Oifioië«l« Berichten. HnlpverleenlBg aan Sorooskerke naar Art. 31 Huishoudelijke Regeling. Verantwoording van Liefdegaven. Zending Tüeol. School. Zendingsbouwplannen Alagelang. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING Christelijk Vrouwenleven. Vrrj en Biy. Ons Arscncnaal. De Antinomianen door ds. G. Doekes, Nieuwdorp. Uitgave van J. B. tan den Brink en Co., Zutphen. Democratie en Socialisme. Een een voudig woord voor eenvoudigen door Mr. J. F. Dijkstra. (Uitgave van W. en A. Mekking, Bentinck- straat 25 Arnhem Oude Paden ,Het Heilige te na". den van de Geref. JoDgilingsvereeniging „Natbanaël." Achtereenvolgens wordt door hen het woord gevoerd naar aanleiding van het besluit van de laatsgehouden vergadering van den by zonderen Kerkeraad, ter zake van het voornemen der Jongelingsvereeniging, om n.l. ter gelegenheid van haar a s. Jaarvergadering een tooneelstuk op te voeren. Uitvoerig worden bezwaren medegedeeld, welke de J.V. tegen het besluit van den Kerkeraad heeft en de brs. door den Praeses en enkele andere leden der vergadering beantwoord. Na vertrek der afgevaardigden wordt de bespreking nog verder voortgezet en besloten, dat de Kerkeraad blijft bij z\jn besluit: het voornemen ernstig te ontraden. Intree te Beetgum ds. J. Meijer met 1 Cor. 3:9, na bevestigd te zijn door ds. W. Weener van Vianen met Hand. 20 28 Paesens c.a ds. C. J. v. d. Boom met Luc. 5 5b, na bevestigd te zijn door ds. H. K. v. Dyk van Nes met Spreuken 2 19Stedum ds. J. H. Broek Roelofs met 1 Cor. 2 2, na bevestigd te zijn door ds. Koppe van Wester- emden met 1 Petr. 5 14. In de Standaard betoogt de schrijver van „Groningsche brieven" de noodzakelijkheid, in elk geval de wenschelijkheid, om ook de chris telijke feesten als muziekuitvoeringen, wed strijden in het reticeeren enz stop te zetten wij hebben aan de wereld, bij wie wij aandrin gen op verootmoediging, ook in dezen een goed voorbeeld te geven Wanneer zulke uitvoerin gen inderdaad ten feestelijk karakter dragen, gaan wy met bovengenoemden briefschrijver accoord. Er is meer grond voor publieke bid stonden, dan voor publieke feesten in deze bange tijden. In een dissertatie waarop deze week een leerling van de Vrije Universiteit doctoreerde staat deze stelling XI „Openbare Godslaste ring dient strafbaar te worden gesteld". Daar zfjn wij het van harte mee eens de vraag is maar, welke straften daarvoor moeten worden gegevende Heilige Schrift leert, dat onder Israël er de doodstraf op stond dit is nu natuurlijk uitgesloten. Daar ds. Wolf door ongesteldheid, naar 't zich laat aanzien, verhinderd zal zijn 28 April aan Serooskerks hulpdienst te verleenen, zijn door dien datum en de maacd Mei de diensten als volgt geregeld 28 April Ds. Bourna. 2 Mei de Kruijter. 12 Mei Toebes. 19 Mei Netelenbos. 26 Mei v. d. Ende. Namens de classis Middelburg, K. Veen. Meliskerke, 15 April 1918. Schoondvjke14 April. Een talrijke schare was Zondagmiddag opgekomen, om het laatste woord te hooren van onzen geliefden herder en leeraar ds. H. Brouwer H.Mz., welke ruim twee en een half jaar in ons midden had ver keerd. Met de woorden uit Hand. 2032 nam Z.Eerw. afscheid van zijne gemeente, en werd na het einde dezer rede toegesproken door den Consulent den WelEerw. heer dr. H. Z. de Mildt namens de Classis, en da zusterkerk van Oostburg en ten slotte als collega, waarna ook hem door een der brs. ouderlingen werd dank gezegd, voor al den arbeid in deze plaats verricht. Z.Eerw. en gade werd daarna toege zongen Ps. 1214. Vervulle de Heere spoedig de ledige plaats, is de wensch en bede van Kerkeraad en gemeente. Namens de Raad der Kerk, A. J. Lebnhouts, Scriba. P.S. Voortaan is het adres van den Kerke raad A. J. Leenhouts, Scriba. De Kerken der classe Axel worden ter clas sical® vergadering opgeroepen op Donderdag 2 Mei a s. om 10 uur in de Geref. Kerk te Ter Neuzen. Moderamen der classeds. A. Thielen, praeses: ds. H P. M. G. de Walle, scriba; assessor. Agendum. 