Vrouwelijk Hoofd mvm Licit fir iw gtoiMtmr! CWBIOLMP ♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦.♦a voor de Centrale Keuken. A. NIEUWEKHUIJSE, Een aanslag op de ge- wefensvrytieid in de Gereformeerde Kerken. A. H. KBUYT. Amsterdam. Verantwoording van Liefdegaven. Uit de Classis Klnndert voor den Mission arbeid te Magelang INGEZONDEN STUKKEN. Pro Rege. Adv©rlen(!ëa. BOEKAANKONDIGING Sondagsrmst. Eben Haëzer. DAVID DAVIDSE MARIA CORNELIA GIDEONSEi Woensdag 17 April as. hunne 40 jarige Echtvereeniging te her- Loeftyd 2535 jaar. Boven kost en inwoning flinke bezoldiging. Ik lever u voor f 5,00 een soliede beproefde op proef en garantie van een maand. L. S. De Geref. Kerk van Koudekerke aangewezen tot gamenroeping der volgende classisvergade- riDg doet zulks door den kerken te berichten dat de classisvergadering D.Y. zal gehouden worden op Dinsdag 14 Mei e.k. Punten van behandeling worden ingewacht vóór 24 April. Namens de samenroepende kerk, D. db Buck, Praeses. J. Maas, Scriba. Koudekerke, 4 April 1918. VERGADERING van de Classis Middel burg op 10 April 1918. Op deze voortgezette classicale vergadering werden de conclusies van het rapport inzake de kwestie ds. J. B. Netelenbos, aldus gewij zigd, aangenomen De classis Middelburg, 10 April 1918 te Middelburg vergaderd, gehoord het rapport harer doputaten c m inzake de kwestieNetelenbos haar te dienen van een advies en esn voorstel, besluit, naar aanleiding vaa dat rapport en van de daarop gevolgde besprekingen, te verklaren 1) ten aanzien van ds. Netelenbos' uitspra ken op de Algemeene Predikanten-Vergadering te Utrecht, op 18 April 1917, a) dat de kerkeraad van Middelburg door de wjjze, waarop hy deze zaak behandeld heeft, in het algemeen aanspraak op dankbaarheid mag maken b) dat het echter wel goed zou zyn indien Ml,' naar aanleiding vaa de gebezigde uitdruk king .Christussen", ds. Netelenbos den ernstigen raad gaf zich voortaan te wachten van het bezigen van gezochte en onvoorzichtige uit drukkingen, die omdat ook de heterodoxie er zich by voorkeur van bedient wel aan leiding moeten geven tot misverstand c) dat inzake ds. Netelenbos' „positienemen in de Christuservaring" en diens standpunt jegens de Eenheidsbeweging door genoemden dienaar des Woords een weg is betredeD, die door de historie geoordeeld bovendien leidt tot voor de handhaving der geopenbaarde waarheid gevaarlijke consequenties en daarom beslist moet worden afgekeurden d) dat indien ten aanzien van het eerste dier twee genoemde punten, in betrekking tot het .positienemen in de Christus-ervariDg", ook na deze classicale uitspraak geen over eenstemming tusschen den kerkeraad en ds. Netelenbos kan verkregen worden het vra gen van een advies daarover aan de theologische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam en aan het college van hoogleeraren der Theo logische School te Kampen, naar het inzicht der classis alleszins aanbevelenswaardig zou zyn. 2. ten aanzien van ds. Netelenbos' optreden in de Nederlandsch Hervormde Gemeente te 's Gravenhage, op 10 Juni 1917, a) dat hoewel de wijze van behandeling van dit punt, die door den kerkeraad is ge volgd, nu niet onbeperkt kan worden toege juicht het besluit waartoe die behandeling gevoerd heeft, en waardoor herhaling van het gewraakte feit voor de toekomst voorkomen werd, zóóveel instemming vereischt, dat deze zaak in het algemeen als afgedaan kan worden bsishouwd b) dat de classis er echter wel zeer veel prijs op zou stellen, dat de middelburgsche ambtsdragers er op stonden dat hun dienaar des Woords zich niet minder dan van zulke preekbeurten zelf, voortaan in trouw aan zgn onderteekening van het bekende formulier voor dienaren des Woords ook onthoude van het maken van propaganda voor de denk beelden, die hem tot zijn daad hebben geleid en dat zoowel in woord als bij geschrifteEn 3) ten aanzien van ds. Netelenbos' instem ming met het gravamen-Buizer tegoa de artt. 27-30 der Nederlandsche Geloofsbelijdenis. a) dat de kerkeraad in zijn ODgegrond-ver- klaring van het gravamen en dies ook in zijn afwijzing van het rapport Netelenbos-Weeda onvoorwaardelijke instemming verdienten eindelijk b) dat met die ongegrond-verklaring alleen deze zaak echter uiteraard nog niet als afdoende ten einde gebracht mag worden beschouwd, en daarom de classis van den kerkeraad van Middelburg haar verdere behandeling overeen komstig het onder 2b genoemde verlangt, en te zijner tijd omtrent het verloop en resultaat daarvan nieuwe inlichtingen tegemoet ziet In opdracht der Classis, Ds. C. J. de Kruijter, 2e scriba. ZENDING. 