli en die van Rilland 4 Augustus ds. Staal te ontvangen 8 Tot afgevaardigden naar de a.s. Part ie. Synode worden benoemd ds A. H. v. d. Kooi en ds. A. H. Nieboer als primi en ds. C. Stad als secundus. Tot primi ouderlingen B. W. de Graaff en C. P. Vogelaar en als hunne secundi Z. B. Goethart en J. Verkerke. 9. De roepende kerk van Oud-Vossemeer zal de kerken saamroepen te Tholen op 7 Augustus. De alsdan meetebreDgen collpcfen z\jn die voor de kas voor minvermogende studenten en voor de Jodenzending. 10. De scriba eindigt met dankzegging en de praeses sluit de vergadering. Namens de classis Tholen. Ds. A. H. Nieboer, Dept. ZENDING. Iu dank ontvangen een gift van f 1,voor den Kerkbouw te Magelang, gecollecteerd in do kerk te O. en W. Souburg op Zondag 28 April. G F. Kerkhof. Ontvangen Collecten van de Gereformeerde Kerken in de Classis Middelburg. a. Voor de Hulpbeho vende Kerken in de Provincie zijn nog ontvangen van Arnemuiden f 10.79Vs Middelburg f 60.5D/2 Veere f8 38. Gewacht worden nog de collecten van St. Laurens en Vlissingen. b. Voor do Theol. School te Kampen, van Arnemuiden f 6 8IV2 Domburg f 5 67 2 Gapinge f4.04; Grijpskerke f 19.21 Vs Konde- f 14.65 ;St Laurens f 6 80 Meliskerkef 19.03Vs Middelburg f 57.32Vs Oostkapelle f 13 20; Serooskerke f 18 71Souburg Oost en West f17 42; Veere f 17.85; Vlissiögen f 15. Vrouwepolder f8.39Vï2 Westkapelle f 1.64Vs. De Correspondent voor de Classicale Collecten. Middelburg, 8 Mei 1918. A. Pünt. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Effatha". „Effatha", de vereeniging, van welke de eenige christelijke school voor doofstomme kin deren in ons vaderland uitgaat, heeft dringend behoefte aan meerderen financiëelen steun. Met name dient het aantal contribuanten te sty'gen. 't Giog in dit opzicht de laatste jaren zoo goed. Kwam in 1908 aan jaarlijksche contributies slechts f 3684 id, in 1914 was dit bedrag geklommen tot f8823. Ondanks dezen, inderdaad pracktigen vooruitgang, bleef het bestuur worstelen met tekorten. Ook onder vond „Effatha" de gevolgen van den oorlog. In 1915 daalden de jaarlijksche bijdragen met f 500. Wel bleek deze daling slechts tijdelijk te zijn, zoodat in 1916 f 8916 kou worden geïnd, maar thans schijnen we gekomen op het doode punt De uitgaven nemen echter toe, en daarmee dienen de inkomsten gelijken tred te houden. En we zijn overtuigd, dat er in ons land nog een groot aantal belijders van Christus is, dat voor deze noodige zaak gaarne één of meer guldens per jaar wil afzonderen, 't Is waar, de druk der tijden brengt mee. dat velen voor den arbeid in het koninkrijk Gods thans niet kunnen doen, wat zij zouden willen, Maar daar staat tegenover, dat anderen van de tijdsomstandigheden weinig of niets hebben te lijden. Ook zijn er in onze kringeu niet weinigen, wier fiuarciëele positie iu deze oorlogsjaren aanzienlijk is verbeterd, gezwegen nog van degenen, die met de bekende twee letters kunnen worden aangeduid. Onze correspondenten werken met ijver. En vrij zeker zult gij, indien gij u nog niet tot een jaarlijksche contributie hebt verbonden, binnenkort hiertoe worden aangezocht. Laten we u echter mogen uitnoodigen, niet daarop te wachten. Schrijf even een briefkaart aan onzen penningmeester, den Heer W. L. B. den Blaauwen, Antonie Duyckstraat41, den Haag met opgave van het bedrag, kleiner of grooter, dat gij jaarlijks voor „Effatha" wilt bestemmen. Indien er in uwe woonplaats nog geen corres pondent mocht zijn, overweeg dan eens, of gij niet als zoodanig zoudt kunnen optreden. Wy hebben, iu elk geval, uwe hulp noodig. Misschien zullen er zijn, die niet kunnen begrijpen dat „Effatha" thans nog geldeljjken steun vraagt. Zjj hebben gelezen, dat aan onze Vereeniging van overheidswege subsidie is toe gekend. En zy verwonderen zich, dat daar mede niet alle fiaanciëele bezwaren zijn weg genomen. Eenige nadere toelichting zal daarom niet overbodig zijn. Alle andere doofstommen-instituten in ons vaderland ontvinren van rijks-wege steun. Daardoor konden zy, zoo noodig, voor een luttel bedrag, ook wel geheel gratis, leerlingen opnemen. „Effatha" echter kon hieraan niet denken. Er ging tot nu toe geen jaar vo©rb#, of om fiuanciëele redenen zonden ouders hun doofstomme kindereD, die krachtens hun be ginsel in „Effatha" behoorden te zyn, naar neutrale inrichtingen. Kon dat, mocht dat zoo blijven De kortende prijs voor elk onzer leerlingen bedroeg f 450, en wordt in dezen duren tjjd op minstens f500 geraamd. De meeste ouders volstonden met het minimum van f210, velen hunner konden zelfs dit niet uit eigen mid delen verschaffen. Deze laatsten ontvingen dan hulp van diaconiën, burgerlijke armbesturen, particulieren, en van de algemeene onder steuningskas, die