1. Opening. 2. Nazieq en rapport Credentialen. 3. LeziDg en vaststelling notulen. 4 Behandeling der Ingekomen Stukken. 5. Rondvraag art 41 D.KO. Behandeling voorstellen en Instructiëa der Kerken. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten. 9. Aanwij/.ing Roepende Kerk, vaststelling van datam. 10. Sluiting. Namens de roepende Kerk, Ds. A. Thielen, praeses. H. Smies, scriba. Axel, 15 April 1918. Ierseke 15 April 1918. Het was voor deze gemeente Zondag j.l. een bizonder goede ure. Bij het begin vau den morgendienst deelde haar geachte leeraar ds. B. Meijer mede, dat by, na ernstig beraad, gemeend had voor de roeping naar de kerk te Veere te moeten be danken. Was er in de laatste dagen als het ware een nevel gevallen over de gemeente, waar zy dacht haar geliefden herder en leeraar te zullen moeten missen, in de uitkomst werd ook hier weer het onfeilbaar woord van God bewaar heid„Mjjne gedachten zijn niet ulieder ge dachten en uwe wegen zijn Diet mijne wegen spreekt de Heere". Met een predikatie naar aanleiding van Joh. 3 29 verbond Z.Eerw. zich daarna opnieuw aan de gem ente, welke aan 't einde van den dienst op verzoek van ouderling D. Schipper staande aanhief Ps. 33 2. Dat al deze verrichtingen mogon strekken tot heil en bloei van Sions kerk te dezer plaatse, maar bovenal tot grootmaking van den naam van Hem, die bij ons groote dingen ge daan heeft, waarover wij verblijd zyn. Geve de Heere de teleurgestelde gemeente, kon het zijn spoedig den man zijns Raads. Namens den Kerkeraad, P. Bustraan, Scriba. Zonnemaire14 April 1918. Ds. Hoek deelde aan de gemeente mede, dat bij voor de roeping der gemeente te Krimpen a.d. Lek had bedankt. Z.Eerw. werd door een der ouderlingen een woord van dank naar dit besluit toegesproken, en tevens dat hy steeds liefde en opgewektheid tot den dienst des Heeren van de gemeente mocht ontvangen, opdat het Woord door hem gebracht als des Konings Woord plaats mag vinden in de harten, en het voorspoedig ge maakt mag worden, waartoe de Heere het zendt, de gemeente ook door een naarstig opkomen hare begeerte daartoe mag toonen en de Heere moge geven de vrucht van den arbeid mag zijn als het zaad gevallen in goede aarde. Z.Eerw. dankte voor de hartelijke woorden hem namens Kerkeraad toegesproken en wenschte tot heil der gemeente en eer van 's Heeren Naam dit heil. Namens den Kerkeraad, J. J. van der Bijl, Scriba. Heinkenszand Van den Weleerw. Heer P. Njmes, predikant der Geref. kerk te Fijnaart ontvingen wij het bericht, dat Z.Eerw. gemeend had voor de roeping naar deze gemeente te moeten bedander. Alhoewel teleurgesteld, wen- schen wij in dit besluit te berusten en hopen dat de Heere de ledige plaats van Dienaar des Woords alhier, spoedig vervulle met den man Zijns raads. Namens den Kerkeraad, L. van Vessem, Scriba Veere. Zondagmorgen werd door d3. Staal de gemeente bekend gemaakt het teleurstellend bericht van den beroepen Leeraar ds. B. Meyer, dat hy voor de beroeping had bedankt. Namens den Kerkeraad, A. Volkers Azo., scriba. Met vriendelijken dank verantwoord ik f4 uit het „Knikkertje" van de lo klasse der Chr. school te Neuzen, mij toegezonden door Mej. J. J. Bol. J. D. wlelenga. Vriendelijk verzoek ik de correspondenten der Theol. School te Ooskapelle en Viissingen my de contributies te doen toekomen zoo spoe dig mogelijk, daar zy vóór 30 April in het bezit moeten zyn van den penningmeester. J. D. wlelenga. Ontvangen van ds. H. Brouwer H.M.z., Sehoondyke, Gedeelte opbrengst Bazar Chr. Jongedochtersvereeeniging „T r y f o s a" te Sehoondyke, de som van f 150. C. J. Hondius, Penningmeester. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redacteur Myn voornemen was geweest om op het in gezonden stuk van een Chr. onderwijzer niet meer terug te komen. Het parlementaire eeh- ter in zijn antwoord en het noemen van zyn naam, noopt me er nog kort op in te gaan. ZEd. heeft het my gemakkelijk gemaakt door my punctueel te antwoorden. Aldus doe ik dan ook hem. 1. Er zyn zoo van die dingen i-a 't leveD, die zich met de pen op 't papier moeilijk la ten bewijzen. Trouwens men kan soms door te veel te bewyzen tot de ervaring komen, niets bewezen te hebben. Evenwel constateer ik dat er in uw stukje niet veel van een stil vertrouwen en een „Zyn weg op den Heere wentelen" te beluisteren viel. Denk echter niet, Meester, dat ik u daarom voor een ongeloovig onderwyser wil houden. O neen Schrift en er varing leeren dat er in het hart der geloovigen nog dikwijls zooveel geloofloosheid is dat ze menigmaal helaas ook nog tot erge ongeloofs praktijken of theoriëa uitbreken. 2. Verweten, Meester, verweten dat u in uw opschritt hoog stond, heb ik u niet. 'k Heb alleen geschreven dat bet iets van „hoogstaan" had. Toch twyfel ik sterk of er het tegendeel in te beluisteren viel. U meent dat zooveel beter te weten als dat vele ouders dat weten. Stel js werkelijk maar gerust, Meester. De ouders weten het ook wel. Elk verstandig ouder onderzoekt wel degelijk of er onder den zegen dos Heeren een toekomst is voor z'ijn kind als hy voor iets leeren wil. Zyn stem te laten klinken als een waarschuwing door het geheele land in een zaak als deze, is niet het werk van een gewoon mensch. En de motieven door u aangevoerd, dachten ray toch maar van een gewoon mensch te zyn. 3. Ook uwe berekening gaat heel niet op, Meester. Voor uitbreiding van het Chr. Onder- wys hebt ge niets gerekend. Och arbeidt daar voor a.u.b. en ge stelt u ten zegen. Er kunnen in die vier jaren gemakkelijk honderd Chr. scholen opgericht worden, dat zou dus al een paar honderd onderwijzers kunnen schelen. Ook vergat ge het groot gebrek aau Chr. Ond. in Ned. Indië. Aldus gerekend zyn er binnen 4 jaar reeds eenige honderden tekort. Indië is wel wat ver van Moeders pappot, maar die het wagen durft, zorgt goed voor zyn beurs en kan tot grooten zegen zyn voor ons land en onze koloniën. 4. Hadt ge de ouders in dien zin gewaar schuwd, opdat ze voorzichtig en ernstig letton zouden op de keuze hunner kinderen, goed toezien of ze reeds tot een keuze in staat zyn, dat had gekund, maar dat deedt ge niet. 5. Nu, Meester, een schoenmaker kau wel eens buiten zyn pothuisje kyken en toch by zyn leest blijven. Weet je van een boer niks, dat kan wel, maar je weet toch wel dat aan elk ambt of beroep moeilijkheden verbonden zyn en dat elk, die van zyn traktement leven moet, klaagt, ja meestal ook reden heeft van bezorgdheid. 6. Zeker is het, Meester, dat men in de benoemingen niet altyd zoo wys doet dat men tracht de beste te benoemen. Nu is daar weer een goede zyde aan Was dat zoo, dan zou de benoemde altyd kunnen jubelen: Jongen! jongen van de 40 of meer sollicitanten was ik ds beste 't Zou hem niet nuttig zyn. Ook moet ge niet te veel generaliseeren. 