'fc Laatste werk, dat ik als Zendingsdep. voor de classis Axel verricht, is dankbaar en opwekkend. De Chr. Jongedochters Vereen. „Tryfosa" te Schoondijke hield de vorige weck een welge slaagden bazar. Da opbrengst werd door baar niet alleen besteed voor eigen kring (kerk en suppletiefonds), maar ze besloot ook de Zeeuw- ache Zending te bedenken en liet mij ter hand stellen flEO.deze honderd en vijftig gulden zijn bestemd om bij te dragen tot de uitvoering der bouwplannen van dezen vroegeren Schoon- dykschen pastor te Magelang. De Correspon- deerende Depp, zullen dit Z.Eerw. wel mede- deelen. Nog meer dan mij zal 't hem goed doen. Tevens dank ik allen uit de classis voor de giften, die uit dezen kleinen kerkenkring niet onbelangrijk toevloeiden. Mijn opvolger beveel ik terwille van onze Zending hartelijk aan. Zeelands terrein in Insulinde geve door den zegen van den grooten Zender bloesemende bloesem en ryke vrucht voor 's Heeren kerk H. Brouwer, H. Mzn. Schoondijke, 9 April 1918. Zevenbergen overschot Zendingskalenders f 413 Dinteloord, v.d. kerkeraad idem f 10. Willemstad, Zeudiugscomm. f40 Moerdjjk, idem f 14Klundert, idem f375.—. De Dop. voor den Mission, arbeid der classis, Zevenbergen. L G. Goris mildilen aanwenden om voor hun militair zonen en vrienden te waken. „Pro Rege" in garnizoenen en kampementen. „Pro Rege" in steden en dorpen! D. S. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Slechts in enkele bladen is de aandacht gevestigd op een beweging, die sinds een half jaar onder de Christen Militairen der He Divisie ontstaan is. En took, ze is van zoo groote beteekenis, dat er wel terdege op gelet dient te worden. Van algemeene bekendheid is het, dat het militair leven met velerlei verzoeking in aan raking brengt. Wie door Gods go?dheil niet genadiglijk bewaard wordt, is spoedig meege sleept en een prooi van den menschenhater van den beginne. Zeer velen, helaas, die thuis en in de burgermaatschappij „goed oppasten," geregeld ter kerk en catechisatie gingen, soms vooraan stonden in 'fc Chr. Vereen, leven, weken, na eenigen tyd de uniform aangehad te hebben, af, en luisterden naar de zoete lokstemmen, die in en uit de kazerne tot hen kwamen, en vielen in de strikken hun gespannen. Valsche schaamte en menschenvrees deden het gebed vergoten en het kerkgaan verzuimen. Nadat de eerste stap op'fc helPnd vlak gezet was, ging het verder in steeds sneller vaart. Vriendschap van verkeerde kameraden werd niet afgewezen, soms gaarne aangenomenen op 't laatst voelde men zich thuis in bioscoop en theater, bordeel en kroeg Zy, die dit willen, verdwijnen in de m3ssa, zoodat wie niet gekend wil worden, zich gemakkelijk kan onttrekken aan 't oog van Predikanten en kerkeraden. Zeker, veel is er gedaan om 't euvel tegen te gaan. Wat de Militaire Tehuizen en onze huisvaders en verder de CLir. Ond^rfficioren- Vereeniging gedaan hebben, kan niet genoeg gewaardeerd worden. Maar het was niet voldoende. Maar er moest meer gebeuren. Daartoe hebben zich mede Chr. Militairen der He Divisie georganiseerd. Het Kaïaitisch „Ben ik myns broeders hoeder?" werpen ze verro van zich en ze hebben gevoeld, dat het niet maar zoo toevallig is dat ze met z o vele andere menschen op één soldatenkamer moeten huizen, dat het niet maar zoo toevallig is, dat ze moeten vorkeeren ouder vloekers en kaartspelers dat het niet maar zoo toevallig is, dat ze nu zoo geruimen tyd al onder de wa penen zyn. Ze hebben