aan onze vereeniging ver bonden is. Deze ondersteuningskas beschikt echter slechts over beperkte middelen in het laatste jaar bedroegen de iakomsten f1200. Het i\ duidelijk, dat met dit bedrag aan niet velen hulp kon worden geboden. Daarom meende het bestuur, dat de ongelijkheid tusschen ons instituut en de neutrale ophouden moest, in dien zin, dat ook voor „Effatha" subsidie werd aangevraagd. Op deze wyze, meende het, zou kunnen worden voorkomen, dat christen ouders hunne kinderen, in strijd met de door hen by den doop afgelegde belofte, zenden naar een neutrale doofstommenschool. De aanvrage is toegestaan. „Effatha* zal thans subsidie ontvangenvan rijkswege eenige duizenden (f 4600) en van de provincie Zuid- Holland eenige honderden (f1400). Zyn echter daarmede de geldelijke bezwaren ondervangen Gy kunt zelf de rekening opmaken. Wy hebben thans 50 leerlingen Neem het gunstigste geval, dat voor allen van den kostenden prys (f 500) de helft (f 250) wordt betaald. Dan moet er voor deze 50 leerlingen nog 50 X f250, dat is twaalf duizend vijfhonderd gulden worden bijgepast. Ziet gij nu wel, dat wy er met f 6000 subsidie niet komen En dan noemen we nog niet eens de salaris sen van het onderwijzend personeel, die drin gend verbetering eischten. Het kwam herhaal delijk voor, dat onderwijzers na een paar jaar in „Effatha" te hebben gewerkt, ons gingen verlaten, wjjl zij elders hooger werden gesala- riëerd. Wie zal hen dat euvel duiden „Effatha" eischt als regel, bezit van de hoofdacte. Onze onderwijzers zyn dus niet zoo heel jong. Heb ben bijna allen een gezin te verzorgen. En wat dit in dezen tyd zeggen wi), weet ieder. Intussehen is zulk een voortdurende mutatie voor bet onderwijs schadelijk. Reeds op de gewone lagere school Maar bizonder op de onze, die geheel bizondere, veel zwaardere eischon stelt. Daarbij komt, dat onderwijzers, die zich aan „Effatha" verbinden, niet moeten behoeven te trachten door het verkrygen van taal-, wiskunde-, tuin- bouw- of andere acten hun positie te verbeteren. Indien zy zich met alle krachten aan het doofstommen-onderwys wyden, hebben zy daarvoor geen tyd. De studie voor dit speciale vak duurt ongeveer vyf jaren. Studeeren zy mot y'ver, dan kunnnn zy in dien tyd de diploma's A en B behalen. Om dit mogelijk te maken, moet het bestuur in staat zyn, zoo te salariëeren, dat zy geen geldelijke zorgen hebben, en dat zy niet de studie van het doofstommen-onderwijs laten rusten, en zich toeleggen op het behalen van andere acten, waarmee zjj elders een verhoogd salaris kunnen krygen. Ziet gij nu wel, dat de f6000 subsidie slechts een kleine tegemoet koming is in de meerdere uitgaven, die van ons werden gevraagd Denk voorts eens aan de leermiddelen, die wy noodig hebben. Het is ons een oorzaak van dank, dat het aantal leerlingen gestadig s ygt. Maar deze aanwas komt ons te staan op een gestadige vermeerdering van uitgaven. De leermidd len, die „Effatha" noodig heeft, zyn anders en meerder, ook vaak kostbaarder dan die voor het gewone lager onderwijs. En dan de behoefte aan localiteit In een doof- stommeDschool eischt elke klas een afzonderlek lokaal, terwijl één klas niet meer dan zes a acht leerlingen mag tellen. Het lokaal dat wy in 1916 tot tijdelijke leerschool moesten in richten, kwam nog iu dit jaar vol, zoo dat wy nu reeds tot verbouwing moesten overgaan. Do kosten biervan waren zéér hoog, ook al door de dure pryzen van het benoodigd materiaal. Eindelijk dienen we ook op uitbreiding bedacht te zijn Thans is het Internaat vol. Slechts een klein getal leerlingen zyn extern. Onze huisvader en huismoeder zien zich belast met do dagelyksche zorg voor meer dan 40 kinderen. De vraag ryst dan ook, of het niet noodig wordt, met het oog op de bezwaren, aan het toezicht over zoo vele kinderen ver bonden, by klimmende schoolbevolking over te gaan tot de oprichting van een tweede internaat. Dit is thans by het bestuur in over weging. Maar we stuiten op de kosten. Of meent ge, dat die ook al uit de subsidie zjjn te bestrijden Indien wy daarmede de uitgaven, waarvoor we eerlang komen te staan, zouden dekk-11, dan moest deze eerst worden verdriedubbeld. Wy vertrouwen, dat deze korte toelichting u zal hebben overtuigd, dat „Effatha", 0: danks de f6000 subsidie, groote behoefte heeft aan uwen steun, zal zy de taak, waartoe z|j ge roepen wordt, naar eisch kunnen vervullen. Mocht gy meerdere gegevens wenschen, Linnnenkort vertchynt het Jaarverslag over 1917, dat u voldoende zal inlichten. Laat me ton slotte u nogmaals mogen herinneren aan het adres van onzen penning meester, den heer W. L. B. den Blaauwen. Hij woont te 's Gravenhage, Antonie Duyckstr. 49.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3