't Loopt ook wel eens anders. Hou ju goed en je krygt, als ja tenminste je hoofdakte hebt, gauw een mooie school met mooie woning op een mooie plaats, met een lieve vrouw en een troepje lieve kinders met een flink traktement. Zulke zyn er wei en veel ook. Moet u het soms met wat minder doen, denk dan aan het voorrechtvergenoegd te kunnen zyn met hetgeen we hebben. 7. Dat ge uw naam genoemd hebt. eert u. Dat ge u over hetgeen ge geschreven hebt niet behoeft te schamen is ook zoo. Evenwel hoop ik dat ge uzelven even herzien zult. Wil u liever by het Chr. Onderwijs blyven dan naar een distributiekantoor, dat verblijdt my. Als het Chr. onderwijs u van harte dierbaar is, wensch ik u ook niet naar een distributie kantoor, maar naar een plaats boven in punt 6 genoemd. Zie, zoo heb ik myn doel bereikt. Liefde tot het Chr onderwys heeft my tot schryven ge noopt, maar zal ik UE1. over deze zaak niet meer lastig vallen, latende het verder aan de consciëntie van Meester de Booy over. Met oprechten dank voor de opname, Uw dw. dienaar A. Geschiere. Mariahoeve 18-1 '18. Het April-nummer biedt ook weer goede lectuur. De inhoud is degelijk en afwisselend. „Vrouwenleven" heeft niet alleen een plaats in onze kringen veroverd, maar weet haar ook te handhaven. We verblijden er ons over, dat dit Maandblad zulk een ontvangst te beurt gevallen is en met zooveel graagte gelezen wordt. Het blyve zoo. Welk een fyne plaat bracht het April-nummer, en ook wat we er verder in vonden was uit nemend geschikt voor de kinderen. Het is me meer dan eens gebleken, dat on?e jongens en meisjes precies weten, wanneer het verschijnt en ?y vragen met groote belangstelling als d« dag aangebroken is, is „Vrij en Bly" er nog niet en zy rusten niet, voor ze alle plaatjes bekeken en de mooie verhalen gelezen hebben. Deze beide bovenstaande Maandschriften worden uitgegeven by E. J. Bosch Jbzn. te Baarn (voorheen Nyverdal). Deze brochure teekent duidelijk het ontstaan en den aard van de dwaling, welke de Antino mianen voorstaan. Op zeer heldere wyze wordt voorts aangewezen dat deze dwaling van de dagen der Apostelen af telkens weer in d® geschiedenis te voorschijn gekomen is. Juist omdat deze afwijking van de waarheid zoo licht voorkomt in kringen, waarin men verstaat, dat de mensch alleen gereehtvaardigd wordt door de verlossing, welke in Christus Jezus is, en zulke schadelijke gevolgen heeft, blyft het noodig, dat er met nadruk op gewezen wordt. Aan het einde wordt in 't licht gestald, welke gewichtige beteekenis de heilige wet heeft en ook dit mag wel eens met kracht herinnerd worden. Alleen, indien we een klaar inzicht hebben in de verhouding, waarin de wet tot ons staat, zullen we het Evangelie op de rechte wijze waardeeren We bevelen deze brochure dan ook ter lezing aan. Het is niet overbodig, dat voor eenvoudigen een eenvoudig woord geschreven werd over Democratie en Socialisme, want deze beide vreemde woorden komen dagelyk» in het gesprek en in couranten voor en er zyn er nog altyd wel, die de beteekenis van deze woorden niet kennen. Dit ligt niet hieraan, dat er niet genoeg over gesproken en geschreven is, maar wel, omdat het niet eenvoudig genoeg ge schied is. Heeft de schryver van deze brochure nu inderdaad zyn doel bereikt Het komt my voor, dat dit inderdaad het geval is. Hy geeft in 't eerste hosfdstuk, „democratie" weer door Volksregeering en doet dan duidelyk uit komen, wat we verstaan moeten door „volk" en „regeering". Hier is een man aan't woord, die nauwkeurig geluisterd heeft naar wat velen met deze woorden aanduiden en ook ingezien heeft waarom velen zich vergisseD. Het is een eenvoudig woord, glashelder en toch zeer zaakrijk. Ook wat ia het tweede Hoofdstuk over het „Socialisme" gegeven wordt. We hopen dan ook, dat dat werkje zyn weg vindt tot veler woning en dat het velen tot voorlichting dienen moge. Wie nog niet weet, wat de voorstanders van de democratie en het Socialisme willen, kunnen hier verheldering van hun bewustzyn ontvangen. Bouma. By gelegenheid van het zilveren ambtsfeest van den redacteur Ds. Knap, verscheen van „Oude_ Padcnu een feestnummer op mooi papier gedrukt eu met een fraai portret van ds. Knap er ingevouwen. De artikelen, geschreven door de heeren G. Bos, J. Zuithoft te Groningen an J. H. Kok te Kampen, handelen over het leven en de werken van dezen bekenden en beminden Groningschen leeraar. God geve dezen jubi laris nog vele jaren lang op de hem eigene wyze te schryven en ons Nederlandsche volk in de Gereformeerds beginselen voor te lichten en te onderwyzen. Onder dezen titel verscheen een brochure van ds. A. Rolloospred. der Geref. kerk van Delf shaven„een woord naar aanleiding van Joh. Breevoorts „De vrouw vrijgemaakt door den Zoon des menschen", ter drukkery Libertas te Rotterdam. (Prys f 0,40). Omdat de schrijfster zulk een goeden naam heeft by ons Geref. volk, acht ds. Rolloos 't plicht te waarschuwen tegen het jongste boek van haar h .nd. Niet om het pleitvoeren voor de Vrouw als zoodanig, maar om de wyze waarop de schryfster den Bijbel beschouwt en mishandelt. Met duidelijke voorbeelden laat ds Rolloos zien, dat Mej. Breevoort van de Geref. opvatting der Schriftinspiratie niet al leen afwykt, maar die soms zelfs aanvalt en de Schrift critiek met hare Godonteerende con sequenties by valt. Dat zy hier en daar ge waagde uitleggingen van Schriftuurplaatsen geeft, vindt hy niet 't ergste, maar veel erger is, dat zy de ingeving des Geestes by den H. Apostel Paulus meermalen niet slechts in twyfel trekt maar zelfs loochent, ja op Paulus critiek oefent, en zieh geheel ten onrechte voor haar ongereformeerde theorie nog durft be roepen op de geschriften van Dr. A. Kuyper en Dr. H. Bavinck. 't Is goed, dat ds. Rolloos hierover schreef. Heilige ernst spreekt uit zyn brochure en zyn eenig doel is op te komen voor de ons heilige beginselen voor het gezag van Gods Woord. Toen ik het boek van Johanna Breevoort gelezen had, vatte ik plan op om binnenkort naar aanleiding van haar afwykende Schrift beschouwing een paar artikelen in onze Kerk bode ten beste te geven. Uitvoeriger nog dan myn plan was, behan delde nu ds. Rolloos de zaak, en hy deed het op voortrf-£Myke wyze. Wie het boek van Mej. Breevoort leest of las, moet ook ter cor rectie dit vlugschrift lezen. 't Is anders wel eenigermate kluchtigdat de eene Gereformeerde predikant van Delfts haven waar deze schryfster lid der Geref. kerk is een voorwoord in haar boek schreef, en de andere tegen haar Schriftbeschouwing ernstig waarschuwt. Als vrouwen gaan theo- logiseeren, is vermeerdering van ketterijen te vreezen Zie prof. Bavincks boek bladz. 37. Kerkhof. A. F. Schut. Van Storm en Strfld op Boeroe's kast. Boekhandel van den Zendings-Studieraad.Den Haag. f 0,40. Dit referaat van zendeling Schut, hetwelk ook te vinden is in „Alle geslachten", verslag van de 30e Alg. Ned. Zend. Conf., was waard afzonderlek te worden uitgegeven. In dikwerf schoone taal wordt de moeitevolle zendings- arbeid op Boeroe geteekend maar na den «torm kemt de stilte, op den stryd volgt de over winning dat zal ook Boeroe eenmaal te zien geven. De Zend. Studieraad heeft het referaat in een keurig gewaad gestoken 5 photografieën versieren den tekstalleen de omslag kan ons niet goed bevallen. J. D. wlilbnga.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3