gevoeld, dat ze niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hun kameraden hebben te waken. Zij kennen het soldatenleven met al z'n verleidingen uit eigen ervaring en kunnen daardoor beter dan iemand anders aller- leiaanknoopingspunten vinden met hun zwak kere kameraden. Wetend, dat georganiseerde evangelisatie een eisch des tyds is hibben ze zich daarom onder de uitstekende leiding van den eminenten veldprediker ds. Hagen vereenigd en een organisatie in 't leven geroepen, die zich ten doel stelt, door woord en daad, onder de militairen teevangeliseeren, zwakken te steunen, afgewekenen op te zoeken, vreesnehtigen te bemoedigen, de consciëntie wakker te schudden tegen de zonde te waarschuwen, tot getrouw heid aan te sporen en door allerlei geoorloofde middelen het zaad dö3 Evangelies ook op den militairen akker uit te strooien. In alle garnizoenen der IIo Divisie heeft deze organisatie reeds hare vertakkingen. Overal zgn daar commissies opgericht, om de geestelijke belangen der militairen te behartigen en van onderen op wordt er gewerkt, ge waakt, gestreden. Het geheel staat onder leiding eener Divi iecommissie, waarin alle garnizoenen vertegenwoordigd zgn. Den 19en Februari j.l. werd te Arnhem een samenkomst gehouden, waarbij afgevaardigden uit alle garnizoenen der IIo Divisie aanwezig waren. Een 150 tal militairen waren daar byeen om, onder leiding van ds. Hagen, te spreken over de geestelijke belangen der soldaten. Een dankbare, opgewekte stemming heerschte op deze vergadering. De hooge militaire autori teiten lieten van hun belangstelling en waar deering blijken. De divisie-commandant, door dienstaangelegenheden zelf verhinderd, zond zelfs eea officiëelen vertegenwoordiger. Officieren, onderofficieren, korperaals en manschappen ontmoetten elkander en zochten de vraag te beantwoorden, op welke wijze het best de geestelijke verzorging ter hand zou kunnen genomen worden. Daar werd ook als devies, als leuze, het„Pro Rege" Voor den Koning gekozen. Trouw aan de Koningin en opkomen voor de eer en glorie van den Koning der Koningen., dat wil de organisatie. God, Oranje, Nederland, dat drievoudig snoer wil ze nauwer toehalen. Sindsdien breidt „Pro Rege" zich gestadig uit. Reeds buiten de He Divisie werden com missies gevormd. In de Ie Divisie ontstond dergelijke actie. Mogen de andere lcgeraf- deelingen ook spoedig volgen, opdat er een nationaal verband kan ontstaan. Want nationaal moet dit werk worden. In 't geheele leger en op de gausche vloot moet voor de eer van den Christus Gods gewerkt worden. Ook is reeds aansluiting gezocht in burger kringen. Ook do ouders, voogden en vrienden moeten in 't geweer komen en alle gepaste Geachte Redactie Mag ik nogmaals van de Z.-K. gebruik maken om dhr. Geschiere even te antwoorden? Ie. „Spreekt er", volgens hem, „uit myn stukje niets dan ongeloof". Dat zou ik gaarne zien aangetoond, want het is me onb?prypelyk hoe hy tot die conclusie gekomen is. 2e. Verwjjt hij me, dat het opschrift „iets teekent van „hoogsfaan". Ik heb de ouders echter niet gewaarschuwd, omdat ik mezelf boven hen verheven acht, maar omdat ik, als onderwijzer, maar al te goed weet, hoe de toestand bij het onderwijs op dit oogenblik is althans beter op de hoogte ben, dan het mee- rendeel der ouders, die hun kinderen voor het onderwiis bestemmen. 3e. Vraagt hij my, wat ik weet van den toestand binnen 4 jaar. Dat zal ik even met cijfers aantoonen. Er zijn op 't oogenblik ruim 500 onderwijzers zonder vaste betrekking. (Wat maar eens eerst duidelijk zal blijken, als de mobilisatie is afgeloopen). Er zijn in opleiding ruim 2400 kweekelingen. Over 4 jaar zijn er dus plm. 3000 onderwijzers(esseD). Per jaar zijn er ongeveer 500 vacatures; d.i. in 4 jaren 2000. Ergo een surplus van 1000. 4e. Stelt dhr. G. de vraag „Mogen ouders hunne kinderen van het Chr. Onderwijs af houden, indien zij merken dat ze daartoe lust en aanleg hebben?" Maar, zoo vraag ik dan „Hoeveel kinderen van 13 a 14 jaar weten reeds waartoe ze lust of aanleg hebben Dat aantal is wis niet groot. Het is juist een treurig verschijnsel, dat men dikwijls, louter om de premie, rijp en groen klaar stooft voor het examen. 5e. Haalt de schr. een voorbeeld aan uit d*n boerenstand. Ik moet eerlijk verklaren, dat ik daarover niet kan oordeelen en daar ook niet naar verlang. Ik denk maar aan het spreekwoord: „Schoenmaker houd je bij je leest" 6s. De energieken en actieven komen er wel onder den zegen des Heeren Dat stem ik gaarne toe. Maar als er 500 vacatures zjjn, en er zgn 750 onderwijzers, dan moeten er 250 overschieten. Dat valt niet te betwisten. (En mag ik ook nog even de opmerking ma ken dat men by het onderwijs niet altijd de fl-nksto krachten jneemt, doch maar al te dik- wyls een kennisje of familielid van het hoofd of één der bestuursleden). 7. Vindt dhr. G het maar goed, dat ik mijn naam verzwegen heb. Hy mag echter gerust myn naam weten, want ik heb ra. i. niets geschreven, waarvoor ik me behoef te schamen of dat ik niet verantwoorden kan. (Daarom heb ik hier met myn naam onder teekend). Want dat er op 't oogenblik een onhoudbare toestand beersehtbij het onderwijs, is en blyffc waar. Getuige de 30 tot 40 solli citanten voor één betrekking Ten slotte wensebt dhr. G. mfj een plaatsje toe op een distributie-kantoor. Ik zeg hem hartelijk dank voor die vriendelijke wenscb, doch maak tevens de opmerking, dat ik daar aan geen behoefte heb, aangezien ik op het oogenblik een heel goede, vaste betrekking be kleed by het Chr. Onderwijs. Met dank voor de plaatsing, Uw. dw., K. A. de Boou, Onderwijzer a. d. Chr. School te Westervoort (G.) Stemmen des Tijds. Maandschrift voof Christendom en Cultuur. No. 6. April 1918. Utrecht G. J. A. Ruijs. De Aprilaflevering wordt geopend door een stukje belletrie van A. Wapenaar: „Door Leed tot Licht" (Fragment), eene vlotgeschreven novellistische schets uit de onderwijzerswereld, welk stuk nog wordt vervolgd. Aan het „Leed" zy'n we too gekomen, nog niet aan het Licht". De correctie van dit stuk kon beter geweest zijn Daarop volgt een zeer belangrijke ver handeling van onz^-n Oud-miDister Mr. Th. Heemskerk, over „Machts- en Rechtsvragen", waarin met scherp en helder oordeel de ver schillende vragen over recht en macht die in den huidigen oorlog aan de orde kwamen, worden gesteld, gecritiseerd en beantwoord. Een mooi stuk van staatsmanswijsheid, dat ongetwijfeld aller aandacht zal trekken. „Gogol's Doode Zielen" door Thomson heb ik niet gelezen. Dr. Felix Rutten biedt enkele verzen in deze aflevering. In de Economische Kro: iek behandelt; prof. Diepenhorst „de Herleving van Boaz", het kind van het Sociaal Congres uit 1891, dat nu in 1917 tot nieuw leven ontwaak'e. De Leestafel biedt eenige recensies, waar onder een zeer breede van Dr. J. Th. de V. over „Synthese" onder redactie van prof. Kohnstamm en Dr. de Sopper. Kerkhof. Voor a. s. Zondag is de volgende apotheek opengesteld Te MIDDELBURG die van den heer J. C. van dor Harst. To VLTSSINGEN die van den Heer S. J. Engering. 1893—1918. Den 19Jen April hopen D. V. onze geliefde Ouder® G. J. FROS en A. C. FROSRyneveld hunne 25-jarïge Echtveree- niging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang voor ons moge sparen, is de wenscb hunner dankbare Kinderen. IDA. JAN. ZWAANTJE. Ontvangdag Vrydag 19 April van 4—-0 uur en van 8—9 uur. Vlissingen, 12 April 1918. Zoo de Heere wil en zy leven, hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders en denken. Hunne dankbare Kindebbn, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg, Oude Vliss. Weg. In het Christelijk Gesticht yoor Krankzinnigen „Vrederust" te Bergen op Zoom, wordt zoo spoedig uiogoljjk gevraagd een Brieven te zer.den aan den GE NEESHEER-DIRECTEUR. BORSELE (7.). VERSCHENEN (Het Rapport aan de Classis inzake de quaeotie Ds. Netelenbos). Met een wederantwoord op de Heraut- artikelen over het gravamen tegen artt. 27—30 door Dr. C. M. BUIZBR. Prijs 40 ets. Uitgever

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1918 | | pagina 3